FBISO DOUWE EGBERTS Bij Griep HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 JANl)ARtJg33_ De ondergang van de Atlantique. Auto rijdt spelende kinderen aan. Cent De roofoverval in de Wester straat te Amsterdam. pro^r&mm& Bij KONIJN, Tel. 339, gelardeerde Ossenlever. 9U15 Vaz Dias Ernstig Spoorwegongeluk in Roemenië. Van links en rechts Mijnhardt's Poeders opeS SI? t algemeen is daarbij door de re- als voorwaarde gesteld, dat: 1. de i .m, na welken nieuwe leden recht op uitkeering kunnen doen gelden, wordt ge steld op 52 weken; 2. aan gehuwde vrou wen geen uitkeering wordt verstrekt; 3. aan personen van 65 jaren of ouder geen uitkeering wordt gegeven; 4. de bijdrage voor de werkloozenkas, in geval van werk loosheid, als uitkeermg uit de werkloozen kas wordt genoten, wordt doorbetaald. Eenige kassen zullen verdere maatrege len moeten nemen, waarover thans over leg wordt gepleegd. Zoodra ten aanzien van eenige kas vast staat, welke wijzigingen zullen woram aangebracht, zal u daarvan mededeeiir.g wori?en gedaan, waarbij ik er echter uw aandacht op vestig, dat een aantal kassen de hierboven sub 1 tot 4 genoemde maat regelen, reeds van 1 Januari 1933 toe passen. DE STAKING TE ÏJMUIDEN. Het antwoord der federatie aan burgemeester Rambonnet. De IJmuider federatie van arbeiders in het vis9cherijbedrijf heeft een brief aan den heer Rambonnet, burgemeester van Velzen, gezonden, waaraan het volgende is ontleend: „Begrijpen wij uw voorstellen goed, dan beteekenen zij, dat de door onze or ganisatie tLd 2 Jan. voor zeelieden gepro clameerde staking zal moeten worden op geheven en de beslissing van het conflict zonder meer in handen van het door u bedoelde scheidsgerecht zal moeten wor den gelegd Bovendien zouden de zeelie den het werk moeten hervatten onder prijsgeving van alle aftappersgelden en het fonds voor sociale voorzieningen. Met alle respect voor uw goede bedoelin gen is het ons onmogelijk, een dergelijk voorstel aan onze leden voor te leggen. In het onderhoud, dat Woensdag 4 Januari ten raadhuize plaats vond, hebben wij u het standpunt onzer organisatie uiteen gezet. Nadien is er niets gebeurd, dat ons aanleiding zou hebben kunnen geven, in dit standpunt wijziging te brengen." DE AMBTENARENWET. Vernietiging van een raads besluit wegens strijd met art. 125. Staatsblad no. 645 bevat een Kon. be sluit van 27 December jJ. tot vernietiging van een besluit van den raad der gemeen te Zijpe van 27 October 1931, strekkende tot verlaging van de jaarwedde der ambte naren ter secreatrie en den gemeente- geneesheeren. Deze gemeenteraad had n.1. besloten, met ingang van 1 Januari 1932 de jaarwedden van de beide ambte naren ter secretarie en van de beide ge- meente-geneesheeren met 5 pet. te ver lagen, echter zonder art. 3 van zijn amb tenarenreglement na te leven, waarbij wordt voorgeschreven, dat aan vereenigin- gen van ambtenaren waarbij ambtenaren in dienst der gemeente zijn aangesloten, gelegenheid behoort te worden gegeven, daaromtrent haar gevoelen te doen ken nen, en had aldus gehandeld in strijd met art. 125 der ambtenarenwet 1929. KWEEKSCHOOL VOOR OFFICIEREN VAN HET LEGER DES HEILS. Opening door de Prinses. Pinses Juliana is voornemens, Vrijdag 20 dezer, des middags 2 uur de plechtig heid te verrichten van de opening van de nieuwe kweekschool voor officieren van het Leger des Heils te Nieuwer-Amstel. De minister van justitie, mr. Donner, zal vooraf een openingswoord spreken. Ter gelegenheid van de opening wordt des avonds in het Concertgebouw te Am sterdam een samenkomst gehouden, waarin ook comniissioner Henry T. Mapp, van het hoofdkwartier van het Leger des Heils, aanwezig zal zijn, en waarin de minister van financiën, jhr. mr. De Geer, een feestrede zal uitspreken. DE VARKENSCENTRALE EN HET NATIONALE CRISISCOMITE. Over de honderdduizend speen varkens. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Sinds eenigen tijd is de Nederlandsche Varkenscentrale bezig met de voorberei ding om honderdduizend speenvarkens op te koopen. Zooals men weet, worden door de Varkenscentrale merken beschik baar gesteld voor de biggen. Deze mer ken worden echter niet in een ongelimi teerd aantal uitgegeven, zoodat men op het oogenblik voor het feit staat, dat er biggen zijn, waarvoor de boer geen mer ken kan krijgen. Teneinde nu de boeren van deze overtollige biggen te ontlasten, heeft de Varkenscentrale besloten tot aankoop van honderdduizend stuks over te gaan. De Varkenscentrale heeft zich gewend tot het nationale crisis-comité met de vraag, of dit comité de beschikking over deze biggen wenschte te krijgen om ze, waar noodig, uit te deelen. Het crisis comité heeft over deze aangelegenheid het advies ingewonnen van de directeu ren der abattoirs in onze grootste ge meenten. Deze adviezen waren voor het meerendeel afwijzend: in de eerste plaats omdat het in het algemeen een minder geschikt voedsel werd geoordeeld, en voorts, omdat het keuren, slachten en op slaan van het vleesch naar verhouding te groote kosten met zich zou brengen. Het nationale crisis-comité heeft dan ook be sloten, het aanbod van de Varkenscen trale af te wijzen, doch heeft de plaatse lijke comité's volkomen vrij gelaten om, indien zij een andere meening zijn toege daan, zich met de Varkenscentrale in ver binding te stellen. Dinsdagmiddag heeft de Varkenscen trale over deze aangelegenheid een lang durige vergadering gehouden, waar be sloten is, alsnog te zoeken naar andere wegen om het varkensvleesch voor de werkloozen beschikbaar te stellen. Mocht dit echter niet gelukken, dan zal tot ver nietiging van de biggen moeten worden overgegaan. •pueiuajina Binnenland. Het rapport van kapitein Sehoofs; de rapporten van de Nederlandsche sleepbootkapiteins De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Parijs meldt: In zijn rapport beschrijft commandant iSchoofs, wat er aan boord van de „Atlan- Een doode en eenige gewonden, tique" gebeurde na het uitbreken van den - brand en hoe hii en de laatste leden van Te Obdam is Dinsdagmiddag vier uur bemanning, voor zoover in leven, wer- een brandstoffenauto uit Amsterdam bij (len gere(j_ Later zal hii terugkomen op liet uitwijken van een voor den auto ^en m0ed en de toewijding, door zijn man- auto loopend kind ingereden op een groep spelende kinderen. Het vijfjarige dochtertje van den slager Knijn werd di rect gedood. Een dochtertje van den café houder Dekker liep een hersenschud ding op en vermoedelijk een schedelbreuk, zoodat voor het leven wordt gevreesd. Een tweede kind van den heer Dekker en een kind van den heer Neefjes wer den minder ernstig gewond. De chauffeur van den brandstoffenauto verkeert in overspannen toestand. AANVARING. nen getoond bij hun pogingen om het vuur te blusschen en de kameraden te redden. Toen hij op den boeg met enkele anderen had post gevat, naderden verscheidene sloepen het brandende schip. Zij bleven echter op 500 meter, wat elke h-oop om ze te naderen iidel maakte. Hij stond er met den eersten officier, den dokter en acht man, van wie er maar drie een redding gordel hadden. Niemand van hen kon zwemmen. Vroeger is al gemeld, dat in den uitersten nood de eerste officier het voorbeeld gaf en zich in het water wierp. Hü klom met toestemming van den kapi tein den ladder af; hij ging bijna in een draaikolk onder, maar kon nog in een boot gehesohen worden. De kapitein overreedde toen de drie man met de reddinggordels om ook te water te gaan. Alle drie werden door een Engelsche sloep opgenomen. Deze roeide vervolgens naar de twee man- Het stoomschip Batavier II beschadigd. Het Nederlanasche stoomschip Bata- i vier II, van Londen naar Rotterdam, is Dinsdag tijdens mist op de Theems nabij j Erith met het Engelsche stoomschip j nen, die uit een patrijspoort van het mid Foreland in aanvaring geweest. De Bata-1 denschip gesprongen waren. Op dat oogen- vier II heeft ernstige schade aan bak-blik naderde een tweede sloep van het Ne- boordsboeg gekregen. De Foreland is derlandsche s.s „Achilles Zy manoeu- licht beschadigd. Persoonlijke ongeluk-vreerae bewonderenswaardig en wist tot ken kwamen niet voor ongeveer dertig meter te naderen en daar De reederij van het stoomschip Bata- te blijven ondanks het gevaar dat zij liep. vier II heeft bericht uit Londen ontvan- Aüe drie de klassen stonden toen aldus de gen dat liet schip de reis Dinsdag-gezagvoerder, onder ons in brand. Het dek avond niet kon voortzetten en bij Grave- raakte zelf in vuur en ik vreesde elk send voor anker is gegaan. oogenblik het magazijn vol brandbare De passagiers zijn met het passagiers- stoffen te zien ontvlammen. Ik hield den nnrr,0,hin vnn den dienst Harwich— mannen voor. oat het een kwestie was van kost een half pond Friso- Baai (Geel- merk). Per ons 12ct. p.ons 6ct. Héél goedkoop! Héél best! stoomschip van den dienst Hoek van Holland naar Nederland ver- dood of leven en bewoog hen de trap trokken. BELEEDIGING VAN PRINSES JULIANA. Dinsdag moest voor het gerechtshof te af te gaan in de hoop zich hetzij vast te klampen aan de banken, die te voren in het water gegooid waren, hetzij aan het hout, dat er ronddreef. De Nederlandsche sloep 'had de toewijding dicht genoeg te naderen om hen te kunnen aanhalen. Alle vier wer den op die manier gered. Hoe het den dok- opgevangen. Pas om 13.50 maakte de „Mi- notaure". de Fransche sleepboot, haar eer ste touw vast. Anderzijds erkent kapitein Klinge, dat Fransche zeelieden het eerst aan boord van de „Atlantique" klommen om er de vlag te hyscben en om de lijnen van de Fransche sleepbooten vast te sjor ren. Kapitein Klinge legt dan uit, waarom hij Zuidwaarts trok, terwijl de „Minotaure" in noord-oosteliike richting wou sleepen. Kapitein Van Dijk, van de „Lauwerzee', erkent, al manoeuvreerend, de sleeptouwen van de „Abeille" doorgesneden te hebben. Drie van zijn mannen zijn aan boord van de „Atlantique" geklommen. Zij bedienden zich daarbij van een aan de flanken van de „Atlantique" afhangend touwwerk. Het was ongeveer vier uur toen de eerste het dek bereikte. Terwijl de mannen den derde opheschen, brandde een touw door. De matroos viel van een hoogte van ongeveer zeven meter, maar hij kon een and'er touw grijpen en werd opnieuw aan boord ge trokken. Het was er erg warm en er hing veel rook, maar vlammen waren er niet. Wij vonden er, aldus de Nederlandsche matrozen, ce Fransche vlag en lieten haar Amsterdam in hooger beroep terecht ter verging is reeds vroeger gemeld. Toen i er. Wij moesten heel voaorzichtig zijn om staan H. O. H., terzake van beleediging de commandant de zekerheid had, dat er van Prinses Juliana, in verband met haar geen enkel levend wezen meer aan boord werkzaamheden voor het Nationaal Cri- j was, besloot ook hij te vertrekken. Ook hij sis-comité, terzake van opruiing en we-bereikte de sloep, waarna hii den eersten gens overtreding van de Amsterdamsche officier van de „Achillesdie de sloep politieverordening. Verd. had in Februari commandeerde, den scheepsarts aanwees, 1932 bij een werkloozenopstootje op den die te water lag. De sloep stevende op hem Dam uitgeroepen: Sla dien smeris dood! af, ondanks het daaraan verbonden gevaar, Vervolgens had hij kleine biljetten aan geplakt, waarop Prinses Juliana op be- leedigende wijze was afgebeeld. De recht bank had verd. veroordeeld tot 1 maand en wist hem aan boord te nemen. De ploeg ging toen naar de „Achilles", waar de in zittenden zonder moeite werden inge scheept, en de dokter weer werd bü°e- gevangenisstraf, wegens overtreding van bracht, de politieverordening tot 5 boete, subs. j De „Achilles" zette onmiddellijk koers 5 dagen hechtenis. s naar Cherbourg. Het schip was niet van Reeds op 15 December zou de zaak dienen in hooger beroep. Aangezien verd. toen nog niet in de gelegenheid was geweest een raadsman te vragen, werd de behandeling van de zaak tot Dinsdag uitgesteld. Thans was noch verd., noch een verdediger verschenen. De procureur-generaal eischte beves tiging van het vonnis der rechtbank. Weer vijf jaar gevangenisstraf geëischt. In Maart van het vorige jaar is een laffe overval gepleegd op een oude vrouw. Een jongeman drong 's middags om streeks kwart over tweeën de woning van de weduwe K. A. Peters, aan de Wester straat binnen en sloeg de oude vrouw met een stuk ijzer op het hoofd. De rechtbank veroordeelde een man, die van deze daad verdacht werd, tot vijf jaar gevangenis straf. Bij de behandeling dezer strafzaak in hooger beroep, eischte de procureur-gene raal bevestiging van dit vonnis. Op 15 December wees het Hof interlocutoir vonnis en bepaalde, dat heden nog ver schillende getuigen zouden worden ge hoord. Evenals bij de andere zittingen was ook thans groote belangstelling op de publieke tribune. Nadat verschillende getuigen waren gehoord en enkele getuigen a décharge, waaronder verdachte's vader en den oud patroon, gunstige verklaringen over zijn karakter hebben afgelegd, vroeg de pre sident verdachte, of hij bleef volharden bij zijn ontkenning. Mr. Jolles ging daar na met verdachte nog eens uitvoerig al het bewijsmateriaal na. Als dit was afgeloo- pen riep verdachte uit: „Edelachtbare heeren, al geeft u me twintig jaar, ik heb het niet gedaan". Requisitoir. Uitvoerig ging de procureur-generaal, mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, in zijn requisitoir de getuigenverklaringen na en wees er op, dat nagenoeg de geheele staf van het bureau Raampoort verklarin gen heeft afgelegd, waarin tot uiting kwam de betrouwbaarheid van de hoofd getuige. Van bijzondere waarde achtte de procureeur-generaal de verklaring van de ex-verloofde van den verdachte, welke met haar fijnbesnaarde vrouwenziel als bij in tuïtie gevoelde, dat verdachte de misdaad bedreef en op een vaag signalement reeds bevroedde, dat hij de dader was. Van veel belang vond de proc.-generaal voorts de resultaten van de proeven, genomen met behulp van politiehonden. Spreker persis teerde ten slotte bij zijn reeds eerder geno men eisch en requireerde een gevangenis straf van vijf jaren. Arrest over 14 dagen. een radio-installatie voorzien. Tot zoover de gezagvoerder van de „Atlantique". De Nederlandsche rapporten. Men weet, dat de kapiteins van de Ne derlandsche en Duitsche sleepbooten hun rapporten omtrent het gebeurde hij het sleepen hebben ingediend bij de handels rechtbank te Cherbourg. Het zijn omvang rijke documenten, waarin alles haarfijn uitgeplozen wordt. Kapitein Klinge, van de „Roode Zee", deelt mede, dat hii 5 Ja nuari om 12.54 door middel van een pistool een touw aan de „Atlantique" vast maakte. Het andere eind werd door de „Simson" niet in de gaten van het dek te vallen. De drie matrozen hielpen later den Franschen luitenant Even ophiischen, toen deze pro beerde op de „Atlantique" te komen. Zii konden het ongeluk niet verhinderen, waarvan hij het slachtoffer werd. De kapitein van de „Minotaure' legt uit, waarom de „Atlantique" moest worden weggesleept en wel om te voorkomen, dat zü ondier de Engelsche kust aan den grond zou varen. Hii verwijt den kapitein van de „Roode Zee" zonder zijn machtiging tus- schenbeide gekomen te zijn en zijn werk gedwarsboomd te hebben. De Fransche ka pitein was officieel belast met de leiding en bovendien had hii die eerste lijn vast gehaakt. Voor het overige brengt hii bul- de aan den moed en de behendigheid van de Roode Zee", al had hü haar hulp niet gevraagd. De komst van kapitein Schoofs zou de moeilijkheden regelen: 6 Januari nam hii dte leiding. De Nederlandsche kapitein schijnt te er kennen, dat de „Atlantiqe" niet als verla ten kon worden beschouwd. De terugtocht was nog eeh gevaarlijke karwei. De „Iroi- sede Fransche sleepboot, liep gevaar met de i.Simson" in aanvaring te komen. De kapitein redde toen zijn boot door order te geven de touwen van de „Simson" te VRIJDAG 13 JANUARI. 13 Hilversum, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 11.10 Kookpraatje P. J. Kers Jr. 11.40 Declamatie J. Lemaire. 12.00 AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep en grammofoonpl. 2.00 Grammofoonpl. 2.30 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en grammofoonpl. 4.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gram mofoonpl. 4.50 Voor de jeugd. 5-30 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 6.15 Grammofoonpl. 6.20 Orgelspel Joh. Jong. 6.40 Lezing over Sowjet-Rusland. 7.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.00 Ds. C. B. Burger: Het Vrijz. Prot. en zijn Jeugdbeweging. 8.30 Concert. H. v. d. Vegt (viool) en Nelly Wagenaar (piano). 9.00 Ds. F. Kleyn: Het geweten. 9-30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Lezing Ds. Spelberg. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonmuziek (VARA). Huizen, 296 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. II.3012.00 Voor zieken en ouden v. dagen. 12.151.45 Sextetconcert. 2.00 Grammofoonpl. 2.30 Pianoduetten. 3.00 Grammofoonpl. 3.10 Voordracht. 3.30 Pianoduetten. 4.00 Solistenconcert. 4-30 Lezing. 5 00 Vervolg concert. 5.30 Grammofoonpl. 5-50 Viool-recital. 6.15 Lezing. 6.45 Vervolg concert. 7.10 Causerie. 7-45 Causerie. 8.05 Grammofoonpl. 8.!511.30 Operetteuitzending. ZATERDAG 14 JANUARI. Hilversum, 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven. kanoën. Een tiental sleeptouwen vverd al dus. al dan niet vrijwillig. 2€kfpt f^cs. booten, die gebrand waren op de \em tering van het brandende sclnp. De „Matin" meent, dat de Nederland sche kapiteins zich in hun rapporten 1 gematigd uitdrukken. Die van de «Kooce Zee" zegt aldoor getracht te hebbenopal manieren met de anderen samen te weiKtii. Drie lijken. Volgens reuter zijn er wederom drie lijken in het wrak van de „Atlantique gevonden. Een sneltrein op een boemel- trein geloopen. Uit Boekarest wordt gemeld, dat niet ver van het Noorderstation een sneltrein en een boemeltrein in volle vaart op el kaar zijn gebotst. Vijf wagens zijn ver splinterd. Van Boekarest zijn dadelijk treinen vertrokken om hulp te verleenen. In de groote zenuwachtigheid trachten familieleden der reizigers zoo snel mo gelijk per auto en in autobussen naar de plek des onheils te komen. De overheid heeft uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen om de hulp ongestoord te laten geschieden. Het werk wordt echter belemmerd door de vele sneeuw, diie de laatste dagen gevallen is en nog blijft vallen en die het bereiken van de plaats van het ongeluk bemoei lijkt. Indien het niet mocht gelukken de ver ongelukte reizigers, die onder de trein liggen, snel in veiligheid te brengen, is het gevaar groot, dat zij insneeuwen en bevriezen. Bijzonderheden over de ramp. Een bericht uit Boedapest meldt: De „Pester Lloyd" geeft reeds eenige bijzonderheden over de ramp. De boemel- trein heeft op 12 km voor Boekarest een defect aan de locomotief gekregen. De machinist wist, dat de sneltrein ongeveer 20 min. later moest volgen, maar hij zou tijd genoeg hebben gehad om zijn trein op dood' spoor te brengen als de sneltrein niet te hard had gereden en daardoor te vroeg was gekomen. De sneltrein heeft heeft de vijf laatste wagens van de boemel- trein, waarin bijna uitsluitend boeren zaten, aangereden en doen kantelen. Om 12 uur bedroeg het aantal dooden tien en waren er 25 zwaar gewond naar een zie kenhuis gebracht. Het personeel van den sneltrein is in hechtenis genomen. ROEKELOOS AUTOMOBILIST. Veroorzaakt een doodelijk ongeluk. Maandagavond is op den Groninger Straatweg te Assen mevrouw Timmer» Dam, echtgenoote van den bekenden mo torfietsrijder Timmers, door een luxe auto uit Groningen aangereden en ernstig gewond1 naar het ziekenhuis gebracht, waar zij Dinsdagmorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. De bestuurder van den auto, R. K., garagehouder te Groningen, moet veel te hard hebben ge reden. Hij had vooraf al eenige boomen en een lantaarnpaal aangereden. K. is naar het politie-bureau geleid, en de auto is in beslag genomen. EEN FRANSCHE SLEEPBOOT OP DEN RIJN BESCHOTEN. Wolff meldt uit Koblenz, dat Dinsdag op den Rijn bij Kamp op de Fransche sleepboot Condor uit Straatsburg van de bergen aan den linker-Rijnoever af schoten zijn gelost. In enkele minuten werden ongeveer 20 schoten op de boot gelost. Het schip gaf noodsignalen. Het Fransche Rijnvaartpersoneel staakt sinds eenigen tijd wegens een loongeschil. Men meent daarom met een bedreiging door stakers te doen t3 hebben. TWEE OUDJES. Te Edinburgh is op 102-jarigen leeftijd mej. Jessie Lemoux overleden, die be vriend is geweest met dr. Livingstone en met Florence Nightingale. Zeventig jaar geleden heeft zij mevrouw Livingstone vergezeld van Durban tot den rand van Zembesi, waar zij Livingstone ontmoette. Bij haar terugkeer in Engeland kwam mej. Lemoux in dienst bij de opleiding voor verpleegsters van Florence Nightin- VARA-Kleinorkest o.l.v. p. Duchant en de- j Sale, met wie zij zeer bevriend raakte. Ook in Eastbourne is een oudje ge- D. Wins en storven, een vrouw van 105 jaar, die j tweemaal gehuwd is geweest en zeven kinderen heeft gehad, die zij allen had overleefd. ■3012.00 Grammofoonpl, clamatie door R. Numan. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. grammofoonpl. 2.15 Grammofoonpl. 2.50 Lezing. 3.10 VARA-Mandoline-orkest o.l.v. J. B. Kok en grammofoonpl. 3.50 Causerie door P. Tiggers. 4.30 F. Barmes: Het socialisme nu. 4.50 Concert. C. Steyn (accordeon) en J. Vogel (piano). 5.10 Reportage uit het Veiligheidsmuseum te Amsterdam. 5.40 Literaire voordracht. 6.00 Friesch uurtje. 7.00 Causerie over volkstuintjes. 7.15 Toespraak A. de Vries. 7.30 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot. 7.55 Herhaling SOS-berichten. 8.00 Bonte Avond. De Dorpsbarbier, VARA- orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. j'. Vincent (sopraan), VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.00 VARA-Var'a. Orgelspel door Joh. Jong. 10.30 Vaz Dias. 10.4012.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 m. KRO-uitzending. 8.009.IS en 10.00 Grammofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.151-45 Trioconcert. 2.00 Jeugdhalfuurtje. 2.30 Kinderuur. 4.00 Orgelconcert. 5.00 Esperanto-nieuws. 5.30 Schlagermuziek. 6.20 Causerie. 6.40 Vervolg concert. 7.10 Kath. RVU. 7.45 Sportnieuws. 8.00 Orkestconcert m.m.v. Trio 9.00 Vaz Dias. 9-45 Voordracht. 10.00 Vervolg concert. 10.30 Voordracht. 10.45 Vervolg concert. 11.0012.00 Grammofoonpl. GEEN „VERSCHIJNINGEN" MEER TE BEAURAING. Sedert verscheidene dagen. Sedert het midden der vorige week zijn de kinderen Voisin en Degeimbre, te Beauraing, iederen avond naar den kloostertuin teruggekeerd om er, in het byzyn van vele honderden personen, te bidden. De geheimzinige „verschijning" heeft zich echter niet meer aan het oog der kinderen vertoond. Zondagavond woonden ongeveer 2000 nieuwsgierigen het gebed der kinderen bij. HET STIERENGEVECHT. De belangstelling aan het tanen. Reuter meldt uit Madrid: De nationale sport van Span ie het stierengevecht, zal, volgens Julia, den gecietaiis van den Bond van Dierenbe scherming, binnen tien jaar geheel heb ben opgehouden 12 Januari. Met spanning wacht ik de uitspraak af van de strafzaak tegen den Rotterdamschen sigarenwinkelier, die Zijn heelen voorraad sigaretten wel cadeau wilde geven. Goede daden worden in deze wereld meestal met ondank be loond, dat blijkt weer uit het geval van dezen sigaretten-philantroop. Dat men juist hém voor den kadi moet slee- ^De politie heeft blijkbaar geen zin voor philantropie. anders had ze de bedoelin gen van den heer H. J. S. aan den Schie- damscheweg niet zoo verkeerd uitgelegd. De heer H J. S. deed het volgende: Aan gezien er op den eersten Kerstdag geen siqaren en sigaretten,maar wel drukwer ken verkocht mochten worden, verkocht hij dien dag kranten. En ter eere van het Kerstfeest, een feest immers, waarbij da menschheid elkaar met geschenken over laadt, gaf hij bij elke krant een doos sigaretten cadeau. Bij wijze van Christ- mas box. Hij verkocht kranten ouda wel te verstaan, van zooveel als anti' quarische waarde voor n kwartje, dertig cent, veertig en vijftig cent, mis schien nog wel duurder, want zooals hij op de rechtzitting zeer tersnede opmerkte, hij is vrij in het bepalen van zijn prijzen. En ik kan mij voorstellen, dat een siga renwinkelier, die het heele jaar gebonden is aan vaste prijzen, op Kerstmis wel eens uit de banderolle wil springen! Of de politie nu geen verstand heeft van anti- quairsprijzen. of jaloersch was omdat zij geen sigaretten cadeau kreeg, ze nam aan die prijzen aanstoot en vond het, om het maar ronduit te zeggen, geen zuivere koffie. Zij ging zoover, te insinueeren, dat niet de sigaretten maar de kranten cadeau werden gegeven. Hetgeen de waarde van het geschenk natuurlijk be langrijk vermindert en waarin ik een hate lijke poging van de politie zie om een nobel gebaar te denigreeren. Nu zullen er cynische menschen zijn, die zeggen, dat het den sigarenwinkelier heelemaal niet om een nobel Kerstgebaaf te doen is geweest, maar alleen om een ontduiking der bestaande wetten. Ik kan het niet gelooven. Maar zelfs als dit wél zoo was, dan kan ik daar niets ongeoorloofds in zien. Rechters, presidenten en advocaten doen hun leven lang niets anders dan de men- schelijke wetten en verordeningen uitleg gen op de wijze, die het beste in hua kraam te pas komt en indien de sigaren winkelier voor z ij n kraam opkwam, volgde hij deemoedig hun exempel. Ifc zou het zelfs toejuichen als de Staat nu op zijn beurt het voorbeeld van den sigarenwinkelier volgde en sprak: „Wij hebben onszelven aan boeien gelegd, dia wetten heeten. Laat ons zorgen, dat dia boeien ons althans niet te hard schrij nen." En men zou, als gevolg daarvan, de volgende bekendmakingen tegemoet kunnen zien: „Zoolang de verkoop van versch brood vóór 10 uur 's morgens verboden lg, wordt in de postkantoren van 8 tot ld een versch brood gratis toegegeven bij het aankoopen van postzegels. Admini stratiekosten 0.22." Dit is uit te breiden tot alle andera dingen, die het leven veraangenamen en dus aan beperkende bepalingen onder hevig zijn. Als de Staat het niet zelf doet, doet het particulier initiatief het. En gouverner is immers prévoir? (zegt men). en ziek gevoel door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpenMijnhardt's Grieppoeders, Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders, -» Hoofdpijnpoeders. Kiespijnpoeders. y Maagpoeders. enz. Vraag Mijnhardts Poeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. ™In vit laatst(f twee iaar is het aantal bij ,evechten gedoode stieren met 35 net en, de. organisators van stie- icuxcveomen nebben in liet afeeloonen .laar veel geld verloren, zoodat zii er voor terugschrikten nieuwe gevechten te or mwera,. J„,verkSe verier Z wj f-i voor st'ei'enffevechten «JU*. .00 ,4 2U°,VS Z EEN BOMMENFABRIEK ONTDEKT TE WEENEN. Stond bekend als parfumerie- fabriek. De Weensche politie heeft Dinsdag, naar de correspondent van de Nwe. Rott. Ort. aldaar meldt, een fabriek van bom- men ontdekt, die opgegeven stond als parfumenefabriek. Zij trof daar 40 kg ammonietpatronen aan. Deze ontdekking neeft aanleiding gegeven tot 36 huiszoe- {™Sen, o.a. ook in het z.g. Bruine Huis, et nootdkwartier van de nationaal-socia- Vo]gens de late avondbladen zou men te doen hebben met een nationaal- cialistisch centrum, van waaruit daden van politieke terreur werden uitgevoerd. e politie heeft echter meegedeeld, dat het verband tusschen de fabriek en de nationaal-socialisten nog niet vastgesteld IS. INFFLUENZA TE BIRMINGHAM EN MANCHESTER. In een week 158 dooden. T.o!.mfInI1UR1lIZa:,epidemie te Birmingham neemt nog steeds in omvang toe. minder df «o°?en week waren er niet 87 dooden" gelijke gevallen tegen week 111 da»raan voorafgaande karaV«Prida^etdreigt hetzelfde ernstige er elke weeVonn nemen als in 1929, toen overleden zijn 8 250 infIuenzapatiënten len vnn^?nffanC^les':er zÜn talrijke geval- gekomen enza en longontsteking voor-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2