i. J. H. KOOPMAN DERDE BLAD Stadsnieuws. HE' DERSCHE COURANT VAN 7 ATERD O 21 .MN!'ARF 103.1. TE KOtegenover de Huishoudschool 4 STUKS neg te bouwen en 4 STUKS WONINGEN reeds Oostslootstraat 4-6. SNEEUW. KRBGEÉ's GemberbroocS f O 25 OPRUIMING Bontmantels, Vossen, Shawls, Vellen Bontkragen, StofFen Mantels, WESTSTRAAT 14 PREDIKBEURTEN Genees hei huidje PUROLPOEDER Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Hoogwater sm. nam. 4.47 5.15 6.05 7.23 8.17 9.01 Maan Jan. op: ond. Z 22 5.14 11.53 M 23 6.30 12.53 D 24 7.25 14.13 W 25 8.01 15.42 D 26 8.25 17.13 V 27 8.42 18.40 z 28 8.54 20.01 7.54 16.27 7.52 16.28 7.51 16.30 7.50 16.32 7.49 16.34 7.48 16.36 7.47 16.38 6.47 7.51 8.41 9.23 OPERA-CONCERT „DER FREISCHÜTZ" Na de perskritieken betreflende de, solisten, die zullen medewerken aan de CjebOUWu Zijnde aan den Middenweg, uitvoering „Der Freischütz", vermelden T0 bevragen bjj K> OUINKER, Aannemer, 9.43 10.03 10.23 10.41 Licht cp voor alle voertuigen' Zaterdag 21 Jan. Zondag 22 Jan. Maandag 23 Jan. 16.55 16 57 16.58 WIJ er nog eenige omtreni de „Haarlem- sehe Orkestvereeniging". Vooraf ga de mededeeling, dat uit dit orkest, geheel be staande uit gedegen beroeDSmuslci, eeli keur van 33 leden de begeleiding van het genoemde werk zal verzorgen, zooda de vereischte bezetting volledig is verkre gen. Ledenconcert der H.O.V. „Het was jammer, dat onze Minister van O., K. en W. het begin van het concert onzer H.O.V. niet heeft bij gewoond. Was die er geweest en had hij de vlekkelooze, schitterende uitvoering der Ewyanthe-Ouverture naar waarde kunnen be- cordcelen, de rijkssubsidieering ware een vol dongen feit geweest." (IC. de Jong in de Haarlemmer Crt.) Toonkunst Leiden. „Het Haarlemsche Or kest, waaraan we nog steeds goede herinne ringen hebben, heeft begeleid (n.1. „Die Schöp- fung" met de solisten Jo Vincent, Louis van IJSBANEN MAANDAG OPEN. Bij aanhoudende vorst. Naar alle waarschijnlijkheid zullen, in dien de vorst blijft aanhouden, Maandag morgen één of meer banen der IJsclub „Het Noorden" worden opengesteld. „MUSIS-SACRUM". Bij het op 19, 20 en 21 December j.1. te Den Helder gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen slaagden onze stadgenoó- ten, de heeren J. van Bergen, M. H. J. van Emmerik en J. Gras. Genoemde heeren waren leerlingen van den heer J, Boon. leeraar M.O. Boekhouden. BEGRAFENIS JHR. IR. H. VAN RAPPARD. Op de algemeene begraafplaats te Zeist is gisterenmiddag teraardebesteld het stof felijk overschot van jhr. ir. H. van Rap- pard, oud-directeur van 's rijks werf in Den Helder. Een schat van bloemen dekte de baar. Overeenkomstig den wensch van den over ledene werd aan het graf niet gesproken. Een broer, jhr. H. van Rappard, uit Den Haag, dankte voor de belangstelling. Onder de aanwezigen op de begraaf plaats waren de heeren L. J. Quant, ge pensioneerd vice-admiraal en waterschout van Amsterdam; J. P. Westerveld, oud- directeur van 's rijks werven en oud-minis ter van marine; schout-bij-nacht De Graai; J. F. Graadt van Roggen, oud-administia- teur van het departement van defensie; Witsen Elias, oud-kolonel der artillerie; A Vos, gepens. kapitein ter zee; H. C. Lou- werse, oud-kapitein ter zee. Verder de heeren Poortman, gepens. administrateur en Kruk, gepens. werk meester van 's Rijkswerven; H endriksen, hoofdcommies bij 's Rijkswerven; Van Dam, hoofdingenieur der marine; Van Leersum, gepens. kapitein ter zee, en Kot man, hoofdcommies van de administratie der Rijkswerven. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 23 Jan. tot 30 Jan. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding verf-, glas- en be- hangwerk, vergrooting Bad-Hotel Huis duinen. De navolgende biljetten waren inge komen: firma de Bunje, Den Helder 1850.firma Puite, Breezand 1465.1 firma Bakker, Den Helder 1400.firma Groenedijk, Breezand 1285.firma Heüings, Medemblik, 1100.firma P. v. d. Meer, Tuindorp (Den Helder) 1057. Gegund aan den laagsten inschrijver. SCHEEPVAART. Zooals was te verwachten zou, bij wat doorzettende vorst, de scheepvaart van Amsterdam en het Zuiden naar de noorde lijke provinciën, die anders onderhouden wordt via het IJselmeer (Zuiderzee) wor den verlegd via het N. H. Kanaal en onze haven langs Texelstroom naar Harlinpp'i. Het Zuidelijk gedeelte, bij Pampus, a. nu toegevroren ligt, was voor vele vaar tuigen al een te groote belemmering, zoodat deze convooisgewijze al via onze haven, hun oude verbindingen tot stand brachten. Het geeft een levendig aspect aan onze haven en daar waar wat bedrijvigheid is, stuift nog wel eens een veertje af, zoodat deze tijdelijke scheepvaartbeweging met welgevallen hier wordt begroet. Scheen het Vrijdag aanvankelijk, dat de wind uit het zuidwesten zou komen en was daardoor waarschijnlijk ook Pam pus weldra weer vrij geweest van ijs, later kwam daarin verandering. De wind liep naar het Oosten en de stijgende barometer doet vermoeden, dat de vorst een poosje zal blijven. Dan zeer zeker, zal de scheepvaart langs onze buiten haven tijdelijk zich weer sterk uitbreiden. OPTREDEN VAN DEN EVANGELIST SEVENSMA. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op een elders in dit nummer voor komende advertentie, waarin wordt be kend gemaakt dat Zondagavond om half acht, de evangelist J. Sevensma, van Am sterdam, zal spreken in het Evangelisatie- gebouw „Zaait aan alle watereu in de Vijzelstraat. „CHRISTENDOM EN WEERMACHT". Men schrijft ons: Vrijdag a.s. 27 Jan., des avonds om acht uur, zal, uitgaande van het comité van Orth. Predikanten te Den Helder, in „Casino" een openbare lezing worden ge houden, waarbij de ex-minister, J. J. O. p van Dijk, uit 's-Gravenhage, zal spreken j over het onderwerp „Christendom en Weermacht". Van uit christelijk stand punt zal de belangrijke en brandende kwestie van bewapening en ontwapening worden belicht. Ieder, die zich afvraagt, hoe hij als christen tegenover het mili taire vraagstuk heeft te staan, verzunne niet deze lezing bij te wonen. Er zal gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. Entrée 10 eent.j Men zie verder de advertentie. De „Musis-SacrunT'-directie meldt ons: „Musis Sacrum" heeft voor den Zondag Tulder en Tom Denijs). Zonder eenig voor- ieen Paar actueele attracties. Voor het behoud voldeed het zeer goed. zoowel in deAfter-noon-ball: een HollandZwitser- begeleiding als in de zelfstandige symphonie." j sche Sweep-stake, naar aanleiding van de (Leidsche Courant.) I aangekondigde voetbal-match Holland „Ondanks de moeilijkheden, waarin onze j Zwitserland. H.O.V. verkeert, heeft zij Woensdagavond Voor de Dance-Evening: groote big- ™fJ,.,„,CU1Jzen van vitalite,t en arbeidslust gen_para<ie. Voor eiken bezoeker een i r gerechtvaardigd, maar een artistieke noodza-j anders vernietigd zouden worden?!? kelijkheid is. Drie eerste uitvoeringen van 1 Aan beide attracties zijn prijzen verbon- een moeilijk werk welk een voorbereiding den. is daarvoor noodig geweest!" (Haarlemsch Dagblad.) Naar uit bovenstaande en reeds eerder gepubliceerde kritieken der zes solisten blijkt, belooft de uitvoering van den „Freischütz" us een gebeurtenis van hoog muzikaal genot te worden. Een goe den raad dus; koopt tijdig uw plaatsbe wijs. Dit concert wordt door de V.A.R.A. uitgezonden. Na 7.50 uur kan er dan ook geen toegang tot de zaal worden verleend. Men neme hiervan goede nota. DRIEDAAGSCHE „MARANATHA'-CONFERENTIE. Zooals wij Donderdag meedeelden is Joh. de Heer, tot de organisatie van „Ma- ranatha"-conferenties, in verschillende provincie-steden van ons land, gekomen, Zie verder de advertentie in dit blad. Voor de volgende week Zondag is een bizondere attractie in voorbereiding. We komen hierop terug. OPERA „LA TOSCA". Langzamerhand begint de groote avond te naderen, de avond waarop het vol ledige Italiaansche opera-gezelschap met alle ap- en dependaties naar hier komt om een uitvoering te geven van „La Tosca" en langzamerhand ook begint het tijd te worden, dat wij den lezer eens wat meer hierover vertellen. Van Puccini.den componist, kennen wij (en ook vele Helderschen kennen ze on getwijfeld) de opera's „La Bohème" en „Madame Butterfly"; (hij schreef er meer, maar dit zijn wel de bekendste) omdat velen niet in de gelegenheid zijn de deze derde opera is bewerkt naar een conferenties in Zeist bij te wonen. Dat er dramatisch gegeven van den Franschen belangstelling voor deze samenkomsten, schrijver Sardou; de tekst is geschreven die voor alle geloovigen van beteekenis door een tweetal italiaansche dichters. De zijn, is, bleek vorig jaar wel heel sterk in eri staat onder leidi van maestro Leeuwarden, waar drie groote zalen noo-> v n j- ui« dig waren om de menschen te ontvangen,fav' Mario ^ar^ntl' Êjn "9en zoodat de sprekers over deze drie zalen ^ens een kritiek in de Telegraaf een verdeeld moesten worden. sterke en gespannen leiding geeft, welke Ook in onze stad blijkt voor de „Mara-tot een boeiende vertolking voert. Maar natha"-boodschap bizondere belangstel- behalve deze leiding, moest hier gewezen ling, want reeds ten vorige jare, toen de worden op de dramatische vertolking van redacteur van „Het Zoeklicht" zelf de lei- j een tweetal belanrijke rollen, die van de ding niet op zich kon nemen, kon men hoofdrol, la Tosca zelve (sopraan) en die bii de middagsamenkomsten de menschen van den baron Scarpia (bariton). Gina in de bovenzaal van het gebouw van de r>,„„„,.„ii,„f„„ -i„ J.M.V., in de Spoorstraat, ternauwernood !Cl9fna de vertolkster van de sopraan- bergen, zoodat men nu besloten heeft Antenore Reali, groote voor deze middagbijeenkomsten, die ombanton, die verleden jaar de Kigoletto- drie uur aanvangen, de bovenzaal van het pertij zong, de vertolker van de Scarpia- „Militair Tehuis", aan den Kanaalweg, terol. Naast hen krijgen we dan een bas nemen. In deze zaal zullen ook de gemeen-van Angelotti, de zeer interessante en groeien in de geweldige wouden van Ca nada. Eerst op 30 meter van den grond beginnen de takken; dat verklaart waarom dit hout zoo geheel en al gaaf en zonder kwasten is. Het wordt dan op een bizon dere manier bewerkt en tot op een gering percentage vocht na gedroogd en vormt aldus een ideale vloerbedekking. Dat het hier een groot oppervlak be treft, weet ieder. Wei hebben de meesten „Casino" nooit zonder meubilair en inven taris gezien, maar toch kan men zich wel een denkbeeld van de oppervlakte vormen, die ruim 370 m! groot is. Het podium nabij het buffet, achterin de zaal bjj den ingang, is eveneens vernieuwd en blijft een ge zellig zitje vormen. De vloer wordt geheel gewast. Reeds is medegedeeld, dat Zondag middag een groot dansfeest plaats heeft, ter inwijding van den nieuwen vloer; hierbij verleenen de Syncopaters hun me dewerking. Wij hebben zoo'n idee, dat Zondagmid dag behalve de dansers, ook vele nieuws gierigen zullen komen, die eens met de nieuwe zaal kennis willen maken. En on der hen zal zeker god Amor niet ontbre ken. Maar die komt niet uit louter nieuws gierigheid, doch heeft andere, grootere plannen; dat oude jonge heertje zit overal met den neus vooraan. Als hü nu maar niet uitglijdt op al dat gladde, dat zou .jammer zijn! DE S.-D. DEMONSTRATIE VAN 8 NOVEMBER J.L. EN DE GESTRAFTE MARINE-SCHEPELINGEN. De straf door de beklaginstan- tie gehandhaafd. Wij lezen in het Volk: Het hoofdbestuur van den Bond van Marineschepelingen, dat kort geleden werd gestraf voor het feit. dat het een circulaire had gezonden aan de vrouwen var. de gehuwde leden, waarin deze wer den opgewekt om aan onze 8 November- demonstratie in Den Haag deel te nemen, heeft zich in zijn geheel over deze straf beklaagd. De minister van defensie heeft vice- admiraal J. G. Schorer aangewezen als den tot straffen bevoegden meerdere, zoodat deze in eerste instantie het beklag had te onderzoeken. Dit onderzoek heeft op het departement van defensie plaats gehad. Hierbij hebben de hoofdbestuursleden in een uitvoerige memorie het standpunt verdedigd, dat de door hen gepleegde daad niet strafbaar kon worden geacht, mede gelet op uit spraken van vroegere ministers. Dinsdag j.I. is aan de hoofdbestuursleden een afschrift uitgereikt van bet door vice-admiraal Schorer uitgebrachte rap port, betreffende deze klachtzaak. Hierbij is het hoofdbestuur volkomen in het on gelijk gesteld en is de straf alsmede de schappelijke koffietafels worden gehou- schilderachtige rol van den koster (bari- strafreden volledig gehandhaafd. den. De avondsamenkonisten hebben ton) en verschillende kleinere figuren. Nog moet worden genoemd de schilder (tenor); verder een politie-agent (tenor), wederom plaats in het Evangelisatiege bouw, Palmstraat. Het onderwerp voor deze conferentie is, veidwachter (bas) een doler (bas) blijkens de elders in dit blad voorkomende een xelcJwacnter (bas), een cipier (bas) advertentie, „De geestelijke achtergrond fn eea herder (knaap) als sohs.en. De van de tegenwoordige wereldcrisis". Een handeling heeft plaats te Rome in Juni onderwerp, dat in onzen tijd, dus wel de 1800, een woelig tijdperk van verdeeld- belangstelling waard is. heid en twist, tengevolge van de groote Behalve Joh. de Heer, worden verder Fransche omwenteling, waarvan zich de als sprekers genoenrl, ds. Van Baaien, van terugslag vooral ook in Italië deed ge- Broek op Langendijk, de bekende predi- voelen. Allerlei kleine republiekjes bevech- kant ds. C. J. Hoekendijk en de evange list J. J. v. Kempen, van Haarlem. Zooals eveneens uit de advertentie, op ten er elkander om de handelsovermacht en de gruwelijkste wreedheden werden gepleegd door de tijdelijke overwinnaars. pag. 3 van het eerste blad, blijkt, waarheen i 9 we voor verdere bizonderheden verwijzen,1 e,ea dergelijke periode speelt zich de is de toegang tot alle samenkomsten vrij. handeling af; het eerste bedrijf in de kerk De conferentie vangt aan Dinsdagmiddag van Santé Andrea della Valle, het tweede om drie uur. JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK. Weezenstraat 68. in een kamer van het paleis Farnese, het derde op het platform van het kasteel Sant Angelo. Dat een dergelijk stuk een dankbaar onderwerp is voor costumeering enz. be grijpt men. Het is de bekende firma Michels, die het kapwerk verzorgt; cos- Morgenochtend om half elf zal in de tumes en requisieten zijn afkomstig uit Luthersche Kerk weder een liturgische het eigen atelier der N.V. In ons volgend jeugddienst gehouden worden, waarin ds. nummer zullen wij een en ander omtrent P. H. Borgers hoopt te spreken over het den jnhoud vermelden; thans willen wij er ,1 - nnnflïr.fnn" OH A «Via K «TUIT) onderwerp: „Conflicten" en Aafje Kamp een orgelsolo ten gehoore zal brengen. De dienst is voor iedereen, jong en oud, toegankelijk. Men zie de advertentie. NIEUWE WINKEL. nog op wijzen, dat de bezoekers uit Anna Paulowna, Schagen en omgeving gebruik kunnen maken van de gelegenheid welke de extra trein biedt, waarmede het gezel schap na afloop weer naar de hoofdstad terugkeert en eveneens van dien extra- trein kunnen gebruikmaken. Het uur van Ook in de nieuwe wijken komen gelei- vertrek zal des avonds in de zaal worden delijk de winkels, die in öe dagelijlcsche bekend gemaakt. Men kan dus thans behoeften van de bewoners moeten voor zien, te voorschijn. Wii hebben er nu er. dan al eens enkele aangekondigd in deze- rubriek; Vrijdagmiddag leidde onze weg naar de de la Rey- hoek Joubertstraat, een aantrekkelijk stadsdeel, waar een coquet pleintje de yreugde uitmaakt van de om wonenden. Natuurlijk, nu, midden in den winter, en nog daarenboven gezegend met een dikke laag sneeuw, is het beter om alle lofliederen op te sparen, die dit stads- plantsoentje zouden moeten prijzen, maar toch mag ook nu worden geconstateerd, dat het een vrooliik en licht hoekje is. En het is daarheen, dat de heer H. Bosch zijn zaak uit de Langestraat heeft verplaatst; kruidenierswaren, tabak, sigaren en wij nen, die in dit gezellige winkeltje zijn overgebracht en daar ongetwijfeld in een behoefte zullen voorzien. Hedenmiddagom deil oud.en vloer weg te nemen en de- reeds zijn maatregelen nemen, om dezen avond bij te wonen (Dinsdag 31 Jan.) Op de plaatsbespreking komen wij nog nader terug; deze vangt de volgende week Za terdag aan (dus nog niet heden!). DE NIEUWE DANSVLOER IN „CASINO". Zondagmiddag, als de feestelijke inwij ding plaats heeft van den nieuwen dans vloer in „Casino", zullen de paartjes, die er steppen en walsen, ongetwijfeld woor den van lof spreken over den prachtigen gladden vloer, die hen het dansen meer nog dan andere tot een genot maakt. Maar zeker zullen zij geen idee hebben van het groote werk, dat verricht moest worden Het blad deelt mede, dat het geheele hoofdbestuur over deze uitspraak in hoo- ger beroep zal gaan bij het Hoog Mili tair Gerechtshof. Wat we allemaal de laatste dagen ver wacht hebben, waarnaar we, ieder naar zijn aard en temperament, hebben uitge zien: de een verlangend vanwege de sneeuwballen, die ermede annex zijn, de ander in min of meer gespannen stemming, „om al de narigheden, die er bij komen", de directeur van onze reiniging als een blijde boodschap, die maar weg had moe ten blijven en de Heidersche huismoeders als een uiterst onwelkom incident, dat is er nu, een flink pak sneeuw! Ja, een flink pak sneeuw. Centimeters hoog lag Vrijdagmorgen de sneeuw op de straat en had ons stadsbeeld omge- tooverd in het zoo karakteristieke beeld, dat alleen zoo n witte wereld ons geven kan. We mogen nog zoo schelden op die sneeuw en den rommel, die er straks het gevolg van is, een feit is, dat een winter zonder sneeuw geen behoorlijke winter is. De sneeuw behoort bij den winter, zooals een kop warme chocola bij Laan behoort. Maar Laan is veel betrouw baarder dan onze Heidersche winter, want als je de wagen hoort, weet je ook dat de chocola er is, maar we hebben van den winter wel de korte dagen, maar niet ijs en sneeuw en wat er zoo al bij hoort, gehad Maar in ieder geval, nu is de sneeuw er, in groote massa. Geruischloos is zij gekomen en toen we Vrijdagmorgen wakker werden, zagen wij het wonder van de witte wereld! Zagen we het dikke, witte kleed, dat alles bedekte. Het grasveldje in onzen tuin was sneeuw ge worden. het binnenplaatsje evenzeer. Verdwenen waren de paadjes, en de heg gen leken sneeuwbergen. En al dadelijk des morgens in de vroegte stond je voor de noodzaak een beetje ruim baan te ma- wordt de nieuwe zaak geopend; alles is ei- stofvrij en hygiënisch ondergebracht. De eigenaar, öe heer H. Bosch, die zelf aannemer was, heeft het perceel ingericht tot een winkel en daarbii een practisch ge bruik gemaakt van de beide uitgebouwde erkers, die in het oorspronkelijke woon huis waren aangebracht. Gebr. Steeman waren de uitvoerders, de heeren Vermeu len en Koopman verzorgden schilder- en loodgieterswerk. een delicatesse I zen nieuwen te leggen. Vrijdagmiddag hebben wii een kijkje genomen in onzen muzentempel. De werk zaamheden waren toen in vollen gang; werklieden van de firma Bruiinzeel waren aan het passen, zagen, hameren, schaven; anderen droegen de groote delen aan, waaruit de vloer gevormd wordt en die zich over slechts enkele uren hebben vcr- eenigd tot een gladde vlakte, waar gëev kwast is te zien. Want dat is het mooie van dit Canadeesche dennenhout, dat het zich zoo bii uitstek leent voor dit z.g. rifi- werk. Onder een riftvloer wordt verstaan i de wijze van bewerking; het hout zelf is I genaamd Orion pine (pijnhout) en de boc- nien, waarvan deze delen worden gemaakt, iONTMAGAZIJN van alle nog voorradige tegen zeer lage prijzen groot model f 5.-en f 6.- naar maat, met mooie Bontkragen verlaagde prijzen Gedurende Januari goedkoope ge legenheid voor het Repareeren en Mod rniseeren ven Pelterijen. ken. wat van den sneeuwovervloed ter j zijde te werpen. Stond je voor het feit om betrouwbaar schoeisel aan te trekken, vanwege het doordringend vermogen, dat sneeuw nu eenmaal heeft op onze schoen zolen. Donker dat het was! Grauw was de lucht en onze Lange Jan in Huisduinen draaide op klaarlichten dag nog lustig rond. Of noemt u des morgens om acht uur geen klaarlichten dag? Dan waag je een blik op straat. Om medelijden mee te krijgen sjouwen en zwoegen de neringdoenden, zij, die ge wend zijn zelf met een handkar langs de huizen te gaan, zijn nu genoodzaakt hulp te requireeren. Vaak is één hulp niet ge noeg; waar de sneeuw zoo dik ligt langs de wegen, moet met man en macht wor den gewerkt en zoo ziet men soms drie menschen achter een wagen met koop waar zwoegen om dien moeizaam door de dikke sneeuw te trekken. Ook de paard- jes, voor zoover die er nog zijn, hebben het thans zwaar te verantwoorden; alleen de brutale auto's trekken zich er niets van aan, al zal de chauffeur er van wel hachelijke oogenblikken doorleven. Al heel vroeg is de sneeuw-ploeg van de gemeente-reiniging uitgetrokken. In de stad zijn de middenpaden van de stra ten reeds geveegd; overal zijn huismoe ders en dienstboden bezig den huizen kant schoon te maken; heele bergen sneeuw worden opgeworpen en hieruit worden reeds de eerste projectielen ge produceerd, waarmede voorbijkomende meisjes zullen worden gebombardeerd. Want reken maar, dat de Grietjes en Marietjes er van langs krijgen vandaag! Waarvoor heb je anders zulke prachtige sneeuw, nietwaar? Omgekeerd, laten ge zegde Grietjes en Marietjes zich volstrekt niet onbetuigd, al is het met hun mik- vermogen (schieten noemen ze dat in de sport geloof ik) treurig gesteld. Het is een lawaai van schoppen, schoffels en andere krab-voorwerpen, waarmede trot toirs en stoepen gereinigd worden en die trottoirs en stoepen zelf geven al een voorproefje van wat ons straks te wach ten staat aan viezigheid en nattigheid. Helaas! met de sneeuwreiniging ging het niet zooals we wel gewild hadden, want den heelen dag hield een lichte vorst aan, die tegen den avond overging in een fellere kou. De door de gemeente tewerk gestelde sneeuwploegen konden zich onder deze omstandigheden dan ook slechts bepalen tot het opruimen van de langs de kanten verzamelde sneeuwhoo- pen, die in massa's in de Loodsgracht werden gedeponeerd. En het avondblad bracht nieuwe vorstberichten; stijgenden barometer, zwakken tot matigen wind uit het Oosten. Weinig of geen sneeuw ge lukkig. Verschillenden liepen hier vandaag al met schaatsen onder den arm. IJsrubrie- ken werden geopend in de bladen, maar heel erg betrouwbaar is het ijs nog ner gens; toch worden hier en daar al wed strijden aangekondigd, mits de vorst aan houdt. De Chineesjes hielden stand, ondanks sneeuw en gladheid; kleumerig stonden ze in hun jasje met de roode trommels vóór zich. Maar wie niet op straat te maken heeft, blijft binnenskamers en hoopt maar weer op spoedige verandering. Zaterdagmorgen. En ZaterdagmorgenSchitterend winterweer: een stralende zon, die het sneeuwlandschap beschijnt. Blinkend wit ligt de aarde voor zoover we zien kunnen; hier en daar is weder het groen van de heesters te voorschijn gekomen, ook zijn overal de daken der woningen zichtbaar, 't Belooft fraai weer te zullen worden. Dan het Ochtendblad. Verdere voor uitzichten: de vorst blijft aanhouden, eer toenemende dan afnemende vorst. Dan toenemende dan afnemende vorst. Dat belooft wat voor de wintersportliefheb bers. En dan moet u verder hooren: Parijs mooi weer, Londen mistig, Berlijn afwis selend sneeuw en zon, Brussel koud, hel der weer, enz. De doktoren lachen in hun vuistje Weg griep-narigheden, weg honderd en een kwaaltjes, waaraan het menschdom op het oogenblik lijdt, het heldere winter weer doet ze verdwijnen, de reine en blanke sneeuw doodt allerlei ongezonde miasmen en uitwasemingen. Met de ijssport wil het nog niet best. Geen wonder, eerst sneeuw en dan vorst is ook precies de omgekeerde we reld. We vinden enkele berichten, maar ook berichten van ontruimde banen. Prin ses Juliana is te Apeldoorn reeds op de schaats geweest naar luid der berichten; zij heeft een uurtje ervan genoten. En wat tenslotte Den Helder betreft: op het oogenblik, Zaterdagmorgen, vriest het 3 graden met het vooruitzicht, zooals wij hierboven aan de hand van het alge meene overzicht reeds zeiden, van aan houdende vorst. Het is dus nu zaak om de ijsbaan in orde te maken. Het ijs zal door den sneeuwval veel geleden hebben, maar er zal toch hier en daar wel een ge schikte baan te vinden zijn. Op slooten en vaarten werd trouwens de geheele week al gereden, telkens kwamen wij menschen met schaatsen tegen. Op de schaats, is dus het consigne voor morgen! Maar dan moet er vanmiddag nog flink worden aangepakt om de ban nen in orde te krijgen. ZONDAG 22 JANUARM933 DEN HELDER Xed. Herv. Gom. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Onderwerp:„Het onzichtbare Konink rijk". (Luk. Ijl; 21b,) Zang van het Kerkkoor. Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein! 's Morgens 10.30 u„ Ds. H. A. Enklaar (Doopsbealening) Onderwerp; „De strijd op Karmel".(l Kon. 18:21) Geref. Kerk (Julianapark). j 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Cbr. MiL Tehuis, Kanaalweg! 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u„ de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gein. (Weezenstr.J 's Morgens 10.30 u„ Ds. P. H. Borgers Liturgische Jeugddienst Onderwerp: „Conflicten" 's Avonds 6.30 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Nicodenius" Donderdag 26 Januari, 's Avonds 8 uur, Deutscher Vereln. Schw. K. Metz. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek 's Avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Bijbellezing over 1 Joh. :4. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8u., Ds.Hoek Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Avonds 7.30 u„ de heer J. Sevensma van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 3de Zondag na Driekoningen 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3A n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Veriossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schageustraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. van de kleine met IB1I en houdt het droog met ter niet tegen zijn corpulentie bestand en op een gegeven moment, verdween hij voor de oogen van zijn vrienden, in de moddersloot. Zij boden hem ongevraagd hun diensten aan en heschen hem ge zamenlijk op den wal, waarna hij even spoedig was verdwenen als hij gekomen was. RIJWIELPLAATJES VOOR i T.B.C.-BESTRI JDIN G. De Vereeniging ter Bevordering der Belangen van t.b.c.-patiënten in Neder land, deelt mede, dat de inzameling van oude rijwielbelastingplaatjes en andere metalen over het jaar 1932, een totaal-ge- wiclit van 6000 kg heeft bereikt. Aan allen die tot dit resultaat hebben bijgedragen, zegt bovengenoemde vereeniging hiervoor hartelijk dank. VOOR DE KINDEREN. De namen van de goede oplossers van de raadsels zijn niet meer in 't Juttertje gekomen, jongens en meisjes. Ze staan nu hieronder. M. A.; A. A.; T. A.; S. A.; T. B.; B. B.; J. B.; A. B.; J. B.; G. B.; A. v. d. B.; 1. B.; A. D.; I. en K. E.; J. F.; G. F.; Gerrit F.; H. G.; Betsy G.; L. H.; Henny H.; L. H.; Nel. J.; Corry J.; Emma J.; Annie J.; N. K.; G. K.; R'. de K.; A. K.; J. en K. K.; Catlir. L.; Cathr. L.; Jan L.; J. L.; Harin L.; M. M.; Ab M.; J. v. d. M.; Han v. d. M.; Sientje N.; Jac. N.; Nelly N.; J. O.; M. O.; R. v. d. P.; Corry S.; A. v. Str.; Tony S.; Manna T.; J. v. V.; G. v. d. V.; A. v. <L V.; Joop v. d. V.; C. M. v. d. V.; Dina W.{ Joh. W.; J. v. d. W. CHRISTELIJK VACANTIE-KOLONIE- HUIS TE EGMOND AAN ZEE. (Uit een nader bericht in dit nummer blijkt, dat bij aanhoudende vorst eerst Maandag op de openstelling der banen kan worden gerekend). DOOR HET IJS GEZAKT, Een jongeman, M. 't H., van den Bonse- laarsweg, was Donderdagmiddag met eenige van zijn vrienden, op de z.g. breede sloot, achter de Artilleriestraat, aan het schaatsenrijden. Het ijs bleek ecli- Zal door de Prinses worden geopend. Het nieuwe gebouw van het Chrisfelijk vacantiekoloniehuis te Egmond aan Zee, dat den naam zal dragen Koloniehuis Prinses Juliana, zal 1 Februari a.s. door Prinses Juliana persoonlijk worden ge opend. Dit is het vierde Koloniehuis van boven genoemde Vereeniging. waarvan ook hier ter stede een afdeeling is. Reeds eenige malen is vanwege deze af deeling in dit blad een oproeping geplaatst, waarbij ouders, wier kinderen in aanmer king komen of vermoedelijk in aanmerking zuilen komen, worden uitgenoodigd daar van mededeeling te doen bii het bestuur. Maaudag 30 dezer hoopt deze afdeeling haar le jaarvergadering te houden in het gebouw Palmstraat. Nadere aankondiging zal per advertentie plaats hebben.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9