Het rauwe leven der Heldersche zwervers. wc fimt TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 JANUARI 1933. Stadsnieuws. Da bestrijding van Griep. TE KOOP tegenover de Huishoudschool 4 STUKS lilltt *11 nog te bouwen en 4 STUKS WONINGEN reeds gebouwd zijnde aan den Middenweg. Te bevragen bij: K. OUINKER, Aannemer, Oostslootstraat 4-6. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 24 Jan17.00 uur. Woensdag 25 17.02 AANKOMST INDISCHE MAIL. De mail van het s.s. „Johan de Witt", dat Donderdag te Genua aankomt, komt Vrijdag 27 Jan. om 9.49 te Den Haag. HERDENKING WILLEM DE ZWIJGER Eve: als in andere plaatsen van ons land. bestaan in onze Gemeente plannen den jaardag van Willem den Zwijger, den Vader des Vaderlands, op 24 April a.s. op waardige wijze te herdenken. Op initiatief van den Burgemeester heeft zich daartoe bereids een comité gevormd, ter wijl verschillende vereenigingen hare medewerking hebben toegezegd. We hopen hieromtrent binnenkort na dere mededeelingen te kunnen doen. PRIJSVRAAG MODEMAGAZIJN VAN STRAATEN. Met verwijzing naar de advertentie, in ons blad van Donderdag, verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat deelneming aan de prijsvraag is openge steld voor iedereen, zonder verplichting dat men iets moet koopen. Oplossingen kunnen behalve in het magazijn Spoorstraat, ook worden inge leverd aan de adressen: 2e Vroonstraat 13 en Begoniastraat 31. DRIEDAAGSCHE „MARANATHACONFERENTIE. Hedenmiddag drie uur wordt de eerste samenkomst gehouden van de Maranatha- conferentie, in de bovenzaal van het Militair Tehuis, Kanaalweg, 0111 half zes wordt in deze zaal een gemeenschappelijke koffiemaaltijd gehouden. Om 8 uur van avond heeft een openbare samenkomst plaats in het Evangelisatiegebouw, Palm straat. Morgen en Donderdag worden op de zelfde plaatsen en dezelfde uren samen komsten gehouden. De conferentie staat onder leiding van den redacteur van »Het Zoeklicht», Joh. de Heer. Voor verdere bizonderheden zie men de adv-, in ons vorig nummer. AANRIJDING. Gistermiddag half een had op den hoek JonkerstraatJan in 't Veltstraat een autobotsing plaats. De auto van den heer F., met kolen geladen, wilde de Jonker straat in rijden, tegelijkertijd kwam van den anderen kant van de Jan in 't Velt straat een vrachtauto van den heer P. K.r welke den brandstoffenauto moest pas- seeren. De auto's botsten op den hoek te gen elkaar, met het gevolg, dat de auto van den heer F. onklaar werd, zoodat een andere auto moest worden gerequireerd om den inhoud over te nemen. CONCERT „KUNST AAN 'T VOLK"*. In verschillende berichten in ons blad 1 reeds melding gemaakt van de uit voering welke zou worden gegeven van Weber's opera »Der Freischütz« in con- certvorm.door de zangvereeniging »Kunst aan 't Volk» en gisterenavond had deze uitvoering, waar menigeen vol belang stelling naar had uitgezien, plaats. Zoo als bekend zou de Haarlemsche Orkest- vereeniging, zoomede een aantal solisten, medewerking verleenen, terwijl het geheel door de Vara zou worden uitgezonden. De verwachtingen waren dus wel hoog gespannen. In den loop van den dag was ons reeds ter oore gekomen, dat de heer Rusting de directeur van de Arbeiders- zangvereeniging op het laatst besloten had van de leiding van dit concert af te zien, zoodat de directeur der Haarlem sche Orkestvereeniging het geheel zou dirigeeren. Wij zouden spoedig de reden hiervan uit 's heeren Rustings eigen mond vernemen. De zaal was goed bezet toen te even 8 uur het concert aanving, zoowel boven als beneden. De heer Schmidt riep met een kort woord de velen welkom. Hij zal niet spreken over de vele, vele moei lijkheden, die moesten worden overwon nen, maar brengt alleen de jobstijding, dat de heer Rusting niet zal dirigeeren en zelf even de reden zal uiteenzetten, die hem daartoe leidden. De heer Rusting zelf deelt dan zijn motieven mee; enkele van die moeilijkheden, door den heer Schmidt gereleveerd, waren daarvan de oorzaak. De belangrijkste was wel de onverwachte weigering van de stafmuziek om voor dit concert mede te werken. Hierop was in 't geheel niet gerekend; gelukkig kon er in worden voorzien door dat de Haarlemsche Orkestvereeniging zich direct beschikbaar stelde, maar voor spr. bracht het deze moeilijkheid, dat hij nu onvoldoende voeling kon houden bij de repetities met het orkest. Één enkele repetitie was daarvooronvoldoende, vooral waar het hier een uitzending betrof voor de «Vara». Een andere moeilijkheid was, dat die generale repetitie nu noodzake lijkerwijs op den dag der uitvoering zelve moest worden gehouden, hetgeen een te groote inspanning vergde van spr. Ten slotte was er het bezwaar, dat het plan van spr. om de verschillende nummers door korte mondelinge toelichtingen te doen voorafgaan, moest vervallen, aange zien de »Vara« daartegen bezwaar maakte. Dit alles te zamen maakte, dat spr., na rijp beraad, het besluit nam de leiding voor dezen avond af te staan aan den heer Frits Schuurman, den dirigent der Haarlemsche Orkestvereeniging. Met be wogen stem eindigt spr. zijn uiteenzetting, den wensch uitsprekend, dat de uitvoering onder den heer Schuurman moge slagen. Onmiddellijk hierna werd met de uit zending begonnen. Over de solisten is reeds, in verschillende nummers van ons blad, zooveel medegedeeld, dat wij hier over kort kunnen zijn. De opvoering had plaats in den concertvorm, d.w. z. dat alles achter elkander werd gezongen met een korte pauze, zoodat de uitvoering reeds te half elf was geëindigd. Radio luisteraars weten het natuurlijk en wij hebben zoo'n idéé, dat er nog velen buiten de persoonlijke aanwezigheid om mede genoten hebben van de uitvoering. De medewerking van „Kunst aan 't Volk" bepaalde zich tot enkele koren in begin- en slotgedeelten der opera, voor de rest bestond het concert uit solo-num mers. Weber's muziek telt bekoorlijke gedeelten en heeft een uitgesproken romantisch karakter; verschillende num mers behooren tot de bekende en popu laire muziek, die ook nu nog wordt ge zongen. De ouverture is zeer lang en bekoorlijk en frisch van klank; het Haar- lemsch orkest telde 33 beroepsmusici (die waren althans naar hier gekomen, er zijn er over de 40). De koornummers werden goed gezon gen, de inzetten waren zuiver, de zang uitstekend, zoodat ongetwijfeld een en ander een uitstekenden indruk heeft ge maakt naar buiten. Wat de solisten be treft, konden ons de dames beter bekoren dan de heeren, wat het stemmateriaal aangaat. Beide dames waren sopranen, wie van de twee Sophie HaasePieneman en wie Elize de Haas was, weten wij niet. De eene was blond en statig met een witte japon, de andere kleiner en zwart- gelokt met een rood kleed. Deze laatste voldeed ons niet altijd even goed; haar materiaal was wel goed, dat bewees zij bijvoorbeeld in het terzet No. 9. Maar zij had ook oogenblikken waarin een beetje melo-dramatiek moest vergoeden wat de voordracht tekort schoot en dat virriteerdo wel eens. De blonde in de witte jurk was eenvoudiger van dictie, daardoor sympathieker, zij was het best in de ge wone lyrische nummers, en schoot tekort in de recitatieven. Van de heeren was vooral de bas (heremiet) prachtig, hij zong alleen aan het slot, en een der beide baritons. Vooral in den samenzang waren de dames goed op dreef, zoodat duetten, terzetten enz. een lust waren om naar te luisteren. Alles tezamen een geslaagde avond, aan het eind waarvan aan den heer Schuurman eerst, den heer Rusting ver volgens, een ware ovatie werd gebracht. En we dankbaar voor het genotene naar huis gingen. VEREENIGING „HUISDUINER BELANG". Sledewedstrijden en gemaskerd bal. Wat valt er nu in den winter van een vereeniging als „Huisduiner Belang" te vermelden, zult u zeggen, dat is toch een vereeniging die alleen tracht in den zomer badgasten naar Huisduinen te krijgen; maar wat doen die menschen in den winter? Als u zoo denkt hebt u het mis. „Huis duiner Belang" brengt haar naam in den meest ruimen zin van het woord in prac- tijlc. Natuurlijk heeft zij in den zomer de drukste werkzaamheden, met het bad- seioen, dat is logisch, maar ook op andere tijden wordt er veel werk door de veree niging verzet. Wjj herinneren ons een lezing voor de leden over het nut en ook de gevaren van electriciteit en nog meer dere dergelijke dingen zijn door de ver eeniging georganiseerd, ter versterking van den onderlingen band onder de Huis- duiners en ook om den naam van de bad plaats meer bekend te'doen worden. •Maar nu in den winter, wat kon er nu te doen zijn. Wij zullen het maar meteen vertellen. Er was voor alle Huisduiner kinderen een sledewedstrijd georgani seerd op de kluft, in één woord schitte rend. Langs de besneeuwde landerijen spoed den wij ons met de bus van de firma Ko- ningsbruggen naar Huisduinen. Fel scheen het licht op den witten, gladden weg, maar de chauffeur had zijn wagen goed in de hand en zonder ongelukken naderden wij het kleine plaatsje, dat thans wel van een Kerstansichtkaart leek weg- geloopen. Vanuit de verte zageu wij al de talrijke lichtjes van de lampions welke over de kluft waren opgehangen. Dc don kere toren van het kleine kerkje teekende zich zwart af te/gen den donkeren lucht. Overal waren de daken nog smetteloos wit en over al deze winterpracht draaiden langzaam de stralen van den vuurtoren. Huisduinen is ook in den winter mooi en wjj begrijpen wel dat in den winter zich toch nog menschen voelen aangetrokken om hier te gaan wonen. Doch de stilte van den winteravond werd thans verbroken door groote vroo- lijkheid. In de lunchroom van den heer Sleper speelde de mooie electrische gram mofoon. Verder was er het orgel van Miel- dijk dat voor deze gelegenheid was afge huurd dat vroolijke wijsjes ten beste gaf, welke zoo op het publiek inwerkten dat verscheidenen op de besneeuwde tegels een dansje deden. Doch laten wij nu eens iets o\er het eigenlijke feest vertellen. Het is een goede gedachte geweest van „Huisduiner Belang" en hiermede is men Den Helder voor geweest 0111 iets voor de kinderen te doen, deze vooral toch kunnen in den win ter niet dat vermaak hebben wat in Den Helder kan worden geboden. Voor alle kinderen van Huisduinen was het feest georganiseerd, jammer genoeg konden de kinderen van de Weesinrich ting niet meedoen, doch deze werden niet vergeten, 's Avonds werden zij getrac- teerd op koppen en reepen chocolade, terwijl zij ook ieder een sinaasappel kregen. De kluft bood een prachtige gelegen heid 0111 sleetje te rijden. Het was nu maai de kunst om, zittend op een slede een stok in het gat van een plank te steken, die onderaan de kluft aan een touw was op- Togal is een uitstekend middel tegen griep en verkoudheden. Togaltabletten verdrij ven het urinezuur, dooden overal de microben en roeien dusdanig de wortel der kwaal uit. Heel aan het begin ingenomen voorkomt Togal de griepaanval. Schitterende resul taten. Meer dan 6000 attesten van dok toren. Een proef zal U overtuigen. Bij alle apotheker-s en drogisten a f 0.80. gehangen. Waar kinderen pleziei heb ben, daar hebben de ouderen dat ook en dit is vooral wanneer er sneeuw ligt, het geval. De grooteren fungeerden als star ters en een pret dat ze hadden, je zou haast zeggen dat het feest voor hen was georganiseerd. Sommige sleeërs raakten een eind uit den koers, anderen weer wis ten met groote vaardigheid de stok in het gat te mikken. Er was een vrij talrijk publiek, som mige van de dames stonden te popelen om mee te doen en toen de wedstrijden voor de kinderen afgeloopen waren was het een lust hen te zien sleeën. Hier bestond geen ouderdom meer. Hier had de vader evenveel pret als zijn zoon of dochter en als de eerste eens van zijn slee tuimelde, dan hadden ze allemaal de grootste pret Elk kind dat deelnam, kreeg ook een reep en een kop chooolade en een sinaas appel, terwijl de winnaars een prijsje naar eigen keuze konden krijgen. De dames konden als ze wilden voor spek en boonen ook een wedstrijd organiseereu. Het mooiste is, dat er in het geheel geen inleggeld behoefde te worden betaald. Alles bekostigde de vereeniging van de contributie. Wij waren op den duur een beetje door gewinterd, doch daar wist de heer De Jong, de voorzitter van „Huisduiner Be lang" en leider van den wedstrijd wel raad op. Gezamenlijk gingen wjj naar Sleper en daar zaten verschillende van de kleine deelnemers reeds aan hun kop stoom, een heerlijke lucht kwam ons tege moet en een groote kom werd ook voor ons neergezet en, met de hand op ons hart verklaren wij, dat wjj nog nooit zoo'n lek ker bakje gedronken hebben. Des avonds was er gemaskerd bal in „Dennenheuvel" waarvoor de heer Kreu- ger, zooals gewoonlijk zijn zaal weer gra tis beschikbaar had gesteld. Wij hadden nog een lekkere frissche wandeling terug, tot wij onderweg dooi de bus werden opgepikt. „Huisduiner Belang" kan weer op een goed geslaagden avond terugzien, waar van ongetwijfeld propaganda zal zijn uit gegaan. De uitslagen van den slede-wedstrijd was: Deelnemers heeren van 40—60 jaar: winnaars de heeren D. Kruk en H. Klein, 6 punten; de heeren G. Smit en T. Griek, 6 punten. Deelneemsters dames van 16—20 jaar: mej. J. Kenter en mej. Kreuger, 6 punten. Deelnemers jongens van (L-10 jaar: H. Muien, 6 punten en J. Winter, 4 punten. Deelneemsters meisjes van 610 jaar: R. Winter, 5 punten en Cezie de Jong en Annie Mulder, 4 punten. Ruim 50 kinderen deden aan den wed strijd mee en werden allen onthaald op chocolademelk, een sinaasappel en een reep chocolade. Natuurlijk was er groote belangstelling en menig deelnemer van een sledevaart zagen wij in de sneeuw bui telen. Mieldjjk met zijn orgel zorgde dat de stemming er in kwam en bleef. „Huis duiner Belang" weet partij te trekken van elke gelegenheid ojn de onderlinge saam- hoorigheid der dorpsbewoners te bevor deren. door Y VEL DLAWNURG. Au t eur sr eoh t v oor behouden). 2) (Vervolg). Zoo gaat alles naar den bliksem toe, zoo gaat alles naar den bliksem toe! zingt de oudeWel gehad, vroeger, in Australië, daar heb ik geiten gefokt en een farm gehad; toen had ik wel meer dan tien gulden, maar nou een sof, man, ik loop op mijn laatste tandvleesch. HOOFDSTUK III. Toch binne 't pestlui, van de politie, betoogt een musicus. Ze kenne je niet met rust laten... een fatsoenlijk stukkie brood laten ze je niet verdienen. Net zoo was d'r weer een rechercheur hier in burgeren die kwam nog effe, voor ik vreten ging, me vertelle, dat ik er op rekenen kon, dat ik proces-verbaal had gehad weer naar de lik Wie zal die kleine meid te vreten geven.. De poli tie is blij als ze d'r iemand kenne bijlap- pe. Ze hebbe geen hart in d'r dondere- ment Ho, ho, zeg ik, nou draaf je door. Dacht je dat zoo'n agent voor zijn plei- zier jou bekeurt... Ik ken de Heldersche politie, ik ken ze allemaal, zeg ik, 't is beroerd voor jou, dat is wiedes. Maar denk je nou werkelijk, dat zoo'n agent, die vaak zelf een gezin heeft, niet weet hoe beroerd jullie moeten scharrelen. Dacht je dat die man er 'n pieizier-in heeft jullie een hak te zetten. Zoo is de -Helder sche politie niet. Maar net zoo goed als jullie je best doet om aan de kost te komen, door de gemeenteverordeningen te ontduiken, zoo moet de politie ook haar plicht doen en die wetsovertredin gen signaleeren, anders wordt 't een anarchie. Doen ze het niet, dan zegt. hun baas, de gemeente of het rijk, zeer te recht, die vent deugt niet voor zijn vak en dan kan die agent op een houtje bijtenen ook liedjes gaan zingen. Ik beschouw de politie even noodzakelijk in de gemeente, als de huisvrouw in het ge zin. Het zijn ronde jongens bij het Hel dersche politiecorps. De politie heeft te zorgen, dat alles regelmatig en ordelijk volgens de bestaande wet toegaat. Zoo is het in alle landen, zelfs de meest radicale. HU heit gelijk, schoon gelijkzei de „Koeiepoot". Das waar, viel een andere kassies- man bij.... die menschen kennen er ook* niets aan doenDe commissaris en inspecteurs zijn altijd erg geschikt, dat mot gezeid. Als zwerver mot je maar geen dak boven je hoofd hebbenJe heb niet altijd zin, als je den heelen dag getippeld heb, om 's avonds an 't buro an te kloppen en daar te slapenje wil wel eens in een warm nest, in een gezellige omgeving zijn zegt de harmonicaspeler, dan vervolgt hij: 't Leven is al miezerig genog. De heele dag hoor je, als je an de huizen belt: nee man, niks noodig vaak zeggen ze dat niet eensze zeggen met een ver velende sm.- zeg, mot ik nou voor jou heeleniaal van boven afkomniê?We geven niet an de deurjullie verzuipe toch alles!. Verzuipe... nou, hier, geen drup pel drank is d'r hier in huis. Wat jij heb jij een borrel in de laatste maanden gehad. Hier vraag 't an de „man met de vier magen" of an de Koeiepootdie zulle je inlichtenI)e man met de „viei magen" is de secretaris, de rechterhano van mr. Visseringik bedoel van Master Visser, onze logementhouder Kyk daar zit-ie te pottekijke in de keuke. De logementhouder knikt bevestigend. Geen druppie wordt hier geschon kenmaar weet je wat hier niet in orde is.... ik zit hier met 26 man, vrouw en kinderenen ik kan hier geen closet krijgenen dat is hier toch meer dan noodig. Een paar schoenen, die heb ik nog meer noodig dan een closetzegt sar castisch een jongen die tijdelijk als kell- ner fungeert en groote koppen thee ronddeelt.... ik loop me rot om een paar Ischoenen al weken lang.... ik kan ze niet verdienen. niet bij elkaar schooien.. (en kousen heb ik niet an me beenen J laatst heb ik een paar schoenen uit de ouwe voddenrommel gehaald. 't Zijn schoenen met ventilatoren.... ik ben 't ook anders gewend geweest, vroegermaar nou.... kouwe beene. Met galgenhumor strekt hij zijn been uit.... Ik zie het nu een schoen waar van het bovendeel geheel weggerot is be dekt? zijn naakte voeten.... Nooit in mijn leven heb ik geweten, dat een mensch zulke schoenen nog ooit I zou moeten dragen't is meer gat dan schoen, overal is 't leer weggerot Buiten is 't snü'dend koud 't Is niksschoenen met ventila tors.. herhaalt hij met galgenhumor.... venli Idlo Zit de „Koeiepoot" te pottekijke in de keuke. Geen druppie komt hier in huis.... zegt de man met 4 mageu, geen druppie... daar is Visser niet voor te porren, die zorgt alleen dat we een goed onderdak hebben. De schoenen van dezen vice-president waren totaal weggerothet was meer gat dan schoen. De tafel wordt afgeruimdDe zes en twintig gasten van dit logement, heb ben tenminste voor vandaag de buik (vol.... Ze zijn tevreden over hun kost- baasNiet als in een groot hote: wor den hier chicanes gemaaktbehoeft ook niet, want voor de luttele centen die ze per dag vergaren.... krijgen ze hier het volle pond. Ik neem het gezelschap nauwkeurig i opeen bonte staalkaart van men- schentypen. Een jonge vrouw met een vreemd exotisch gezicht zit tusschen de mannen.. Er ligt iets intelligents in haar wezen... iets zachtsiets vriendelijksHoe komt zij hier denk ik.... Verderop zit op beide ellebogen ge leund een man met een lange zwarte verwarde baardveel heeft hij tot nu fo" niet gezegd.... ieder dn hier bin- de vrouw.... haar naam is Katja. Dan is er nog de Koevoet en de Linke.... een witte ïaaï onder de zwervers de nijvere am bachtsman, noemen ze Hem. HOOFDSTUK IV. Ik heb nog een paar bekeuringen te goedik moet nog een paar dagen brommen.... zegt er een.... voor niks.. Met me harmonica muziek gemaakt.... 't is of je ik weet niet wat op je geweten heb, ieder oogenblik sta je voor „me- heertje.je steelt niet, je doet geen kip kwaad, je maakt muziek.... zonder ver lof.... Dan heb ik in Rotterdam anders ge daan, 't was niet goed van me ik vond 't beroerd zegt de lange jongeman met de ventilatorschoenen, die hier als de vice-president van mr. Vissering te boekj staat. Mot je verbeelden alles, alles had ik gedaan om een slag werk te krijgen van de eene baas was ik naar de andere getippeld. Als pakhuisknecht, als duvels toejager, als kellner, als bediende overal was het: niet noodig... overcom pleet Ik hield niet graag m'n hand op om steun, dat was in onze familie geen gewoontemaar we leden honger en gebrek.,.. Bij het Armbestuur was het, toen ik einde raad, heenging: „Wachten!" Ik zat thuis met mijn vrouwte vreten was er niet... geen kruimel... Van huisi uit ben ik het anders gewend geweest... Ik vond het beroerd om steun te l>edelen, er voor op m'n knieën te liggenIk heb toch de crisis niet gemaaktOp een avond, een koude winteravond, zeit ze: ik ga 't leven in, op den Schiedam- schen dijkdaar hebben de vrouwen tenminste te vreten. Da's beroerd, da's bedonderd, wanneer iemand, an wie je beloofd heb voor d'r te zullen werken, zoo iets zegt. Ik was d'r kapot vand'r zal vrete vanavond zijn, zeg ik, maar hou je fat soen smijt 't niet op de straatIk trek m'n jekker an en loop de straat op.. In een winkel van De Gruyter op de Hoogstraat ga ik naar binnen Twee pond bruine boonen, twee pond meel, zeg ikDe juffrouw, zoo'n magere sprinkhaan, weegt het af en ik neem het an. ...Zeit ze: da's zooveel spie. Zeg ik tegen d'r: ik ben die en die'k woon daar en daar in Rotterdam, en ik heb op 't oogenblik juist geen kleingeld, maar m'n kassier is het Burgerlijk Armbe stuur, die heit me geld beloofdmaal ais ik vanavond niet te eten heb, gebeuren er erger dingen, dan gaat m'n vrouw tippelen Dat wil het Burgerlijk Arm bestuur van Rotterdam vast niet heb ben Afijn, die magere winkeljuffrouw kijkt me an of ze zoo een appelflauwte zal krijgen en ik zeg: Zus, het komt. te recht. Mijn adres is daar en daar. Schrijf het maar op, als het Burgerlijk Armbe stuur niet betaalt, of je krijgt mot met je baas, Admiraal de Gruyter, dan kom ik je wel betalen. Ik ben van huis uit geen stelen gewend't is maar op de lat ik zal je echt komen betalen... want stelen is gemeen. Ik ga met mijn bood schappen de winkel uit en ren naar huis. M'n vrouw zit in het donker te grienen Ik zet de boonen op en ze beginnen te pruttelen, te koken Net zal ik ze van 't petroliestel halen om ze om te hussele, daar gaat de deur open en staan twee groote zware knapen van de Rotterdamsche Politie voor me.... Waar binne die bruine boone die je bij de Gmyter weggehaald heb, zeggen ze In de pan.daar staan ze te koken, zeg ik.... 't is mijn eenige vrete dat ik vandaag heb voor ons beidjes.... De politie neemt de pan met heete boonen en mijn persoon mee naar het HoofdbureauZe sluiten me daar op.Twee dagen houden ze me vast. ik zeg menschen laat me gaan.... thuis bij me gebeurt er heel wat ergerdan bruine boonen op de lat halenNa twee dagen kan ik gaan't pannetje zonder bruine boonen kreeg ik mee.... ook zei den ze, dat ik steun zou krijgen van 't arm bestuur. 't was te laat.toen ik thuis kwam was d'r niemand.... mün vrouw was weg.... 't leven ingegaan, 's Avonds laat zag ik er tippelen 't Was een geworden.... Nooit, meer zijn wii bij el kaar gekomennooit.ze tippelt met Jan en alleman De jonge man met de ventilatiegaten, die zijn bloote voeten doorlaten, breekt plots afzijn gezicht strakt nu in norsch zwijgenhij doorvoelt opnieuw het leed dat hij doorleefd heeftmaar plots zie ik iets moois. De jonge vrouw Katja staat op van haar stoel en kijkt den jongen aanOver haar gezicht licht een lacheen mooie lachvo. gou den zon en belofteMededoogen en menscheliik voelen is in haar blik.... en als een juichkreet komt het over haar lippen: maar nu heb je mii weer.... mij.... Wat gebeurd is, is gebeurd., nou ben ik je vrouw. En de „vice-president" kijkt naar do jonge vrouw, hun blikken kruisen eikaar... er is iets moois, iets fijns., iets verhevens neergedaald. Nu zijn we al twee jaar met elkaar getrouwd, zegt de jonge vrouw zacht.... terwijl ik, in een verlaten hoekje, van het groote vertrek, op een kassie met leer werk naast- haar ga zitten Hou je van hem., erg veel, vraag ik. Zij geeft geen antwoord, maar haar oogen stralen weer Hij kan haar niets aanbieden, geen dak boven het hoofd.... geen bete broods.... hü gaat barrevoets met schoenen, vuil ver rotte schoenen met ventilatoren.... ter nauwernood kan hij het kostgeld voor zich zelf betalen.... maar. liii is gelukkig, ge lukkiger dan duizenden, die in clubfau teuils in 't Carlton-hotel zitten.want er is een vrouw in zijn leven, d;ie hem lief heeft. heel innig. Zij is arm als hü zwerft als hij over de straat van deur tot deur, aanbiedend haar kramerijen Honderden malen belt zij aan. Hier een rauwe snauw.... daar: mot ik voor jullie, bedelaarsvolk, uit mijn keuken gehaald1.ginds: we geven niet aan de deur. Moe. en somber gaat zij verdereen enkele maal verkoopt zij iets.... ontvangt zij een stuiver.... maar het is niet ge noeg.. het slaapgeld., het eetgeld moet er zijnen de dag wendt.... de zon gaat onder.... de schemer valt.... Nog heeft zü het volle bedrag niet. (Wordt vervolgd.) Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton Van links en rechts „2 Radio-programma„2 Een beperkt verkeer over den afsluitdijk wordt toegelaten 1 Zes-weeksche verpleging van zwakke kinderen in vacantiekolo- nies1 Een bende jeugdige dieven te s-Gravenhage gearresteerd. Jon gens van 1518 jaar2 Een nat.-socialistisch leider te Dusseldorf doodgeschoten u 2 Ontploffing van 60 kisten dyna miet in Mexicaansche stad. 11 dooden„2 Doodelijke duiksprong van de hefbrug over de Koningshaven te Rotterdam„2 Het hoofdbestuur van den B.A. N.S. amendeert de directievoor stellen der Ned. Spoorwegen in verband met de loonsverlaging 2 Nieuwe werkgelegenheid voor visschers. Het vervaardigen van kunsthaar„7 Doodelijk ongeval bij onbewaak- ten overweg bij Heiloo „7 De duik-dwaasheid. Een beschon- kene wil van de spoorbrug te Rot terdam springen, doch geeft zijn poging wegens gebrek aan be langstelling op7 De strijd tusschen Bolivia en Pa raguay hervat„3 Spoorwegongeluk bij Alkmaar. Stagnatie in het treinverkeer. Geen persoonlijke ongelukken 3 Omtrek nieuws6 Marineberichten 7 Marktberichten 7 Dinsdag 24 Januari. Tooneeluitvoering Held. Toon.-ver. Tave- nu. „Vadertje Langbeen". Casino 8.30 u. Maranatha-conferentie, n.m. 3 u. Milit. Tehuis. Kanaalweg, n.m. 8 u. Evang. Ge bouw, Palmstraat. Woensdag 25 Januari. Maranatha-conferentie. n.m. 3 u. Milit. Tehuis, Kanaalweg, n.m. 8 u. Evang. Ge bouw, Palmstraat. Donderdag 26 Januari. Tooneelavond M. U. L. O.-vereeniging. Casino 8 uur. 1 Maranatha-conferentie, n.m. 3 u. Milit. Tehuis. Kanaalweg, n.m. 8 u. Evang. Ge bouw, Palmstraat. EEN MOOIE FILM. „Intellectfilm". De naam, zooals die In de advertentie voorkwam, is niet ideaal, maar de groote moeilijkheid is een ge schikter te vinden, die de bedoeling weer geeft, Cultuurfilm. Natuurlijk, maar de Tivoli-diirectie bedoelde toch nog wat anders. Zondagmorgen werd de eerste van ce reeks, die onder deze benaming waren aan gekondigd, in het Tivoli-theater gedraaid. Het was, zooals we in de advertentie had den kunnen lezen, een Russisch sprekende film, zoodat we dus eenigszins wisten wat ons te wachten stond: een Russische pro letarische filmvertooning, die natuurlijk ook propagandistische strekking zou heb ben. Het was dan ook zeer juist gezien deze film afzonderlijk te vertoonen en haar niet in het avond-programma op te nemen. Het is des heeren Van Twisks bedoeling van tijd tot tijd (eenmaal per maand) films te geven, die door hun samenstelling, strekking, bedoeling of wat ook, ietwat buitenissig zijn en niet door iederen bios coopbezoeker kunnen worden gewaar deerd. Natuurlijk behoeft dat een volgend maal volstrekt niet een dergelijke proleta rische film te zijn, kan het integendeel iets geheel anders zijn. Ingewijden weten, dat er in Amsterdam een klein theater bestaat, „de Uitkijk" (Prinsengracht), waar speciaal dergelijke buitengewone en, laten wij zeg gen buiten het gewone kader van een cinema-programma vallende films worden vertoond. Natuurlijk, bioscoopondernemin gen zijn zakelijke instellingen, die zich met ethiek of moraal niet al te veel kunnen bezighouden. Dat neemt niet weg, dat er toch wel van die ondernemers zijn, die eens wat beters willen en die daarin ook wel slagen. We behoeven in dit verband maar den naam Joris Ivens te noemen Dat theater „de Uitkijk" nu houdt den strijd vol; wat zii aan filmkunst geeft, is boven het gewone en hoewel er in een stad als Amsterdam natuurlijk doorloopcnd w el publiek voor te vinden is, zijn die pro gramma's niet voor de massa bestemd. Welnu, iets dergelijks, stellen wij ons voor, wil de heer Van Twisk in zijn Zon dagmorgen-voorstellingen ook trachten te bereiken. Om iedere week zoo'n program ma te geven is voor Den Helder te veel van het ge-ede, voorloopig krijgen we ze dan ook eenmaal in de maand zooals we zeiden. Wat we dezen eersten Zondag kregen, werd door de bezoekers (en er waren er zeer velen, die de gidegenheid hadden aan gegrepen) hoogeiyk gewaardeerd. Het be trof hier namelijk een film die ons op zeer aanschouwelijke wijze deed zien wat in Rusland is geschied ten aanzien van de verwaarloosde .jeugd. Men weet. die ver-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5