EJIH2T1 1 t S K» IS ALTIJD Tegen GRIEP DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht. OOK VOOR DA M ES-CONFEOTI1 Polsmoffen!!! Öfwfn: AKKERS Abdijsiroop a o. 7230. EERSTE BLAD DINSDAG 31 JANUARI 1933 61ste JAARGANG Een kabinetscrisis in Duitschland, die weer opgelost werd. Adolf Hitier op het tooneel. Regeerings- crisis in Frankrijk. De groote overwinning voor de Valera. Vergiftlgingsgeval te Utrecht. FEUILLETON E €1 UR Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heiderscha Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ot. per regel (galjard). lngez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Von Schleicher is van het tooneel ver dwenen en Hitier is er verschenen. De gebeurtenissen ontwikkelen zich dien laat- sten tijd snel en men verwondert zich niet meer zoo spoedig over dingen, die voor heen groot opzien zouden hebben gebaard. Ook in dat opzicht stompt de massa af. Von Schleicher is die zooveelste rijkskan selier geweest in het zooveelste kabinet in dien tijd van ©enige maanden. Ook hij heeft het niet kunnen bolwerken, in hoofdzaak heeft zijn onverzettelijkheid hem parten gespeeld, hij was te weinig soepel en heeft in zijn korte regeer-periode ook zoo goed als niets bereikt, terwijl men nu biü is, dat hij heengaat. En nu zal dian Hitier een kans krijgen. Gisterenmiddag ontvingen Wij althans het volgende telegram: Officieel wordt medegedeeld, dat rijks- president von Hindenburg den leider der Nationaal-Socialisten, Adolf HitLer, heeft benoemd tot rijkskanselier en op zijn voor stel het navolgende kabinet beeft benoemd. Rijkskanselier: Adolf Hitier; waarne mend kanselier en regee ringsgemach t i gde voor het land Pruisen: von Papen; Bui- tenl. Zaken; von Neurath; Binnenl. Zaken: Ërick; Rijksweer: Blomberg; Financiën: von Schwerin Krosygk; Econ. Zaken en voedsel: dr. Hugenberg; Arbeid: Franz Seldte; Posterijen en verkeer: Freiherr von Eltz Rubenach; zonder portefeuille en rijkscommissaris voor luchtvaart, tevens belast met het waarnemen van het Prui sische ministerie van Binnenl. Zaken: Gotering; Werkverschaffing: Guericke; Justitie: nog niet vastgesteld Adolf Hitler zal nog met het Centrum ep de Beiersche Volkspartij confereeren. Dp eerst© zitting van het nieuwe kabinet zal reeds hedenmiddag (dl. gisterenmid dag) om vijf uur plaats vindien. Regeeringscrisis in Frankrijk. Frank- rjjk was Duitschland nog ©ven voor met et-n regeeringscrisis, die wij nog onder „Laatste berichten" in ons Vorig nummer hebben kunnen vermelden. Of ze de op lossing ook zoo spoedig zullen vinden als die Duitschers? Over die oorzaak van die crisis, die gelegen is in de financieele kwestie, schrijft de „Nw. Rott. Crt." o.m.: In Frankrijk is op het oogenblik de ver warring ten opzichte van dé financiën des lands ten top gestegen. Het kabinet-Bon- cpur is aan het einde van de naohtzitting (Vrijdagnacht) gevallen. Maar uit het tele gram van onzen Parijsohen correspondent zal het den lezer duidelijk worden, dat red ding uit dezen acuten nood slechts uitstel van executie geweest zou zijn. Het kabinet- Mioour, dat aan dten degelijken papa éron de zorg voor de financiën had op- gedlragen, bezat niet dte parlementaire mid delen om eenig plan uitgevoerd te krijgen. Oh éron wiilde dielkking zoeken voor het eele tekort, dat op het oogenblik op meer jiain een milliard guldlen geschat wordt. Daarvoor bad hij krasse kortingen op sala rissen en pensioenen en stevige nieuwe lasten moeten voorstellen. In de financieele oommissie hebben de socialisten eerst het werk van Chéron, dat hun heelemaal niet beviel, afgebroken. De radicalen waren door zekere linksche elementen vertegenwoordigd en d'ezen hebben de socialisten flink gesteund. Het kabinet-Bonoour was niet sterk ge noeg om deze moeilijkheden te overwin nen, en waarschijnlijk zou geen Fransch kabinet van den gewonen parlementairen snit daartoe in staat zijn geweest. Het oogenblik eischt offers die onmiddellijk contanten opbrengen, en daarvoor is een figuur met sterk nationaal prestige, boven partijverdeeldheid uit, noodig. In 1926, tijdens de crisis van den franc, heeft Poincaré die rol kunnen vervullen. Men had toen het voordeel dat men hem bij de hand had; en zijn taak werd vergemakke lijkt doordat door het snel wegglijden vaD de franc op het steil hellend vlak der fn- flactie ieder Franschman duidelijk kon zien naar welk een ramp men toedreef. Men vroeg van Poincaré niets anders dan redding, en men wist dat men hem de keuze der middelen moest overlaten. Het blad beëindigt het artikel als volgt: Waar Frankijk politiek en financieel heengaat zal afhangen van de overre dingskracht tot inschikkelijkheid, die een tekort van 10 a 11 milliard francs op de Fransche volksvertegenwoordiging ten slotte zal kunnen uitoefenen. Zijne mejesteit Paul Boncour. feit- dat Cosgrave zelf wel is waar is her kozen, doch met een belangrijk lager aan tal stemmen dan bij de vorige verkiezin gen, terwijl de Valera zelf is herkozen met een vooruitgang van meer dan zesduizend stemmen. En verderop heet het: De geheele houding, welke de Engel- sche regeering aangenomen heeft in den loop van de elf maanden van acuten strijd tusschen Londen en Dublin, heeft De Va lera bij zijn verkiezingscampagne in be hoorlijke mate uitgebuit om den militan ten nationalistischen geest, die zoo sterk in het Iersche volk spreekt, aan te vuren, met het gevolg, dat deze de overwinning heeft behaald over de meer bedachtzame politiek van Cosgrave. Alle pogingen van de Engelsche regeering om door wurging van den Ierschen export de Ieren tot rede te brengen, hebben gefaald; hebben hoogstwaarschijnlijk integendeel het ave- rechtsche gevolg gehad door den ouden romantischen Ierschen strijdlust nog ster ker te maken. Een vergadering van militaire en civiele autoriteiten te Canton heeft besloten, een telegTam aan den Volkenbond te zenden, met verzoek, art. 16 van het Voikenbonde- pact toe te passen. Tsjai-Ting-kai heeft meegedeeld, dat hij slechts op bevelen van Nanking wacht, om zijn vermaarde 19e leger naar Sjanghai- kwan te laten oprukken. Tsjangkaisjek is uit Nanking naar Nantsjarig vertrokken-, om den veldtocht tegen dte communisten in Klengsi te leiden. Binnenland. ten), alléén bij JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let Op den gelen winkel). Ie klas reparatie-inrichting yoor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk «jn wij no. 1, ln ieder geval leidt het socialisme ertoe, dat het later wordt verlaten. Boncour was, voor hij minister-president werd, so cialist). (,JLe Rire"). Een groote overwinning van De Valera. De Valera heeft een groote en verrassende overwinning behaald bij de jongste ver-j kiezingen in den Ierschen Vrijstaat, die de j vorige week Dinsdag zijn gehouden, waar door hij nu een volstrekte meerderheid heeft verkregen, dtie hij noodig heeft voor zijn strijd, IerlandI los van Engeland, want dat is het streven van De Valera. Het „Hbl." schreef Zaterdagavond over het resultaat van de verkiezingen, voor zoover die toen bekend waren, o.m.: De groote overwinning, die de Valera heeft behaald, is ongetwijfeld voor alle partijen een verrassing. Hoogstens had men een geringe meerderheid verwacht van slechts enkele stemmen. Zelf zal hij, toen hij drie weken geleden plotseling overging tot zijn handigen zet om hel parlement te ontbinden, daar bleek, dat onder de oppositie een krachtige beweging gaande was om zich tot een hecht bloc aaneen te sluiten, wel niet vermoed heb ben, dat zijn tactiek zulk een succes zou hebben. In vrijwel alle districten is het stemmenaantal voor de Valera aanmerke lijk toegenomen, en dat van zijn tegen stander Cosgrave duchtig geslonken. Dit verschijnsel wordt getypeerd door het DE IERSCHE VERKIEZINGEN. De Valera heeft de meerder heid behouden. Zaterdagavond: zeven uur waren 145 van de 153 Uitslagen bekend en De Valera heeft precies de meerderheid behouden, n.1. 73 zetels tegen 72 van alle overige par tijen. De uitslagen in Galway en het uiter ste Zuid-Westen hebben Cosgrave iets doen inloopen en in Waterford is een Faanrna Fail-man door een onafhankelijke vervangen. Het wordt nu zelfs twijfelach tig, door het groote aantal tweede voor keurstemmen, diat op Cosgrave en de Cen ter partij is uitgebracht, of De Valera een eigen volstrekte meerderheid zal halen. Van de 8 uitstaande zetels bezit hij ea* in de oude Dail slechts 3, zoodat hij er L11 alle geval nog één zou moeten winnen om over de 77 noodige zetels te kunnen beschikken. Een later Reuter-telegram meldt: Er zijn Valeristen en 45 Cosgravisten gekozen. CHINA EN JAPAN. Voorbereiding van de Japan- sche actie tegen Jehol. Uit Peking wordt gemeld, dat volgens berichten uit buitenlandsche bron ver scheidene Japansche vliegtuigen de stad Kaifoe bij de grens van Jehol, welke Chi- neesche vrijwilligers gebruiken als basis voor hun operaties tegen Toengliou, zwaar hebben gebombardeerd. Men meldt, dat de voorbereidingen voor een inval in Jehol voortduren, maar men ge looft, dat de Japansche militaire autori teiten de operaties wilden uitstellen tot het begin van Maart als het weer het best geschikt is. In Chineesche officieele kringen be waart men het stilzwijgen ten aanzien van de pogingen die gedaan zouden wor den, om vrede te stichten, maar de over tuiging bestaat, dat deze in den een of anderen vorm ondernomen zijn. DE JAARDAG VAN DEN „OORLOG" MET JAPAN. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, is Za terdag in geheel China dte verjaardag van dien „oorlog" met Japan herdacht. Te Sjanghai zijn geen ongeregeldheden voor gekomen. Door haar ziektekiemdoodende eigen schap, haar hoeststillende werking, haar gunstigen invloed op borst, keel en adem halingsorganen Is het beproefde middel in grieptijd Reeds één doode. In de woning Papaverstraat 15 te Utrecht zijn Zaterdagochtend drie leden van het gezin G. bewusteloos aangetrof fen. De man, een postbeambte, is gere- geld de geheele week weg en hij kwam Zaterdagochtend tegen half 12 thuis. Het huis was nog gesloten en er werd nietj opengedaan. De buren hadden ook nog niemand gezien. Door het huis van een j buurman heeft G. zich toegang tot zijn woning verschaft. In de achterkamer trof j hij op een bedpeluw zijn 17-jarigen zoon bewusteloos aan. In een alkoof lagen in 1 een bed de 62-jarige vrouw en de 22-jarige j dochter, beiden ook bewusteloos. In de j achterkamer bevond zich een haard, welke met kolen was volgedaan; het vuur smeul de nog. Het vermoeden bestaat, dat de haard geen voldoende doorstraling had en de kolendamp een weg door de kamen heeft gezocht. Dit is evenwel niet meel) j dan een vermoeden. De zoon lag dicht bij den haard en was er ook het ergste aan toe. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig. Na toepassing van kunstmatige ademhaling werden alle drie personen met auto's van den geneeskundigen dienst naar de klinieken overgebracht, waar de j 17-jarige jongen kort na aankomst is overleden. De twee andere slachtoffers verkeerden in zorgelijken toestand. In den loop van den middag kon men in de kliniek de juiste oorzaak van de bedwelming nog niet vaststellen. Een hond in de keuken was eveneens bewusteloos; deze werd naar de Veeart- senijkundige kliniek overgebracht. Braaksel van de slachtoffers is voor deskundig onderzoek in beslag genomen. ONAANGENAME VERRASSINGEN. De 25-jarige Dultsche musicus K. uit Hotel Weimar te Rotterdam, werd 13 Ja nuari j.1. opgebeld door een hem onbe kenden heer, die hem verzocht 's avonds laat op een bepaald adres te komen in het westelijk deel van de stad onder voorwendsel dat hij hem iets belangrijks had mede te deelen. Op denzelfden dag ontving de politie telegrafisch bericht dat in het bewuste pand 't avonds zou worden ingebroken. De Duitscher ging 's avonds naar het hem opgegeven adres terwijl de politie een viertal rechercheurs voor een onderzoek uitzond. Toen K. aan het adres aanbelde (er was hier een winkel gevestigd) werd hij door de rechercheurs ingerekend, die blijkbaar in de veronderstelling verkeerden, in K. den inbreker gearresteerd te hebben. De musicus heeft de grootst mogelijke moeite gehad om de politiemannen aan het ver stand te brengen, dat hij met het geval niets te maken had. Aan hetzelfde adres verschenen 's nachts vier auto's, waar van de chauffeurs beweerden, dat zij telefonisch besteld waren. De winkelier wist natuurlijk van niets, waarna de chauffeur van hun bevinding verslag aan de politie hebben gedaan. Op 26 Januari kreeg K., die in een pension aan de Spaansche kade woont, een nieuwe verrassing. Er reden twee auto's voor, waarvan de bestuurders ver klaarden door K. te zijn opgebeld met de opdracht om de instrumenten van de jazzband van Weimar over te brengen naar een adres in de Proveniersbuurt. K. heeft zich toen opnieuw met de politie in verbinding gesteld. Daar toonde men hem toen een foto van den 31-jarigen N. J., die in December van het vorig jaar herhaaldelijk garages op dezelfde wijze gedupeerd en de politie verschillende malen gealarmeerd had. Hij is tenslotte door de mand gevallen, omdat hij zich ook aan een oplichting schuldig had ge maakt, waarvan hij Inmiddels reeds een vonnis had ondergaan. De Duitscher her kende in de foto den man, die tot voor kort met hem in hetzelfde pension had gewoond. SMOKKELARIJ. Een inspecteur en een hoofdcommissie der invoerrechten en accijzen uit Win terswijk hebben Vrijdag bij den landbou wer E., te Borculo, een partij van circa 3000 kg margarine in beslag genomen, welke fauduleus uit Duitschland zou zijn ingevoerd. De inbeslag genomen goede ren zijn naar het kantongerecht te Groen- lo vervoerd. DE OUDSTE INWOONSTER VAN 'S GRAVENHAGE OVERLEDEN. Op haar 192den verjaardag. Zaterdagochtend is in ruim 102-jarigen ouderdom de weduwe Cecilia van Weers- Eskens, oudste inwoonster van Den Haag, wonende Koninginnestraat 95, overleden. Zij werd 28 Juni 1830 te dezer stede ge boren en mocht o.a. op haar honderdsten verjaardag vele blijken van belangstel ling ondervinden. Gezien haar zeer hoogen leeftijd mocht zij zich nog in een goede gezondheid ver heugen. Thans is oudste inwoonster van de Re sidentie de weduwe Van de Pol-Stienis- sen, die op 8 Juni 1881 alhier werd gebo ren en dus op 8 Juni a.s. haar 102en ver jaardag hoopt te vieren. Zij woont Snoek- straat 11a, en geniet eveneens nog een goede gezondheid. Haar broer is inder tijd eveneens de 100 gepasseerd. VERDRONKEN. Bij Andijk is de 16-jarige jongen Nieuwboer, op ongeveer 100 meter van den dijk, door het ijs van het IJselmeer gezakt en verdronken. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK? Ais verdacht van bedriegeljjke bank breuk is aangehouden en opgesloten de 36-jarige S., wonende te Haarlem, die ln staat van faillissement verkeert. Het gaat over een bedrag van 1400 gulden. DE VERDUISTERING TEN NADEELE VAN HET ISRAELIETISCH WEESHUIS TE LEIDEN. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, zal de strafzaak tegen den gewezen regent penningmeester van het Israëlitische weeshuis te Lelden, A. V. Azn., die ver dacht wordt zich aan verduistering van ongeveer 100.000 gulden ten nadeele van dit weeshuis te hebben schuldig gemaakt, op Dinsdag 7 Februari voor de 5e kamer der Haagsche rechtbank worden behandeld Als verdediger van V. treedt op mr. E. Hertzberger. Het O.M. zal worden waargenomen door mr. P. R. Blok. dei wa« Buitenland. ZEVENTIENDUIZEND SNEEUWRUIMERS TE MILAAN. In geheel Italië houdt de hevige ko nog steeds aan en gaat in het noordi en ln de Apennijnen gepaard met zwi ren sneeuwval, zoo meldt Reuter. In de Italiaansche Alpen nabij de tenrijksche grens is een temperatuur vi 30 gr. C. onder nul geconstateerd. In Milaan is zooveel sneeuw gevalle® dat 17.000 man bij de sneeuwruiming ie werk zijn gesteld om het verkeer moge lijk te maken. In de Apennijnen zijn alle hooggelegen passen door groote sneeuwmassa's dnoe- gaanbaar geworden. In Rome zelf Is nog geen sneeuw ge» vallen, doch de bewoners kunnen dd sneeuw zien liggen op de Sabijnsche heil* veis. Ook de zomerresidentie van den pa: Castel Gandolfo, Is met sneeuw bedel BLOEDIGE WERKLOOZEN- DEMONSTRATIE TE CHICAGO. Meer dan 150 gewonden. Voor het ondersteuningsbureau te Ohf- cago is het Vrijdag tot een betooging va® werkloozen gekomen, waarbij e® hevij vechtpartij met de politie ontstond, werkloozen sloegen met ijzeren staven e# knuppels op de politie in en trachtten de® agenten peper in de oogen te werpen. Ruim 150 personen, waaronder tien agen ten van politie zijn, deels zwaar, gewond De politie arresteerde verscheidene pe|- sornen, 0. w. vel© vrouwen, die ophitsend» redevoeringen hadden gehouden. AUTO DOOR HET IJS GEZAKT. Twee personen verdronken. D© Strelasundi, d© ongeveer drie km breedte Oostzeearm tusschen Ruegien éfi het vasteland, is zoodanig bevroren, dia* het verkeer over het ijs wordt gaande ge houden. Vrijdagavond reed ©en uit Ramt (Ruegen) komendte auto buiten d© geven baan over het ijs. Halverwege de wagen door het ijs. Van dte drie te temden kon zich slechts een reddien. DE THEEMS TOEGEVROREN. De WindswL Voor d© eerste maal sinds 30 jaar de Theems bii Wlndsor over een afa van ruim honderd yard volkomen toe, vroren, zoodat de jongens van Eton Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slachte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Atem verkrijgbaar ft f 0.65 per flacon. Roman van IIUGO BETTAUER. 85) Na deze opdracht wendde hij zich met »en dreunenden lach tot de inzittenden der beide loges: „Ha, ha, ik heb daar even een bankier afgezet! Dat moet gevierd worden! Ik noodig alle dames en heeren uit tot een fijn souper met champagne. Deze vrien delijke invitatie werd dankbaar geaccep teerd en gezamenlijk begaf men zich op weg naar Restaurant Francais, waar een vorstelijk souper werd aangericht tot de eigenaar er om vier uur in den morgen aan herinnerde, dat er een tijd van ko men en een tijd van gaan was. Met een breed gebaar verwees mister John den ober naar den bankier. „Wilt u zoo goed zijn deze kleinigheid op mi(n conto te boeken!" De finanoier straalde. Daarmee was de zakelijke verbinding van zijn instelling met den rijksten man ter wereld officieel totstand gekomen. Daarop deed zich nog een klein inci dent voor. Een der aanwezige heeren kwam, toen hij zijn garderobenummer zocht tot ae zeer onaangename ontdekking, dat 11 u zijn portefeuille, inhoudende eenige dul-l zenden Tsjechische kronen, duizend Hol- landsche guldens en tien millioen kronen vermiste. Maar ook hem wist mister John te troosten, daar hij verzekerde, zich voor elke schade, zijn gasten berokkend, verantwoordelijk te stellen. „Ik zal u een ohèque sturen en daarmee is dte zaak allright". Toen zij in hun wagen naar huis reden, fluisterde John O'Flanagan zijn secretaris in het oor: „Halte, Fred, als we die milliarden heb ben dan zetten we die oomedie stop, hoor! Nog twee, dlrie dagen en w© verdwijnen. Dan hebben we genoeg voor een net café- tje ia Ottakrimg en worden we nette men- soh'ffli". De kleine knikte. Da's nog zoo'n slacht udeo niet, Franz! We moeten vooral niet te overmoedig worden. Wie het onderste uit de kan wil hebbenj en de rest, hè!" Bii deze woorden onderwierp hu de fon kelende haarspang aan een nauwkeurig omdlerzoek om daarna don inhoud van de gerold© portefeuille na te tellen Den volgenden morgen begaf de secre taris zich per auto naar de bank en ont ving tegen quitantie en overhandiging van een waardelooze ohèque, groot veer tienduizend en ettelijke dollars, betaal baar den zeventienden Maart van het loo- pende jaar, een milliawl in fonkelnieuwe hilletten van een half millioen kronen. De tailleur bracht de colberts, de schoen maker dte bestelde schoenen, de fraaie auto stond gereed' en de dlagbladen bevatten 's avonds het bericht, dat onze gast, de welbekende Amerikaansciie millionair, John O'Flanagan, dliie èn die zaken met zijn bezoek vereerd èn daar omvangrijk® in- koopen gedaan had'® De echte en de pseudo O'Flanagan. De oud© heer Holuh kon zijn oogen rifiet gelooven, toen de dagbladen da aankomst van John O'Flanagan berichtten. Wat moest dat nu beteekienen? Ralph had hem toch verteld, dat het heele ver haal van dien stiefbroer slechts een leu gentje was om hem in staat te stellen zich wat vrijer te bewegen? Holuh nam weer ziin toevlucht tot het beproefde systeem elk gecompliceerd pro bleem tot de formule tweemaal twee is vier te reduceeren en zei tot zichzelf: „Twee opliohters, die goed op de hoogte waren van deze gesohiedenis, ziin op de een of andere manier te weten gekomen, dat Ralph uit Weenen vertrokken is. Na tuurlijk weten ze nliet, dat van het verhaal van dien stiefbroer geen woord waar is en intusschen trachten die heeren een flteiken slag te slaan". Professor Holub wist, dat dr. Kriegel eveneens in het geheim was genomen. Dies leek het hem het verstandigst dezen eens te gaan opzoeken om te overleggen, wat hen te doen stond. Maar Kriegel bleek de zaak van den hu- moristischen kant op te nemen. „Een prachtidee van die twee kerels! En ons gaat het ten slotte al evenmin aan als onzen vriend Ralph, dien men er toch niet verantwoordelijk voor kan stellen, dat een handige oplichter van ziin afwezigheid gebruik maakt em zich voor zijn broer uit te geven. Laten we maar kalm afwachten, hoe dat zaakje afloopt. Misschien zit er wel een goede sketch in". Holub was niet voor niets jarenlang leeraar op een gymnasium geweest. Ook hij zag de humoristische zijde van het ge val, maar intusschen meende hif toch als goed staatsburger en oud-oom van Ralph verplicht te zijn, zijn maatregelen tegen deze grove zwendelarii te nemen. Maar hoe? Eenvoudig aangifte doen bil de po litie? Dat was vrij gevaarlijk. De mogelijk heid was immers lang niet uitgesloten, dat Ralph hem niet dte volle waarheid verteld had. Wie weet of deze belde oplichters niet geheel met zijn medeweten handeldten, of dat hiermede een nieuwe comedie werd voorbereid! Er was maar één weg: Ralph moest on middellijk van een en ander op de hoogte worden gesteld. Maar ook nu was do moei lijkheid: hoe? Het weer bleef gunst.g voor wintersport, Ralph zou nog wekenlang wegblijven en bovendien had Holuh er geen Idee van waar ziin neef zich ophield. Tenslotte meende de oude heer oen uit weg te hebben gevonden. Hii liet in de bladen in Graz, Innsbrück en Salzburg de volgende advertentie plaatsen: Rph! Broer John !s plotseling ln Weenen verschenen. Indien zwendel, kom dan direct hier. ITolub. Inderdaad las Ralph deze advertentie in een hotel in Kitzhiibel, waar hii voor een paar dagen zijn intrek had genomen. Hij begreep er weliswaar niets van, maar zag toch Ln, dat het gewenscht was naar Wee nen terug te keeren. Hii vond de stad in een bijna chaotischen toestand. Een dag tevoren hadden vrij ernstige schietpartijen plaats gehad tusschen een groep monar chisten en arbeiders, waarbii twee men- schen gedood en drie ernstig gewond wa ren. De orde was nog niet hersteld. Inte gendeel, het liet zich aanzien, dat het tot een krachtproef zou komen tusschen de radicale en reactionaire elementen, Ralph was 's avonds iin Weenen aange komen en begaf zich, na van kleeding ver wisseld te hebben, onmiddellijk naar zijn oud-oom, die ln de Weimarerstrasse woon de. Met toenemende verbazing, maar toch ook niet zonder vermaak las hii de kran tenuitknipsels, die de oude heer Holub hem voorlegde. „Natuurlijk zijn dat oplichters! Ik heb immers geen broer en die John O'Flana gan is niets meer of minder dian een schep ping van mijn fantasie, die nu door een handigen boef gematerialiseerd1 wordt. Het spijt me werkelijk, dat ik dlaar een eind aan zal moeten makend. Van een onmiddellijke aangifte bij de politie wilde Ralph niets veten „Ik moet die knapen eerst eens zien. Misschien gaat het alleen maar om een grap of een weddenschap of betreft het hier de daad van een vertwijfelde, die nog te helpen is. Ik zal probeeren die beide knapen vanavond nog te spreken te krijgen". rust, ik i« staal :aan 00' ilddadteö gevoel „Wees voorzichtig, m'n jongen, één te gen twee is altijd gevaarlijk". „Maakt u zich maar niet ongerust, hen niet alleen, m'n goede browning zijn mannetje ook! En bovendien gaan 1 lichters niet zoo gauw tot geweldJ over. Ze vertrouwen meer op hun gevo voor humor dan op hun spieren". Ralph vond den kolos een buitengewoppi amusanten kerel en bood hem en de klefif» sigaretten aan, maar deze werden niet ge accepteerd. „U bent mijn gast", meende So Wamperer met veel vertoon van wa beid, terwij! hii een tafeltje, waarop ette lijk© flesschen likeur en doozen sigarett naar zich toe trok. En toen verteldte Ralph op diens verzoek openhartig avonturen met dien bankieir, wien hii milliard afhandig- had gemaakt en de ové» rige zakelijke successen welke hii tezam©& en in vereeniging met zijn vriend Spenglet had geboekt. Om ten slotte met een zuenl tot d© conclusie te komen: „Pech, pech en nog eens pech! Als u plaats van vandaag overmorgen was men, .zou u ons nooit meer gevonden ben. Dan waren we er met den buit all tusschen uit geweest. De duivel zal Je len, beste broer! En nu loop je zeker gauw mogelijk naar de politie, wat?" „Er zal me wel niets ander» overblijven*, zei Ralph, die een gevoel van medelijden niet onderdrukken kon. (Wordt vervolg^

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1