D£ STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD OOK VOOR DAMES ANiERIKAANSCH ONVERSTAND. KedeMche Middenstsnilsfaank No. 7231. EERSTE BLAD DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 61ste JAARGANG Het nieuwe Duitsche kabinet met Hitier aan den kop. - Het nieuwe Fransche mininsterie. - De Engelsche voorstellen ter ontwapeningsconferentie. - Weer China en Japan. Moderne Neon Lichtreclame KONINGSTRAAT 7 Kunctelscredieten Rekening-Courant Bij KOMIJN, Tel. 339, gelardeerde Kalfslever. FEUILLETON m W«PPWWP-P— Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Helderscha Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost- en WestTndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.60 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTLËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Hitier op den troon, het verlangen van De samenstelling van het nieuwe de nationaal-socialisten is bevredigd, Fransche ministerie hebben wij nog in Hitier, hun Hitier, is naast de rijkspre- ons vorig nummer vermeld, daaruit is ge- stdent, Von Hindenburg, de eerste man bleken, dat er weinig verandering in de van Duitschland geworden, en men mag bezetting van de portefeuilles is geko- met groote belangstelling tegemoet zien men. Deze nieuwe crisis en haar oplos wat Hitier er nu van terecht zal brengen, sing geeft Louis Forest aanleiding tot of hjj in staat zal zijn Duitschland uit de de volgende ontboezeming in de Matin: tnpasse te helpen of dat door zijn optre- i Het ministerie-Daladier is het zes-en en het Duitsche volk nog dieper in de twintigste sedert den vrede; het twee-en- ellende zal komen. negentigste sedert de stichting van de De ster-corr. van de „Nw. Rott. Crt." Republiek. Deze statistische opmerking schreef Dinsdagavond aan zijn blad o.m.: is op zichzelf een verpletterende kritiek. Na deze benoeming zullen er critieke Er is geen kruidenier, geen bakker, geen dagen voorbijgaan. De vakvereenigingen landbouwer, die niet begrijpt, dat geen moeten zich oriënteeren. Er zal groote enkele onderneming bestand is tegen het Seiging bestaan voor een samenwerking wisselen van patroon, elke zeven maan- ie zoowel communisten als christelijke den. organisaties omvat. Vele heetgebaker-j Hit stelsel, of liever dit ontbreken van den zullen zich herinneren hoe een der- stolsel, was nog te dragen toen het land gelijke samenwerking het bewind van rijk was, toen liberale wetten een ieder Kapp ten val heeft gebracht en driftige vrij lieten om zijn zaken te behartigen gemoederen zullen nu weer een actie op zijn manier, zonder inmenging van tegen den nieuwen rijkskanselier eischen. den staat in al zijn daden. De zaken van Deze drift zal niet enkel afhangen van den staat gingen slecht; maar die van de d,e mate van politieke linkschheid en zal particulieren gingen vrij goed. De tweede dus niet alleen bij communisten het maakten de eerste goed; de rijkdom her- hevigst zijn. Ook in de béide andere groe-stelde zich en breidde zich uit. pen zal het stellig zwaar broeien. In het Maar tegenwoordig komt de verwarde j Socialistische kamp zullen velen van mee-patroon zich op onsamenhangende en j hing zijn dat men al te lang reeds de I veranderlijke manier bemoeien met alles dingen op hun beloop gelaten heeft; en wat men doet; hij maakt het alle partt- de nieuwe regeering heeft nergens culiere ondernemingen moeilijk en de j Onvriendelijker ontvangst gevonden dan rijkdom herstelt zich niet. Het land wordt in het orgaan der katholieke arbeiders, bloed-arm; het vertrouwen gaat verloren Men mag echter aannemen dat verstan-1 en met woorden zal men het niet herstel- iig overleg gemakkelijk de overhand zal 'em behouden. Deze regeering is op andere' Zes-en-twintig ministeries sedert den 1c Ij ze tot stand gekomen dan het bewind v'.e 1S onbegrijpelijk, dat de ei n- van Kapp en is grondwettig zelfs beter stige Senatoren en Kamerleden nopit heh- ferdedigbaar dan de kabinetten van Von '5en ingooien, dat er aan deze wanorde Tapen en Von Schleicher. De gelederen ?en. moet komen, wanneer men onze der arbeidersorganisaties zullen zich .instellingen wil redden \oor de toene- teker dreigend sluiten in deze dagen, en mende walging, waarin zij dreigen te naar alle'kanten zal er door de verschil- jende richtingen voeling w orden gezocht. I middelen tot herstel van den toe- Maar onvoorzichtigheid in het groot zal staild ^overbekend; de beginselen zijn men niet begaan, en de regeering zal zichj*°.° wel wachten daartoe aanleiding te Aanschaffingskosten zeer vlug betaald door 70 a 80 stroombesparing. Indien U belang stelt in Neon Lichtrecla ne als lichtbak in de etalage of buiten de gevel, zoowel letters van welke grootte ook, vraagt dan brochure aan BUREAU v. NEONLICHT, Prinsengracht HU bd Amstel, Amsterdam. Geen order te groot, geen order te klein. MAATREGELEN VAN DEN BELGISCHEN MINISTER VAN OORLOG TEGEN LE PEUPLE. En andere politieke bladen. De liberale minister Déveze heeft Dinsdagavond aan de militaire autoritei ten een ministerieel besluit doen toe komen, waarbij ontvangst met de post van het socialistisch hoofdorgaan „Le Peuple", in alle kazernes en militaire etablissementen wordt verboden. Bij het zelfde besluit verbiedt de minister ook den verkoop in kazernes van alle poli tieke bladen. De reden voor het verbie den van „Le Peuple" opgegeven, is dat dit blad in den loop van Januari tot vier maal toe artikelen heeft gepubliceerd, welke de gevoelens van tucht en plicht der militairen aan het wankelen kunnen brengen. Dit dubbel verbod heeft vooral in so cialistische -kringen groote opschudding teweeggebracht. de landstrijdkrachten volgens het plan-; Hoover. De Senaat en ook het Amerikaansche 2. Overeenstemming bereiken over het j Huis der Afgevaardigden hebben destijds percentage, waarmee de „defensiecompo- j de wet aangenomen, waarbij de Philip pij nen t" van elke staat verminderd zal wor den en het vaststellen van de data daar voor. 3. Vaststellen van de stadia en de methoden, waarop de Europeesehe conti nentale legers in harmonie kunnen wor- nen over een jaar of tien hun onanfhankt- lükheid zouden verkrijgen, zij het natuur lijk ook met beperkende bepalingen. Hoo ver heeft hierover zijn veto uitgesproken, hetgeen volkomen logisch was in verband met de Japansche aspiraties, welke eiken den gebracht met het aangenomen alge- j dag, om zoo te zeggen, duidelijker worden. meene type van organisatie- Oorlogsmateriaal te land. van den maximum inhoud (strijdwagens). 2. Vaststellen van het maximale kali ber van verplaatsbaar landgeschut Het Huis van Afgevaardigden beeft (laar- Vaststellen na met 2/3 der stemmen hetgeen wette- van tankslijk noodzakelijk is om een veto te niet t° kunnen doen Hc-over in de wielen ge reden, terwijl kort daarop de Senaat een gelijkluidende houding heeft aangenomen. qok geven. willen en zich onthouden van bezorgd heid voor de verkiezingen, die den staat J vit, l "1 1 De eerste persconferentie toont al aan Ve^- j^ha parlement zich van binnen uit heen wil. Uiterste voorzichtig-! W« herhalen: het is noodig, dat het radicaal waar zij En5tothegerusteïelling van het buiten-1herzjet' ZOp°*1™ U^men^f hwordt Ipnd: Voortzetting van de gevolgde poli- '"'"f, eni ag c tiek, wat reeds blijkt uit het aanblijvenv, Van Von Neurath. Ïiet de mark, of egrijpen met de buitenlandsche Geen experimentenI 'Frankrijk, heeft Chéron (de minister zoo mae men het we van financiën in het afgetreden kabinet zoo mag men net wei pau] j>oncour) gezegd, verliest op het schuld. En verderop zegt de correspondent: verliest oogenblik, omdat het politiek „stelsel" niets bereikt één millioen, 311,000 frank per uur!! JJooit heeft een regeerings- Zij moge zeggen dat geen gewaagde vorm in de ergste perioden van de ver- proefnemingen op monetair, oeconomisch 1 kwistende koningen zooveel gekost, en. fiscaal gebied te wachten zijn wij Past op! elooven dat gaarne. Maar heel klein zijn e wijzigingen van het tot nu toe reeds gevolgde beleid, die noodig zijn om eenDe Engelsche voorstellen ter ontwape- éfitastrofale tegenstelling te scheppenningsccnterentie tot bespoediging van 3. Beslissen of er ook een beperking De oorspronkelijke wet is dus van kracht van aantal moet zijn voor deze beu de ge worden, niettegenstaande Hoover's vee- wapens. werping en de Philippijnen worden dus in Luchtmacht. Het bestuur zou een com- 1P43 een eigen rijk! Tot zoolang dit duurt, missie moeten samenstellen van verte- tenminste. genwoordigers van de voornaamste lucht- Het is opmerkelijk, hoe weinig aandacht machten om de mogelijkheid na te gaan Nederland aan deze kwestie heeft gesohon- van een volkomen afschaffing van mili- ken. Behoudens de enkele berichten, die taire land- en watervliegtuigen en van worden gepubliceerd, zagen wij nergens het bombardeeren uit de lucht, gepaard commentaren en hoorden wij er ook niet met een doeltreffend internationaal toe- jover. spreken. Vermoedelijk hebben de zicht op de burgerluchtvaart. huidige problemen de volle aandacht en Vloten. Het bestuur zou de maximum misschien ook interesseert zich ons Volk tonnenmaat en het maximale kaliber aan meer voor voetbal-matches, bioscopen etc. artillerie moeten vaststellen voor linie- €®J1 vow Oostersche problemen, schepen en -kruisers, vliegtuigschepen Fn toch! (zoo deze geoorloofd blijven), kruisers, F en onafhankelijk rijk der Phihppjjnen torpedobootjagers en duikbooten (zoo die za' 0vl- V1'Ë spoedig een prooi worden van geoorloofd blijven). j agressieve naties, waaronder wij in de i eerste plaats Japan rekenen. Het hangt AlweerChina en Japan. De re- natuurlijk af van hetgeen Japan hereiken dactiecommissie van negen van de com- 'n China, in Mantsjoerije en in de missie van negentien, van de buitenge- a"dt>re gebieden, waarop zij voor het wone Volkenbondsvergadering zou gis- oogenblik het oog gericht heeft. De eerst- terenmiddag weer bijeenkomen om het komende jaren zijn beslissend voor het- rapport inzake het ChineeschJapansch Koen ons over een of meer decennia te conflict, op de aanbevelingen na te vol- wachten staat. Gelukt het lokio om zijn tooien zoo meldde de Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Crt. Inzake de aanbevelingen bestaat er een groote moeilijkheid betreffende het al of niet opnemen van een clausule over de niet-erkenning van Mantsjoekwo. De En- gelschen zouden zich hiertegen verzet- zijn zin door te drijven, den Volkenbond en de dreigingen van Amerika ten spijt, dan zal liet land van de Rijzende Zon hoe langer hoe driester worden en t.z.t. eischen, wat het tot nu toe nog niet zou durven eischen. En wanneer dan de Phi lippijnen op zichzelf zouden staan, is het tusschen Duitschland en zijn voornaamste 1 het werk van deze conferentie, zijn Dins- 3„'dag te Londen gepubliceerd. Het pro gramma van de Engelsche regeering handelsvrienden. Dit is in onze oogen de dag te Londen gepubliceerd, ernstigste kant van het geval. 1 o"-*1"1"13 vnn f1p Enaelsche Én nu wachten we maar af wat de toe komst brengt. KANTOOR DEN HELDER heeft ten doel de conferentie in staat te stellen, de voorstellen, door verschillende afgevaardigden sinds de opening gedaan, in een conventie vast te leggen. Wat de eigenlijke ontwapening zelf aangaat, zou het bestuur dadelijk moe ten overgaan tot het volgende werk: Effectieven: 1. Vaststellen van het totaal aantal mannen van de „politie-com- ponent" van de bestaande strijdkrachten te land van iedern staat, zoowel in Euro pa als in de koloniën, teneinde een grond slag te vormen voor de berekening van ten. De kleine staten daarentegen zouden s'edhts een agressieve daad en de Plii'ip- de clausule in het rapport opgenomen Pfljren worden Japansch! willen zien of anders de kwestie voor de! ,Fan komt het gevaar hoe langer hoe Volkenbondsvergadering willen brengen, dichter bij onze Koloniën. Misschien zal In ieder geval zou hierover eerst in de Japan niet zijn, dat een aanslag op commissie van 19, die Woensdag of Don-1 Neverlandsch-IncLië zou willen doen. Het derdag bijeenkomt, een discussie plaats vinden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat vol gens berichten uit Japansche bron de Japansche luchtmacht de laatste dagen bij herhaling steden in het Oosten van Jehol heeft gebombardeerd. Dit ge schiedt omdat men in Japansche kringen aanneemt, dat in die steden een groote krijgsmacht is samengetrokken, die vij andelijkheden tegen Mantsjoekwo beoogt. Ook steden in het Noorden van Jehol zijn door de Japanners uit de lucht ge bombardeerd. Zooals men ziet is de toestand allesbe halve verbeterd. Amerikaansche volksvertegenwoordiging niet te waardeeren; de verkoop van het eerstgeboorterecht voor een schotel linzen om deze vergelijking, die natuurlijk, gelijk elke vergelijking, mank gaat, te ge bruiken zal voor ons een bron van ver driet kunnen worden. Want het is per saldo een "verkoop"; hooge idealen liggen bij het Amerikaansche Volk niet voor. Af gezien van het feit, dat men door het af stemmen van het Hooveriaansche veto den gesmaden president een nieuwen hak heeft kunnen zetten, zijn het de belang hebbenden bil een onafhankelijk Philip- pijnengebied geweest, die deze daad heb ben weten door te zetten. Immers de Phi lippijnen, als Amerikaansch gebied, heb ben vrijdom van invoerrechten in Ameri ka. Vooral suiker en tabak worden in groote hoeveelheden ingevoerd in volle I concurrentie met de Amerikaansche pro ducenten. De suikercultuur is er sterk uitgebreid en de Philippijnsche suikerim port in Amerika neemt staag toe. Zoodra de onafhankelijkheid een feit is geworden, is deze bittere concurrentie uit, want dan worden de hooge rechten betaald, welke ook andere landen te betalen hebben. Hiervoorr waagt Amerika eventueel een nieuwen wereldoorlog. Hoover heeft op dit j gevaar gewezen, maar wat deert bet den kortzichtigen Yankees, wat er in 1943 zal gebeuren. Zij hebben slechts niet het heden, te malven en zij beteuren het, dat de goudstroom tijdelijk opgehouden heeft te vloeien. Over zaken, die incidenteel ge win opleveren, maken zij zich druk, maar waarom zouden zij zich nu bekommeren over gebeurtenissen, die zich eerst in 1943 zullen afspelen en dan nog wel tienduizen- i dien mijlen van hen verwijderd! Misschien zal Roosevelt hierin nog ver andering kunnen en willen brengen. Im mers het bestaande Parlement eindigt zijn functie gelijk met het aftreden van Her- bert Hoover op 4 Maart a„s. 's middags om twaalf uur. Een nieuw Parlement zal als dan worden gekozen, dat normaal eerst in December 1932 bijeenkomt, tenzij de nieu we president een buitengewone zitting uitschrijft, wat vermoedelijk wel het geval zal zijn in verband met de oorlogsschulden en met de economische wereldconferentie. Maar of zij de Philippijnen kwestie zoo i belangrijk vinden om een deel der extra- zitting eraan t ewijden, betwijfelen wij. I regeeringspartijen, terwijl conservatie ven en communisten tegen stemden en de Vensrte-partij zich van stemming ont hield. Waarschijnlijk zal het Landsting 'de wet nog heden goedkeuren. Traangasbommen tegen demonstranten. Vóór het Folketing kwam het Maan dagavond tot rumoerige tooneelen toen eenige duizenden communisten en werk- loozen er samenschoolden, zoodat de poli tie voor het eerst in de Deensche ge schiedenis gebruik maakte van traangas- j bommen. De politieagenten schenen met het gebruik van deze bommen echter nog niet voldoende vertrouwd te zijn, i want de meeste bommen werden, zonder dat het traangas ontsnapte, door de demonstranten opgevangen en den poli- tieagenten naar het hoofd geworpen die de bommen weer terugwierpen, zoodat met het gevreesde wapen een soor bal spel ontstond. gevaar zou zelfs uit een geheel anderen hoek kunnen komen, want het is niet on logisch te veronderstellen, dat de andere naties, bevreesd dat Japan zijn invloeds sfeer Zuidelijker zou willen uitbreiden, van ons militaire voorzieningen zouden eischen,, misschien wel militaire conven ties en wanneer wij daarin niet zouden willen treden, ons daartoe zouden forcee- ren. Hoe het ook zij, een Japansche be zetting der Philippijnen zou onze rust niet vergrooten; en tien jaar is geen lange periode om niet met groote belangstelling te volgen wat er nu in Amerika te dezen opzichte wordt gebrouwen. Wij hebben dus de houding van de DE UITSLUITING IN DENEMARKEN DEFINITIEF A^OORKOMEN. Het regeeringsvoorstel met 7025 aangenomen. Het Folketing heeft Maandag het re- geeringsvoorstel, om de bestaande ar beidsovereenkomsten in Denemarken te verlengen voor den tijd van één jaar, ge durende welk jaar zoowel stakingen als uitsluitingen verboden worden, met 70 tegen 25 stemmen aangenomen. Vóór het ontwerp stemden de beide EEN NIEUW NIJVERHEIDSBEDRIJF TE VOLENDAM. Een proeffabriek voor de ver vaardiging van kunsthaar. Het was Dinsdag voor Volendam een belangrijke dag. Nu de eigenlijke bron van inkomsten I van het oude vissohersdorp tengevolge van de afsluiting van de Zuiderzee vrijwel heeft opgehouden te bestaan, wordt een poging gedaan, om voor de bevolking een nieuwe bestaansmogelijkheid te openen door het stichten van een voor ons land geheel nieuwen tak van bedrijf. De héér J. H. v. Veen heeft hier de eer ste Nederlandsche Kunsthaarspinnerij op gericht, waarin, als de teekenen niet be- driegen, eerlang 150 arbeiders werk zullen I kunnen vinden. Wat voorlcopig tot stand is gekomen is nog slechts een proeffabriekje, tot ver- vaardiging van het nieuwe vullingsmate riaal voor meubelen en zittingen voor automobielen en treincoupé's. Tot nu toe was het hiertoe gebezigde haar een invoerartikel. Het werd vervaar- digd van een Afrikaansche vezel. De bena ming ervan is „erin vegetal" of plantaar dig haar. De grondstof kwam in gedroog- den staat in stengen uit Afrika. Deze vezel vormt een broedplaats voor de z.g. crin- luis. In de fabriek te Vodendam wordt thans een andere grondstof gebezigd, een vezel, gedroogd uit een Mexicaansche gras soort, waarin bovenbedoelde parasiet niet kan woekeren. Dat de nieuwe kunsthaarspinnerij juist in Volendam is gevestigd, staat natuurlijk in verband met de afsluiting van de Zui derzee en het ophouden als gevolg daar van van de Zuiderzee-visschertj. Onder voorwaarde, dat alleen gewezen visschers als werklieden zullen worden aangenomen en wel belanghebbenden in den zin van de Zuiderzee-Steunwet, heeft de regeering Roman van HUGO BETTAUER. ,,'t Beste runkt me, dat we maar met je meegaan, geachte stiefbroer. Op een paai fear komt het bij mü ten slotte niet aan, maar- ik houd er niet van opzien te baren Ralph betuigde zijn instemming met out voorstel. Ook hij wilde in het hotel geen Schandaal verwekken. Terwijl hij min of meer nerveus de salon op en neer liep, wisselden de beide schel men een snellen blik van verstandhou- dlng. Wamperer stond moeizaam op en zei: „We gaan direct met u mee. Maar staat u ten minste toe, dat we wat toiletartikelen bij elkaar zoeken. U ziet, cat de kamers maar één in- en uitgang hebben, zoodat w-0 waarachtig niet kunnen vluchten. W e zouden het trouwens niet eens behoeven te probeeren, want dan zat de politie ons binnen een uur toch al op die hielen' Toen de beide knapen zich in de aan grenzende slaapkamer en vandaar in de badkamer terug trokken, wilde Ralph lum nagaan, niaar zijn taktgevoel hield nem daarvan ten slotte terug. De man, die zich voor zijn broer had uitgegeven, was zoo openhartig geweest dat men hem wel tot op zekere hoogte vertrouwen kon. I'it overwegende, nam hii kalm in een stoe. plaats, stak een sigaret op en liet de eo- medie des levens, waarin hij zoo'n belang rijke rol gespeeld' had; nog eens aan zijn geest voorbijgaan. Zoo kónden ongeveer vijf minuten ver- loopen zijn. Zoo nu en dan had de dikke Wamperer hem vanuit de andere kamer op vriendschappelijken toon wat toege roepen. „Brave stiefbroer, we zijn er nog hoor. Wees maar niet bang. We denken er niet aan om er tusschennit te knijpen!" Nu echter dreunde zijn basstem niet meer en ongerust stond Ralph op om eens te gaan zien, wat de heeren eigenlijk uit voerden. De slaapkamer was leeg, evenals de bad kamer, waarin alleen een klein raampje open stond. Verschrikt boog Ralph zich over dien rand. Onder hem gaapte een nauwe lucht koker. En daar. daar hing waarachtig een trouw! Dus w aren die twee er toch vandoor gegaan Terwijl Ralph de trap afstormde en het hotelpersoneel alarmeerde, vloog hem een zonderlinge gedachte door bet hoofd: Ook een oplichter kon je dus al niet meer ver trouwen Met enkele woorden stelde Ralph den nachtportier van liet gebeurde in kennis, déze wekte den directeur, die, wanhopend de handen wringend, om de politie riep, terwijl een paar kellners en schoenpoet sers slaapdronken het hotel doorzochten. Spoedig kwan nu alles aan het licht, De beide bedriegers hadden zich met behulp van het touw, dat zij voorzichtigheidshalve natuurlijk steeds bii de hand hacden gehad, in den luchtkoker laten zakken. Beneden hadden zij het venster van een parterre gelegen kamertje ingedrukt, van daar kon den zij gemakkelijk op de gang komen om ten slotte de schrijfkamer te bereiken, waar zij, begunstigd door de duisternis en het late uur, door het raam od straat wa ren geklommen. Het kostte de politie niet veel moeite vast te stellen, o'at zij in de haast nog kans hadden gezien al het ge- stolene mee te nemen. De buitenwereld kwam van deze gro teske geschiedenis niets te weten. Ralph, die zijn naam niet in verband met een paar oplichters genoemd wilde zien, kwam voor de schade van den hotelier op en de bankier was weliswaar ontroost baar over het verlies van zijn millard kronen, maar tenslotte toch ook blij, dat hij niet voor heel Weenen te kijk werd gesteld. Wel stelde de politie, die niets van het gebeurde liet uitlekken, alle pogin gen in het werk om de beide schavuiten te arresteeren, maar ook die pogingen bleven vruchteloos. Ettelijke jaren later ontwaardde Ralph hen onverwachts in de drukte van de Broadway te New-York, Maar zij waren ook onmiddellijk weer uit het oog ver dwenen, en hij had er niet het minste belang bij de politie van hun aanwezig heid in kennis te stellen. In Stiermarken. Een „uur sporèns van het kleine, idyl lisch gelegen plaatsje Krieglach in Stier marken ligt het landgoed, waarvan me vrouw de weduwe Leonie Stuppach, vóór de omwenteling barones Stuppach, gebo ren gravin Boos, eigenaresse is. Reeds sinds weken hadden Hilde Wehningen en haar moeder bij deze dame, die dus haar zuster was, haar intrek genomen. Mevrouw Stuppach had na den dood van haar echtgenoot het beheer van het landgoed op zich genomen en deze taak was haar ten vole toevertrouwd. Gemak kelijk had zij het niet gehad. Het land goed was met zware hypotheken belast geweest, maar dank zij haar taaie energie en in de omgeving reeds spreekwoorde lijk geworden gierigheid, was zij er in geslaagd de grafelijke bezittingen uit de handen der schuldeischers te redden. De onophoudelijke prijsstijgingen voor vee, melkproducten, groenten en pluimvee hadden de rest gedaan, zoodat nu het landgoed weer rijke vruchten afwierp. Het was mevrouw Stuppach bekend geweest, dat haar eenige zuster in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde en haar nichtje slechts door hard werken een salaris verdiende, dat bijna niet toe reikend was om in de noodzakelijkste behoeften van twee menschen te voor zien, maar zij had er nooit een oogenblik aan gedacht haar hulp aan te bieden; om te voorkomen, dat de verarmde familie leden in de hoofdstad zich tot haar om steun zouden wenden, had zij alle cor respondentie opgegeven en was zij hen nooit eens in Weenen op gaan zoeken, zoodat Hilde zich slechts vaag iets kon herinneren van haar tanige tante, die in haar Hilde's meisjesjaren' geen bijster sympathieken indruk op haar had gemaakt. Edoch, toen mevrouw Wehningen na de arrestatie en de direct daarop volgen de rehabilitatie van Hilde haar schoon zuster een jammerlijken brief had ge schreven, ontwaakte het medelijden en het saanihoorigheidsgevoel in de land goed bezitster, die zich verwaardigde een telegram te sturen, waarin beiden wer den geïnviteerd. En toen zij het beeldschoone, tengere jonge meisje met de bleeke wangen en de droevige groote oogen zag, werd zij zoowaar door ongekende gevoelens van teederheid overmand en sloot zij Hilde in haar arilfcn, een geste, waarvoor ze zich echter onmiddellijk schaamde, om dat ze alles, wat slechts naar het senti- menteele zweemde, belachelijk vond. Lang duurde deze periode van over stelpende gevoelens evenwel niet. Na eenige dagen dreunde haar mannelijke basstem weer door het groote heeren- huis, zag zij in haar schoonzuster en nichtje slechts twee menschen, die op haar zak leefden en liet ze geen maaltijd voorbij gaan zonder breedvoerig uit te weiden over de nog steeds stijgende prij zen der levensmiddelen en toespelingen te maken op de waarde der opgediende spijzen. Intusschen zorgde zij er echter toch voor, dat Hilde steeds een flesch melk op haar kamer had en zich langzamer hand weer gewende aan de vele jaren ontbeerde voedzame schotels. Hilde was echter fijngevoelig genoeg om het pijnlijke van haar toestand in te zien, ze ergerde zich innerlijk over haar positie, die haar geheel van haar tante afhankelijk maakte, maar lichamelijk voelde ze zich zoo zwak en moe, dat ze zich gewillig in haar lot schikte. In een ouden bontmantel van ham- tante gehuld, de voeten in grove berg schoenen, placht Hilde 's morgens uren lange wandelingen door het met sneeuw bedekte landschap te maken. Zoozeer was ze door de gebeurtenissen der laatste weken aangegrepen, dat zij zoo nu en dan op halfluiden toon lange gesprekken met zichzelf hield. En het middelpunt van al die gesprekken en ge dachten was steeds weer Ralph. Nu, ver van Weenen en het, haar ge dachten afleidend kantoorwerk, innerlijk geheel op zichzelf aangewezen, drong het eerst recht tot haar door hoe groot haar liefde voor Ralph was. En als zij in hevige sneeuwbuien en windvlagen den sterk hellenden weg naar Mürzzuschlag opliep, cirkelden haar gedachten uren lang om dit eene punt: Was het wl goed geweest, dat zq Ralph's aanzoek van de hand had ge wezen, had zij eigenlijk wel het recht te twijfelen aan de oprechtheid van zijn gevoelens jegens haar, of was het slechts een domme, naïeve meisjestrots geweest, die haar er toe had gebracht hem voor goed te ontvluchten? Wanneer ze zich met deze, telkens terugkeerende vraag pijnigde, dook Ralph's beeld steeds weer voor haar op, zag zij zijn eerlijke, trouwe oogen, die toch niet konden liegen, zijn van goed heid stralend gelaat en ze snikte het uit in dien toestand van hopelooze vertwijfe ling, welke menschen overvalt, die het geluk met voeten getreden hebben. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1