10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1933. China en Japan. Luchtvaart. Ingezonden. MIIMMI.» Nieuwe Uitgaven. Rijdt Veilig Radiografisch Weerbericht, De ramp van de Atlantique. Een Russisch luchtschip maakt een noodlanding. Een aardbeving in Thessalië Ernstige vulkanische uit barstingen in de Andes. door een auto overreden en gedood. gevaarlijk spel. Postvluchten van en naar Indië Tijdschriften en Weekbladen. DE REGELS VOOR DEN WEG 10. Buitenland. Het brandende wrak wordt naar Cherbourg gesleept. Gisterennacht heelt de sterke getijde- stroom in het Kanaal de sleep, bestaande uit de Atlantique, de Nederlandsche zee sleepbooten Roode Zee, Lauwer Zee en Witte Zee en een Fransche zeesleepboot eenigszins doen afdrijven. Tegen den morgen hebben meer sleepbooten op de Atlantique vast gemaakt en doordat de stroom ook in kracht afnam vorderde men daarna wat beter, hoewel het weer zeer ongunstig is gebleven. Gisteren is er, naar wij vernemen, eenige wrijving geweest tusschen de kapiteins van de Fransche zeesleepboot en die van de Nederlandsche booten, over de vraag, wie nu eigenlijk het schip aan het bergen was. De Franschen beriepen er zich op, dat een Franschman het eerst aan boord van het brandende schip is gekomen, nadat dit was geabandonneerd. De Nedèrlanders brachten hier tegen in, dat, weliswaar de Franschman het eerst aan boord is gekomen, maar dat hij dadelijk daarna het wrakweer heeft verlaten, zonder een verbinding tot stand te hebben gebracht, zoodat het schip nog steeds verlaten ronddreef, toen de drie Nederlanders aan boord zijn gekomen. Deze mannen zijn nog steeds aan boord van de Atlantiquezij hebben de trossen van de Nederlandsche zeesleepers vast gemaakt en die verbinding is sindsdien niet verbroken geweest, zoodat volgens deze lezing de Nederlanders de Atlantique bergen, zij bet d°n ook met hulp van anderen. Zooais men weet, is dit niet alleen een kwestie om de eer, maar wel degelijk ook een zaak van groot materieel belang. In verband hiermee heeft de „Nw. Rott. Crt." zich tot de dir. van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst gewend en deze deelde het blad mee, dat dit geschil reeds Donderdagavond is opgelost en dat de leiding van het bergingswerk is opge dragen aan kap. J. Klinge, den gezag voerder van de „Roode Zee". In verband met de ongunstige weers omstandigheden is gisterenmorgen om kwart over 11 besloten de koers te wijzi gen en niet naar Havre maar naar Cher bourg te gaan, waar de sleep heden in den loop van den dag kan aankomen. Mededeelingen van den kapi tein; de redding; de aanblik van het wrak; de oorzaak van de ramp. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Parijs meldde vanochtend: De kapitein van de „Atlantique" roemt den moed van de Nederlandsche en Engel- sche redders, aan wie de opvarenden van het verwoeste Fransche schip het leven danken. De sloepen kwamen tot twintig nieter van het brandende schip, op gevaar af tegen den romp te pletter te slaan of in de kolken weggezogen te worden. Het stormde en het zou waanzin geweest zijn dichter te naderen. De opvarenden van de „Atlantique" moesten in het water sprin gen. Vijf van hen konden echter niet zwemmen. Zij hadden maar drie redding- gordels. Niemand durfde te duiken. De tweede gezagvoerder offerde zich toen op om den anderen het voorbeeld te geven. Hij was nauwelijks door verstikking door den rook ontsnapt. De kapitein achtte hem verloren, maar hij zwom enkele meters en werd in een sloep van de „Ac'hiiles" ge- heschen. Zijn voorbeeld is door de ande ren gevolgd. De redding van den 63-jari- gen scheepsarts heeft de meeste moeite gekost. Hü was geheel buiten kennis en kon zelfs de lijn niet grijpen, die de Ne derlandsche zeelieden hem toewierpen. Een uur lang is men aan boord van de „Aohilles" doende geweest met toepassing van de kunstmatige ademhaling. Hij had zich zoo krampachtig aan de ladder vast geklampt, dat de kapitein van de „Atlan tique" hem op den arm moest trappen om hem te dwingen hem los te laten. Tot zoo ver het bericht van den kapitein over de redding van de laatste groep opvarenden. Het brandende spookschip bood een fantastischen aanblik. Het werd aanhou dend omzwermd door sleepbooten en een Fransche kanonneerboot. De drie schoor- steenen staken toen nog overeind. De romp was één bonk gloeiend metaal en het dek lag vol verwrongen metalen massa's. De metalen platen hadden onder dte uit werking van de hitte wisselende tinten aangenomen alsof het een gecamoufleerd schip was. Het duurde uren vóór de sleepbooten er in konden slagen de kabels vast te maken. De schemer viel toen de „Atlantique" langzaam zijn tocht Oostwaarts begon on der leiding van den kapitein. De zware slagzij, die het wrak maakte, dwong tot het nemen van bijzondere voorzorgen aan die flank. De zee was toen betrekkelijk kalm. Gelijk bij de P. C. Hooft is men be zorgd voor de bewaarplaats van de stook olie. Het manoeuvreeren van het logge, levenlooze gevaarte eischt groote stuur manskunst. Men hoopt nog tegen alle redelijkheid in, dat een schip zonder radio-installatie eenige vermisten van de „Atlantique" kan hebben opgenomen. De onderzoekcommissie vergadert met gesloten deuren. Zij zal o. a. rekening hou den met de verklaring van iemand uit de machinekamer, volgens wien het alarm sein daar niet vernomen werd, want de loodteekeringen waren doorgeslagen en dé scheilen werkten evenmin. De menschen in de machinekamer zouden alle verbrand zijn als zii niet bemerkt hadden, dat de ventilatoren niet meer werkten. Verder heeft de kapitein nog gezegd dadelijk getracht te hebben vloten uit te zetten, maar zonder succes. Ook heet het, dat de bemanning dagelijks oefeningen deed voor het geval van brand. De verzekeringspolls op den dag van den brand geteekend. Naar V.D. uit Londen meldt, publiceert de Daily Telegraph het bericht, dat de verzekeringspolis voor de „Atlantique" pas Woensdag, dus op den dag dat de brand uitbrak, werd geteekend. Het risico -*n de huidige verzekering dateert echter \r«tn November 1932. Het uitstel van de onderteekening van de polis vond zijn oor zaak in den omvang van de kleine verze keringswerkzaamheden, die met het afslui ten van een zoo groote transactie gemoeid zijn. Het blad spreekt het bericht, dat de ver zekeringsmaatschappijen reeds op ce Lon- densche markt de uitkeering voor de „At lantique" zullen doen, tegen. De uitkee ring kan echter zonder moeilijkheid ge schieden, omdat de betrokken firma's over voldoende Fransche valuta beschikken. De sleep vordert langzaam. KaDiteLn Schoofs. de commandant van de „Atlantique". die zich zooals gemeld, op een sleepboot in de buurt van het wrak bevond, heeft Donderdagnacht aan zijn reederii medegedeeld, dat hij gister aan boord van de „Atlantique" cacht te gaan. Een Havasbericht meldt, dat de sleep niet sneller dan 3 knoopen per uur vor dert. Gistermorgen bevond men zich ten Noorden van Barfleur, 35 mijl van Cher bourg en 70 mijl van Havre. Men hoopte vannacht ter hoogte van Cherbourg aan te komen, maar pas heden na het aanbreken van den dag zou men binnenvaren. Blijkens een bericht uit Helsingfors aan Berlinigske Tidende is de Russische lucht vloot gister door een ernstig ongeluk ge troffen. Bij 'n tocht met 't met 3 motoren uitgeruste luchtschip W 2 zijn op weg van Krasnorgord'eis naar Leningrad de moto ren onklaar geraakt, zoodat het schip door den wind in c'e nabijheid van Nowgorod in een bosch is gedreven. Het is der beman ning gelukt zich te redden. Het luchtschip was eenige dagen voor Kerstmis naar Moskou gestevend, waar het aan oefeningen zou deelnemen en er later gestationneerd zou worden. Bü Krasnorgordeis had het schip we gens een machinedefect een noodlanding moeten doen en was gister na herstel van het defect naar Leningrad vertrokken. AUTOBUS DOOR SNELTREIN AANGEREDEN. Drie cfcoöen zeven gewonden. De sneltrein PraagWeenen is Don derdagavond in de buurt van het op Tsje- choslowaksoh grondgebied liggende grens station Lundenburg in botsing gekomen met een autobus. Bü deze botsing zijn drie menschen omgekomen, vier ernstig en drie licht gewond. Dokters, die zich toevallig in den trein bevonden, hebben den gewonden de eerste hulp verleend. De laatste wagen van den trein werd ontruimd1 om plaats te bieden aan de gewonden, diie naar Luxemburg werden vervoerd, waar zij in het naastbij- gelegen ziekenhuis werden opgenomen. De chauffeur-eigenaar van die autobus werd slechts licht gewond. De inzittenden van de autobus zijn hoeren, die terugkeer den van een in de buurt gehouden jaar markt. Alleen stoffelijke schade. Naar Reuter uit Volo in Thessalië meldt, zijn daar Donderdagavond drie aardbevin gen gevoeld-, waarvan d'e eerste en krach tigste vijf seconden duurde. De schokken hebben groote schade aangericht. De be angste bevolking heeft dien nacht in de open lucht doorgebracht. DE ONGELUKKIGE SMITH. Zijn auto bestolen en nog beboet op den koop toe. Mijnheer Smith uit Ilford vermiste onlangs zijn auto. De politie vond den auto terug, maar twee radiotoestellen, die mijnheer Smith er mee vervoerde, waren verdwenen. Niet verdwenen was echter een revolver, die onder een der kussens lag. Die vond de politie ook en mijnheer Smith had zich te verantwoorden voor het hebben' van een revolver zonder ver gunning. Smith verklaarde het ding ge vonden te hebben, hij had het achter jn zijn auto gegooid, denkende dat het niet veel waard was en er niet meer aan ge dacht. «Alles goed en wel*, zei een rechercheur, «maar als de dieven de revolver gevonden hadden, zou zjj die voor misdadigersdoeleindeu hebben kun nen gebruiken, zooals onlangs gebeurd is, toen roovers een revolver, die zij in een gestolen auto aantroffen, gebruikt hebben bq een inval in een winkel** Smith kreeg dan ook twee pond boete. GEVECHT IN EEN GEVANGENIS. Naar Reuter uit Pesjawar meldt, zijn in een gevangenis iu een der Noord-Weste lijke provincies ernstige vechtpartijen uit gebroken onder de gevangenen. Zes hun ner werden gedood en vijf gewond. Drie vulkanen In werking. Uit het Andes-gebied worden opnieuw hevige erupties gemeld. De vulkanen Lon- quimay, Calbuco en Llaima (Chili) zijn in werking. Groote asch- en rookwolken worden daarbij ontwikkeld. Vuurzuilen schieten hoog de lucht in, zoodat zij van verre zichtbaar zijn. De in de omgeving liggende pampa lijden groote schade ten gevolge van den hevigen asohregen. Er zijn tegelijkertijd hevige aardschokken waargenomen; de uitbarstingen gaan ver gezelt. van hevige electrische stormen. Donderdagavond is de 22-jarige textiel arbeider C. Schoenmakers op dien hoek van de Goirlestraat te Tilburg door den auto van p. j. A. Lisdonk gegrepen en ernstig gewond. Met een schedelbreuk is hii naar het r.-k. ziekenhuis overge bracht, waar hij gisterenmorgen is over leden. Bij het schieten met een windbuks trof Donderdag de 13-jarige D. M. te Ouder kerk zün 12-jarig vriendje in het rechter oog. Zwaar gewond werd de jongen naar een ziekenhuis te Amsterdam overge bracht. Vermoedelijk moet het oog worden weggenomen. Binnenland. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zes kinderen met moeite gered. In Hoevelaken, bq Amersfoort, is Don derdagavond om 10 uur brand uitgebro ken bij den landbouwer-veehandelaar R. 7r0rst' ®.e 8e^eele boerderij brandde af. Met moeite werden zes kinderen ge red door twee militairen uit Amersfoort die juist passeerden. Elf koeien kwamen in de vlammen om. De schuur en liet pakhuis werden door het optreden der Amersfoortsche brandweer behouden. Alles is laag verzekerd. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. DREIGENDE STAKING IN DE FRANSCHE TEXTIEL-INDUSTRIE. Uit Rqsel meldt Reuter, dat de wevers te Armentières en Houplines het voorstel van de patroons om de salarissen opnieuw te verlagen en een wqziging in de organi satie van den arbeid aan te brengen, heb ben afgewezen en tot de algemeene sta king hebben besloten. De staking zou gis teren ingaan. De militaire toestand in de provincie Jehol. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat ondanks de van officieele Japansche züde tot Tsjang Hsoe-liang ge richte waarschuwingen het Japansche hoofdkwartier thans opnieuw berichten heeft ontvangen, volgens welke Tsjang Hsoe-liang in overleg met generaal Feng nog meer Chineesehe troepen wil concen- treeren. Met het oog op deze Chineesehe troepenconcentratie moet de geheele mili taire toestand in de provincie Jehol als zeer ernstig worden beschouwd. Den in Jehol gevestigden Japanners is aangera den de provincie te verlaten. Het Japan sche hoofdkwartier verklaart, dat de mili taire operaties tegen de provincie Jehol zullen worden voortgezet zonder de ont wikkeling van den toestand te Sjanghai- kwan af te wachten. De gevechten van Sjanghaikwan. Drie duizend Chineesehe burgers gedood. Reuter meldt uit Peking, dat bq de gevechten in Sjanhaikwan 3000 Chinee sehe burgers zqn omgekomen. Ongeveer 10C.000 vluchtelingen spoeden zich zuid waarts, de mefsten naar Tsjenwangtao. De toestand in Sjanghaikwan is ge- gespanren, al is het er thans kalm. De Chineesehe troepen in de buurt verster ken hun posities. Er zqn nog geen on derhandelingen geopend over den vrede. Stap van Jen bij de commissie van negentien. Dr. Jen, de leider van de Chineesehe delegatie te Genève, heeft aan de commis sie van negentien mededeeling gedaan van een telegram, dat liü ontvangen heeft van de voornaamste openbare organisaties te Sjanghai en waarin een beroep op den V.B. gedaan wordt om onmiddellijke doel treffende maatregelen te nemen, ten einde een nieuwe verslechtering van den toe stand te vermijden. Het telegram was on derteekend door de Vereeniging van Ka mers van Koophandel, door de Kamer van Koophandel te Sjanghai, door de gezamen lijke banken en door die vereeniging van effectenhandelaren te Sjanghai. Waarom Japan Sjanhaikwan bezette. In opdracht van het Japansche ministe rie van oorlog heeft het telegraafagent schap Sjimboen Rongo Vrijdag een offi cieuse verklaring gepubliceerd in zake Sjanhaikwan. Volgens deze verklaring hebben de Japansche troepen* de stad bezet, omdat de Chineesehe troepen de „Boxers-overeenkomst" niet zqn nageko men. De commandant van het Japansche garnizoen beeft zich van te voren in ver binding gesteld met de Amerikaansche troepen en is er toen pas toe overgegaan de vastgestelde zone van Chineesehe troe pen te zuiveren. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat er geen sprake kan zqn van een terugtrekken der Japansche troe pen uit Sjanhaikwan, voordat de Japan sche eischen zqn ingewilligd. De Japanners weigeren het ant woord van Tsjang Hsoe-liang aan te nemen. Het antwoord van Tsjang Hsoe-liang op het ultimatum van den Japanschen generaal Nakamoera is Vrijdag aangebo den. De chef van den staf van Nakamoera weigerde evenwel het antwoord in ont vangst te nemen, daar in het antwoord de schuld aan de gebeurtenissen op het Japansche leger wordt geschoven. Voor heeren die laat naar huls gaan. Sleutelgat met trechter. („Söndagsnisse"). Terug. De „Rqstvogel" vertrok 6 Jan. van Mer- samatroe en landde 6 Jan. te Rome. Hoen. De „Kwartel" vertrok 6 Jan. van Parqs en kwam eveneens 6 Januari te Rome aan. T De „Oehoe" vertrok 6 Jan. van Jodh- poer en landde 6 Januari te Calcutta. BEMIDDELING TE IJMUIDEN. Burgemeester mr. Rambonnet van Vel- sen heeft gisteren zqn bemiddelingsvoor stellen in het conflict te IJmuiden bekend gemaakt. Men meldde gisteren uit IJmuiden: Een vakgroep visschersknechts van de IJmuider federatie, afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders, heeft vandaag besloten, de door de ree- ders geloste visch „besmet" te verklaren en heeft zich bq de staking aangesloten. De havenarbeiders, georganiseerd bq den christelqken bond, hebben vanmiddag be sloten, geen treiler te lossen. Er is van avond slechts één treiler binnenge komen. De Heer G. Th. Selman, voorzitter van de Nederlandsche Unie van Speeltuin- vereenigingen, bureau Keizersgracht 232 te Amsterdam C, schrijft ons Geachte Redactie, Toen ik op 17 December 1932 de eer en het genoegen had voor de microfoon een kwartiertje te mogen spreken over de vooruitgang van de Nederlandsche Speeltuinbeweging sedert 15 Maart 1931, den oprichtingsdatum van de N.U.S.V. bovengenoemd, heb ik met opzet in mqn eersten zin reeds den naam Uwer ge meente genoemd. Om meer dan één reden. Helder en Heerlen, Groningen en Vlissingen. liggen op de uiterste grenzen van ons Speeltuin-Nederland en daar- tusschen liggen de tallooze Gemeenten waar in totaal zeker wel 100 uitmuntend aangelegde en goedbeheerde kinderspeel tuinen zqn aangelegd, deels uit eigen middelen der Speeltuinvereenigingen, deels met steun der overheden. Volgens de historie onzer Nederlandsche Speel tuinbeweging is op 24 April 1925, na een rede door den Heer A. F. K. Parée, den toenmaligen voorzitter van den Bond van Amsterdanische Speeltuin- vereeniging, welke Bond op 21 Januari a.s. met een grooten propaganda-feest- avond in het Concertgebouw zqn 15-jarig bestaan hoopt te vieren, op 24 April 1925 dan is te Helder een speeltuinvereeniging opgericht en ben ik goed geïnformeerd, dan is het bq die eene vereeniging niet gebleven. En dan is er nog een reden, waarom ik Helder heb genoemd, en dat is wel deze, dat ik de Heldersche speeltuinvrien den, onder wie er zqn, die onze mooie beginseien van jeugdzorg door zelfdoen en zelfbestuur, zelfs in Nederlandsch Oost-Indië hebben gepropageerd, heb wil len aansporen hun isolement op te heffen en zich aan te sluiten bq de Nederlandsche Unie van Speeltuin-organisaties. Waarom ik U eenige plaatsruimte vraag is U stellig duidelqk. Met dank, G. Ph. SELMAN. nummer van de 4e jaargang van „De Huishou ding". H. M. S. J. de Holl, probeert ons bi] den ingang van het nieuwe jaar een riem onder 't hart te steken. E. J. van Waveren Resink zet doel en werkplan uiteen van den genoemden bond. Dr. A. van der Laan vertelt, hoe men „visch leert kennen' Mary Leverington houdt het in een vrouwen blad onmisbare modepraatje. Dan vinden we een artikel over „Electrische toestellen in huis door Ir. A. D. Mesritz E. I. een „over „wijkverpleging" door Zr. A. Terweyden en over geheimen uit de keuken" door H. M. S. J. de Holl en Verslag van de eerste bijeenkomst en statuten van den boven- genoemden bond. „Sport in Beeld", 3 Jan. no. 1. 9e jaargang. Het nummer opent met een opname van het elftal Oud- internationals. dat Zondag tegen H. F. C. speelde. Als tekst vinden we dan van Meerum Terwogt „Een Terugblik op het Sportjaar 1932". een lijst van „Eenige uitblinkers in 1932" ter begeleiding van de beeltenissen, het Dagboek van een Leek, een artikel over de „Eerste Tennisschoo! 1b ons Land" en het Bijblad „Reissport" met een arti kel over Graubunden. Het nummer bevat voorts een groot aantal portretten ter herinnering aan 1932, overzichtskieken van voetbal op Nieuwjaars dag, van een ping-pong-wedstrijd in Amsterdam, enz. Verschenen bij N.V. J. Emmerings Uitgeverij te Amsterdam: Dr. Else Klente „Droomen uit het dagboek van een vrouwelijke arts. Dr. Else Kiente, bekend geworden door het proces te Stuttgart, ver telt van haar rijke sociaal-medische ervaringen en beschrijft de interessante herinneringen uit haar praktijk. Aan de hand van tal van aangrijpende gevallen behandelt zij de kwestie van de prosti tutie, het probleem van de nooden der ongehuwde moeder en tenslotte vooral het vraagstuk en de vaak groote onbillijkheid van paragraaf 277bis. In het bijzonder legt ze den nadruk op de ver houding tusschen arts en patiente op medische cn sociale indicatie in veel gevallen, op de zeer ver anderde levensverhoudingen, die dwingend nood zakelijk een zeer groote verandering in oude wetten met zich moeten brengen. Tenslotte een propa ganda voor de Russische idee: „Wij willen, dat al, wat geboren wordt, ook gewenscht wordt. Wij willen, dat alle kinderen met vreugde verwacht worden. Verschenen: bij de Uitg. Mij. „Enum te Am sterdam: aflevering 7 van „Ik maak alles zelf", Ecyclopaedie voor het Huisgezin. Óp zeer duidelijke wijze wordt in dit werkje geleerd, hoe men verschillende dingen zelf kan doen, die tot nu buiten het bereik van den niet geschoolden vakman schenen te liggen. We kun nen leeren: hoe triplex te bewerken, hoe een elec trische motorboot te maken, hoe ingebouwde meu belen te maken voor slaap- of eetkamer, hoe scheuren in pleisterwerk te repareeren en hoe een klein grasveld te effenen en draineeren. Elk arti kel wordt met tal van zeer overzichtelijke Illustra ties nog verduidelijkt Een zeer handig werkje voor velen, die op 't oogenblik tijd te veel heb ben en graag iets nuttigs knutselen voor weinig onkosten. Verlaagde passageprijzen. Door de Stoomv.-Maatschappij „Nederland" is in den vorm eener kleine brochure een geschriftje verspreid, dat inlichtingen geeft omtrent passage, waarin de verlaagde passageprijzen zijn opgeno men, die voor de in Januari van Amsterdam ver trekkende schepen van kracht zullen worden. Hettijdschrift „Nederlandsch-Indië Oud en Nieuw", ofschoon al 17 jaren bestaand, is mis schien niet algemeen bekend. Het beweegt zich namelijk op wat speciaal terrein, nl. oude kunst en volksgebruiken in Indië. Wie regelmatig onze Openbare Leeszaal bezoekt, zal het wel kennen, want daar ligt^het ter lezing. Wij ontvingen thans de eerste aflevering van den 18den jaargang, die in veel van haar voorgangsters afwijkt. Het tijd schrift wordt thans namelijk uitgegeven in samen werking met de Stoomvaart-maatschappij „Neder land" en hiermede heeft het een groote uitbrei ding gekregen. Want door de opname van arti kelen in de Engelsche, Fransche en Duitsche taal is het internationaal geworden en in staat ook den vreemdeling kennis bij te brengen omtrent Ned.- Indië. .Het tijdschrift was in zijn ouden vorm al een zeer kunstzinnig tijdschrift, maar is thans veel meer nog een tijdschrift voor het groote publiek geworden: prachtig zijn de platen op kunstdruk papier, terwijl zelfs een afzonderlijke bijlage (af beelding van de thans verwoeste (P.C. Hooft) apart aan de aflevering is toegevoegd. In zijn nieuwen vorm zal het tijdschrift behalve de ge wone artikelen over kunst en folklore van Neder landsch-Indië, ook artikelen bevatten over de moderne en historische scheepvaart, alsmede de Indische planten- en dierenwereld. Tenslotte: on danks deze aanzienlijke uitbreiding, is de abonne mentsprijs verlaagd en teruggebracht op 15. per jaar. Het adres is Van Munsters Uitg. Mij. N.V., Amsterdam (W.) „Het Liberale Weekblad". Bij den uitgever Strengholt te Amsterdam ver scheen het eerste nummer van een nieuw week blad, waarin hoofdzakelijk de gemeentepolitiek van Amsterdam wordt behandeld, en daarnaast ook het bestuur van provincie en land. Hoofdredacteur is D. Kouwenaar. „Actueel Wereldnieuw" (Indië), 3 en 10 Dec. Wij noemen een artikel „Uit de geschiedenis van de eilanden in de baai van Batavia", „De Kra- katau werkt weer", „Amerika's Banditisme" door Jan Houbolt, „Berlijn te voet" van den correspon dent, een aantal opnamen van de brandende P. C. Hooft. „Het vertrek van een geestenschip", de Krakatau gelicht", „De yo-yo-razernij", een artikel over Ex-libris. „Langs Broadway" door Jan Houbolt, met een typische opname van Wallstreet, iets over Rusland naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van het tegenwoordige sovjetrijk, het ver haal van de Amerikanen, welke eenige weken lang in handen zijn geweest van Chineesehe bandieten, enz. Verschenen bij den „Nederlandschen Vrouwen bond voor Huishouding-organisatie'' het eerste Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Bras, t., 4 Jan. v. Colombo. Chrisiaan Huygens, u., 5 Jan. te Southampton, Johan v. Oldenbarnevelt, t., 5 Jan. v. Algiers Poelau Tello, u., 4 Jan. v. Belawan. Tabina, u., pass. 4 Jan. Gibralar. Talisse, u., pass. 4 Jan. Ouessant. Tabian, t., 5 Jan. te Liverpool. Marnix v. St. Aldegonde, u., 5 Jan. v. Colombo. Kon. Ned Stoomboot Maatschappij. Amazone, 4 Jan. te Calamata. Barnevel-d, u., pass. 4 Jan. Bevezier. Hebe, 5 Jan. v. A'dam. Orion, 5 Jan. te A'dam. Orestes, 5 Jan. te Samos. Venus, s Jan. te Civita Vecchia. Brion, 6 Jan. v. A'dam. Ceres, 6 Jan. v. A'dam. Hebe, 6 Jan. v. R'dam. Iris, 6 Jan. v. A'dam. Poseidon, 6 Jan. v. A'dam. Ulysses, 6 Jan. te A'dam. Atlas, 3 Jan. te Curagao. Calypson, 5 Jan. v. Savona. Cli-o, s Jan. v. Malta. Baarn, t., 4 Jan. v. Paita. Berenice, 5 Jan. v. Vigo. Mars, 6 Jan. v. A'dam. Orpheus, pass. 6 Jan. Holtenau. Titus, S Jan. te Hamburg. Venezuela, t., pass. 5 Jan. Flores. Achilles, 4 Jan. v. Cherbourg. Agamemnon, 4 Jan. v. Alexandrië. Erao, 4 Jan. v. Cherbourg. Ganymedes, 5 JanJ. te Hamburg. Hercules, 4 Jan. te Bourgas. Trajanus, 4 Jan. te San Juan. Van Rensselaer, u., 4 Jan. te Paramaribo. Irene 6 Jan. v. Messina. Nereus 6 Jan. te Stettin. Theseus 6 Jan. te Aalborg. Triton 6 Jan. v. Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Delfland, u., pass. 4 Jan. Fern. Nor®*ha, Teneriffe, u., 3 Jan. v. Santos. Espana, u., pass. g Jan. Vlissingen. Flandria, u., 6 Ja*, v. Santos. Salland, 6 Jan. te A'dam. Bahia, u., pass. 2 Jan. St. Vincent 1 eneriffe, u„ 4 Jan. te Paranagua. Kon. Paketvaartmaatschappij. Sigli 5 Jan. v. Belawan. N. Zeeland 5 Jan. te Sydney. HollandAustralië Lijn. Boschdijk, pass. 4 Jan. Sigli. Eurymedon, 3 Jan. v. Penang. HollandO -Azië Lijn. Zuiderkerk, 6 Jan. te R'dam. HollandWest-Afrika Lijn. Maaskerk, u., 4 Jan. v. Bordeaux. Reggesroom, t., pass. 6 Jan. Ouessant. JavaNew-York Lijn. Laertes, 3 Jan. v. Jacksonvillo. Siantar, 6 Jan. v. Pt. Said. Sembilan, 5 Jan. v. Port Said. Mentor 5 Jan. v. Belawan. r, silver—Java Pacific-lijn. Kota Radja, 3 Jan. v. Tampa. Silvermaple, 2 Jan. v. Los Angeles. Kedoe, pass. 5 Jan. de Marianen Êil. Batoe 5 Jan. v. Belawan. Saparoea 4 Jan. v. Batavia. Sih-erbeech 4 Jan. te Singapore. JavaChinaJapan Ujn. Tjibesar, 3 Jan. v. Batavia. Tjisaroea, 3 Jan. te Hongkong, i jisalak, 3 Jan. v. Hongkong. Tjinegara 4 Jan. v. Baatvia. Tjisadane 4 Jan, v. Shanghai. i'vjvf Hl"1;- r'q Bid 9^ Rotterdamsche Lloyd. Blita, t., 5 Jan. Point de Galle. Dempo, t., 6 Jan. v. Port Said. Kota Baroe, t., 6 Jan. te Suez. Kota Pinang, u., pass. 4 Jan. Point de Galle. Jacatra 6 Jan. te Batavia. Kota Agoeng, t, pass. 6 Jan. Ouessant Tapanoeli, t., pass. 6 Jan. Sagres. Jacatra 6 Jan. te Batavia. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone 6 Jan. te Hamburg. Alwaki, t., 4 Jan. v. Santos. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Deucalion, 5 Jan. v. Newcastle, Laomedon, 5 Jan. v. R'dam. Stentor, pass. 5 Jan. Perim. Aeneas, 5 Jan. te R'dam. Achilles 6 Jan. e Penang. Agameifinon 4 Jan. v. Hongkong. Diomed pass. 5 Jan. Dungeness. Medon 5 Jan. v. Hongkong. Menestheus 6 Jan. te Belawan. Myrmidon pass. 6 Jan. Perim. Phrontis pass. 5 Jan. Gibraltar. Polyphemus 5 Jan. te Londen. HollandAfrika Lijn. Klipfontein, 6 Jan. te R'dam. Meliskerk, t., 5 Jan. v. Marseille. Nijkerk, 5 Jan. v. Mozambique. Springfontein, 5 Jan. te Hamburg. Boschdijk 6 Jan. te Rotterdam. Lochgoil 4 Jan. v. Londen. Lochkatrine 5 Jan. te Panama. Statendam 5 Jan. v.n New-York. HollandAmerika Lijn. Beemsterdijk, 4 Jan. te Boston. Drechtdijk, 3 Jan. v. Bermuda. Emzetco Lijn. Jonge Johanna, pass. 5 Jan. Ouesasnt. Jonge Anthony pass. 6 Jan. Ouessant. Jonge Elisabeht 5 Jan. v. Bougie. (Ongecorrigeerd.) VOOR DE OUDERS: 1. Laat Uw kinderen niet op straat spelen. Leer Uw kinderen op veilig heid bedacht zqn. 2. Laat Uw kind het rechtergedeelte van den weg bewandelen. 8. Leer Uw kind den weg niet over- steken, zonder dat het zich door eerst naar links en daarna naar rechts te zien, heeft overtuigd, dat op den rij weg geen gevaar dreigt. 4. Laat Uw kind geen fiets of voertuig (ook geen kinderwagen) besturen voor het de regels van den weg kent en vaardigheid in het besturen heeft verkregen. 5. Zorg dat het rüwiel van uw kind uit stekend in orde is. 6. Overtuigt U van de geesteüjke en lichamelijke geschiktheid van Uw kind. voor dat het dat werk verricht. 7. Laat het zoover komen, dat het ken nen van de regels van den weg en het medewerken aan de bevordering van een veilig verkeer. 8. Rangschik onder de nuttige boek werkjes voor U en Uwe kinderen de uitgaven: „VEILIGHEID VOOR AL- LES" en „VEILIG VERKEER". Schaf deze boekwerkjes aan en be handel den inhoud met Uw kind. 9. Leer Uw kind op straat hulpvaardig zqn ten opzichte van anderen en laat het nakomen hiervan tot de goede be schavingsvormen gerekend mogen worden. 1. Loop niet noodeloos op den rijweg. Het trottoir is voor den voetganger. 2. Loop rechts op het trottoir. 8. Sta niet stil op het trottoir, indien ge daardoor den doorgang voor andere voetgangers belemmert, of deze tot betreding van den rijweg dwingt. 4. Sta nimmer op den rqweg stil. j 5. Steek een rqweg loodrecht over. 6. Kijk eerst links, daarna rechts, goed uit en steek dan pas over als de weg veilig is. 7. Loop niet op het trottoir met een rü wiel aan de hand. 8' Sïoni?t.°P,riJ'wielpaden, deze zqn voor de wielrqders. 9. Wees voorzichtig voor Uzelf en anderen. gevaar*ChUW anderen voor dreigend ^nrL?eedM-mede ter ^vordering van een veilig verkeer. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Januari. MeS£L*°! ?et Kon* Nederlandscli Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 777.3 te La Coruna Laagste stand 726.9 te Akureyri. Verwachting; -1 nem^S® tot later wellicht toe- nevpliw Zll'delijke wind, tocnomn/i u tot zwa£>r bewolkt, later dZ?™ b,ewolking, waarschijnlijk S weer, iets kouder des nachts.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10