Actie Comité IJsclub „Het Noorden" MELDERSCHE COURANT VAN DONDER PAO 2 FEBRUARI 1933. Radio-Programma. Radiografisch Weerberfobh E2 HOLLFELDER Militairen en zoogenaamde weerbaarheidsorganisaties. I Onze laatste lange golflengte in gevaar. De steun aan den tuinbouw. De tosstand bij de Marine. Binnenland. Een spuitgast als brandstichter. Groote brand te Rotterdam. Gasverstikking. OORRflAN-EXPRESS openbare vergadering op Maandag 6 Februari a.8.f GEVESTIGD: JOUBERTSTRAAT 13 DEN HELDER bijgedragen in de bouwkosten \an ce proeffabriek en zal zij verder de onderne ming steunen door een bijslag op de uit te betalen loonen te verieenen. De officieele inbedrijfsstelling van de fa briek heeft Dinsdagmorgen p.aats gehad door ir. Houben. directeur van den Zuider zeedienst, die hierbij den minister van waterstaat vertegenwoordigde. SOLDIJ VOOR MARINIERS. Is zij te laag? De heer L. L. H. de Visser, lid van de Tweede Kaïner, heeft den Minister van Defensie gevraagd: Is het der regeerir.g bekend, dat in ae eerste helft van Januari 1.1. een gehuwd marinier 3e klasse te Rotterdam, met uitzetting uit zijn woning werd bedreigd, omdat zijn vrouw niet in staat was de woninghuur van f 3.per week te be talen Is het juist, dat deze mannier, die gehuwd is en een kind heeft, een trakte ment ontvangt van f6.-, waarvan eiken betaaldag nog 88 eenten voor pensioen en f 1.voor kleedinggeld worden ingehouden Is het juist, dat de vrouw van dezen marinier, na de bedreiging tot uitzetting uit haar woning, waardoor een groote volksoploop ontstond, van Maatschappelijk Hulpbetoon een huurbon tot betaling van haar huur ontvangt Acht de regeering het geoorloofd, dat aan mariniers een zoodanige soldij wordt betaald, dat zij met hun gezin op steun van Maatschappelijk Hulpbetoon zijn aan gewezen Zoo neen, is de regeering dan bereid, oogenblikkelijk zoodanige maatregelen tot traktementsvérhooging van mindere militairen te treffen, dat zij in staat zijn, op een behoorlijke wijze in het onderhoud van hun gezin te voorzien Verbod van deelneming enz. voor militairen. Binnenkort is te verwachten een leger order, bevattende een ministerieel© be schikking betreffende verbod van deel neming eniz. aan zoogenaamde weerbaar- hekteorganisa tics. Hierin wordt, op grond van het bepaalde in artikel 17, aanhef en sub b, van het reglement betreffende de krijgstucht be kend gemaakt, dat het, als strijdig met de belangen van de krijgstucht, den militair verboden is, deel te nemen, leiding te geven of ©enigerlei medewerking te ver ieenen aan eenige zoogenaamde weerbaar- tieidsorganisatie als dlie, welke in den laat- sten tijd in het leven zijn geroepen en welke plegen te worden aangeduid als „frontstrifdersbond", „garde", „militie", „wacht", ,weer" en dergelijke. (Bij voorbeeld Arbeiders-vredeswacht zoomede de weerbaarheidsvereenigin- gen, verbonden aan: a. de Algemeen© Nederlandsche Fascis tenbonden; b. de Communistische Partü Holland; c. de Nationaal Socialistische Beweging; d. de Nationaal Socialistische Neder landsche Arbeiderspartij e. de Nationaal Socialistische Partij; f. het Verbond van Nationaal Solldaris- ten in Nederland; en dergelijke.) Het bovenbedoelde verbod geldt uit den aard der zaak niet ten aanzien van dlie weerbaarheidsvereenigingen, welke van Rijkswege, op grond van het Kom besluit van 12 Maart 1919 en van het ter uitvoe ring van dat besluit vastgesteld© boekwerk nr. 86 „Weerbaarheidsvoorschrift", mede werking ontvangen of worden gesteund. POST VOOR URK PER VLIEGTUIG. Aangezien de postverbinding van Urk met den vasten wal, tengevolge van dien ijsgang verbroken is, zal vandaag getracht worden de post per vliegtuig over te bren gen. De internationale conferentie te Zürich en de daar door onze afgevaardigden aan te nemen houding. Wat men het departement van water staat en het daaronder ressorteerende staatsbedrijf der P.T.T. ook moge ver wijten, men moet erkennen, dat er systeem zit in de wijze, waarop zij den omroep willen houden binnen het zeer middel matige, schrijft de Nw. Rott. Crt. De 1071-meter golflengte is eenige jaren geleden prijs gegeven nog steeds geen verlof totde inrichtingvaneenomroep vol gens het unifrequentie-beginsel (Gleich- wellen); ja, zelfs nog altijd geen ver gunning aan de A.V.R.O. of welke om- roepvereeniging dan ook, om een krach- tigen zender te bouwen voor een energie van zeg 30 kw. (Daventry werkt thans nog met 26 kw., eerlang met 60 kw.). Verwaarloozing, zelfs afbraak, waar men speurt. Thans dreigt op de a.s. conferentie te Zürich voor de hernieuwde verdeeling van de golflengten de golflengte van 1875 meter voor Nederland verloren te gaan wij hebben gegronde vrees, dat het zoover zal komen, tenzij de Nederlandsche afge- vaardigden daar een krachtige houding zullen mogen aannemen en kort en goed verklaren, dat wij geen afstand doen van ons rechtmatig, historisch bezit. elfs niet voor geld, waarmede het buitenland zich werkelijk vleit zoo onze inlichtingen juist zijn een Neder landsche golflengte te kunnen «over nemen* in den vorm van een vergoeding voor de verbouwing van de zenders. Men beseffe, dat wjj in Nederland zijn ingesloten door sterke zenders. Hierdoor zijn wij er ongunstiger aan toe dan vele and o re stations, diemeeraan de peripherie vanhetEuropeescheomroepgebiedliggen. In de eerste plaats is het geraden, te behouden wat men heeft; ons land kan er licht slechter door worden, wanneer liet iets opgeeft. Voorts is een kortere golflengte duurder in exploitatie, wil men een behoorlijke reikwijdte daarmede hebben. En ten slotte treden bij een langere golflengte minder stoornissen op (geen fading). t Zullen wij als tegenargument van het buitenland te hooren krijgen, dat Neder land door de simpele 5 kw., waarmede de i'ol ven van 1875 meter worden opgewekt, zóö weinig prijs blijkt te stellen blijkens hot goringe vormogon van onzen zender I0p dit kostbare bezit, dat dit daarom I heter in andere handen ten gebruike kan worden gegeven OPHEFFING ENKELE CURSUSSEN AAN DE ZEEVAARTSCHOOL TE TERSCHELLING. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Duys in verband met de voor genomen intrekking van de subsidies voor den cursus 3a en voor de opleiding voor de diploma's B en C voor machi nisten voor de Zeevaartschool te Ter schelling en de schade, daardoor aan de inwoners van Terschelling toegebracht, heeft de minister van onderwijs, kunsten on wetenschappen geantwoord: Door de opheffing van den cursus 3a (aanvangsklasse voor derde stuurlieden) van de Zeevaartschool op Terschelling zal de opleiding van bevarenen tot derden stuurman bij de groote vaart aan deze school komen te vervallen. Deze cursus telde op 31 December 1931 .zes en bij het begin van het schooljaar 1932—1933 nog slechts vijf leerlingen. Dit aantal acht de ondergeteekende onvoldoende. De opleiding voor de diploma s B en O voor machinist telde aan deze zeevaart school bij het begin van den cursus 1932—1933 slechts vier leerlingen en kon deswege moeilijk gehandhaafd blijven. Vrees voor opheffing van de Zeevaart school op Terschelling in haar geheel, respectievelijk intrekking van het rijks subsidie ten behoeve van deze school, behoeft naar het oordeel van den onder geteekende niet te bestaan zoolang het aantal leerlingen van de overblijvende klassen en cursussen van deze school aan redelijke eischen blijft voldoen. Opheffing van genoemde cursus en op leiding zal leiden tot een vermindering van de bezetting der school met negen leerlingen. Deze maatregel, die gegrond is op de overweging, dat de met behulp van rijkssubsidie kunstmatige instand houding van slecht bezette klassen en cursussen in de huidige financieele om standigheden niet gerechtvaardigd is te achten, zal, naar het den ondergeteekende voorkomt, geen schade van beteekenis toebrengen aan de belangen van de be- volking van Terschelling. De leerlingen van de opleiding voor de diploma's B en O zijn in het bezit van het voorloopig machinisten-diploma en het diploma A als machinist. Zij ver krijgen bij het behalen van hun diploma de bevoegdheid van chef van de machine kamer van schepen in de groote vaart. Naar de meening van den ondergeteekende kan deze groep ir. haar algemeenheid niet worden gerangschikt onder de minder draagkrachtige leerlingen, die niet over de middelen zouden beschikken om de opleiding aan een andere school te volgen. De vraag, in hoeverre het wenschelijk is, de adspirant-derde stuurlieden, woon achtig op Terschelling, die door de ophef fing van den cursus 3a zijn of zullen wor den getroffen, door het verieenen van financieelen steun in staat te stellen, de opleiding voor bevarenen aan een zeevaart school elders te volgen, zal bij elke daar toe strekkende aanvrage afzonderlijk wor den bezien, met inachtneming van het advies van de rijks-beurzen-commissie. Het toegestane bedrag van 5 millioen door het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen onvoldoende geacht. Het Centraal Bureau der Tuinbouwvei lingen, dat nagenoeg den geheelen Neder- l.amdschen Tuinbouw, voor zoover de kwee kers van groenten, fruit en vroege aard appelen betreft, omvat, heeft een adres gezonden aan den minister van oeconom. zaken en arbeid, waarin het meedeelt, dat het voor steun aan den tuinbouw uitge trokken bedrag van 5 millioen gulden, zelfs bfl berekening van een tot het uiterst ge- drukten productieprijs niet voldoende zal zfln om het verschil tusschen dien produc tieprijs en den veiling-prijs te dekken. Het Bureau dringt er daarom bfl den minister op aan, te bevorderen, dat het bedrag van den aan den tuinbouw over 1932 te ver ieenen steun worde verhoogd tot het ver schil tussichen productie- en veilingsprijs. ZEEVISCH NAAR FRANKRIJK. Het contingent tot 31 Maart a.s. reeds uitgeput. Het Fransche „Journal Officiel" maakt bekend ten behoeve van de importeurs dat het driemaandelijksche contingent voor de periode van 1 Januari 1933 tot 31 Maart 1933 voor den invofö- van ver- sche zeevisch, afkomstig ui* Nederland, uitgeput is. INBESLAGNEMING VAN VARKENS. Wegens het ontbreken van het oormerk. Op vragen van het .Tweede Kamerlid van Dis; 1. Is het den minister bekend, dat op lü December 1932 te Bergambacht 29 var kens in beslag zijn genomen, die al reeds verkocht waren en die de kooper van voornemen was te laten merken, zoodra ze zouden vervoerd worden? 2. Wil de minister ten spoedigste zoo danige maatregelen nemen, dat er een einde komt aan dergelijk optreden, waar door de bevolking ten zeerste geprik keld wordt? heeft de minister van economische za-1 ken en arbeid geantwoord: le. Op 10 Januari 1933 zijn door de po-1 Iitie te Bergambacht 29 varkens in be slag genomen, welke niet waren voor zien van het door den ondergeteekende vastgestelde oormerk, bedoeld in art. 11 van het Crisis-Varkensbesluit 1932, en welke zwaarder waren dan het door hem krachtens voormeld artikel vastgesteld gewicht. Het genoemd artikel verbiedt het in voorraad houden, afleveren, ver voeren of doen vervoeren van deze var kens. De omstandigheid, dat-die varkens alreeds waren verkocht en de kooper voornemens was de dieren te laten mer ken, zoodra zij zouden worden vervoerd, doet ten aanzien van de bovenbedoelde overtreding niets ter zake. 2e. De hierbedoelde vraag vindt ii^ het bovenstaande haar beantwoording. Commissie van onderzoek inge steld. Soerabaja, 31 Januari 1933. De situatie bij de marine is zeer rustig. De uit Malang gerequireerde troepen zijn gistermiddag al naar hun kampement teruggekeerd. De commandant der zeemacht zal ver moedelijk morgenochtend per vliegtuig naar Batavia terugkeeren. Aan boord van de „Evertsen" zijn 17 inheemsche opvarenden gearresteerd, aan boord van de „Java" 7; bovendien werden eenige inheemschen werkzaam bij het marine vliegkamp, gearresteerd. Alle arrestaties vonden plaats op grond van dienst weigering. Een commissi© van onderzoek is inge steld, bestaande uit de heeren C. C. F. Jager, kapitein-luitenant ter zee en J. P. Scheepmaker, officier van administratie tweede klas. Deze commissie zal advies uitbrengen inzake de bestraffing van de dienstweigeraars. Een officieel communiqué van het departement van marine over het gisteren gebeurde bevestigt bijna woordelijk, wat ons hierover is geseind teekent de Nw. Rott. Crt. hierbij aan. HET UITVAREN VAN HET ESKADER. Maandagochtend voeren van Soerabaia twee mijnenvegers uit, voorts de „Kor- tenaer" en de „Serdang". Daarna volg den de drie eskaderschepen, welke op de reed© voor anker gingen. De „Java" ver trok Maandagavond om 8 uur van de reede, de „Piet Hein" Dinsdagochtend om half zeven; de „Evertsen" ligt nog ter reede. Het eskader wordt 7 Februari te rugverwacht. MOORDAANSLAG OP DEN BURGEMEESTER VAN NEDERWEERT. Men meldt uit Roermond: Vannacht omstreeks één uur is een moordaanslag gepleegd op den heer J. L. M. van Uden, burgemeester vau Ne- derweert en lid van de Provinciale Sta ten. Men heeft den burgemeester naar buiten gelokt door het werpen van steenen tegen zijn woning. Toen de heer van Uden buiten kwam, werd van den rijksweg af op hem geschoten. Hij werd getroffen in de borst, waarin waarschijnlijk eenige hagelkorrels zijn gedrongen. Verder kreeg hij een schampschot aan het hoofd. De toestand is niet levensgevaarlijk. Omtrent den dader verkeert men in het onzekere. Er heeft reeds een arres tatie plaats gehad. Een verdachte gearresteerd. In verband met den aanslag op den burgemeester van Nederweert is gisteren in den loop van den dag gearresteerd de 31-jarige landbouwer J. T. uit Nederweert. De man blijft tot nu toe echter ontken nen, iets met de schietpartij te maken te hebben gehad. Uit het onderzoek is gebleken, dat de telefoondraden waren doorgesneden. Waarschijnlijk zal de gearresteerde op transport naar Roermond worden gesteld. Men heeft een sterke verdenking tegen hem, omdat hij enkele dagen geleden den burgemeester had bedreigd. Hij was n.1. Maandag op het stadhuis de geboorte van een kind komen aangeven, en had de hoop gekoesterd, dat zijn jongste spruit de 7000ste inwoner van Nederweert zou zijn en hij deswege een spaarbankboekje met f 25.zou krijgen. Groot was echter zijn teleurstelling toen hij op het gemeentehuis een anderen vader aantrof, die even te voren de ge boorte van een kind had aangegeven en inderdaad de gelukkige bleek te zijn. De man ontstak in groote woede, omdat zijn kind, naar zijn zeggen, eerder geboren zou zijn dan dat van den ander, zoodat hij aanspraak meende te mogen maken op het spaarbankboekje. De man kwam later op den dag in beschonken toestand nogmaals op het gemeentehuis en zeide tegen den burgemeester, dat hij hem zou doodschieten. De man blijft echter tot nu toe ont kennen iets met de schietpartij te maken te hebben gehad. De politie acht het niet uitgesloten, dat de aanslag in opdracht van den verdachte door anderen is ge pleegd, vooral daar men den indruk heeft gekregen, dat meer dan een persoon bij het geval betrokken is. Op hecterdaad betrapt. Maandagnacht hebben twee agenten in de Kipstraat te Rotterdam op heeterdaad een brandstichter betrapt. Dit gebeurde nog net op tijd om een uiterst gevaar lijken brand te voorkomen. De agenten, die op hun rond6 waren, zagen in de Kipstraat voor het pand van de meubel zaak van Spierdijk een kleine vlam. Zij gingen er op af en vonden een man voor de deur van den winkel staan, die trachtte een brandend stuk papier dooi de brievenbus te duwen. De man werd gegrepen en naar het politiebureau aan de Oppert gebracht. i Daar deed men de wel zeer merkwaar dige ontdekking, dat deze brandstichter 'een spuitgast van de vrijwillige brand weer is, hij is de 34-jarige bloemenkoop- man L. W., die verbonden is aan slan- i genwagen 19, die in de Lombardstraat gestationeerd is. I De man maakt op de politie een nor malen indruk, zoodat dan ook gemeend wordt, dat men hier niet met een maniak te doen heeft, maar dat het den spuit gast er om te doen is geweest brand te stichten en daarna dadelijk zijn slangen wagen te gaan halen, om zoodoende op de'premie beslag te kunnen leggen. Pakhuis In de asch gelegd. Huizen en een museum zwaar beschadigd. Omstreeks zes uur gisteravond is een zware brand uitgebroken in een groote houten loods, Westzeedijk 22, van de firma M. M. de Vries, waarin pakken oud rubber- en touwwerk waren opgesla gen. De brand heeft zich uitgebreid tot een achter de huizen gelegen schoolge bouw, waarin een natuurhistorisch mu seum en een verkoopscentrale van de A.J.C. gevestigd waren, en tot eenige woonhuizen, liggende aan den Westzee dijk. Het pakhuis van De Vries liep tot aan de Zalmhaven over een lengte van onge veer zestig meter. Van den Westzeedijk uit gerekend lag links naast het pakhuis achter de huizen het schoolgebouw, van het pakhuis gescheiden door een smalle gang, waarin éen houten schutting stond. Om kwart voor zes was de zoon van den heer De Vries uit de zaak gegaan om een fiets te stallen. Toen hij daarna terugkwam zag hij het pakhuis in lichte laaie staan. De brandweer werd gewaar schuwd en onmiddellijk werd het vuur aangetast. Zieken vervoerd. Uit een woning aan de Zalmhaven werd een zieke vrouw weggedragen op matras sen. Zij werd voorloopig ondergebracht in een winkel in de buurt, waar later ook andere menschen onderdak hebben ge vonden. In dezen winkel waren ook de kleeren, lijfgoederen en andere dingen, die men nog had weten te redden, waar onder kanaries en katten, ondergebracht. De vrouw werd na eenigen tijd door een auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. In het woonhuis bij den winkel werden ook een groot aantal kinderen binnenge bracht; daaronder bevond zich een ziek kind, dat later op den avond eveneens naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Geweldige vuurzee. Het vuur woedde met groot geweld voort. De groote houten loods was een geweldige vuurzee. Hoog rezen de vlajn- men op, tot vrij ver in de stad was de ge weldige brand zichtbaar en omdat het juist tegen het uitgaan van de kantoren was, trok hij zeer groote belangstelling, f Uitbreiding. Het vuur tastte na een klein half uur de school aan, en korten later laaiden de vlammen uit het dak daarvan op. Groote zware vlammen rolden over het dak heen De brandweer had intusschen het vuur ingesloten door slangen over daken en door panden te leggen, maar de vlam men sloegen naar de panden aan den Westzeedijk over, die dan ook weldra door het vuur werclen aangetast. De zolderverdiepingen stonden spoe dig in lichte laaie en daartegen kreeg de brandweer opnieuw een zwaren strijd te voeren. Hier was ook de motorladder opge steld. vanwaar met een straal op de mo torspuit werd gewerkt. Woningen beschadigd. Van de huizen aan den Westzeedijk zijn van eenige panden de zolderverdie pingen totaal uitgebrand, evenals de daaronder gelegen verdiepingen. De ach terzijden hebben ook fel gebrand. Van verscheidene kamers is niets meer over dan een leege ruimte. Het ontruimen van deze woningen koste -eenige moeite, omdat verscheidene menschen hun woning niet wenschten te verlaten. De brand sloeg grillig over op de hui zen, zoodat er eenige van het rijtje vrij wel gespaard zijn gebleven. In pand no. 20 was het architectenbu reau van Sondermeyer gevestigd. Allej teekeningen, waaronder origineele teeke- ningen van bouwwerken, zijn verbrano. De schade wordt door verzekering ge dekt. De naast het pakhuis en achter de hui zen gelegen school leverde aanvankelijk: den indruk op, dat zij geheel en al m vlammen zou opgaan, maar het is ge bleven bij de zolderverdieping, waar schoolbanken stonden opgeslagen. Het vuur woedde daar hevig, zoodat het ge- heele dak in een laaiende vuurzee werd i herschapen. Het maakte aanvankelijk dan ook den indruk of de eerste verdieping, waar het museum van de afdeeling Rotterdam van het Natuurkundig Historisch Museum is gevestigd, ook in vlammen stond. Later I bleek, dat de brand niet tot daar is door- gedrongen; uit den aard der zaak heeft het museum veel waterschade gekregm. De oorzaak onbekend. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Er is alleen bekend, dat 's morgens een lood gieter in het pakhuis van De Vries heelt gewerkt. De man was om twaalf uur weg gegaan. Drs namiddags had de zoon met een knecht in het pakhuis gewerkt. Zij hadden toen niets van brand gemerkt. De gedupeerden zijn door verzekering gedekt. VROUW IN BRAND. Aan haar brandwonden over leden. Toen de circa 50-jarige vrouw van den glazenwasscher P .v. d. Bogaert, wonen de Rochussenstr. 80, in Den Haag, Dins dagmiddag ongeveer 1 uur in haar voor kamer de kachel wilde aanmaken, had zij 't ongeluk, vermoedelijk met een over matig gebruik van petroleum, daarbij zelf in brand te geraken. Gillende rende zij de trap af en de deur uit, waar een buurman, P. C. H. Warner, de tegen woordigheid van geest had, haar direct met zijn jas te omwikkelen, waardoor hij de vlammen vermocht te dooven. Deerlijk verminkt werd de vrouw naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd, waar zij Dinsdagavond is overleden. Inmiddels was de brandweer gewaar schuwd, daar het vuur niet alleen de vrouw had gegrepen, doch zich snel in de voorkamer van de eerste étage had verspreid. Een 22-jarige zoon, die op de 2de étage lag te slapen hij verricht nachtdienst was op het hulpgeroep van zijn moeder eveneens naar buiten gesneld, waarbij hij de kamerdeur, die open was blijven staan, moest passeeren. Hij kreeg hierbij lichte brandwonden aan handen en armen. Hij is ter verple ging in het ziekenhuis opgenomen. De brandweer was met een motorspuit snel ter plaatse en was het vuur spoe dig meester. De bovenvoorkartler is ech ter geheel uitgebrand. Eén doode. In een percgel aan de Piet Heinstraat te 's-Gravenhage heeft zich Maandag middag een geval van gasverstikking voorgedaan, doordat de waterdampen uit een stroomenden ketel zich vermengd hadden met onverbrande gasprodueten, tengevolge waarvan de bewoner, J. P. de N. en zijn dochter bewusteloos zijn ge raakt. Beiden zijn naar het R.-K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar de va der aan de gevolgen is overleden. De dochter is herstellende. Man en dochter waren in de keuken langen tijd bezig geweest met de behan deling van de wasch, waarvoor een ketel op het gasfornuis stond te koken op een slecht brandende vlam. Bij een Dinsdag ochtend vanwege het gasbedrijf ingesteld onderzoek bleek, dat in den brander het lichtgas zeer onvolledig verbrandde en wel in zoodanige mate, dat een verblijf in de keuken, die zeer klein en geheel ongeventileerd was, van een paar uren doodelijk kan worden. Daaraan zal waarschijnlijk ook de sterke waterdamp, die door het wasschen en koken ontstond, in belangrijke mate heb ben meegewerkt. De oorzaak van de onvolledige verbran ding moet geweten worden aan den zeer slechten toestand, waarin het fornuis ver keerde. Daardoor ontstond in de keuken een atmosfeer, die geheel overeenkomt met die, welke optreedt bij de bekende ver stikking door kolendamp. DONDERDAG 2 FEBRUARI, Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 12.00 Ensemble Rensmeester en gramme^ foonpl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Grammofoonpl. 5.00 Verhalen voor groote kinderen door 'Ani van Dijk. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Ireep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les door Fred Frey. 8.00 Vaz Dias. 8.0S Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v, Nt- cholaas Koth (viool). 9.00 „De Vaas", schets van A. H. v. d. /sn o.l.v. Kommer Kleyn. 9.30— ii.oo Kovacs Lajos en zijn orkest. Ra, freinzang: Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. n.0512.00 Grammofoonpl. Huizen, 396 m. 8.00—9.00 KRO, io.oo NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV. 12.15 Orkestconcert en grammofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. /I'M 3.003.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Bijbellezing met muzikale medewerking.; 5.00 Concert. H. Hermann (viool), K. F. Born gers (cello) en mej. L. Lauenrot (piano an orgel). S.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd, 6.15 Causerie door W. J. Taanman. 6.4S Knipcursus. 7.00 Weekoverzicht door C. A. Crayé, 7.45 Ned, Chr. Persbureau. 8.0010.30 Amsterdamsche Orkeatvereert, o.l.v. F. v. Diepenbeek. 9.009.30 Ouderu'irtje door A. J. Drewe», 10.00 Vaz Dias. 10.3011.330 Grammofoonpl. VRIJDAG 3 FEBRUARI. Hilversum, 1875 m. 8.0012.00 VARA, ia.00400 AVRO, 4,00 8.00 VARA, 8.00—11.00 VPRO, 11.QO—i2,odi VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 11.10 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.40 Declamatie door F. Nienhuys. 12.00 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmldt en grammofoonpl. 2.00 Mevr. A. Hillen-Behrendt: De WeenscliS keuken. 2.30 AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep en grammofoonpl. 4.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. Duchant sn grammofoonpl. 4.50 Voor de kinderen. :i 1 5-30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, 6.15 Orgelspel J. Jong. 6.45 Lezing over Sowjet-Rusland. 7.05 Vervolg „De Notenkrakers", 7.15 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot e« grammofoonpl. 8.00 Lezing door Ds. W. Mackenzle. 8.30 Concert. A. Rengers (zang) en E. Wo4* thers (piano). 9.00 Ds. D. A. Vorster: Mystiek. 9-30 Vervolg concert. 10.00 Vrijzinnig Godsd. Persbureau, 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie door Ds. A. Trouw. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. (VARA% 4 Huizen, 296 m. Algemeen programma, verzorgd door <fs NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Grammofoonpl. 10.30 Morgendienst. n.00 Zang door D. Weiman (bas-bariton)], A. d. vleugel mej. L. de Waal, 12.15 Grammofoonpl. 12.302.00 Trio v. d. Horst m.m.v, C. Heng** veld (viool). 2.30 Chr. lectuur. 3-00 Huish. wenken. 3.30 Populair orgelconcert en grammofoonpl, 5.00 Voor de jeugdige postzegelverzamelaar*, 5-30 Voor amateur-fotografen. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Literair halfuurr. 7.45 Mej. C. de Witte: De Armeensche Ohrii* tenen. 8.00 Concert door de Arnh. Orkestvereenlglnjj o.l.v. J. Spaanderman m.m.v. Jo Juda (vlooljj ca. 9.009.30 Grammofoonpl. Naar waarnemingen verricht In den morgen van 2 Februari. Medegedeeld door het Kon. NederlandscB Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 768.2 te Toulouse. Laagste stand 719.5 te Röst. Verwachting: Matige, tijdelijk afnemende, meesf Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei» nig of geen neerslag, des nachts koude®, overdag zelfde temperatuur. Geboren PIETER CORNELIS, Zoon van L. v. ES en B. v. ES—de Jong. Binnenhaven 152a. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter BEPPY. E. M. HUISKENS en Echtgenoote. Den Helder, 31 Januari 1933. Vischmarkt 13. Algemeene kennisgeving. Inplaats van kaarten. Ondertrouwd: JOHANNES SMOLDERS en JOHANNA E. M. M. J. JONGMAN. Den Helder, 1 Februari 1933. Molenstraat 38. Ruijghweg 189. Toekomstig adres: Van Hogendorpstraat 62. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotse ling onze beste Broeder, JACOB PIETER HOVING, in den leeftijd van 64 jaar. Namens zijn Zusters, Wed. P. KLEIN-Hoving. Wed. J. DUNK-Hoving. Den Helder, 30 Jan. 1933. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt hiermede haar oprechten dank aan de Fa, M. van Straaten, Spoorstraat, voor de correcte aflevering van de bij de prijs vraag gewonnen japon. Mevr. M. VAN BAAREN, Keizerstraat 21. Langs dezen weg betuigen wij onzen oprechten dank aan H.H. Doktoren en Verpleeg sters van het Mar. Hospitaal voor de zorgvuldige behande ling tijdens de ziekte en het overlijden van mijn geliefde Vrouw, Dochter en Zuster. D. HAAK en Familie. Voor de deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GERBERDINA DUINKER, Wed. J. Veen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, F. VEEN. Baron en Barsnesse DE VOS VAN STEENWIJK— GRAVIN VAN RECHTEREN UMPURG zullen gaarne Zondag 5 Februari, tusschen 3.30 en 5.30 uur na middag, bezoeken ontvangen. Paleis 7. Naar Rotterdam: a.s. Zaterdagmorgen tot Zondagavond, per persoon I 3.50. Naar Amsterdam; a.s. Zaterdagmiddag tot Zondagavond, per persoon f 2.00. A.s. Dinsdag en Woensdag per persoon fl.50. Inlichtingen aan ons kantoor: BRAKKEVELDWEG 64/66, Telefoon 470. Alle ingezetenen van Den Helder, die prijs stellen op IJa* banen op onder water gezet land, dat wij ons voorstellej) des zomers voor tennisbanen, athletiek, enz., beschikbaar W stellen, roepen wij op tot het bijwonen der des avonds te 8 uur, in CASINO. Entrée vrij. Steunt dit streven door Uw aller opkomst I Dengenen, die de vergadering niet kunnen be?oekeo verzoeken wij adhaesie-betuigingen te zenden aan hét secretariaat: LANGERAK, Brakkeveldweg 196. GEDIPL. COUPEUR DAMES-, HEEREN- EN UNIFORMKLEEDING NAAR MAAT w-vvvv.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2