HET BINNENHOF! HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933. OP EN OM torogjr&mm& H WEEK- Weer aan den slag- Interpellatie over de recentte gebeurtenissen in Indië aan gevraagd. - De Indische Begrooting - De wijziging der Kieswet aangenomen, dank zij - De bezuiniging op de rechtelijke organisatie. - Zeer sterke op positie. GEMENGD NIEUWS Bij Griep Van links en rechts 461e STAATSLOTERIJ KRONIEK De bezwaren der afgevaardigden waren van diversen aard. Vooral achtte men de belangen van het platteland veronacht zaamd, waarop o.a. ook de heeren Van Rappard (v.b.) en Faber (sd.) met klem wezen. Het veel-gezongen liedje was: wel be zuinigen, maar langs anderen weg! Minister Donner vond verdedigers in de heeren Van Wijnbergen (r.k.), Goseling (r.k.) en Sineenk (a.r.). Mr. Goseling zei, dat in deze de leuze: „Bezuinigen-nu" ce overhand moest hebben. De heer Smeenk riep uit: „Zóó komen wij er niet!" Beide heeren verwachten van do bezuiniging goede resultaten en noemden de bezwaren Buitenland. UHIXEESCH JOURNALIST. VERMOORD. 2 persoons MATRASSTEL 6 deelijt 1 12.45. J. DUNSELMAN, Keizerstraat 24. De vrouwen bleven daarom in de hut en tweemaal per week bracht een jongen uit een veraf gelegen dorp hun voedsel. De tocht naar de hut was echter door de geweldige sneeuwmassa's uiterst gevaar- is Wang Wei-san, de vertegenwoordiger van het te Sjanghai verschijnende blad China Times, in een auto ontvoerd en in een voorstad van Nanking doodgescho- CijT""" "C. iten- De moordenaars hebben bü het lijk ïin^r Lf 'Ten' üüS JïKiee-1©en briefje gelegd, waarin zijn verklaren, t, jateeit ïan Ihi, en sindsdien zyn deidat Wang Wei san, ondanks de her- -2- m - 9I Naar Vaz Dias uit Nanking verneemt, fijk en op een van zyn tochten veronge lukte de jongen; zijn lijk werd later door eenige soldaten gevonden. Hierdoor kwam men evenwel op het spoor van de vrouwen en na moeizame pogingen slaagde men er in de hut te ontdekken. Den Haag, 2 Februari '33. Op hot Binnenhof zijn do poppetjes veer aan 't dansen gegaan! In verband niet do naderende verkiezingen beeft het groote winterrecès ditmaal niet zoo lang geduurd als anders. De Tweede Kamer zal dti jaar zeer vroeg uiteengaanZelfs schijnt men rekening te houden met de mogelijkheid, dat de Kamer reeds in de tweede helft van April de deuren sluit! Dit wordt natuurlijk voornamelijk ver oorzaakt door de wijziging van de Kies wet, waaraan men deze week zijn krachten heeft besteed, waardoor de candidaatstel- ling en de verkiezingen worden vervroegd. In 't vervolg zal men dus niet meer kun nen spreken van „zekere Juli-gebeurte- nissen", want do groote electorale slag wordt dan voortaan in Zomermaand ge houden. Men begrijpt: de Hoogedelgestrenge heeren moeten ,JIen boer op" en dat gaat nu eenmaal niet tegelijk met het beharti gen van 's lands belangen in de Lager huiszaal. Daarvandaan het vroege slot! Overigens heeft men toch nog wel een aardig tijdje voor den boeg voor het af doen van allerlei zaken. In een veertigtal vergaderingen kan heel wat werk worden verzet. En: de „veiligheidsklep", genaamd „avondzittingen", staat ook nog steeds ten dienste! Intusschen mag evenmin uit het oog worden verloren, dat er heel wat in 't par lementaire zout ligt, dat noodwendig vóór de eindstreep moet worden afgedaan. De geheele Indische en Surinaamsohe materie wacht op afdoening, terwijl de agenda, zooals wij die j.1. Dinsdag-middag vonden, als voornaamste punten aangaf (na de wij ziging der Kieswet): die nieuwe rechter lijke organisatie, de heffing eener Weelde- verteringsbelasting (waarover zoo ,,'t een en ander" te doen zal zijn!) en het ont- werp-verzekering van mijnarbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Het spreekt vanzelf, dat het lijstje in den loop van den tijd wordt „aan gevuld"!,.,. Het is een gewoon verschijnsel, dat bij het begin van een nieuwe werkperiode een aantal interpellaties worden aangevraagd. Dit keer kwamen wij er zeer schappelijk af, want slechts een tweetal aanvragen be reikten het presidiaal bureau. De heer Drop (s.-d.) verkreeg toestemming om de Regeering te interpelleeren over de kor ting op de salarissen van het Marine-per soneel, waarbij de récente gebeurtenissen in Indië tevens ter sprake zullen komen, De communist De Visser zal spreken over -en toenemenden nood der werkloozen. Ook werd op den Voorzitter pressie uit geoefend in de richting van een spoedige behandeling der Indische Begrooting. De heer De Visser wilde daartoe geraken na de behandeling van de nieuwe rechterlijke organisatie, terwijl ir. Cramer (s.-d.) pleit te voor afdoening nè de Kieswet. Even eens van katholieke zijde drong men aan op spoed. Mr. Van Schaik deed begrijpen, dat wetsontwerpen met de strekking, de moe- derlandsche financiën te saneeren vóór dienden te gaan. Zoo zal de Indische be grooting eerst aan de orde kunnen komen na de behandeling van het ontwerp om trent de weeldebelasting. De Kamer ging met dit denkbeeld ten slotte accoord. Eindelijk was het oogenblik daar, waar op men een aanvang kon maken met het afwerken der agenda! Gelijk reeds gezegd stond t>oven aan het lijstje de wijziging der Kieswet. Zooals men weet, beoogt dit voorstel hoegenaamd geen wijziging van het huidige kies-steisel. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.), die zich als een der meest-enthousiaste voor standers van het wetsontwerp deed ken nen, verklaarde, dat het voorstel dient om de waarde van de Evenredige V-erteg^n- woordiging te doen stijgen. Ofschoon de voorgestelde wijziging niets te maken had met de principieele kwes ties, het kiesrecht rakend, kwamen heden toch allerlei vraagstukken, met deze ma terie verband houdend, ter sprake, 't V as eigenlijk de schuld van den heer Teuiing3 (r.-k.), die, als eerste spreker, den boel aan den gang maakte door ziin klacht, dat het wetsontwerp zich l>epaalt tot een techni sche herziening. Hij had zoo gaarne een meer algemeene herziening op de hel!in<g willen zien geplaatst! Het spreekt wel vanzelf, dat de woord voerders der kleine en kleinste partijtjes uit hun tent werden gelokt. Zoowel de heer Zandt (st.geref.) als de leden Fl. Vos, Pee reboom (H.G.S.) en Braat (platt. bond) nad- den bitter weinig waardeering voor het gebodene. Eerstgenoemde ontdekte het streven bij i ^,r02te ')arti.ien om de kleintjes te „nek- icen De heer Vos noemde het regeerings- voorstel „in strijd met een gezonde demo cratie waarbij de heer Braat zich van harte aansloot, uitroepend, dat men hier te veidoon" mCt 6611 Uit5n'K vfln "macM&- w™ d5 ei'°°te Partijen lieten zich voorts hooren <.e^ heeren Eerdmans (V.B.), Bon- gaerts (r.-fc.), Oud (v.-d.) en Beumer (a.-r.). Sociaal-democraten natnen niet aan de alg. beschouwingen deel. Zü wachten hun ueurt af by de behandeling der artikelen waarby hun belangrijke amendementen (o. a. over de vóór-stemming) aan de orde zullen komen. De katholieke afgevaardgide vond geen aanleiding om niet met het voorstel in«>e te gaan. 't Heeft niet veel te beduiden, vond hij. Ir. Bongaerts hoopt op een em- stige voorbereiding na de verkiezingen van een nieuw kies-stelsel, waardoor beter dan tot nu toe tot uitnig komt wat owser de kiezers leeft. u!rj G'.-d.) greep terug in de ge schiedenis van het kies-stelsel ten onzent en herinnerde eraan, dat het oude distric ten-stelsel zyn gróóte nadeel had. In vele districten was het zóó, dat een aantal kie zers vooruit wist: onze stem heeft toch geen invloed. Evenals prof. Eerdmans (V.B.) vóór hem gecaan had, onwikkelde de heer Oud bezwaren tegen het wetsvoor stel. Speciale maatregelen tegen de kleine partijtjes achtte hij niet noodig. Zij wer ken als „veiligheidskleppen", vormen een waarborg tegen tirannie der groote par tijen. Verbetering moet komen door volks opvoeding, waardoor men leert inzien, dat verbrokkeling van krachten betreurens waardig is. De heer Oud had de Kieswet liever onaangetast gelaten, zeker nu, met de verkiezingen in 't zicht. Mr. Beunier (a.-r.) vond het noodig de „talrijke groepen, die geen respectabel be lang vertegenwoordigen", uit te sluiten. Het speet dien afgevaardigde, dat de Re geering het voorbeeld van Engeland niet wilde volgen, waar o.a. bij het opgeven van candidaten een cautie-stelling wordt gevorderd. Waarom acht de regeering de Engelsche methode voor ons land ongeschikt? vroeg mr. Beumer. Men mag Jan en Alleman geen gelegenheid geven, het stembiljet buitensporig te doen uitbreiden, vond hij. Minister Ruys de Beerenbrouck verde digde de wetsvoordracht. Natuurlijk ging hy niet in op de gedachten over een prin cipieele wijziging. Z.Exc. ontkende, dat het gebodene tegen de belangen der kleine partijen ingaat. Men wil slechts de lijsten zonder levenskracht tegengaan Wat de opmerkingen van den heer Beu mer over het Engelsche stelsel betreft, zei de minister, dat men daar slechts met en kele groote partijen te maken heeft. In dat land is het waarborg-systeem historisch gegroeid. Hier zou men het allicht gevoe len als een poging om de kleine partijen te bemoeilijken. Het aanhangige voorstel beoogt verbe tering van den bestaanden toestand. Meer niet. Dwerg partijtjes, die tegen de verkie zingen opduiken en daarna weer verdwij nen, doen de kracht van het Parlement niet stijgen. De kleine partijtjes hebben zijde gesponnen bij óe invoering der Ev. Vertegenwoordiging. Er dieden zich enkele uitwassen voor, terwijl overigens de E. V. in ons land tot haar uiterste consequenties is doorgevoeld. By de artikelsgewyze behandeling wer den in een ommezientje de technisch on- getwiifeld knappe amendementen-Van den Bergh (s.-d.) betreffende de z.g. vóór-stem ming weggewerkt. Minister Ruys noemde de voorstellen „staatsrechtelijke laborato rium-proeven"!Het slot was, dat mr. Van den Bergh de amendementen introk. Jammer van zooveel .gekristalllseerden arbeid"! Doch de heer Van den Bergh c.s. heeft met zijn andere amendementen wèl succes gehad. Het ging over het toekennen van zg. overschot-zetels. Onze Kieswet heeft het beginsel der grootste overschotten, ver zacht door gedeeltelijke toepassing van het stelsel der grootste gemiddelden, aan vaard. Onze huidige Kieswet e-ischt een minimum-gemiddelde van 75 pet. van den kiesdeeler. De Regeering wil dit cijfer voor de Kamer- en Sta ten-verkiezingen verhoogen tot 90 pet. De eerste zetel moet wordt het regeeringsvoorstel wet de volle kiesdeeler halen, weet men immers. Het streven-v. d. Bergh beoogt invoering van het stelsel D'Hondft, d, i. huldiging van het beginsel van de grootste gemiddelden. Wat men kon zien aankomen is ge schied. Ondanks de vry-heftige oppositie tegen deze amendementen van alle fracties behalve de twee grootste, zijn ze er toch gekomen. Er wel: via een Roomsch-Roode samenwerking! De heeren Snoeck Henkemans (c.-h.) en Oud (v.-d.) zagen in de denkbeelden-v. d Bergh een bevooudeelen van de groote partijen, en de anderen waren het roerend met hen eens. Genoemde heeren hadden amendementen die het tegendeel beoogden van die des heeen Van den Bergh. Doch het mocht niet baten. Ook het gansche wetsvoorstel belandde in veilige haven door het samengaan van katholieken met so ciaal-democraten, want alle overigen stem den vastberaden tegen, 't Stelsel-D'Hondt, nu in de wet gebracht, was voor de klei nere partijen te weinig aanlokkelijk. Eveneens in den Senaat hebben de twee grootste partijen een volstrekte meerder heid. Zoodat de wijziging van de Kieswet, gelyk die daar thans ligt, ongetwijfeld het Staatsblad binnen enkele maanden! bereiken zal. De Tweede Kamer heeft haar oordeel gezegd over het ontwerp betreffende de nieuwe rechterlijke indeeling, behelzen de de opheffing van de Rechtbanken te Tiel, Zutphen, Dordrecht en Winschoten, benevens 40 kantongerechten. Tegen deze wetsvoordracht verhief zich een zeer sterke oppositie. Slechts onder de katholieken en de anti-revolutionnairen bleken voorstanders te schuilen. De woordvoerders en -sters van alle an dere partyen betoonden zich afwijzend of uiterst-gereserveerd. De heer Boon (V.B.) illustreerde kortweg de inzichten van de groote meerderheid der Kamer door de typische opmerking: „De minister reorga niseert niet; hij amputeert!...." Mevr. Bakker—Nort (v.-d.), die zich het eerst over het gebodene uitliet, bracht den uensch naar voren, die naderhand werd ^.45 Lezing. ling verkeers-toestanden toch zooveel ver beterd! De opheffing van de kantonge rechten zal dus niet zoo heel veel last be zorgen. Aldus was de redeneering pro! Dinsdag a.s. antwoordt minister Don ner. Ik kom dus op de zaak terug! Intus schen mag wel worden opgemerkt, diat de meest-gangbare meening is, dat de be windsman ten slotte toch de overwinning zal behalen. We zullen zien of dat uitkomt!.... PARLEMENTARIËR. en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zuilen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. UMV O haalde waarschuwingen van de geheime organisatie „de bloedige veer", op ver raderlijke wijze in verbinding met Japanners was gebleven. IN EEN BERGHUT INGESNEEUWD. Twee vrouwelijke toeristen, die eenige maanden geleden in het Trento-distriot de Alpen waren beklommen en sedert dien vermist werden, zijn thans doer leden van de fascistische militie in vei ligheid gebracht. Een der vrouwen had bij de klimpartij een been gebroken en daarom 4iad haar gezellin haar naar een berghut gebracht, om dan hulp te gaan halen, doch kort i nadat de vrouwen in de hut waren aan gekomen, begon het hevig te sneeuwen, waardoor het onmogelijk was de hut te verlaten. De beide vrouwen die eenige dagen zonder voedsel en brandstof geweest wa ren, waren volkomen uitgeput en bijna (ledoodgevroren. BIJ EEN POGING TOT ONTVLUCH TEN DOODGESCHOTEN. ZATERDAG 4 FEBRUARI. Hilversum, 187., m. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Grammofoonpl. 2.50 Zang door E. Doorenbos. 3.10 Grammofoonpl. 4.30 Causerie door P. Voogd. 4.50 „De Flierefluiters" o.l.v. grammofoonpl. 5.40 Literaire causerie door A. M. de Jong. „De Wielewaal", o.l.v. P. 6.00 Zang door Tiggers. 6.30 VARA-Balalaikaorkest o.l.v. I 6.50 Toespraak door A. de Vries. 7.00 Uitzending van den VRO. 8.00 Herb. SOS-berichten. 8.03 Zaterdagavondprogramma 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie d. C. Rijken, het VARA-Klein- Orkest o.l.v. P. Duchant en grammofoonmuziek. 12.00 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins en Grammofoonmuziek. 2.00 Onderbreking voor zenderverzorging. 2.30 Zang door mevr. v. TielSchmldtke, aan den vleugel F. Blumentritt. 3.00 Declamatie door Janny van Oogen. H. de Groot en 3.30 Grammofoonplaten. 4.40 Voor de kinderen. 5.10 VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok. en Grammofoonplaten. 5.40 Declamatie door Rollen Numan. 6.00 Vervolg VARA Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok. 6.15 Orgelspel door J. Jong. 7.00 Muzikale causerie. het 7.55 Herhaling SOS-berichten. Powarjef. ir, n r, r.rontDe 8.00 Grammofoonplaten. VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot, ..De Declamatie door J. Lemaire. D. Wins, L. Fuld (zang), J. Jong (orgel), a^^ k Den Haag; C. Steyn (accordeon, piano en caril.on), D. H h Arb Symphonie-orkest o.l.v. L. Ruyg- Wins (piano), J. Vogel (piano) en gram-1 naagscn nio. y y_ mofoonpl. 9.00 Persberichten en VARA-Varia. 12.00 Sluiting. Huizen, 296 m. 2.00 Jeugdhalfuur. 2.30 Kinderuuf. 4.00 HIRO. 5.00 Solistenconcert. 6.45 Causerie. 7.05 Grammofoonpl. 7.10 Kath. RVU. 7.45 Sportpraatje. 8.00 Indische muziek. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Schlagermuziek. 10.00 Voordracht. 10.15 v schlagermuziek. ZONDAG 5 FEBRUARI 1933. rok m.m.v. Harry Wiggelaar (viool) en Ankie WickevoortCrommelin zang 10.40 Vaz Dias en Grammofoonplaten. 12.00 Sluiting. Huizen, 296 m. N CR V-Uitzending 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Grammofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 Grammofoonplaten. 12.15 dito. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie door A. J. Herwig. 3.15 Knipcursus. 3.30 Modecursus. 4.00 Bijbellezing met muzikale medewerking. 5.00 Concert. Greta de Knegtter Haar (zang), L. de Ruyter (viool), en R. Beute (plano). 6.30 Vragenuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Concert door het Thomaner-koor te Lelpztg, o.l.v. Prof. D. Dr. Karl Straube. 8.40 Grammofoonplaten. 9.00 Causerie door Ir. A. Visser. 9.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. ca. 10.00 Vaz Dias. 11.0011.30 Grammofoonplaten. Hilversum, 1875 m. 8.30 VARA. 10.30 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.30 Tuinbouwhalfuurtje, S. S. Lantlnga. 9.01 Veillgheldskwartiertje, Ir. R. A. Gorter. 9.10 Veilig verkeer, door B. Vander. 9.15 Voetbalnieuws. 9.18 Orgelspel. 9.40 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 10.30 Kerkdienst uit de oude Luthersche Kerk re Amsterdam (C.) 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, en Grammo foonplaten. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Kamermuziek door het Prager Strijkkwartet. 3.00 „De moordzaak Yorck", spel in 3 bedrijven 9.00 AVRO- Kleinorkest o.l.v, van A. Sönderup. Vertaling: P. Huf. Regie: 10.00 Morgenwijding. dito. 110.15 Grammofoonplaten. 4.30 Vaz Dias en Grammofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant 6.50 „Wakker en Tropenduit". 7.10 „De Flierefluiters", o.l.v. H. de Groot, m m.v. A. de Booy (zang en Grammofoonplaten) 8.00 Vaz Dias. DINSDAG 7 FEBRUARI 1933. Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO, 6.30 RVU. 8.00 Grammofoonplaten. N. Treep. m.m.v. 10.30 Orgelconcert P. v. Egmond Jr, Cora de Langevan Rijn (sopraan). 11.00 Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.002.15 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. N. Ger- harz m.m.v. „The Holland Three" (accordeon). 2.30 Grammofoonplaten. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. Rosa 3XW Knipcursus. Spier (harp). i4.00 Pianorecital door Sztompka. 9.00 Voordracht door Koos Koen. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 9.20 Operetteconcert d. h. Omroeporkest o.l.v. N. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen door mevr. Treep m. m. v. Betty van den BoschSchmidt A. v. Dijk. (sopraan). Toon van Veen (sopraan), Henk Vis- 5.30 Jeugdhalfuur VPRO. kil (tenor) en Willy Keyzer (bariton). ,6.00 Grammofoonplaten. 10.15 Grammofoonplaten. 16.30 RVU. 10.30 Vervolg Omroeporkest. ,7.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep 11.0012.00 Grammofoonplaten. 7.30 Engelsche les Fred. Fry. Huizen, 296 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Gregoriaansche muziek. 9.30 Orgelspel W. Hubert. 10.20 Jeugddienst uit de Ned. Herv. Kerk te Den Haag. Hierna gewijde muziek. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Lezing. 1.20 Vervolg concert. 2.10 Lezing. 2.30 Kwartetconcert. 3.00 Voordracht. 3.20 Vervolg Kwartet. 4.15 Ziekenlof. 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Den Haag- Loosduinen. 6.30 Gewijde muziek (gramm.platen). 6.50 Gewijde muziek door een gemengd, vocaal kwartet BQiiuovliiunu «Uiu ondersteund door de leden Boon, Dam- brink (a.-r.), Fl. Vos, Van Voorst tot Voorst (r.-k.), mej. mr. Katz (c.-h.) en Schaper (s.-d.) en die gericht was op het doen instellen van een commissie tot on derzoek naar den meest-wenschelyken en doelmatigen vorm van een algemeene re organisatie wat aangaat de rechtelijke in- deeling. De heer Séhaper zwaaide zelfs met een motie tot schorsing der beraadr slagingen! 8.05 Sportnieuws. 8.10 Orkest- en solistenconcert. 9.15 Vaz Dias. 9.25 Pianorecital. Vervolg orkestconcert. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 6 FEBRUARI 1933. Hilversum, 1875 m. Algcm. programma, verzorgd door dc VARA. 10.00 VPRO. 8.00 Grammofoonplaten 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Grethe WeynschenkHogenbirk (sopraan) en Billl Mayer (piano). 9.30 Hans Bund en zijn orkest m.m.v. Iréne Ara- brus en Luigi Bemauer (zang). 11.00 Vaz Dias. Huizen, 296 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonplaten. 11.3012.00 Gods. halfuur. 12.15 Sextetconcert. 1.00 Grammofoonplaten. 1.151.45 Vervolg sextet. 2.00 Cursus. 2.35 Vrouwenuurtje. 3.30 Modecursus. 4.30 Pianorecital. 4.50 Gramofoonplaten. 5.10 Pianorecital. 5.30 Grammofoonplaten. 6.30 Cursus. 6.50 Grammofoonplaten. 7.10 Lezing. 7.45 Causerie. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Lezing. 9.00 Vaz Dias. 9.10 Orkestconcert m.m.v. soliste. 9.50 Zang en piano. 10.10 Vervolg concert. 10.30 Schlagermuziek en Grammofoonplaten. 12.00 Sluiting. Een 25-jarig dienstmeisje, dat wegens diefstal» tot vijf maanden gevangenisstraf was veroordeeld, en van het ziekenhuis, waar zij eenige weken had doorgebracht, naar de gevangenis te Cannstadt werd overgebracht, werd door haar begelei denden wachtmeester bjj het verlaten van het ziekenhuis gewaarschuwd, dat hy by een eventueele poging tot ont vluchting van zijn wapens gebruik zou maken. Niettemin probeerde het meisje op een gunstig oogenblik tusschen de menschen te verdwijnen De wachtmees ter schoot en trof het meisje in het hoofd. Korten tyd geleden was de wacht meester bestraft wegens het laten ont vluchten van door hem getransporteerde gevangenen, waardoor waarschijnlijk zijn overijlde handelwijze verklaard kan wor den. EEN GEHEELE STAD VOOR AFBRAAK VERKOCHT. De Engelsche zakenman Robert Bell heeft, volgens een bericht uit Santiago de Ohilie de Ohileensche havenstad Ca- leta Cooso, welke 5000 inwoners heeft, voor 25,000 voor afbraak gekocht. De stad was een belangrijke salpeterhaven en behoorde toe aan een salpeterfirma, die thans, nu de zaken zoo slecht gaan, na afloop dier concessie de geheele stad aan den meestbiedende verkoopt. De Engel sche kooper is voornemens tiet afbraak materiaal raar streken te zenden, waar groot gebrek aan invoer hiervan bestaat. Wat met de f>0«0 inwoners der stad ge beuren moet, wordt i.> .lit bericht niet gemold. DE STRIJD IN DEN GRAN CHAOO. 900 Bolivianen gevallen. Een officieel communiqué omtrent den strijd in den sectoren Nanava, Herrera en Corrales meld, dat daar meer dan 900 Bolivianen gevallen zyn, 0. w. 14 offi cieren en één hoofdofficier. EEN NIEUWE ZUIDPOOLEXPEDITIE De bekende Amerikaansche Zuidpool reiziger admiraal Richard Byrd heeft een aanvang gemaakt met het in orde bren gen van den voormaligen kotter „Bear" en met het bijeenbrengen van voorraden voor een tweede Zuidpoolexpeditie welke hij in October a.s. gaat ondernemen. Het wordt een expeditie op kleiner schaal dan Byrd's vorige tocht. Hij neemt slechts een vliegtuig mee, een Ford met drie motoren en op sneeuwschaatsen. WJ hoopt hij het vliegtuig te kunnen bergen dat hij vorig maal aan de Walvischbaai had achter ge laten. Hoewel hij minder vliegtuigen mee neemt (vorig maal waren het er drie gaan er thans meer honden mee, n.1. 150. Deze tweede tocht beoogt in hoofdzaak een nauwkeuriger onderzoek van de nieuwe linden, op den vorigen tocht ontdekt, maar nog niet nader geëxploreerd. DE WERELD-MALAISE IN CHINA. 284.000 Chineezen uit het bui tenland teruggekeerd. Naar officieel woTdt medegedeeld, zijn in de laatste dagen meer dan 284.000 Chineezen in China teruggekeerd, die in het buitenland buiten werk waren ge komen. De meesten zyn uit de Vereenig- de Staten en uit Zuid-Araerika gerepa trieerd- 31 Januari. Modern, modern.... ach mevrouw, u moest dat woord niet zoo veel gebruiken. Modern i s zoo leuk niet. Modern is nog heel wat anders dan u denkt Modern is toch nog erger. Als u zegt modern, denkt u aan een zitkamer zonder pluche, aan lampen in het plafond, die diffuus duister werpen. Nee, vertelt u 111e maar niets. Ik weet liet wel.... Of misschien denkt u aan schilderijen, waar op geen onderwerp is te onderscheiden, aan de kous op den kop, die „school- baret" heet, aan rechtlijnige meubelen, of aan een sombere rij baksteenen ka zernewoningen, die vanwege de effies- siënsie zoo wordt het toch uitgespro- ken star als recruten in het gelid staan, allemaal met hetzelfde schoonheidsge brek op dezelfde plaats. Nietwaar? dat is modern, volgens u. Nee, modern is nog anders. Dit alles is er heilig bij. Modern is de acteur Brands, dien ik dezer dagen ontmoette. Tja, jongen, zei hy; je hebt het zeker gehoord van mijn vrouw en my? Ik ben er vreeselijk van geschrok ken, antwoordde ik, een beetje in de war. Ik dacht dat liet erg goed ging tusschen jullie. En betrekkelijk zoo gauw al Is er niets aan te doen? Ja, 't is merkwaardig, hè? Het ging ook reusachtig tusschen ons. Maar Betty en ik zijn er allebei erg gelukkig onder. Ik dacht, dat ik hem verkeerd verstond. Wanneer hebben jullie je besluit eigenlijk genomen? vroeg ik- ter aflei- ding. Nou, zei hij, dat zal ik je vertellen. Ongeveer een maand geleden, aan het ontbijt, begon ik vriendschappelijk ge voelens voor Betty te koesteren. Een week daarna zei ik tegen haar: „Betty, hou je heusch van me?" Ze antwoordde: „Henk, ik ben razend op je". „Zullen we werkelijk goeie vrienden zijn?" vroeg ik. „Goeie, lieve, hartelijke kameraden Henk," zei ze. „Voor altijd?" -,Voor altijd en eeuwig!" herhaalde ze en kuste my. Nou, en toen stond ons niets anders meer te doen dan zoo gauw mogelijk onze echtscheiding aan te vragen. Betty en Henk zijn nu reuze-goele vrienden. Als ze gaan trouwen, mag ik een van de twee getuigen zijn. (Niet officieel) 5de Klasse, 12de Lijst Trekking van Donderdag 2 Februari 1933 HOOGE PRIJZEN 1100.000.— 10141 1000.— 5619 5984 9874 11824 400.— 6097 9890 15017 200.— 8636 9804 20831 100.— 282 1922 4425 9582 13115 14719 14980 15449 17275 18575 19147 PrUzen van f 70. 360 410 411 437 462 609 842 869 914 1018 1169 1300 1546 1591 1601 1661 1687 1693 1988 2009 2074 2162 2183 2472 2764 2856 2986 3061 3093 3194 3524 3560 3645 3742 3766 3890 4294 4388 4517 4565 4577 4602 4854 4898 5212 5229 5232 5243 KON HAAR HANDEN NIET OPBEUREN. Wanhopig door rheumatiek. Doet nu weer zelf de huishouding. Tien maanden lang leed deze vrouw. Tien maanden lang worstelde zij om haar rheumatiek te overwinnen. En toch, toen zij eenmaal het juiste middel had gevon den, hoefde zij niet lang meer op het suc ces te wacbten. Gedurende zes weken „de dagelijksche dosis" Kruschen Salts en haar strijd was gewonnen. Een „ongeloofe- lijk wonder" noemt zij het. Zij schrijft: „Ongeveer 12 maanden geleden kreeg ik een aanval van rheumatiek en wel zoo kwaadaardig, dat ik er door misvormd werd. En ik was nog maar 82 jaar. Tien maanden lang probeerde ik van alles en ik werd beschouwd als een hopeloos ge val. Soms kon ik dagenlang mijn handen niet tot mijn hoofd opbeuren. Toen dacht ik aan Kruschen Salts. Een ongeloofelijk wonder! In zes weken tijd was ik in staat mijn huishouding weer zelf te doen en voor mijn kinderen te zorgen. Ik heb nooit meer eenige teekenen van een terugkomen der rheumatiek bemerkt." Mevr. M. De werking van „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is even eenvoudig als doeltreffend. De vrschillende zouten in Kruschen drijven zacht de opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die Uw pijnen veroorzaken, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. De pijnen verminderen, de stijve gewrichten worden weer lenig, gezwellen verdwijnen. Indien U trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis Kruschen zullen de afvoerorganen tot regelmatig functionneeren aangespoord worden, zoodat het lichaam inwendig schoon blijft. Zoodoende krijgt het kwaad aardig urinezuur geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. U blijft vrij van rheu matiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.!)0 en 1.G0 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. (Adv.) 34 739 1343 1750 2749 3279 4170 4697 5920 6077 7453 8334 9412 10004 10585 10871 11157 11578 11803 12485 13079 13831 14445 15264 15752 16426 17395 18003 18979 19457 20004 20576 295 571 802 1158 1502 1770 2010 2182 2453 2596 2897 3116 3355 3514 3933 4148 4290 4563 4726 5050 5362 5560 5621 5765 5999 6120 6307 6541 6705 7086 7344 7568 235 828 1408 1956 2761 3508 4220 4712 6163 7928 8364 9447 10028 10594 10891 11221 11607 11927 12542 13109 13892 14523 15309 15820 16568 17536 18036 19034 19486 20092 20617 54 336 577 831 1279 1509 1798 2022 2216 2471 2605 2947 3128 3360 3515 3959 4149 4298 4619 4772 5094 5392 5561 5625 5775 6012 6127 6374 6545 6716 7179 7345 7586 6174 7932 8428 9457 10075 10648 10929 11298 11622 12041 12606 13135 14055 14579 15393 16004 16621 17539 18119 19122 19498 20102 20826 55 392 608 836 1303 1571 1885 2051 2256 2508 2676 2956 3200 3365 3521 3995 4159 4320 4635 4839 5134 5458 5562 5637 6791 6015 6131 6399 6566 6780 7223 7374 7612 7781 8047 8310 8617 8762 9001 9299 9417 9639 9814 6178 7983 8661 9642 10190 10656 10987 11349 11632 12148 12656 13169 14078 14589 15468 16088 16650 17608 18170 19150 19663 20142 20860 6283 8019 8818 9674 10234 10700 11036 11471 11637 12151 12804 13211 14162 14683 15489 16105 16736 17645 18245 19285 19670 20336 20981 6481 8164 8842 9743 10400 10765 11088 11529 11667 12205 12830 13414 14178 14759 15519 16168 16816 17751 18485 19288 19681 20383 6557 8216 8853 9799 10412 10788 11135 11532 11670 12233 12926 13545 14272 14914 15707 16328 17131 17832 18640 19352 19849 20460 7750 7756 8033 8039 8249 8272 8586 8593 8750 8756 8976 8982 9251 9207 9383 9411 9606 9636 9785 9807 9993 10050 10119 10401 10475 10487 10673 10710 10742 10893 10946 10951 11202 11216 11283 11352 11364 11415 11651 11573 11575 11697 11706 11714 11985 12021 12027 12224 12229 12273 12470 12494 12623 12752 12791 12796 12954 13038 13082 13239 13257 13262 13446 13481 13527 13531 13861 13870 13886 14050 14007 14096 14331 14334 14356 14491 14492 14500 14678 14688 14689 14930 14932 14957 15065 15072 15076 15326 15327 15347 15525 15671 15578 15706 15762 15861 16023 16057 16085 16232 16303 16348 16440 16460 16465 1C765 16854 16865 16979 16983 16986 17086 17107 17149 17201 17208 17216 17523 17547 17588 17714 17734 17777 17957 17992 18029 18186 18218 18270 ®J87 18504 18505 0??2 !?805 18828 19172 19178 9282 19334 19340 '9581 19621 19628 20007 20059 20128 *9261 20265 20278 10497 20500 20509 |0723 20740 20744 10853 20863 20897 niï.rbeterlnKen 5e 11444 m. 1. 11441 NIETEN 78 82 445 461 637 679 963 1046 1375 1383 1584 1639 1886 1893 2058 2088 2280 2299 2547 2567 2711 2719 2968 3009 3223 3268 3371 3408 3525 3647 4070 4094 4191 4209 4364 4423 4636 4659 4858 4901 5190 5209 5477 5522 5570 5576 5647 5677 5799 5827 6019 6026 6156 6203 6409 6416 6595 6615 6884 6906 7234 7312 7405 7458 7625 7657 7796 7956 8049 8082 8469 8499 8628 8662 8768 8810 9015 9049 9321 9340 9452 9470 9656 9765 9834 9865 10128 10231 10511 10512 10793 10798 11057 11079 11319 11335 11453 11473 11576 11581 11910 11940 12033 12042 12277 12284 12534 12557 12841 12872 13112 13114 13268 13296 13538 13613 13893 13947 14106 14142 14398 14425 14508 14511 14785 14800 14959 14984 15082 15131 15361 15362 15581 15627 15878 15943 16141 16168 16357 16364 16543 16651 16875 16892 16987 16991 17154 17171 17303 17373 17629 17670 17798 17825 18099 18102 18286 18312 18560 18580 18832 18987 19219 19231 19379 19413 19723 19843 20140 20186 20285 20340 20555 20583 20758 20790 20922 20932 kl- He HJst 125 476 710 1054 1397 1676 1944 2144 2359 2575 2783 3024 3302 3412 3681 4109 4234 4521 4673 4942 5248 5531 5605 5717 6880 6087 6223 6458 6638 6950 7319 7494 7672 7996 8104 8526 8663 8836 9130 9345 9502 9902 10256 10560 10814 11108 11338 11481 11616 11944 12043 12329 12575 12878 13178 133H1 13743 13961 14180 14446 14531 14840 14999 15204 15365 15630 15963 16165 16371 16687 16898 17036 17173 17393 17686 17858 18109 18369 18585 19015 19239 19477 19848 20168 20404 20631 20796 20954 15030 177 491 727 1114 1460 1742 1957 2151 2364 2577 2861 3031 3347 3491 3688 4113 4260 4528 4713 4962 5259 6536 5607 5719 5913 6100 6229 6494 6641 6961 7321 7528 7693 8015 8158 8534 8707 8894 9183 9352 9578 9935 10357 10562 10830 11143 11345 11489 11671 11954 12066 12376 12661 12903 13183 13412 13824 13972 14208 14457 14541 14886 15039 15217 15467 15651 16009 16167 16406 16694 16930 17062 17183 17450 17693 17875 18182 18410 18700 19018 19276 19542 19890 20194 20463 20663 20799 m. 7332 8324 9065 9984 10575 10868 11139 11555 11798 12323 12949 13556 14424 15233 15733 16416 17304 17918 18871 19444 19888 20483 287 531 753 1155 1462 1767 1986 2175 2424 2592 2862 3056 3354 3501 3893 4136 4278 4556 4714 5044 5332 5538 5614 6730 5948 6112 6270 6507 6658 7043 7327 7531 7747 8023 8220 8536 8743 8923 9187 9379 9598 998J 10358 10595 10841 11197 11351 11528 11695 11963 12184 1238'» 12706 12933 13219 13424 13857 14035 14282 14469 14616 14921 15053 16283 15617 15699 16014 16195 16436 16743 16941 17081 17195 17476 17699 17947 18185 18450 18739 19099 19280 19563 20258 20470 20693 20818 1503*

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2