J. J. H. KOOPMAN Hotel „BELLEVUE" fWaX wilt lezen? hm wc hen? DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1933. Herdenking Prins Willem van Oranje te Leiden. OPRUiWIING Bontmantels, Bontkragen, Vossen, Shawls enz. Naar een schat van 16 millioen. Felle brand te Amsterdam. Ongeluk in de electrische centrale te 's-Gravenhage. 5 2 Café - Restaurant het Luxor-Ertsembfe Auto te water gereden. Tn het Groot-Auditorium der Leidsche Hoogeschool is Vrijdagmiddag, in tegen woordigheid van de Koninklijke familie van zeer vele hoogwaardigheidsbekle ders en andere genoodigden, de >Vader des Vaderlands., Prins Willem v. Oranie plechtig herdacht. Te half drie kwamen de auto's met de vorstelijke personen en hun gevolg bii het Academie-gebouw aan. Binnen de deur van het gebouw had vervolgens de begroeting plaats van het senaatsbest uur. Nadat aan de Koningin, de Koningin- Moeder en de Prinses bloemen waren aangeboden, begaf men zich naar het groot-auditorium. De Koningin-Moeder was door drie leden van haar gevol» vergezeld. echter strikt noodzakelijk: er moet orde heerschen op die markt, volstrekte han delsveiligheid; en er moet orde, stipte orde heerschen in de financiën, het krijgs- \olk dat m°n aanneemt moet zóó geregeld worden betaald, dat het een gewillig werktuig blijft instede van een gevaar te worden. Bewonderenswaardig zijn de snelheid en volkomenheid waarmede Oranje beide doeleinden heeft bereikt. Het bewind wordt in banden gelegd van de onmiddellijk bij orde en veiligheid belanghebbenden: den Hollandschen han delsstand zeiven. Vervolgens schetst spr. in het kort de mislukte onderhandelingen metSpanjeen die met Frankrijk en Engeland om een eventueelen nieuwen landsheer. De plotselinge dood van landvoogd Requesens en d»- daarop volgende alge- in zijn huis, heeft ontvonkt, het is ons' kracht geworden zonder wederga, nog heden ons kostbaarste goed. Ons ontroert nog zijn gedachtenis als geen andere het vermag, met hem voor oogen zweren wij Nederlanders van thans onze veeten af, en reiken elkander de hand. En in de geschiedenis van zgn stamhuis zijn de oogenblikken aan te, wijzen, waarop tot ons heil en behoud, de dragers van zijn' jnaam niet op de lippen namen, w ant ver- toon was hun vreemd, maar in hun hart lazen: ce sera moi, Nassau. Hoe zou het heden anders w ezen Zoo zij dan, in dit oogenblik, door ons allen, vergaderd in Oranje's naam, ingegaan de plechtige her- nieuwing van het oud verbond; zoo zij i in onze ziel bezegeld de unie van Leiden, i Na de rede van prof. Colenbrander zong het koor, eveneens vierstemmig, i het eerste lied uit den Gedenkklank van Valerius: „Hoe groot, o Heer! en hoe vervaarlijk". Vervolgens sprak de rector het slot woord. Hierop zette het koor, terwijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven, het laatste couplet van het Wilhelmus in, in vier stemmig gezongen: Voor Godt wil ick belijden enz. Daarna volgde het eerste couplet, dat door allen werd meegezongen. In dezelfde volgorde als bij het binnen komen, verliet daarop het Koninklijk gezelschap het auditorium, en begaven zich naar de senaatskamer, om daar de thee te gebruiken, met uitzondering van de Koningin-Moeder. Omstreeks 4 uur deden de rector, de BONTMAGAZIJN van alle nog voorradige Gedurende Januari repareeren en moderniseeren van Pelterijen tegen verminderde prijzen. WESTSTRAAT 14 xn het auditorium hadden alle aan wezigen reeds tevoren hun plaatsen in genomen. Teneinde zooveel mogelijk studenten in de gelegenheid te stellen, de plechtig heid bij te wonen, was wegens de zeer beperkte plaatsruimte slechts aan enkele echtgenooten van curatoren en hoog leeraren toegang gegeven evenzoo slechts aan een beperkt aantal van de privaat docenten. Zoodra het Koninklijk gezelschip ge zeten was, besteeg de rector-magnificus den katheder en opende de vergadering Voor de derde maal binnen acht jaren zoo zeide hij, valt aan de Leidsche Uni versiteit het hooge voorrecht te beurt, Uwe Majesteit en de andere leden van het Koninklijk huis binnen hare muren te zien, teneinde deel te nemen aan een plechtige academische handeling, waarin steeds opnieuw de nauwe band tusschen het Huis van Oranje en 's lands oudste hoogeschool treffend tot uiting komt. Met de keuze van den Gen Januari (uitvaardiging vanhetoctrooiderstichting) getuigen w ij enkel van onze onverganke lijke dankbaarheid voor de bij uitstek wijze en ver vooruit ziende daad van den Vader jïes Vaderlands, die vorm kreeg op dien dag. Na deze openingsrede zong van de galerij een dubbelkwartet van studenten, en daarna heeft prof. dr. H. T. Colen brander, hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis, de herdenkingsrede uit gesproken. waaraan het volgende ont leend is: Aan het begin der nationale geschie denis van Noord Nederland verschijnt ons Oranje's figuur in reuzengestalte, zoo zeide hij, Oranje was ons zoo nabij omdat hij mensch was, vol menschelijke onvol komenheden, maar die den wil gekend, de kracht ontwikkeld heeft de taak, waar voor rang, traditie, inzicht, plichtsgevoel hem in de Nederlanden stelden, te vol brengen. Welke moeite, welke opoffering was hem ooit te veel? Kennelijk heeft hij soms gedwaald, de krach-ten, die hij ontmoeten zou, niet altijd juist kunnen schattensommige talenten, die tot het bereiken van zijn doel van waarde zouden zijn geweest, heeft hij niet bezeten. Maar nooit heeft hij versaagd, nimmer de rust verkozen, die hij buiten de Nederlanden in ruime mate had kunnen genieten; al minder en minder heeft hij zichzelven gezocht. Als wij de figuur van Willem van Oranje beschouwen, aldus spr., rijzen vijf gesta - ten voor ons op: de Brusselsche edel man, de vorstbevrijder, de rebel, de ruwaard van Brabant, de martelaar. De vier jaar van de rebellenconfederatie onder Oranje als >hooge overheid., heb ben een glans die dien van andere tijd perken van den tachtigjarigen oorlog overstraalt. Oranje's talenten blijken, hiei eigenlijk voor het eerst, wonderwel op de"mogelijkheden te passen. Zal de handel den oorlog voeden dan zijn twee dingen meene verwarring, brengen echter een algeheele verandering, die culmineert in de pacificatie van Gent. De katholieke gewesten sluiten spoedig de eerste unie van Brussel met den nieu wen landvoogd Don Juan. Maar zoodra Don Juan zijn aanslag heeft gepleegd op het kasteel van Namen is*Oranje's tijd weer gekomen. Al zijn voorspellingen zijn uitgekomen. De bur gerij dwingt de Staten hem naar Brussel te noodigen, waar hij 23 September 1577, onder onbeschrijfelijken jubel des volks zijn intocht houdt. Spr. beschrijft in het kort de gebeurtenissen te Brussel, die ermee eindigen dat de eerste unie van Brussel door een tweede wordt vervangen, die de pacificatie in den zin der verdraag zaamheid interpreteert. Oranje schijnt het wezenlijke te bereiken van 't geen waar voor hij jaren strijdt: Nederland te ver eenigen door er den geloofshaat aan banden te leggen. De door Oranje met hulp van Duplessis- Mornay opgestelde religievrede na de pacificatie van Gent moest bij de katho lieken een soort excuus maken voor het doldrieste optreden der Gentenaren. Het is de woede van deze Gentenaars, welke zich ook naar elders zoekt voort te planten, en daarin aanvankelijk slaagt, die het opkomen van een katholieke reactie in de Waalsche provinciën gereedelijk verklaart, die haar weerslag vond in de Unie van Atrecht in het Zuiden, met haar tegenpool de Unie van Utrecht in het Nooiden. De Prins heeft dit niet ge wild. Hij heeft, ondanks alles, de eenheid nog zoeken te handhaven, wat hem mede wordt belet door de successen van den nieuwen veldheer Parma, waaraan spr. ook eenige woorden wijdt. Nog temidden van al deze achteruitgang en oneenigheid wordt de Prins dan vermoord. Oranje heeft de kracht niet vermoed, waarmede het Noorden met afstooting zelfs van de verdachte buitenlandsche hulp, zich tegen Parma zou kunnen hand haven. Niet zonder diens afleiding even wel door Hendrik IV, in wiens tijd Oranje's juiste gedachte, dat Frankrijk bovenal de nuttige bondgenoot kon zijn, eindelijk werd bewaarheid. Voor een redding van Oranje's generaliteit was het toen echter te laat. De Unie bleef behouden, bij voort durende ontstentenis van een landsheer, als republiek. Het was nooit Oranje's wensch geweest. Hij heeft de geünieerde provinciën nooit als groote mogendheid gezien. En toch is hij de vader van dit ons kleine vaderland, dat groot bleek te kunnen zijn in wat Oranje's generaliteit ontbrak; burgertucht en christelijke ver draagzaamheid. Wij hebben zijn les niet versmaad. Ons volksleven heeft deel aan een gedachte, die grooter was dan het Holland, grooter dan de Nederlanden van zijn tijd, die Europa heeft veroverd, die wij nog ten luiidigen dage niet kunnen missen. Wat in ons waarde heeft, het is in vrijheid .regroeid, en in de sfeer der vrijheid alleen zal Nederland leven. Wat hg in zijn volk, Boven het gedeelte van de kleeding- winkel van den heer Kleerekooper in perceel no. 4, waarin deze op alle drie verdiepingen magazijnen had, had het vuur ook nagenoeg niets gespaard, hoe wel het huis zelf minder geleden had. Even heeft men zich ongerust gemaakt I over het lot van een 14-jarigen loop- j jongen, die op het oogenblik van de 1 ontploffing ook in het huis was, maar die men nergens kon vinden later bleek echter, dat ook deze zich in veiligheid had kunnen stellen. i Zoowel de heer Boesnach als de heer Kleerekooper zijn tegen brand- en water- schade verzekerd. Plannen tot berging van het goud der „LuUne". Een fan tastisch idee met reëelen onder grond. Buitenlandsch Overzicht De moord in den Blijdorppolder te Rotterdam. Tien jaar tegen den verdachte H. geêischt De kindermishandeling te Moor drecht. De man tot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De moe der vrijgesproken Feuilleton Van links en rechts pag- l HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE 1JMUIDEN. Ruiten Ingegooid bij werkwilligen. Er was gistermorgen slechts één IJmui- der stoonitreiler aan den afslag, waarvan de vangst door reeders en familieleden was gelost zonder dat zich moeilijkheden voordeden. Een treiler uit Ostende, die Donderdag binnengekomen was, is door de beman- secretaris, de pro-secretaris en de oudste ning gelost. Voorts waren gistermorgen meldt onder boven- assessor Hare Majesteit en Hunne Konink lijke hoogheden uitgeleide tot aan de auto's. Buiten stond wederom de eere wacht van Pro Patria opgesteld. DE DIRECTIE VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Bij beschikking van den minister van waterstaat is ir. S. Smeding te Alkmaar voor 1!133 aangewezen als voorzitter van de voorloopige directie van den Wierin- germeerpolder. CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt be kend, dat voor de week van 8 tot en met 14 Januari, de prijs van het crisis-boter- merk op 0.85 per kg en de prijs van de eenige Katwjjker motorloggers aan den afslag, waarvan de vangst ook door de bemanning werd gelost. Verder was giste ren in de vissehershaven binnengekomen het Noorsche s.s. „Fro", met een lading' haring van Bergen, voor een IJmuider importeur. Deze lading werd gelost door de gewone ploeg arbeiders, die koopvaar dijschepen lossen. De haring werd met auto's het land ingevoerd naar de rooke- rijen. In den afgeloopen nacht zijn bij vijf per sonen, die aan de lossing der treilers deel genomen hebben, de ruiten ingegooid. De politie bezit enkele aanwijzingen die ver moedelijk tot aanwijzing van den dader kunnen leiden. Gisterenmiddag werd in 1 de Kennenierlaan een winkelier die ook aan de lossing had deelgenomen, door een dertigtal personen gemolesteerd. Men dreigde, dat ook bij hem de ruiten zouden worden ingegooid. PRIJSVRAAG. De KV. Klei te Arnhem en de Veree- niging van Handelaren in Bouwmaterialen vervoervergunning van buitenlandsche in Nederland te Amsterdam schrijven een boter op 0.75 per kg is vastgesteld. LOONEN BIJ SPOORWEGEN. Gewijzigde voorstellen reetie. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft, teneinde tegemoet te komen aan het verzet der spoorwegbonden tegen de oorspronkelijke plannen om de be staande korting van 5 om te zetten in een -loonsverlaging van 10 in te gaan op 1 Januari 1933, zich na langdurige on derhandelingen bereid verklaard om, in dien daarvoor met de organisaties over eenstemming zou zijn verkregen, hare voorstellen aldus te wijzigen: 1. De loonsverlaging van 10 zal te ruggebracht worden op 8 2. Bovendien is de directie bereid een bijdrage aan het zieken- en ondersteu ningsfonds voor het gezin van de perso neelsleden ten laste der Maatschappijen te nemen. 3. Deze maatregelen gaan eerst met 1 April a.s. in. 4. De directie zal verder toezegging doen dat zij in de bedrijfsuitkomsten van 1933 en 1934 geen grond zal vinden om te komen tot verdere loonsverlagingsvoor- stellen. De verschillende organisaties zullen prijsvraag uit ten einde goedkooperen volkswoningbouw te bevorderen. Aan deze prijsvraag zijn een negental prijzen verbonden, varieerend van 100 der di- tot 600. Exemplaren van het betreffende pro- igramma zijn kosteloos verkrijgbaar aan het adres KV. „Klei" Rijnstraat 1, Arn hem, alwaar tevens alle gewenschte in lichtingen worden verstrekt. Binnenland. Een winkel in celïuioidartikeien geheel en een kleerenpiagazijn ge deeltelijk uitgebrand; een zware ontploffing. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur is in de St. Anthoniebreestraat bij de visch- markt te Amsterdam een buitengewoon zich omtrent deze voorstellen nader be- fene brand uitgebroken. Plotseling dreun raden. (Hbld.). j de een geweldig zware slag, die straten De „Maasbode" staande hoofden: Naar wij vernemen, bestaan er plannen, die reeds in een vergevorderd stadium van uitvoering zouden verkeeren, om de goudharen ter waarde van f 16.000.000, die in het bij Texel gezonken oorlogs schip „Lutine" liggen opgeborgen, door middel van een vernuftig geconstrueerd toestel naar boven te halen. Reeds jaren lang zijn er pogingen ge daan om het goudschip te lichten; tot heden echter zonder resultaat. Het schip is bedekt met een laag van naar schatting 12 M. fijn drijfzand. Men is er in geslaagd schroeven, spijkers en dergelijke kleine voorwerpen naar boven te zuigen, waarin de naam van het schip gemerkt stond, zoodat men van de plaats waar het schip ligt, zeker is. Een industriëel uit Gennep zou thans een toestel geconstrueerd hebben, dat inmiddels ook reeds in groote Duitsche werkplaatsen vervaardigd is, waardoor het mogelijk moet zijn tot het schip op den zeebodem door te dringen en het goud naar boven te halen. Op het toestel is bereids octrooi aan gevraagd en patent verkregen. De be doeling is niet, het schip te lichten, maar- door middel van het toestel naar het schip af te dalen en het goud eenvoudig mee naar boven te nemen. Een bekende bergingsmaatschappij op Texel, die de concessie heeft om het schip te lichten (een concessie die zij van de Verzekerings-Mij. Lloyd verkregen heeft), zou naar onze zegslieden ons mede deelden eveneens in de zaak zijn betrokken. Wij deelen dit alles aldus ten slotte nog de „Maasbode" natuurlijk onder- voorbehoud mede, hoewel wij, afgaande op onze bronnen, een zeer reëelen onder grond onder het fantastisch-lijkende plan aanwezig achten. Een monteur met electrischen stroom in aanraking gekomen en gedood. Omstreeks kwart vóór acht gisteren- ochtend is dë stroomafgifte op het elec trische stadsnet ernstig gestoord. Het bleek, dat op het gemeentelijke electrische bedrijf een ernstig ongeluk was gebeurd. De 38-jarige Duitsche mon teur K. L. B. was aan het werk in de afdeeling hooge spanning, toen hij plotse ling getroffen werd door een spanning van 10.000 volt. De man was onmiddellijk dood. Zijn lijk is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Ook de tram ondervond storing. De stadsiijnen hadden 7 minuten oponthoud. Het stroomnet van de buitenlijnen werd overgeschakeld op de centrales van Leiden en Delft. De wagens van deze lijnen had den ongeveer 15 minuten oponthoud. Op eenigen afstand bevonden zich echter leidingen, welke onderspanningstonden,' hetgeen hem bekend was. De getroffene, die als een zeer voorzichtig monteur be kend stond, zal met zijn gereedschap in aanraking zijn gekomen met zich op Radio-programma De moord te Numansdorp. De tweede verdachte heeft een ge deeltelijke bekentenis afgelegd De ondergang van de Atlantique. Negentien vermisten? Vermoe dens omtrent de oorzaak Het conflict in het visscherij- bedrijf te I]muiden Een ernstige vechtpartij te St. Willebrord. na cafébezoek. De werkloosheid in Engeland met 76500 man verminderd De ex-president van de Ver. Sta ten. Calvin Coolidge. is Donder dag plotseling overleden De uitvoer van groenten naar Eranrijk Doodelijk ongeluk in de electri sche centrale te 's-Gravenhage Plannen tot berging van het goud van de „Lutine" Een felle brand te Amsterdam Herdenking Prins Willem van Oranje te Leiden Autobus door sneltrein gegrepen te Lundenburg. Drie dooden en zeven gewonden De loonen bij de spoorwegen. Ge wijzigde voorstellen van de di rectie In Chili zijn drie vulkanen in het gebied van de Andes in werking. Brutale inbraak bij den burge meester te Hoogwoud Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten 2 2 2 1 5 1 5 9 9 9 10 9 10 9 14 14 15 hoorde men het rinkelen van brekend glas en in grooten schrik namen de tal rijke voorbijgangers, die zich toen in de HET DREIGENDE CONFLICT IN DE WOLLEN-STOFFEN-FABRICAGE TE TILBURG. Voorkomen. In de Vrijdagmiddag gehouden bijeen komst van de vereeniging van Tilburgsche wollen-stoffen-fabrikanten zijn de bemid delingsvoorstellen van den rijksbemidde laar prof. mr. Aalberse volledig aan-1 scheidene- ruiten vernieid. vaard. Na een conferentie met het hoofd- hadden daar verscheidene ruiten vernield, bestuur van de textielarbeidersorganisa-j onmiddellijk na de explosie sloeg een tie St. Lambertus is besloten, de tot stand fe)]e vjam uit de etaiage; die vol met gekomen wijziging, welke a.s. Maandag in ceiiuloidartikelen, vooral kammen en werking treedt, Zaterdag in de fabrieken andere toiletbenoodigdheden, lag; en in TA rt /ïrvl-l-f 1 1 nf i£> - ...1 1 'li. ver weerklonk; op hetzelfde oogenblik een4gen afstand bevindende onder span ning staande deelen, met het noodlottig gevolg, dat hij door den stroom getroffen werd. Gezien de bekwaamheid van den omgeving van het pand, waarinde zware monteur, laat zich dit feit niet verklaren, ontploffing had plaats gehad, bevonden, j^e geneesjieer van den Hem. geneesk. de vlucht. Een spiegelruit van den winkel ^^nst. omstreek-s 10 minuten na het, in celïuioidartikeien van den heer Boes nacht, in perceel no, 6, was gesprongen; de straat geslingerd en hadden daar ver af te kondigen. Een dreigend conflict hiermee voorkomen, DE GROOTE VAKCENTRALES. Het ledental op 1 Octobcr j.1. Van de drie grootste vakcentrales (N. V. V., R. K. W. en C. K V.) waren op 1 October j.1. de aantallen leden als volgt: Ned. Verbond van Vakvereenigingen 333.932 tegen 333.359 op 1 Juli, R. K. Werkliedenverbond 198.395 leden tegen 194.841 op 1 Juli en Chr. Nat. Vakverbond 116.555 leden tegen 116.046 leden op 1 Juli. De ledentallen van N.V.V. en C.N.V. zijn dus in het derde kwartaal 1932 vrijwel on gewijzigd gebleven; het ledental van het R. K. W. zou zelfs met 1110 zijn vermin derd, indien zich niet de r. k. bond van postpersoneel met 4405 leden bij het ver bond had aangesloten. 1S enkele seconden stond het heele uit twee dienst, die omstreeks 10 minuten na het ongeval ter plaatse verscheen, moest den dood constateeren. De getroffene was gehuwd en laat een vrouw met 5 kinderen na. INBRAAK TE HOOGWOUD. Bij den burgemeester. Donderdagmiddag heeft de politie ont dekt, dat in de woning van den burge verdiepingen en een vliering bestaande meegter van Hoogwoud, te Aartswoud, huis, dat niet bewoond was, maar geheel wag ingebroken. Daar de burgemeester als magazijn voor de zeer brandbare winkelwaar dienst deed, in lichte laaie. Dikke, zwarte rookwolken stegen boven het dak uit en daar doorheen speelden groote vlammen; uit a'le vensters sloeg het vuur naar buiten en het duurde geen minuut, of ook het belendende huis was aangetast, een van de drie panden, waarin de firma Is. Kleerekooper, een zaak in gemaakte dames- en heerenkleeding drijft. Toen de brandweer van de kazerne aan de De Ruyterkade eenige minuten later ter plaatse verscheen, stond zij voor een grooten en flink om zich heen grijpenden brand, zoodat zij onmiddellijk versterking deed aanrukken. Een aantal motorspuiten en drie ladderwagens wer den in de St. Antoniebreestraat en aan den Kloveniersburgwal opgestelddoor de belendende panden en door de huizen achter de brandende perceeien werden de slangen geleid en onder aanvoering van den commandant, den lieer Gordijn, had de brandweer het vuur in nauwelijks half uur tijds, in zooverre onder de uitbreiding geen sprake een knie, dat van uitbreiding geen Eiken Zaterdagavond verschaft meei Was. Intusschen was in zoo korten tijd heel wat verwoesting aangericht. Perceel no. 6, waarin de heer Boesnach zgn zaak dreef, was totaal uitgebrand; de kap was j sprongen uur. geheel door het vuur verteerd, de half verbrande kroonlgst hing er gevaarlijk bij en moest door de brandweer verwij derd worden. De achtergevel stond zoo wankel, dat ook deze naar beneden moest worden gehaald. U een genotvollen avond. Aanvang 8' Wij zuilen Uw bezoek zeer cp prijs stellen. W. J. M. SCHOUTEN. en zijn vrouw afwezig waren, hebben de gemeente- en de rijksveldwachter een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de dieven via het raampje van de VV.C. zijn binnengekomen. In de woning was alles overhoop gehaald. Blijkbaar hebben de inbrekers liet gestolene door den achter het huis gelegen tuin naar een op den Kerkweg staanden auto gebracht. Bij de thuiskomst Donderdagavond van den burgemeester en zijn vrouw kon worden vastgesteld, dat gestolen zijn een radio toestel, ongeveer 100 zilveren lepels en vorken, sieraden van de vrouw, en de inhoud van de linnenkast. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 1500 gulden. Bestuurder verdronken. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam, bij het Nassauplein, is gistermiddag een auto, waarin alleen de bestuurder zat, tengevolge van sterk remmen geslipt en in de Haarlemmervaart geraakt. De wa gen schoot door tot midden in de vaart. Eenige voorbijgangers zijn te water ge- om te trachten den inzittende te bevrijden, maar zij slaagden er niet in, de portieren open te krijgen. De wagen lag op zgn zijde en zonk verder weg. De reddingswagen van de brandweer, die gealarmeerd was, heeft den veronge- Zaterdag 7 Januari. Soiree IJsclub Het Noorden. Musis Sa- crum, 8 uur. Soirée Held. Fanfarecorps, Casino 8 uur. Zondag 8 Januari. Toneeluitvoering Het Chineesche Land huis, Casino, 8 uur. Dinsdag 10 Januari. Filmavond Verg. Bakkerspatroons, boven zaal Café Central, 8 uur. lukten auto eerst naar den kant gesleept, en toen eerst is het gelukt den bestuur der eruit te halen, die intusschen reeds verdronken was. Blijkens de nummer plaat van den auto was bij afkomstig uit Zuid-Holland. EEN LANG GEZOCHTE MISDADIGER GEARRESTEERD. Woensdagavond heeft de gemeente politie te Kerkerade, met assistentie van den oberlandjager uit Strasz, grenzende aan Kerkerade, een door de Duitsche justitie en politie reeds langen tijd ge zochte misdadiger gearresteerd die aan de grens bij Kerkerade rondzwierf, doch dien de politie maar niet te pakken kon krijgen. De gearresteerde is de 42-jarige mon teur C-, afkomstig uit Keulen. De arres tatie was voor C., die zich onder een afdak van een stal bevond, een volkomen verrassing. Aanvankelijk ontkende C. de zoo lang gezochte misdadiger te zijn en gaf hij een valschen naam op. Ten slotte viel hij door de mand. C. wordt in zijn vaderland gezocht wegens doodslag, roof en vele andere zware delicten. NA DE „VERSCHIJNINGEN" TE BEAURAING. Het drukke bezoek houdt aan. Sedert Dinsdagavond hebben de vijf kinderen Voisin en Deglimbre, te Beau- raing, hoewel zjj Woensdag en Donder dag terugkeerden naar de plaats waai de heilige Maagd 33 maal zou zijn ver schenen, geen visioenen meer gehad. Wel beweert een Brusselsch blad, dat som migevolwassen personen Woensdagavond, in dezelfde streek, boven den gezichts einder, een niet duidelijk afgeteekende witte verschijning hebben ontwaard, maar zelfs de katholieke couranten weigeren daar geloof aan te hechten. Ook gisteren hebben duizenden nieuws- j gierigen aan Beauraing en de plaats waar de geheimzinnige gebeurtenissen zich zouden hebben afgespeeld, een be zoek gebracht. Meer dan 2000 mensclien defileerden Woensdag door liet huis van Voisin, die bovendien reeds bonderden brieven uit België, Frankrijk, Nederland, Engeland en zelfs uit Polen en Dene marken heeft ontvangen. De vader der kinderen Voisin heeft beslist geweigerd de kleinen voortaan nog door genees- heeren of andere geleerden te laten on-- clervragen. „Dit heeft nu lang genoeg geduurd" verklaarde hij. Vw. Rott. Crt.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9