_!l AMSTERDAMSCHE k 1 BRIEVEN Donderdag 19 Jan. 1933, IJs en griep. Het kleine vleugje echte winter heb ben we alweer achter den rug. Naar wat vorst en ys had dit keer niet alleen de jeugd, die nu toch eindelijk wel weer eens graag de schaatsen wilde onder binden, verlangend uitgekeken; ook onze medici hadden dat de laatste we ken gedaan: meer dan nog van hun aspirine en andere middeltjes venvacht- ten zij krachtdadige hulp van den kou den vorst-bondgenoot bij hun bestrij ding van de vrij uitgebreide griep epidemie, die den laatsten tijd ook in de hoofdstad een groot aantal kantoren en bedrijven gedeeltelijk ontvolkte, een epidemie, die gelukkig over het alge meen slechts lichte gevallen te zien gaf, maar toch lastig genoeg was.... We mogen nu hopen, dat deze paar dagen echte winter het grootste deel van het heirleger influenza-bacillen weer ver dreven heeft. Overigens heeft deze ijs- periode, hce kort zy dan ook duurde, wel afdoende bewezen, dat het uitblij ven van de gelegenheid in de laatste kwakkel winters weinig of geen afbreuk heeft gedaan aan den hartstocht voor de schaatsensport, dat die sport neg al tijd onze nationale sport bij uitnemend heid is. Drommen liefhebbers drongen reeds uren voor dat de banen van de A. IJ. C. tegenover het Concertgebouw dan eindelijk opengingen, den eer sten middag al'esn nog maar voor de jeugd, voor de hekken samen; aan de afrij; laatsen der bussen naar Sloten en andere aangrenzende buitengemeenten, waar de banen en slootjes en vaarten altijd eerder dan het water in het cen trum stevig genoeg dicht liggen om den mensrh od ijzers te kunnen dragen, vermeen zich dadelijk beele rijen win tersport gegadigden, waarvan een groot aantal zich in min of meer fantastische yccortuums gestoken had: en op een van de vijvers, die in het Vondelpark w"s vrijgegeven, zwierde, krabbelde en viel tct in de Irte avonduren een dichte men'gte Speenvarken-distributie. Bij ijs hoort erwtensoep met of zon- d r kluif. Wii hebben er ons echter dezer dagen van kunnen overtuigen, dat „erwtensoep met speenvarken" zeker niet minder goed smaakt. Dat ge- geschiedde dan j.I. Zaterdag in een crzer Huishoudscholen, waar een aan tel journalisten en vertegenwoordigers ven vakcentrales waren uitgenoocigd a's officieels voorproevers van het eer st? speenvarker.tje dat onze veste bin nen': wam, als vcorlooper van het ge- hec'e regiment, dat nog velgen zal en dat aan onze werklcozen en ondersteun den ten gcede zal komen. Dat dit regi ment. vertegenwoordigende niet minder den een 1.CC0 000 kg gced te gebruiken vleesch, naar onze stad (en gedeeltelijk waarschijnlijk ook naar enkele andere greote steden) zal opmarcheeren en niet regelrecht naar den destructor behoeft te wandelen, gelijk men aanvankelijk naar aanleiding van het bekende besluit van de z.g. Varkenscentrale, die al dit vleesch wilde den vernietigen, moest vreezen, heeft men te danken aan het gelukkig initiatief van den heer J. Vigeveno, president-commissaris van de lied. Thermo-Chemlsche Fabrieken, die, naar m en weet, verreweg het groot ste deel van het in ons land voor men- sehe'iike consumptie afgekeurde vleesch in hun ovens vernietigen en tot een uitstekend veevcedermiddel, het dier meel, verwerken. De heer Vigeveno liet in dit geval het algemeen belang gaan boven het zuiver zakelijke belang van zijn onderneming (dit laatste zou, waar het hier ging om niet minder dan 1,4 millioen kg vleesch per jaar, dat de ge noemde fabrieken, indien het vernieti- gingsfcesluit tot uitvoering ware geko men, te verwerken hadden gekregen, inderdaad groot zijn geweest!) en speel de het klaar in het korte tijdsverloop van een week behalve met de Varkens centrale, met alle andere instanties, als daar ziin de vakcentrales, Maatschap- pelijken Steun, enz., tot overeenstem ming en een voorstel te komen, dat aan het einde der vorige week ook door B. en VV. aanvaard is en waardoor men hoopt, het 14 millioen voedsel per jaar voor de volkshuishouding te behouden. De Crisis Zuivelcentrale heeft ook nog bericht het benoodigde vet voor de bereiding der speenvarkens banderolle- vry ter beschikking te stel'en. De dank, die ter gelegenheid van deze speen varken-proef-eterii in de Huishoud school door wethouder Douwes aan den heer Vigeveno voor ziin initiatief en zijn cordaat optreden in dezen gebracht werd, was zeker ten volle verdient. Maandag a.s. zal met de speenvarken distributie onder de werklcozen en on dersteunden een aanvang worden ge maakt en althans weer iets worden weg genomen van den grooten druk der tij den, waaronder, vooral ook ln Amster dam, zoovelen gebukt gaan. Vroedvrouwenschool behouden. Een ander gelukkig initiatief, dat echter wat langer dan een enkele week noodig had om tot een practisch resul taat uit te groeien, een initiatief waar dit keer de gemeente zichzelf mede kan gelukwenschen, was dat voor het behoud van de Vroedvrouwen-School, die het Riik wenschte weg te bezuini gen, maar *ie dan thans in den vorm van een Stichting toch zal blijven door bestaan, tot heil van vele hoofdstede lijke babjies! In de eerste jaren zal het Rijk, evenals de Provincie 10 mille sub sidie geven en de gemeente voor niet minder dan dertig duizend gulden garant staan. 15-jarig bend. bestaan Speeltuin- Een gelul:kig initiatief, om bij dit soort dingen nog maar even te blij ven, werd aan het begin dezer eeuw genomen door den bekenden Amster- camschen kinder- en spee'.tuinvriend U. J. Klaren, dat er toe leidde, dat op een der Oostelijke eilanden, dichtbij den eenlg overgebleven molen „de Adriaan", onze eerste „speeltuin", de Oosterspeel tuin, tct stand kwam. Thans, nu de Am- sterdamsche Speeltuinbond, als deel van de op 15 Maart gestichte Nederlandsche Unie van Speeltuinorganisaties, zich voorbereidt om op 21 Jan. a.s. zün 'erde lustrum te vieren met een feest avond in het Concertgebouw, telt Am sterdam in totaal niet minder dan 36 speeltuinen en 5 zandspeelplaatsen. Het speeltuinwerk moet wel stevig in de be langstelling onzer bevolking hebben wcrtel geschoten, nu in weerwil van misère en malaise, van teruggang en inzinking cp zoo velerlei gebied, dit werk in Amsterdam, zooals trouwens ook in overig Nederland, nog steeds greeit en bloeit. „Het e'gen werk, dat den sDeeltuinmer.schen lief is, kemt niet alleen den kinderen ten goede, maar vcoral ock de ouders, die hier een arbeidsveld vinden, dat hun ontwikke ling a's vo'wasser.e (die ontwikkeling van volwassenen is een probleem waar men zich de laatste jaren noga! eens het hocfd over heeft gebroken) mis schien meer dan iets anders ten gcede komt. „Het werk der Speeltuinvereni gingen is n.1. evengoed een ontwikke lingswerk voor volwassenen als voor kinderen. Het pakt, cm de woorden van iemand als prof. Kohnstamm aan te halen „het eerste cp de meest uitzicht gevende wijze aan". Als een van de be wijzen daarvoor kan gelden het feit, dat b.v. de-zen winter meer dan 100 speel- tu'inleden onder de leiding van de School voor Maatschappelijk Werk al lerlei cursussen volgden in handvaar digheidsoefeningen en eenige intellec tuele vakken. Ook aan het stadsbeeld is het speeltuinwerk de laatste jaren zeer ten goede gekomen. „Omgeven door een plantsoenrand tellen de speeltuinen mede in c'e onmisbare open ruimten van het stratenccmplsx en met haar vroolijke stcff-eering zorgen zij voor het blijde accent in de steenen omgeving", schreef eenmaal de gewezen directeur van Publieke Werken, A. W. Bos. 12 -jarig bestaan Kunst- „Vcor Allen". Een ander instituut, dat op ziin wijze ook, maar nu uitsluitend, de ont wikkeling van volwassenen, en van die ontwikkeling nog weer speciaal de kunstzinnige ontwikkeling op het oog heeft, herdenkt cezer dagen (maar thans in stilte) ook een jubileum, n.1. het 124- jarig bestaan. Met ziin reeksen uiterst goedkoope uitstekende concerten, die gedaan de muziek tot de massa te bren- het elk winterseizoen wederom organi seert. heeft het ongetwijfeld zeer veel gen. Hetzelfde als in het muziekleven zou de Kring ook gaarne op andere kunstgebied-en tot stand willen brengen, in de eerste plaats wel op tooneelgebied. Dit is echter, naar de voorzitter, mr. Polenaar, onlangs mededeelde, „nog niet gelukt tengevolge van de onmogelyke toestanden op tooneelgebied in ons land". Daarentegen is op c'ans-geb:eu, de d>ans cyclus van den Kunstkring bracht roeJê 'ruwe] alle Hguren van beteekenis naar ons land, ook al een en ander in de richting van een juiste kunst-populariseering bereikt. Uitbreidingsplan Watergraafs meer. Blijde accenten in een steenen omge ving, daarvoor zorgt ongetwijfeld ook het nieuwe uitbreidiugs-plan voor Watergraafsmeer dat den Raad weldra in den vorm van een voorstel van B. en W. bereiken zal. Men zou hierbij mis schien neg beter kunnen spreken van „steenen accenten in een groene, bliide natuuromgeving", want een belangrijk gedeelte van deze nieuwe uitbreiding zal bestaan uit parken, plantsoenen en sportterreinen. De te bebouwen terrei nen zullen de omgrenzing vormen van de ontspanningsterreinen, die onderling door groene strooken van afwisselende breedte behoorlijk verbonden blijven. Bü de indeeling der woonwijken is er in het bijzonder acht op geslagen de woonstraten zóó te ontwerpen, dat deze steeds op het groen uitmonden. Er komt gelegenheid voor den bouw van een 5900 woningen, waarvan ongeveer cie helft voor bewoning door arbeiders is bestemd. By dit laatste definitieve Wa- tergraafsmeerplan (het plan-lCOT van de voormalige gemeente Watergraafs meer en het plan van 1929, dat reeds door den gemeenteraad was aangeno men, bleven „steken") wordt ook reke ning gehouden met het omhoog bren gen van de spoorbanen in Oost (die nu toch weldra te wachten staat) en ook met den bouw van het nieuwe station- Zuid in de Watergraafsmeer naby de Berlagebrug. Het idee „Watergraafs meer: recreatie-oord", waar ook het plan 1S29 vanuit giyg, werd gehand haafd en dat is een goed ding. Tram-voorstel. Een ander plan, het „groote" reorga nisatie-plan van ce tram zal ook welcra als voordracht van B. en W. den Raad bereiken. We hebben aan dit nieuwe plan^ al eens enkele woorden gewijd en by de behandeling in den Raad zal er neg voldoende gelegenheid zijn op deze zaak uitvoerig terug te komen. Thans zy slechts geboekstaafd dat waarschijn lijk slechts weinigen hier ook van een goed cing" zullen spreken. De kritiek wie de laatste weken binnenskamers op dit voorste] werd uitgeoefend is om te beginnen al lang niet malsch geweest. Zoo blijft er, om een voorbeeld te noemen, dat ik zelf dezer dagen onder oogen had, in het door het bestaan van den Bond van Overheidspersoneel uitgebrachte rapport over deze reorga nisatle vrijwel geen stuk van de voorge stelde maatregelen, die hier worden gekenschetst als vrijwel alle entworpen zonder voldoende kennis van de techni sche elschen van een trambedrijf, héél. Wachten wij intusschen de open bare behandeling op het Prinsenhof af. Twee standbeeld-plannen. Keeren wjj tenslotte nog eenmaal te rug tot het onderwerp „initiatief ne men", dan vallen twee plannen te boek staven: dat tot oprichting van een mo nument ter eere van Vincent van Gogh en dat tot stichting van een gedenktee- ken ter nagedachtenis van Adma van Scheltema. Het laatste plan heeft het al gebracht tot een gunstig prae-advies van B. en W. En het is dan ook reeds vrijwel zeker, dat we nog vóór Mei a.s. een Scheltema-standbeeld zullen zien verrijzen op het plantsoentje by de Euterpestraat. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de onthulling van het gedenkteeken op den sterfdag van een dichter (9 Mei) of wellicht reeds vroeger, op 1 Mei, als wanneer de moderne arbeidersbeweging in Amster dam hieraan meteen een demonstratie verbindt, zal plaats hebben. Het Vincent van Gogh-plan ligt nog wat verder weggestopt in de windselen. De beeldende kunstenaren van wie hier het initatief uitgaat, ziin om te begin nen niet geheel en al eensgezind, een verschijnsel, dat by hen trouwens niet ongewoon is! Een aantal van hen, met prof. Roland Holst aan het hoofd, heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden met het verzoek te willen be vorderen, dat een of ander behoorlijk plein of plantsoen in de stad naar Vin cent van Gogh genoemd wordt. (Tot nu toe vindt men ziin naam alleen maar in een klein zijstraatje by het R.A.I.-ge- bouw). Voldoet de gemeente aan dit ver zoek, dan zullen zij hunnerzijds al het mogelyke doen om te bereiken, cat op een aldus genaamd stadsgedeelte een monument ter eere van den schilder een plaats zal krijgen. Een ander ceel echter, met den schilder S. L. Schwarz aan het hoofd, kwam met een plan aan dragen voor den bouw van een „Van Gogh gebouw", dat bedoeld is te zijn een kunstenaarshuis, dat goede woon- en werkgelegenheid zal kunnen bieder, aan ce huidige hoofdstedelijke kunste naars, die inderdaad wat huisvesting betreft lang niet verwend ziin. Tengevolge van dit „verdeelde" initia tief en ook omdat het „Scheitenia". initiatief een deel van den wind uit zc.lsn neemt, zal het Vincent van Gogh- plan wel niet spoediger zooai ooit, tot een resultaat voeren. Waarmede niet gezegd is, dat wy in onze stancbeelden- arme stad niet best óók nog, naast dat voor Scheltema, een van Gogh-gedenk- teeken zouden kunnen gebruiken. Wat een gekke boel is dat hier toch he, nou is het overal aan het vriezen en hier ook en nou is er overal ijs en zijn ze aan het schaatsen en hier niet. En wat zalle ze nou met die ijsclub moeten doen die pas gejubbeleerd heb. Zouwe ze daar nou maar geen rolschaatseclub van maken, dan kenne ze lekker altijd rijden want as der nou toch nooit niet geen ijs komp dan hebben ze ook niks aan die club he en nou ze de dijk zoo mooi gemaakt hebben kenne ze daar mooi met de rolschaatse derep rijden, heelemaal naar 't strand en dan kenne ze ook die weg over die kinderhooffies die ze van de zomer gemaakt hebben afrijden. En as ze dat nou niet willen doen, dan moe ten ze maar eens aan Laan gaan vragen, die heb wel verstand van ijs hè en die ken der misschien wel een maakke maar dan moet het der geen zijn om op te eten want anders kenne ze der niet rijden. En weet U wat of ze dan ook moesten doen? Allemaal die jongens en die meissies die nu allemaal van die mutse op hun hoofden hebben, om die tegen elkaar te laten rijden en dan moe ten ze die meesters en juffrouwen ook maar mutsen geven of anders maar strepen op de mouwen, net as bij de marine, want die daar de baas zijn Rebben ook streepen op de jas sen he. Nou is der ook nog zoo'n hooge meneer van de weck in de stad geweest, net zoo een als meneer Brutcl, en dan hoeven ze hun petten niet voor mekaar af te nemen maai" maggen ze mekaar wel een hand geven, en het heeft ook gesneeuwd. En nou met dat vriezen hebben ze ook niks aan dc brug kenne doen omdat die heelemaal bevroren was en die machine die der nou li? is mooi hè, net zoo een als ik heb gehad, maat die van mij was veel kleiner en die is in de lucht gevlogen omdat ik vergeten had dat ding uit te blazen toen ik naar bed moes en dat heb toen een hoep leven gemaakt en nou magge die manne. die d'r aan de brug mee we.keu ar ook wel om denken dat ze dat ding uitblazen, want dat ding van mij is toen tegen de zolder gevlogen en deze zal nog wel veel verder vlie gen omdat deze veel greoter is hè en die platen die nou in de kast van de krant hangen zijn mooi, want nou kenne de menschen meteen zien hoe de krant er van binnen uitziet maar Wimp'e staat der niet op. Jammer he en die meneer die in de gevangenis heb gezeten om in de krant te schrijven die heb nou ook over de pinda- mannekes geschreven net zoo as ikke maar die schrijf nou datte ze zeewier eten en daar huts pot van maakke. Maar daar weet die meneer nou lekker' niks van want weet U waarvoor ze dat nou opeten? Dat doen ze nou alleen maar voor de klieren omdat Wimpie ook eens zeewater heb moeten drinken omdat ik klieren had en laten ze maar geen naaimachinereizigers van die pindaman- nekes maken want ze hebben in dat land waar ze wonen een heele naaimachinewinkel aan gruzelementen geslagen omdatte ze daar reizi gers van waren. Zie U nu wel, ik heb alweer gelijk met die platte neuzen, want ik heb immers geschreve, datte ze zoo goed kenne bolcse. Nou, ik hou maar weer eens op want m'n zuster moppert alweer omdat ik nog niet naar bed ben, maar dat doet ze nou maar omdat Jaap der is enne - dat zal ik nou maar niet schrijve wat ik zeg wou, he. Daaaaaaag! Het karakter, dat de menschen uit wendig toonen, is dikwijls slechts dat gene, dat zij gaarne zouden bezitten. Vraag in een moeilijk geval uw* vy'and om raad en doe dan juist an dersom. Geluk komt alleen door zichzelf in overeenstemming te brengen met de omstandigheden. Wilt eii veel van het leven ontvan gen, begin met veel van uzelf te eischtn.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 15