KIN6 witt TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1933. Stadsnieuws. Visscherij. 0<p oefeningsreis met tte „Heemskerck". v. PEPERMUNT Drie gulden of twee dagen (2 uur en 44 minuten in het Huis van Bewaring te Alkmaar) Licht op voor aHo voertuigen: Wintertijd. Donderdag 5 Jan16.31 uur Vrijdag 616.32 F. NIEMAN. Het hierbij afgedrukte portret is van een welbekendo en populaire figuur, namelijk den gep. loodsschipper le kl. F. Nieman, die Zaterdag 7 dezer zijn fflen verjaardag herdenkt. Gezond en mok, kun.:en wij hem dagelijks nog door ae straten onzer stad zien wandelen. Van een zoo langjarige, eervolle car- 8'ère is natuurlijk heel wat te vertellen. et kost niet al te veel moeite den ouden heer aan het praten te krijgen, want gaarne vertoeft hij nog in die oude her inneringen. Nieman is ook nog 4 jaar als zeeloods bij de marine geweest en aangenaam zijn nog altijd zijn relaties met de vroegere commandanten en offi cieren. Met eenige voorliefde vertelt de oude loods van het geval op de »Suriname«, toen zij bij kalm water en heldere lucht op de Doggersbank lagen. Vijftig vis- sóherssloepen lagen in de rondte, een ervan riep tegen den loods: wat denk J'e van 't weer, schipper? Waarop de leer Nieman, tot groote verbazing van de opvarenden, ten antwoord gaf: óver een uur krijgen we vliegende stormt Niemand wilde het gelooven, maar om 3 uur'in den namiddag werd het donker (het was in Januari) en om half vier kwam een stortzee over, die den boeg spriet afbrak en, het kaartenhuis gedeel telijk vernielde. De averij werd hersteld, maar nooit meer heeft men aan Nieman's woorden getwijfeld. Nieman heeft drie menschen gered een ervan, de oude heer C. Leyen, is in woner van Den Helder. Het zal den jarige Zaterdag a.s. wel niet aan blijken van belangstelling ont breken. AFSCHEID COMMANDEUR H. MEYERS. Een eenvoudige plechtigheid heeft Dinsdagmiddag in het torpedo-atelier, op de Marinewerf, plaats gehad, waar de commandeur H. Meijers, van het versper- mijnenmagazijn, die met 1 Januari den dienst met pensioen had verlaten, werd gehuldigd. Een huldiging, die getuigde van de groote waardeering van zijn supe rieuren en de sympathie van zijn onder geschikten. De adjudant Visser, bii wien de lei ding van deze feestelijke plechtigheid be rustte, had een paar stalen banken netjes op laten poetsen en daar stonden nu op gesteld de cadeaux, waarvoor al het per soneel „gelapt" had, zoo vertelde ons een van de torpedomakers. Het geheele perso neel van het torpedo-atelier en van het verspermijnenmagazijn was bij deze hul diging aanwezig. De heer Meijers kwam om kwart over vier met zijn familie bin nen en toen duurde het niet lang of de pommand'ant van het atelier, overste L. A. 0. M. Doorman, nam als eerste spreker het woord. Spr. wees erop, dat, toen de lieer Meijers voor de vertrouwensbetrek- king van commandeur van het versper mijnenmagazijn werd aangewezen, men daar algemeen over verheugd was. „De wijze, waarop je deze betrekking bekleed hebt", zoo zegt spr., „is boven allen lof verheven. Alle chefs zijn er van overtuigd dat het niet beter had gekund. Met groote bescheidenheid heb je deze betrekking ge dragen en was zoo met alle dingen op de hoogte, dat je steeds goede adviezen kon geven". Spr. zegt, dat het hem genoegen doet, dat de heer Meijers tot zijn 65ste jaar zijn betrekking kon waarnemen en het doet hem eveneens genoegen, dat hij er nog hetzelfde uitziet, als toen hij hem jaren ge leden leerde kennen. „De torpedomakers zijn je dankbaar voor de wijze, waarop je hen altijd gehol pen hebt en wij hopen, dat je nog lang, in een goede gezondheid, van je pensioen genieten mag", zoo eindigt spr. zijn sym pathieke toespraak. De adjudant Visser spreekt daarna een enkel woord namens de torpedoma kers en oude kameraden. „De tijd zegt spr. dat je als commandeur in het ver spermijnenmagazijn geweest bent, heb je altijd met groote ambitie en nauwgezetheid de torpedomakers terzijde gestaan, om hen voor hun examen te bekwamen". „Ik hoop, dat het u en uw gezin nog lang gegeven mag zijn van uw pensioen te genieten", zoo zegt de heer Visser. Hierna voert de heer Schor s ii nog het woord, die het een aangename taak vindt zijn scheidenden commandeur, na mens de militairen en burgers van het torpedo-atelier, te mogen toespreken en niet alleen toespreken, maar hem tevens eenige stoffelijke blijken van waardeering te mogen overhandigen. Hü begint met een rooktafel en rookstandaard. Wü ho pen, dat u daar vele jaren gebruik van mag maken. Mevr. Meijers geeft hij den raad bij veelvuldig gebruik de ramen maar eens open te zetten. „U hebt ons", zegt spr. dan, „jarenlang theoretisch en practisch gesteund bij ons werk. Wij hebben u ook een steun willen meegeven". Spr. overhandigt dezen in den vorm van een wandelstok. Tenslotte blijkt mevr. Meijers ook niet vergeten en wordt haar met een toepasse lijk woord een bloemstuk overhandigd. De heer M e ij e r s dankt, met enkele woorden, ontroerd voor deze attenties, waarna ieder persoonlijk van hem afscheid neemt. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Dinsdag 10 Januari zal in „Musis Sacrum" des avonds 8 uur mevrouw W. Borgers—Van Berk ene lezing houden. Voor introductie leze men de adverten tie in de courant van Zaterdag. „MARANATHA"-CONFERENTIE. Driedaagsche conferentie onder leiding van Joh. de Heer. Deze maand, Dinsdag 24, Woensdag 25 en Donderdag 26 Januari, zal, onder lei ding van Joh. de Heer, hier ter stede een driedaagsche „Maranatha"-conferentie worden gehouden. De avondsamenkom sten zullen plaats vinden in het Evange lisatiegebouw, Palmstraat, terwijl de bid stonden, de middagsamenkomsten en de koffietafel zullen worden gehouden in het „Militair Tehuis", Kanaalweg. Zooals hierboven gezegd, zal de leiding van deze conferentie berusten bij Joh. de Heer. Verdere medewerkers zijn ds. C. J. Hoe kendijk, de evangelist Van Kempen, ds. Van Baaien (nog niet definitief) en de violist Verver, die den zang van Joh. de Heer begeleidt. Bizonderheden zullen binnenkort per advertentie in dit blad bekend worden ge maakt. AANBESTEDING. Door den architect J. J. van der Leek te Den Helder, werd Dinsdag alhier, in het Kegelhuis aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis met bovenwo ning aan de Keizerstraat 113 te Den Hel der. Ingeschreven was als volgt: Firma Minneboo en Walboom, Den Hel der 8790.G. E. Koger, Den Helder 8000.—; C. Goes 7985.—; H. Vos, Alk maar 7945.Gebr. v. Pelt 7800.—, M. C. van der Plas 7520.P. Tuin, 't Zand 7450.S. S. de Boer, Drach ten (Fr.) 7366.—; J. van Wilgen, Den Helder 7323.A. Bolt, Wieringen 7342.C. Bot, Den Helder 7300. J. Steeman, Den Helder 7275.C. J. Reyers, Den Helder 7270.G. Groot, Den Helder 7150.allen voor perceel a (timmer-, metselwerk, enz.). Voor glas-, schilder- en behangwerken (perceel b) waren de volgende biljetten ingekomen: J. P. Langendijk, Alkmaar 1395. P. Vermeulen, Den Helder 1375.J. Bakker, Den Helder 1200.—; P. de Kok, Den Helder 1140.-; G. H. Kuit, Koe gras 1080.J. Peute, Breezand 1012.A. Stam, Den Helder 990. W. F. Kriek, Den Helder 970.Gebr. de Boer, Den Helder 914. Vier andere schepen, die te IJmuiden dezelfde ondervinding hadden opgedaan, waren naar Vlaardingen gevaren om al daar kolen in te nemen. Dinsdagavond zijn de beide beugers weder uit Den Helder vertrokken, ten einde om de Noord te gaan vissehen. GROOT NATIONAAL SOLISTEN CONCOURS TE HAARLEM. Harmoniekapel Wlnnubst 8 so-| listen, 1 kwartet, 1 duet. Oranje Harmonlekapel 2 solisten. Wederom heeft een muziek-gezelschap te Haarlem het aangedurfd dit jaar een groot nationaal solisten-kwartet- en duet concours voor blaasinstrumenten uit te schrijven, waarvoor ook de vorige jaren groote belangstelling bestond en dit jaar zich ruim 150 solisten lieten inschrijven, hetgeen de stoutste verwachtingen over trof. Het feit dat zooveel dilettanten hier aan deelnemen wijst er op dat er weder ouderwetsche liefhebberij onder leden der muziekcorpsen voor hun werk is, want men moet wel zeer goed getraind zijn wil men een eenigszins dragelijk figuur in dezen muzikalen strijd maken. Het komt de muziekcorpsen waarvan de deelne mers lid zijn ook zeer ten goede, omdat zij in de corpsen beter op z.g. „eigen beenen" leeren staan bij solo-trekjes, enz. Ter gelegenheid van het derde lustrum der Harmoniekapel „Utile Dulci", diri gent onze oud-stadgenoot de heer C. Jutjens, te Haarlem, heeft zich aldaar een Eere-comité gevormd, waarin o.a. de heer Ch. L. v. d. Bilt, Lid Tweede Kamer der Staten -Generaal zitting heeft, met het doel, ondanks de moeilijke tijden, dit lustrum zoo luisterrijk mogelijk te vieren en hieraan dit concours verbonden. De jury bestaat uit de heeren M. C. van den Roovaart en Jos. de Klerk, toonkunste naars te Amsterdam en Haarlem, welke 8 rubrieken beoordeelen t.w. zuiverheid, tempo, nuanceering, voordracht, rhytmiek, klankgehalte en keuze van het nummer. Door de groote deelname wordt het con cours over drie dagen gehouden 7, 8 en 15 Januari a.s. De Heldersche deelnemers komen uit op Zondag a.s. 8 Januari. Van de Harmoniekapel Winnubst komt uit in de 2e afd. de heer J. A. Mulder, clarinet met „Andante" van A. H. Fournier, J. C. Greuter, clarinet, met „Norma" van G. Withman, Duet Th. A. Rieswijk en J. C. Greuter met „Dans la Montage" van A. Decq, in de le afd. A. J. Mulder, Eupho- nium, met „Morceau de Salon no. 7, van H. Painpare; Kwartet bestaande uit de heeren: C. E. Koopman en A. Heyblok, trombone C. Trap en Jb. Toes Jr., piston met „Quartet van Wagner" van Wagner; afd. Uitm. J. C. Schenkels, Es clarinet met „Nocture Chopin" opus 9, J. J. Schen kels, piston, „Le Carnaval de Vendc" van J. Betram, C. E. Koopman, trombone met „Concertino" van E. Sachse; in de eere-afd. Jan Schenkels, clarinet, met „Concert voor clarinet" van G. Meister. Het accompagnement der piano is in han-1 den van den heer G. Veenstra welke) reeds zijn sporen verdiend heeft op dit ter rein en de solisten wèl in de goede baan zal weten te houden. „Oranje Harmwniekapel" komt ook uit op dit conoours met eenige solisten in de 2e afdeeling. Heeren P. de Jong, bariton, met het nummer „Le Sou venir" van Charles en de heer J. Kamp, trombone, met „Morceau de Salon no. 2" van H. Painpare. Ook deze heeren debu- teeren voor het eerst op een solisten con cours waarvan de piano-begeleiding in de beproefde handen is van mej. Corry Dol, hetwelk haar best is toevertrouwd. Wij wenschen de Heldersche deel nemers veel succes a.s. Zondag. DE VISSCHERIJSTAKING TE IJMUIDEN. Vlaardinger stoom beugers bun keren te Den Helder. Dinsdagavond kwamen alhier twee Vlaardinger stoombeugers, de „Vlaardin gen 80" en de „Vlaardingen 39" aan, om kolen in te nemen, die hen in verband met de staking te IJmuiden aldaar waren ge weigerd. Wel had men de visch uit de schepen gelost, en beloofd dat zij van kolen zouden worden voorzien, doch deze belofte werd niet nagekomen. t Op onze vraag aan de bemanning, wat men dacht te doen als men van de vis- J scherij terugkwam, antwoordde men, dat: als de omstandighheden hiertoe aanlei ding zouden geven, het niet onmogelijk was, dat men naar Den Helder zou terug- keeren, teneinde de visch te lossen en wederom kolen in te nemen. De berichten over groote vangsten bot ten zuiden van den afsluitdijk blijven aauhouden en daarin ligt opgesloten, dat de botvisschery in ons gebied daardoor, althans voor dit seizoen, den doodsteek is toegebracht. Wat dat voor schade voor de visschers beteekent, kan worden be cijferd als men een vergelijking treft met hetgeen verleden jaar en het daaraan voorafgaande met deze visscherij, buiten de garnalenopbrengst, werd besomd. Het was toen geen uitzondering, dat dagelijks per schuit gemiddeld een kist of vijf bot werd aangevoerd, die misschien gemiddeld een gulden of acht per kist opbracht. Dit is voor dit seizoen nagenoeg totaal vernietigd. Daarvan ondervinden zoowel de botters en kotters, maar ook de vletvisschers de enorme schade. En het komt ons ge- wenscht voor een gedocumenteerde op gaaf aan de commissie voor uitvoering van de Zuiderzeesteunwet te verstrekken van de aanvoeren in de seizoenen 1930, '31, '32 en van dit seizoen. Het lijdt toch geen twijfel of de Zui- derzeeafdamming is oorzaak van dezen achteruitgang in den botstand en er zul len zeker gedupeerden komen of zijn, die niet buiten steun uit deze wet ge laten kunnen worden. Niet slechts groote hoeveelheden bot worden aan den zuidkant van den af sluitdijk gevangen, doch ook schol vangt men in beduidend kwantum. Alles wijst er op, dat de visch tracht zijn gewone levensfuncties te volbrengen maar als obstakel den afsluitdijk ziet opgeworpen. En al mag deze poging van de visch om uit te trekken aan verscheidene Zui- derzeevisschers nog een tijdelijk loonend bestaan geven, de wrangheid proeft men reeds, dat deze vangsten beteekenen het absolute einde van den vischstand in de Zuiderzee en daarmee tevens een zeer zeker tijdelijken misschien een blij venden nekslag aan de botvisscherij in het Wad dengebied. Er werd gepoogd aan Onrust wat ha ring te bemachtigen. Deze poging had geen succes, maar een school sardienen liet zich verschalken, die tegen flinken prijs aan den man werd gebracht, zoodat deze poging toch nog wel een loonenden dag gaf. Dit succes bracht anderen er toe de sardienvangst ter hand te nemen, maar het resultaat was nihil. In „De Visscherij" houdt Emzet een pleidooi voor het gebruiken van niet- geprepareerde trawlnetten, daar die beter vangen dan de zwarte geteerde netten en bovendien voor het gebruik van dun garen in plaats van dik. Hoe dunner het nét- want, hoe beter vangstkans. Emzet zegt„een zoo dun mogelijk net, waarvan de peezen eveneens zoo dun mo gelijk zijn, plus een hoogerebekopening, zijn, meen ik, de eerste vereischten om tot een betere vangst te komen". OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand December werd de Lees zaal bezocht door 1942 mannen en 114 vrouwen, toatal 2056 personen. Uitgeleend werden 2381 romans, 2207 kinderboeken en 1028 studieboeken, totaal 5616 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Boonstra: Het juiste woord. Banning: Het nationaal-socialisme. Eddington: De wetenschap en het onzienlijke. Ehrhardt: Straten zonder einde. Feuchtwanger: De Jood van Rome. v. Gelder: Pottenbakkers kunst. Gobsch: Waan-Europa 1934. Hoff: De vitamines. Houwink: Drentsche novel len en typen. Izeren Lips: Constructie leer vor meubelmakers, 2 dln. Kers: Onze keukenJeugdfeestenKinderfeesten. Knoppers: Jeugd en jeugdbewgeing, 2 dln. Minderaa: Het koor der verschrikking. v. Praag: Wü en de dieren. Rosenberg: Wesen, Grunsatze und Ziele der Deut- sehen Nat. soc. Arbeiter-Partei. Ten geschenke ontvangen: Beaumarchais: Le barbier de Séville. v. Bilt: Veiligheid bij den arbeid. Cam- merer: Guslia Holst. v. DrosteHülshoff: Die Judenbuche. v. Ecke: Tertianer auf Reisen. Fontaine: Fables. Grillparzer: Der arme Spielmann. id.: Des Meeres und der Liebe Wellen. Hauff: Das Bild des Kai- sers. id.: Zwei Marchen. V. Hillern: Gier- Wall.v. Karres: De trekhond. Lichtenber ger: La petite. Maeterlinck: De dood. Pem- berton: John Dighton. Ripman: Speci mens of English. id.: The sounds of spo ken English. Rousselet: Les deux mousses. Seidel: Leberecht Hünohen. Strang: Jack Hardy. Storm: Pole Poppenspaler. Sweet: A primer of phonetics. v. Wildenbruch: Mein Onkel aus Pommern. Belastingdruk in Nederland 193233. Conferentie, ge houden dor den Raad van bestuur van het Antonia-Wilhelmina fonds. De goede raad gever; almanak voor drankbestrijding 1933. Onze gemeentelijke gebiedsindee- ling, 3. Verslag van de Commissie tot on derzoek van den economischen toestand der binnenschipper ij. Verslag van het congres, 90-j. bestaan, der Ned. vereen, tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. Ver slag der verzekeringskamer, 1931. Gidsen voor Stomp wijk en Veur, Voorschoten, Zaandam en Zevenaar. „Van onderen!" Tegelijkertijd een geweldige bonk, die door het geheele voorschip dreunt. De gene die riep, staat bij een luikopening in het volksverblijf naar beneden te kij ken en ziet toe, wat er verder gebeurt. Een kort oogenblik is er stilte, dan klinkt een brommig en luid protest uit de diepte; het stijgt naar boven en be reikt ons oor, maar we herhalen het hier niet. Het komt erop neer, dat de val van het zware voorwerp, met die daverende bons als gevolg, de grootste ongelukken had kunnen veroorzaken voor dengene, die daar beneden werkte. Het antwoord uit de hoogte luidt on verschillig: „Wat zou dat, d'r is toch een dokter aan boord?" De man berieden verwerkt dit onge hoorde antwoord; er is een oogenblik stilte. Daarop roept hij ter verduidelijking terug, dat hij een gat in zijn hoofd had kunnen hebben.... Het antwoord van den dondergod is alweer gereed en stelt gerust, met een onwankelbaar vertrou wen in den Geneeskundigen Dienst: „Oh, dat kan de dokter ook genezen!" De stem uit de onderwereld neemt daarmede geen genoegen en hij praait, met iets minder waardeering voor de ge neeskunst: „Ik wil niks met den dokter te maken hebben!" De man boven bij het luik vermaakt zich blijkbaar kostelijk en hij gaat onbeschaamd voort: „Och, dat is een kleinigheid, een kleine moeite; dat naaien ze zoo weer aan elkaar." De ongelukkige beneden voelt schijn baar die bewerking en zijn protesten nemen in kracht toedoch in het ijle, want de persoon bij het luik is verdwe nen. Een oogenblik later klinkt een andere stem naar beneden en roept een naam: „Hé, Zeeveger, ben jij daar?" De zoo juist getergde antwoordt met een stem, die nog een ontevreden klank heeft: „Neen, dat is zijn silhouet!" Deze mededeeling heeft een gedachten- wisseling boven het luik met enkele om standers tengevolge en het blijkt, dat Zeeveger eenige uren vóór het vertrek van het schip nog is overgeplaatst en dus onmogelijk daar in het ruim werk zaam kan zijn. Maar die moeilijkheid wordt overbrugd en de stem roept weer naar beneden: „Nou, als jij dan de silhouet van Zeeveger bent, zorg dan eens evenen een opdracht volgt, die ons te ver van dit verhaal zou doen af dwalen. Maar de man beneden verloor de samenspraak wederom. Wie zou het ook winnen, als hij zoo in de laagte zit? Geruimen tijd verloopt aleer thans weer een ander roept: „Daar beneden! Is daar nog iemand beneden?" De menschen, die nu rondom de luikopening staan, hooren geschuifel en daarop klinkt het: „Ja, hier is ie." „Naar boven komen; 't is tijd van vast werken geweest." De onderofficier van politie staat met een paar helpers gereed, om het luik te sluiten; het is 4 uur. De officier van het benedenschip, die de sluitronde maakt, ziet toe. Zij hooren in het ruim het klikken van een paar sloten van bergplaatsen en dan stijgt de man, die er aan het werk was, naar boven langs de steile ijzeren trap. Zijn oogen knip peren tegen het zonlicht, dat door de patrijspoorten naar binnen valt in het volksverblijf, en hij meldt dat alles ge sloten is en dat het licht is uitgedraaid. De helpers leggen over de luikopening een houten rooster en de onderofficfei van politie doet dit op slot; dan tillen zij Buitenlandsch Overzicht peg. 1, Een man in een rioolbuis gevon den 2 Het Dominicanerklooster te Zwolle is Dinsdagavond afge brand. Het klooster zal ter plaatse weer geheel nieuw worden opge bouwd. f Feuilleton1 Van links en rechts M 2 Radio-programma 2 Sjanhaikwan (China) zou na de verwoede gevechten slechts een röokende puinhoop zijn 1 Ontzettend familie-drama te Ver- saitles. Vijf dooden 2 Het Nieuwjaar-week-end in de Ver. Staten eischte 160 men-' s'chenlevens2 De Russische ijsbreker Malygin gestrand. De toestand tamelijk ernstig Binnenkort is een regeeringsvoor- stel te verwachten in verband met de winkelsluitingswet „I Het conflict in het visscherij- bedrijf te Ifmuiden. De voorstel len der christelijke organisaties aanvaard1 Een jeugdige bandietenbende in Den Haag gearresteerd en op gesloten2 Twee boerderijen te Geffen af gebrand n 1 Een aanslag op Mussolini? De duce zou licht gewond zijn 1 Een landbouwer te Numansdorp vermoord. Een groote som gelds gestolen. De daders gepakt «7 Een auto te Hekendorp bij Gouda door een sneltrein gegre pen. De bestuurder gedood 7 Het Fransche stoomschip ,,At- lantique" in het Kanaal in brand. Geen passagiers aan boord. De bemanning gered7 Nieuwjaarsrede van den voorzit ter van de Kamer van Koophan del in N.-H. Noorderkwartier 6 Omtrek nieuws6 Marineberichten 8 Marktberichten 8 het vierkante ijzeren deksel van het luik op en met een zware, doffe, metalen klank ploft dit op het luikhoofd, op den opstaanfien ijzeren rand neer. De helpers draaien met een hefboom de knevels van het luikhoofd vast over de uitstekende randen van het deksel en de man van de onderwereld geeft zijn sleutels tot den volgenden dag ai, aan den onderofficier van politie, die reeds een omvangrijke rinkelende verzameling meedraagt. Daarop gaat het naar de volgende luikopeningen, totdat alles gesloten is voor den komenden nacht; ter meerdere veiligheid van het schip. Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, A'dam. door YVEL DLAWNURG. 11 (Auteursrecht voorbehouden). Waarom, o hoogedelmogende heeren Kamerleden.... waarom mogen de ge- kooiden geen blik slaan in het oneindige universum, met zijn millioenen stralende wereldbollen waarom verbijzelt gij 3iet deze doffe, alles onzichtbaar maken- e, heillooze ruitjes, waarom mag het gouden zonlicht, het zachte bleeke licht der zilveren maan, hte flonkerende licht der sterrenpracht niet in hun kooien doordringen?. O leden van de 2e Kamer zijn er geen tijden in uw leven geweest, dat angst en zielepijn u folterde, dat grauwe ellende u terneersloeg.dat gij ner gens uitkomst wist.alles dor en dood Was, dat gij vol angst kreet: Waai om hebt gij mij verlaten?Die tijden hebt gij gehad, iede rmensch heeft ze u, ik, wij allen... Wanneer wij dan in onze ellende 's avonds opstarende naar de oneindige Werkkamer van God, het Universum en wij zagen hoe daarboven die machtige sterren en sterrenbeelden flonkerden en trilden van heilig, troostend licht.... dan was het ons alsofde lood zware angst. de ellende van ons af viel.... want wü zagen hoe klein.... onze angst en zorgen waren.... hoe groot de Schepperhoe nietig wij en dan werden wij getroost, gesterkt door die hemellichamendie stra lend door het Heelal wentelden.... ver kondigend de macht van den Maker. Dan was er geen matglas, dat ons verhinderde vertroosting te ontvangen. V: r .p-, C— Ik weet het nu, ik gevoel het. welk j een bron van troost sluiten de reglemen ten, de ijzeren gevangenisreglementen af... voor de gekerkerdenl Neen, ik wil hier niet langer blijven.. ik kan verbrijzelen het matglas.... ik kan gaan waarheen ik wil.terug naar het daverende zonlichtterug naar den Helderschen zeedijk. naar die vrijheid.... die ik lief heb. Als het straks donker wordt, wil ik iniet als een dier opgesloten worden in een ijzeren kooi. Dat is de „grap" te ver doorgevoerd.. Ik wil weer kunnen opstaren naar de heilige Woning van den Schepper. ik wil aanschouwen zijne millioenen werelden.... Sirius de Orion de Poolster.... hun duize lingwekkende schoonheid hun se nt- terende flonkering zullen mij bestralen en in ootmoed wil ik God danken dat het slechts een grap was.... Een grapik huiver, wat ben ik— wat zijt gij, o, brave Nederlanders, beter.... dan zij, die ge kooid worden? Oordeel niet, opdat gij niet veroordeeld worde. een waai woord. En ik kijk naar het oog in de deur der cel.Wij kunnen niet naar buiten zien.... er zit aan den buitenkant een luikje voor het oog in het keepje.Van buiten af echte" kan men door het oog alles zien.... al onze bewegingen, zon der dat we het weten, gadeslaan, r kan gecontroleerd worden, of de zon daars tegen de staatswetten, zich be hoorlijk gedragen. HOOFDSTUK XI. Op de gang sleutelbosgerinkel de deur gaat open en de cipier komt bin nen... Haastig zeg ik hem, op fluister toon, dat ik den directeur over 44 minu ten wensch te spreken.Ik noem juist dezen vreemden tijd, omdat ik hiermede voor mijzelf wil demonstreeren, dat i k tenslotte zelf de minuut kan bepalen, I waarop ik dit gebouw verlaten wil.... j Voor mijn gevoel, mijn ontembaar vrij heidsgevoel.is dit een satisfactie.... Ec gevoel mij nu als een kwaje jongen. die tegen den Staat zegt: Lekker, fijn. II k ben toch lekker de baas ik blijf zoolang als ik wil.... en als ik wegga krijgt u 3 pop fooi. Met 3 kan ik het afkoopen Maar zij, die het niet kunnen, voor wie drie gulden een schat is een onbe reikbare schat is.... Ik zag iemand in het Huis van Bewaring insluiten, die 25 i gulden of 25 dagen had25 dagen af gesloten van de menschen... gekooid... geen zonlicht geen sterren.... geen lieve verwant zien.opgesloten als een dier.... omdat er geen geld is om de i vrijheid te koopen. I* Er zijn momenteel in dezen schrikkeEj- ken crisistijd gevallen aan te wijzen, dat broers die werkloos zijn, gaan „zitten" j voor hun broer die werkt. Nog eenige dagen geleden kwam mij zulk een geval ter oore. De eenige kostwinner kon on mogelijk zijn dagen „zitten" zonder het gezin te ruïneeren, daarom een rem- placant gestuurd, in de hoop dat het niet ontdekt zou worden. Wanneer in den ouden oodscheu staat iemand gestolen had, of den staat bena deeld, dan kerkerde en kooide men den man niet. Had b.v. iemand een schaap bij een boer gestolen.... en hij had geen geld om het gestolene te vergoeden, dan moest hij bij dien boer net zoolang gratis wer ken, tot hij de waarde van het schaap verdiend had en een 5e deel daarboven moest hij betalen. Dat was een gezonde toestand. Waarom die jongen niet een week eer lijken arbeid laten verrichten, zonder hem te betalen, inplaats van hem in te sluiten, en mensch-onteerend te kooien. Achter - matglas. Er is m. i. leemte in de wet.... waar aan geen directeur van de gevangenis, I geen officier van Justitie iets kan ver- anderen.... alleen de Staat en die staat lis onpersoonlijk, kan niet ter verantwoor- ding worden geroepen, die Staat zijn wij !zelf.... dat zijt gij lezers dezer courant, ben ik. zijn wü allemaal. Het is een oogenblik stil in de cel. van buite i dringt vaag het getoeter van een auto door. Ik zie hier geen vrouw in de gevangu |nis.. zqn die d'r niet.... j Hoopiesniet veel zaaks wat hier voor vrouwen zit, licht de oude deskun dig in.... die hebbe natuurlijk vrouwen as cipiers.... As vrouwenvolk in de lik i komt, dan hebbe ze heel wat op d'r lui kerfstok.... dan in eens van onderwern veranderend.. begint liij weer te vertel len dat 't met Kerstmis hier tjokvol zal zitten met stroopers uit de duinstreek. en dat ze verrekken b(j hen op 't dorp van de armoede. Ik kijk naar het oog in de deur.. Het fascineert mijwellicht, neen waar schijnlijk kijkt een cipier door het oog. Zal ik er aanstonds een stuk brood, droog brood in stoppen.... dan is het oog dicht. Nu gaat de deur open. De cipier. die mjj komt verlossen., mij de vrijheid zal brengen. Arrestant, bij den directeur komen, zegt hq tegen mij.... kortaf.... en op diensttoon. Ga je d'r vandoor.... olijf je niet bij ons.... roepen de gevangenen.... stom I verwonderd. We konnen 't juist zoo goed rooien Ik wil niet tegenover hen den machtige, I den richard spelen, die 3 heeft, om zijn boete te betalen. Ik schaam mij nu werkelijk voor die armzalige mannen, die j hier moeten blijven.... omdat zq be rooid zqnarme duivels. Neen, ik kom terug., lui zeg ik.. Vreemd, er is tusschen mij en die man- I nen een band ontstaan van kameraad- schap. Nog eenmaal kijk ik het armzalige ver trek rond.... kijk die mannen aan.... ■Tabé lui, 7"" ik.. Tabé, tot straks. (Wordt vervolge).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5