ESONA-EXPRESS ESONA-EXPRESS ^Vaf wiltH HWt >,m hen Het rauwe leven der Heldersche zwervers. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 JANUARI 1933. DE ITALIAANSCHE OPERA. Visscherij. Gemeenteraad. Stadsnieuws. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 26 Jan17.04 uur Vrijdag 27 n.06 AMBACHTSSCHOOL VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Blijkens een in dit i animer voorkomen de advertentie, is gedurende de tnaand Januari, eiken Woensdag en Zaterdag van 1.30 tot 3.30 u. gelegenlieid tot de aan- giii van nieuwe leerlingen. Opleiding wordt gegeven in metaalbe werking, electriciensvak, timmeren en meubelmaken. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie. HET UITGEZONDEN OPERA-CONCERT EN DE STAFMUZIEK. Namens het Staf muziekcorps verzoekt men ons te willen mededeelen, dat de uit lating van den heer Rusting op den con certavond van Maandag j.1. eenige nadere toelichting behoeft, daar door deze uitla ting de indruk wordt gewekt alsof het Stafmuziekcorps plotseling zou hebben ge weigerd en daardoor „Kunst aan 't Volk" voor een voldongen feit zou hebben ge plaatst. Dit is evenwel niet het geval ge weest; het niet medewerken der Stafmu- ziek was reeds maanden tevoren bekend. ZANG-, RECITEER- EN ORKEST VEREENIGING „HARMONIE". Aangemoedigd door het succes van vorige soirée's geeft bovengenoemde ver eeniging a.s. Zaterdag weer een Soiree in „Casino", waarop hare donateurs(trices) worden uitgenoodigd. Ook zijn er nog kaarten verkrijgbaar tegen een gering1 entrée, zoodat meerderen kunnen profi- teeren van den gezelligen avond. Voor verdere bizonderheden zie men de advertentie in dit blad. CHRISTENDOM EN WEERMACHT. Wij verwijzen nog eens naar de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende de lezing over het onderwerp Christendom en Weermacht, welke door oud-minister J. J. C. van Dijk morgen avond in Casino wordt gehouden. „LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN". De verpleegden van het tehuis van „L. n. V." zeggen hartelijk dank voor den gezelligen avond en versnape ringen die zij Maandagavond hebben ont vangen van de Chr. Meisjesvereeniging „Dient elkander door Liefde". SCHEEPVAART. Het aantal schepen aan het eind der Binnenhaven, dat daar gekomen is om, zoo mogelijk, den sprong naar Harlingen te ondernemen, breidt zich langzamer hand uit. Nu de strenge vorst ook de Wadden zee vooral bij Harlingen, met schotsen gaat bedekken, is het voor de meesten niet raadzaam den tocht over deze zee te nemen. Een anderen uitweg is er niet, want het IJselmeer ligt potdicht. Het zal niet geheel en al denkbeeldig zijn, dat ér een ernstige stagnatie in het vracht verkeer tusschen de Noordelijke provin ciën en het Zuidelijk gedeelte van het land zal ontstaan zoo de vorst nog blijft doorzetten. In het vaarwater toch zijn verschillende ondiepten na de afsluiting opgetreden, waar eertijds gevaren werd en waar nu het ijs zich gemakkelijk vastzet. Eertijds was er nog een eenigszins lang durende bevaarbaarheid, omdat de vloed het ijs nogal eens opschakelde naar de Zuiderzee, die veel wist te slikken al vorens alles ook daar potdicht zat. Weliswaar zal nu de eb wel heel wat ijs meenemen naar de Noordzee door de gaten, maar op de ondiepten ontstaat dan weer het nieuwe ijs, dat met den vloed wel in beweging zal komen, doch dat dadelijk door den afsluitdijk wordt ge stuit, zoodat daar vermoedelijk een dikke laag zal ontstaan, waar bij heerschende Oostenwinden geen wikken of verwegen meer aan zal zijn. Er zal dus een vermoedelijk eerdere stremming van het verkeer over de Wad denzee plaats hebben dan eertijds het geval was. Dan zullen er hier misschien nogheèl wat vaartuigen komen overwinteren. TOONEELVEREENIGING „T.A.V.E.N.U." Onze Heldiersche Tooncelvereeniging „Tavenu" kwam ditmaal (dat is Dinsdag avond) met een- oude bekende, namelijk het vroolijke „Vadertje Langbeen", een be werking van den roman, die indertijd zoo geweldig veel opgang maakte. Wij zeggen „oude bekende", maar bedoelen daarmede niet een oude bekende van Tavenu, want door dit gezelschap was het nog nimmer opgevoerd. Maar oude bekende is het stuk, dat hier ook al eens is op gevoerd, voor velen zeker. Het was er niet minder ge noeglijk om en juist omdat zoovelen het kenden, weid liet gewaardeerd, dat Tavenu er ditmaal mee kwam. Het is een stuk, dat zware eischen stelt aan een dilettanten-tooneel en het feit, dat we een vlotte en goede vertolking kregen, bewijst wel, over welke uitstekende en ge routineerde krachten Tavenu beschikt. Vier bedrijven met een groote bezetting, en hiervan waren niet minder dan vijf doublures. Het omschniinken daarvan vor derde een geruime tijd en dat was dan ook de oorzaak, dat tusschen het le en het 2e bedrijf een zoo lange pauze ontstond. Booze tongen in onze nabijheid beweerden by hoog en bü laag, dat het kwam, omdat tusschen het eerste en het tweede bedrijf een tijdsverloop ligt van een jaar en Ta venu ook dat tijdsverschil zoo natuurge trouw mogelijk wilde weergeven. Maar dat is aster; het zat hem alleen in de vier dames en een heer. Die vier daines moes ten resp. worden omgemetamorfoseerd van: a. een vondeling met één kous en één bloot been in een uitermate deftige dame, de moeder van Vadertje Langbeen (Gré Zuiderbaan); b. een eigenwijze leerares mra Parsons in een nuffig en aanstellerig nichtje van Vadertje Langbeen (Tine Schuyer); c. de griezelige directrice van het John Grier-home, nirs. Lippett, in ce leuke, roodharige Sallie Mc Bride, het vriendinnetje van Judy (Manie Smit); d Loretta, eveneens een vondelingetje, in een bekoorlijk boeren vrouwtje (Jo Heili genberg, en ieder zal het met ons eens zijn. dat het een schat van een boerinnetje was!). Tenslotte moest neg de heer C. Mol Jr. worden omgewerkt van een regent in een butler. En als we nu weten, dat mr, Wycoff, de regent, eenigszins het uiterlijk had van een welgedaan varkentje, en ook even gezellig knorde, en dat ce butler een eerwaarde man-op-leeftüd was, dan zal de lezer begrijpen, dat met dat omschminken, waarbij volkomen nieuwe typen werden gemaakt, geruime tijd heenging. Maar wij zijn afgedwaald en de dingen vooruitgeloopen. Vóór den aanvang na melijk kwam de heer Kottmann, de regis seur, naar voren en richtte het verzoek tot de aanwezigen een oogenblik zich van hun zetel te willen verheffen. De heer Kott mann namelijk sprak eenige woorden van warme piëteit en waardeering aan de na gedachtenis van den onlangs overleden heer Schellinger, die vele jaren lang voor zitter was en lange jaren zijn beste krach ten aan de vereeniging heeft gewijd. Zeer velen heeft hij vermaakt met zijn spel, en wjj behouden de herinnering aan een goed vriend en goed lid. Toen hierop het scherm omhoogging, kwamen wij al dadelijk in de echte sfeer door het zeer vlotte spel van de vondelin getjes, Gré Zuyderbaan, Tini Vlam, Jo Heyligenberg, alsmede Jerusa, mevrouw Westhoeve, die een kostelijk tooneeltje gaven, ook later met de regenten. Het zou ons te ver voeren hier uitvoerig op alles in te gaan; laten wij dus het geheel samen vatten en zeggen (zooals we trouwens hier boven al deden), dat er zeer vlot spel werd gegeven, en men maar zeer sporadisch den indruk kreeg met dilettanten te doen te hebben. Er waren kostelijke föoneeltjes, zooals cat op de hoer erij met bet spre kende koebest. Het slot was een beetje slap; men had, na Judy's sterk gespannen verwachtingen omtrent Vacertje Lang been een wat onstuimiger ontmoeting mo gen verwachten. Voor een deel ligt tlai mede wel aan den bewerker. Van de regie was, zooals we dat gewoon zijn, wederom zeer veel werk gemaakt. Een afzonderlijke vermelding verdient het keu rige interieur in het vierde bedrijt (stu deerkamer van Jervis Pendlet-on. waarin zich the happy end afspeelt). Wat met het Casino-tooneel kan worden bereikt, werd hier wel heel duii.e.ijk gedemonstreeid. Wij kunnen hiermede volstaan; op 'p)n- derdag 2 Februari wordt een herhaling van deze voorstelling gegeven ten bate \an de kas van „Volksonderwijs Reeds dezen avond liep liet, naar men ons medeceelce, druk om kaarten hiervoor, zoodat "eze voorstelling reeds bij voorbaat geslaagd kan worden genoemd. Het zal dus zaak zijn er tijdig bü te zijn; wü garandeeren een alleraardigsten avouid. Ondanks het feit, dat om half negen begonnen werd, was toch de voorstelling om 12 uur ge ëindigd. En snoezige meisjes dat er waren voor het bal op den nieuwen dansvloer! VERDI PUCCINI. „La Traviata", „Madame Butterfly", „La Tosca". De eerste twee opera's zijn reeds gege ven in „Casino", ongetwijfeld véle Heider- sc.hen nog bekend, (van Veixl'r ook nog de „Rigoletto"), om déze redenen lijkt het mij voor de opera-bezoekers wel interessant heide componisten te vergelijken. Verdi, een erkend genie, Puccini een miskend talent. Puccini moet het nog steeds ontgelden bii de vooraanstaande muziekaestheten. De fanatiekste veroor- deeling leverde wel onze landgenoot, dr. K. Ph. Beroet Kempers, in zijn studie „De Italiaansche Opera". Daarin staat o. a.: „Puccini is een talent zonder eenig moreel verantwoordelijkheidsgevoel, die zijn ga- ven voortdurend in dienst stelt van de richting, die momenteel Jiet meeste succes belooftEn verderop wordt dit aan „Ma dame Butterfly" gedemonstreerd: „Reeds in 1898 had Mascagni Japan voor de Ita liaansche opera ontdekt, zonder alle moge lijkheden uit te buiten, die het land van de rijzen e zon bood. Madame Butterfly ver stond dit beter, zü wist dat het heil van Japan in het land van den dollar lag. In Italië mir coloratuur-aria's zingt. ce uitgesproken banale episoden als b.v. de racer-aria's, in 't 2e bedrüf, hebben niet voldoende tegen wicht aan de dramatische finesse, cat Vio- letta als courtisane wèl, als eerlijk min nende vrouw niet virtuoos kwinkeleert. En dan de ethische grondgedachte van het werk! Laten we eens aannemen, dat het psychologisch mogelijk is: de courtisane, die werkelijk tot zulk een edele onbaat Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Van links en rechts Radio-programma pag. alië viel de kleine Geisha aanvankelijk zuchtige liefde in staat wordt. Is het dan Het conflict in het visscherij- inder in den smaak; eerst toen zij in niet immoreel, dat die liefde stuk moet om te 11 H Al, -fnnm. 1904 in een nieuwe kimono gestoken was,de veeleischende scrupules van den ver- n l>egon men meer en meer haar aanmerke-1 loofde van de zuster van den minnaar? j e sa mg lü'ke gebreken ter wille van haar onmis-i Herinnert U zich het geval? De jonge. door YVEL DLAWNURG. (Auteursrecht voorbehouden). 3) (Vervolg). Ze loopt verder.de zwarte kast, met negotie, die aan de vale, versleten riemen, om haar schouder hangt, drukt nu als loodhet kostgeld en het slaapgeld heeft zij nog niet en ze wil vanavond de anderen, haar lotgenooten van den weg, niet lastig vallen.... wil niet, dat die voor haar zullen lappen en haar slaapgeld be talen. HOOFDSTUK V. Kat ja. een vreemd typeUit Zee land is ze.... aan de ouderlijke macht onttrokken.... grootgebracht in ©en Ge slicht voor Voogdij. Huizen van voogdij. Heil de regeering, onder wier leiding deze instellingen ver- rezen.... gezegende Huizen, waar hoog staande mannen en vrouwen voor deze uitgestooten kinderen trachten vader en moeder te zijn. In vele steden van ons land zijn groote gestichten, modern ingerichte philantropi- j sclie instellingen verrezen., en gelukkig,1 want zonder die huizen zou ons Nederland nog veel erger door pauperisme geteisterd worden.... zouden tal van jonge levens, die nu voor de maatschappij behouden blijven, verloren gaan.... Velen dezer kinderen hebben in vreug- delooze jeugdjaren, in de ouderlijke(?) wo ning de meest walgelijke tooneelen voor zich gezien. In krotwoningen, in nauwe, smalle steegjes, waar het zonlicht niet doordringt, werden zij geborenver waarloosd, mishandeld, verkracht.... Vuil vloekende, dronkentaal lallende vaders, zedelijk en geestelijk'laag staande indlivi- duën hebben hen, hun eigen kinderen, de straat opgejaagd om te bedelen.... te schooien Er zijn voogdij-kinderen, die het gelaat van een moeder nimmer zagen, wèl dat van een vrouwelijk beestmensoh, die hen reeds vóór hun geboorte vervloekte. Zij hadden moeders, die dezen heiligen naam onwaardig zijn.in ontucht en dronken schap gingen zii door het levenAan hen ontneemt de Staat het recht hun kin deren op te voedenmen voert ze weg, uit de hel van het ouderlijk? huis en steit ze onder andere voogdij Helaas, blijven de eerste indrukken vaak eeuwig, onuitwischbaar in een kinderziel gegrift.is het leven van sommige dezer voogdijkinderen reeds vooraf uitgestip peld. maar velen, zeer velen zijn er, die later met opgericht hoofd fier en zelfbe wust door het leven gaan zü worden nijvere ambachtslieden sommigen zelfs slagen er in, door studie en intelligentie zich een leiderepositie te verschaffen Maai- toch, in die staatsgestichten, hoe volmaakt ze ook zijn ingericht, met hoeveel liefde en toewijding de voogdij kinderen verpleegd worden, hoe zegenrijk ook de arbeid is, daar verricht, iets kan de regeering, de directeur of directrice nooit gevende heilige liefde der moe der.... Moederliefde.... Ze kan worden benaderd, d'ie liefde, geëvenaard nooit! Dat kan alleen de vrouw geven, die het kind onder het hart heeft gedragen. Katja die zwerfsterToen moeiiyke oogenblikken kwamen in haar jeugd leven.... kon zii niet gaan naar een moeder.... nog minder naar een vader.. Een vaderdie zijn kinderen wilde schenden.... een moeder.... die was als de moeder van vele voogdijkinderen. een diep verdorven vrouw. Hard en ruw ie het oordeel van deze zwerfster over den man en de vrouw die haar hebben voort gebracht. Ontsteld over de harde woorden, die uit haar mond komenover vader en moeder, spring ik op Maar zii zwijgt niet.haat spreekt uit haar woorden.... Een paar jaar geleden is hü gestorven, mijn vader. Mijn zuster heeft hü ongelukkig gemaakt.... was-ie maar eerder d'r uit geweestNiks, niks heb ik an 'm te danken. Bah dat hij mij het leven gaf.... de ellendeling.... bah, ik vloek mijn jeugdals kind van drie jaar ranselde hij ons altijd.altijd ran selde hij de dochters.... Met 'n marmotje, zooals zooveel schooiertjes in Rotterdam, moest ik er op uit, om bü de menschen geld te bedelenKreeg ik geen geld ge noeg, dan ranselde hjj me, zei ie, dat ik alles^yersnoept had. die avonden dat ik naar bed 'ging.zonder freten. Bleek en verbeten, met een ellendig ge zicht biecht zij optegen mij, den vreemdeDe jonge teekenaar zit er bijbleek van ontsteltenis. Wij beiden voelen het dit is geen ge woon, aloud, bekend vertelseltje.deze vrouw liegt nietzii heeft er niets bii te winnen.... geld, dat wij haar wilden geven, weigerde ziiik mag alles van haar schrijven. alleen haar naam mag ik niet noemen en de teekenaar mag haar niet uitteekenen. Ik ben aan het zwerven gegaan, ver volgt ze bevend, doo$ heel het land.... het laatst was ik in een woonwagenkamp, deed daar het huishouden van een blinden vioolspeler.niemand gaf iets om me niemand ik was alleen, geheel alleen op de wereld. kenbare bekoringen te waarteeren. teringachtige courtisane Violetta gaat De Yankees evenwel verstonden enecht houden van Alfredo, die van goede waardeerden haar lonkjes en lachjes zeer j familie is. Beiden trekken zich op het wel en vooral toen bleek, dat het Japansche land terug om de paar jaar dat zü nog kan midinetje zelfs geleerd had het volksliedleven aan hun zuivere liefde te wijden. van „Gocs Owu Country" op haar koto te spelen, vloeiden de dollars rijkelijk in de zakken van papa Poeh-tsji-ni. Maar Alfredo heeft geen inkomen. Boven dien komt zijn vader met Violetta bespre ken. c'at zijn dochter op het punt staat te En wie had ooit gedacht, dat Japan ertrouwen, maar dat de bruigom als eiscli zoo precies uitzag als een Amerikaan het zich altijd had voorgesteld?" Deze voor-stelling van zaken is even geestig opgedischt als onwaar van strek king. Kom, zou het citeeren van het Ame- rikaansche volkslied het „to be or not to be" zijn geweest bü het groote succes van „Madame Butterfly" over de geheele we reld? Wie de „Iris" van Mascagni en de Japansche opera van Pucoini goed kent, moet weten, dat die twee partituren niet van stül, maar van inspiratie verschillen. Bü een afwikken tusschen Verdi en Puc cini komt de laatste er even goed af wan neer wjj de meesterwerken van beiden ver gelijken. Ik voor mü zou dan de „Aida" en „La Tosca" of „La Bohème" naast el kander plaatsen ©r is geen kwestie, wie de meerdere zou zün: de edele tragiek van het Egyptische treurspel is minstens één klasse beter dan die van het burgerlijke drama. Maar of de „Traviata" nu zooveel beter zou zün dan „La Tosca", „La Bo hème" of „Madame Butterfly" is nog heel twijfelachtig. Met alle respect voor de ge niale sterfscène van Violetta o, die aan grijpende soberheid van de aria „Addio dell passato" met haar stil klagende hobo solo kan men niet wegpraten, dat deze opera heel zwakke steeën heeft. De tering- Ufdster, die tot vlak voor haar dood zware heeft, kan wonderlijk zacht en blij op kijken naar den jongen met de ventilator- schoenen, haar man. Zacht en vriendelijk gaat zij rond tusschen deze paria's.... Nu weer praat zij met opa, die in kalme Zondagsrust, in z'u eentje Pallience speelt. Ondanks alles heeft zii iets intelligents.. gaat er iets moois van haar uit. Zij heeft stelt de breuk tusschen Alfredo en Vio letta. En daarom eclipseert de gewezen courtisane. Opgemerkt, dat de partij van den vader muzikaal wel heel zwak is, mag men aan nemen, dat Verdi zélf niet veel sympathie voor dezen gang van zaken had. Ook het verloop van „Madame Butterfly" heeft iets banaals. De Amerikaansche ma rineofficier Pinkerton trouwt met een jong, Japansch meisje: Butterfly. Zulk een Oostersch huweliik schijnt niet erg bindend. Want, hoewel er een jongetje wordt geboren, kan Pinkerton, volgens de Spoorwegen wet, gemakkelijk van haar scheiden. En bovendien staat een oude Japanner klaar als tweede man voor Butterfly. De „echte" mevrouw Pinkerton, die jongere rechten heeft, zal het zoontje aannemen. Het ver liezen van man en kind is voor Butterfly te veel en daarom pleegt zij zelfmoord. Hoewel dit gegeven ethisch ook niet al te fraai is. werd Puccini er bliikbaar niet door gehandicapt. Dat mag men ten volle opmaken uit de muziek. Want een liefdes duo als aan het eind van het eerste bedrijf, de fijne stemming aan het slot van het tweede als Butterfly wacht op Pinker ton zijn episoden, die minstens op het zelfde artistieke plan staan als de sterf scène uit „Traviata". Wel moet ik toege ven want ik voel me een beetje de ver dediger van Puccini tegenover de aanval len van veel aestlieten, dat het duet van Butterfly en Suzuki het dienstmeisje, dat met haar bloemen rondstrooit ter eere van den verwachten Pinkerton wat aan den zoeten kant is. Maar nergens vervalt Puccini in „Madame Butterfly" in de tri vialiteit, die Verdi in „Traviata" soms niet kon vermijden. Wat Puccini berteft in zijn opera's, hü heeft zich gegeven, zooals hü was: een Inkrimping van den arbeidstijd in de zuivelindustrie achten de ar beidersbonden wenschelijk. De Koningin moet, op medisch advies eenige weken rust nemen in Zwitserland De werkloosheid in ons land De aanslag op een oude vrouw in de Westerstraat te Amsterdam. Het vonnis bevestigd Een gevaarlijke doch goed ge slaagde manoeuvre van het Rus sische luchtschip B. 2 Zeven personen gedood en zeven gewond door instorting te Gendo (Java) Tegen de loonsverlaging bij de 1 - 2 2 - "y 7 Twee mannen omgekocht om voor 300 gulden een vrouw te vermoorden7. Hevige koude in Duitschland. 12 graden vorst te Berlijn „7 De „Slamat" vermoedelijk plaats vervanger van de ,.P. C. Hooft". 2 Veertienjarige jongen in open vrachtauto doodgevroren 2 Verlaging van goederentarieven bij de Nederlandsche spoorwegen. 7 Drie visschers op een ijsschots afgedreven7 De economische wereldconferen tie zal pas over drie maanden bij eenkomen. 7 Omtrek nieuws„6 Marineberichten 8 medelijden met de anderen, beweegt mii *u8I°°!' d0en' V°0r ZiChzelf vraagt bSK-ÜT muziekTIÊn?k kan deze' apologie niet beter besluiten dan door er Marktberichten 8 zii geen hulp 't Zijn paria's, die uit alle hoeken dei- aarde hier tezamen komen, te midden van Duitschers, Australiërs en Chineezen, daartusschen zitten Katja en haar man, i apart aan een klein tafeltje in een hoek. aan te herinneren, dat de oude Verdi veel bewondering voor hem had, toen hij zijn eerste opera „I Villi" hoorde en toen gezegd heeft: „Hij volgt de nieuwe tendenzen, en dat is natuurlijk, maar hü Typisch huiselijk zit zü een oogenblik j trouw aan de melodie, die jong noch later weer te breien. i 0l](j ig.._ Haar vreugdelooze jeugdhaar Dinsdagavond opvoering van „La Tos ca" met het volledige Italiaansche opera gezelschap, onder leiding van maestro cav. XT Mario Parenti, de ziel van het geheel. Een het Nu. Zij zit in een wanne kamer, haar jeder kan ik deze opera ten zeerste aan- lliOOi'i mi fTiaicxn Lnrvinriia raonn rmctf rynori zwerven.het rauwe leven van den Iweg.... schijnt haar te zijn voorbiige- 1 gleden. Zjj leeft nu ten volle dit Heden.. deert nu geen koude, geen mistgeen hoon. Als ©en huisvrouw voelt zü zich veilig.Voor 't oogenblik beleeft zij alleen 't Hedendenkt niet aan den dag van i morgen, die komen gaat.onafwendbaar. r die dezelfde dreigende verschrikkingen brengt, als alle dagen, die zii op haar I zwerftochten doorleefd heeft. Maar nu zit zii bü den man, dien zii H** heeften j de zwervers van den dag laten haar zitten, ongestoordgeen onverkoren woord, geen ruwe, onzedelijke opmerking wordt gemaakt tegen deze jonge vrouw. Eenige maanden geleden zou zii moeder wordenBoven op het kleine afgescho- j ten kamertje, naast liet kamertje van den harmonicaspeler met zijn vrouw, lag zij te wachten op haar kindje. bevelen. LEISTIKOW, Kapelmeester Kon. Marine. Toen is de jongen niet het bleeke gezicht en de ventilatorschoenen in haar leven ge komen. Zij was alleen, zielig alleen.hij ookBeiden waren het zwerversleven moenog enkele maandendan zouden zij geld genoeg bii elkaar gespaard bels. dan behoefden zij niet meer te hebben voor een huisje met eigen meu- trekken met kassies en negotie langs de huizen.... dan zouden zii rust vin den.... in een eigen omgeving.... hun kinderen zouden iets anders zün, dan bedelaars.... schooiers Geen fantasie, lezer. Ik verzeker u, dat het zoo is.deze ongevraagde biecht was eerlijk en oprecht. Ik ben 48 jaar, ik ken de wereld.... de fceekenaar is een jonge snuiter.pas van de H.B.S hü weet ook, dat deze zwervers hoopten tot rust te komenin eigen huisje met eigen meubels. Zij zijn man en vrouw geworden.... maar de crisis.die de heele maatschap pij tot een puinhoop maaktverrichtte ook h'iea' zijn onheilswerk.deed hun plannen in duigen vallenhun huisje bleef een luchtkasteeleen fata morgana. Nog zwerven ze voort.... van huis tot huis.... ze worden afgesnauwd.... nie mand spreekt een goed woord tot hen msteloos is hun trekken Vreemd, deze jonge vrouw, die zoo hard en hitter door het leven geslagen is, die een vreugdeloos sombere jeugd achter zich -/-VA ZLorvc' I -v Wij willen onzerzijds nog even herinne ren aan de plaatsbespreking, welke Zater dag aanvangt en verwijzen daarvoor naar de advertentie. Spoedzendingeri, 's merg. van hier verzonden, zijn reeds om 9 uurv.tn. in A'dam en worden direct besteld. Donderdag 26 Januari. Tooneelavond M. U. L. O.-vereeniging. Casino 8 uur. I Maranatha-conferentie, n.m. 3 u. Milii. Tehuis, Kanaalweg, n.m. 8 u. Evang. Ga bouw. Palmstraat. Het kamertje van den harmonicaspeler en zijn vrouw en dochtertje. Een vrouw uit de buurt, haar naam noem ik niet, werd gehaalder was een klein schepseltje meer op d© wereld.... Krijtend lag het boven in het kleine ka mertje bü Visser op de Keizersgracht en toen het eerste krüten vau het kindje ge hoord werd, waren dte zwervers beneden stil, wonderlijk vreemd stilmet ver strakte koppen, bleek, zonderling ont roerd zaten zii beneden rondom de langeontberen moeten. De vorst heeft de visscherij stilgelegd. Eenige kotters mogen nog zee hebben gekozen en kunnen hun geluk beproeven met de tong- en schoivisscherij, de botters en de andere visschers leggen er uit. Misschien dat de kotters nog kunnen profiteeren van de weinige aanvoer van visch te IJmuiden, veroorzaakt door de nog durende staking, waardoor dus allicht de prijzen zullen sRjgen. De kotters toch schü'nen niet te vallen onder het groot-trawlbedrfjf, zoodat aan de door die vaartuigen aangevoerde visch geen belemmering wordt in den weg gelegd Maar overigens ligt hier alles stil, zoo wel het vlet- als botterbedrijf. Met ebgetü stroomt de haven vol ys vanaf de ondiepe waarden, zoodat voor deze vaartuigen de vaart onmogelük wordt gemaakt of althans zoodanig wordt be lemmerd, dat het beter is niet van wal te gaan. Ook in de Waddenzee begint zich steeds meer üs te vormen, zoodat daar de visscherij toch zou zyn uitgeschakeld. De garnalenvisscherij, die anders de visschers door het wintergety hielp, maar die dit seizoen totaal onbevredigend ge noemd kon worden, is door de vorst geheel stilgelegd. De Ouddorper visschers, die met een zevental schuiten nog naar hier waren gekomen, om te pogen een boterham te winnen, liggen nu ook machteloos, waar door hun bestaan nog soberder wordt, vooral omdat deze visschers alle steun speelt hij paHlenoe in zijn ©entje. tafel. Het kindje lag op een dekentje.... en het zag er. toen het geboren werd, precies uit als het kindje van een gravin.... Want de Schepper van alies is recht vaardig. Bü het iietreden en verlaten der wereld, hü dood en geboorte, is er geen onderscheid. Rijke kinderen komen even naakt en zonder deftige kenteekenen ter wereld, als de kinderen der paria's. I>e Schepper der wereldgeprezen 1 Zijn naam., is rechtvaardig.Zoolang! liet kindje naakt, poedelnaakt is, is er ge- j lijkheidmaar wanneer het kleertjes worden aangetrokkendan pas komt het verschil., dan komt het onderscheid.. I de een ligt In fijn teer kanten weefsels in i een luxueus wiegje, de ander het poedel- Maar ook voor onze visschers gaat de moeiiyke rijd niet onopgemerkt en onbe roerd voorbij. Er zün vele dingen, die hun gedachten bezig houden, waarvan een der dichtst- byliggende is: hoe garnalen, bot, haring en ansjovisvisscherij in de toekomst zul len zün in verband met hetgeen na de afsluiting der Zuiderzee is geconstateerd. Berg- en werkplaats voor den speeltuin. Van het Centraal-bestuur van de Speel- tuin-Vereeniging „Den Helder" is eeu 1 schrijven bü B. en W. ingekomen, waarin medegedeeld wordt, dat in het bestaande clubgebouw aan de Breestraat geen berg ruimte is voor het opbergen van het spel materiaal, zooals klimtouwen, klimpalen, schommelbakken, schommels, e.d., terwijl, in verband met de grootte der clubs, te weinig werkruimte is. Onder overlegging van êen teekening verzoekt het bestuur voor gemeente-reke ning een berg- en werkplaats te willen plaatsen. De kosten bedragen, volgens raming van den Directeur der Gemeente werken 1500.—. Voorgesteld wordt hiertoe te besluiten. Een aanbesteding hiervoor zal worden gehouden. Verkoop recht van erfpacht. Door den heer J. Klercq, alhier, is aan de gemeente verzocht aan hem het erf- pachtsrecht over te dragen van een per ceel duinterrein, groot 1410 m2 voor den bouw van een woning. Als door adressant te betalen koopsom van het erfpachts- recht stellen B. en W. voor een bedrag van 0.25 per m2. B. en W. geven in overweging ook ten aanzien van deze aanvrage maatregelen te nemen, dat voorkomen wordt, dat de gevraagde grond in de toekomst mede be nut wordt voor het houden van vee, het geen ongewenscht is met het oog op de bodemverontreiniging ter plaatse. Een overeenkomst in dezen geest Is onin worpen. Plantsoen einde Ankerpark. Met het vernieuwen van de bestrating van het Ankerpark, welke straat, eigen dom is van het Rijk, heeft de gemeente op een gedeelte van den wegkant aan het eind van het Ankerpark tegen den Haven- dyk, een plantsoentje aangelegd om liet geheel een beter aanzien te geven. Daarvoor was evenwel vergunning van het R(jk noodig, ter erkenning van het eigendomsrecht van den Staat op den grond moet per jaar een bedrag van 2.50 betaald worden. B. en W. verzoeken machtiging tot het aangaan van de noodige overeenkomst (Wordt -verr olflcdx Behalve den dag. bootdienst dageiiiks n.m. 5 uur* Boerhaavestraat, groot 385 ms, waaro reeds een woning is gebouwd. Prijs Erfpacht en verkoop van grond. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor: Ondershands te verkoopen aan L. A. van Hoeke alhier een stuk grond aan den Singel groot ongeveer 167 m2, waarop reeds een woning is gebouwd, voor den prqs van 10 en 4 per m'; id. aan J. Schenk alhier een stuk grond aan de naakte lüfje bedekt door versleten lappen.van A'dam voor spoedzendingen. en

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5