ESONA-EXPESSR SCHAATSEN derde bl ad heldersche courant van zaterdag 28 januari 1933. =7' .7.-tt Het rauwe leven der Heldersche zwervers. KONING WINTER. Stadsnieuws. dag@li|ks rs.m. s u&sr Prins Willem van Oranje. T. 6. GGVERS - WESTSTRAAÏ Op- en ondergang wan Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan op: ond.: 9.05 21.19 7.45 16.40 10.59 11.15 9.15 22.34 7.44 16.41 11.35 11.54 9.26 23.48 7.43 16.43 .- 0.18 Jan. Z 29 M 30 1) 31 Febr. W 1 D 2 Zon Hoogwater op: ond: sra. nam. 9.37 9.51 1.02 V 3 10.09 2.17 Z 4 10.34 3.30 7.41 16.45 7.40 16.46 7.38 16.48 7.36 16.50 0.28 1.03 1.43 2.35 0.44 1.22 2.07 3.09 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 28 Jan. 17.08 Zondag 29 Jan. 1710 Maandag 30 Jan. 17.11 Hij heerscht met onbeperkte macht, de winter! Onweerstaanbare kracht gaat er van hem uit. Tot vreugde van velen, die vermaak vinden op de vaarten en kanalen, die hij gekluisterd heeft en omgevormd tot gladde banen. Vroolijke jolijt, gezonde sport is nu het deel van menig mensch. Maar de winter is ook onbarmhartig. Hij kwelt en striemt meedoogenloos met zijn snerpende ademtocht. Naast de vreug de staat het zooveel grootere leed. Het plaatselijk-crisis-comité kan er van getui gen. Op één dag komen meer dan zestig aanvragen om steun. En wat meer zegt, is dit, dat bijna allen gegrond zijn en drin gende uitvoering noodzakelijk is. Gij, die Uw vreugde geniet, gij, die zoo heerlijk bij uw kachel u neernestelt, aarzelt niet langer. Grijpt naar uw portemonnaie en stnurt een van Uw kinderen even naar de Koningstraat. Daar immers met Uw gave. Daar is de crisisbus. aan den bui tenmuur van de Heldersche Courant. Of ook, neemt Uw giroboekje en vult Uw bedrag in voor gironummer 121145, ten name van M. A. Grunwald. Maar niet er mee gewacht. Nu doen! Morgen zijt gij het vergeten. Breekt de meedoog enloosheid van Ko ning Winter! Gij zult des te meer van Uw vreugde genieten. Bij het laatstgehouden examen te Den Htaag, slaagden voor het machinisten- diploma A de lieeren P. Verweel en G. Wolzak. AANBESTEDING. Uitslag der door L. Sok, architect, ge houden aanbesteding betreffende bouw veilinglokaal voor rekening Hekiersche Eierveiling: J. Toes, Callantsoog 2475; J. Wieringa, Den Helder 2480; G. Hoornsman, Julianadorp 2530; W. F. T.about, Den Helder 2575; G. E. Koger, Den Helder ƒ2620; A. de Kloe, Den Hel der 2680; J. v. Willigen, Den Helder 2700; Joh. Steeman, Den Helder 2939; A. v. d. Wal. Den Helder 2992; M. C. v. d. Plas, Den Helder 3080; A. J. Mulder, Den Helder 3100; S. v. Scheyen, Koegras 3136; C. de Wijn, Den Helder 8195; C. Goes, Den Hel der 3275; fa. Gebr. Smit, Den Helder 3323; Minneboo en Walboom, Den Helder 3400; C. Reijers, Den Helder 1/ 3790. CONTINGEXTEERIXG VAX TRICOTGOEDEREX, WOLLEN EX HALF WOLLEX STOFFEX EX VROUWEN-, MAXXEX- EX KINDERBOVEXKLEEDIXG. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar zijn voor belanghebbenden aanvraagformulieren verkrijgbaar voor de vergunning tot invoer van bovenstaan de artikelen, waarvan de contingenteering met ingang van 1 Febr. a.s. is verlengd. MAILVERZENDING AAN H.MS. „JACOB VAX HEEMSKERCK". Volledig gefrankeerde en van de daarvoor vastgestelde aanwijzing voor ziene brieven en andere stukken bestemd voor de opvarenden van H.Ms. „Jacob v. Heemskerck" zullen worden opgenomen in de navolgende aan dien oorlogsbodem te verzenden brievenmalen op 2, 5, 8, 9 en 10 Februari naar Las Palmas. Laatste buslichting ten Hoofdpostkan- tore; voor de zendingen op 2, 5 en 8 Febr. daags te voren 20.55 u. Voor de zendin- jgen op 9 en 10 Febr. denzelfden dag 111.57 u. Op 16 en 19 Febr. naar Santa Cruz de Teneriffe. Laatste buslichting daags te voren 20.55 u. Op 21, 23 en 25 Febr. naar Funchal (Madeira). Laatste buslichting resp. 20 Febr. 20.55 u.. 23 Febr. 16.09 u. en 25 Febr. 11.57 u. VISSCHERSVEREEXIGIXG „SAMEXWERKING". Bovengenoemde vereeniging hield gis terenavond haar tweede jaarvergadering in het Evangelisatiegebouw in de Vijzel straat. Aanwezig waren volgens de pre sentielijst 65 personen, w.o. 3 donateurs!. Later kwamen nog enkele leden ter ver gadering. Wethouder De Boer, onder wiens departement de visscherij ressor teert, was eveneens aanwezig. Na de opening door den voorzitter, de llieer Joh. W. Stevenson, werd overge daan tot het lezen van de notulen'van «je vergadering van 17 December 19.>i. wélke onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen aegt de heer Slot iets gehoord te hebben over het opruimen van het wrak van de tus- car". Wat hebben wij daaraan, vraagt liy, het zit binnen de gronden, laat men er een boei leggen. De voorzitter antwoordt, dat de regee- ring in dezen tyd er niet gauw toe ovei - gaan nieuwe lichtboeien bij te plaatsen. De heer Wezelman zou er het liefst een rood licht op hebben. Ja, dat witten er meer, maar een half ei is beter dan een leege dop. Uit het jaarverslag nemen wij het volgende over. De toestand van de vereeniging mag gunstig worden genoemd. Het ledenaantal bedraagt 108, er zijn 17 donateurs en er is 1 eerelid. Vrijwel alle visschers zijn nu in „Samen werking" georganiseerd, de enkelingen die nog niet zijn aangesloten, loopen hun voordeel voorbij. Hoewel het bestuur zich slechts actief heeft getoond, kan men, ten gevolge van de slechte tijdsomstandig heden niet optimistisch zijn. Het ligt ech ter buiten de macht van de vereeniging 'daarin verandering te brengen. Dank wordt gebracht aan het Burgerlijk Arm bestuur, dat bij te lage besommingen aan vullenden steun heeft uitgekeerd. Ver schillende acties werden gevoerd, zoowel voor de zusterverenigingen te Wierin- gen en Texel en wat betreft de visscherij benoorden den afsluitdijk in het voor jaar van 1932. Weliswaar was het. succes nihil, maar toch mocht het gelukken de onkosten der verbalen, die aanzienlijk waren, tegen matigen prijs af te koopen. jDe actie tegen de botoverplanting in het Amstelmeer had succes, eveneens de on- Hierbij wordt ook melding gemaakt van de medewerking der gemeente dat de politiepost, aan de Zuidstraat, disponibel i stelde voor het uitbetalen van den steun, waarvoor anders vergaderruimte gehuurd bad moeten worden. De mededeelingen werden gevormd door een toespraak van den voorzitter. Veel werk is er verzet ge worden en „Samenwerking" heeft haar bestaansrecht zeker wel bewezen. Hij re leveert het vele werk dat hij heeft móeten verzetten en dankbaar is hij voor de me dewerking die hij van zijn mede-bestuur-^ ders en ook van het gemeentebestuur mocht ondervinden. In het hijzonder noemt hij het Burgerlijk Armbestuur dat in 1932 een som van f 7621.74 aan de be hoeftige leden uitkeerde en in de 3 eerste weken van Janyari 1933 reeds 1436.50 bedroeg. Dankbaar is hij voor het blijk van sympathie dat hem bij het één-jarig bestaan der vereeniging werd aangebo den, n.1. een voorzittershamer en een kist sigaren. Met een krachtige opwekking om op den ingeslagen weg voort te gaan, eindigde de heer Stevenson. is naar uw v< reeniging gestuurd om ad- PRFOiKREURTEfJ vies. Ook hebben wij contact gezoent met de visehhandelaars hier ter stede, die ook ZONDAG tS JANUAR11933 weer een vereeniging hebben. Na eenige opmerkingen dacht ik, dat alles in orde DEX HELDER was. maar de plaatselijke afdeeling van de Vcd. Hm. Gent. (Nw. Kerk. Weststraat) Transportarbeiders vroegen vergrooting 's Avonds 6.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „De ware grootheid" Spoedzeridingen, 's morg. van hier verzonden, zijn reeds om 9 uur v.m. in A'dam en worden direct besteld. De heer I>e Boer hield daarna een toespraak. Hij feliciteert de vereeniging dat zij haar eerste volle jaar achter zich heeft. Dat er contact met het gemeentebestuur bestaat, stemt tot vreugde en gepoogd moet worden dit contact nog te versterken. Dat er samen werking tusschen de ledén en het bestuur en samenwerking tusschen de vereeni ging en de autoriteiten moge zijn. jDeze tijd is vooral voor uw bedrijf vol 'vraagteekens. Wat beteekent voor uw bedrijf en voor onze stad de afsluitdijk? 1 Er is een tijd geweest dat ik gemeend heb dat dezen tijd een groot voordeel voor u zou zijn, toen ik keek naar de vele vis- schersplaatsen rondom de Zuiderzee die gingen verdwijnen. In eerste instantie is het gelukt om als leverancier op te treden voor Amsterdam wat betreft de levende garnalen en wij hopen dat dit zal uitgroeien. Aan den anderen kant weten wij nog niets met zekerheid betreffende de ver anderingen in den vischstand. Vraagtee kens doen zich hier voor die van door- derhandelingen betreffende den pwfprijs. 8 F V HlD T PP De verlichting in het Molengat werd ver- la^§|£yjl,„g> rïiT «8 N beterd. De waterlevering aan den kant V£ kan worden tegemoet gezien. Veel mede werking werd bij verschillende heeren van liet gemeentebestuur ontvange^, waarvoor men erkentelijk is; een speciaal woord van dank past aan wethouder De Boer. j Het finaiicieele verslag van A'dam. vermeldt als. ontvangst aan inleggeltjen, contributie's en donatiegelden over 1932: 725.99, de verschillende uitgaven be- j loopen 592.23, zoodat het kassaldo, op liet einde van 1932: 133.76 becU'fteg. slaand gewicht zijn voor u en uw bedrijf jen ook. voor onze stad en ik hoop dat u en uw bestuur naast het gemeentebestuur j zullen staan wanneer dit tracht deze vraagteekens op te lossen. Dan komt spr. tot de wijziging van de verordening van vischafsiag. Het ontwerp APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de Apotheek der firma Smeets—Snel, Weststraat. Van Maandag 30 Januari tot 6 Februari wordt avond- en Zondagsdienst waarge nomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. „Z 1" EN „Z 2" NAAR IJMUIDEN. In verband met den toestand in de haven, waardoor de booten gevaar zou den loopen in te vriezen, zijn H. Ms. „Z 1" en „Z 2" Donderdag voor onbepaalden tijd naar IJmuiden gedirigeerd. JUBILEUM HELDERSCHE BESTUURDERSBOND. Feestavonden op 3 en 4 Fe bruari a.s. Ter gelegenheid van het 25-,jarig be staan van den Helderschen Bestuurders- bond zullen feestelijke vieringen daarvan plaats hebben op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Februari a.s. in Casino. De Voorzitter van het N.V.V., de heer Kupers, zal de feestrede uistpreken en het Modern Am- sterdamsch Kleinkunst-ensemble onder leiding van Is. Romijn zal een uitgebreid en afwisselend programma opvoeren, waarvoor wij naar de in dit nummer voor komende advertentie verwijzen. Behalve deze beide avonden, die voor de leden van bij het N.V.V. aangesloten vakbonden ïrfCt een genoodigde gratis toegankelijk zijn, en waartoe ook geestverwanten kunnen wonden geïntroduceerd (natuurlijk voor zoover er plaats is) zal op Zaterdagmid dag 3 uur een kinder-voorstelling plaats hebben in Tivoli-theater en Witte Bios coop. Deze kinder-voorstelling is door de directie van deze theaters aangeDoden aan alle kinderen van 7 tot 14 jaar van leden der vakbondsafdeeling; behalve kinderfilms zal ook een poppenkast wor den vertoond. Voor nadere bizonderheden, ook be treffende het verkrijgen van introducties enz., verwijzen wij naar de advertentie. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Afd. Den Helder. Donderdag 2 Februari hoopt de plaat selijke afdeeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede een bijeen komst te houden om kwart over aclit in gebouw U.S.O., Kanaahveg. Ds. H. A. Enklaar en ds. P. H. Borgers zullen als sprekers optreden met het on derwerp: „Internationaal vertrouwen". Muzikale medewerking wordt verleend door mevr. DijkshoornThieman en door een klein gemengd koor onder leiding van den heer A. A. de Hoogh. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij voor alle belangstellenden. Men zie de advertentie. Het bestuur der plaatselijke afdeeling is samengesteld uit de dames: A. Dekker Klik, A. v. MaanenMarken. J. Steen- ineyerv. d. Ript en de heeren ds. Enklaar, A. A. de Hoogh, A. Lever, M. A. Kolater, J. B. F. Meyer en ds. Borgers, j bjj wie men zich als lid der afdeeling kan opgeven. *,41' door YVEL DLAWNURG. (Auteursreoht voorbehouden). 4) (Vervolg). Enkele minuten nadat het nieuwe men- schenkind de eerste kreet op deze wereld slaakt, wordt met kleeding het standver schil aangegeven.... maar de Schepper der wereld., geprezen Zijn naam., slaat geen aandacht op de kleederen, die de menschenkinderen dragen in dit leven.. I Het gaat niet om de kleeren.... om het uiterlijk.... Het gaat alleen om hetgeen dp mensch aan daden verricht I Het rijke kindje in fijne kleertjes gekleed en de arme met schamele' lompen bedekt, gaan vaak ver, heel ver van elkaar door het leven.... maar een.s zal den rijke zijn smoking, den arme zijn lompen uitgetrok ken worden en dan aan het eind" van hun leven, zullen zij beiden nederliggien.in een wit doodshemd, zijn zij weer gelijk, als bij de geboorte en dan zal gewogen wor den, niet hun rijkdom., niet hun armoe.. maar hun geesthun daden.... hun zieleleven.... niet het uiterlijknoch die kleeren. Het kleine jongetje lag naast de moe der.... naast Katja.... en zij met haar stille, zaolite natuur, staarde naar het kindje.... Een groot geluk kwam over de zwerfsterO, zij zou voor haar kindje een moeder zijn. Behoedzaam, bijna bang het kleine teere wezentje aan te raken, nam zij het uit de handen van de buurvrouw, die haar verlost had. Beneden liepen de kassies-mannen en zwervers heel zacht op hun teenen en hieldten raad.... er was een kindje ge boren.... Haai- man had reeds naar het ziekenhuis aan de Buitenhaven getelefo neerd.... ze zouden komen om Katja te halenen ook het kindje Toen de pleegzusters kwamen, zijn een paar sterke kassies-mannen naar boven gegaan en hebben Katja en haar kindje naar beneden helpen dragen. Verlegen en onhandig waren zij, maar sterk.... In het ziekenhuis aan de Buitenhaven heeft Katja haar kindje nog eenige dagen gevoedveel nam 't niet tot zich 't was een zwak, heel zwak kindjeOp een morgen vroeg zij de pleegzuster haar het kindje te brengen., de zuster zweeg., het kindje van Katja. de zwerfster, zou nooit een zwerverskindje behoeven te worden.... nooit zou het van huis tot huis moeten gaanals haar moederBe neden in het doodenhuisje van het Hel dersche ziekenhuis lag het kleine jongetje, koud., bleek., dood.... en toen het in een klein zwart houten kistje gelegd was, kon niemand meer zien of het 'n konings- of een paria-kind was geweest.... en dit is de grootste eeuwige rechtvaardigheid. Er zijn tranen in de oogen van de zwerf ster als zij dit verteltik heb het nog tweemaal gevoednokt zij.... toen.. was het weg. ze hebben 't me niet meer lntefi zien. dood was ze. Geen fantasie lezer. Dit keer is het niet de roman- en noveHenscbrijver, nu sta ik tegenover de werkelijkheidde reëele werkelijkheid.... het rauwe leven. De harmonica-speler is 't met zichzélf eens gewerdenHii moet nog een pa^r dagen opknappen.... een paar dagéh iti de lik zitten.... hij heeft zender toestem ming harmonica gespeeld op den openba ren weghü kan de drie gulden niet betalen, dus mot gaan zittenhü is den heelen dag spinnijdig geweest. Van zoo'n beetje harmonica-miiziek.hii moet toch leven., en als 't nou nog rot-muziek was, die hij maakte, maar je mot hem hooren. Die voor de radio spelen zijn knoeiers, hij hem vergeleken. Hü geeft muziek.fijne muziek, waar je hart van opspringt. Als hü in de volksbuurten aan zijn harmonica trekt, dan zwieren vrouwen en meiden dansend over de straatsteenen met wijd- waaiende rokken.... als hü komt met zijn vrouw en kindje en ze zingen liedjes, dan mept hij de miezerigheid uit de hoofden en harten der vrouwen...voor een paar dooie centendan zingt hij en ziiin vrouw en die kleine meid van dé „Dieven- wagen" en van „Liefde" en van „De Schip breuk" en net als ie dan klaar is, komt zoo'n agent en die vraagt of ie wel mag zingenen als ie dan niet mag, gaat ie voor twee dagen de lik in. Soms hei je wel goeie agenten, zegt hij, die gaan, als ze harmonica hooren spe len, een ander straatje in.... maar je heb er ook bij, die op alles lettendat zijn dienstkloppers. Misschien speel je valsch, ouwe, zeg ik, en er zijn veel muzikale agenten. Valsch spelen doet ie alleen als hij pandoert en klaverjast, zegt de Lange, die bezig is een knoop aan zyn vest te naaien.... dan speelt ze valsch, maar als hii harmonica speelt is 't zuiver spulallo Pierement, voor de Helder sche krant een Pierement! ~Z.O-V* 4*^ van het aantal vischkisten. die de ge meente beschikbaar stelt. Hier voelde spr. wel wat voor, mits de gemeente niet alleen hiervan de lasten droeg. Met de betrokken vereeniging is toen afgesproken, dat zü zich tot B. en W. inet een zoodanig ver zoek zouden richten. Ook meenden de transportarbeiders, waarbij de vlettermenschen georganiseerd zijn, aanmerking te moeten maken op de tijden, waarop de afslag open stond, doch na gepleegd overleg hebben zjj cit goed gevonden. Alle lichamen, die er mede te maken hebben, hebben de nieuwe veror dening thans goedgekeurd, en deze zal wel, naar ik vertrouw, in de e.v. raadsvergade ring worden aangenomen. Is dat het geval, dan zal het misschien voor de visschers niet meer noodig zijn om elders te gaan markten, maar dit hier te doen. Het is in elk geval de moeite waard om in die rich ting een proef te doen. Wanneer ik zoo de cijfers van wat er in 1932 gemarkt is, wat hier gemarkt had kunnen worden, een* naga, dan is dit nogal wat. Pogingen zullen door het gemeentebe stuur wol-den gedaan om in liet haring seizoen het goederenvervoer beter geregeld te krijgen. Dat zal meehelpen om van onze stad liet grootste haringcentrum van ons land te maken. Bü het gemeentebestuur zijn plannen voor bedrijfssteun voor uw bedrijf in stu die. Daartoe heeft men de vissciiersvaar- tuigen in twee groepen gesplitst, n.1. die met motorische kracht en de zeilvaartui- gen. Voor de zeilvaartuigen zou de owde regeling gelden, maar de andere zouden in drie groepen worden verdeeld, n.1. vaar tuigen met een motor beneden 40 pk, van 4080 pk en die boven 80 pk. De aan de eerste categorie gegeven bedrijfssteun be draagt b.v. bij een besomming van 95, 30, zoodat de besomming dus 125 wordt. Voor de andere groepen is de steunverleening hooger. Van den toeslag krijgt de viss er 1/5 gedeelte contant en voor die andere 4/5 krijgt hij een bon, waarop hü de i »\ve olie kan koopen. Hier tegenover staat de verplichting van den visscher, cm in Den Helder te markten. Deze maatregel wordt bij wijze van proef genomen. Spr. stelt vertrouwen in de Heldersche visschers, hij heeft, wan neer hü door zijn arbeid met hen in contact kwam. een zeker respect met zich meege nomen. Hij hoopt van harte, eet de vis schers aan dit plan hun medewerking zul len geven, dat zij zullen toonen de men- schen te zijn, waarvoor hij ze altijd heeft gehouden. Spr. eindigt met de beste wensclven voor den bloei van de vereeniging en richt zich speciaal nog tot den voorzitter, wien hjj dank brengt voor liet vele werk. dat hij heeft gedaan en ïrcg steeds doet. De heer Stevenemi ciankte voor deze (Mare. 10:43) Xed. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Viering van den Jeugddag Onderwerp: „Éénheid in de ver scheidenheid" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 li. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. H. Velema, van Drachten Herst. Evaiig. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Gods zoekende liefde" Woensdag 1 Februari nam. 8uur Ds. P. H. Borgers. Bijbellezing Onderwerp: „Het onze Vader" Donderdag 2 Februari, 's Avonds 8 uur, Deutscher Vereln. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek 's Avonds 7 uur, de heer Makkelie van Amsterdam Lichtbeelden Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 u., Verschillende sprekers Evangellsatiegehouw, Vüzelstraat: Büeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 5 4de Zondag na Driekoningen 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3£ n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Veriossings-samenkoinst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspvonkelüke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdükstraat hoek Schagenstvaat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN wooircten, maar wees erop, dat het vooral de heer De Boe is, die in het gemeentetoe- Ned. Herv. Gemeente. alleen zal moeten laten, onverzorgd... hy denkt er nu met aan, dat hij te arm is i om zyn boete ti betalen. Hii heeft Zijn instrument, zijn harmo nica. Als iets heiligs neemt hij deze in de hand! Bewonderend kijkt zijn vrouw naar hem op.... de musicus.... haar musi cus haar man, met wien zij rondzwerft. Er is stoelengeschuif gekuch en zenuwachtig beweeg onder de paria's alles is in afwachting, het is hier nu mi niatuur Casino en hetzelfde gedoe als daar even voor .dat het scherm opgaat en de altisten hun spel gaan beginnen. Deze harmonica-virtuoos te in de oogen van de mensehen van de straat, geen zwerver ge enveraente, hii is die Leisti- kow, de Willem Mengelberg voor hen zijn vrouw en kind zijn stafmuzikanten zooals Pala, Joh Strobel en Snaphaan. Er is stilte en afwachting. Kyk, nu trekt Mengelberg aan het instrument, hij roept zelf het programma af. Met stentor stem schreeuwt liy: attentie, Pierement en ik speul de „Dieven vagen". Dan rui- schen en klateren en donderen de stem men van de gasten van Visser over de Keizersgracht. stuur voor de belangen van de visschers ijvert. Bestuursverkiezing. Na eenige huishoudelijke discussies weiden de aftredende leden, die heeren Herkemti en Sluiter, herkozen, die beid-en hun herbenoeming aannamen. Geen dienst, Lezing van den heer dr. Suys. Voor de afdeeling Den Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Hnancieele commissie.jieer (jr< suys, leeraar aan de Han- Benoemd werden de heeren P. Bais en i delsschool alhier, Donderdagavond in de Roozencaal. bovenzaal van het café Van Weelde een Rondvraag, lezing over Prins Willem van Oranje. De heer Wezelman verzoekt een ver-! De voorzitter van de afceeling, de heer zoekscbrift weg te sturen om een lichtboei te plaatsen op het wrak van die „Tuscar". Dat is al weg, wordt geantwoord. De heer Slot is van meening. dat er in het geheel niet op de medewerking van liet gemeentebestuur 1e roemen valt, voor al de behandeling door d'e ambtenaren laat veel te wenschen over. v. d. V l i s, leidde met een kort woord den heer Suys in. Hü wees er op, dat deze ver gadering niet in de eerste plaats uitge schreven is met het oog op den komenden gedenkdag van de geboorte van Willem van Oranje. Het bestuur heeft gemeend, dat naast de taak op vakvereenigingsge- bied ook behoort te worden gedacht aan De voorgestelde regeling bevalt hem ookhet cultureele en deze lezing is als d-e eev- vabsie Ja, Pierement., pierement voor onze nieuwe kameraden.... pierement voor de Heldersche Courant., roepen de zwervers. De harmonicaspeler is al veer vergeten, 'dat hü zün vrouw en kindje eenigen tijd. dat hy morgen opgesloten zal zitten als een wild dier in het Huis van Bewaring.. cie Hu-rmowlcASJoeler re>eV wev trots: „hat pifcremfcnY. De geluiden klinken nu eens als donder slagen tegen het lage houten plafond, dan weer als h-et geklater van een zacht rui- schend beekje en alles zingt mee, gaat op in deze muziek van de straat, voortge bracht door een paria, begeleid door 26 paria-stemmen. Op de schoot van een man, die meerdere malen met den strafrechter in aanraking kwam, zit het driejarig doch tertje van den harmonica-speler en zingt mede met haar klein teer kinderstemmetje het lied van de ge vangeniswagen. Zy zit op de schoot van een man, die door ellendige levens omstandigheden.... zelf in die gevan genis gezeten heeft.zü is 't kindje van een man, die morgen moet gaan zitten, niet uit de grap zooals Yvel Dlawnurg, de feuiUetomiist van de „Heldersche Cou rant", maar uit bittere noodzaak. Maar nu nu is het Pierement. Pierement ter eere van c« Heldersche Courant. niet. De geheele week zit hy' op zee en dan heeft hü druk werk om zijn visch in IJmuiden te kunnen markten. Het afslaan op den afslag gebeurt ook niet al te best, er is maar één marktmees ter en ciie kan soms den boel niet bijhou den. De medewerking van het gemeente bestuur is maar theorie, In de praktijk komt er niet veel van terecht. En dan d-e behandeling hii het Burgerlijk Armbe stuur deugt ook niet. De heer De Boer verdedigt de voorge stelde regeling. Men moet goed' in het oog houden, dat het maar een proef is. Laten we het eens probeeren. Op zoo'n manier moet de handel hier naar toe getrokken worden en dat brengt op den duur toch voordeel. De gemeente vergeet het visch- bedrijf niet, elk jaar wordt er 4 5 5000 gulden op toegelegd. Wanneer uw veree niging met wenschen komt, worden deze niet in de prullemand gedeponeerd, maar ernstige aandacht wordt er aan geschon ken. Veel is er reeds gedaan en veel is er n-og in de pen. Proheer de regeling nu eens werkelijk; de uitkomsten zullen lee- ren of deze goed is of niet. De heer Slot geeft de verzekering, dat hij en al zifn collega's wel willen mede werken, maar van de besomming kan niets gemist worden. Er is gezegd-: in het eerst moeten offers word'en gebracht, maar een visscher, die steun ontvangt, kan niet offeren. In den oorlog kon ik ergens voor mijn visch meer maken, maar de ge meente zei „hier er mee". Nu moet die ge meente maar offers brengen als men hier het visdh-oentrum wil hebben. De heer Dé Boer geeft nogmaals de verzekering, dat .liet gemeentebestuur alle .gebeurtenissen met.de grootste belang- j stelling volgt en dat de belangen van de - Heldersche visschers in goede handen zijn. De heer Slot vraagt nog pogingen te willen doen om een tweede gashoei naast de zwarte ton No. 2 in het Molengat ge- plaatst te krijgen. Dit wordt door het bestuur overgenomen. Hierna was niets meer aan de orde en werd de vergadering om ongeveer half 12 i gesloten. weder ontvangen varcaf f 1.50 ste in de serie te beschouwen. Hierna was het woord aan den heer Suys. Men moet zich wel degelijk weten te verplaatsen, zoo begon de heer Suys, in don tyd waarin Prins Willem van Oranje optrad. Wy moeten de gebeurtenissen uit die dagen niet van een tegenwoordig standpunt beschouwen, maar wel degelijk rekenschap geven, dat wü met een periode van eenige eeuwen terug te doen hebben. De periode van de activiteit van den prins valt tusschen 1559 en 1584, dus net een kwart eeuw en in dezen tüd is hü ge worden de leider van den opstand tegen Spanje en indirect de stichter van den bloedenden staat der Nederlanden. De ontwikkeling van de Xeöer- landert? Uitvoerig beschrijft spr. do ontwikke ling van de Nederlanden tot het tijdstip van Willem van Oranje. De verschillende gewesten hadden zich vereenigd tot de 17 Nederlanden, die niets anders met elkaar gemeen hadden dan dat zü c'ooii één vorst wierdien geregeerd. ZÜ hadden hun verschillende eigen aardigheden. Sommige daarvan waren eerst in 1543 vereenigd, andere daaren tegen stonden reeds lang onder het Bour gondische gezag. Iii deze gewesten ont stond een gevoel van veronachtzaming en daar, in de Zuidelijke gewesten en Holland en Zeeland, is het verzet ook begonnen. Zü treden als geheel op en er is geen sprake van gewestelijke zelfstandigheid. Voor de andere gewesten, zooals Utrecht, Drente, Overysel en Groningen, is de Bourgondische heerschappij eigenlijk maar een intermezzo geweest. Zü zün niet zoo zeer vrij geworden, doch zij zijn vrij ge bleven. Het verzet concentreerde zich dus in c Zuidelijke Staten en Alva. die hierheen gezonden werd om dat te breken, richtte zich vanzelf tot die staten, de andere hie ven vrijwel buiten beschouwing. De centralisatiepogir.gen van den verst stietten daar op tegenstand. De steden hielden vast aan hun privileges, de ad. I en de geestelijkheid kwam in verzet. Men kwam in verzet tegen de heerschappij van den vorst, die de Nederlanden ging beoor- deelen uit het oogpunt van zün wereld politiek, omdat de Nederlanden ceel uit maakten van het groote rijk. Deze staten werden can ook wel in kwesties gewikkeld, waar zij feitelijk niets mee te maken had»

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9