S. KROM, Alkmaar 20/{prijsverlaging IS ALTIJD Op alle goederen Wij staan aan de spits! \&WATE* fOSTER'SMAACPlUEH DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiienlandsch overzicht. OOK VOOR No. 7221. EERSTE BLAD Dc oorlog tusschen China en Japan. Voorbereiding voor een groot offensief - De verkiezingsstrijd in Ierland. - Een politieke crisis in Roemenië. Een ccncessiestelsel voor vracht- autodiensten? VERVERIJ EN CHEM. WASSGHERSJ Tel. 1525 Winkel: KEIZERSTRAAT 31. Tel. 473 Wij Breien en repareeren alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste). F EUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.-. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De corlcg tusschen China en Japan, laatst van de vorige week een verkiezings- men kan de toestand toch moeilijk anders rede gehouden, in de grensstad Dundalk, noemen, wordt voortgezet, men verwachtwaar duizenden hem gehoord hebben en zelfs in kringen van welingelichte bui- j waar hij hartelijk werd toegejuicht. Hij tenlanders in China, dat de vijandelijk-zette zijn programma uiteen en sprak op- heden in Noord-China binnenkort een i nieuw over de landrenten. Het is niet de groote uitbreiding zullen krijgen. Naarbedoeling ze geheel af te schaffen, doch schatting zijn op het oogenbiik te Sjan-Jze tot de helft te verminderen. De Londensche corr. van de „Nw. Rott. Crt." meldde Zaterdagochtend o.m. aan zijn blad: „De Valera heeft zijn eerste redevoe ringen gehouden maar op het voornaam ste punt, de vraag of hij een overwin ning aan de stembus als een mandaat om haikwan, op zijn minst 60.000 man Japan- sche troepen bijeen, en dat is natuurlijk voor de Chineezen aanleiding hun troe pencontingent daar ook zoo spoedig mo gelijk te versterken, om verder doordrin gen van de Japanners te beletten, hoewel de Chineesche regeering nog de stille lingen te Genève en te Parijs inzake de gezondmaking der Roemeensche finan ciën het land in een moeilijken toestand brengt. Bezwaren van den Bond van bedrijfsautohuurders tegen zoo danig stelsel, dat zijns inziens zou neerkomen op bescherming van de spoorwegen, in strijd met het algemeen belang. hoop heeft dat de Volkenbond nog op het de republiek in te voeren zal beschouwen, j De omstandigheid, dat de minister van en eerst dat is blijkens de door den Bond verkregen inlichtingen, in vele ge vallen de winst voor den ondernemer zou dan weer naar de spoorwegen moe ten worden verwezen. De Bond zou de instelling van een lan delijke verkeersinspectie ten zeerste toe juichen; twee jaren geleden heeft hij in een uitvoerig verzoekschrift aan de re geering in overweging gegeven, een ver plichte verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid in te voeren. En wat de excessen van het tegenwoordige crediet- s.ysteem betreft, hiertegen kunnen an dere maatregelen dan een concessiestel sel worden genomen; een concessie sti muleert juist roekelooze «redietver lee ning hetgeen op het gebied van de auto bussen is gebleken. Regeling van dienst- en rusttijden voor chauffeurs, waaromtrent de minister van economische zaken en arbeid de indie ning van een wetsvoorstel overweegt, heeft eveneens de volle sympathie van den Bond, die zich ook met een wettelijke beiderszijde mededeelt, door de werkge vers geweigerd, zoodat met ingang van gisteren de staking een feit is geworden. De werkgevers hadden zich bereid ver klaard met het voorstel van den rijksbe middelaar accoord te gaan. De staking omvat ruim duizend arbei ders. WORDEN VEROUDERDE MATEN VERBODEN? laatste oogenbiik tusschenbeide zal komen heeft hij zich althans tot nu toe niet uit- waterstaat in de memorie van antwoord verPhchting tot kennisgeving van dienst en Japan zal dwingen tot verandering van gelaten en waarschijnlijk is het zijn tac- aan de Tweede Kamer betreffende de tarievenvermelding zou kunnen ver zijn politiek. Wij hebben daarop niet veel tiek zooveel mogelijk daarover te zwijgen, begrooting van zijn departement voor k-ivi vertrouwen. Een overwinning na zulk een verklaring 1933 ter kennis heeft gebracht, dat een ,ar <re t|onu acJH. het onbillijk, den zou hem niet alleen een bevoegdheid wetsontwerp inzake wijziging van de wet vraentauto Kunstmatig te belemmeren, geven, maar ook een verplichting op hem'0p de openbare vervoermiddelen is op- eP, 1S. \a? 00rcleel, c'at een concessie- iJ- V- i.i? r x St.PiISP rtlPT tnt. vPT'hAfpT'iDOf -trcm rlzxn fno. leggen en die verplichting schijnt hij gesteld, welk ontwerp o.m. bedoelt voor verbetering van den toe- voorloopig nog maar liever niet op zijn vrachtdiensten een vergunningstelsel in schouders te willen voelen. Deze geheim- jte voeren, heeft in de kringen der zinnigheid maakt het voor zijn tegenstan-drijfsautohouders groote beroering ders moe'ijk om de gevaren van de repu- j weeggebracht. op verkeersgebied andere en meer doel treffende middelen dan een concessiestel- schouders te willen voelen. Deze geheim- te voeren, heeft in de kringen der be- bestrijding van bestaande excessen zinnigheid maakt het voor ziin teeenstan-drijfsautohouders groote beroering te bliek tot eersten inzet van hun strijd te1 Op8een persconferentie, gehouden ten sel dienen te wórden aangewend, maken. Ook mag worden betwijfeld, of de kantore van den Bond van bedrijfs-' Valera met deze ontwikkeling het Iersche autohuurders in Nederland, te 's-Gra-| republikeinsche leger aangenaam zal venhage, zijn de bezwaren van den stemmen. Zijn redevoeringen hebben nogBond tegen zoodanig concessiestelsel tot weinig opgeleverd en volgens den cor- uiting gebracht. respondent van de „Times" te Dublin Het bestuur van genoemden Bond ziet den grond en de aanleiding tot het voor- j in het oog van de Ieren zelf teleurstel-1 Een nieuw ontwerp voor een ijk wet In onderzoek bij den Nij- verheidsraad. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft blijkens een mededeeling in „De Ned. Werkgever", aan den Nij- verheidsraad ter fine van advies een voorontwerp eener nieuwe ijkwet toege zonden. Daarin wordt o.a. voorgesteld het ge bruik van verouderde maten en gewichten (als bijv. de el) te verbieden en voorts om ook automatische weeg- en meetwerktui gen als gas-, water- en electriciteitsmeters snelwegers, benzinepompen enz. aan den ijk te onderwerpen. Deze behoeven ech ter niet stuk voor stuk te worden ge keurd, doch volstaan kan ivorden met Het contract tusschen regeering keuring van het standardmodel van een en reedersvereeniging. DE CREDIETREGELING VOOR DE HARINGVISSCHERIJ. Spr. bepleitte derhalve den invoer van versch vleesch van October tot Maart te 1 verbieden dan wel te contingenteeren of slechts den invoer van levende schapen op schapenvleesch te verhoogen. (Hbld.). INVOER VAN VLEESCH IN BELGIE. Op dringend verzoek uit vee houderskringen nog meer be perkt. De correspondent van het „Handelsblad" te Brussel meldt: Naar aanleiding van de talrijke klach ten uit alle kringen van het Belgische veehoudersbedrijf en op grond van de dringende verzoeken die den laatsten tijd in overstelpende mate tot hem werden en worden gericht, heeft de minister van landbouw in België gisteren besloten de invoercontingenten voor alle soorten vleesch belangrijk te beperken. Het is nog niet bekend met welk per centage de contingenten verlaagd wor den, maar in dezen voor onzen export zoo moeilijken tijd is iedere nieuwe vermin dering van de uitvoergelegenheid, hoe klein die op zichzelf ook is, van groote beteekenls. „Het Ghineeseh-Japansolie conflict, is misschien wel het merkwaardigste speci men van het begrip oorlog, dat tot dus verre vertoond is", schrijft het Het blad vervolgt dan: „Met groote zorg wordt allerwege ver meden om het woord oorlog te gebruiken. Sinds de mogendheden met groote plech tigheid te Parijs het pact tot uitbanning van den oorlog onderteekenden, is voor QJj| het zoo rauw klinkende woord een andere j de regeering er Tn te kennen, verschei- j mende voorzitter van den Bond, de heer aanduiding in de plaats gekomen, Men|dene maatregelen heeft genomen. De re- Beers dat het ontwerp is bedoeld als aan, dan zal de totale voorraad snel opge voert nu geen oorlog meer. Dat was goedgeering ziet hierin een bewijs van wan-1 poging 0111 de spoorwegen te sauveeren. ruimd zijn, hetgeen voor het komende bepaald fabrikaat. (Hbl.) DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING IN NEDERLAND. De eerste landdag te Utrecht. Zaterdagmiddag is te Utrecht de eerste Eng". stel van den minister in de spoorweg- Zaterdagmiddag is het contract tus- tekorten. Het plan zou neerkomen, zoo schen de regeering en de reedersvereeni- werd gezegd, op een protectie van de ging voor de Nederlandsche haringvis- Een politieke crisis in Roemenië. Inspoorwegen, in strijd met het algemeen scherij op het departement van oeconomi- ^aieraa„mMina„ r„ Qe eerste „Hbld.". de Roemeensche regeering, onder Manioe belang, en het zou een ernstige aantas- sche zaken en arbeid geteekend. Gelijk ^^„"f^cialistische zün moeilijkheden ontstaan omdat de «dg van de vrijheid van bedrijf betee-.takend, te van dit credmt, hetwelk.tot^t koning het met eens is met het door den kenen. I Deürag van J z.bW.uuo is toegestaan, s» nitnik- minister van binnenlandsche zaken voor- Indien zoodanig voorstel noodig was slechts voor ruim 550.000 gebruikt. InJMgstemng was1 zeer ^ot net „uitruK gestelde ontslag van den hoofdcommis- j in het alqemeen belang, dan zou de hou- verband met de groote vraag naar haring jen van ae w saris van politie te Boekarest en van den ding van den Bond anders kunnen zijn, is roods nn vrn veel verkocht van die 1 oppositie van tegenstanders en nier en commandant der gendarmerie, die zonder doch uit alles blijkt aldus de waarne- reeds nu vrij veel verkocht van die partijen, waarop het rijksvoorschot is verleend. Houdt deze vraag nog 'n maand voor de barbaarsche tijden van vóór 1918. Thans beschermt men de levens en eigen dommen van zijn onderdanen, die be dreigd of aangetast heeten. Daarbij „ge trouwen van den koning en heeft zich Door de belangstellenden op vrachtauto- in haar geheel met den minister van bin-gebied is nimmer eenig verzoek tot de nenlandsche zaken solidair verklaard. Deregeering gedaan om tot een „regeling ernst van het geschil blijkt uit het feit'van de vrachtautodiensten" te geraken: beurt" dan wel eens iets; er komen mi- j dat Titulescu, de minister van buiten-j voor den Bond althans kwam 's ministers trailleuses aan te pas, vliegtuigen latenlandsche zaken, die om gezondheidsrede- voorstel volkomen onverwacht. wat bommen vallen ter bescherming van i nen in Zwitserland vertoefde, onmiddel- het recht, een stad wordt verwoest bij het „betreurenswaardige incident", hon derden menschenlevens vallen aan weers kanten ten offer, maar dat alles is geen oorlog, maar slechts bescherming van rechten en belangen. Wanneer men de reeks „betreurens waardige incidenten" op het Japansch- Chineesche oorlc^tooneel. waarvan de wereld nu reeds sinds September 1931 ge tuige is geweest, nagaat, dan vraagt men lijk is teruggeroepen. De latere kabinetscrisis houdt, zoo meld de Reuter Zaterdagavond nader uit Boe karest, de Roemeensche openbare mee ning in zichtbare spanning. De kranten leggen schier eenstemmig den nadruk op het zeer ernstige van een conflict tus schen kroon en regeering onder de huidi ge omstandigheden. De bladen leggen er den nadruk op, dat een regeeringscrisis aan. den voor zie!) af, wat nu eigenlijk het verschil is avond van de hervatting der onderhande- tusschen wat hier gebeurt en wat de j wereldoorlog te aanschouwen gaf. Zeker, de moordpartijen op het west- en oost front vonden plaats op veel grooter schaal; de verhoudingen waren van „grootscher" opzet; de verwoestingen van steden en dorpen geschiedden nog •grondiger; maar in wezen zijn de gebeur tenissen van toen en nu _toch hetzelfde. M.a.w. de óórlog in het Verre Oosten is in vollen gang, als voorspel wellicht, evenals de Balkanoorlogen dit waren van de catastrofe van 1914 van de botsing op veel grooter schaal, waarvan in de vak literatuur alreeds wordt gesproken als over een vrijwel onvermijdelijke gebeur tenis in een niet al te verre toekomst". De verkiezingsstrijd in Ierland. De Iersche president, De Valera, heeft in het De Bond acht verdere beperking van de vrije ontwikkeling van den automobiel (het autobusverkeer is sinds 1926 aan vergunning gebonden) ongewenscht. Trouwens, de auto is niet uitsluitend concurrent ook, doch brengt ook vrach ten naar de spoorwegen; hij heeft het verkeer in het algemeen, en daarmee ook het spoorwegvervoer, gestimuleerd, en de spoorwegen hebben sinds het optre den van de auto's hun vervoer niet zien verminderen, doch steeds zien vermeer deren. Belemmering van de vrije ontwikke ling van de vrachtautomobiel zal leiden tot verhooging van vrachtprijzen en tot hoogere uitgaven aan Staatscontrole, enz. De verhooging vam de vrachtprijzen zal haar invloed doen gelden op de prijzen van de artikelen voor den consument. Particuliere vervoerondernemingen zul len worden vernietigd, wanneer zij niet meer vrij zijn in de keuze van haar ritten of in de afhaling of bezorging van goe deren. Men zou volgens concessie wel een vasten goederendienst per auto mogen hebben, met precies aangegeven route, stopplaatsen, enz. maar men zou daar buiten gegen enkel vrachtje meer mogen ophalen of bezorgen, tenzij daarvoor een geheele auto kan worden verhuurd (en betaald). Allerlei vracht, die tot nu toe „en passant" kan worden medegenomen haringseizoen van veel belang zal zijn, hoewel het zeer hooge Duitsche invoer recht op haring een struikelblok blijft. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, zalv onze regeering stappen doen bij de Duit- j ei sche regeering om het op 26 September j.1. ingegane verhoogde invoerrecht van 6 Mk. per ton in te trekken. daar moest de politie even handelend op treden. De heer C. v. d. Voort van Zijp heeft als oudste groepsleider de samenkomst geopend. Hij zeide dat de beweging na vier of vijf maanden al op weg is naar de 10.000 leden. Vervolgens heeft ir. A. A. Mussert, lei van de beweging, een rede gehouden. CONFLICT IN DE AMSTERDAMSCHE K LEEBIMGINDU ST RIE. Met ingang van gisteren gaan ruim 1090 arbeiders in staking. In verband met een dreigend conflict in het kleedingbedrijf te Amsterdam ver neemt het volgende: In aansluiting op een onderhoud tus schen de werkgevers en werknemers in de kleedingindustrie met den rijksbemid delaar, dat Vrijdag in Den Haag heeft plaatsgehad en waarbij mr. P. J. 1VL Aal- berse, den partijen heeft voorgesteld met een loonsverlaging van 5 pet. tot 1 Ja nuari 1934 accoord te gaan, heeft de werk nemersorganisatie Zaterdag aan de werk gevers het verzoek gericht, het gestelde ultimatum met 3 dagen te willen verlen gen, teneinde nog gelegenheid te hebben met de betrokken arbeiders overleg te plegen. Dit verzoek is, naar men van ar- NEBERLANDSCH SCHAPENVLEESCH NAAR BELGIË. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 19. (Let op den gelen winkel). Oneerlijke concurrentie? In de algemene vergadering van den Belgischen bond van fokkers en houders van schapen heeft de voorzitter, baron De Roest d'Alkemade, in sombere kleuren de benarde positie van de schapenfokkers en -houders in België geschilderd. Tal van kleine schapenhouders staan i aan den rand van den ondergang. Zij kun-1 nen hun schapen niet verkoopen, omdat de concurrentie van de ingevoerde Neder landsche schapen te groot is. De Nederlandsche schapen-exporteurs, die verreweg het grootste gedeelte van den Belgischen invoer van geslachte schapen leveren, verkoopen schapen vleesch tegen iederen aannemelijken prijs. „De Nederlanders hebben de prij zen bedorven en ik heb vernomen, dat zij een indirecte exportpremie krijgen in den vorm van een jslechtpremie. Op deze wijze kunnen zij schapenvleesch veel lager, tegen 4 en 6 frs. per kg leveren", aldus de spr. Deze catastrophale toestand dwingt tot drastische maatregelen, daar anders de Belgische schapenhouders gedwongen zouden zijn het voorbeeld van de Deen- sche veehouders te volgen, die naar men weet 18.000 stuks rundvee tot varkensvoer hebben moeten laten verwerken. INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL Een verzoek van de Friesche Mij. van Landbouw om dwin gende maatregelen op korten termijn. De Friesche Mij. van Landbouw ver zoekt het Kon. Ned. Landbouwcomité, om op zeer korten termijn dwingende maat regelen tot inkrimping van den Ned. rundveestapel te willen bevorderen, b.v. door een overheidspremie voor het slach ten van koekalveren. KENMERKEN VAN MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Nieuwe voorschriften. Er is een Kon. Besluit verschenen, waarbij bepaald wordt, dat de militaire vliegtuigen van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Landmacht de vol gende kenmerken zullen voeren: Op de uiteinden van eiken vleugel (bij het bovendraagvlak op de bovenzijde, bij het benedendraagvlak op de onderzijde en bij ééndekkers op de hoven- en onder zijde), alsmede op beide zijden van fl?n romp van het vliegtuig telkens een in drie gelijke sectoren verdeelde cirkels, waarin een concentrische cirkel. Deze laatste is oranje, de sectoren van den bui tensten cirkel zijn rood, wit en blauw ge schilderd. Het richtingsroer is in drie onderling even hooge horizontale banen, gerekend van boven naar beneden, achtereenvol gens rood, wit en blauw geschilderd. en alle spijsverterings stoornissen verdwijnen onmiddellijk bi) het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar 4 0.65 per flacon. Roman van HUGO BETTAUER. 26) Ralph liet een dag voorbijgaan alvo rens zich met Hilda in verbinding te stellen. Hij wilde niet den Schijn wekken, alsof hij naar haar dankbaarheid reflec teerde en na rijp beraad hield hij het daarom voor beter haar e rst geheel tot kalmte te laten komen. Den wigenden morgen eerst zond hij haar met een bou- quet roode rozen een brief, waarin hij haar in de warmste bewoordingen ver zocht zijn vrouw te worden. Sam, die met de bezorging van den brief en de bloemen was belast, kreeg opdracht antwoord mee te brengen, wanneer ziin meester Hilde en haar moeder zou kunnen bezoeken. Maar Sam kwam met leege handen terug. Juf frouw Wehningen had hem verzocht me neer O'Flanagan mee te deelen, dat zij hem in den loop van den dag schriftelijk zou antwoorden. Met koortsachtig ongeduld en in de he vigste spanning, het hart vel verlangen naar Hilde, wachtte Ralph. Uur na uur verstreek tot eindelijk laat in den avond een bode hem een brief van Hilde bracht, waarin het heette: „Wanneer je dezen brief ontvangt, ben ik met moeder onderweg naar een dorp in Stiermarken, waar een zuster van m'n overleden vader op een klein landgoed woont. Zii heeft vernomen, wat mij over komen is moeder heeft telegrafisch haar hulp ingeroepen en zij heeft ons uit- genöodigd bij haar onzen intrek te nemen. Na je lieven brief, Ralph, mag ook ik jou wel zeggen, dat ik je lief heb. Zóó lief, als een vrouw zeker maar eenmaal kan liefhebben. Maar desondanks wil ik je vrouw niet worden. Nog afgezien daar van, dat ik er niet zeker van ben, of je aanzoek niet voortkomt uit een overstel ping van je gevoel, houdt toch ook het be wustzijn van je geweldigen rijkdom mij er van af je vrouw te worden. Wees zoo goed, Ralph, en houd mij niet voor een over spannen meisje, dat als romanheldin po seert. Ik weet heel goed, welk een heerlijk leven mij aan jouw zijde zou wachten; ik weet ook, dat ik een groote dwaasheid bega door, arm en op mijzelf aangewezen, mijn jammerlijk leven verder te willen leiden inplaats van me aan jou toe te ver trouwen. Maar ik geloof dat ik niet anders kan. Als je vrouw zou ik mijzelf steeds als gekocht goed'beschouwen; ik zou me niet vrii kunnen maken van de gedachte, dat eenmaal de tijd zou moeten komen, waarop je het -ou betreuren geen meisje uit je eigen kringen te hebben getrouwd. Geen vrouw ter wereld zou je aanzoek van de hand hebben gewezen, maar juist daarom moet elke vrouw in jouw oogen „te koop" zijn. Eén, twee, drie jaar misschien zou den we gelukkig ziin. maar dan zou de dag kunnen komen, waarop je misschien zoudt zeggen: Waarom heb ik in plaats van deze lieve en aardige, maar toch ook zeer een voudige Hilde niet de mooiste, elegantste en charmantste vrouw ter wereld gekocht, die begrijpt hoe ze zichzelf en mü tot ons recht moet laten komen? En nogmaals: ik ben er van overtuigd, dat je niet zeker bent van je gevoelens tegenover mij. Je bent nog zoo jong, veel jonger dan je leeftijd zou doen vermoe- dien; waarom zou je niet van het leven ge nieten alvorens je voor goed aan iemand te binden? Ik hoop nu eenigen tüd met moeder bui ten door te brengen- en daar alles wat den laatsten tijd gebeurd is, te vergeten. Mijn betrekking bij de gebr. Krause wordt voor mü vrii gehouden, zoodat ik me voor de toekomst niet bezorgd behoef te maken. Voor het feit, dat je mü zoo spoedig weer in m'n eer hersteld hebt, betuig ik je m'n oprechten dank. En gaarne geef ik je daarbii de verzekering, dat ik je nooit, nooit in m'n leven zal vergeten". Toen Ralph den brief ten einde gelezen had, steunde hii het hoofd in de handen. Het trok om zijn lippen; met moeite drong hii ziin tranen terug. En toen hii opstond om naar de slaapkamer te gaan, voelde hii zich jaren ouder geworden. Nogmaals Wöllersdcrf. Op een der laatste dagen van Januari werd Ralph een liivig dossier overhan digd, bevattende het door het Weensche bankconsortium in vereeniging met de „A.E.G." opgemaakte saneeringsplan voor Wöllersdorf. De Amerikaan bracht een gansehen nacht door met de bestudeering van dit plan, dat hem tenslotte slechts een medelijdend lachje ontlokte. Wat de heeren hier tezamen en in ver eeniging hadden gebrouwen, was niets anders dan een plan om met steun van het Amerikaansche geld een onderneming op te bouwen, waaraan de A.E.G. en de bank instellingen later milliarden zouden kun nen verdienen, terwijl hiizelf zoo goed als uitgeschakeld werd. De arbeiders zouden, „overeen komst,ig den edelen wensch van Mister O'Flanagan" 'n zeer bescheiden aandeel in een eventueele netto-winst krij gen, maar een netto-winst zou eerst na ce vorming van een groot reservefonds, amortisaties en de oprichting van mieuwe fabrieken kunnen worden geboekt. En op een in het plan niet nader aangeduiden dag zou tenslotte ook Ralph een deel, maar slechst een zeer gering deel van de dertig miliioen dollar, welke hii ter beschikking zou stellen, terugzien. Dat alles werd na tuurlijk niet ronduit gezegd, maar droeg een sociaal-politiek manteltje, was onder phrasen verdoezeld en listig verstopt ach ter ciifers en tabellen. Maar Ralph had van ziin vader voldoenden koopmansgeest geërfd om tusschen de regels en ciifers door te kunnen lezen en de ongelooflijke farce van het geheele plan te onder scheiden. Den volgenden dag liet hü den arbeider Demmes en twee van diens intelligentste kameraden bii zich komen en maakte hem duidelijk, hoe men ziin plan, dat ten doel had het land en duizenden van zijn bewo ners een grooten dienst te bewijzen, had vervalscht en in ziin nadeel had uitge werkt. De arbeiders werden rood van kwaad heid en Demmer balde de vuisten. „Dat zullen wij er niet by laten zitten! Wii verzamelen ons op straat en organi- seeren een demonstratie voor het parle mentsgebouw. Als het niet anders gaat zullen we Wöllersdorf met geweld in bezit nemen en ten gunste van onze kameraden onteigenen. En dan, meneer O'Flanagan, zullen wii met u door dik en dun gaan en alles doen, wat u wilt en wat u adviseert". Benige weken geleden nog zou Ralph er zonder aarzelen in hebben toegestemd den strijd tegen de hebzucht in hét hem vreemde land op te nemen. Nu echter was hii niet meer zoo enthousiast en vol jeug dig vuur als toen, hii voelde zich down, gedeprimeerd door de alom ondervonden tegenwerking en teleurstellingen en zoo kwam het, dat hii eenige ©ogenblikken nadacht vóór hii antwoordde: Wii mogen niet overijld te werk gaan. Vergeet niet, dat ik een vreemdeling ben, die niet het recht heeft onlusten en con flicten in het leven te roepen. Ik moet aan nemen, dat de regeering tenslotte ook slechts het goede wil en het best Hikt me daarom, den bondskanselier de zaak eens voor te leggen. Er moeten toch wettige middelen ziin om die heeren te dwingen een werk, dat zii zelf niet kunnen of wil len, aan andere, hulp- en steunbiedende handen over te laten". Toen de arbeiders teleurgesteld en mis noegd vertrokken waren, vroeg Ralph zich af, of hii eigenlijk niet meer en meer de rol van een Don Quichotte begon te spelen. Den volgenden dag begaf hii zich echter, overeenkomstig de afspraak, naar het pa leis van den bondskanselier. Deze, die juist met een bedelransel vol beloften uit Lon den was teruggekeerd, bleek van alles op vallend goed op de hoogte. Hii kende zeer nauwkeurig het plan van den Amerikaan en nog nauwkeuriger de plannen van het consortium, hetgeen Raloh echter niet al te zeer verbaasde, omdat hii al eerder ge legenheid had gehad de staatsmanstalen ten van d'en kanselier te bewonderen. „Excellentie", zei Ralph, „de zaak is toch eigenlijk vreeseliik eenvoudig. Het omvangrijkste industriecomplex van Oos tenrijk liet stil, omdat de heeren, die het voor een appel en een ei hebben gekocht, het in verband met de huidige ongunstige conjunctuur niiet in bedriif willen houden. Ik ben bereid dien heeren de koopsom terug te betalen, de aanwezige objecten uit te breiden, nieuwe op te richten, 'n in tensieve productie, onafhankelijk van elke rentabiliteit in het leven te roepen en mil liarden op te offeren, maar uitsluitend onder de voorwaarde, dat niemand zich daardoor individueel kan bevoordeelen en het geheel slechls den staat en de bevol king ten goede komt. (Wor.lt vervoi!'

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1