NUMMERBORDEN HET NEUSJE VAN DE Z1LM Cursus Jeugdleidster. TAXI Bel dan op VIERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1933. 13 Stadsnieuws. lis Schagen. VE8EENI0DE IMiSTUFENüAiEL Drie gulden of twee dagen i F33ANS NEfiJTS SPOORGRACHT IS. Levert thans n.1. de Turenne Anthraciet van de Dominiale Mijnen. Flinke maat. - Uitstekende Anthraciet. Prijs per H.L. f 1.50, franco huis. (2 uur en 44 minuten in het Huis van Bewaring te Alkmaar Op. en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Jan. Z 8 12.36 M 9 13.18 D 10 14.14 W 11 15.23 D 12 16.40 V 13 18.- Z 14 19.21 Maan ond.op: 5.45 6.50 7.48 8.24 8.53 9.13 9.29 Zon opond 8.05 16.05 8.05 16.06 8.04 16.08 8.04 16.09 8.03 16.10 8.03 16.12 8.02 16.13 Hoogwater sm. nam. 5.59 6.27 6.54 7.44 8.29 9.10 7.20 8.07 8.48 9.27 9.45 10.03 10.21 10.39 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 7 Jan. m Zondag 8 Jan. Maandag 9 Jan. 16.33 16 35 16.36 WIE WEL DOET, WEL ONTMOET. Oud-Hollandsche aard is medelij' Met smart en pijn en wee. Steunt daarom, naar der vad'ren trant, Allen het Crisis-Comité. Crisisbus, Koningstraat, buiten muur van het bureau van de „Heldersche Courant". Daarheen met uw gift! Onze stadgenoot, de heer P. J. van dter Kleijii, klerk ter Inspectie der Directe belastingen, enz. te Den Helder, is met ingang van 1 Januari aangesteld tot tijde lijk Rijksklerk ter Inspectie aldaar. Bij Kon. Besluit van 31 December is, met ingang van 1 Januari, de teekenaar le klasse, bij het marine-vliegkamp „De Kooy", F. de Groot, bevorderd tot 1ste teekenaar. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 9 Januari tot 16 Januari wordt avond- en Zondagdienst waargeno men door W. H. Kingma, Kanaalweg. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Lezing van mevr. Bergers. Dinsdagavond zal mevr. Borgers voor bovengenoemde vereeniging een lezing houden over: „Kinderfiguren", een be schouwing over kinderen zooals deze zijn geteekend in werken van: mevr. Ina Bou- dierBakker, H. Heyermans, R. Houw- sink, Diet Kramer, Mien Labberton, mevr. G. A.v. NesUilkens, D. Noordam, Jeanne Oterdahl, mevr. Alie van WijiheSmeding en mevr. J. P. ZoomersVermeer. ARB. ZANGVEREENIGING „KUNST AAN HET VOLK". Uitvoering „Der Freischütz". De zangvereenging „Kunst aan 't Volk", directeur de heer C. W. Rusting, zal op Maandag 23 Januari a.s. uitvoeren in con cert-vorm: de opera „Der Freischütz" van C. M. von Weber. Aan dit concert verleenen medewerking: Sophie HaasePieneman (sopraan, Den Haag); Elize de Haas (sopraan) te Amster dam; Michel Gobets (tenor), Amsterdam; Otto Couperus (bariton), Amsterdam; Jaap Stroorhbergh (bas), Amsterdam; Joh. Lam men (bas), Amsterdam. De orkestbegeleiding wordt, nadat de medewerking van het Stafmuziekkorps der Marine geweigerd is, verzorgd door de „Haarlemsche Orkestvereeniging". Dit concert zal worden uitgezonden door de V.A.R.A. Nadere mededeelingen omtrent een en ander volgen binnenkort. CLEARING VAN GOEDEREN MET DUITSCHLAND. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken, Oudegracht 182, te Alkmaar zijn voor belanghebbende exporteurs, voor zoover deze niet rechtstreeks door de Kamer op de hoogte zijn gesteld, afschrif ten met toelichting verkrijgbaar van het tusschen Nederland en Duitschland ge sloten protocol tot regeling van de beta lingen voortspruitend uit het goederen verkeer tusschen deze beide landen. WIJDINGSAVOND DRIEHOEK-CLUBS. Afd. Den Helder. In plaats van de reeds meermalen door bovengenoemde Clubs georganiseerde propaganda-avonden in „Casino", hoopt men dit jaar, ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van het Heldersche Drie hoek-werk, op Vrijdag 13 Januari a.s., een Wijdingsdienst te houden in de kerkzaal van het Evangelisatie-Gebouw Palmstraat, aanvangende des avonds 8.15 uur. Deze dienst zal gedeeltelijk een litur gisch karakter dragen en worden geleid door Mej. Da. A. J. van den Ban te Vlis- singen, gewezen Secretaresse van het Na tionale Driehoekwerk. Het zou door Leidsters en Driehoek meisjes zeer op prijs gesteld worden, wan neer allen, die in dit werk belangstellen, daarvan door hun tegenwoordigheid bij dezen Wijdingsdienst wilden doen blijken. Programma's worden gratis bij den in gang der kerkzaal verstrekt. Men zie ook de advertentie in dit blad. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders van Den Helder werd Vrijdagmorgen ten Raadhuize aldaar aanbesteed de levering van zand en het vervoer van materialen in de gemeente Den Helder gedurende 1933. Hiervoor waren de volgende bil- letten ingekomen De reeds eerder aangekondigde leid sterscursus, uitgaande van het Neder- landsche Meisjesgilde, heeft nu vasten vorm gekregen. Het minimum van tien deelnemers is bereikt, doch er is nog plaats voor eventueele belangstellenden. Mejuffrouw Adri Knappert, de be kende „trainer" van het Gilde, zal de cursus geven op de volgende dagen: Maandag Dinsdag Woensdag Maandag Dinsdag Woensdag Maandag Dinsdag Woensdag 22 Donderdag 23 6 Februari 7 8 13 14 15 20 21 's middags II 's morgens 's avonds 's middags 's morgens 's avonds 's middags 's morgens 2-4 2-4 10J-12A 8-10 2-4 104-12è 8-10 2-4 104-12; u 10H2Ï u uw werk zult mogen hebben, zegt spr.; wij weten, dat gjj het met hart en ziel verricht. Hierop nam de heer S t r u ij k zelf het woord. Hij drukte zijn blijdschap uit «ver het groote aantal belangstellenden en bracht, mede namens de Nationale Fede ratie te Waalwijk, dank aan het best :ur der Ambachtsschool voor het afstaan eer klasse. Het is zeker de moeite waar'! al dus de spr., om het diploma A van de Fe deratie te verwerven, dat geschiedt onder rijkstoezicht en heeft men dat eenmaal, dan kan men propaganda maken. Zeer noodig is het voor de schoenmakers om eens wat meer naar voren te kernen: te veel houden zij zich weg. Met dezen cursus wordt u de gelegenheid geboden, en uw gansche leven zult gij er de voordeelen van plukken. Hiermede was deze eerste cursus ge opend. "O G O O. A. Vader, J.dorp Th.N.S.Conneman O. Smit Jr. D. v. Arnhem P. C. Kaan D. Dienaar C. van Doorn B. Vader J. M. Kramer C B >- m cn >-< 2-S M Sc 2 gj 4-> |J-J De cursus wordt gehouden in het pad- vindsterstroephuis aan de Janzendwars- straat. Het cursusgeld bedraagt 5 gulden per persoon. Wie nog lust mocht gevoelen om mee te doen, geve zich op vóór 20 Jan. a.s. bij mevr. M. de BoerBrouwer, „De Jutter", Duinweg, Huisduinen. CITROEN GARAGE HET CHINEESCHE LANDHUIS PREDIKBEURTEN In „Casino". ZONDAG 8 JANUARI 1933 74 58 0 65 64 70 45 0. 74 60 0 20 75 70 70 1, 1, 67 55 0 83 63 60 .89 73 .10 90 85 60 .73 65 35 90 15 90 82 66 .00 78 .10 80 47 3 45 2j 40 24 41 4. 50 5 50 3 43 34 40 49 3 70 60 4 1.50 SCHOENMAKERS-VAKCURSUS. Door het bestuur van de afdeeling van den Ned. Bond v. Schoenmakerspatroons- vereenigingen waren wij uitgenoodigd tegenwoordig te ziin bij de opening van den eersten cursus, welke Donderdag avond 5 dezer in een der lokalen dier Am bachtsschool zou worden gehouden. Ter toelichting van hetgeen deze cursus be doelt, zendt de Voorzitter der Afdeeling, de heer Th. J. Verbeii Jr., ons onder staande uiteenzetting: Er bestaan in Nederland drie Bonden van Schoen makers-patroons Vereenigin- gen, de R.-K., de Clir. en de Ned. Bond (zonder eonf. grondslag) en waarbij onze afd. is aangesloten. Zeven jaar terug heb ben deze Bonden een federatie gevormd met het uitdrukkelijk en uitsluitend doel de middelen te vinden de vakkennis onder de schoenmakers te bevorderen, welke kennis ook inderdaad bü velen gering is, omdat de werkplaats-opleiding zeer on voldoende was, en het loon als „gezel" zóó miniem was, dat als 't maar even kon (in de negentiger jaren b.v.) een knecht „baas" werd. Dit euvel hebben de Bonden ingezien. Er moest dus een betere oplei ding komen, niet alleen, maar ook aan hen, die reeds gevestigd waren, moest meer gelegenheid worden gegeven hun vakkennis te vermeerderen, en de kans op meer bestaanszekerheid grooter te doen worden. Bovengenoemde Federatie heeft toen den „Nat. Raad voor de Vakoplei ding" gesticht. Ze heeft verschillende di ploma's ingesteld (A, B en C), welke slechts na afgelegd examen behaald kunnen wor den. De Rijksregeering heeft aan deze dingen krachtig meegewerkt, houdt toe zicht op examens en organiseert lezingen en cursussen, door middel dier Ryksvak- school voor Schoenmakers te Waalwijk. Door bemoeiingen dier Rijksschool en na veel bezwaren overwonnen te hebben, is het thans zoover, dat ook hier een wandel cursus wordt gegeven, ter theoretische en ook practische voorbereiding voor het examen A, wat pract. en theor. wordt af genomen in verschillende plaatsen van ons land. Er zullen dus in de toekomst zijn schoenherstellers, die blijkens 't diploma- bezit goed onderlegd zijn en dus vakkun dig kunnen repareeren, en er zullen er zijn, die hier niet aan toe komen, vanwege gebrek aan de noodige vakkennis of wat misschien nog erger is, door eigen laks heid of onwil, 't Zal dus 'n tegenweer kun nen zijn, dat diploma-bezit, tegen het leger der „vrijbuiters", die zich maar vestigen, dikwijls zonder de minste vakkennis of routine. De hersteller, die het dus wèl meent met z'n zaak(je) en zichzelf, trachte zich door 't volgen van dezen cursus op te heffen en meer kans te krijgen van be- staanszekerheid. Het bestuur onzer ver eeniging heeft thans al 't mogelijke ge daan, om die wegen open te stellen. De opening. Te half acht waren Donderdagavond een aantal schoenmakerspatroons in een der lokalen van de Ambachtsschool tegen woordig. De cursus vangt met 13 leden aan, deze waren evenwel niet allen tegen woordig. Het Bestuur der Ambachtsschool had van ziin belangstelling blijk gegeven en was in de persoon van den Voorzitter, Secretaris en Directeur, de heeren Dek ker, Jaring en Smit, tegenwoordig. Eerstgenoemde, de heer F. Dekker, hield een korte toespraak, waarin hij zijn voldoening uitsprak over het feit, dat het Bestuur van de Schoenmakerspatroons- vereeniging, blijkens het voornemen tot instelling van dezen cursus, onder zijn leden opvoedend werk wil verrichten en het ambacht omhoog wil voeren. Natuur lijk is het bestuur der Ambachtsschool ten allen tijde bereid daaraan mede te werken door daadwerkelyken en moreelen steun. Spr. herinnert aan vroeger eeuwen, toen het gildewezen bloeide en zooveel werd ge daan voor het ambacht. Het was toen zeer moeilijk voor de leerlingen den titel van meester te verwerven. Nu is het hier niet de bedoeling een dergelijken titel te ver overen; deze bestaat niet eens, maar toch kan, door ijverige deelname aan den cur sus, tenslotte het radicaal worden verkre gen. Met de beste wenschen voor een gun stig resultaat van dezen cursus eindigt spr. zijn korte toespraak. Namens de Vereeniging voert hierna de heer V e r b e ii het woord. Hij heet de aan wezigen welkom en dankt het schoolbe stuur voor het afstaan dezer lokaliteit. Dat onze pogingen aldus gesteund wor den, vinden wy schitterend. Toen Col lim bus op weg was naar Amerika, had hij heel wat moeilijkheden te overwinnen; het land, dat hij hoopte te bereiken, was ver weg en de omgang met het scheeps volk niet gemakkeliik. Maar hij had één doel, dat hy steeds voor oogen hield en eiken dag schreef hij in ziin journaal: wy houden westwaarts. Deze vergelijking zou spr. op den cursus willen toepassen: wij zullen de moeilijkheden, die ook wij ongetwijfeld zullen ontmoeten, te boven kunnen komen, indien wij op een vast om lijnd doel afgaan, en steeds doorzetten. Behalve de cursisten, heet spr. ook den leeraar, dén heer Struik, die dezen avond uit Alkmaar is overgekomen, welkom. Wij hopen, dat gij voldoening en succes van VERANDEREN VAN IJSCLUB „HET NOORDEN". Men schrijft ons: Op 22 December 1922 werd box ge noemde Vereeniging hier ter sted'e onge richt, naar aanleiding van het feit, dat er in deze gemeente zelden of nimmer een plaats of gelegenheid beschikbaar *as, waar men nu eens vol vertrouwen en on gestoord van de zoo gezonde yssport ge bruik kon maken. Meestal had men op andere plaatsen des lands al een gezonde kleür op het ijs opgedaan of zelfs al wedstrijden gehou den, voor en aleer er in Den Helder over gedacht werd de schaatsen voor den dag te halen, omdat zout water zich nu eenmaal niet zoo gauw laat dwingen in üs over te gaan. Welnu, in 1922 dan namen eenigc iis- sportliefhebbers het initiatief om de iis- club op te richten. Dat hiermede in een lang gevoelde behoefte werd voor den, bleek al direct door den groeten toeloop van leden. Nu lag het in de bedoeling by de op richting om een eigen terrein machtig te worden, doch weldra bleek dit de gr otst mogelijke moeite te geven. Jaren werd hier dan ook door verschil lende bestuursleden aan gewerkt, doch al tijd struikelden zii weer over de groote en onoverkomeliike bezwaren. Zelfs de laat ste 4 jaar is hier met hand en tand aan gewerkt om tot het doel te komen, ook tot heden zonder veel succes; doch nu is ein delijk het groote perspectief geopend, dat de IJsclub zich binnen afzienbaren tijd (d© omstandigheden medewerkend) in het bezit van een eigen terrein, althans tand- grond, zal kunnen verheugen. Dank zij de voortvarendheid van ver schillende bestuursleden, maar ook, en vooral door het taaie volharden van een kern van leden, welke zoowel in tegen spoed als in yslooze periodes de IJsclub een warm hart bleven toedragen, en vooral hun contributie bleven storten, konden er cm del ijk zoodanige plannen worden ge maakt, dat er aan het algemeen verlangen zal kunnen worden voJdaan. Heden (7 Januari) viert de IJsclub (in bescheidenheid) met haar kern van ieden feest, waar dan ook wel reden voor is, te meer daar het ledental bii ijslooze periodes steeds achteruitgaat, maar toch in hoofd zaak door vertrek der leden naar andere plaatsen of het buitenland. Trots dat alles heeft de IJsclub „Het Noorden" zich 10 jaar weten te handhaven en dat zii bii het publiek gewaardeerd wordt, blijkt bii de geopende bane. wel het duidelijkst. Wat zal het aantal leden straks gr n, als de IJsclub over eigen terrein en banen kan beschikken. Wü hopen het en wenschen de IJsclub een lang bestaan toe! REVUE „HOERA.,, WE STIJGEN!" Met Willy Derby. De groote laohrevue „Hoera.... we stijgen!" welke reeds vanaf 1 December tot nu toe in den Hollandschen Schouw burg te Amsterdam met groot succes en voor volle zalen is opgevoerd, gaat thans de grootste provincieplaatsen van ons land bezoeken. Zondag 15 en Maandag 16 Januari zal Willy Derby met deze lach- revue naar Den Helder komen en twee voorstellingen geven in „Casino". Deze opvoeringen zullen geheel geliik ziin aan die te Amsterdam. Wij komen er nader op terug. Zooals wü reeds schreven, wordt Zon dag de 3e opvoering van het uiterst boeiende stuk „Het Chineesche Land huis" gegeven. Dat dit stuk werkelijk de moeite waard is te zien, biykt wel uit het feit, dat het meer dan 380 keer opgevoerd werd, door de N.V. „Amsterdamsche Too- neelvereeniging". oorspronkelijke décors en costumes van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Al- bert van Dalsum, een der beste acteurs van onzen tijd, speelt op meesterlijke wijze de rol van Yuan Sing, den rijken Chinees. Eveneens is de verdere bezetting gelijk aan die van den Stadsschouwburg. Voor bizonderheden zie men dé adver tentie elders in dit blad. MOTORONGELUK. Donderdagnacht ongeveer 12 uur, had een motorrijder het ongeluk in de bocht WestpleinKerkgracht te slippen, zoodat hy tegen den muur van het Dijkje op tornde en gewond bleef liggen. Een dok ter, die gewaarschuwd werd, vond het noodig, dat de man naar het hospitaal vervoerd werd. Naar wy nader vernemen is de toestand van den man heel gunstig. Het motorry- wiel werd byna niet beschadigd. ONGEVAL. De heer H. Starreveld, houtbaas by de N.V. Schager houthandel W. H. Krimp, was Donderdagmiddag bezig met zijn werkzaamheden en bevond zich daartoe in de houtloods tusschen de diverse par tyen hout, baddings, enz. Plotseling geraakten eenige partyen baddings uit het evenwicht en schoven op den heer Starreveld af. Hoewel deze het gevaar zag aankomen, was hy niet in de gelegenheid zich te redden en ge raakte dan ook met zijne beenen tusschen de partyen bekneld. Op het hulpgeroep kwam het overige personeel toesnellen en werd met behulp van een juist pas- seerenden spoorman de getroffene uit zyn netelige positie bevrijd. Na voor- loopig verbonden te zyn door Dr. v. d. Sluis, is de heer Starreveld door Dr. Nanninga naar huis gebracht, waar deze hem thar.s verder verpleegt. Het laat zich aanzien, dat er niets in de beenen is gebroken, en het ongeval alleen eenige kneuzingen heeft veroor zaakt. Gelukkig! Het had tenminste veel erger kunnen zyn. EEN LEGAAT. Door nu wijlen den heer Hd. Smit te Sehagen is aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier gelegateerd de som van f 2.500.—, uitsluitend tot in standhouding of uitbreiding van «Huize Avondrust». GESLAAGD. Mej. J, Stuy, alhier, is geslaagd voor het examen Ned. Handelscorrespondentie. POLITIE. Gevonden: een bril, een kruisje aan ketting, twee rozenkransen, een por- temonnaie met eenig geld. Verloren: een pakje met inhoud. DEN HLLDLK Ned. Herv. Geui. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Bevestiging ouderlingen en diakenen. Onderwerp :„Terwyl gij het licht hebt" -(Joh. 12:35) Ned. Herv. Geui. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Onderwerp: „Jezus als kind" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, leesdienst. Herst. Evang. Luth. Geui. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Ds. J. H. Vaan drager, Vlootpredikant te Den Helder Donderdag 12 Januari, 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Schw. K. Metz. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Ds. R. C. W. J. Hoek. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Evangelisatie-Samenkomst Verschillende sprekers. Evangellsatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Zondag onder het oktaaf van Drie koningen. 's Morgens 10 uur, kerk dienst Past. Th. Moleman. Leger des Heils. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 34 n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wylen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. DE INGEKOMEN PERSONEN GEDURENDE DE MAAND DECEMBER Zwart Evan Medemblik. Slob geb. Visser M., van Nieuwe Niedorp. De Moor geb. Kramer G., van Alkmaar. Bos J. en kind, van Wieringen. Van Diepen E. J., van Hoorn. Hopman G., van Anna Paulowna De Wit J. C., van Barsinger- horn. Laurens L. en gezin, van St. Maarten. Seeder F. en gezin, van Zutphen. Brink Q., van Den Helder. Schoon S. A., van Obdam. Paulusma K., van Barsingerhorn. Sikkema P., van Callantsoog. Kenkel J. M., van Heemstede. Heyligenberg A. M. C., van Anna Paulowna. Blaauboer A., van Anna Paulowna. Zwetsloot A., van Anna Paulowna. Ploeger P., van Barsin gerhorn.- Veenstra G., van Barsingerhorn. Van Kapel geb, Donker E J. en kinderen, van Den Helder. VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE DE MAAND DECEMBER Heyne P. A. en gezin naar Zype, Schei- willer A„ naar Amsterdam. De Haan A.. naar Opsterland. De Vries J„ naar Alk maar. Burger C. G., naar Den Helder, Van der Struik B. en gezin, naar Sint Maarten. De heer J. Slort, commies Ned. Spoor wegen te IJmuiden is, ingaande 1 Febr. a.s., benoemd tot stationchef alhier. Het station is gelijktijdig teruggebracht van de 2e klasse naar de 3e klasse. door YVEL DLAWNURG. 12 (Auteursrecht voorbehouden). HOOFDSTUK XII. Snel gaat het nu weer de trappen af. de Gijzeling voorbijde deuren met roode briefjesliggen achter mij.... ik sta in de kamer van den directeur. U wenscht, vraagt hy, kort doch correct. De hechtenis te beëindigen, direc teur, zeg ik, ik wil het Huis van Bewa ring verlaten. U betaalt de drie gulden boete? Ik knik.Ik ben murw. De direc teur reikt mij mijn portemonnaie over.. U gaf 20 gulden 4 cent in bewaring, hierbij 17 gulden 4 cent terug.... als u nu even wacht zal ik uw ontslagbrief schrijven u is weer vry, sprak hij, mij myn vulpen, mesje, horloge en aanteeke- ningen-cahier overhandigende. Meneer de directeur, antwoord ik, ik zal mijn indrukken in de Heldersche krant verwhrkon en u deze toezenden.... maar mag ik nu van u eens weten hoe u zelf over het gevangenisstelsel denkt? Meneer(ik was nu weer een meneer geworden), sprak de directeur, ik kan u niet verbieden te schrijven over hetgeen u gfzion hebt, ook wanneer er in uw oog misstanden zynWy doen hier wat in onze macht ligt om deze zoo dragelijk mogelijk te maken, doch hebben de reglementen na te komen. Ik weet het directeur, zeg ik, ik weet het. Over den directeur en zijn cipiers vernam ik niets dan lof uit de monden der arrestanten. De directeur maakt een afwerend ge baar. Wij doen onze plicht, meer niet, zeide hij eenvoudig. Mag ik u even interviewen voor de Heldersche Courant, directeur.zeide ik, mijn teruggekregen vulpen losschroe vende. De directeur knikte toestemmend en zeide: Een gevangenis behoeft niet hard en noodeloos wreed te zijn, maar de tucht moet gehandhaafd worden, terwijl welwil lendheid en menschelykheid daarbij moet worden betracht. Hier in het Huis van Bewaring heerscht een heel andere geest, aldus vervolgde de directeur, dan in ande re gevangenissen. Hier zitten velen in voor-arrest, hun vonnis is nog niet geveld, ze zitten in onrustin onzekerheid Hier heerscht een ontzettende zenuw achtige spanning, velen zijn, in hoogst op gewonden, uiterst nerveuzen, prikkel baren toestandZe weten niet hoe lang ze zullen zitten... of het weken, maan den, jaren, of levenslang zal zyn. U wist het welu kon uw tijd zelf be palen eenige luttele urendat was voor u een grapjeeen journalistiek stukjeMaar zij, die hier komen in voor-arrest Ik heb het gevoeld, directeur, zeg ik ernstig, toen ze my, voor ik in het bad moest, in dat hok opsloten toen dacht ik met huivering aan het lot dezer men- schenDat was geen entree. De directeur schudde het hoofd. Ik zou het graag, o zoo graag anders willenmaar de reglementen De ijzeren meedoogenlooze reglementen slaan niet alleen de gevangenen maar ook dezen directeur in ketenen, dacht ik. Hy is als een gevangene in zyn eigen huis. Ik had vandaag-en morgen dus water en brood gehad, directeur, omdat ik myn fiets had laten staan vergetendoor professorale verstrooidheideen huis vrouw die een matje kloptkrijgt het zelfde twee dagen water en brood De directeur glimlachte diplomatisch. Hij begreep natuurlijk heel goed, dat ik deze boete met opzet niet direct had wil len betalen. U had het gehad, alleen droog brood en waterUw voedsel in dit huis is precies omschreven: namelijk 1 kg droog brood per dagde eerste twee dagen. Dat is voor ieder zoo geregeldEr zyn soms menschen die een vonnis krijgen van 30 X 2 dagen. In dit geval zou ik werke lijk genoodzaakt zyn hun met tusschen- poos 30 X 2 dagen water en brood te gevenEr zou dan natuurlijk gevaar bestaan dat de gezondheid der gevangenen benadeeld wordt... Welnu in dat geval raadpleeg ik den gestichts-arts, dr. Schrou der... en wordt een afdoende regeling getroffen, die dit euvel verhelptmaar alles gaat hier volgens reglement alleen de gestichts-arts kan vaak ingrij pen. Er dient met tact en beleid gehan deld te worden. Kan het niet veranderd worden, di recteur, hernam ik, dat die onhygiëni sche emmers drinkwater, waarin onrein heid en stof moet komen, omdat niet ieder oogenblik kan gecontroleerd worden, of de deksel er op ligt, vervangen wordt door een eenvoudige blikken gesloten bus tegen den wand? Ik maakte den directeur deelgenoot van het afgrijzen dat ik ondervonden had, bij het zien van dien emmerde tonde brilen het daarmede in tegenstelling zijnde opschrift op den scheurkalender De directeur zweeg een oogenblik Het water in dien emmerte ver vangen door een eenvoudige blikken fontein misschienals de reglemen ten het toestonden maar de ton ver vangen door een closet, onmogelijk... de muren, de wanden zyn hier te dikEen gemeenschappelijk closet op de gang, zegt u? Om de haverklap zou een gevan gene den cipier bellen, om daar heenge voerd te worden. Bovendiener bestaat gevaar dat er in dit closet briefjes ver stopt worden het voor-onderzoek zou bemoeilijkt worden Maar tabak, directeurwaarom de groote, de grootste kwelling van de mees te ingeslotenen te doen voortduren? Ik zelf rook niet, directeur; maar het woord tabak uit de monden van die mannen was een smartkreetdat zoeken naar uitge kauwde cigaretteneindjesdat sluipend over den grond gaan in de luchtkooi waarom dat kwartier die mannen geen tabak gegund? Toe, mijnheer de directeur, mag ik u voor de mannen, waarmede ik opgesloten was, mijn ex-collega's geld overhandigen, opdat voor hen in de can- tine tabak wordt gekocht... mag ik dat voor die mannen geven. Het is zoo weinig dat ik voor hen doen kan, maar Ik kan het geld niet aannemen mag hun niets extra's verstrekkende reglementen Ik zag den directeur aan. Een ede1 pret tig open gezicht... een strikt eerlijk en rechtvaardig menschdie graag veel zou willen doen om het beetje leven der menschen, die aan hem overgeleverd zijn, te vermooien, maar de reglementen... de ijzeren reglementenwaaraan hij zelf vastgeklonken zit. Het is gelukkig dat het gerechtsgebouw en de gevangenis in Alkmaar door het Welter-bezuinigingsplan, niet worden op geheven, dacht ik. Want hier kennen de leidende functionarissen de mentaliteit der menschen uit de streekZij kunnen zich beter in hun zieletoestand verplaat sen, dan zij, die deze kustbevolking nim mer gadesloegen Ondanks alle regle menten kunnen en willen zij hen helpen. Directeur, zei ik, ik ga nu heen in vrijheidDe enkele uren die ik hier doorgebracht heb, hebben mij veel levens wijsheid geschonkenHet is alsof ik veel jaren ouder geworden ben... deze 2 uur en 44 minuten gaven mij veel leven3leering. De directeur reikte my de hand tot af scheid. De cipier met metaal-klinkenden sleutel verscheen. Het was dezelfde die mij 164 minuten,'dus 2 uur en 44 minuten tevoren had ingesloten. Dag cipier, zei ik. en hartelijk druk te ik hem de hand. Göje, zei ik, op zijn Juttersch. Ik hoop hier nooit terug te komenZelfs niet meer voor de krant en voor een w eddenschap Ik stond buiten op het grasveld bij den Alkmaarschen Westerscheweg en diep, heel diep haalde ik adem. De grap was ten. einde. Ik stond weer in het daverende zonlicht... en ik keek op naar het logge plompe Huis en vergeefs zocht ik de cel waarin ik mij had laten opsluiten. Mijn zoeken was ij-iel, want er waren vele, zeer vele vensters met tralies... daar achter zaten zij, ti;e uitgestooten waren, ,oor wie het leven in de gevangenis een hel was. 's Avonds met den trein kwam ik in Den Helder aan. De hemel was vol heilig stergeflonker. Geen verduisterend matglas belette mij den blik naar boven te slaan. In stralende pracht als lichtspattendf diamanten rees de „Orion" en „Sirius" in het oosten statig aan den hemel op Wonderlijk ontroerd zag ik opwaarts: „Wat zijn Uwe werken groot, o Heer der Oneindigheid en w-at zijn wy, menschen klein". Haastig loop ik door de Spoorstraat, de Breewaterstraat in. Nu sta ik voor mijn huis. Anders, als ik de deur openmaak, roept myn vrouw al vanuit de keuken: Als jo alsjeblieft je voeten maar veegt, ik heb pas de looper gedaan Maar nu zeide ze alleen toen ik de huiskamer binnenkwam: Zoo ben je nu al terug't Is de moeite! Een paar uurtjes rustig in de celAls ik minister, ambtenaar of officier van justitie was geweest, had ik je 10 dagen gehouden in de nor. want 't is schande om je voor de grap voor de „Heldersche Cou rant", uit journalistiek oogpunt, te latnn opsluiten. Tien dagen hadden ze je mogen houden wat my betreftIk ben echt woestnijdig Tevergeefs poogde zij boos te kijken, want een glimlach vol blijdschap lag or> haar gelaat... Een paar warme traantjes kwamen te voorschijn -*■ Nee maar, ie mag mij toch nog gc-n zoen geven, zeide zii afwerend. Eerst pa ie maar eens heol"'naal in hot bad., geiser met warm water loopt alcn direct andere kleeren aaneerst ge-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 13