DE STRIJD Gfvl WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuiteEiSandsch ovorzscht. Dl voorbereiding van de economisch wereldconferen tie. Dr. Inp optimistisch over de a.s. conferentie. - c 40-urige arbeidsweek. - Het vraagstuk der oorlog- si hulden. - De onafhankelijkheid der Philippijnen. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Bij Gnep No. 7226. EERSTE BLAD ZATERDAG 21 JANUARI 1933 61ste JAARGANG Angstige tijden. RAMT Koegras"1 \n' p' niaaill!e" blJ v°oruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor land f 2 - v" - na' Breezand' Weringen en Texel f 1.65; binnen- mail en over! "i ,°St' C" West Indië Per zeepost f 2.10, idem per resn f 0 50r'n-ne" 3-2(' ^osse nos-4ct.; fr.p.p. 6ct. Zondagsblad 1 °-70-f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De economische wereldconferentie die te Londen zal worden gehouden, is'een van ce vele conferenties van den laatsten tijd, waarop getracht wordt de wereld uit de ellende te halen waarin ze gebracht is door oorlog, mechaniseering en andere oorzaken. Natuurlijk is deze groote confe rentie voorbereid door een conferentie een z.g. „voorbereidingscommissie". Deze' oommissie, onder voorzitterschap van dr. L. J. A. Trip, heeft Donderdagavond haar twee ze zitting beëindigd. De voorzitter heeft teen de vclkenbondsjournaiisten ont vangen en o.m. gezegd, dat de algemeene indruk, in vergelijking tot dien, welke na de Novemberzitting bestond, ongetwijfeld beter is. De Geneefselie corr. van het Hbl. tele foneerde, naar aanleiding van dit onder houd en het aan de pers ter inzage ver strekte rappTirt, Donderdagavond o.m. aan zijn blad: Gedurende de eerste zitting bestond nog geenerlei optimisme, ofschoon voor het toen in verschillenze kringen uitgedrukte pessimisme evenmin een bepaalde reden aanwezig was, zooals dr. Trip ons toen reeds had verzekerd. In aanmerking nemende de verandering in de geestesgesteldheid der leden, die zich tusschen de twee zittingen heeft baang.v- broken, vindt dr. Trip, dat er thans goede reden bestaat voor meer optimisme. Alle leden der voorbereidingsconferen tie hebben concrete voorstellen ingediend, die alle op een verbetering der Internatio nale betrekkingen gericht waren. Het eerste deel van het rapport, dat van avond reeds ter beschikking van de pers is gesteld, is volgens dr. Trip het belang rijkste voor het publiek. Het bevat een uit eenzetting van de algemeene beginselen en het algemeen program voor de te onder nemen actie. Bij de opstelling van dit pro gram volgde de voorbereidingscommissie- Trip de volgorde der resolutie van Lau- sanne, waarin tot het houden van de Lon- densche conferentie werd besloten. Dr. Trip is overtuigd, dat het rapport voorstellen en denkbeelden bevat, die als zij door de regeeringen worden aanvaard er veel toe zullen bijdragen den toestand in de wereld te verbeteren. Indien de re geeringen beslissingen nemen in de lijn van het rapport, zal de conferentie van Londen zonder twijfel een succes wor den. Het hangt thans van de regeeringen af om te verwezenlijken, wat zij te Lau- sanne hebben beloofd, en den wereld handel te verbeteren. Alle regeeringen moeten thans dit bewustzijn hebben. De wereld zou het niet verdragen, dat de con ferentie van Londen een mislukking wordt. De toestand is daarvoor reeds te ernstig. Het is thans de taak der regeeringen tot overeenstemming te komen ten aan zien van alle punten, waarop zij kunnen en moeten handelen. details de verkorting van den arbeids tijd een middel tot bestrijding van de werkloosheid wordt genoemd, terwijl tevens wordt verklaard, dat de huidige levensstandaard der arbeiders gehand haafd moet blijven, met 41 tegen 21 stem- men en 7 onthoudingen aangenomen. De motie was ingediend door de regee- ringsvertegenwoordigers van Italië, Duitschland, Nederland, Frankrijk, Spanje, België en Chili. Tegen deze motie stemde de geheele werkgevers- groep, met uitzondering van den ver tegenwoordiger der Italiaansche werk- ge\ ers, die voor stemde. De regeerings- vertegenwoordigers van Engeland, Bra zilië en Portugal stemden tegen. De kwestie der loonregeling blijft open, daar een voorstel der arbeidersgroep, om een verlaging der week- en maandloonen te verbieden, werd verworpen. De werkgeversgroep verklaarde, dat zij aan de verdere besprekingen zal blijven deelnemen, hoewel zij de ingediende voorstellen onaannemelijk acht. De conferentie begint thans aan de detailbespreking van een conventie tot verkorting van den arbeidstijd. De veertig-urige arbeidsweek. In een vorig overzicht hebben we de verschil lende moties meegedeeld, die op de voor bereidingsconferentie ter bestrijding van dp werkloosheid waren ingediend. Dat er enkele niet aangenomen zouden worden was te voorzien. Zij behandelden het vraagstuk te radicaal en* men houdt er nu eenmaal van op conferenties geen spijkers met koppen te slaan, doch altijd een slag om den arm te houden, om zoo mogelijk te kunnen retireeren. De conferentie heeft nu, de door ver schillende regeeringsvertegenwoordigers ingediende motie, waarin zonder verdere Het vraagstuk der oorlogsschulden is dezer dagen weer ter sprake gebracht, dat is dus het derde onderwerp in dit overzicht, waarvoor een oplossing noodig is, wil de toestand weer tot het normale terugkeeren. Het is naar voren gebracht bij het onderhoud dat Roosevelt, de nieuwe Amerikaansche president, deze week met Hoover, den afgetreden presi dent, heeft gehad. Volgens de Herald Tribune zijn Hoo ver en Roosevelt beiden overtuigd dat het vraagstuk zonder uitstel geregeld moet worden en zij hopen een basis voor deze regeling te treffen bij welke aan de debiteuren, die zich van hun verplichtin- ting tot betalen van den vervaltermijn van 15 December gekweten hebben, zal toegestaan worden onmiddellijk een re ductie aan te vragen. Door dit middel ho pen beide staatslieden den aanvangs datum van de oeconomische wereldconfe rentie te kunnen verhaasten. Het blad voegt er aan toe, dat het staatsdeparte- ment overtuigd is, dat Engeland bereid is, zijn geval met Washington te bespre ken zoodra het departement van Staat daartoe geneigd is. De terugkeer van Engeland tot den gouden standaard moet het eerste doel zijn van een algemeene poging om het oeconomische evenwicht in de wereld te herstellen. De New York Times zegt echter dat Hoover en Roosevelt nog niet tot over eenstemming zijn gekomen. Hoover heeft een definitief en met veel zorg uitge werkt plan opgemaakt, maar dit was voor Roosevelt bij hun laatste bijeenkomst niet aannemelijk. Roosevelt schijnt de I voorkeur te geven aan de uitwerking van 1 een eigen plan. Volgens hetzelfde blad is de tweede cnoferentie met Hoover echter door Roosevelt zelf voorgesteld, die don indruk wenschte uit te wisschen, dat hij weigeren zou om zaken van het aller grootste belang met Hoover te bespreken en met dezen samenwerken. De onafhankelijkheid der Philippijnen. Tenslotte vragen wij r.og even uw aan dacht voor het veto dat Hoover uitge bracht heeft tegen h:t verleenen van on afhankelijkheid aan de Philippij'en en dat door het Congres ter zijde is gescho ven. Een meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen in beide huizen was daarvoor noodig en het schijnt geen moeite te hebben gekost die bijeen te krijgen. In het Huis van Afgevaardigden stonden 274 stemmen tegen 94 stemmen, en in den Senaat 66 tegen 26. De „Nw. Rott. Crt." schrijft over dit resultaat o.m.: Het heele geval is typisch Ameri- kaansch. Instinctieve afkeer van inter nationale politie, veel meer dan overwe gingen van internationale politiek, heb ben deze beslissing te weeg gebracht. Voor tallooze Amerikanen zijn deze ei landen niet meer geweest dan een ge vaarlijk „foreign entanglement", een be zit waarvan men de consequenties niet overzag en de mogelijkheden niet wensch te te overwegen. Dan zijn anti-koloniale gevoelens in een vrijgevochten kolonie stellig van grooten invloed geweest. Wat een tropische kolonie cn welk een taak van menschelijkheid en beschaving daar door goede kolonisatoren kan worden ver richt, valt volkomen buiten het gezichts veld van deze menschen. Naast dergelijke vage overwegingen hebben heel materieele beweegredenen meegesproken. Er zijn Amerikanen die een einde willen gemaakt zien aan den vrijen invoer van Philippijnsche produc ten men denke vooral aan suiker! welke de politieke band met de eilanden nieebraclit. Anderen vreesden immigra tie van Philippijnsche kleurlingen, die men niet als vreemdelingen kon weren. Protectionisme en rasvooroordeel zijn twee machtige stroomingen in de Ver- eenigde Staten! De veiling, die voortgang moet hebben, wordt nu geleid door eenige familieleden van de verdachten. BOTSING VAN ZEVEN VOERTUIGEN Op den weg Nijmegen—Arnhem. Donderdagmorgen omstreeks negen uur is, zoo wordt aan het Hdbl. gemeld ten gevolge van de gladheid van den weg op den betonweg NijmegenArnhem na bij Oosterhout, de autobus van de E.N. K.A. tegen een vrachtauto uit Venk ge reden. De vrachtauto slingerde van den weg en kwam ondersteboven in een sloot te liggen. De autobus werd zwaar geha vend en bleef op den weg staan. Dit had ten gevolge, dat een volgende 'autobus, eveneens van de E.N.K.A. tegen de andere bus gleed, weldra gevolgd door een tractor met aanhangwagen, afkomstig i uit Utrecht, die eveneens in de sloot te- recht kwam. Drie vrachtauto's botsten daarna nog tegen de twee autobussen, zoodat een ware ruïne werd aangericht. Alle voertuigen werden min of meer zwaar gehavend. Het verkeer was volkomen ge stagneerd. Persoonlijke ongelukken zijn bij deze massabotsing echter niet voorgeko- Binnenland. FRAU BE BIJ HET GEMEENTELIJK VEILINGGEBOUW TE AMSTERDAM. De twee exploitanten gearresteerd. Donderdagmorgen zijn op last der justitie de beide exploitanten van het ge meentelijke veilinggebouw van land- en tuinbouwproducten te Amsterdam, leden van de firma de en K., gearresteerd. Gebleken is, dat zij de gemeente waar schijnlijk voor een groot bedrag zouden hebben opgelicht, door het achter houden van opgaven betreffende opslagruimte, die zij voor hunne goederen op de markt nood.'g hadden. De zaak was al lang hangende. In Sep tember 1.1. was reeds uitgekomen, dat er iets niet in den haak was. De boeken zijn toen in beslag genomen, maar het vorder de veel moeite en tijd om het feit en de grootte van het bedrag vast te stellen. De twee verdachten bevinden zich thans in voorloopige hechtenis. Mr. J. de Vrieze is hun advocaat. Dat het eene rechtzaak zal worden staat wel vast. Zoodra bekend werd, dat de twee ver dachten zich aan fraude schuldig hadden gemaakt, zijn ze nauwkeurig gecontro leerd. B. en W. stelden een ambtenaar aan, d e voortdurend, ook 's nachts, con troleerde. Binnen enkele dagen zal een rapport verschijnenen, waarin tevens wordt aangegeven, welke wijzigingen in de huidige regeling noodzakelijk worden geacht. en Influenza, Rheumatiiche pijnen, gevalle Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zuilen CVIijnharcii's Pillen U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Diogist. men. MEISJE AANGERAND. Dezer dagen is de gemeente- en rijks politie van Blankenheim er van in kennis gesteld, dat de 18-jarige mej. L. van der Mee, te Blankenheim door eenige jongens was aangerand. Mej. van der M. had zich naar het Vereenigingsgebouw te Blanken heim begeven om daar een vergadering bij te wonen. In het gebouw is zij aangerand door vier jongemannen. Eerst eenige dagen later heeft het meisje de politie van deze aanranding in kennis gesteld, waarop de vier jongeman nen, allen tusschen 20 en 25 jaar, zekere F. de H., A. C., G. B. en L. P., allen uit Slankenheim, zijn aangehouden. Zij heb ben bekend. BCOBELIJK ONGELUK TE UTRECHT. Fietser onder vrachtauto geraakt. Donderdagavond ongeveer zes uur, stond voor den gesloten spoorwegover gang aan den Amsterdamschen Straat weg te Utrecht, in de richting Zuilen een zeswielige, met steenen geladen vracht auto rechts van den weg, zoodat er tus schen dien overgang en den tunnel voor voetgangers ter plaatse een kleine ruimte overbleef. Daar hadden zich, in afwach ting van de opening van de boomen, mede opgesteld twee fietsrijders schuin achter elkaar, met de bedoeling, den overweg te kunnen oversteken vóór den auto. Toen de boomen opengingen reed de vrachtauto met een geringe snelheid naar voren. Een der achterwielen van den auto is toen in aanraking gekomen met een van de wielrijders, die daardoor viel en met zijn linkerbeen onder den auto kwam. Deze fietsrijder heeft in zijn val den ander omvergeduwd, waardoor deze geheel on der den auto geraakte. Deze laatste, de 20-jarige P. H. Veen uit Utrecht, was onmiddellijk dood. Van den anderen wielrijder was het linkerbeen gebroken. De ziekenauto van den geneeskundigen dienst was spoedig ter plaatse en heeft beiden overgebracht naar de klinieken. De bestuurder van den vrachtauto had van het ongeluk niets gemerkt. Toen hij den overweg over was, maakte een politie agent hem er op opmerkzaam. Hij was zoo overstuur, dat hij zijn tocht in de richting Zuilen niet kon voortzetten. BEROOVING. Te Amsterdam heeft een koopman aan gifte gedaan, dat hij in een perceel in de Utrechtsche straat is beroofd van 475. In verband daarmede zijn twee vrouwen en een man aangehouden. Bij huiszoeking heeft men het geld onder een peluw van een bed aangetroffen. LASCHTCESTEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Een doode. Donderdag was te Harskamp de 16- jarige Burgers bezig carbid in een lasch- i toestel te doen. Vermoedelijk is hij er te vlug met vuur bij gekomen, waardoor het toestel uit elkaar is gesprongen. B. werd ernstig aan het hoofd gewond en is op weg naar het ziekenhuis te Arnhem, waar- j heen hij per ziekenauto werd vervoerd, overleden. URNEN. Men meldt uit Venlo: Tijdens het verrichten van graafwerk hebben arbeiders te Afferden een groote urn, welke geheel gaaf was en met been deren gevuld, gevonden. De urn moet da teeren van ongeveer 200 jaar voor Chris tus. De vondst is naar het rijksmuseum te Leiden gezonden. j Op ongeveer een meter diepte heeft men nog enkele urnen aangetroffen. Deze zqn evenwel stuk gestooten. AUTO-ONGELUK. Vier gewonden. Op den rijkstraatweg EnschedeHen gelo is Donderdagmiddag onder de ge meente Lonneker een aanrijding ge schied tusschen een auto van ir. G. en een autobus uit Almelo. De auto van den heer G. werd totaal vernield. Hij zelf kreeg ernstige hoofdwonden en zijn vrouw en kindje liepen beenbreuken op. Alia drie zijn naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd. De autobus werd be schadigd. Een van de passagiers werd aan het hoofd gewond. DE MOORD TE ZUILICHEM. Voor het gerechtshof te Arnhem is Donderdagmorgen in hooger beroep be handeld de zaak betreffende den mooid te Zuilichem. Terecht stond de 35-jarige arbeider G. J. C., wien ten laste was ge legd, dat hij in den nacht van 24 op 25 September 1S32 te Zuilichem de 19-jarige A. van Housden met een mes heeft ge stoken, tengevolge waarvan ze is over leden. Verdachte was door de rechtbank te Tiel tot drie jaar en zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. Woensdag eischte de procureur-gene raal bevestiging van het vonnis, echter met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger mr. E. van Zinnicq Berg- mann uit Den Bosch drong aan op een lichtere straf. Uitspraak 2 Februari a.s. BOERDERIJ AFGEBRAND. Drie en dertig stuks vee verbrand. Te Koudum (Friesland) is Woensdag nacht de boerderij, bewoond door den heer H. v. d. Meer en toebehoorende aan den heer O. Misdema, te Birdaard, afge brand. Het gezin moest de woning in nachtgewaad ontvluchten. Drie en der tig stuks vee en een paard zijn verbrand. Verzekering dekt de schade. DOOD DOOR SCHULD. Tegen den 36-jarigen L. G. uit Scheve ilingen, die op 5 Augustus jj. op den To- gelenzangschenweg te Bloemendaal met een autobus den 22-jarigen J. v. d. H., uit IJmuiden zoodanig heeft aangereden, dat deze aan de gevolgen is overleden, is Donderdag voor de Haarlemsche recht bank een gevangenisstraf van zes weken geëischt. Uitspraak 2 Februari. Buitenland. DE GRIEP IN ENGELAND. De griep lieeft in Engeland en Wales de vorige week 1041 slachtoffers ge maakt, tegen 681 de week daarvoor. De toeneming was vooral groot in Londen, waar het aantal slachtoffers van 169 op 371 steeg; te Liverpool steeg het van 23 op 41, te Manchester van 22 op 49 en te Portsmouth van 19 op 35. Daarentegen daalde het te Birmingham van 163 tot 9L HET GOEDE VOORBEELD. President Lebrun beeft besloten t«?» een vrijwillige reductie van tien procent op zijn emolumenten als staats-president om in deze tijden aan alle burgers een goed voorbeeld te geven. VIER DOODEN DOOR GAS VERGIFTIGING. In het kruitmagazijn te Retamares bij Madrid zijn vier soldaten door uitstroo mend gas om het leven gekomen. Twee andere soldaten zijn zwaar ziek. SNEEUW IN SPANJE. Treinverkeer belemmerd. Tengevolge van de sneeuw is in Noord-Spanje het spoorwegverkeer zeer belemmerd. Tal van treinen zijn in op gewaaide sneeuwhoopen blijven steken. DE GRIEPEPIDEMIE IN DUITSCHLAND. Tal van scholen gesloten. Wegens de vele griepgevallen zijn de scholen te Goettingen voorloopig voor twee dagen gesloten. Op de openbare scholen zijn ongeveer 53 pet. en op de overige scholen ongeveer 33 pet. van alle kinderen absent. Ook het onderwijzend personeel is voor een groot gedeelte ziek. Ook te Brunswijk is Donderdag op alle ambachtsscholen en handelsscholen wa gens de griepepidemie vrijaf gegeven tot 27 Januari. Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leeftijd en daarna De verschijn selen zijn gemakkelijk te onderkennen. AU uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijn; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuw achtig voelt; als gij last hebt van urinestoor- nissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan on middellijk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelijke onzui verheden zich in het bloed meer en meer op- hoopen door verwaarloozing der eerste waar schuwende verschijnselen, wordt herstel moei lijker. Er bestaat gevaar voor rheumatiek, ischias, spit, waterzucht en blaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal middel, die rechtstreeks op de bedoelde orga nen werkt en geen nevenwerking heeft op de ingewanden. Bij alle drogisten k 1.75 per flacon. FEUILLETON Roman van IIUGO BETTAUER. S]) T, f Onmiddellijk waren de poppen aan het dansen. Venijnige aanvallen en giftige steken onder water volgden elkaar op. Aanvankelijk werd in Ie vakbladen van de hooge oomes verklaard, dat rnijn theorieën veroudeid waren. Alles is in Weenen verouderd. Als vandaag iemand, die niet tot de clique behoort, een middel tegen sterven uitvond, zou morgen de hoogste der hooge oomes met emphase beweren, lat dit middel reeds ii. het jaar achttienhon derd dertig door den Weenschen geleei- de Maulmacher is ontdekt. Derhalve: net- geen ik constateerde, wat natuurlijk oud. En bovendien natuurlijk er naast. En niet ronduit, maar heel listigjes. langs een omweg, uiterst voorzichtig en door tal van gemeenplaatsen bemanteld, weid ik een oplichter en een charlatan genoemd. Tot op een zekeren dag de hooge oorne, professor Schmuzer mijn boek eenvoudig overschreef. Niet woordelijk natuurlijk, maar wel geheel overeenkomstig den inhoud. En ik werd terzijde £®sc^?vf"f als ik mijn hoed afnam vomFuzij het genoeg even aan den rand te tikken. En toch, ik had me maar bij een der drie op vier compacte cliques behoeven aan te sluiten en ik zou nu een man in bonus geweest zijn. „Voor mij als Amerikaan is de Ween- sche universiteit de beste ter wereld. Louter corypheeën, waar Weonen trotsch op kan zijn! Je zou toch zoo denken, dat juist in Weenen de uitblinker zich baan kan breken. Teufelberger werd wild, zijn oogen schoten vonken. Zijn beenen kan hij zich brexen ant woordde hij woedend, „maar geen baan. Vroc-er ja toen stond Weenen onbe dreigd aan de spits. Maar nu? Nu bestaat het nageslacht uit schoonzoons, z wagers, zoons en neven. Daar heb je bijvoorbeeld het groote liclit Florian. Zijn opvolger is natuurlijk de jonge 1 loi'ian. Dat hij een absolute nul is doet er niet toe. Fn daar heb je Faul, die alleen aan zijn neefjes en neven denkt. Enzoovoorts. Wee degenen, die niet tot de clique behoort! Hij zou des noods een middel tegen kanker en tering kunnen uitvinden, dat zou geen beletsel zijn 0111 hem zooveel voor de voeten te werpen, dat hij valt en zijn nek breekt - of bijtijds naar het buitenland tickt Ral pil wilde het gesprek een andere wending geven en vroeg of Teufelsberger practiseerend arts was geworden. Hii grijnsde spottend. Ik ben wel wijzer. Nooit een uur voor ie'zelf 's nacht door mevrouw Muller uit bed gehaald te word-, omdat de kleine te veel pruimen gegeten heeft! Merci! Ruzie maken met je buspatiënten, wie je het toch nooit naar den zin kunt maken cn die je haten en wantrouwen. E11 daarbij dan nog een hongcr-bestaantje, neen, m'11 brave Amerikaan, dank je feestelijk. Er is gelukkig nog wel wat anders. Ja, natuur lijk, als je tot de hooge oomes behoort, dan levert de praktijd nog wel een villa cn een auto op. Of als je maar een flinke koopman bent met sympathieën voor een bepaa'd sanatorium en beschikkende over je eigen inenschen, die de patiënten reeds op het stat:in en in de hotels voor je opvangen. Fn nu ratelde Teufelsberger zoo'n ge weldige serie namen achter elkaar af en vertelde hij zooveel verhalen cn indiscre ties uit de spreekkamers van bekende artsen, lat Ralph blij was toen hij einde lijk een gelegenheid zag om afscheid te nemen. Tweemaal twee is vier. Ralph placht eiken morgen tegen ne gen uur met de tram naar de stad te rij den om in Café Landtmann te ontbijten en de ochtendbladen te lezen. Eenige ma len reeds was hem in de tram een oudere lieer opgevallen, wiens gelaatstrekken een buitengewone intelligentie en een gave van geest verrieden, die in flagrante tegenstelling was met het sneeuwwitte haar. Hij voelde, hoe de oude heer hem voortdurend observeerde en ook hij moest, een onverklaarbare ingeving volgend, die blikken steeds weer beantwoorden. Nu gebeurde het op een morgen, dat een kennis van de stamtafel in Wahrin- gerhof Ralph op luiden toon begroette. De oude heer, die tegenover hem zat, boog zich, toen hij den naam O'Flanagan hoorde, voorover, scheen iets te willen zeggen, maar liet dit plan toch weer va ren, terwijl een lichte glimlach oni zijn lippen speelde. Toen Ralph aan den Schottentor uit stapte, volgde de grijsaard hem met voor zijn leeftijd te rasse schreden, haalde hem in en sprak hem aan: I „Neemt u mij m'n onbescheidenheid niet kwalijk, maar ik meen zooeven ge hoord te hebben, dat u met den naam O'Flanagan werd aangesproken". Ralph bevestigde dit verwonderd. „Dus dan heeft m'n gevoel me toch niet bedrogen! De vader van uw over leden moeder heette toch Holul), nietwaar? Ja? Wel, dan bent u mijn achterneef, de kleinzoon van m'n vele jaren geleden in Amerika om het leven gekomen broer." Met deze woorden stak de oude heer hem beide handen toe en eenigszins ont roerd vervolgde hij, terwijl Ralph van verbazing geen woord kon uitbrengen: ,.Ik lieb je al eenigen tijd gadegeslagen, omdat de buitengewone gelijkenis met mijn overleden broeder mij steeds opviel. Nu ik je dichterbij zie, moet ik zeggen, dat je eiken trek van hem hebt. Maar lateii we, als je er niets op tegen hebt, doorloopen, want het weer is bar koud ge worden. Voel je er misschien iets voor naar een of ander café te gaan?" Ralph stemde toe en nu duurde liet niet lang of ze zaten beiden in Café Landt- mann, waar de oude heer zijn neef eenige episodes uit het leven van diens groot vader vertelde. „Mijn broer was acht jaar ouder dan ik j en toen hij met zijn jonge vrouw en doch tertje naar Amerika vertrök, was ik nog j een jong student. Toen het beric"ht van zijn overlijden ons bereikte, kon ik he laas noch voor mijn schoonzuster, noch voor mijn nichtje iets doen, omdat ik zelf door het geven van lessen slechts met moeite in m'n onderhoud kon voorzien. Jaren verliepen, ik werd privaat docent in de geschiedenis en liulpleeraar aan een I gymnasium, ik kon geen cent sparen en de briefwisseling met je grootmoeder ver liep allengs geheel en al. Langs omwegen Jen door een toeval kwam ik te weten, dat je moeder aan het tooneel was gegaan en later een Ier, met name Patrick O'Flana gan getrouwd had. Je zult begrijpen, dat ik mij, toen ik eenmaal wist, dat mijn broer en zijn vrouw overleden waren, niet meer bijster voor m'n familie in Amerika interesseerde. Mijn belangstelling werd eerst weer gewekt, toen in December j.1. de bladen van een zekeren Ralph O'Flana gan melding maakten, die de rijkste man i van Amerika zou zijn en naar Weenen j was gekomen 0111 hier de behulpzame hand te bieden, wijl zijn moeder een ge boren Weensche geweest was. Natuurlijk twijfelde ik er geen moment aan, of deze Ralnh O'Flanagan was mijn achterneef, 'maai- overigens interesseerde de zaak me toch bitter weinig." „U had me anders toch best eens kun nen komen opzoeken, beste oom!" „Ik heb er geen oogenblik aan gedacht! Ik paste er voor me met duizenden ande- i ren aan de voeten van den jongen Croesus I te werpen. Eerst later, toen ik van het 1 verlies van je vermogen hoorde, heb ik vaak aan je gedacht en nu heeft het toe val ons tot elkaar gebracht. Maar het toe val mag niemand uit den weg gaan." j „En hoe gaat het met u? Bent u ge trouwd? En hoe bent u die verschrik kelijke acht jaren van oorlogs- en na- oorlogsellende doorgekomen?" De oude heer Holub glimlachte: „De omstandigheden in aanmerking genomen, vrij goed. m'n jongen! Als je 111e wat beter leert kennen, zul je name lijk zelf wel wel inzien, dat ik een vrij verstandig menseh ben. Dat is geen eigenwaan, neen. ik constateer alleen een feit! En onder „verstandig" versta ik dan de gave om je onder alle omstandigheden aan de primitiefste logica, te houden, dat tweemaal twee steeds en te allen tijde vier is. De meeste mensche l vergel '-i dat, komen zoo nu en dan tot de dat tweemaal twee ook ae^' 1 verwonderen zich dan. ning niet klopt.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1