««ito 7 Luchtvaart. Laatste berichten. De bij Ameland gestrande Finsche houtboot. Verduistering van twintig miiie. De brand op het eiland Mac. Eiliot. Burgerlijke Stand van Dan Helder Postvluchten van en naar Indië De voorbereidende conferentie voor de verkorting van den arbeidstijd. Zeker, wij leven in een zeer ernstigen tijd en er moeten maatregelen worden geno men om ons land voor financieelen onder gang te behoeden. En daarom zal er een offer moeten worden gebracht. Natuurlijk, dat willen wij allen, vooral waar het gaat om het belang van het goede Vaderland! Maar.... wat zal men zeggen van het volgende? Toen de commissie-Weiter haar arbeid begon, werd door één onzer ingezetenen een schrijven tot deze commissie gericht, waarin de aandacht werd gevestigd op het groote aantal gepensioneerden der Marine, die bovendien nog een behoorlijk betaalde Riiksbetrekkir- bekleeden. Er werd op gewezen, dat hierop een niet onbelangrijke bezuiniging kon worden verkregen. Men was dus van den toestand op de hoogte! Dochzij die dubbel hebben blijven gespaard. Zij, die nauwelijks rond kunnen komen, dreigen te worden -uitgestooten. Denk nu niet, dat ik overdrijf. Mij is een geval bekend van een gepensionneerd on derofficier der Marine, die 40 gulden pen sioen geniet, als burgertorpedomaker bo vendien nog 32 gulden per week verdient, geen kinderen meer tot zijn-last heeft, maar wel bü een der banken nog een ka pitaaltje heeft van 20.000 gulden!!! Dit geval is er slechts één uit velen. En nu is het niet mijn bedoeling om persoon lijk te worden, daarvoor wil is de gastvrij heid van dé Redactie der Heldersche Cou rant niet misbruiken. Ik wil in het geheel den betrokken onderofficier niet verwij ten, dat hi.j van de hem geboden gelegen heid profiteert. Maar die gelegenheid moest er nu juist niet zijn! Zegt ons aller billijkheidsgevoel ons niet, dat die men- schen het eerst moeten worden ontslagen? Dan kost het de Gemeentekas geen onder steuning. En ook de handeldrijvende mid denstand zal er geen nadeel van onder vinden. Wel deSpaarbank! Toen de bezuinigingsplannen weiden afgekondigd en bleek, dat ook de Rijks werf te Willemsoord zou worden besnoeid, sliep Den Helder en zij slaapt nog en zal blijven slapen, totdat zü straks misschien met een hevigen schrik en een onaange naam gevoel zal ontwaken. Wellicht te laat! Stadigenooten, winkeliers, ook uw be lang staat op het spel! Ontwaakt uit uw verdooving voor het te laat is! Nog gaat ge wellicht in zoete zelfgenoegzaamheid uw weg en denkt misschien: „Laat men maar ontslaan, mij kost het niets". Maar wreet dan, dat ik dat een onmenschwaar- dige gedachtengang durf te noemen. Daar om voel ik mij niet verantwoord, wanneer ik niet met ernst en nadruk op den toestand heb gewezen. Ik hoop, dat mijn bescheiden woorden weerklank mogen vinden en dat zullen zij zeker wanneer zij vallen in het hart van hen, die het wel meenen met hun mede- menschen en wel meenen met Den Helder! Dan zal er zéér, zéér spoedig een comité dienen te worden gevormd, dat zich tot taak stelle: le. te onderzoeken in welke Rijks- of maritieme inrichtingen gepension- neerden der Marine werkzaam zijn als burger en die dus op deze wiize een dubbel inkomen genieten. 2e. Deze opgave voor te leggen aan den Minister van Defensie en Zijne Excel lentie te verzoeken deze menschen het allereerst te ontslaan en de openko- mende plaatsen te doen bezetten door ontslagen personeel van 's Rijkswerf. Ook administratief personeel. 3e. Aan Zijne Excellentie te verzoeken het daarheen te leiden, dat bii perso neelsinkrimping op de Rijkswerf, peen arbeidsoontractanten worden ontsla gen, maar dit te vinden door ver vroegde pensioneering, opwachtgeld- stelling, etc. Vrouwelijke administratieve krach ten, welke geen kostwinnaar zijn, het eerst in aanmerking' te doen komen voor ontslag. 4e. Aan alle Leden der Eerste Kamer te verzoeken hun invloed te willen aan wenden, om meer werkgelegenheid te verschaffen aan de Rijkswerf. Thans wordt ingewijden weten dit ook wel den Rijkswerven systematisch werk onthouden. Zelfs onderhoud aan vaar tuigen van andere Departementen Rijksvaartuigen dus) geschiedt el- diers! Tot zoover! In het hesef, dat ik nu mijn plicht heb gedaan, geef ik thans het woord aan U, Gemeentebestuur van Den Helder, aan U, belanghebbende winkeliers, en aan U, geestelijken (zonder eenig onderscheid), en last not least, aan U, inwoners van Den Helder, om thans onverwijld te trachten of ge de bovengenoemde maatregelen kunt voorkomen, of althans minder hard te doen zijn. Niet te lang gewacht nu! Binnen een paar weken kan hte reeds te laat zijn. Geloof mij: „wij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht". Moge mijn stem niet zijn, gelijk die eens roependen in de .«oestijn. Binnenland. BEBRIEGELIJKE BANKBREUK. BloemboHenhandelaar zou 3IM50 aan faillieten boedel hebben ont trokken. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft 12 October van het vorige jaar in Hooger beroep terecht gestaan een bloem bollenhandelaar uit Hillegom, verdacht van bedricgelijke bankbreuk, terzake waar van hij door de Haarlemsche Rechtbank tot een jaar gevangenisstraf was veroor deeld. De verdachte was Mei 1931 failliet ver klaard en zou een bedrag van 3047.50 aan den boedel hebben onttrokken en ver zwegen hebben mede te deelcn aan zijn curator dat hij aan zijn broer nog geld in bewaring had gegeven. In zijn boeken stond vermeld, dat 8000 aan een Leid- sche firma was betaald, die echter bij onderzoek bleek niets te hebben ontvan gen. Bij de behandeling dezer zaak voor het Hof heeft de procureur-generaal destijds een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De procureur-generaal mr. baron van Harinxma thoe Slooten persisteerde bij zijn vordering, doch vroeg thans van de door hem geëischte straf vier maanden in mindering te brengen. HET VERKEERSONGELUK TE OBDAM. Nog een doode. Een later bericht meldt Het 10-jarig dochtertje van den café houder J. Dekker is thans ook aan de bekomen verwondingen overleden. De chauffeur H. UTiot uit Amsterdam, die aanvankelijk was opgesloten, is op last van den officier van justitie in vrij heid gesteld, omdat dood door schuld niet kon worden vastgesteld. Vogens den chauffeur moest hij uitwijken voor een kind, dat rechts van den weg stondhij zwenkte snel, met het gevolg, dat de voorbanden van zijn auto sprongen en een linkerband van het wiel liep. Hij was daardoor den wagen niet meer meester en reed op de kinderen in. WEGNEMEN VAN AUTO'S. In de laatste maanden verdwenen te Apel doorn herhaaldelijk auto's welke eigenaars onbeheerd en ongeloten op den weg had den laten staan. Zoo werden in het geheel 22 auto's weggenomen. Ze kwamen echter alle na verloop van tijd weer in het bezit van de eigenaars terug; in de meeste ge vallen werden zij verlaten teruggevonden langs afgelegen wegen of buiten de ge meente. De plaatselijke verkeerspolitie en de recherche hebben nu in verband hiermee negen personen aangehouden, die hebben bekend zich aan deze dief stallen schuldig te hebben gemaakt. Enkelen van hen hebben zich ook schul dig gemaakt aan diefstal van voorwerpen uit die auto's. MOORDAANSLAG. De 34-jarige losse werkman W. H. K., die gearresteerd is wegens moordaanslag Zondag jl. te Berkel-Rodenrijs op zekeren M., die levensgevaarlijk werd getroffen, en wegens mishandeling van zijn echt- genoote, van wie hij gescheiden leefde, is gisteren voor den officier van justitie geleid en daarna in het huis van be waring in Den Haag opgesloten. ZIJN VROUW GESTOKEN. Aan het politiebureau Archimedesstr. in Den Haag heeft zich Maandagmiddag omstreeks halftwee gemeld een 44-jarige varensgezel, wonende aan den ScMedam- schedijk te Rotterdam, die zijn in de Noorderbeekstraat in Den Haag woon achtige vrouw even te voren met een mes twee steken had toegebracht. De vrouw7, die aan de linkerborst en aan het linker dijbeen niet ernstig werd verwond, is door c'en geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht en van daar, na verbonden te zijn, naar haar woning vervoerd. De man is opgesloten. Als verloren beschouwd. Van Terschelling meldt men: Het bij Ameland gestrande Finsche stoomschip „Alexa" moet als verloren worden beschouwd. De bergingsbooten, die den heelen nacht ter plaatse zijn ge west, rapporteeren, dat het schip totaal lek is geslagen, en dat het tot de eom- mr dobrug onder water zit. Men zal nog trachten, een deel van de lading te ber gen. Dinsdagmiddag heeft voor de recht bank te 's-Gravenhage terechtgestaan de 38-jarige koopman J. H. S„ die zich te verantwoorden had ter zake dat hij in 1926 geldsbedragen, in totaal ongeveer f 20.000, toebehoorende aan de n.v. Hol- landsche Exploitatiebank, welke bedra gen hij als directeur, althans commissa ris, onder zich had, opzettelijk zich heeft toegeëigend en opzettelijk geldsbedragen, in totaal f 7400, toebehoorende aan de n.v. Mij. van Onroerende goederen „Ju- liana", welke gelden hij eveneens als directeur of commissaris onder zich had, en verder dat hij in 1927 nog een bedrag van 1800 heeft verduisterd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte met zekeren P. en B. den raad van beheer van eerstgenoemde instelling uitmaakte. Verdachte erkent bedragen uit de kas te hebben genomen. Als commissaris had hij naar hij meende het recht daar toe. Het bestuur vond het goed. Ver dachte en B. (de getuige, die in Indië zit), waren de eenige aandeelhouders. De officier, mr. Hoekstra, zeide, dat een directeur geen geld mag nemen uit de kas eener N.V.. In zoo n geval worden de crediteuren benadeeld. Wegens ver duistering, 3 maal gepleegd, vroeg spr. 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. CORRUPTIE BIJ DE LUCHTVAART TE SOESTERBERG? Bedr.jfsadminfstrateur na com- ntossoriaal onderzoek ontslagen. Wij lezen in „Het Volksblad" o.m.: Herhaaldelijk hebben wij reeds bericht gegeven over een kwestie, die bij de Luchtvaart-afdeeling te Soesterberg be stond over vermeende corrupte handelin gen van den opzichter van forticatiën P. en den bedrijfsadministrateur J. P. H. In het kort kwamen de feiten hierop neer, dat laatstgenoemde, in vereeniging met de beide belastingaccountants van den Rijksaccountantsdienst te Utrecht, den opzichter heeft aangeklaagd wegens knoeierijen met een aannemersbedrijf te Amersfoort. De door den minister van Defensie be noemde commissie van onderzoek heeft den opzichter blijkbaar niet schuldig be vonden, althans is de opzichter niet ge straft en nog in functie te Arnhem. Nadat de opzichter zich met succes ver dedigd had. heeft hij op zijn beurt den be drijfsadministrateur aangeklaagd. De aan gebrachte feiten waren van dien aard, dat de minister wederom een commissie van onderzoek heeft benoemd (commissie- Donk Geruimen tijd bleven berichten uit. Thans is, op last van den minister, de be drijfsadministrateur van de Luchtvaart- afdeeling op staanden voet ontslagen. Eigenaardig is het, dat de officier van den marinestoomvaartdienst De W„ die een medewerker van hem was, met ingang van 15 Januari a.s. is overgeplaatst naar de Indische vloot en begin Februari zijn bestemming, moet volgen. Nog is met ingang van 1 Januari j.1. ontslag uit zijn betrekking verleend aan den gep. hoofdofficier v. d. Marinestoom vaartdienst, H. S. Deze was chef van den Technischen Dienst bijde Luchtvaartafdee- ling; hij is de man, over wien de staats commissie wijlen generaal Bomert reeds rapporteerde, dat hij bij zijn handelingen het geldelijk belang van den staat uit het oog had verloren. DE ALMELOSCHE GEHEIME ZENDER Vier weken hechtenis geëischt. Voor de Almelosche rechtbank is Dins dag de zaak behandeld tegen den electri- cien C. D. te Almelo, die in appèl was gekomen van een vonnis van den kanton rechter, waarbij hij was veroordeeld tot f 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis, ter zake, dat hy op 16 Juni met een radio installatie heeft uitgezonden, zonder ver gunning van den minister. Ook de ambte naar van het O.M. was in beroep gekomen. Verdachte ontkende uitgezonden te hebben, terwijl het getuigenverhoor wei nig nieuwe gezichtspunten opende. Het toestel was bij een buurman van verdachte op zolder gevonden. De politie-ambtenaren meenden de stem van verdachte herkend te hebben. De officier van justitie was van meening, dat dit minutieuze onderzoek bewezen heeft, dat D. op 16 Juni met het in beslag genomen toestel heeft uitgezonden en eischte bevestiging van het vonnis met wijziging van de straf in een hechtenis van vier weken en verbeurdverklaring van de in beslag genomen toestellen. De verdediger, mr. G. J. Sybrandy, hield een zeer uitvoerig pleidooi en con cludeerde primair vrijspraak. Indien de rechtbank verdachte schuldig mocht oor- deelen, vroeg pleiter een zeer lichte geld boete. Vonnis over' 14 dagen. OVERBOORD GESLAGEN. Maandagmiddag is voor IJmuiden van den motorkotter SL. 5 overboord geslagen en verdronken, de 25-jarige garnalenvis- scher A. de Jager. De jonge man was een half jaar getrouwd. Buitenland. DE MALYGIN. De bemanning is weer aan boord gegaan. Naar Reuter uit Moskou meldt, is de bemanning van de Malygin, nadat de storm was gaan liggen, weer aan boord gegaan. De lading van den ijsbreker wordt thans in lichters gelost. De beman ning neemt maatregelen opdat het schip, bij de komst van hulp, kan worden vlot- gebracht. De ijsbreker Lenin, die uit Moermansk naar Spitsbergen onderweg is en de vrachtboot Rusland worden van daag of morgen by de Malygin verwacht. De beteckenis van den brand moet sterk overdreven zijn. Naar aanleiding van de berichten over een ernstige ontploffing en brand op het eiland Mac. Eiliot, waarvan wij onder „laatste berichten" in ons vorig nummer gewag hebben gemaakt, verspreidt Reuter een mededeeling van het Finsche corres pondentie-bureau, welke zegt, dat er op Mac Eiliot, waar thans nog slechts een onbeteekenend militaire commando ge vestigd is, zeven houten loodsen zijn af gebrand. De vestingwerken op het eiland zijn sinds lang ontmanteld en het heeft dan ook geen beteekenis meer. Bij den brand is niemand omgekomen of gekwetst. KONINGIN DER INBREKERS GEVAT Een 22-jarige jongedame. De politie te Praag is er volgens Reuter in geslaagd een jonge #vrouw te arrestee- ren, die bekend staat 'als de „koningin der inbrekers". Deze vrouw, Anna Novak, die 22 jaar oud is, heeft sinds Augustus van het vorige jaar niet minder dan 26 inbraken gepleegd. Zij opereerde altijd geheel alleen en was gewapend met een revolver, die zij volgens haar mededeeling aan de politie uitsluitend voor zelfverdediging bij zich had. Het gestolen geld gebruikte zij om met haar vrienden een weelderig leven te leiden. ERNSTIGE AMOKPARTIJ IN SINTANG (WEST-BORNEO). De Resident van rontianak seint, dat Dinsdag in de Sintang een Dajak, wiens vrouw in het Ziekenh: is werd verpleegd, amok heeft gemaakt. Een kind werd ge dood, een man en een vrouw doodelyk gewond, een hoofdverpleegster en twee mannen zwaar gewond, een verpleegster en een oppasser licht gewond. De amok - maker werd zwaargewond. De aanleiding is niet bekend. DE DIKKE MAN. De Engelsche bladen melden het over lijden van Joe Jordan, den waard uit de George te Dorchester. Joe was beroemd als de zwaarste vergunnighouder in En geland. Hij woog 140 kg en was er trotsch op. Menig kunstschilder heeft zijn por tret geschilderd en met tal van kunste naars was hij bevriend. Uit alle deelen des lands kreeg de George te Dorchester bezoek van menschen die den dikken man gezien wilden hebben en hem wil den hebben hooren vertellen van zijn vele ervaringen. Dinsdag is Jordan begraven op het Roomsche kerkhof te Benson. De kist was zoo breed, dat de poort van het kerk hof verruimd moest worden om hem er door te krijgen. EEN BENDE VROUWELIJKE INBREKERS. De politie te stamboel heeft, naar Reuter meldt, verscheidene leden ge arresteerd, van een bende vrouwelijke inbrekers, die den laatsten tijd tal van brutale inbraken heeft gepleegd. Vol ledige reeksen moderne inbrekerswerk tuigen zijn op de gearresteerde vrouwen gevonden. De meesten dezer vrouwen leidden een dubbel leven en enkele hun ner stonden als zeer liefdadig bekend. ONVOORZICHTIGHEID. Twee docden. Op een bevroren steile straat aan de grens van het stadje Suhl in Thuringen is gistermiddag een met vier jongelui bemande slede in groote vaart tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat twee jongelui onmiddellijk dood waren, de derde is zwaar gewond en de vierde is er met een lichte hersenschud ding afgekomen. FILMSTER VEROORDEELD TOT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF. De filmster Duncan Renaldo is veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en 2000 dollar boete, omdat hij zijn paspoort heeft vervalscht en zich ten onrechte heeft uitgegeven voor Amerikaansch burger, teneinde een paspoort te krijgen voor een reis naar Afrika, die hij maakte met de „Trader Horn"-expeditie, in welke film hij met Edwina Booth een hoofdrol speelde. DE RAMP VAN DE ATLANTIQUE. Huldiging drie MaassMsche matrozen. Dinsdagmiddag is te Maassluis een co- mit) gevormd ter huldiging van de drie matrozen van de „Lauwerzee", cie zich door grooten moed hebben onderscheiden bii de bergingspogingen van de brandende „Atlantique". Het zijn P. M. de Baar, matroos; A. Wijgerse, tremmer en M. van Teylingen, lichtmatroos. De huldiging zal hedenmiddag half vier in het vereenigingsgebouw plaats hebben. Een groot deel van het personeel van den sleepdienst en vele anderen zullen worden uitgenood,! gd. MOND- EN KLAUWZEER. Te Birmingham, Derby, Leieester en Nuneaton hebben zich Dinsdag gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan bij varkens. In een groot deel van de Midlands is thans het vervoer van vee, varkens, scha pen en pluimgedierte verboden. Ook Lei- cestarshire is onder het verbod begrepen. Een groot aantal vossejachten in dit be kende jachtgebied is uitgesteld-. HET PROCES-STURENRAUCH. Na vijf dagen behandeling met gesloten deuren is dè 21-jaige Stubenrauch door de rechtbank te Frankfort a.d. M. ter dood veroordeeld, omdat hij het dienstmeisje Busse, dat een kind van hem verwachtte, op een avondwandeling in December 1931 over het hek van het Main-Neckar Kanaal gegooid, heeft, waar zij verdronken is. De beide medeplichtigen, de toen 18-jarige Arzt kreeg 10 jaar gevangenisstraf en de derde beklaagde, de toen 16-jarige Eich, kreeg één jaar tuchtschool met ter be schikking stelling van de regeering. SMOKKELSTATISTITEK UIT WEST-DUITSCHLAND. Het bureau van het hoofdbelasting- district te Keulen, het centrum van het belangrijkste smokkelgebied, publiceert een statistiek van de bereikte resultaten bij de bestrijding van de smokkelarij in het jaar 1932, waaruit de omvang van den smokkelhandel op ontstellende wijze blijkt. In 1932 werden 34.500 processen- verbaal wegens smokkelarij opgemaakt. Den douanebeambten vielen o.a. 9.271.000 stuks sigaretten, 193.400 boekjes siga rettenpapier en 29.200 kg. tabak in han den. Voorts werd in 1932 in beslag ge nomen 92-700 kg. koffie, 161.800 kg. suiker, 32.300 kg. brood, 105.500 kg. graan, 100.100 kg. grutterswaren. Bij de verscherping van den strijd tegen den smokkelhandel werd een bepaling van kracht, dat de hij het smokkelen gebruikte voertuigen eveneens in beslag genomen moesten worden.Dientengevolge werden in 1932 in beslag genomen 1648 fietsen, 57 motorrijwielen en 168 auto mobielen. van 10 en 11 Januari. ONDERTROUWD: J. de Jong en J. Demmers, P. A. v. Wensen en H. M. Pape, J. Hunneman en M. de Boer, G. Kamphuis en G. Post, A. J. C. H. Weissenbruch en J. Marsman, J. C. Entjes en G. v. Bergen v. d. Grjjp, R. Klijn en G. M. A. S. Bal- legooij. BEVALLEN: N. van 't Hof—Alder- lies'.e. d., M. J. ThorbeckeJu gor, d. OVERLEDENK. Elzinga, 49 j. HET BIER WORDT NIET DUURDER. De Bond van Nederlandsche Brouwe rijen heeft besloten het bier niet te ver- hoogen, niettegenstaande de reeds in wer king getreden verhooging van den accijns. DE SLUITING VAN DE DUINEN TE BERGEN. De heer H. F. van Nuland heeft de volgende vragen tot Gedep. Staten ge richt Kunnen Gedep. Staten meedeelen, wat de totale kostprijs is van het om de eigen dommen van het P.W.N. en de duinen van Bergen geplaatste hek? Kan uw college mededeeling doen, bij weiken post en in welk dienstjaar boven bedoelde bedrag aan de Provinciale Staten is aangevraagd en door dit college is goedgekeurd Willen Gedep. Staten bevorderen, dat de beantwoording van bovenstaande vra gen vóór de vergadering van 17 dezer van Provinciale Staten kan worden tege moet gezien NIEUW VERKEERSMIDDEL BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Diesel electrische tractie. Om tot een beteren dienst voor het reizende publiek te komen, hebben de Nederlandsche Spoorwegen besloten, op groote schaal Diesel electrische tractie in te voeren. Zoo mogelijk zal dit nieuwe verkeersmiddel met ingang van den zomerdienst 1934 in dienst worden ge steld, voorloopig op de lijnen Rotterdam Utrecht, Den Haag—Utrecht, Amster dam—UtrechtArnhem en Utrecht Den BoschEindhoven. Met behoud van de internationale treinen en enkele stoom treinen voor groot afstandsverkeer zal met de Diesel electrische treinen op deze baanvlakken een uurdienst worden ge reden. De snelheid zal voorloopig 100 K.M. per uur bedragen. Heen. De „Kwartel" (heenreis) is Woensdag 11 Januari van Djask vertrokken en dien dag te Jodhpcer aangekomen. Terug. De „Ijsvogel" (terugreis) is Woensdag 11 Januari van Djask vertrokken en dien dag te Bagdad aangekomen. NOG GEEN NIEUWS VAN IIINKLER. Er is nog geen nieuws van Hinkler, die Zaterdag voor een solo-vlucht van Engeland naar Australië is vertrokken. De vlieger had zijn rout.e geheim ge houden, maarnu hij inderdaad zoek schijnt, hebben zijn zaakwaarnemers te Londen meegedeeld, dat hij zijn route had willen nemen over Brindisi of Athene, Aleppo, Bagdad, Basra, Djask, Karachi, Jhansi, Allahabad, Calcutta, Rangoon, Aiostar, Singapore en Nederlandsch-Indië. De Times herinnert eraan, dat Hinkler in November 1927 ook zoek is geweest. Hij had toen over Ruslanden Afghanistan naar Britsch-Indië willen vliegen, doch moest wegens mist in Oost-Galicië landen. Twee dagen latei bleek hem, dat hij geen benzine genoeg zou hebben voor de heele reis en besloot hij terug te keeren. Bij Lemberg moest hij een noodlanding ma ken en pas toen hem bleek, dat hij per vliegtuig niet verder zou kunnen, zond hij bericht naar Londen. Toen was Lon den drie dagen zonder bericht van hem, nu zijn het er echter al vier. KINGSFORD SMITH. Kingsford Smith is Dinsdag voor een vliegtocht van Australië naar Nieuw- Zeeland vertrokken. KINGSFORD SMITH'S TWEEDE VLUCHT OVER DE TASMANZEE. Met succes volbracht. Gisterenochtend om tien minuten voor drieën plaatselijke tijd van Sydney isSir Charles Kingsford Smith van het strand van Gerringong, 100 K.M. bezuiden deze Australische stad, opgestegen. Zonder eenigen tegenspdfcd heeft hij de 1200 mijl over de Tasman Zee afgelegd, wmarna hij bij het Nieuw Zeelandsche New Ply- mouth is neergedaald. Ondanks het nach telijk uur waren er te Gerringong hon derden belangstellenden om den beroem den vlieger te zien vertrekken. Na ander- halven kilometer aanloop verhief het toestel zich kalm in de lucht. Dit was dezelfde Southern Cross, waarmee Kings ford Smith al zooveel lange vluchten heeft gemaakt. Ditmaal had hij drie met gezellen. Het was de eerste keer dat op een dergelijke vlucht radiotelefonie werd gebezigd voor het onderhouden van de gemeenschap met het land. Ook had het vliegtuig een krachtig zoeklicht aan boord, doch daarvan heeft men geen gebruik behoeven te maken. Kingsford Smith heeft met de Southern Cross in 1928 de eerste Australische transatlantische vlucht ondernomen, nog hetzelfde jaar volgden de trans-Pacific vlucht en de eerste Tasmanvlucht, het jaar daarop de vlucht over Australië en door naar Engeland, in 1930 van Oost naar West over den Atlantischen Oceaan en een nieuw solo-record LondenAus tralië. Sir Charles is geboren Australiër. Hij zag den 9en Februari 1897 te Brisbane het levenslicht en woont thans op „Ku- randa", Longuevilie,Sydney (Nieuw Zuid- Wales). VLIEGTUIGONGELUKKEN IN NOORD-AFRIKA. Verscheidene dooden. Een marinevliegtuig van het vliegveld Karoeba is, naar Reuter meldt, in het meer DE BRAND OP DE „P. C HOOFT". Het onderzoek voor den Raad voor de Scheepvaart. Amsterdam 12 Jan. Naar wjj vernemen, zal de Raad voor de Scheepvaart Vrijdrj 20 Januari-a.s,. des voormiddags te hah elf, een onderzoek in stellen naar de oorzaak van den brand aan boord vna het m.s. „P. C. Hooft", van de Stoomvaart Mü. „Nederland", in den nacht van 13 op 14 November. Als ver moedelijke oorzaak van den brand, die zooals men weet het schip geheel ver woestte, wordt kortsluiting aangenomen. DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" is hedenmorgen 7 u. 15 min. naar Indië verrtokken. GRIEKSCH STOOMSCHIP IN NOOD. Parijs, 12 Jan. Het radiostation te Marseille heeft S.O.S.-seinen ongevangen van het Griek- sche s.s. „Eunoussios", dat op een afstand van 10 miil ten Noordien van kaap Bon in grooten nood verkeert en dringend om hulp seint. Ferryville vergaan. Het toestel, dat zeven man aan boord had, moet tengevolge van een verkeerde manoeuvre tegen een kade muur opgetrond zijn en is vervolgens over den kop geslagen en gezonken. Drie man nen kwamen om het leven, een vierde werd zwaar gewond en is later ook overleden; de drie overigen zijn lichtgewond. Voorts meldt Vaz Dias, dat een ver keersvliegtuig van den dienstt Algiers Marseille bü het vertrek uit Algiers ten gevolge van dé ruwe zee over den kop is geslagen. De radiotelegrafist werd op slag gedood., terwijl de vlieger en de mecanicien ongedeerd bleven. De correspondent van de Nw. Rott. Ct. te Genéve meldde gisteravond De eerste dag der algemeene beschou wingen van de voorbereidende conferentie voor de verkorting van den arbeidstijd is zonder eenige verrassing verloopen. De arbeiders hebben bü monde van Jou- haux de noodzakelijkheid van de invoe ring van de 40-urige arbeidsweek bepleit. De werkgevers hebben bij monde van Oersted op de gevaren van dien maatregel gewezen en betoogd, dat deze hervorming op de werkloosheid juist het tegengestelde van de beoogde uitwerking zou hebben. Van de regeeringen hebben die van Duitschland, Spanje en Zweden, zich ten gunste van een conventie tot invoering van de 40-urige arbeidsweek uitgesproken en heeft de Fransche regeeringsgedele- geerde een slag om den arm gehouden; de Engelsche regeering heeft haar reeds vroeger geuite verzet tegen verkorting nogmaals bevestigd. Met het oog op den kracntigen tegen stand van de Engelsche regeering kan men thans reeds verklaren, dat als men als resultaat van deze voorbereiding en daarna van de in Juni plaats vindende algemeene arbeidsconferentie er in zou slagen, te komen tot een conventie tot invoering der 40-urige arbeidsweek deze conventie dan toch niet zal kunnen in werking treden wegens het ontbreken van de Engelsche ratificatie. Zelfs de vertegenwoordigers van de socialistische Zweprische regeering verklaarden, dat Zwe en niet zou ratificeeren als niet ook alle staten die Zweden's belangrijke con currenten op industrieel gebied zijn, de conventie eveneens zouden ratificeeren. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Nog ruim 100,000 werkioozen meer dan verleden jaar, doch sinds Juni is de verhouding veel verbeterd. Aan het einde ues jaars waren bij de arbeidsbeurzen 5,773,000 weikloozen inge schreven. De vermeerdering in de tweede helft van December heeft 169,000 bedra gen, wat dus inderdaad, zooais de minis ter van arbeid, Maandag in zijn rede te Bielefeld voorspeld heeft ongeveer de helft is van de vermeerdering in het zelfde tijdvak van 1930 (400,000). Op het oogenblik bedraagt het aantal werkioozen ongeveer 105,000 meer dan aan het eind van 1931. Als men nagaat dat er eind Juni 1,700,000 meer werkioozen waren dan in den overeenkomenden tijd van 1931 is er dus het laatste halfjaar van 1932 in derdaad een merkbare verbetering te constateeren. In den vry willigen arbeidsdienst waren aan het eind der jaars nog 242,000 jonge mannen werkzaam. Dat was 43,000 min der dan aan het eind van November, wat wel in hoofdzaak op rekening van het jaargetijde zal moeten worden geschreven. TRAGISCH EINDE VAN EEN DOCHTER VAN TROTZKI. Volgens berichten in de Beriynsche bla den heeft ce dochter van Leo Trotzki, mevrouw Wolkow, aan het eind van de vorige week in haar woning in Berliin- Karishorst door middel van gas een eind gemaakt aan haar leven. Zü zou tot deze laad gekomen zijn uit wanhoop over drei gende uitwijzing en uit vrees nergens asyl te kunnen vinden.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7