GEMEENTE BEGROOTING 1933. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAO 10 JANUARI 1933. GEEN VERHOOGING VAN BELASTINGEN OFTARIEVEN r6T460T^ef3ard,Vo,!df9en' ""aal „Planmatige ordening der wereldproductie". Productieregeling. Julianadorp. Cal la nisoog. Verschenen is het Voorwoord ter begeleiding van de begrooting 1933. Wij ontleenen eraan: ad Van het voordeelig saldo van den gewonen dienst 1931, 189.253.605, hebben wij een bedrag van 89.000 gesteld op art. 1 van hoofdstuk I der inkomsten van dit ontwerp (op de begrooting 1932 komt 90.000 voor als gedeelte van het batig saldo der rekening 1930), zoodat er een bedrag van 100.253.605 disponibel is voor den dienst 1932, welk bedrag voor dien dienst noodig zal zijn, nu er, ten gevolge van de verhoogde uitgaven voor werkloozenzorg. van de verhoogde reserveering voor aflossing en voor rentebetaling en disagio der leening 1932, van verminderde uit- keering ingevolge de Financieele verhoudingswet en van het niet ontvangen van achterstallige belastingen over vorige jaren, zeer belangrijke tgenvallers op de "rekening 1932 te boeken zullen zijn. Ofschoon de evengenoemde nadeelige factoren zich ook in 1933 zullen voordoen immers, de zorg voor de werkloozen zal, naar vermoed wordt, in dit jaar niet minder zijn, met de posten voor rentebetaling, aflossing en disagio en met de verlaagde Rijksuitkeering is rekening gehouden en op ontvangst van achterstallige belastingen is niet te rekenen kan toch de ontwerp-begrooting, zonder verhooging van belastingen of van de tarieven voor electriciteit, gas en water en zonder dat een beroep op steun vanwege Rijk en Provincie voor de werkverschaffing behoeft te worden gedaan, sluitend worden gemaakt. Wél is er gerekend op een ontvangst van 2000 voor precario-rechten, te heffen van het hebben van uithangborden voor reclames e.d., voor welke heffing U binnenkort een voorstel zal bereiken. Die heffing geschiedt echter niet in de eerste plaats voor versterking der inkomsten, doch veeleer voor het stellen van paal en perk aan het hoe langer hoe meer aanbrengen van dergelijke objecten, en nog meer ten einde een behoorlijke controle op die objecten in het leven te roepen. Dat de begrooting zonder verhooging van belastingen en tarieven en zonder andere bijzondere maatregelen sluitend kan worden gemaakt, vindt vooi een belangrijk deel zijn oorzaak in het feit, dat, zooals de betrekkelijke posten aangeven, de door den dienst van Gemeentewerken uit te voeren werken tot meer normale proportiën zijn terug gebracht. Dit is niet alleen geschied omdat de financiën het thans minder goed toelaten om buiten gewone vernieuwingen en herstellingen uit den gewonen dienst te betalen, maar ook omdat er, nu er in 1931 en 1932 zooveel ter verbetering en ver fraaiing van verschillende straten enz. is geschied, in langzamer tempo met de verbetering van een en ander moet worden voortgegaan, zoodat niet zoo heel veel meer dan normale onderhoudswerken worden uitgevoerd. En bovendien achten wij het zeer gewenscht, dat genoemde dienst, daar deze al sedert geruimen tijd overbelast is, eens tot meerdere rust komt. Nog verdere bestratingenBinnenhaven, Zuidstraat, Weststraat, Hoofdgracht. Nochtans meenen wij, dat er van gemeentewege in 1933 wel mede werking, ook in financieel opzicht, moet worden verleend aan het tot stand- komen van een betere bestrating met trottoirs, rijwielpaden en parkeer gelegenheid op de Binnenhaven, de Zuidstraat, de Weststraat en de Hoofd gracht, waaromtrent spoedig voorstellen zijn te verwachten. Vermoedelijk zal deze verbetering, met inbegrip der kosten van een betere straatverlichting, van de gemeente een offer vragen van pl.m. 20.000.welk bedrag in den kapitaaldienst is op te nemen. Eveneens meenen wij, dat er maatregelen moeten worden getroffen voor de verbetering der straten enz. in de z.g. Schagerbuurt, en wij hopen daartoe bij de behandeling der begrooting voorstellen te doen. Verder zijn wij van oordeel, dat niet langer moet worden gewacht met het aanbrengen van uitbreiding en verbetering aan het gebouw van den dienst van Gemeentewerken, zoodat dan ook daarmede bij den kapitaal- dienst is rekening gehouden. Voorts is er bij den gewonen dienst rekening mede gehouden, dat met het aanbrengen van fonteinbakken enz., in de openbare lagere school gelei delijk moet worden voortgegaan, ten welken einde het benoodigde bedrag voor de scholen 9 en 10 is uitgetrokken, terwijl wij voornemens zijn der gelijke verbeteringen in volgende jaren successievelijk in de overige scholen te doen aanbrengen. Geen reserve Grondbedrijf. Dan nog wenschen wij er de aandacht op te vestigen, dat niet is uit getrokken het bedrag van 15.000, dat in de jaren 1928, 1929, 1930 en 1931, op grond van de Verordening op het Grondbedrijf, werd bestemd voor vor ming van een reserve voor dat bedrijf, tot dekking van eventueele nadeelige verschillen bij verkoop of andere overdracht, of bij periodieke taxatie. Immers, waar de onlangs plaats gehad hebbende periodieke taxatie geen, of althans geen nadeelig verschil van eenig belang meer aangeeft en de in verband met die taxatie door den Directeur van Gemeentewerken gemaakte berekening der waarde van de gronden zelfs een voordeelig verschil 148.280.32), ver geleken bij de boekwaarde, aangeeft, terwijl er momenteel reeds een reserve 180.250.71 is gevormd, komt het ons niet gewenscht voor, gemeld bedrag van 15.000 wederom beschikbaar te stellen. En om dezelfde reden is er van afgezien een bedrag van 16.476.96, als restant verlies op den grond voor den bouw van 84 woningen door de Woningstichting, op deze begroo ting te brengen. Verder zijn nog op de gemeentebegrooting uitgetrokken de navolgende bedragen: Nieuwe ambtenaren, enz. a. f 2500 voor twee eventueel aan te stellen onderwijzers bij het lager onderwijs, welke aanstelling wegens de groote toeneming van leerlingen in den loop van 1933 wel zal moeten plaats hebben: b. 500 voor verhoogde kosten van het onderwijs in de nuttige hand werken aan de o. 1. scholen; c. 1200 voor kosten van een avondcursus voor 3e stuurlieden aan de Zeevaartschool, voor de instelling van welken cursus eerlang een voorstel kan worden tegemoet gezien; d. 500 om het nadeelige combineeren van lesuren voor machinist leerlingen der Zeevaartschool, dat het Departement van Onderwijs enz. heeft gewild, te voorkomen; e. 2000 voor het aanstellen van een tweetal aankomende ambtenaren, In een nieuw te creëeren rang van typist-schrijver, salarisgrenzen 900 tot 1500 (zes éénjaarlijksche verhoogingen van 100), aan de Secretarie. f. 200 voor het verleenen van een toelage van 100 per jaar aan elk der twee agenten-rechercheur bij de politie, zulks wegens het gemis van betaling voor overwerk, op welke betaling de overige manschappen recht hebben. En bij de begrooting voor de Centrale Boekhouding is er rekening mede gehouden, dat de salarisgrenzen der boekhouders, thans 22002600, worden verhoogd tot 26003200, terwijl de rang van adjunct-boekhouder, salarisgrenzen 22002600, wordt ingesteld, door welk een en ander de twee boekhouders krijgen elk 150 meer, terwijl er drie klerken zullen geplaatst worden in den rang van adjunct-boekhouder, wier salarissen daardoor 200 hooger worden de uitgaven voor salarissen voor 1933 zullen worden verhoogd met 900. Nieuw zwembad. Ten aanzien van de ontwerp-begrooting voor het Zwembad zij opqe- merkt, dat er niets voor onderhoud is uitgetrokken, omdat wij van oordeel zijn dat het thans aanwezige drijvende zwembad in zoodanig slechten staat verkeert, dat grondige herstelling onmogelijk is. Om die reden is het dan ook zeer gewensc.it, om een nieuwe zweminrichting te stichten. De voor bereidingen van zoodanige stichting zijn reeds gaande, zoodat wij hopen, spoedig een voorstel ter zake te kunnen indienen. In het schrijven is verder opgenomen een staat van inkomsten en uit- Voor nadere verklaring omtrent deze verhoogingen resp. verlagingen mogen wij verwijzen naar de memorie van toelichting op de begrooting B. en W. vervolgen dan: Werkloozenzorg. Nota van wijziging Park Timorstraatweg Dirks Admiraal. Ten slotte nog dit. Hierboven schreven wij. dat de zorg voor de werk loozen, naar vermoed wordt, in 1933 wel niet minder zal zijn, dan ze in 1932 is geweest, en daarom hebben wij dan ook bij het opstellen van de_e on - werp-begrooting, evenals voor 1932 plaats vond, een bedrag van J uitgetrokken voor werkverschaffing, terwijl voor subsidie aan het urger- lijk Armbestuur werd geraamd 140.000, tegen aanvankelijk 76.000 voor 1932. Nu het jaar 1932 bijna voorbij is en dus ten naastebij kan worden naqegaan, tot welke bedragen de ter zake betrekkelijke posten over dat jaar zullen oploopen, komt het ons voor, dat de voor 1933 geraamde bedragen te laaq zijn. Wij hebben daarom besloten, bij nota van wijziging de twee ge noemde bedragen van 35.000 en 140.000 samen te voegen en te brengen op den post „Subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur waardoor deze pos komt op 175.000. en op den post „Werkverschaffing aan werkloozen niets te ramen. De kosten van werkloonen, te betalen aan menschen, die vanwege e cri zijn aangewezen op door de gemeente beschikbaar te stellen wer ge egen heid, kunnen alsdan gekweten worden uit den kapitaaldienst, a zoo ui leeninggelden, en wij meenen, dat daarvoor is te ramen hetzelfde e rag, a aanvankelijk op den post „Werkverschaffing voor werkloozen werd ui - getrokken, namelijk 35.000. Tegen een dergelijke wijze van handelen bestaan a\ zou het na uur ij meer aanbeveling verdienen ook dat bedrag uit „gewoon te beta en n3fr wij meenen, geen bezwaar. Immers, het aanleggen van het park aan e Timorstraat, dat tot nu toe als werkverschaffings-object werd aangemer doch dat. ook al zou er geen sprake van crisis-werkloosheid zijn, toe e eeniger tijd had moeten gebeuren, zoodat het alsdan in aanmerking zou komen om te worden gefinanceerd uit den kapitaaldienst, is tot dusver, en wel tot een bedrag van ruim 70.000, betaald uit „gewoon Rekent men nu, dat voor de verdere voltooiing van den parkaanleg en voor het, zoo noodig, doen uitvoeren van andere werkzaamheden het door ons genoemde bedrag van 35.000 zal benoodigd zijn, dan zal het resultaat daarvan wezen, dat van het totaal voor werkzaamheden, die meer als wer - verruiming dan als werkverschaffing zijn te beschouwen 2/3 uit „gewoon tegen 1/3 uit „buitengewoon" wordt betaald, hetgeen in financieel-econo- misch opzicht zeker wel verantwoord is.^ Voor wat betreft de van gemeentewege beschikbare werkgelegenheid, moet hieraan nog worden toegevoegd de mededeeling, dat met den aan eg van den weg door het fort Dirks Admiraal naar Julianadorp sedert eenigen tijd is begonnen, zóó dat mag worden aangenomen, dat dat werk thans voor ongeveer 1/3 gereed is. En waar er naar schatting in dat geheele werk voor pl. m. 35.000 aan arbeidsloon zit, is er voor 1933 nog voor pl. m. 23.5ÜU aan werkloon beschikbaar. Lezing van dr. F. M. Wibaut. Voor de Veroennging van Oudleerlingen der Riikslandbouwwinterschool te Schagen hield dr. F. M. Wibaut van Amsterdam gisterenmorgen in het N.-H. Koffiehuis aldaar een lezing over bovengenoemd on derwerp. Voor deze lezing, welke de eerste was van een reeks cursusvergaderingen, was de belangstelling buitengewoon groot. De Voorzitter, ce heer K. Koster Jz., drukte daarover zijn blijdschap uit. In 't bijzonder eereledten en een tweetal leera ren heette spr. welkom. Ander standpunt. Dr. Wibaut wees er op, dat men zich ten aanzien van dit onderwerp geheel en al op ander standpunt moet plaatsen, dan het gewone. De geheele huidige voort brenging is ingericht, uitsluitend op het maken van winst. We hebben den laatsten tiid nogal eens gelezen van vernietiging van diverse landbouwproducten (koffie, tarwe, enz.). Wij vinden dat dwaas, maar 't Is in een maatschappij, die op winst is gebaseerd, volstrekt niet gek. Een opeen volging van overvloedige koffie-oogsten b.v. is volstrekt geen voordeel, integen deel. Als men de tarwe of de koffie ver bouwde om het product zelf, zou deze ver nietiging gek zjjn, maar dat doen we nu eenmaal niet. Overigens is het vernietigen van producten niet nieuw, reeds de Oost- Indische Compagnie deed het. Van ceze „gewone" begrippen staathuis houdkunde moeten we ons losmaken. De ordening van de wereldproductie, die spr. \andaag zal behandelen, sluit in zich re gelmaat. Dat zii in het huidige stelsel niet bestaat, behoeft eigenlijk niet te wor'en gezegd. Periodieke crisis. Eigenlijk hebben wij vrij regelmatig om de 9 of 10 jaar crisissen gehad, ten gevolge van de voortdurende productie aie beven de verbru i ksmogel ijkheden uitgaat, maar die crisissen waren vroeger van min deren omvang. Spr. meent, dat er speciaal in den landbouw thans twee crisissen zijn: de economische werkeloosheidscrisis, en daarnaast de omwentelingen tengevolge van verbeterde landbouwwerktuigen in veraf gelegen landen, waardoor de pro ductie veel goedkooper is geworden. Die twee crisissen werken door elkaar heen. Had de heele wereld nu eenzelfde produc- t'ebelang, dan zou een dergelijke omwente ling een zegen zijn. Andere inzichten ontstaan. De huidige treurige omstandigheden, waardoor millioenen werkeloozen zijn ont staan, hebben tot gevolg, cat de geesten worden gewekt: er komen andere inzich ten. Als rechtstreeksch gevolg van den vrede van Versailles is een verscherpte economische oorlog ontstaan, waardoor elk land de vijand is geworden van zijn buren. Door contingenteering enz. trach ten de landen zich te beschermen, de ce- viezenclearing moet onze betalingen re gelen, maar al clie maatregelen werken als een besmettelijke ziekte. Spr. zal de wereld geen gekkenhuis noemen, want dat zou onbillijk jegens de gekken zijn. Zóó kan het niet meer. Het besef, dat 't zóó niet meer kan, leeft thans bij alle menschen, die een tiental jaren terug niets wilden weten van een andere maatschappelijke orde. Een 40-tal jaren terug al heeft spr. zijn soc.-clem. theorieën verkondigd en uiteengezet, dat aan de toename van het gebruik van ma chines enz. geen eind te zien was en dat toen al door die machines in de behoefte der wereldproductie kon worden voorzien. Men achtte zijn stelsel toen een utopie; de meest welwillen en zeiden: „het zou mooi zijn, maar het kan niet". Thans zijn tienduizenden in den lande (volstrekt geen geestverwanten van spr.) overtuigd, dat het niet langer kan en cat er een andere regeling moet komen. Onze huidige economen, c'ie nog aan dit stelsel vasthouden, zien in productieverlaging het geneesmiddel, dat ook niet afdoend is. We zu'lsn cit oude individualistisch- kap.taüstische stelsel dus moeter. vervan gen door een wereldstelsel, ken zegt: de concurrentie is een sterke prikkel vcor de P!j -verlaging gebleken. Ongetwijfeld, maar tegenwoordig geidt dat niet meer. Regelmatige winsten zijn noodig. Naarmate de vastgelegde kapitalen zijn gegroeid, wordt een toestand, waarbij winst niet meer regelmatig wordt verkre gen, onhoudbaarder. De kapitaalrisico is daarvoor te groot geworden. Hieruit zijn gegroeid allerlei samenwerki n,gcn (trusts, kartels, verkoopcen trales e.d'.). Sommige I concurrenties zijn opgeheven (margarine, enz.) in talrijke takken zijn zii verdwenen en vervangen door ondernemerswinsten. Maar daarmede vervalt een der oorzaken voor bet bestaande stelsel. Alleen de vrije concurrentie schept prijsverlaging. Met enkele cijfers toont spr. aan, dat door kartels de prijsdaling in Dultschland I in een 3-tal jaren slechts 10 bedroeg, en I in de vrije concurrentie in korter periode al 23 In België had geen daling plaats j in de kartelbedrijven, tegenover 40 in de vrije bedrijven. Techniek en rationalisatie zijn voort durend toegenomen: als men 's Maan- dagsmorgens bij Ford het ijzererts in de fabriek brengt, komt Donderdags het complete product er uit. De nieuwe graan- macbine in Canada doet het werk in 1/8 van dten tijd van de oude machines, 't aan tel arbeiders is verminderd! van 6 op 1. j Met tel van andere voorbeelden toont j spr. nader aan, dat ons stelsel van thans ei op gericht is steeds meer te produ ceer en. Rationalisatie een zegen. Rationalisatie in den crisistijd is voor een aantel arbeiders een ramp. Maar in een productie, die geregeld is op de be hoefte, zooals spr. die bedeelt, is rationa- i lisatie een zegen, omdat er minder ge- werkt behoeft te worden. Wat moet er dan gebeuren? zal men vragen. De gedachte van ordening der i wereldproductie gaat uit van de behoefte bevrediging der menschheid. Natuurlijk zal ook hier het eigen belang gelden. Meet cat nationaal of internationaal gebeuren? In Sovjet-Rusland regelt men het in hoofd zaak nationaal. De voorziening is caar nog slecht, wat er bereikt is in dit econo misch achterlijke land is evenwel verwon- derlrjk: de ontwikkeling der industrie is j in verhouding tot vroeger ontzaglijk. Een 1 'and met drie klimaten, waar men produc- i ten teelt, die wij uit andere landen balen, kan zichzelf redden. Geen enkel anfer land in Europa is in dit opzicht zoo onafhanke lijk, cat dfear de nationale behoefte zou kunnen worden bevredigd. De regeling van de productie zal natio naal moeten geschieden, maar zij zal zich moeten richten naar de internationale re geling. Anders echter dan in Rusland. Een internationaal orgaan als de Vol kenbond zou in deze regelend kunnen op- j treden. Daarnaast moeten dan nationale i organisaties komen. Voor den landbouw bijv. moet er zoo'n nationale regeling ko men, er zullen natuurlijk ook can wissel- j vallige oogsten zijn en dat meet rationeel l verdeeld worden, precies zooals ir. Dijt in zijn brochure aangeeft. Die verdeel ing moet tegen den „laagst mogelyken" prijs geschieden; wat hieronder verstaan wordt, zet spr. uiteen. Natuurlijk zal ook internationaal een ruilmiddel geschapen moeten worden. Spr. wil dat hier uitdrukkelijk vastleggen, omdat men in de pers de opmerking maakte, dat zijn stelsel er dus een werd van „bedeeling" internationaal. Neen, be deeling is het niet. merkt spr. ironisch op; wij ziin natuurlijk wel „droomers" en „utopisten", maar heelemaal gek zijn we toch niet. Geen achterlijke levensstandaar den. Bij ordening van wereldproductie en wereld verbruik zal opheffing van achter lijke levensstandaarden een voorname eisch worden. Hoe kan een dergelijke regeling komen? Niet coor praten, slechts als de volken willen. Op dezelfde manier zullen ook de wapeningen verdwijnen. Eerst moeten de volkeren door wetgeving etc. den weg daartoe nationaal voorbereiden. Er moet aan de bevolkingen van alle lanr'en worden voorgelegd een plan dat het kan en hóe het in groote lijnen zou moeten. Wij beschikken over genoegzaam sta tistieken om aan te toonen, dat een zeer ruime productie mogelijk is. Zuid-Amerlka bijvoorbeeld kan alle koffie prodweeren, Afrika alle cacao, enz., enz. Dat is thans reeds door statistieken vastgelegd. En als het moet, kunnen alle producties nog wor den uitgebreid. Een algemeen plan. Het eerst nooöige is een plan, waaruit blijkt, dat het geen utopie is, dat het cenK- beeld kan worden verwezenlijkt. Er zyn wel andere ingrijpende hervormingen ge komen waarvan men ook zei, dat het niet kon, zooals algemeen kiesrecht bijv. In ieder land moet de volksbeweging er ach ter staan. De wereldontwikkeling gaat- in de richting, cat de volkeren zullen móeten willen zoo goed als men gedwongen door de ontzaglijke kosten der oorlogsbegrootin- gen, ook tot ontwapening zal moeten ko men. De openbare meening zal er rijp voor gemaakt moeten worden. Straks lcriigen we de opgaande goli, maar de werkeloosheid zal niet verdwijnen, hoogstens verminderen. Als de volken het willen kan evenwicht worden gebracht tnsschen koopkracht en productie. Het kón anders en het móet anders. Laat ieder een beweging, die m deze richting gaat, met zijn krachten steu nen. Het gemeenschapsbelang is ook het persoonlijk belang. Na een pauze van 1 uur bestond gele genheid tot gedachtenwisseling. Hiervan werd door een paar der aanwezigen ge bruik gemaakt. Zoowel de heer H. V i s- s e r als ir. D ij t van Texel waren het met de principes, door den heer Wibaut in geleid, feitelijk eens; hun vragen betrof fen dan ook meer onderdeden van de door den inleider gepropageerde regeling. De heer Visser was van meening. dat het uiterst moeüUik was het begrip „behoefte" te bepalen. Niet de uitbreiding van de pro ductie zal de groote last geven, maar in tegendeel juist eventueele inkrimping. De industrie kan gemakkelijk genoeg een ver minderde productie regelen, anders staat het voor dsn landbouw, die met zijn cul tuurgrond zit. Ir. Dijt wijst er op, dat wij, zooals de toestand thans is, niet eens weer moeten terugverlangen naar een herstel in vele gevallen, omdat de industrie zich in verschillend opzicht alweer heeft aange past aan den veranderden toestand. Onze gansche huidige samenleving is gebaseerd op het stelsel van internationale samen werking; onze groote steden zijn erin op- i gegroeid', en als wij thans gaan afbreken, zoualen die steden te groot worden. Het i is in de geschiedenis al een-s gebeurd bij Carthago bijvoorbeeld. Er moet ordening komen, de vraag is evenwel hoe. Als wü thans alles willen regelen, loopen we ge- vaar in een verstard mechanisme vast te raken. Overigens is spr. niet bang voor een te veel aan productie, behoudens en kele producten is in 't algemeen de pro ductie niet te groot. En er is dan ook bij grooter koopkracht wel ruimte voor meer der afzet. Als de prijs internationaal kon worden vastgelegd, zou inderdaad een be tere productie kunnen worden opgebouwd. Maar er zijn omstandigheden, waarin men zelf regelend moet kunnen optreden. Spr. deelt tenslotte mede, dat op Texel reeds een vereeniging voor internationale samenwerking is opgericht. Ieder, van wat richting of partij ook, kan daarvan lid worden. Er is bij onze vooraanstaande autoriteiten en regeerders nog veel te weinig overtuiging, dat slechts interna tionale samenwerking redding kan bren gen en wij moeten de oogen openen. Op verschillende punten g:ng dr W i- baut in zijn antwoord nog nader in; hij drukte er zijn blijdschap over uit, dat hij zoo weinig feitelijke bestrijding ontmoette. De verschillen, die hier tot uiting komen, loopen tenslotte niet over het stelsel als zoodanig, maar over de uitvoering daar van. Zooals wii zeiden, was er groote belang stelling voor deze lezing. ZIT U IN EE GREEP VAN 'TNOODLOT VAST ADVERTEERT ENT BEVRY&TU VAN QIE. LAST. I ALGEMEENE VERGADERING VAN DE VEREEN. „VEEVERLOSKUNDE" TE KOEGRAS. Bovengenoemde, vereeniging hield Maandag hare juarlijksche ledenvergade ring, in het café „Prins Hendrik", van den heer A. Kossen. Aanwezig waren 14 leden. De voorzitter, de heer S. Eriks, heette de aanwezigen welkom, waarna de notulen door den secretaris, den heer A. Schoorl Jz. werden I gelezen en met dank onveranderd vast gesteld. Bij het punt „Mededeelingen" komt het volgende naar voren, dat de vereeniging 115 leden telt,met 1993koeien. Aan contributie is ontvangen f 697.55, de verloskundige is 115 maal gehaald a f 1 per keer is f 115.1 maal bij een niet lid f 10.— maakt te samen f 822.55. In kas was nog f 229.41, aan subsidie is ontvangen ov.-r het jaar 1931 f 100.— en over 1932 f 300.maakt aizoo een totaal ontvangsten van f 145196. Uitge geven is in totaal f 1121.05, zoodat er nog een voordeelig saldo is van 380.91. Toe getreden zijn thans weer 6 nieuwe leden, terwijl een woord van erkentelijkheid ge sproken wordt bestemd voor diegenen, j die er aan medegewerkt hebben, dat over hetafgeloopen jaar een verhoogde subsidie mocht worden ontvangen. De secretaris, die deze gegevens ver strekte, mocht ook hiervoor een woord van dank incasseeren. De voorzitter zegt verder, dat de sub sidie opnieuw is aangevraagd, dat de vergoeding van den secretaris-penning meester met f 10 is verminderd, en dat 'het bestuur voorstelt het bedrag, dat een niet-lid zal hebben te betalen, bij het eventueel inroepen van de hulp van de verloskundige te bepalen op f 15.—, n.1. 17.50 voor de verloskundige en.L7.50 voor de vereeniging. Na eenige besprekingen wordt dit alles goedgevonden. I Volgt het verslag van het n anen der rekening. De beer P. P. Sinnige deelt als rapporteur der commissie mede, dat alles in de be.-te orde was bevonden, en voorstelt den penningmeester decharge te verleenen. Daaraan wordt voldaan, en penningmeester en commissie dank ge zegd. Volgt bestuursverkiezing, aftredend de heer P. Nieuwland. By de tweede vrije stemming wordt gekozen verklaard de heer J. J. Kistemaker, die deze benoe ming aanvaardt. De voorzitter spreekt daarna eenige waaideerende woorden tot den heer P. Nieuwland, voor het vele en goede werk, gedurende een lange reeks van jaren voor de vereeniging verricht en w enscht liem van deze plaats, by zyn aanstaand vertrek naar zijn nieuwe woon plaats, alle goeds toe. Daarna is aan de orde de vaststelling van het salaris voor den verloskundige en de omslag der koeien. Mede in verband met de tydsomstan- digheden stelde het bestuur het volgende voor: het salaris te bepalen op f 850.— en de omslag der koeien te bepalen oj» 25 cent per koe. Het voorstel wordt na eenige bespreking ongewijzigd en met algemeene stemmen aangenomen, terwijl er ook namens deze vergadering adhaesie zal worden betuigd aan het verzoek van de afdeeling Den Helder van de Holland- sche Maatschappij, om de verhoogde sub sidie ook voor dit jaar weer te voteeren. Bij acclamatie wordt daarna de heer A. de Hoop tot verloskundige benoemd en worden waardeerende woorden over zijn werk gesproken. (Tot aller genoegen kun nen wij reeds mededeelen dat de heef de Hoop zijne benoeming op de vastge stelde voorwaarden heeft aangenomen. Corr.) Tot lid van de commissie voor het nazien der rekening wordt benoemd de heer J. Hoogschagen Az., die zulks aanneemt. Bij de rondvraag wordt door een lid een instrument getoond, dat hij reeds herhaalde malen met succes gebruikte om als de koeien iets in de keel hadden gekregen, dit daaruit te verwijderen. Hij stelde voor dat dit instrument eigendom van de vereeniging zou worden en het bij den Verloskundige te deponeeren.Na eenige overwegingen wordt hiertoe be sloten. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter met dank voor de gevoerde besprekingen, de vergadering UITVOERING „ZANGLUST". Zondagavond j.1. gaf de dameszangver- eeniging „Zanglust" alhier, onder leiding van haar directrice, mevr. M. Breebaart v. d. Horst, haar jaarlijksche uitvoering in het lokaal van den heer P. Luikes j Butter. De voorzitster, mevr. C. van Meerten Zuêlen, opende den avond met een wooi$ ivan welkom. Zij sprak den wensch u$> j dat de aanwezigen een genoeglijken avond mochten hebben. Hierna werden achtereenvolgens ten gehoore gebracht; „Vaarwel, o gouden zonne", van L. van Beethoven„Gebed", van Bortnianski„O wereld, gij zijt wonderschoon", van L. van Beethoven „Vineta", van Franz Abt; „Lente ver wach ting", van Fr. Schubert; „Russisch Vesper koor", van Bortnianski; „Du Hirte Israëls" van Bortnianski en „Het is Mei", van Jaap Verburg. Na afloop van dit gedeelte van het programma werd de directrice gehuldigd met een mand bloemen, namens het dameskoor. De pauze, die nu volgde, werd grooten- deels gevuld met een zeer humoristisch uitgevoerde en voorgestelde geschiedenis, over het geheim, wat in de meeste harten I wordt bewaard. Ditnummer oogstte groot succes. j Na de pauze v\ erd opgevoerd de operette I „Een Oudejaarsavond in een dorps herberg", door P. Vasseur. Alle maanden van het nieuwe jaar, op zeer uitbeeldende wijze voorgesteld, kwamen in een dorps- herberg den nieuwjaarsnacht doorbren- gen. Het stukje, dat zeer goed gespeeld werd, oogstte groot succes. Een gezellig bal besloot dezen avond. De zangvereeniging mag op een zeer goed geslaagde uitvoering terugzien. De zaal was goed bezet. Alleen is het i jammer, dat er altijd herriemakers zijn, die beter thuis hadden kunnen blijven. Zy doen aan de zaak geen goed. „HULP IN NOOD". Zaterdagavond j.1. vond in he.t lokaal jvan den heer Jb. van Scheyen te Groote j Keeten een algemeene ledenvergadering plaats van de vereeniging „Hulp in Nood". I De voorzitter, de heer Jn. Hollander, merkte op, dat de. vereeniging er niet slecht voorstond. Dit is zeer zeker voor i een groot deel te danken aan het royale j standpunt van den heer F. Daalder tegen- |Over zijn zieke werknemers, j liet aantal zieken is in het afgeloopen jaar bevredigend geweest. De rekening sluit met een batig saldo. De ontvangsten bedroegen: Saldo 1 Jan. 1932 f 663.74 Contributie. Donateuragelden Diversen 469 45 34. 24 20 f 123.- 44.15 140 24 Uitgaven Volle uitkeeringen Uitkeeringen van 20% Diversen Batig saldo 1 Jan. 1933 f 884.— Aantal volle ziektedagen voor mannen Aantal ziektedagen van 20voor mannen Aantal ziektedagen voor vrouwen. 24 53 64 Totaal dagen 141 Namens de commissie tot nazien der rekening 1932 brengt de heer A. Boontjes islag uit. Alles was zeer goed in orde.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 4