10 \/iCKS Wieringen. Luchtvaart. Laatste berichfen. Ontzettend drama. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 JANUARI J933 Visschei ij. Op oefeningsreis met de „Heemskerck". KSBGEÉ's Gemberbrood J®*'Sopa' f O 25 Ingezonden. Radiografisch Weerbericht, Julianadorp. Tijdschriften en Weekbladen. Posïvluchten van en naar Indië Baarn. Spelmomenten uit diverse wed strijden. Portretten van renners. Een Heen. mooie photo van een skisprong bij Oslo en 1 De „Pelikaan" vertrok 13 Jan. van Mar- nog wat klein s°ed. seille en kwam eveneens 13 Jan. te Rome j Schapeninventarisatie. •werd ons gevraagd: zijn er maar 84.J Toen hebhen wij met man en macht een 1000 tal ingevulde circulaires naar het raadhuis gebracht en wilde men ze niet als zoodanig accepteeren. Spr. heeft er met den burgemeester over gedebatteerd. Wij hebben de verdere uitzetting ge staakt. Wij staan nu voor de vraag of wü ze toch nog zullen doorzenden aan den minister. De vergadering beslisse daarover, maar het bestuur moet dan hulp hebben voor het verder uitzetten der circulaires. De heer Wüst beantwoordt den heer van Vliet. Onze vergaderingen kenmer ken zich altijd door ernst, en een aanval als nu op den (door ziekte afwezigen) secretaris geschiedt, wien hij verwijt zijn licht te hebben opgestoken bij een lid van een modernen bond, kan niet dooi den beugel. En omdat een drieuielei- bakfiets door den heer H. zou zijn ge schonken aan het Comité, zouden wij in relatie staan met hem! Het is een kleine wijze van bestrijden; zelfs al zou het waar zijn, wat met het geval is, dan was het nog met erg. Wq stellen er prijs op te verklaren, dat nimmer klachten omtrent ons connte naar voren zijn gekomen. Overigens ziet spr. in verdere actie geen heil zoolang geen beslissing genomen is. Thans reeds begint de heer M. in nieuwe buurten niet 4 stations aan te leggen, dat wijst er wel op, dat de zaak al in kannen en kruiken is. De heer M e ij e r licht de zaak omtrent de bakfiets nader toe. Het leeuwenaandeel van het werk is dooi den secretaris ge daan, die op het idee kwam van een bak fiets, en die wilde huren van Heiligen berg. Deze gaf hem ons gratis in huur en toen wij later Heijligenberg als solli citant kregen, hebben wij die bakfiets zelf betaald 0111 onafhankelijk te blijven. De derde debater wordt beantwoord door den heer Punt, een der bestuurs leden. Hij wil de verdere actie stopzetten en 's Raads beslissing afwachten. Aan het slot der vergadering wordt de finantieele toestand van het comité be-1 sproken. Het blijkt noodig voor deze vergadering een beroep te doen op de hulp der aanwezigen, omdat er thans een tekort is. Besloten wordt de finantieele verantwoording in de Heldersche Courant te doen opnemen. De V 0 0 r z i 11 e r, de heer Meijer, doet tenslotte een beroep op de vergadering om bij de behandeling in den Raad in grooten getale op de publieke tribune te gaan zitten bij wijze van demonstratie. Te 10 uur wordt de vergadering gesloten. (Ter toelichting voor buitenstaanders deelen wij mede, dat in den laatsten Raad besloten werd de concessie met den heer Mensink niet te verlengen.Dezebeslissing was noodig, omdat anders automatisch de concessie zou doorloopen- Een raads commissie werd ingesteld, welke even- tueele klachten zou hebben te onderzoeken, waarna dan de Raad verder te beslissen had of van jaar tot jaar de concessie zal worden verlengd. Zooals bekend is, heeft de Radio-Cen trale na afloop van de gemeentelijke concessie in Maart nog ruim 4 jaar rijks concessie. Deze rijksconcessie kan, op grond van een ministerieele beslissing, evenwel worden ingetrokken, indien om trent de levering van radio-uitzendingen ernstige klachten inkomen van de zijde der abonné's. Zooals uit het bovenstaande blijkt, zal het Actie-Comité nu het verloop der zaak in den eerstvolgenden Raad, waar de kwestie ter tafel zal komen, afwachten. Redactie Held. Crt.) HOERA WE STIJGEN Met Wiliy Derby. Over deze alleraardigste en zéér mooie revue, welke Zondag en Maandag in Casino opgevoerd wordt, volgen nog en kele persbeoordeelingen: ....Schakels en Derby hebben met deze revue niet meer of minder dan het Amster- damsche publiek dat nog steeds op dans, zang en kleurige gewaden verzot is een ware St. Nicolaasverrassing bereid. De revue bevat is eigenlijk een aaneenschakeling van aardige situatie's en trouvailles. En daar tusschen houdt Schakels zijn moppige conférencies. Frits Schakels blijft beschaafd in alles wat hij op de planken doet, en dat is heusch geen geringe verdienste. Hetzelfde kan gezegd worden van Derby, Telby en vele anderen, die deze revue tot een schlager we ten te maken. Willy Derby is de ster van deze revue. Talloos zijn de komische scène's en geestige coupletten van hem o.a. „Het Pindamanetje" is alleen al een actueel succes. De combinatie DerbySchakels is werkelijk UITBREIDING KAPPERSZAAK. Gisterenmiddag waren wij in de kap perszaak van den heer K. Dol, in de Vla mingstraat. De heer Dol, die een geves tigde reputatie geniet, heeft daar een be scheiden, maar vriendelijk zaakje voor dames en heeren, zooals men weet. Dat wij er nochtans in deze kolommen weer melding van maken, heeft dan ook, zoo als men begrijpe zal, een oorzaak, en wel de uitbreiding, die de heer Dol aan zijn zaak heeft gegeven. Om te beginnen is de dames-salon thans in drie afdeelingen ge splitst, welke mderling kunnen worden geïsoleerd Het geheel is onder leiding, van den heer Schoeffelenberger opnieuw betimmerd met Amerikaansch grenen] triplex hout. De heerensalon aan den voorkant is in het bezit gekomen van drie nieuwe scheerstoelen naar Amerikaansch model. (De derde moet nog worden afge- verd, maar dat is een kwestie van eenige dagen). Dit zijn, zooals wij persoonlijk konden constateeren, bizonder mooie en practische meubels. Zij werken geheel op kogellagers, en zijn draaibaar. Daar in de prakti,jk gebleken was. dat een voeten steun niet practisch was, is de fabrikant hiervan teruggekomen. Daarentegen is de rugleuning geheel verstelbaar, zoodat de cliënt hier de gemakkelijkste en voor het werk van den kapper meest practische houding kan aannemen. Verder bevat deze stee' een papiersnijder, zoodat alle ge bruikt papier onmiddellijk verwijderd wordt. Het meubel is geheel van alumi nium vervaardigd en de zitting automa tisch verstelbaar. Deze stoel is geheel nieuw en nog wei nig in gebruik; het is, ofschoon Ameri kaansch model, Nederlandseh fabrikaat en hij zal, doordat hij zoo prettig zit, den cliënt ongetwijfeld bevallen. Zooals ge zegd, er komen er drie van in de zaak. Dan is zoowel dames- als heerensalon geheel opgeschilderd in vroolijke. rosé kleur Dit geeft het geheel een vroolqk cachet. Dit schilderwerk is verricht door een jong schilder, Spijkerman, die er een nieuw procédé heeft toegepast ten op-' zichte van de mat-geschil erde midden vakken, die niet ruw zijn, maar integen deel glad. Het gaat met de garnalenvisscherq nog steeds niet naar wensch. De vangsten blij- ven zeer schraal en de prijzen, die altijd wel aan groote schommelingen onderhevig waren, coch 0111 dezen tijd van het jaar meest aan d,en hoogen kant bleven, kunnen nu geen behoorlijk niveau halen. Er was zelfs nog een sterke inzinking deze week, waaruit mag worden geconcludeerd, dat de vraag nog steeds zeer beperkt blijft. Dit is juist het deprimeerende, dat, on danks de geringe vangsten zoowel op Texelstroom als buitengaats, de prijzen zoo uitermate laag blijven. Vroeger kwam deze prijs ook nu en dan voor, maar dan ontstond die door de bovenmatig overvloe dige aanvoeren. Met de botvangst is het hetzelfde. T-e bot is en blijft weg en de Zuiderzeeald ..u-1 ming begint haar nadeeligen invloed hoe langer hoe meer te laten gelden. Met be-i zorgdheid ziet men dezen achteruitgang in den vischstand zich voltrekken en de vrees dat deze zich niet gemakkelijk zal herstellen in het Waddenzeegebied dringt zich meer en meer op. Deze geringe vangsten hier drijven enkele visschers naar het gebied van den j afsluitdijk om van de daar_ aanwezige visch, die in groote hoeveelheid poogt het IJselmeer te ontsnappen, nog wat te be machtigen. Men voelt echter, dat deze kans alleen nog dit jaar valt te benutten, want dat dit het volgend jaar onherroepelijk uit zal zijn. 1 De echte zeevisch zal in het IJselmeer dan tot het verleden behooren en een ge- j weldtig kapitaal en een onmeetbare schat van levensvreugde zal zijn vernietigd. Maar ook met de Noordzeevisscherü is het lang niet rooskleurig gesteld. Behoor lijke vangsten worden er niet gemaakt, zoodat de gemaakte besommingen uiterst sober zijn. Haring laat zich ook nog weinig zien. Wel is er wat van deze vischsoort gevan gen, maar nog niet van eenige beteekenis. Misschien is het daarvoor ook nog wat vroeg. Met spanning wordt ook de ontwikke ling van deze voorjaarsharingtrek tege moet gezien en we hopen daarvan het beste, De schrale palingvangsten in ons land brengen de Denen er toe, zelfs in het winterseizoen geregeld van de daar nog overvloedigen voorraad naar hier te ver voeren. Deze winterzendingen kwamen vroeger niet voor en omdat er door andere landen, vooral Engeland, blijvend werd afgeno men, zaten de Denen met hun voorraad niet verlegen. Nu echter schijnt Holland hun voornaamste afzetgebied te zijn en ze maken van de tegenwoordige gunstige weersgesteldheid gebruik de tocht naar hier te ondernemen. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Bij het doen van landingsoefeningen is Donderdagochtend op het vliegkamp „de Kooy", het vliegtuig „Z 5" over den kop geslagen en ernstig beschadigd. De piloot bleef ongedeerd. DRANK- OF GOUDDORST Een kastelein die niet voor de pees was. Donderdag stapte iemand het café bin nen, dat bij het vliegkamp „de Kooy" is gelegen, met de bedoeling 0111 daar iets te koopen 0211 zijn dorst te lesschen. H^j moest echter, zoo deelde hij althans later mede, nogal lang wachten, 'voordat er iemand naar voren kwam, om zijn wen- schen te vernemen. Dit begon hem te verdrieten en daar de dorst hem kwelde besloot hij zich zelf een glas van het heerlijke gerstenat, dat daar wordt geschonken, te verschaffen en te dien einde begaf hij zich achter de toonbank, het heiligdom van den kaste lein. Doch toen hij daar bezig was kwam de herbergier, en volgens dezen was zijn be zoeker allerminst bezig met het tappen van een glaasje bier, doch zat hij met zijn handen in de kas, waar wel geen bier te vinden -was. Het wisse voor het onwisse nemend pakte hij zijn klant in den kraag. Deze was daar echter niet van gediend en zoo ontstond er een vechtpartij, waarbij de waard zich als een stevigen kerel ont popte, waarmee niet valt te spotten. Vol gens mededeelingen die wij hieromtrent ontvingen werd de dorstige als een lede pop over den vloer geslingerd, waardoor er eenige spullen in het catfé braken en het slachtoffer eenige wonden bekwam. Onderwijl had de waard iemand naar het vliegkamp gestuurd 0111 van daaruit de politie te telefoneeren, die heel spoedig ter plaatse was. De dorstige klant, die geen bier had gehad, en door het heete gevecht mis schien nog wel dorstiger was geworden, moest ongelaafd met de agenten meegaan en aan de politie is thans de taak te beurt gevallen in deze zaak klaarheid te bren gen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Hadden wij toch maar niet in geschie denisboeken gebladerd! Zij zijn als de vruchten van den boom der kennis, waar van men eigenlijk niet moest eten Na onze tocht naar liet Vreemdelingen legioen te Sidi-Bel-Abbès waren wij tot de slotsom gekomen, dat wij ons nogal tevreden gevoelden op de goede >Jacob van Heemskerck». Doch, begeerig om meer te weten van het Legioen, waarmede wij hadden ken nisgemaakt, vingen wij aan niet te zoeken naar het ontstaan van deze merkwaar dige legerorganisatie. De macht \an Frankrijk in Noord-Afrika berust toch immers voor het grootste deel op het vreemdelingenlegioen. Verscheidene deta chementen trekken voortdurend door den woestijn, om de oases te beveiligen tegen de Berbers, rondzwervend volk, dat ook de langzaam voorttrekkende karavanen bestookt, in den hoop op buit. Niet alleen te land, maar ook ter zee leverde Noord-Afrika roovers Vooral in de 15e eeuw waren zij berucht om den slavenhandel, die er gedreven werd. Onder de regeering van Karei V werden b.v. te Tunts 20.000 Christen-slaven verlost; vele Hollandsche en Zeeuwsche schepen namen deel aan die expeditie. In de 17e en in de 18e eeuw waren de Barbarjjsche zeeroovers berucht door hun aanvallen op de rijke koopvaarders van de Republiek der Vereenigde Nederlan den. Deze schepen, met hun kostbare In dische lading, die zij uit de Levant haal den, alwaar de producten door karavanen waren aangevoerd, vormden een waarde volle buit. Wel poogden de Staten-Gene- raal de zorgen te verlichten door het sluiten van tractaten met Algiers, Ma rokko, Tunis en Tripolis, maar die over eenkomsten waren meestal kort van duur en werden slechts nageleefd, wanneer er geen oorlogsschepen bij de hand waren, om de tractaten te doen eerbiedigen. Niet alleen de Vereenigde Provinciën, maar ook Frankrijk, Skandinavië, de Hanzesteden en alles wat handel dreef in de Middellandsche Zee, had van de zeeroovers te lijden. Zelfs begonnen deze roofstaten want zoo noemde men ze algemeen in Europa allerlei voorwaar den te stellen, die men ter wille van den lieven vrede maar toestond. De Bey van Algiers kreeg voor f 50.000 aan geschenken, de Sultan van Marokko vroeg kruit en een mooi rijtuig, de Bey van Tunis wou alleen maar geld hebben. Ondanks dat bleven de verliezen tenge volge van de zeerooverij geweldig. In In het begin der 18e eeuw waren tezamen 40 Hollandsche en Zeeuwsche schepen, 900 zeelieden en een waarde aan goederen van 7 millioen gulden, in handen van de Barbarysche zeeroovers gevallen. Men kon er niets tegen doen, er waren geen schepen, waarmede men de zeeroovers kon bestrijden. Tegen het einde van de 18e eeuw be zocht een Nederlandseh eskader den Bey van Tunis. Een van de eerste blijken van belangstelling van den Bey voor dit be zoek bestond hierin, dat deze autoriteit vier pistolen aan boord zond, onder mede- deeling, dat deze pistolen hem geschon ken waren door de Hollanders, maar dat hij op het bezit geen prijs stelde. De pistolen waren met koper inplaats van met goud, zooals hem beloofd was, be slagen In later jaren, in het begin der 19e eeuw was de. Bey echter zeer ingenomen met een bezoek. Hij verscheen aan boord der schepen, doch kon blijkbaar niet nalaten te zeggen, dat de geschenken der Hol landers altijd wat lang op zich lieten wachtenEvenwel ontving hij bij die gelegenheid zeer veel moois: horloges bezet met diamanten, buskruit en thee. Zelf deed hij in gulheid niet onder; hij gaf eenige honderden goudstukken voor de bemanning en naderhand kwamen nog aan boord der schepen bij wijze van versnapering: 2 koeien, 60 schapen, 150 duiven, 300 kippen, 6000 brooden, 4000 granaatappelen, voorts boter, suiker, was kaarsen, groenten, enz. Wij lazen dit en begonnen opnieuw L'histoire se répète. Wat een eeuw geleden mogelijk was, dat kan nu ook. Wij vingen wederom aan bij de goud stukken en wij mijmerden, waar ter wereld wij ons daarvoor thans zouden moeten vervoegen. Waar? Wij peinsden, om te komen tot een sluitend geheel: het spreekwoord te doen uitkomen en de goudstukken in ontvangst te nemen. Alle landen passeerden de revue Wij herlazen van de geschonken veestapel, de boter, groenten, suiker En daar ontdekten wij Nederland met een overvloed van dit alles, ook van goudstukken Maar wij zijn er nu nog niet geheel! Wij zien nadenkend naar onze staatslieden en naar onze volksvertegenwoordigers. Een uitdeeling van goudstukken door hen Het kost ons moeite hén te zien in den rol van den vrijgevigen Bey van Tunis, vooral nu niet. De Marine, die kleine Olivier Twist, kende nooit dat gul geba'ar Maar wij juichen, want de oplossing is ons en het spreekwoord komt uit. Wij zouden goudstukken zien uitcieelen in dit land van overvloed, zooals het ook een eeuw geleden geschiedde te Tunis, maar wij krijgen ze niet, omdat zoo'n besluit ook vroeger niet werd genomen in 's Lands Vergaderzaal. Wij herkennen den Hollandschen geest en wij zijn ge lukkig, dat die bestendig blijft, waardoor wederom het spreekwoord wordt be vestigd. Wij zijn tevreden, ook zonder de rinkelende goudstukken, die anders zeker ons deel zouden zijn geweest! Wij her vatten het bladeren in de geschiedenis boeken. een delicatesse! inlichtingen in te winnen omtrent Den Helder, 11 Jan. 1933 Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik, als bewoner der i Wihelminastraat plaatsing van het navol gende als ingezonden stuk. Reeds eerder bestond bij mij het voor nemen de aandacht der betreffende auto riteiten te vestigen op de, meer dan slechte bestrating der Wilhelminastraat, doch bescheidenheid, misschien wel mis plaatste, heeft mij tot dusverre weerhou den naar de pen te grijpen. Nu echter bij lezing der Gemeente- begrooting 1933 onder hoofdstuk „ver dere bestratingen" blijkt, dat van ver betering te dien opzichte in de Wilhel minastraat geen sprake zal zijn eu dus de huidige toestand tot, wie weet wan neer, bestendigd zal blijven, acht ik de tijd gekomen hierop aandacht te ves tigen en tevens een dringend beroep te doen op de betreffende autoriteiten om alsnog bij de behandeling der begrooting het voorstel in te lasschen ook de Wil helminastraat „grondig" onder handen te nemen. Een onderzoek ter plaatse zal boven staande regelen volkomen wettigen. U, geachte Redactie vriendelijk dankend voor de opname teeken ik, Hoogachtend, W. HELFENSTEIJN, Wilhelminastraat 70. De inzender zal begrijpen, dat een zeer algemeen gesteld stuk als het voorwoord eener begrooting nooit zich kan bezig- houden met bizonderheden omtrent vel schillende bestratingen. Laat hij in dit opzicht vertrouwen hebben in het beleid van B. en W. en afwachten; zeker krijgt ook de Wilhelminastraat een beurt, maar j dit is thans nog niet te zeggen. De bizon derheden omtrent de bestrating aldaar zijn zeer zeker bij de autoriteiten bekend. Redactie. Oppassen en terstond in grijpen. Niets beter dan W UapoRub VERDUISTERING DOOR POST- BEAMBTETN? Arrestaties te Maassluis. Te Maassluis is, naar „De Telegr."j meldt, op het postkantoor een geval van zeer ernstige fraude ontdekt. Als ver dacht van oplichting zijn door de politie gearresteerd een brievenbesteller en een adspirant-besteller der Posterijen, beiden wonende te Maassluis. ZIJN BROER GEDOOD. Het O.M. bij de rechtbank te Zutphen heeft gisteren tegen den klompenmaker H. J. uit Voorst, die in drift zijn broer heeft gedood, l1/» jaar gevangenisstraf geëischt wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende. INBREKERS. Die de groeten aan de recherche doen. Gisternacht hebben inbrekers door het verbreken van een ruit aan de achter zijde van het bedrijf zich toegang ver schaft tot het kantoor de N.V. Friesche Zakkenhandel, voorheen A. Kramer Co. aan den Harlingertrekweg te Leeuwarden. De inbrekers, die alleen een klein bedrag aan postzegels hebben buitgemaakt, heb ben aan den binnenkant van een der brandkastdeuren geschreven „Als u geen betere kast hebt, kun je je geld wel op tafel laten liggen. De groeten aan de recherche. De groeten van de inbrekers. Wie vindt ons Buitenland. BOUW VAN DUIZEND WONINGEN TE BATAVIA. Het Bat. Nieuwsblad meldt, dat de nieuwe Dienst voor Werkloosheidszaken de verzorging van de volkshuisvesting zal aanvangen met den bouw van 1000 zeer eenvoudig ewoningen, tegen een huur Een onzer lezers, de heer Walboom, van 3 a 4 gulden per maand. Hierdoor zendt ons een uitvoerig ingezonden stuk, worden tegelijk werkverschaffing en wo- waarin hij middelen ter vermindering ningvoorziening gediend, der werkeloosheid aan de hand doet. De Naar waarnemingen verricht In den morgen van 14 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandseh Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 778.2 te Memel. Laagste stand 710.4 te Akureyn. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z.O. of Z. wind nevelig of half bewolkt, weinig of geen'neerslag, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. VERTOONING LANDBOUWFILM. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie, noodigt het Bestuur van de Afd. Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw, allen uit tot bijwoning van de vertooning van de Landbouwfilm »De Groote Gedachte*, op Woensdag 18 Jan. a.s. 's avonds halfacht, in de zaal van A. Kossen alhier. I11 deze film is vastgelegd de tot stand koming en uit breiding der Landbouworganisaties in Nederland, de aankomst en lossing van veevoederartikelen en kunstmeststoffen in onze belangrijkste havens, het werk van het Centraal Bureau uit het Neder landseh Landbouw-Comité, de fabrikage van verschillende Veevoederartikelen en Landbouwbenoodigdheden, enz. Het Bestuur rekent in deze op aller medewerking. Ollanls* c£. VERMINDERING DER WERKELOOSHEID. maatregelen, die moeten worden toege past, zijn de volgende: V. moet er zoo veel mogelijk werkgelegenheid worden gezocht; 2°. moet ieder, die steun geniet, in welken vorm ook, hiervoor arbeid ver richten; 3°. moet het aan ieder verboden zijn arbeid van een ander te stelen, d.w.z. dat door niemand langer dan de voor hem bij de wet toegestane arbeidstijd mag arbeiden; 4°. moet het aan elke vrouw, wier echtgenoot arbeid heeft, verboden zijn haar arbeidskracht op de markt te brengen; 5°. moet ieder die een betrek king heeft en tevens pensioen geniet, 't zij veel of weinig, voor de keus gesteld worden het een of 't ander te offeren 6U moet het aan een ieder verboden zijn NOODLUIKEN VOOR DUIKBOOTEN. De Britsche admiraliteit moet, naar Reu ter verneemt, besloten hebben alle duik- booten van noodluiken te voorzien, waar door de bemanning zich kan redden, wan neer de boot door een ongeluk niet in staat is weer naar boven te komen. Een aantal duikbooten is reeds van een of twee zulke luiken voorzien. DE RAMP VAN DE „NIOBE". Neg drie lijken gevonden. Uit Kiel wordt gemeld, dat Deensche PREEKBEURT Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avonds 7.30 11., de heer Sevensma van Amsterdam. om naast zijn betrekking in loondienst visschers in de Oostzee nog drie lijken van een bedrijf, een winkel of ander winst' gevend zaakje op na te houden, zelfs niet op naam van zijn vrouw, dochter of zoon 7n. moet het aan een ieder, die uithoofd van zijn bezit een behoorlijk inkomen geniet, verboden worden loondienst te j verrichten8°. moet, wanneer in een bedrijf of fabriek een nieuwe machine in gebruik wordt genomen ter vervanging van meer- dere oude, als het eenigszins kan bet- Izelfde aantal arbeiders te werk blijven, Brandstichting. Men meldt uit Stockholm: Uit nadere berichten over den brand in ,zoo noodig door ze bij die nieuwe machine de Finsche kustvesting Mac Elliot blijkt, te laten „verbeurten" (bij toerbeurtenj dat men hier met brandstichting te doen werken. Red.) En wanneer al deze maat- heeft. Kort nadat in een der barakken leden der bemanning van het vorig iaar vergane Duitsche opleidingsschip „Niobe" hebben gevonden. DE BRAND IN DE VESTING MAC ELLIOT regelen zijn toegepast, en het aantal werk loozen nog te groot is, zal als uiterste maatregel de arbeidstijd over de geheele linie met enkele uren verminderd moeten worden. Dit moet echter als laatste maat regel worden gedaan, aangezien een ver korte arbeidstijd ook zeer zeker kwade maatschappelijke gevolgen kan hebben. Aldus het plan van den heer Walboom, die zijn betoog eindigt met de volgende woorden Hoewel ik weet, dat al de door mij naar voren gebrachte maatregelen van diep ingrijpenden aard zijn, moest men hier voor toch niet terugschrikken, aangezien 't doel, dat zij beoogen door geen ander middel is te bereiken en als men nog Sport in Beeld, 10 Jan. Tekst: Wat 1933 de langer wacht zullen nog krachtiger maat- Sportwereld brengen zal? (H. A. Meerum Ter- brand was uitgebroken, sloegen op een ander deel van het terrein, dat boven den wind lag, eveneens de vlammen uit een houten gebouw. Men vermoedt, d.at arbei ders, die juist Maandag weer aan het werk waren gegaan, in een der barakken vuur hadden aangemaakt om hun eten te kun nen koken en dat een kwaadwillige, toen hij zag, dat er brand uitbrak, geen reke ning gehouden heeft met de windrichting en in de tweede barak den boel heeft aan gestoken. Hippol ytushoef. EEN AANRIJDING MET VRIJ ERNSTIGE GEVOLGEN. J.1. Donderdagmiddag werd de heer M. H., die per rijwiel van Oosterland naar Hipnolytushoef reed, nabij Hippolytus- hoef, op den Hoofdweg, door een luxe auto, bestuurd door den heer Tengbergen, uit Bergen (N.-H.), die van Den Oever kwam, van achteren aangereden. Hij be kwam daarbij vermoedelijk een beenbreuk en een lichte hoofdwond. De ci'irect aan wezige geneesheer, dr. Beeker, die hem behandelde, bracht den patiënt terstond, in ziin eigen auto, naar het Marine-Hospi taal te Den Helder, ter verdere behan deling. De heer T., de bestuuurder van den auto, die uit alle macht remde, geraakte met auto en al over den kop en van den weg in den greppel. De auto kreeg daarbij eenige averij en de heer T. enkele lichte ontvellingen. De auto is ter reparatie ge bracht naar de garage van den heer Boer- sen. Zooals wq reeds boven vermeldden, is het verkeerd uitwijken van den heer H. de oorzaak van het ongeval. De heer T. had tijdig waarschuwingssignalen ge- geven. Van een en ander is door den brigadier der riiksveldwacht, den heer Bergsma, verbaal opgemaakt. regelen moeten worden genomen. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoren over de maand December 1932. Aan bovengenoemde kantoren, werd D r. in den loop der maand op spaarbank- Burgerlijke Stand van Den Helder boekjes ingelegd f 77.765.45 en terug betaald f96.803.11, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 19.037.66. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 64. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f en afgeschreven f 5.250. Derhalve minder in- dan afge schreven f 5.250. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 0. wogt). Hóe de Voetbal rolde. Dagboek van een Leek. Benzinelucht en motorge- roffel (Bert Prinsen Geerligs). Bijblad: Reissport Noorwegen. Illustraties: Mejuf frouw Paupit met" haar twee lievelingspaar den, waarmee zij het groote springconcours heeft gewonnen. Biljardwedstrijd in Am- sterdam. Hippische sport in de buurt van aan. I Revue der Sporterf; 9 Januari. Op de voór- De „Kwartel" vlog 13 Jaon. van Cal- pagina Fcn overzichtsphoto van een cricket- cutta naar Rangooii. i p ln Austrahë- Mhletiek-commenta- [en. Een merkwaardige statistiek (Streng-, lerug. holt). Deze Week (overzicht). Voetbal- De „IJsvo-gel" vertrok .13 Jan. van Mer- De Ned. Voetbal-balans (Groothoff). De! samatroe en landde 13 Jan. te Rome, BERT HINKLER NOG STEEDS ZOEK. van 12 en 13 Jan. 1933. GETROUWDD. Wijt.beek en M. J. v. Vliet. BEVALLEN: L. v. d. Laan—v. Os, d. W. de Hoop—Top, z. R. Klabbers Pierlot, z. P. LangeveldHoedemakers, d. G. Hogetoornv. Dijk, d. M. C. A. Snijders—Haverkamp, d. H. de Vos— v. d. Vlies, d J. C. Volkert- Roos, z. OVERLEDEN: Wed. P. N. Krul, 77 j. A. Bartelds, 7 maanden. P. Daalder, 42 j. J. Goudswaardt—Hoenders, 66 jaar. Wed «AL van Loosen, 79 iaar. Men is nog steeds zonder den vlieger Hinkler, die Harmoridsworth was opgestegen 0111 een record-vlucht naar Australië te maken. Thans is voorgesteld aan de vliegers, die op de route naar Athene vliegen, te verzoeken naar het toestel van Hinkler uit te zien. Ook aan de schepen in de Mid dellandsche en Adriatische Zee zal men dit verzoek doen. Op verzoek van het Britsche ministerie van luchtvaart heeft de B.B.C. aan de Wielerwereld: Nog geen sfeer in de Dort- mttnder Zesdaagsche). - Op den verkeerden weg. De Zwaluwen tegen Ferencvaros (Groot hoff). De Tweede Tcstmatch (cricket) (J. A. Brongers). De'groote strijd in het Zui den (Groothoff). - Voetbal: De prijzen der Ier bericht van '"tor!an"-wedstrijden. Revue-schichten. Zaterdag j.1. te r"u, ^seh. G?J,fnieuws. - Gölf-varia. .„t.2. Gehrels 1 weide Klasse Kampioen! (J. F. O.) Heerlen 14 Jan. 1933. Gisteravond heeft te Hoensbroek „laoto 1 mi V1'eet!,'lijke moord hPAf! Ig OQ 2°-jarige S. uit Sittard beeft de io-jarige Anna K. uit Kerkrade. nie,pjkelijik ,e Hoensbroek vêrbiyfhïel'd* de keuken van zekeren R. de hals af-1 Sif KONCÜ*!, T®!. 33®, VERSCHE ROG KWORSTI geMeerd™2* gehandeld- lljjis direct De voorgeschreven schapeninventari- satie, welke dezer dagen in ons land ge houdenis, werdop heteilandTexel,debaker- mat van het beroemde Texelsche fok schaap, gehouden door den heer J. C. Kager, plaatselijk zaakvoerder der Nederl. varkenscentrale. Ongetwijfeld zullen velen, ook van bui ten Texel en vooral de meer ingewijden in dezen tak van bedrijf, met belangstelling van het resultaat van deze actie kennis nemen. Gespecificeerde uitslag. I. Grootte der bedrijven: a. weiden of kunstweiden 6999.5 H.A. b. dijkweg, buitendqksland, kwelder, schor of nollen 1247.5 H.A. Onder h werden enkele perceelen nollen genoteerd onder pro-memorie, daar hier van de oppervlakte niet bij benadering was op te geven. II. Aantal stuks boven 1 jaar: a. fokrammen 566 b. gedekte ooien 28653 c. slacht-, mest- of weideschapen 11 Hl. Aantal stuks beneden 1 jaar: a. fokrammen 194 b. gedekte ooien 583 c. niet gedekte ooien 9088 d. slacht-, mest- of weideschapen 115 Totaal 39210 Dit resultaat werd verkregen bij 449 lokkers. Slechts een enkele deed geen opgave de neweegreden is ons onhe- grqpelqk. wat, het aantal fokooien beneden 1 jaar ten opzichte van die boven 1 jaar abnor maal hoog is, vindt zijn oorzaak in de age prijzen der lammeren, met als ge volg, dat van dez« er meer zijn aange- ïouden, dan het bedrijf normaal ver- eischtc. Het is tenslotte onze hartewei.sch, dat deze actie succes moge hebben en wel ui den vorm van daadwerkelqken steun aan de schapenhouders.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10