Een Hollandsch zeeppoeder voor Hollandsche huisvrouwen Zeeppoeder □E Firma G. Joh. v. d. Lee. Zaterdag a U KUNT ALTIJD OP R00DBAND VERTROUWEN BETREKKINGEN iiiMiimiis I betrekkingen! 8 Marktberichten. Het goedkoopste standaardmerk. 2 pond ROSBIEF TE HUUR ADVERTEERT IN DE Heldersche Courant. China en Japan. De Indische Begrooting. Marineberichten. afscheid kapitein ter zee h. a. romswinckel. Rood hand is het eenige goedkoope zeeppoeder dat op de meest moderne wijze gefabriceerd wordt en welgesproeid Vandaar de door eikehuisvrouw zoo zeer gewaar-^ deerde snelle oplosbaarheid van ons zeeppoeder, DIVERSEN ÏARKEHSLAPPEN ol CARBOKADE. LegerbericMen Te huur, 1 Februari, Singel 172, Huurprijs f 39 per maand (inbegrip water). Te bevragen: Sinqel 170. AANGEBODEN een heerlijk flesctije Anijsc Ier waarde van 20 cent cadeau Jenever, Citroenjenever,Brandewijn, Oranje bitter, Kruidenbitter enz. per L.fl. f 2.90 Ook in kleinere hoeveelheden verkrijgbaar. Spoorstraat 78. Telefoon 156. TE HUUR BRIEVEN cp ADVERTENÏIËN Jonge menschen zonder kinderen zoeken gsm. Zit-Slaapkaner of Zit- en Slaapkamer. HFI.DRRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 JANUARI 1933. EKMAN WEER LEIDER DER VRIJZINNIGE PARTIJ IN ZWEDEN? In politieke kringen te Stockholm baart het bericht, dat het bestuur der vryzin- nige partij in Zweden den oud-minister president Ekman zou hebben verzocht opnieuw de funstie van partijleider op zich te willen nemen, groot opzien. Minister-president Ekman moest ver leden jaar als minister-president en als partijvoorzitter aftreden toen bekend werd, dat hij groote bijdragen van Ivar Kreuger voor de partijkas had ontvan gen, ook nog toen de moeilijke positie waarin het Kreuger-concern verkeerde reeds bekend was en Kreuger groote regeeringsleeningen had verzocht. Svenska Dagbladet oefent scherpe an tiek op den voorgenomen terugkeer van Ekman als partijvoorzitter. De verdere plannen. V.D. meldt verder uit Pei King: Omtrent de inneming van Tsjioemankan wordt nader gemeld, dat de Japansche troe pen deze stad Dinsdag bij verrassing kon- dien bezetten, nadat Dinsdag den geheelen dag was gevochten met troepen van het officieele Chineesche leger. De Japanners openden den aanval met een zware artil- leiriebesohieting, waarna een infantene- aanval werd gedaan, die gesteund werd door charges van de cavallerie en een bombardement door Japansche vliegtui gen. D gevechten speeld enzich af op een afstand van ongeveer tien mijl ten Noor den en ten Westen van Sjanhaikwan. De Japanners hebben thans cavallerie van Tsjintsjau en infanterie van Sjanhaikwan naar Tsjioemankan gedirigeerd, binnen het gebied van den Grooten Muur, terwijl hun hoofdmacht van den buitenkant den aanval deed. Staat van beleg. De regeering heeft besloten in de ge bieden waar de onlusten voorkomen, den staat van beleg af te kondigen. Drie doodeu. Te Sevilla en Heres is het gisterennacht opnieuw tot relletjes gekomen. Twee op roerlingen en een nachtwaker zijn gedood. Betaald door monarchisten? V.D. meldt uit Madrid: Naar verluidt, is de politie op het spoor gekomen van feiten, die er op zouden wij zen, dat de anarchistisch-syndicalistische oproeren niet zoozeer bedoeld waren als een werkelijk revolutionnaire beweging, maar veeleer beschouwd moeten worden als een' poging om het de huidige regee ring moeilijk te maken, welke poging be taald zou zijn met middelen afkomstig uit monarchistische kringen. Zelfs wordt ge sproken van Fontaineblaeu, waar Alfönse domicilie houdt. Twee dooden te Seville; ge wonden te Xeres. Gisterennacht hebben, naar Reuter seint, wederom onlusten plaats gehad' te Sevilla en Xeres. Te Sevilla werd een af- deeling gendarmerie door extremistische en syndicalistische elementen met geweer schoten aangevallen. De gendarmerie kreeg daarop versterking van de politie, die in auto's de aanvallers achtervolgde, waarbij twee hunner gedood werden. Te Xeres hebben gevechten plaats gehad tusschen de civiele garde en opstandelin gen, waarbij eveneens schoten werden ge wisseld, tengevolge waarvan eenige ge wonden vielen. Een nachtwaker werd door een verdwaalden kogel gedood. De strijd in Jehol. Een detachement van 1000 man heeft Tsjoemenikwo bezet. De troepen van Tsjang Sjoe-liang zijn zonder tegenstand te bieden teruggetrokken. Kanonnen en vliegtuigen voor China. Dertien snelvurende kanonnen zijn Woensdag uit Amerika te Sjanghai aan gekomen met een Amerikaansch schip en aan de Chineesche autoriteiten afgeleverd. De regeering te Nanking heeft onlangs eenige tientallen vliegtuigen uit Amerika betrokken en eveneens een groot aantal Amerikaansohe instructeurs in dienst ge nomen. Digoel. .Sommige leden vroegen, hoeveel geïnter neerden thans nog in het kamp aan den Boven-Digoel verblijven, en drongen op algeheele opheffing van dit kamp en op het verleenen van amnestie aan de aldaar en elders verblijvende politieke gevange nen aan. Regeering en hooge colleges. Verscheidene leden bepleitten opnieuw de opheffing van den Raad van Indië. Andere leden, die evenzeer meenden, dat de Raad van Indië gevoegelijk kan worden opgeheven, achtten het gewenscht die opheffing geleidelijk te doen geschie den. Werkloosheid. ,Wat de bemoeiingen met de crisiswerk loosheid betreft, keurden verscheidene leden het af, dat de regeering dit terrein voor het grootste deel aan het particuliere intiatief overlaat. Met alle waardeering voor den arbeid door organisaties als de Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen en het Leger des Heils verricht, meenden deze leden, dat op dit gebied in Indië lang niet genoeg wordt gedaan. Inlichtingen werden gevraagd met be trekking tot de in overweging zijnde plan nen tot het stichten van een algemeen crisisfonds tot lening van den nood, door de werkloosheid veroorzaakt. Met belangstelling hadden vele leden in dit verband kennis genomen van de plannen tot z.g.n. randkolonisatie op Su- matra's Oostkust, ten einde een al te sterke terugvloeiing van arbeidskrachten naar Java tegen te gaan. Intusschen vrees den deze leden, dat het juiste oogenblik voor de uitvoering dier plannen reeds voorbij is. Luchtvaart. Eenige leden drongen aan op inkrim ping van den luchtvaartdienst in Indië en op vermindering van het subsidie, ver leend aan de K. N. I. L. M. Andere leden waren evenzeer van meening, dat er voor een beperking van het genoemde subsidie reden bestaat. Gezien het groote belang, dat Indië heeft bij de instandhou ding en ontwikkeling van de luchtvaart, zouden zij het echter onverantwoord ach ten, indien deze bijdrage zoodanig werd verminderd, dat de bestaanszekerheid van de K. N. I. L. M. zou worden aangetast. Departement van oorlog. Met verwondering hadden verscheidene leden kennis genomen van de uiteenzet- i ting van den Legercommandant, waarin deze betoogt, dat het leger in Indië een dubbele taak heeft, te vervullen, een de fensieve en een politioneele. De ziens wijze, dat het leger in Indië mede een politioneele taak zou hebben, konden deze leden niet deelen. Ter ontlasting van de Indische begroo ting werd. nog in overweging gegeven, een deel van de kosten van het leger ten laste van de Nederlandsche begrooting te brengen. Naar men meende, zou zulks niet meer dan billijk zijn, wijl Nederland groot belang bij de defensie van Indië heeft. Departement van marine. Verscheidene leden stelden de vraag, of het wel noodig is, een afzonderlijk depar tement van Marine in stand te hóuden met een hoog bezoldigden vice-admiraal aan het hoofd. In Indië toch is de vloot slechts een eskader van de Nederlandsche Marine. Aangedrongen werd op het spoedig in stellen van een Marineraad, gelijk die hier te lande reeds eenigen tijd bestaat. Intusschen verzochten eenige leden om trent het ongeval met de „Krakatau" vol ledig te worden ingelicht, ook wat de ver antwoordelijkheid voor dit evenement be treft. Gaarne zouden zij daarbij ook ver nemen, of de bergingsmiddelen te Soer3- baja in goeden staat waren. PURMEREND, io Jan. Kaas- '8 stapels fabriekskaas 23, 4 sta pels boerenkaas 27 per 50 kg. In otaal 22 stapels, wegende 29,000 kg. Handel matig. Boter t-701.85. Voorloopig verslag. Thans is verschenen het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1933. Naar eenigen leden was ter oore geko men, zouden leden van den Volksraad, tevens landsdienaren, die in de eerstver- melde qualiteit een standpunt hadden in genomen, tegenovergesteld aan dat van de regeering, bij den gouverneur-generaal zijn ontboden en deswege een te rechtwijzing hebben ontvangen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zouden deze leden niet aarzelen, als hun meening te kennen te geven, dat een opvatting van de verhouding tusschen de regeering en de leden van den Volksraad al of niet landsdienaar als dan zou blijken uit dit optreden van den Landvoogd, ten eenen- male onjuist is en volkomen in strijd met de onafhankelijkheid, welke den leden van den Volksraad moet zijn gewaar borgd. Salarisherziening. Gevraagd werd, of de regeering bereid is, volledige inlichtingen te verschaffen zoowel over de verdere salariskorting als over de algemeene salarisherziening, welke in voorbereiding is. Vele leden drongen er andermaal op aan, dat bij de bezoldigingsregeling reke ning zal worden gehouden met de sterkte der gezinnen. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM 11 Jan. 1933. Aanvoer en prij zen waren als volgt: 310 Vette kalveren, le kw. 5460 cent, 2e kw. 4650 cent, 3e kw. 3644 cent per K.G., levend gewicht; Nuchtere kalveren 510; 473 Varkens, vleeschvarkens 90110 K.G. 3334 cent, zware varkens 3233 cent en vette varkens 3031 cent per K.G., slachtgewicht. Er waren 4 wagons geslachte runderen uit De nemarken aangevoerd. Marktverloop. Vette kalveren aanvoer minder dan vorige week Woensdag, handel slecht en da lende prijzen. Nuchtere kalveren, weinig aanvoer, trage handel en constante prijzen. Varkens met weinig aanvoer, handel zeer lui en prijzen als Maandag. Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 11 Jan. 1933. Prijzen onver anderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 2603 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Jan. 33. Lan- gendijker Groenteveiling. 4000 stuks Bloemkool: Reuzen f 7—f 10.20. 2e s. f 1.50—3.40 per 100 stuks; 6000 K.G. Roode kool, le s. 13.60, 2e s. 0.602.40; 4300 K.G. Gele kool le s. 0.60 1.60; 31000 K.G. Deensche witte kool 6070 ct.; 8000 K.G. Uien: Gele uien 2.50—3.20; Gele drielingen f 2.80—3.30; 5100 K.G. Bieten 0.60 1.70; 1.70; 4000 K.G. Peen 1.20—/ 1.60, alles per 100 K.G. NOORD-SCHARWOUDE, 11 Januari. Aan voer en prijzen: 15.300 K.G. uien: drielingen 3.20—3.40, uien 2.70—3.20)grove uien f 2.30 3; 45.300 KG. roode kool. 1.80-2.9Ó, d.s. 0.702.20; 45.200 K.G. D witte kool. 0.60 0.70, d.s. 0.60; 23.700 K.G. gele kool, 0.90— 1.50, d.s. 0.60—1.10, alles per 100 K.G.: 50 stuks bloemkool, 5.90 per 100 st. Doorgedraaid: 1800 rood. 1200 geel. en 11.600 Deen. Schagermarkt van Donderdag j2 Jan. to paarden 150.150; 11 geldekocien (ma- 8ere) 80130; 30 idem (vette) 150225; 4 kalfkoeien tdo200; 2 vaarzen 5070; 24 nuchtere kalveren 6-18; 40 schapen (vette) 1618 347 overhouders 12.50* 8 varkens (magere) 6—u; 31 idem (vette) p. kg 0.270.29; 152 biggen f 47; 26 konijnen 0.50—1.75; 60 kippen 0.80—1.25. Eierveiling. 71500 kipeieren: br. 2.50—3.50: w. 2.50 3.30, kl. w. 2.502.60; 600 eendeieren 3 ^•3.20, alles per ioo sutks. MAIL VERZENDING H.MS. „V. NES". Op 13 Januari zal met het van Amster dam vertrekkende stoomschip „Colum- bia" van de Colon lijn der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij een brievenmaal worden verzonden aan H. M-- „van Nes" naar St. Kitts. H. MS. „GOUDEN LEEUW". Blijkens een bij het departement van deferinie ontvangen bericht, is H. Ms. Goudrn Leeuw, op uitreis naar Ned.- Indië, onder bevel van luit. ter zee le kl. J. J. A. van Staveren, 7 Januari te Aden aangekomen en den lOen dezer van daar vertrokken. Wij lezen in „De Telegraaf"; Tegenover de Prins Hendrikkade te Am sterdam staat he massieve marinepaleis, het blok huizen op de marinewerf. Vroeger woonde daar ook een vlagofficier van de ma rine, vviens vlag op de oude „Wassenaar" woei. Vroeger lagen er ook oorlogsschepen in het d°k en was er een rijkswerf, waarop menig oorlogsschip is gebouwd. Steeds meet is dit alles ingekrompen, de schout-bij-nacht verdween, de werf werd opgeheven, oorlogs vaartuigen kwamen niet meer in het dok, in het marinepaleis kwamen particulieren wonen en gebouwen op de voormalige verf werden ver huurd. Er is zelfs zooiets geweest als een werkverschaffing voor sigarenmakers. Wie nu het bruggetje voorbij de Katten- burgerbrug oploopt, vindt daar geen schild wacht nieer, en de Marinewerfkade is een ge wone 6traat, alleen herinneren eenige opge- vischte mijnen als versiering langs den kant aan de marine, zoo ook het drijvende park herstellingsoord, dat vroeger een kanonneer boot was van het strijkijzertype. EeniSe marine-officieren zijn het marine- paleis trouw gebleven, en in een der eerste huizen woont de onder-commandant, kapitein ter zee H. R. Romswinckel, die weldra met pensioen gaat, en Dinsdagmiddag een af scheidsreceptie hield. Kolonel Romswinckel is hier populair ge weest, want hij was bij vele plechtigheden een gezien gast en de hooge maritieme autoriteit in de stad. Kwam hier een buitenlandsch oorlogsschip, dan moest hij de marine ver tegenwoordigen. Ook in vele gebeurtenissen in onze stad buiten zijn werkkring toonde hij veel belangstelling;. Velen kwamen van den onder-commandant en mevrouw Romswin ckelb'ilz afscheid nemen, vooral uit marine kringen- Voorts waren o.m. ter receptie ver schenen de havenmeester, de heer van de Poll, rector en ab-actis van den Senaat van het Amsterdamsch Studentencorps, een deputatie van de Burgerwacht, bestaande uit den com mandant Boeree en de heeren Geertsema Beckering en Rahusen, de oud-directeur vaii het postkantoor de heer Schreuder, leden van het corps consulaire, officieren van de land macht en militaire politie en andere belang stellenden. Luit. ter zee ie kl. F. J. Kist, afgetreden als commandant van H. Ms. torpedoboot Z 1 te Nieuwediep wordt 23 dezer gep aatst aan boord van H. Ms.. Wachtschip te Vlissingen. Bevorderingen. 1 Nov. '32: korp.-macht. J. Jongschap tot serg,-macht. 1 DeC- '32: matr. ie kl. C. G. Struijcke tot kwartier01-; st.-olieman A. de Pijper tot korp.- macht. 27 Dcc. '32; serg.-macht. M. Eekhof tot maj.-macht. i Jan. '33: korp.-macht. C. Looijen tot serg.- macht.; idem. J. N. Jongepier tot idem; idem W. Zwart tot idem; idem H. C. Roelofs tot idem; 'd®m. P- A. Besuijen tot idem; idem J. W. L. Simis tot idem; idem A. de Boon tot idem; korp. der mams. H. Phielix tot serg. der marns; idem A. H. Krisman tot idem;, idem T. F. Karstanje tot idem; idem K. A. H. de Best tot idem; idem G. J. Westerveld tot idem. 10 Jan-: serg.-ziekenv. F. W. Netten tot maj.-ziekenv. 1 Jan. 33: matr. 2e kl. R. B. v. den Bor den tot matroos-hofmeester. 1 Dec. '32: marin. 2e kl. H. F. J. van Galen tot marin. ie kl. 1 Jan. 33: marin. 2e kl. A. H. Snoeijenbosch tot marin- ie kl.; idem 3e kl. R. Quast tot idem 2e kl. *- .- 'J. ..•VAk-'V. Rj? 30-0183" Overplaatsingen. Opper-schipper J. M. van Hemert van Wachtschip Willemsoord naar de Kooij, 24 Jan. '33. Serg.-gfischutmr. H. van Varik van Wacht schip W illemsoord naar Wachtschip Vlissin gen, 16 Jan. '33 afbi J. M. van Nassau. Serg.-konst. J. J. Heijstok van Wachtschip Vlissinge" 16 Jan. '33 gepl. als voren. De aanwijzing voor uitzending naar de tro pen op 15 Februari per Johan de Witt van den sergeant-hofmeester M. v. d. Kamp is in getrokken. Aangewezen om met vorengenoemd mail schip op 15 Jan. a.s. naar de tropen te ver trekken serg.-hofmr. E. van der Kloot. Bontwerkster, Mantel- en Costuumnaaister vraagt beleefd WERK AAN HUIS. Adres: Crocusstraat 69, Tuindorp. Net, solied persoon, ambtenaar j met vaste positie, vraagt voor 1 jaar f 200.ter leen', tegen flinke rente en aflossing. Brieven onder Nr. 826, aan bet Bureau van dit blad. f 0.35 per pond. f 0.90. CHR. GOES. GEVRAABD Net, flink Meisje biedt zich aan voor 2 a 3 halve dagen te werken. Adres: Crocusstraat 69, Tuindorp. f Wij geven Duisch Meisje zoekt Betrekking voor den dag. Brieven onder Nr. 824, aan het Bureau van dit blad. Personeelformatie van het Departement van Defensie. Ter keun's van de koninklijke landmacht wordt gebracht, dat niet ingang van 1 Jan 1933 bij het Departement van Defensie is aan gewezen als Hoofd der Ille Afd. B. (Perso neel Landmacht) de Administrateur J. J. Beijermaiv De dienstplichtigen! ig ploeg 1933 toegewe zen aan de onbereden artillerie, 2e R.O.A. niet voors'eoefendcn,. zullen op 16 Jan. a.s! voor ie oefening in werkelijken dienst kómen! Aan den dienstplichtige B. A. J. ten Brink! van het reg- kustar Hr;e ;s bij beschikking, van den M. v. D. uitstel van opkomst in wer kelijken d:enst verleend voor den tijd van één jaar. De school voor op,leiding dienstplichtig ad- ministratcnr, die th;.:ns gevestigd is te Breda zal met :"sang van April a.s. worden ver-! I plaatst naar Middelbtirg. I Kraamverzorgster gevraagd, begin April, voord, en n. Brieven met conditie's onder Nr. 827, aan het Bureau van dit blad. AANGEBODEN Te huur het PERCEEL Achter-Binnenhaven 74. Te bevr.: Fabrieksgracht 29 Gevraagd een nette Slagers- Leerling bij: R. j. WOLS, Konin gd wa rsstraat. Vrije Slaapkamers te huur, met of zonder pension. Adres: Bureau van dit blad. Mevr. GO VERS, Plantsoen straat 2, vraagt een net Meisje, van 8—4 uur. Aanmelden van 57 uur. Ie huur pracht Woningen in de Crocusstraat 74—76 bij aankoop van f I.SO aan goederenwaarde (de winterdrank bij uitnemendheid). Voor deze regenachtige dagen ftoode Tafel wijn (voor het maken van groot per fl. •!-— J GEVRAAGD Gevraagd een nette Dienst bode, zelfst. kunnende werken V. g. g. v. Adres: Jan in 't Veltstraat 36 NOODHULP gevraagd, ingaande Zaterdag a.s., voor dag of dag en nacht. Kunnende koken. - Aanmelden 's avonds van 7—8 uur. Adres: Singel 88. Gevraagd net Dagmeisje, van 8—5 uur, niet beneden 17 jaar. Pers. aanmeldenSingel 152, na 5 uur 's middags Meermalen komt het voor dat wij brieven ontvangen, geadresseerd aan de „Heldersche Courant", die bij opening betrekking blijken te hecuen op een in ons blad geplaatste advertentie. Men heeft er dan niei aangedacht het numrnsr van de advertentie op de envelop te ver in aiden. Wij verzoeken beleefd steeds het nummer d'ï:d-»jsjk op de envelop te schrijven in den linker be nedenhoek. Adm. Heid. Crt. Zee-Officier vraagt vóór 1 Febr. ZIT-en SLAAPKAMER zonder pension. Brieven onder Nr. 821, aan het Bureau van dit blad. Gep. Wed. zoekt 2 ongem. Kamers m. stookgelegenheid, met of zonder pension. Liefst Centrum. Brieven onder Nr. 823, aan het Bureau van dit blad. Brieven met prijsopgaaf onder Nr. 825, aan het Bureau v.d. blad NA EEN WEEK VAN WERKEN wacht U welverdiende rust én het GEÏLLUSTR E ERD Z O N D A G S B L A D. Met haar schat van aardige foto's en mooie verhalen mag deze Illustratie niet in uw huis ontbreken. I)e abonnementsprijs is 50 ct. P. kwartaal, 70 ct. fr. p. post. Voor li dus geen bezwaar! Geeft U nog heden als ubonné op bij de Uitgevers van dit bladl Proefnummer gratie.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 8