Xcoh Tong en icia fao in Sen Helder DERDE BI AD HF! DERSCHF COURANT VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1933. Stadsnieuws. TE KO^P tegenover de Huishoudschool 4 STUKS nog te bouwen en 4 STUKS WONINGEN reeds gebouwd zijnde aan den Middenweg. Te bevragen bij: K. DUINKER, Aannemer, Oostslootstraat 4-3. Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigée 1 BONTM AG AZIJN 1J. H. KOOPMAN OPRUIMING Bontmantels, Vossen, SSiawEs, Vellen Bontkragen, Stoffen Mantels, +r in een boekje: Hoe leer PREDIKBEURTEN Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Jan. op: ond.: Z 15 20.40 9.42 M 16 22.01 9.53 D 17 23.22 10.03 W 18 10.15 D 19 -.47 10.29 V 20 2.16 10.48 Z 21 3.47 11.13 Zon Hoogwater op: ond sm. nam. 8.01 16.15 10.56 11.14 8.- 16.16 11.33 11.54 7.59 16.18 0.14 7.58 16.19 0.32 0.51 7.57 16.21 1.12 1.35 7.56 16.23 1.59 2.28 7.55 16.25 3.02 3.44 Licht op voor alle voertuigen: Zaterc. g 14 Jan. 16.43 Zondag 15 Jan. 1645 Maandag' 16 Jan. 16.46 Onze vroegere stadgenoot S. Slort, thans commies te IJnmiden, is met in gang van 1 Feta. benoemd tot stations chef te Schagen. Bij het op 14 en 15 December j.1. te Amsterdam gehouden examen van de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius" slaagde onze stad genoot, den heer P. Vermeulen. De heer Vermeulen was leerling van den heer J. Boon, Prins Hendriklaan 110. 1. De heer Jb. Nieuwkamp behaalde op de nationale pluimveetentoonstelling, te Amsterdam, op 7 en 8 Jan. 1.1. met twee nos. Zwarte Java-krielen een len en een 3en prijs en met 3 nos. Zilver Sebricht- krielen drie le prijzen, benevens 5 eere- prijzen, waaronder een eereprijs voor mooiste hen, afd. krielen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kaanalweg. Van Maandag 16 Jan. tot 23 Jan. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. AANBESTEDING. Door den architect S. Krijnen werd Donderdagmorgen in het „Kegelhuis" namens den heer L. Coltof aanbesteed het verbouwen van perceel Keizerstraat 117 tot winkelhuis. Ingekomen waren de vol- gende biljetten; J. van Wilgen 4250. C. Goes 4165.—, W. F. Labout 4120.—, fa. Gebr. v. Pelt 4100.G. Groot 3865.—, C. J. Reyers 3790.—, P. Tuin, 't Zand (N.-H.), 3600.—, G. E. Koger 3575.—, M. C. v. d. Plas 3489.—, Joh. Steeman 3348.C. Quak 2740. VERLOTING N.C.G.O.V. De Verlotngscommissie van bovenge noemde vereeniging maakt in een adver tentie in dit nummer bekend, dat de ver loting zal plaats vinden op 31 Jan. a.s. Een gering aantal loten is nog beschik baar. DE HELDERSCHE EXPRESS. Door de ondernemers J. van Os en P. Quast is met ingang van heden ingesteld de dagelijksche sneldienst Den Helder AlkmaarAmsterdam. De „Blauwe Express" is in handen van een Amsterdamsche firma overgegaan, terwijl de ex-chauffeur van dezen dienst, de heer P. Quast, in samenwerking met den heer Van Os dezen nieuwen dienst op 'hetzelfde traject hebben ingesteld. Een advertentie in dit nummer wijst belanghebbenden op de uren van vertrek, enz. ITALIAANSCHE OPERA. „Tosca". Voor de jaarlijksche voorstelling der Italiaansche Opera heeft men met den directeur dezer opera, comm. A. Borin, beraadslaagd om ook in Den Helder een opvoering mogelijk te maken van de prachtvolle opera van Puccini „Tosca". Wjj kunnen thans meedeelen, dat deze onderhandelngen gunstig geslaagd zijn en Den Helder op 31 Januari een vol ledige opvoering, met groot orkest, van opera „Tosca" krijgt. EVANGELISATIE-AVOND. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, zal de evangelist, de heer J. Sevensma, van Amsterdam, Dinsdag avond om 8.15 u. wederom optreden, in het evangelisatiegebouw, Palmstraat. De vorige keeren dat deze bekende evangelist hier sprak, trok hij veel be- langstelling. Evenals toen is ook nu de toegang vrij. „ORANJE-HARMONIEKAPEL". Dir. de heer Joh. Dol. Bovengenoemde muziekvereeniging is voornemens om op Dinsdag 17 dezer haar eerste winter-concert te geven, om 8 uur des avonds, in het „Casino"gebouw. Het programma bevat een achttal mu zieknummers, welke op één na allen voor het eerst door de „Oranje-Harmonie kapel" worden uitgevoerd. Allereerst wordt melding gemaakt van een werk van den heer H. Broekhuyzen, oud-directeur der „Oranje-Harmonie-j kapel" n.l. een „Transkription" over het bekende lied „Psalm 42" van ds. E. Weiss. Verder de mooie „Franzosische Lust- spiel-Ouverture" van Keler Bela, een ge schenk van de Harmoniekapel „Win- nutat", ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, en nog tal van andere nummers, die het aanhooren overwaard zijn. oor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie. VIERDE MARINE-CONCERT. Het vierde marine-concert is aangekon digd voor a.s. Woensdag 19 dezer. Het belooft zeer interessant te worden; de heer Pala, dien wjj in lang niet als solist hoorden, zal hierin als zoodanig optre den en een vioolconcert van Benjamin Godard, ten beste geven. Deze Fransche componist is vooral bekend door zijn kamermuziek; het „Romantische Con cert dat Woensdagavond zal worden uitgevoerd, behoort tot de grootere wer ken en bestaat uit vier deelen, een alle gro moderato, een adagio, een Kanzonet- ta (zangerige melodie) en een allegro molto. Ongewtijfeld zullen velen den heer Pala willen hooren. Dan krijgen we nog verschillende in teressante nummers, een Hongaarsche marsch uit „Faust's Verdammung" (de vervloeking van Faust) van den Fran- schen componist Berlioz en de ouver ture van de opera „Zampa" van Htaojd, eveneens Franschman. Deze beide uuin- mers zijn onder den heer Leistikow nog nimmer uitgevoerd. Het eerste gedeelte van het programma bestaat dus geheel uit Fransche muziek, hetgeen voor een vergelijking wel eens interessant is. Na de pauze een paar welbekende num mers, namelijk de eerste suite van de muziek, welke Grieg schreef bij Ibsen's „Peer Gynt". Vele bezoekers kennen de fijne muziek van de „Morgenstemming", de prachtige treurmuziek van „Ase's dood", „Anitra's dans" en het zeer gees tige brommerige geluid uit het hol van den bergkoning. De heer Leistikow komt zelf weer met een klein bescheiden num mertje; het is een vioolsolo, „Myosotis" (de Fransche benaming voor vergeet-my- niet), en het is destijds geschreven voor de Odeon-grammofoon, die het op een van de platen heeft opgenomen. Maar daarom was de componist zeer aan beperking ge bonden, zoodat het nummertje slechts klein van omvang is. En dan tenslotte een groote „Tosca"- fantasie. We krijgen nu binnenkort hiel de heele opera, dus dat de Stafmuziek ons alvast een voorproefje geeft van de mu ziek, ligt voor de hand. Er is dus alle reden om a.s. Woensdag wederom in massa op te trekken naar Casino. UITVOERING „DER FREISCHÜTZ". Betreffende de vier mannelijke solisten, I die "zullen medewerken aan de uitvoering van bovengenoemd werk door de Zang- vereeniging „Kunst aan 't Volk", vermel den wfj de volgende recenties. Met het oog op de plaatsruimte doen wij slechts leen greep. 1. Michel GVbets, tenor. Uitvoering „Die Schöpfung" te Ant werpen (naast de solisten Jo Vincent en Willem Ravelli): „Deze laatste (Mr. Gobets) tenor van groot formaat, is begaafd met eer. mach tige. zeer metaalachtige stem, maar die zich gemakkelijk plaatst naar alle inten ties, die de kunstenaar in zijn zang wenscht te leggen". (Naar het Fransch van Julien Geerges). Uitvoering „Der Rose Pilgerfanrt" te Zaandam: „De tenor Gobets brac-ht de rust or, ze kerheid, met zijn glanzende stem". Uitvoering Amsterdam: „M. Gobets is in deze muziek niet te overtreffen". (A. ter Steege, „Ainstelbode") 2. Otto Couperos, bariton. Uitvoering „Jahreszeiten" te Baarn Otto Couperus, die de Simonparty zeer gevoelig en muzikaal vertolkte, beschikt over een prachtig geluid. Hij zong met groote gemakkelijkheid en bovendien met groote muzikaliteit". („Het Centrum"). Solistenconcert „Toonkunst", Zutphen: „Van de drie solisten was O. Couperus door YVEL DLAWNURG. (Auteursrecht voorbehouden). van alle nog voorradige tegen zeer lage prijzen groot model f 5.-en 16.- naar maat, met mooie Bontkragen verlaagde prijzen Qsdurenda Januari goedkoops ge legenheid voor het Repareeren en Moderniseeren van Pelterijen. WESTSTRAAT 14 In de grauwe morgenschemering van den aankomenden dag zag ik ze langzaam over de steenen van de zeeglooiin-g gaan. Voorzichtig de gaten ontwijkend, zoch ten hun voeten de granietblokken. Recht op gingen hun kleine frêle lijvengeen luidruchtig beweeg., geen schrille lach.., doch stil en zwijgend liepen de drie Pinda- Chineesjes op de hevig deinende golven toe. Verwonderd sloeg ik hen gade.., doch mij schenen ze niet op te merken.... Het was, alsof zij met hun gedachten ver, heel ver weg warende strakheid van hun gelaat.... het gegloei der oogen achter de schuine oogspleten.... deed vreemd-ma gisch en mysterieus aan. Toen het water hun schoenen hespoelde, bleven zij staan doodstil., verstard., als Boedhabeelden. Plots strekte een van hen plechtig zijn beenige, magere hand naar omlaag.... de anderen knikten zwijgend.ernstig. somber. Het was, alsof hun handelingen mij biologeerdenik stond daar als versteend Het onafwendbare ging gebeuren., mijn hart kloote in mijn keel.... een groote angst overviel mij.... De drie Chineezenzouden zich van het leven berooven, zouden zich in de golven der zee werpenen zoo een eind maken aan hun armzalige ellende.Ver van hun mooi zonnig land zochten zü den doodliever dan nog langer als paria's met hun pinda's door de'koude, mistige landen van West-Europa te dolen Ik doorleefde het afgrijselijke dat ging gebeurenIk wist het; Van Dalsum had het Zondagavond nog zoo schitterend uitgebeeld op het tooneel in „Casino", in zijn rol van Sing in het „Ohineesche Land huis". De woorden, den von-igen avond op het tooneel gesproken, gingen nu, o vreemd, wreed toeval, werkelijkheid worden: Het lichaam heeft voor den Chinees geen waarde, het leven op deze aarde be- teekent niets voor hemde ziel, dat is voor hem alles Mijn adem stokteGenadige hemel, ik zou getuige zijn van den dood dezer mannenIk wilde -hulp roepen, maar mijn stem weigerde dienst.... Nie mand, niemand dan ik was op den dijk als een grauwe barricade sloot de opge worpen kleiberg-verhooging de stad af. Plots vielen de Chineezen voorover, hun handen in het wijde, woelige, deinende zeewater zoo gebukt bleven zij liggen., alsof zijn in aanbidding voor Boeddha lagen De angst de -ontzettende angst viel van mii af.... ik herad'inde. Domkop zei ik bü mii zelfdie Chineezen hebben heelemaal geen plan zich in zee te verdrinken, het is natuurlijk niet anders dan een Oostersch ritueel een zich dompelen in heilig stroomend waterHet Marsdiep gebruikten zij als heilige stroom. Nieuwsgierig trad ik naderbij. Hun magere handen spreiden zij over de stee nen, die onder het water lagen. Sing Ling Tsjeng Dal som, zei de kleinste Chinees op zangerigen toon Een groote bos nat, versoh zeewier, trok hij triomfantelijk uit het water met moeite richtte hij zich op toen smeet hii de bos zeewier op de droge steenen. Har twan Ja din.... zeide hij, en een breede lach van voldoening trok van zijn mond tot zijn oor. Har twan Ja din, her haalde hijen teeder beaaide zijn hand het druipnatte wier waarover eenige krabben verschrikt wegvluchtten. Tsjong Pong Lia jo, zeide ik, mün Chineesohe taalkennis luchtende. Als journalist van de Heldersche Courant be hoor je van alles te kennen en daar ér overal op de wereld rare Chineezen zijp, moet je het Chineesch als wereldtaal,"niet bü de moderne talen achter stellen an ders ben je gauw de pisang en nemen de rare Chineezen je te grazen. Ik zei dus Tsjong Pong Lia io en flët effect was verrassend. De Chinees begon te praten! Not verstaan No onderstand zei hij met een grijns. Ik stond versteld. Ik sprak toch zuiver Peking-Chineeseh, liet 1(3 z.g. Hoog - Chineesch. Wat drommel, had ik S\a\ daarvoor zitten vossen I jcl 1 ik in een dag Chineesch? J&- Helaas, China bleek >7 rs zooveel dialecten te heb ben, dat mijn grondige taalstudie niets, geen snars, hielp. De pinda- mannetjes bleken uit de buurt te komen van Kouanting, en helaas, daar spreken ze 't Chi neesch, zcoals de Gro- ningers op z'n Grön- niings praten en....wie kan er nu een Gronin ger verstaan, als hij zijn dialect spreektIk heb heele geciviliseerde Groningers met elkaar 'n gesprek hooren voe ren en 't was voor mii zuiver Chineesch. Ik schikte mii dus in uy\/p de situatie en zeide: /3\ f*1 Sorry, very sorry, en- j ohanté de vous voir... xfJ lü Ich bin verrückt pardon, ik ben verrukt. n Nioe, nice, zeide 11 China-man. I spreek a little stonecokes - En- gelsch (steenkolen-Engelsch). Wat moet dat wier, lui, zei ik dus op z'n steenkolen-Engelsch voor de zeekonijnen? We eat opete nice vegetables groente in zoet water two days twee dagen, dan koken very nice net zoo lekker als zwaluwnesten. Ik stond versteld. Dat de Chineezen veel rare, voor onze Westersche begrip pen onsmakelijke dingen eten, is bekend, maar dat ze zeewier als een lekkernij be- schouwen, dat zullen weinigen weten. (Lezer denk niet, dat ik u iets op den mouw. speld, dit is zuivere waarheid.) Ineens kwam mijn koopmansgeest boven. Voor Den Helder ligt de toekomst op 't water; er is nu voor Jutterland goud te verdienen. i Al c'at zeewier, dat men als minderwaar dig beschouwt, wordt in China niet goud betaald. Die kleine Pi nda-Ohi neezen wij zen ons den weg. Helder de groenten- exporthaven voor onze gele broeders. Een groote Jut ter-N. V. Ik zie ze a! komen, de Chineesche vrachtschepen. De heele Marsdiep-oogst wordt gecon sumeerd. rondwandelden. Very nice. Waar wonen jullie hier? vroeg ik, waar is jullie logement? Pie-tvon-Niw-eg-en, zei de Pinda man. Hè? zei ik, nooit van gehoord, is dat ook een Chinees? In the neighbourhoodvlak in de buurt, zei de kleine Chinees, woont-ie Pong-Ling-Tsjang Kai-sjek. Met hun bossen wier strompelden zij de steenen op en zwijgend gingen ze naar hun logement. Ah, nu begreep ik, ze logeerden bij Piet van Nimwegen, op den Kanaalweg! stellig de muzikaalste. H'y zong een groot aantal liederen en wist elk lied in den juisten stijl weer te geven. Buitengewoon mooi eu krachtig is zijn geluid". („Zutphensche Courant"). Gastkonzert. Berlin: ..Man konnte in Otto Couperus, cessen Stimme sich aus- ladend rund und warm gab, vor allem in iioher Stimmlage beinahe einen lyrischen Bariton nennen, der aber am wichtigsten in mittler Lage wirkt; sein Stimmumfang ist grosz und aussprechend." („Sangerzeitung „Unser Lied"). 3. Jaap Stroomenbergh, bas- bariton. Uitvoering „Matthaus Passion", Naarden: De heer J. Stroomenbergh liet mooi mate riaal hooren, en toonde zuiver begrip te hebben. („Handelsblad"). Uitvoering door Gemengd Koor „Con Amore", Hilversum: „De heer Stroomen bergh droeg twee liederen van Bach voor en gaf blijk van veel muzikaliteit. Van zijn mooi, gaaf geluid ging veel bekoring uit." („Gooi- en Eeinlander"). Uitvoering „Der Messias" te Aalsmeer: „Jaap Stroomenbergh, die elk woord dat werd gezongen als uit de ziel, zoo heerlijk doorleefde, b.v. „Das Volk das im Dunkeln wandelt". („De Meerbode", Aalsmeer). 4. Joh. Lammen, bas. Uitvoering „Toonkunst", Leiden: „De jonge baszanger Joh. Lammen heeft een prachtige stem en vertolkte de partij van Branda. 't Was voor ons een aangename verrassing, een jong zanger met zoo gun stig resultaat zijji partij te hooren ver tolken." („Leidsche Courant"). Uitvoering „Toonkunst", Zaandam: „Een zeer mooie vertolking heeft de party van Gobrias genoten door den heer Joh. Lam men. Zijn mooie basgeluid deed hii ons hooren met een mooie warme expressie in zijn voordracht." Uitvoering Christelijke Zangv. „Sursurn Corda" te Amsterdam: „Het was Lam- men's groote verdienste, dat hij met zijn warm vol en fraai getimbreerd geluid aan beider lyriek (van Bach en Beethoven) recht deed wedervaren." (Ant. Tersteege). RADIO-ACTIE-COMITE. Keurige lui, zei Piet. Daar is geen voor beeld van. Zoo netjes, zoo proper als die mensehen leven!.. Kom je voor de krant? Ga je gang, doe of je zelf een Chinees bent. Ga zittenje bent zitten gewoon hé, insinueerde hij, pas 2 uur en 44 minu ten in Alkmaar gezeten, hé? Na hun bos zeewier in een emmer op de plaats gedeponeerd, en hun handen gewas- schen te hebben, kwamen de Pinda-man netjes in de kamer. Ze hebben eigenlijk niet graag, dat er iemand bij is als ze eten, zei Piet, denk maar niet dat ze iets eten, wat niet door hen zelf gekookt is. Is het waar van het zeewier, Van Nimwegen, zei ik: eten ze dat echt, of is 't een grap? Een grap om iemand te beduvelen maken ze nooit, en öf ze 't eten, öf ze het eten, man, ze zijn der gek op, 't is voor hen de grootste versnapering. Die lui ziin nou kompleet met alles tevreden, daar hei je geen idee van. Zoo matig als ze zijn. Wanneer ze twee kwartjes per dag ver dienen, geven ze maar een kwartje uit, de rest besparen ze. Nooit gebruiken ze ster ken drank.... hoogstens 1 a 2 cigaretten per dag rooken ze. Als ze weinig verdie nen eten ze weinig. Hebben ze een goeden dag, dan blijven ze op de plaats waar ze zijn, anders trekken ze direct weg. Beschaafd, geen rommel, keurige lui! Ze eten alle3 half gaar. Kool half gaar, spruitjes bijna rauwspek en kip ook zoo goed als rauw. Terwijl Piet en ik praten, zitten de Chi neezen rustig aan tafel, spreken doen ze haast niet. Heel anders dan wii, Wester lingen, hebben ze blijkbaar een hekel over benzelingen in 't leven te spreken. Hun mond zwijgt., maar hun oog ach ter die nauwe spleetjes spreekt Voor de Newspaper zegt Piet voor de krant is deze man. Good.... kan alleen good zijn voor jullie. Krant.. Heldersche newspaper. Good voor de Pinda-Chineezen. Zij begrijpen nuDe krant wil iets van hen vertellen.ze zijn en voguef. Overal tracht men hun leven uit te beel den. In hoofdartikelen, in gedicht, in zang, op 't tooneel.... Willy Derby brengt ze zelfs op 't tooneel in Casino. Men poogt een tip op te lichten van hun leven maar dit is moeilijk, want hun deugd is, dat zü zwiigen. You eat? (U eet?) zei ik, ongeioovig op het wier wijzend. Of course we do (natuurlek eten wij het), wij smullen ervan, zeiden nu ook de andere Chineezen, ijverig bossen zeewier en zeeplanten scheppende, waarop alikrui ken en zeesterren roerloos lagen, terwijl I Heldersche krabben koddig, potsierlijk Dit is een reproductie van Chineesch schrift, dat een van de pinda-mannetjes op ons verzoek opschreef. Op de betee- kenis ervan komen we in een volgend artikel terug. Y. D. (Wordt vervolgd). Vergadering In Casino. Teneinde den by de radio-centrale aan gesloten abonné's een uiteenzetting te j geven van den stand van zaken, was gisterenavond een vergadering uitge- schreven door het comité van actie, waai de heer Wüst het woord zou voeren. De vergadering was goed bezet. De Voorzitter, de heer Meyer, deelt mede, dat de directe aanleiding voor de vergadering was de geschiedenis der circulaire, die door het bestuur was verzonden. Sinds de jongste vergadering zyn ver schillende besprekingen gevoerd met autoriteiten enz. Afgewacht dient te wor den welke houding het gemeentebestuur zal innemen. Het woord was hierna aan den heer |Wiist, die. evenals de voorzitter, zyn voldoening uitdrukte over de groote op komst. Spr. wil allereerst zichzelf reliabilitee- ren tegenover uitlatingen over zqn per soon als zou hy een arbeidershater of socialistenhater zynhy hoopt nog eens te kunnen bewezen, dat het niet zoo is. Indien men geen lid is eener organisatie, is dat toch geen bewys, dat men haar haat. Misschien is het een beetje angst voor spr., die zoo doet spreken. Spr. gaat dan het verloop der actie na, die van een maand of 10 terug dateert, en gebaseerd was op de vele klachten. De heer Mensink heeft het comité nooit willen erkennen, zoodat wjj nooit den weg van onderhandelen konden volgen. AI ware er in het begin een tactische fout gemaakt, dan had de heer M. toch rekening moeten houden met de belangen van een zoo groot aantal klanten. Wy nemen hem zyn abnormale winsten niet kwalyk, wel de houding die hy jegens zyn clientèle aanneemt. Waren de eischen, die onzerzyds wer den gesteld, onbillijk Geenszins. Er is thans een reeks van sollicitanten naai de concessie, wel een bewys, dat toch inderdaad ook by lager tarieven de zaak nog de moeite waard is. Hoewel wy als comité neutraal bleven, wordt ons in de schoenen geschoven met den heer Heili genberg te heulen. Spr. zet dit nader uiteen dat de heer Heiligenberg veel coulanter jegens het Comité was dan de heer M., is toch niet af te keuren, en het was logisch, dat wij hem op zyn verzoek inlichtingen gaven. De andere sollicitanten hebben ons niets gevraagd. Eigenaardig is het, als men zoo eens voeling heeft met verschillende autori teiten, dat men meestal wel voelt welken kant het uitgaat. En hoewel het hier geen wereldconferentie betrof we kregen ook geen champagne etc. wisten we toch na afloop niets, zoomin als ze dat in Genève weten. De burgemeester op perde het denkbeeld om eigen toestellen van de gemeente te nemen. Als de ge meente kans Jiet om daarvoor evenals van de gasmeters eeuwigdurende huur te vragen, zou het misschien nog gaan. Geroep: Geen politiek! Spreker krijgt de lachers op zïn hand als hy antwoordt, niet te begrijpen, wat er in een gasmeter voor politiek steekt. De Burgemeester zeide dat er geen positieve klachten waren ingekomen, waarop de concessie kan worden ont nomen. Wy hebben toen gezegd daarvoor te zullen zorgen en hieruit is de bewuste circulaire ontstaan, die in de Held. Crt. werd opgenomen. De ingevulde circulaires werden naar het raadhuis gezonden, maar wy kregen ze terug met de boodschap dat ze voor kennisgeving waren aange nomen, omdat wy het publiek hadden be- 'invloed door ons ingezonden stuk. Denkt men dan, dat wij hier analpha- j beten zijn? By de verkiezingen wordt op j volkomen dezelfde manier gehandeld, nl. door geheel ingevulde formulieren. Als men een hond wil slaan kan men wel een j stok vinden. Onzerzi'ds was dit ingezon- «len stuk volstrekt niet bedoeld als be ïnvloeding. Alleen als voorbeeld. Er waren verschillenden byv., die hun antwoord anders inkleedden dan wjj aangaven. Het doet wel eigenaardig aan, dat, on danks er geen klachten waren, de muziek belangrijk versterkt is hier en daar. >Spr. meent dan ook dat er wel aan leiding is de concessie op te zeggen. Maar het schijnt dat de heer M. met ziiu advocaat ZONDAG 15 JANUAR11933 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (N*. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. J. van Beek van Hippolytushoef. ■N'ed. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) s Avonds 6.30 u., Ds. II. A. Enklaar Onderwerp: „De helm der zaligheid" (Ef. 6 17) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 u., Cand. F. J. Jonkhoff van Groningen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. Jor.khoff Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stnengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Het kruis". Woensdag 18 Januari, nam. 8 uur Ds. P. H. Borgers. Bïbellezing Onderwerp: „Het onze Vader" Donderdag 19 Januari, 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Ds. R. C. W. J. Hoek. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Evangelisatie-Samenkomst Verschillende sprekers. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Byeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). ,'s Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 34 n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wjjlen Apostel Schwarts) Sluisdï'kstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 u., Ds. TI. A. Enklaar Bevestiging Kerkeraadsleden over betere middelen beschikt dan wy. En nu de vraag: hoe zal de Raad straks beslissen Als de Raad opnieuw concessie verleent, is toch in ieder geval onze actie niet vergeefsch geweest, want zeker, zal dit niet op dezelfde voorwaarden gebeuren. En men zal er rekening mee moeten houden, dat meer dan een derde der aangeslotenen een nieuwen concessionaris wenscht. Spr. wyst er verder op, dat voor een aantal boven 3000 aangeslotenen feitelyk twee centrale's noodig zyn. Het comilé zal op de beslissing van den Raad niet vooruitloopen, doch wil afwachten hoe de gang van zaken is. De heer Meijer zegt, dat by het Comité de voorwaarden van drie sollici tanten zijn ingekomen. Allen hebben in hun voorwaarden be loofd meer stations en goedkooper tarieven- Het Comité is absoluut niet propagandist geweest voor den heer Heyligenberg. Discussie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen of het houden van debat, werd door enkele der aanwezigen gebruik ge maakt. De beer G e r r i t s wil nog een toe lichting geven omtrent de klachten. De heer Mensink is aanvankelijk niet aan gesloten geweest by den Bond, later wel en toen werd een onderzoek betreffende i de zaak ingesteld er, bleek o.a. dat er een ministerieële beslissing was, dat by gegronde klachten de rijks-concessie kan ingetrokken. Wat die klachten betreft: zoo werkt de heer M. b.v. met toestellen van een systeem dat 5 jaar oud is. De Philips-fabrieken hebben er al herbaal- deiyk op aangedrongen betere toestellen te nemen, maar en heer M. moet erniels van hebben. Ten derdehet biykt wel, dat de heer M. hier niet gezien is. Maar buiten rancune maatregelen om, moeten wy steeds uitsluitend de belangen der distribuan- ten in het oog houden. De heer van Vliet gaat op enkele punten in. Dat het Comité neutraal is betwist spr., de Voorzitter heeft by een lid van den Modernen Bond inlichtingen ingewonnen. Ook is het niet waar, dat men vrij is van den heer Heyligenberg. Spr. uitlatingen werken op de vroolyk- heid der vergadering, als hy spreekt over een karretje dat door den heer Heyligenberg is geschonken endoorden voorzitter is beschilderd. De heer van Melsum is de derde spreker. Hy stelt voor te staken, dat is de eenige actie die men voeren kan. Het Comité werkt al 7 maanden, dat is lang genoeg, laat men nu maar gaan afsnyden. De heer Meyier beantwoordt allereerst den heer Gerrits. Vóór onze circulaire in zee ging, was reeds een groot aantal klachten, uitvoerig omschreven naarden minister gegaan. Er is ook antwoord op gekomen, maar iedere klacht komt terug by het gemeentebestuur, dus in het hol van den leeuw. Ook zyn alle klachten gepubhscerd, dus wy hebben wel den juisten weg be wandeld. Ten overvloede is nog de circ u laire uitgezonden, waarop een 4-tal klach ten zyn gestipuleerd. 84 ingevulde circulai res zyn naar B. en W. gezonden. Daarop

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9