KANNEWASSER IS ALTIJD GOEOKOOPER DE STRIJD OM WEEMEN. NSEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA OOK VOOR DAIHES-CONFECTIE Ruwe handen Waarom vorder sukkelen No. 7220. EERSTE BLAD ZATERDAG 7 JANUARI 1933 61ste JAARGANG f; -■>- BustersSandsch overzicht. De actie van Japan in China. - Een resolutie voor vermindering van bewapening van liet Zweedsche oecumenische comité. - Het schuldenvraagstuk in den Amerikaanschen senaat. Bij KONIJM, Tel. 339, VERSCH GEBRADEN R0SBEAF. Ex-president Coolidge. Doos 30 en 60ct. De moord te Numansdorp. De moord in den Blijdorppolder te Rotterdam. FEUILLETON HELDERSOHE COURAN1 Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heiöersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65;binnen land f '2.—, Nederl. Oost- en West Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse nos. 4ct.; fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50. f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 1606(5. ft, <T,7i). ,<X ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (gaijard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 l m.3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4ct. De actie van Japan in China heeft al gemeen verontwaardiging gewekt en ook Engeland, Amerika en Frankrijk hebben hun scherpe afkeuring erover uitgespro ken» z.ij het niet tillen in het openbaar. Daarbij is het echter gebleven, van een gemeenschappelijk optreden, door een boycot, is geen sprake. Toch zal dit waar schijnlijk de eenigste maatregel zijn die op Japan indruk zal maken. En het is een onbloedige maatregel. Men vreest echter Japan en is te veel vervuld met eigen zorgen en moeilijkheden om zich het on genoegen van dit land, dat voor velen een machtig afzetgebied is, op den hals te halen. En ondertusschen komen uit het Verre Oosten berichten binnen, die de overtui ging geven, dat Japan het waarschijnlijk niet bij dit aftreden in Sjanhaikwan zal laten. Donderdag deden allerlei geruchten de ronde dat de Japanners na de bezetting van Kwan als volgende stap 't voornemen zouden hebben een luchtaanval te doen op Tientsin en Peking. Deze geruchten vonden hun aanleiding in het feit, dat een Japansch vliegtuig-moederschip van Ta- koe-Bar is opgestoomd naar de monding van de Hai-ho, de rivier waaraan Tientsin op dertig mijl afstand van de monding ligt. Van de bevolking te Tientsin maakte zich tengevolge van de geruchten over het te verwachten luchtbombardement een paniek meester. Zoowel Peking als Tientsin zijn practisch weerloos tegen luchtaanvallen. Een Chineesch telegraafagentschap te Sjanghai deelt mede, dat de Japansche troepen zijn overgegaan tot een 'beslis send offensief in het district Kaidon in het Noord-Oosten van de provincie Jehol, langs de grenzen van Jehol. Tege lijkertijd hebben 14 Japansche vliegtui gen de grensstreek der provincie gebom bardeerd in een poging om de Chineesche vrijwilligers te verjagen. De „Nw. Rott. Crt." schrijft nog over het bezetten van Sjanhaikwan: In verband niet de ligging van den grooten spoorweg van Tientsin naar Moekden, is het beheerschen van Sjan haikwan voor de Japanners een zaak van reusachtige strategische waarde. Natuur lijk zegt men te Tokio, dat Chineesche provocaties Japan tot de actie tegen Sjanhaikwan heeft genoopt. Maar het vreeselijke is toch wel dat daar nu weer ongeveer 1700 Chineezen zijn gedood. Naar Reuter uit Moskou meldt, heeft daar de inneming van Sjanhaikwan dooi de Japanners gevoelens van ontstemming gewekt, welke ten deele zijn toé te schrij ven aan de weigering van Japan om een niet-aanvalsverdrag te sluiten. De „Prawda" zegt, dat de inneming een stap is in de Japansche plannen om zich in Jekol en Noord-China van de markt meester te maken. Het blad acht het zeker dat hierdoor de tegenstellingen tusschen Japan en Amerika en tusschen Japan en Engeland zullen worden verscherpt. Een resolutie voor vermindering der bewapening. De berichten van het Oosten zijn allesbehalve bemoedigend, zooals hier boven blijkt, en het is maar goed, dat de geest van Japan niet óver gansch 'Europa vaart, want dan zou het binnen den kortst mogelijken tijd met de rust gedaan zijn. Onze Noordelijke buren, de Zweden, ver- tnonen een heel anderen geest. Door hen zijn al meermalen krachtdadige pogingen aangewend om tot ontwapening te komen en zij hebben het niet alleen bij woorden g, loten, doch hebben metterdaad getoond, dat het hun ernst was met het ontwape- ningsvraagstuk. Wij lezen nu, in de groote pers, een bericht uit Stockholm, van den volgenden inhoud: De regeering, vertegenwoordigd door de ministers Hansson, Sandler en Undén, heeft Dinsdag audiëntie verleend aan het oecumenische comité. De voorzitter, aarts bisschop Erling Eiden, overhandigde den premier een resolutie, waarin o.a. gezegd wordt: Het Zweedsche oecumenische co mité acht zich verplicht uiting te geven aan zijn groote onrust over den critieken toestand, waarin het vraagstuk van een aigemeene, op internationale overeenkom sten gebaseerde, vermindering der bewa pening, zich thans bevindt. De president van de ontwapeningsconferentie te Genève heeft gezegd, dat als de volkeren vermin dering der bewapening willen, zij deze ook kunnen verkrijgen. Maar hoewel men duidelijk blijk lieeft gegeven van zijn ver langen naar een onmiddellijke doelmatige vermindering der bewapening, wachten de volkeren nog steeds tevergeefs op posi tieve resultaten van de besprekingen hun ner vertrouwensmannen. Ondanks maan denlange onderhandelingen kon men te Genève nog niet tot overeenstemming ko men over een gefixeerde vermindering dei- bewapening en dë officieele eisohen van Duitschland betreffende gelijkgerechtigd heid zouden tot een nieuwen wedloop in het bewapenen kunnen leiden en het ge vaar voor een nieuwe wereldcatastrophe kunnen vergroot en. Er is slechts één mo gelijkheid om een dergelijke ontwikkeling te voorkomen: de staten, die in den wereld oorlog overwonnen, moeten hun beloften in het Verdrag van Versailles, dat de ont wapening van Duitschland door een aige meene vermindering van de bewapening van alle staten gevolgd zou worden, met daden inlossen en daardoor tegemoet ko men aan de rechtvaardige eischen tot ge lijkgerechtigdheid van dit land. De tijdens den wereldoorlog neutrale staten moeten hiertoe krachtig medewerken en zelf der gelijke verplichtingen op zich nemen. Dat is tenminste andere taal dan in Japan gehoord wordt en dan te weten dat het door de Zweden ernstig gemeend wordt, stemt tot meer optimisme. In zijn antwoord zeide de premie*. Hansson, dat de regeering dezelfde hoop koestert als het comité en hij verzekerde dat de tegenwoordige regeering niets na zal laten, dat Zweden maken kan tot een van de stuwende krachten voor een aige meene vermindering der bewapening. Het schuldenvraagstuk in den Ameri kaanschen Senaat. V ij besluiten dit over-- zicht met een en ander mee te deelen" over het debat over hef schuldenvraag stuk, in den Amerikaanschen Senaat. Het schuldenvraagstuk toch staat in zoo nauw verband met liet oorlogsvraagstuk en het is dus van zoo groote beteekenis- hoe dit geregeld zal worden. Senator Johnson heeft in een rede van bijna 3 uur elke gedachte aan verminde ring van de schulden van de hand gewe zen. Senator Reed veroordeelde het in ge breke blijven van Frankrijk, terwijl Borah de Fransche ho.uding verontschul digde met er op te wijzen, dat Frankrijk5 reden had gehad om te verwachten, dat een herziening van de schulden zou plaats hebben als compensatie voor de regeling der herstelbetalingen. Borah zeide: Ik aarzel niet in het openbaar te verklaren, dat ik er niet aan twijfel, dat Frankrijk aanwijzingen bezat, dat het, in dien het toestemde in een regeling der herstelbetalingen, van de Ver. Staten een herziening der oorlogsschulden zou krij gen. Borah herinnerde in dit verband aan het communiqué na de conferentie tusschen Hoover en Lavai, vorig jaar. Op den avond, aldus Borah, voor de win- terzitting van het Congres in 1931, toen wij Hoover ontmoetten zei deze, dat wij elke overeenkomst tot herziening van de schulden, die met Lavai gesloten was, zouden moeten goedkeuren. Ten aanzien van de financiën sprak Borah zich voor inflatie van den doilar uit, opdat de Ver. Staten op hetzelfde niveau zouden komen als de staten, die den gouden standaard hebben losgelaten. Senator Reed prees Groot-Brittannië, omdat het aan zijn verplichtingen vol daan heeft, ondanks de groote moeilijk heden. Hij hoopte, dat men het voor of na 4 Maart tegemoet zou komen. Het leek dezen spreker belachelijk om Frankrijk op denzelfden voe^t als Engeland te be handelen. Naar Reuter uit New-York seint, is Coolidge, öe oud-president van de Ver- eenigde Staten, Donderdag te Northamp- ton, in den staat Massachusetts, overleden. Coolidge, die zich onwel gevoelde, had geweigerd een dokter voor zijn ongesteld heid te raadplegen. Hij ging Donderdag ochtend als gewoonlijk naar zijn bureau, maar ging tegen tien uur reeds weer naar huis. Zijn secretaris heeft gezegd, dat niets er op wees, dat Coolidge ziek was. Zij praatten nog een oogenblik, waarop Coolidge naar zijn slaapkamer ging. Toen zyn vrouw daar binnenkwam vond zij Coo lidge dood, door een beroerte getroffen. Calvin Coolidge is in 1872 te Pl.ymouth, in den Staat Vermont, geboren. In Augus tus 1923 volgde hij president Harding bij diens ontifdigen dood als president op en een jaar later werd hij herkozen met de grootste meerderheid, die ooit een presi dent behaald heeft vóór Roosev-elt van het afgeloopen jaar, n.1. ruim 7 miljoen stemmen. Coolidge was vooral bekend, om zijn groote zwijgzaamheid en zijn verkiezings- pregram van 1924 was een uiterst korte politieke geloofsbelijdenis. Onder Coolidge's bewind hebben de Vemmigde Staten een tijdperk van groo ten bloei beleefd, ai kondigden zich tegen het einde de voorteekenen van de nade rende crisis ook reeds aan. Coolidge heeft in het hijzonder voor de delging van den schuldenlast gezorgd, voor verbetering van het lager onderwijs en voor bezuini ging in de takken van openbaren dienst. NATIONAAL CRISISCOMITE. Een mooie gift. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede, (lat het onder de initalen M. H. F .een gift van 2500 heeft ontvangen, t' HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJ MUIDEN. Uit IJmuiden meldt men: l Donderdagnacht is de lossing van negen der tien aangekomen stoomtrei- lers gereed gekomen. Van de zijde dei- havenarbeiders was er veel belangstel ling, doch de lossing heeft ongestoord kunnen plaats vinden, dank zij de politie maatregelen. Geen enkele havenarbeider heeft aan de lossing deelgenomen; ze geschiedde door reeders, vischhandelaren en waiper- soneel. Een dezer personen is door sta- I kers mishandeld. De dader is bij de poli tie bekend. De personen, die aan de los sing deelnamen, zijn door de politie naar hun woningen begeleid. In de woning van een hunner is een ruit ingegooid. Naar aanleiding hiervan is de politie genoodzaakt, krachtiger op te treden. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders voert onderhan delingen met de Rotterdamsche reederij Piscator, welke er vermoedelijk toe zul len leiden, dat deze schepen op de ge- j vraagde voorwaarden zal laten varen. UIT DE ALMELOSCHE TEXTIELNIJVERHEID. De arbeidersorganisaties wijzen de voorstellen van de werkgevers tot verlaging van de loonen met 12 tot 15 pet. af. Gistermiddag heeft te Almelo een con ferentie plaats gehad tusschen de Almelo- sche fabrikantenvereeniging en de bestu ren van de vakorganisaties der textiel arbeiders, Eendracht, St. Lambertus, Uni- tas en de politiek onafhankelijke organi satie, benevens de federatie van textiel arbeiders, ter bespreking van het voorstel van de werkgevers om de loonen van 12 tct 15 pet. te verlagen. Van de zijde der arbeidersorganisaties is de volgende mededeeling ontvangen: De voorzitter van de conferentie, de heer J. ten Cate, lichtte in het kort toe, waarom deze verlaging noodzakelijk was. De organisatiebesturen deelden hiertegen over mede, dat naar hun oordeel, gezien den toestand te Almelo, liet voorstel eer werkgevers niet voor bespreking vatbaar was. Met klem werd van ceze zijde, uiteen gezet, dat van een verlaging geen sprake kon zijn en werd er bij de werkgevers op aangedrongen, het voorstel terug te nemen. De voorzitter der fabrikantenvereeni ging weigerde dit, waarop de conferentie zonder resultaat uiteenging. DE V.A.R.A. EN HET WILHELMUS. De heer G. J. Zwertbroek, algemeen leider van de uitzendingen der V.A.R.A. deelt aan de „Avondpost" mede, dat de V.A.R.A. het verzoek had ontvangen van het hoofdbestuur P.T.T., om de rede van den gouverneur-generaal uit te zen den. Aan dat verzoek werd voldaan. Bij dat verzoek werd echter niet medege deeld, dat er op de rede nog muziek (in 'casu het Wilhelmus) zou volgen. Toen dus de rede geëindigd was en de omroe per de eerste muziek-klanken hoorde, heeft hij, zijn opdracht om „de rede" uit te zenden letterlijk opvolgend, afgebro ken, mede, omdat de overeengekomen tijd verstreken was. Tedere demonstratie tegen het Wilhelmus is zoo verzeker de de heer Zwertbroek hieraan vreemd geweest. Bij een vorige gelegenheid is j j óók het Wilhelmus doorgezonden. Had de omroeper mij advies gevraagd al- dus de V.A.R.A.-leider dan zou ik on getwijfeld gezegd hebben, dat er nietj moest worden afgebroken. I Ook de omroeper heeft aan het blad verklaard, dat het hier een samenloop van omstandigheden was. Binnenland. i i Om half tien Woensdagavond weiden met den gevangenwagen de beide verdach- j ten in de moordzaak te Numansdorp van Rotterdam naar Dordrecht overgebracht.! Op de Voorstraat aldaar kwam het tot on- i geregeldheden, doordat het publiek op den auto toeliep en den bestuurder noodzaakte te stoppen. De politie moest van den gum mistok gebruik maken om de orde te her stellen. Daarna kon de auto zyn weg ver volgen naar de Doelstraat, die geheel werd afgezet. Van daar kon de overbrenging naar het Huis van Bewaring ongestoord geschieden. De tweede verdachte heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De Woensdag te Rotterdam aangehou den chauffeur B., die er van wordt ver dacht, met den eveneens te Rotterdam ge arresteerden varensgezel L. den moord te Numansdorp te hebben gepleegd, is, naai de Nw. Rott. Crt. verneemt, thans terug-1 gekomen op zijn aanvankelijke verklaring, dat hij in het geheel niets met deze zaak zou hebben uit te staan. Bij zijn verhoor heeft liij erkend, dat hij met L. naar Nu- mansdorp is gefietst en dat zij daar samen de schuur van den landbouwer De Reus ziin binnengedrongen. Toen de landbou wer in de schuur kwam kijken en daar L. zag staan, met wien hij is gaan vechten, heeft B., zooals hii thans toegeeft, om zijn kameraad te helpen, een schot uit zijn revolver gelost. Hij zegt in het donker in het wilde weg te hebben geschoten en niet de bedoeling te hebben gehad, De Reus te dooden. Zooals men weet, is het slachtoffer ge vonden met een ingeslagen schedel. Het is dus nog niet opgehelderd, wie De Reus den zwaren slag, welke mogelijk met een ploegyzer is toegebracht, heeft gegeven. B. en L. hebben hierover tot dusver het stilzwijgen bewaard. Donderdagmorgen is dr. Hulst uit Lei den naar Numansdorp gegaan, om daar de sectie op het lijk van het slachtoffer te schouwen. Naar men voorts mededeelde, zouden de verdachten naar Numansdorp worden ge bracht, om daar geconfronteerd te worden met de weduwe van het slachtoffer. Het onderzoek wordt voortgezet. De rechtbank heeft Donderdag in een zitting met gesloten deuren behandeld de zaak tegen H. J. II., 23 jaar, koperslager, gedetineerd, die er van verdacht wordt, de dader te zijn van den moord op de 1 O-ja rige Marietje van Os, in den avond van den 9den October 1929. De dagvaarding, die in openbare zitting door den vertegenwoordiger van het O. M., mr. E. D. H. Schutter, werd voorgelezen, legt aan verdachte ten laste, dat hij te Rotterdam op of omstreeks 9 October 1929 opzettelijk Marie van Os, geboren te Rot terdam 29 April 1919, van het leven heeft beroofd. Verdachte, die gekleed was in een bruin Manchester pak, hoorde uiterlijk onbewo gen de voorlezing van de dagvaarding aan. Na voorlezing verzocht het O. M. slui ting der deuren met het oog op het zede- kwetsende karakter dezer zaak. Noch verdachte, noch diens raadsman, mr. J. ter Horst, hadden daartegen be zwaar, zoodat de deuren gesloten werden. Het O.M. heeft, rekening houdend met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van verdachte, geëischt tien jaren gevan genisstraf, door te brengen in een bijzon dere strafgevangenis en daarna ter be schikkingstelling der regeering. Uitspraak 19 dezer. BOOS OPZET? Woensdagnacht omstreeks 2 uur hoor de de blokwachter van post I bij de spoor wegen te Schiedam eenig lawaai, alsof er iets tegen de draden gegooid was. Hij waarschuwde den stationschef, die op zijn beurt de politie met het feit in kennis stelde. Bij onderzoek langs den spoorweg vond zij een stuk hout tusschen een wis sel geklemd, zoodat deze niet bediend kon worden. Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en afgemat hebt gij last van pijn in de lende nen, ledematen of spieren? Lijdt gij aan urine- stoornissen, aanvallen van duizeligheid, hoofd pijn of rheumatische pijnen? Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oorzaak Van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefil treerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter Zij zetten zich af en veroorzaken, verschijnselen als de bovenstaande. Iedere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen waterzucht, eu blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewan den en passen mannen en vrouwen van eiken leeftijd r.75 per flacon bij alle drogisten enz. Roman van IIUGO BETTAUER. 25) „Neen, dat zal morgen gebeuren, maar alvorens tot dien stap over te gaan, zou de president u graag eerst nog even wil len spreken. Het is natuurlijk zeer lastig te vermijden, dat de dagbladen onmiddel lijk 11a de arrestatie uit die affaire een ge weldige sensatie maken. Of en in hoe verre juffrouw Wehningen daarbij kan worden ontzien is op dit oogenblik na tuurlijk heel moeilijk te zeggen". Ralph's gelaat stond strak. Zyn stalen energie verdrong elk gevoel van sentimen taliteit en er lag een harde, vastberaden trek 0111 zyn mond, toen hij antwoordde: „Weest 11 zoo goed den preside'nt myn bartel ijken dank en hoogachting over te brengén. En als 11 er geen bezwaar tegen hebt. zal ik nu direct maar de beloofde cheque uitschrijven. Zoo zegt u maar tegen den president, dat ik hem morgen ochtend hoop te komen bezoeken en ver zoekt u hem dringend tot zoolang niet het geringste te ondernemen." Toen de beambte vertrokken was, be gaf Ralph zich met Sam naar café Her renhof, v'aar bij Egon Kriegel vond Deze bracht hy van een en ander op de hoogte en gedrieën reden zij daarna naai Gumpendorferstrasse, waar zich de wo ning van Georg Halier bevond. Onder weg werd nog even gestopt voor een boek winkel, waar Sam in opdracht van Ralph een vel gezegeld papier kocht. Geduren de het laatste deel van hun rit boog Ralph zich tot Sam, die naast den chauffeur had plaats genomen, over en gaf hem instruc ties, die schijnbaar ten volle de tevreden heid van den neger konden wegdragen. Georg Haller was juist uit zijn slaapje ontwaakt en maakte zich gereed 0111 uit te gaan, toen er aan de deur van zijn kanier geklopt werd en drie mannen bin nen traden, een slanke jongeman, een zwaarlijvige met een goedig kinderge zicht en een lange neger in livrei. Ralph trad naar voren. „U is toch meneer Georg Haller, niet waar?" „Die ben ik. Waar kan ik de heeren mee van dienst zijn?" „U is dus ook de man, die in opdracht van dien schurk Lazlo Bartos, een afschu welijk complot tegen juffrouw Hilde Wehningen heeft gesmeed Haller werd doodsbleek, zijn knieën knikten en moeilijk bracht hij er uit: „Meneer, wat permittteert u zich?" Ralph fluisterde den neger eenige woorden toe, deze deed een sprong naar voren en gaf den tooneelspelei zoo'n ge weldigen stomp tusschen de oogen. dat de man als een blok achterover sloeg. Egon Kriegel wilde ontzet tusschen de beide mannen springen, maar Ralph hield hem met ijzeren greep terug. „Houd je bedaard, Kriegel, 't Lijkt er ger dan liet is. Binnen een paar minuten zal er weer met hem te praten zijn." E11 zoo "was het ook. Sam bette zyn slachtoffer met een natten handdoek het gelaat en even later krabbelde Haller overeind. Terwijl hij zich angstig in een hoek van de kamer treug trok, staarde hy verdwaasd voor zich uit. Raiph haaide nu het onderweg gekochte papier uit den zak en zei koel: „U gaat nu aan deze tafel zitten en schrijft alles nauwkeurig op, wat er tus schen u en juffrouw Wehningen )s voor gevallen. Alles haarfijn en tot in de klein ste details. Ik weet alles. Mocht er ook maar iets in uw schandelijke verklaring niet met de waarheid overeenstemmn, dan staat u morgen voor de politie. Wat u van deze te wachten heeft, zult u zelf het best weten. Wanneer u echter de volle waarheid op schrift stelt, dan zal ik u vandaag nog in de gelegenheid stellen uw biezen te pakken en daardoor aan een overigens welverdiende plaats in de ge- j vangenis te ontkomen. Wij beiden zullen j ons 1111 verwijderen, terwijl de neger hier l blijft. Binnen een half uur komen we terug om uw verklaring aoor te zien." Zonder nog een antwoord af te wachten nam hij Kriegel bij den arm en ging met dezen de kamer uit. Zwijgend, beiden geheel in hun gedach ten verzonken, liepen zij langs de Gum- I pendorferstrasse om een half uur later in de woning van Haller terug te keeren. jDeze was juist gereed gekomen. Groen- j bleek in het opgezwollen gezicht reikte hy Ralph bevend het volgekrabbelde vel I papier over. Deze las het hardop voor. Het bevatte inderdaad een volledige be- |kentenis, gewaagde van de kennismaking i met Bartos, hoe deze hem het voorstel 'had gedaan Hilde Wehningen te ruïnee ren, den brief van Ralph's schrijfbureau had gestolen, zijn handschrift had nage maakt enzoovoorts. Het document ein digde met de woorden: „Dit is de zuivere waarheid". Zwijgend plaatsten Ralph, Kriegel en Sam hun handteekening onder die van Haller en zonder dezen nog een blik: waardig te keuren, verwijderden zij zich. I11 vliegende vaart ging hej nu naai de Annagasse. Bartos, die tevergeefs op zijn cliënte gewacht had, wilde juist vertrekken, toen de oude conciërge drie heeren aandiende. Hy zag en herkende Ralph, Kriegel en den zwarten bediende en voelde onmiddellijk, dat zijn plan doorzien en hij zelf een verloren man was. Ralph haaide het document. Hai- ler's schuldbekentenis, te voorschijn, las het voor en besloot op snijdenden toon: „U wilt zeker wei zoo goed zyn aan deze verklaring toe te voegen, dat zij ge heel niet de feiten overeenstemt en dat u het plan koesterde mij geld uit den zak te kloppen met het doei de veiligheid van den staat in gevaar te brengen. Het is nu acht uur; over drie uur en vijf en der tig minuten vertrekt een D-trein naai» Boedapest. U zult met dezen Irein ver trekken om nooit meer 111 Oostenrijk terug te keeren. Sam zal bij u blijven tot u vertrokken bent. Weigert u dit docu ment en de daaraan nog door u toe te voegen en door ons verlangde verkla ringen te onderteekenen, dan zult 11 dit vertrek niet levend verlaten. Bartos' roofdieroogen fonkelden en het schuim stond hem op den mond, toen hij, bijna stikkend van woede, ant woordde: „Dat is geweldpleging dat is afper sing „Voor (1e brutaliteit, dat u tegenover mij het woord afpersing durft te bezi gen, zal Sam u tuchtigen". Een korte wenk en een seconde latei- rolde Bartos, door een hevigen stomp onder de kin getroffen, over den grond. Maar ook hij had zich weer vrij spoedig hersteld, deed wat van hem verlangd werd, onderteekende zijn verklaringen, pakte zyn hebben en houden bijeen, ver brandde honderden papieren en verliet Weenen, terwijl Sam hem geen moment uit het oog verloor. Den volgenden dag stond Ralph weer voor den politiepresident, wien hij liet document overhandigde en in korte be woordingen een verhaal van het voorge vallene deed. De president glimlachte. „Dat alles is weliswaar niet geheel in overeenstemming met onze rechtsbegrip pen, maar ik kan toch niet nalaten u 11111 compliment te maken voor dit optreden. De wijze, waarop 11 zich in liet bezit hebt gesteld van deze schuldbekentenis blijft natuurlijk onder ons. Hoofdzaak is, (lat u haar hebt. Daarmee is dezze aangele genheid dan voor de politie geëindigd. Bartos is in Hongarije en Haller gevlucht vermoedelijk zal hij ook wel daar heen de wijk hebben genomen. En wat het voornaamste is: Hilde Wehningen is ten volle gerehabiliteerd!" Het algemeen huwelijksaanzoek. Reeds de avondbladen publiceerden het volg^ide, hun door het correspon dentiebureau Wilhelm toegezonden com muniqué: „Eenige dagen geleden hebben wij melding gemaakt van een zekere mej. Hilde W., wonende in de Kreuzgasse al hier, die een heer van zijn portefeuille zou hebben beroofd. Naar thans echter aau het licht is gekomen, is mej. W. het slachtoffer geworden van een infame I schurkenstreek. De alom een gunstige reputatie genietende jongedame werd n.1. door een heer, die zich onder den vai- I sclien naam van Baron Morolt aan haar had voorgesteld en haar door middel van I een vervalschten brief in een restaurant had gelokt, door een 'narcotisch middel bedwelmd, waarop de man zyn porte feuille in haar mantel verborg. Naar wij van de zijde der politie ver nemen, was hier sprake van een complot, waarover echter een diep stilzwijgen in acht wordt genomen. De zoogenaamde Baron Moroit bleek niemand anders te zijn dan de aan lager wal geraakte ope rettezanger Georg Haller. die handelde in opdracht van den Hongaarschen de tective, Lazlo Bartos. Beiden zijn. na schriftelijk een volledige bekentenis te hebben afgelegd, over de grens gevlucht Naar men ons mededeelt, heeft de politie- i president tot mej. Hilde W. persoonlijk een schrijven gericht, waarin hy zijn diep leedwezen over het voorgevallene uit spreekt en zijn excuses aanbiedt voor deze weliswaar te verontschuldigen, maar daarom voor liet slachtoffer niet minder tragische politioneele vergis sing-" ,v (Woiot vervolg

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1