Een Pantserschip vaart proef! wilt 11 l&iml am we Am Het rauwe leven der Keldersche zwervers. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933. Het weer in Januari. Kou op de Borst VICKS Salariskorting bij de Marine, Het vlootbouwprogramma der Duitsche Rijks-Marine Nieuwe Wegen der oorlogsschip-uitrusting door W. HOEPPENER—FLATOW. liging en bescherming der Duitsche kusten en havens, terwijl bij oorlog het landleger een goede rugdekking eraan heeft, terwijl tenslotte bij moeilijke tijden het van het moederland afgesneden Oost-Pruissen er een goede hulp aan zal hebben! De proefvaart. Nog slechts weinige dagen en pantser schip ..Deutschland" het zoo gehate en bewonderde oorlogsschip „A" der Duit sche Rijksmarine zal op eigen kracht van zijn ligplaats aan de werf wegvaren en de kade opzoeken, van waaruit de be wapening en bemanning kan plaats heb ben, En weer enkele dagen daarna (want dit kost slechts weinig tijd) zullen de hee- ren van de „permanente proefvaart-com missie voor schepen aan boord komen en zal de commandant der „Deutschland". de vroegere onderzeeër-kapitein Von Fischel, een zoon van den in 1912 als chef der marinestaf gepensionneerden admiraal von Fischel, het schip aan hen overgeven, met de melding „Alles gereed voor de proefvaart"! Nu reeds ziet de geheele Rijksmarine en het grootste deel van het Duitsche volk deze proefvaart met groote be langstelling tegemoet! In de zakelijke be- Pantserschip B loopt van stapel... Korten tijd na de indienstneming van de „Deutschland (dat de proefvaartcom missie na de vaart principieele verbeterin gen en wijzigingen zou eischen, is bij de nauwkeurigheid der Duitsche werven en de bekende naam der bouwende firma's, vrijwel uitgesloten) zal dan, waarschijn lijk tegen 1 April van dit jaar, het pant serschip ,.B in Kiel van stapel loopen. Dit s"?hip is een volmaakt zusterschip van de Deutschland, heeft dezelfde 10.000 ton waterverplaatsing, en dezelfde artillerie- uitrusting. De marinestaf overtuigd van de waarde van de „Deutschland"- constructie gaat consequent op den zelfden weg verder, welke bij den ersatz- bouw ',A" is ingeslagen. Het zou zeer juist te noemen zijn, dat deze beide pantserschepen geen zwaar ge schut bezitten, zooals de Engelsche en Amerikaansche draednoughts hebben. Deze uitrusting remt zooals iedere vak- De Deutschland.''kort voor de voltooi ing. Het pantserschip ,,A wordt van de scheepswerf naar het droogdok gesleept. woordingen van de constructie-afdeeling der Rijksmarine-staf, die vanuit Berlijn den geheelen bouw heeft geleid en gecon troleerd, noemt men deze proefvaart, „de vaart, welke ten doel heeft vast te stellen, of het schip aan alle gestelde technische eischen voldoet, eischen, welke bij het ge ven van de last tot bouwen aan de betref fende werf zijn gesteld." Dit wil zeggen: bij deze proefvaart onder leiding van hen, die het schip later zullen commandeeren en bemannen en buiten de constructeurs en ingenieurs der werf om, zal worden nagegaan, of de acht aparte oliemotoren inderdaad de ver- eischte 50.000 P.K. kunnen ontwikkelen, en of er een maximum-snelheid van 26 zeemijlen of 48 Kilometer bereikt kan wor den. Verder zal men beproeven, of de „Deutschlandbij een gemiddelde snel heid van 20 zeemijlen (37 Kilometer per uur) een werkingsstraal van 10.000 zee mijlen heeft, d.w.z. 10.000 zeemijlen kan afleggen, zonder nieuwe voorraden olie of wat er nog meer noodig is, in te slaan. De artilleristische uitrusting. Een heele staf van vaklieden en geleer den 2al met fijne meetapparaten de be stuurbaarheid van het pantserschip na gaan, de drukverhoudingen berekenen, en steeds maar weer de constructieteekenin- gen met het origineel vergelijken. Anders gaat het natuurlijk met de artilleristische uitrusting der „Deutschland". De door Krupp en Rheinmetall vervaardigde zes 28 centimeter-stukken, die in twee pant sertorens zijn opgesteld, evenals de acht 15-centimeterstukken der lichtere artillerie, zijn vanzelfsprekend voor den inbouw in het scheepslichaam op een der gewone man weet ten zeerste de snelheid en vereischt een vermindering der bepantse ring, wil het schip niet te zwaar worden. Daar de Duitsche Marine nog steeds aan de voorschriften van het Verdrag van Versailles is gebonden, moest dus een compromis gevonden wor- den, waardoor bij een rijke bepantsering, een groote snelheid en een voldoende werkingsstraal een zoo groot en volwaar dig mogelijke artilleristische uitrusting ver kregen kan worden. Met een snelheid van 26 zeemijlen per uur zijn de beide Duitsche pantsersche- j pen alle pantserschepen van andere lan-1 den de baas! Dat zij qua grootte voor de groote drijvende vestingen van andere na- ties moeten onderdoen, wordt ondervan gen en genivelleerd door de veel betere bepantsering. In tegenstelling tot de dikwijls „conserveblikjes" genoemde j zgn. „Washington-kruisers", heeft zooweL de „Deutschland", als de ersatzbouw ,,B" een over de geheele lengte uitgestrekte zijdebepantsering, twee gepantserde dek- ken, en bijzonder sterke schotten. Tegen aanvallen uit de lucht heeft men een betere onderwaterindeeling ontwor-| pen, terwijl talrijke nevelinrichtingen een goede uitwerking garandeeren. Tegen onderzeeër is voor beide schepen de op vallend geringe diepgang, welke vooral het richten en treffen van de torpedo's be moeilijkt, van groot belang, terwijl de beste bescherming nog wel wordt gevormd door de groote bestuurbaarheid; het schip luistert naar de kleinste wending van het roer, tenminste als men van de, de vaart steeds vertragende en belemmerende, netbeschermers afziet, waarin de torpedo's en onderzee'ers worden gevangen-. 1>E VESTIGING IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Wordt de voorkeur gegeven aan hen, die van kerkclijk- orthodoxe gezindte zijn? Het Tweede Kamerlid Albarda heeft tot den Minister van Waterstaat de vol gende schriftelijke vragen gericht: 1. Wil de minister mededeelen, hoe de toelating geregeld is van personen en gezinnen, die zich in den Wieringermeer- polder wenschen te vestigen? 2. Wordt door of vanwege de directie van den Wieringermeerpolder ook, hetzij officieel of onderhands, onderzoek inge steld naar de staatkundige of godsdiens tige richting, of naar beide, van hen, die voor het aangaan van een pacht-of huur overeenkomst in aanmerking wenschen te komen, of worden de godsdienstige of staatkundige richtingen van hen, die ge gadigden voor toelating tot een overeen komst aanbevelen, daarbij in acht ge nomen 3. Hoe verklaart de minister, dat tot dusver zich in den Wieringermeerpolder slechts zeer weinige personen hebben kunnen vestigen, die niet behooren tot de Katholieke Kerk, tot de Gerefor meerde Kerk of tot den orthodoxen vleugel van do Ned. Hervormde Kerk 4. Indien bij toelating van personen tot het aangaan van een pacht- of huur- overeenkomst wel op godsdienstige of staatkundige richting van henzelf, of van degenen, die hen aanbevalen, is gelet, wil de minister dan bevorderen, dat voor- I taan aan alle Nederlanders gelijke reclx- ten worden gewaarborgd om voor toe- lating in den Wieringermeerpolder in aanmerking te komen, zonder aanzien van godsdienstige of staatkundige ge zindheid KOLONIEHUIS „PRINSES JULIANA". Te Eg mond aan Zee. Het nieuwe koloniehuis te Egmond aan Zee van de Vereen, voor Chr. gezond heids- en vacantiekolonies in Nederland, is gisteren geopend. Er waren veel be langstellenden tegenwoordig. Ds. II. C. Hogerzeil uit Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur, herin nerde aan de uitbreiding van het tehuis in Nunspeet en den bouw van het Zee huis. Thans moest tot den bouw van het Prinses Juliana-huis worden overgegaan ondanks crisis en malaise. Spr. bracht dank aan allen, die dezen bouw hebben gesteund, ook met dikwijls kleine bedragen. Nog verschillende sprekers voerden het woord. Ds. Hoogerzeil bedankte allen. BEPERKING VAN BRANDGEVAAR OP ZEESCHEPEN. Reedreijen treffen maatregelen en bestudeeren het vraagstuk. De Nederlandsche Reedersvereeniging deelt mede, dat het vraagstuk van het brandgevaar op koopvaardijschepen haar aandacht heeft. In een bijzondere commissie wordt het vraagstuk in vollen omvang bekeken, zoowel wat betreft bestaande als nieuw te bouwen schepen, terwijl de reederijen ieder voor zich reeds maatregelen treffen cm op hare in dienst zijnde schepen het brandgevaar tot een minimum te be perken. Mededeelingen van het Kon. Nederlandsch Meteorologisch In stituut. Voorloopig overzicht. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2 gr. C. be neden normaal. Zij was tot den 13den voortdurend te hoog, n.1. 3 gr. C. boven normaal. Van den 14den tot den 30sten steeds te laag, n.1. 6 gr. C. beneden nor-, maal. De grootste afwijkingen kwamen op den 3den en den 26sten voor, resp. 8l/s gr. C. boven en 11 gr. C. beneden normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur wqs 2 gr. C., de gemiddelde minimum 1V» gr. C. beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt was in de Bilt 18 tegen 15 normaal. De neerslag was over het geheele land belangrijk beneden normaal. In Zuid-Hol land en Zeeland viel ongeveer de helft van de normale hoeveelheid. In de overige deelen van het land slechts 30 tot 40 pet. van het normale. In de Bilt werden 86 uur zonneschijn w aargenomen tegen 51 normaal. Wrijf tegen bedtijd Vicks VapoRub op keel en borst. Deze zalf werkt op twee manieren tegelijk (door inademing en huidsprikkel). V VapoRub door YVEL DLAWNURG. (Auteursreeht voorbehou den). 71 (Vervolg). HOOFDSTUK VIII. Type van de nieuwe Duitsche pantser schepen. Een foto. die duidelijk toont, hoe de ..Duitschland" en het zusterschip ,.B"er na de voltooiing zullen uitzien. artillerie - schietplaatsen „ingeschoten zoodat daaraan niets meer te onderzoeken valt. De manschappen en A.O. (artillerie- Officieren) alsmede de E.O. (Eerste Of ficier) de Korvettenkapitein Wurmbach zijn daar zij grootendeels reeds in het schip woonden reeds met de torens, munitieliften en kasemattën op vertrouw den voet gekomen. Hetgeen nu nog ont breekt, om het schip op de hoogste ge- yechts-waarde te brengen, zullen officie ren .onderofficieren en manschappen zich In enkele oefenweken eigen maken 180 Meter lang en 20 Meter breed bij elechts 5.0 meter diepgang zoo zal de „Deutschland" binnenkort als vlaggeschip der Duitsche zeevloot ingewijd worden. Als de groote wereldreis waarbij waar schijnlijk alle werelddeelen worden aan gedaan begint, zal wederom heel de wereld van dit technische wonderwerk ■preken Bescherming der Duitsche kusten. Het pantserschip „B dat voorloopig „Ersatz Lotharingen' genoemd zal wor den, zal waarschijnlijk begin 1934 klaar zijn. Maar van te voren zal de marinestaf nog opdracht verstrekken tot het in aan bouw nemen van pantserschip „C „Er satz Braunschweig", dat in 1936 klaar moet zijn. Verder is men plan, met den bouw van het laatste groote schip op het Ersatzprogramma der Duitsche Vloot, den „Ersatz Elsass" ongeveer in het voorjaar van 1934 te beginnen. Als men nu dit wederopbouw-program- ma van de vloot van het Duitsche Rijk beschpuwt, zal het voor iedereen duidelijk zijn, dat ook deze schepen de enorme vlo ten van de vijf groote zeemachten Ame rika, Engeland. Japan, Italië en Frankrijk, in geenen deele in gevaar gebracht wor den. Geen der vier schepen is bedoeld als aanvalswapen, doch in vereeniging met de andere strijdkracht als bevei- Een typisch ouderwetsche winter is over ons land gekomen. Uit donker grauwe luchten is de sneemv komen dwar relen. De aarde is met een wijde witte wade bedekthet Heldersche Kanaal en de Fort gracht en liggen verstramd en in boeien geslagen In de heete dagen van den zomer, die nu ver achter ons schijnen te liggen, heb ben jonge vrooiijke meisjes luchtig met jongens-tnodel-broeken, in hun strand- pyama op het Huisduiner zand gefla neerd en nu hebben ze ook in de koude, op het Heldersche Kanaal bij het schaat senrijden jongensbröëken aan. Is het om het sterke geslacht duidelijk te doen zien, dat het de vrouw is, die wat te vertellen; heeft, dat de vrouw de broek aan heeft? Lange Willem heeft heelemaal geen broek aan, ook geen onderbroek.... On verwachts ben ik binnen gekomen. Het is elf uur in den morgenhij wist niet, dat ik komen zouIn het vertrek waar de zwervers altijd bij elkaar zitten, zijn nu alleen Katja en Lange WiJlerti. De anderen zijn nog op straat.met hun handel maar Lange Willem kan de straat niet op, wan hü heeft, zooals hij zegt, geen broek an z'n u-weet-wel, en ook geen hemd an z'n lijf. Lange Willem zegt, dat hü aileen maar een geheel bij de knieën en dijen versleten bovenbroek heeft en een stuk- en Katja, die koorts heeft, kou gepakt heeft in Breezand, zegt ook, dat Lange Willem zoo gedallest is, dat hij alleen maar één hemd, zegge en schrijve één hemd heeft, uit het Huis van Bewaring. Haar man heeft tenminste nog een onderbroek an, die draagt een directoire van Katja en ook een katoenen corsetüjfje van Katja. Katja d'r man is tenminste bon af, die is ryk met zijn directoire, maar Lange Willem, diie is der slecht an toe. Ik kijk naar den teekenaar en de teeke naar ki.ikt naar mijDat dit alles reali teit, werkelijkheid, kan zijndat be- I gri,ipen wij niet. De teekenaar toekent het hemd aan de fijn uiten ikik doe niets.ik j kijk alleen maar naar dat hemd van het Huis van Bewaring in Alkmaar, waar Lange Willem in gezeten heeft, omdat hij gezongen heeft zonder permissie.... Een wondere kerel, die Lange WillemHij heeft gezongen.... het hoogste lied.... gezongen van moederliefde.... van vogel tje in de boomenhü heeft ook gezon gen van het lied der armoede. *V.ve»iia Vorige week uad Lange Willem nog geprobeerd z'n vessie an elkaar te klare. kend vessiehü draagt die twee klee- ding(!)stukken over zijn bloote lijf.... want daar aan die lijn boven de kachel hangt zijn eenige hemdeen hemd, dat; hü gekregen heeft in het Huis van Bewa ring in Alkmaar en dat hü mocht mee nemen, omdat ze hem niet zonder hemd wilden laten gaandat heeft de direc teur hem toegestaan.... een goeie direc teur, maarhij kan dat hemd niet J eeuwig anhouwe.... Lange Willem is wel een zwerver, maar hij is zindelijk op zijn lichaam.... daarom frekt hü iederen Zaterdag zijn hemd uit en dan wascht hij het en hangt het aan de lijn boven de kachel. Vanavond, als het droog is, zal Lange Willem weer 't heertje zü'n, dan heeft ie onder zijn vessie tenminste een hemd en komt zijn bloote boddie niet onder de opening van zqn vessie kijken, komt het grauw geel kleurtje van het hemd uit liet Huis van Bewaring in Alkmaar te I zien. Kijk maar gerust, zegt hij en hü knoopt zijn vest loszijn bloote lijf toonende. Aan de lijn hing het eengie heind van Lange Willem: Luguber hemd uit de gevangenis. Lange Willem beeft zijn eigen leed uit gegild langs de stratenmaar hü beeft het zingende gedaan. Lach dan, o Paljas. O, hü is de paljas.hü zonder broek an zijnzonder eigen hemd an zijn lijf. alleen toen ze hem inpikten kreeg ie een hemd van het Huis van Bewaring, de initialen van de Gevangenis staan er nog in. Het Huis van Bewaringfel flitst het weer tot mij door.ik heb daar zelf ook gezeten, maar ik kreeg geen hemd mee. toen ik na 2 urn* en 44 minuten „goje" tegen den cipier zei, want i'k had maar j pour le „grap", voor de Heldersche Cou rant, deze vertooning meegemaaktj maar nu, het zien van dit grauwe hemd, j dat boven de kachel dampt, voert mij weer terug in de cel waarin ik opgesloten was, I bü de stroopers. Lange Willem is een heel fatsoenlijke jongen.... wil graag werken, handelen, maar kan niethü kan met deze ijzige kou de straat niet op.... hij heeft geen hemd en geen breek an zijn.... u weet wel (laat ik het ondeftige jutterw oord mr.ar niet zeggen, u begrijpt zoo ook wat er moet staan). Lange Willem mat&t geen vertooriing, want hü wist niet dat ik zou komen.... Ik zie nu alleen het gevangenisJiemd an de lijn hangen. Katja zie ik niet meer en ook de gestalte van Lange Wiilem ver vaagt uit mijn denken. Ik zie hu weer voor mü de cel in het Huis van Bewaring.... in mijn gedachten zit ik weer tusschen de mannen opgesloten 111 de cel en knip labels voor de posterijen. Ik vind het niet wonderlijk, dat myn gedachten zoo afge dwaald zijn. Want tusschen dit lokaal der paria's en tusschen de cel is een band. de armoede. Onverbrekelijk zijn zü aan elkaar gebonden.... de cel en de. zwer vers. en dit lokaal. Tevergeefsch poogt de reclasseea-ing dien band door te snijden, tevergeefsch probeert de reclasseering die kluisters te verbrijzelen om hen blijvend vrij te maken van de cel. Mijn zitten in de cel en mijn zitten tus schen deze paria's loopt parallel. Het eene is een pendant van het andere. Twee schilderijen, onder de eene staal: „In de gevangenis", onder de andere: „Tusschen de landloopers". Er is een niet te ontkennen sterk verbard tusschen mijn zitten bii de zwervers en het zitten in het Huis van Bewaring te Alkmaar. De Re- classerring is de band. In gedachte zit ik weer in Alkmaar... bij den ouden strooper in de gevangenis. De oude strooper zit verstoord en nijdig in zichzelf na te pruttelen.... Hij vindt 't toch wel een klein beetje erg, dat hij bier nu opgesloten zit., voor zoo'11 konijn! Buiten in de duinen loopen zijn makkers., arm en hongerig.maar vrijHij zit hier opgesloten, omdat hij een konijntje dood heeft gemaaktschadelijk wild is 't, volgens de wet, zegt hü wrevelig, maar toch heel deskundig en juridisch-geleerd.. en nou zit ik hier: Me neus uit met die gekke wet.... ik snap er de ballen niet van.... geen snars, geen donder! Je zit hier opgesloten.... kan geen bliksem naar buiten kijken.... en dan mot je, zoo as wij, gewend zijn de zee te bevaren, de storm om je harses te hoor en gierenNiemand zien je hier, dan de reklasseering.Ik zal niet z^ggeik ben blij dat die er is.... ze komnié bij je en ze prate met je, maar kenne ze make dat je niet meer stroopt, kenne ze van de lui, die in Leexiwarde zitte, make, dat ze door die praterü aileenig weer nette jongens worre, datte ze niet meer stele;; inbreke en move? Ik bin geen prefester, maar een kind, dat nog in de natte piesluier leit, be gint wanneer 't geen vrete krijgt, begint te schreeuwe als een speenvarke dat slaat met zijn poote en jatte van nijdigheid. Of d'r nou iemand van de Reklasseering komt en teuge dat schaap zeit: Je mot zoet zijn j hoor zus, dat is niet netjes zoo te giere.1 dat kind heit lak an die smoes.dat j wurm zeit: me neus uit.... 4)at kind vraagt aileenig vrete en as 't ze buik vol heb, dan is 't weer voor elkaar, dan wordt 't rustig en houdt ze smoel.... dan is 't gereclasseerd.... geeft geen hinder; meer an de huisgenoote.zoo is 't en niet aars. Maar de Reklasseering is zoo gesjochte, vervolgt de oude, dat ze alleen maar kenne zegge tegen de grootste dieven en hoeve: Jongens, jullie komme nou uit LeeuwarJe, nou niet meer doen hoor, netjes zijn.... oppasse dat 't niet weer gebeurdwant 't is niet goed, daaranee hinder je de andere, veel nettere en bravere Neder landers. Me neus uit! Als de Reklasseering spieën bad en kon steunen.... dan wer den de grootste boeven knappe jongens., want als je 't niét noodig heb, och, voor je plezier gap je niet. De Reklasseering rijk, geen boeve, wat ik je brom. Ik vraag u, Nederlanders, is dit waar? Is de Reklasseering gesjochten? Zoo ja, dan zeg ik het den ouden stroo per van harte, heel ondeftig, ik erken het, na: Me neus uit met jullie liefdadigheid. De nienschen van de Reklasseering, allen hoogstaande mannen en vrouwen van allerlei richting, rang en stand in ons land, doen al het mogelijke, om het zede lijk leven der-gevangenen te verbeteren. Zü zü'n de eenige schakel tusschen de mis dadigers en de maatschappij De maatschappü heeft een belachelyk angst voor hen, die uit de gevangènis komen Hun lot is hard Zü zyn en blijven gevangenisboeven ook nadat zij hun straf hebben uitgeboet. De reclasseering tracht hen op te hef fen en te helpen tracht van deze min derwaardigen gelykwaardigen te maken, maar dp reclasseering kan helaas alleen praten; de middelen van deze hoogstaan de, gezegende beweging zijn gering Wanneer het Nederlandsche volk ten volle zou beseffen wat de reclasseering! zou kunnen doen, wanneer dit Genoot schap niet straatarm was, dan zou er geld, veel geld in de kas van deze wijdvertakte vereeniging komen en dan, dan zou het; tegen de boeven, de ontslagen paria's tegen hen, die het lot gemept heeft, niet1 alleen behoeven te zeggen: „Niet meer doen, hoor; niet meer janken jongen, op passen en zoet zijri, want dat is lastig; voor onze Volkshuishouding".. Maar het zou hen krachtig financieel kunnen hel pen; het zou hen daadwerkelyk kunnen steunen. Dan zouden, niet in alle, maar toch in veel gevallen, menschen voor reci- dieve behoed kunnen worden. Dan zou bedelarij pn lnndlooperij aanzienlijk min der worden. Dat de Nederlandsche rech-' ters, ongure elementen streng straft, isi even noodzakelijk als dat na ontslag met] alle denkbare, moreele en financieele steun de gevallene opgeheven wordt. Buitenlandsch Overzicht pag. 1, Feuilleton Radio-programma,2 Van links en rechts „2 i Het weeroverzlcht van Januari. 5 Na 18 jaar uit Duitsche gevan genschap vrijgelaten6 Twee vrouwen in een berghut in gesneeuwd. Uitgeput gevonden 7 Een burgerlogement aan de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam uit gebrand. Alle logeergasten over het dak gered. 1 Opwinding te Paramaribo. Een communist gearresteerd „6 De steun aan den tuinbouw. Vra gen van het Kamerlid Kamp- schoër over het beschikbaar ge stelde crediet. De salariskortingen bij de marine. Vertegenwoordigers van marine organisaties bij den minister van defensie5 De vestiging in den Wieringer meerpolder. Wordt de voorkeur gegeven aan Orthodoxen?5 Auto bij de Blauwe Kleet te wa ter gereden, met zes inzittenden. De chauffeur aan de gevolgen overleden. Kranig reddingswerk. 9 Groote brand te Callantsoog. Veertien koeien omgekomen „11 Verbouwing van twee schepen van den Rott. Lloyd. Ombouwing tot de snelst varende motorvracht schepen 6 Verdeeldheid in de Onafh. Soc. Partij6 De Personeelraad van het spoor wegpersoneel aanvaardt de loons verlaging 6 Wederom dienstweigering van Indische marineschepelingen ry v. 6 Man en vrouw te Amsterdam door gastverstikking om het leven gekomen 6 De Fransche Kamer heeft met .370 tegen 200 stemmen haar ver trouwen in het kabinet Daladier uitgesproken. 6 Omtrek nieuws..11 Marineberichten ,.12 Marktberichten 12 Zaterdag 4 Februari. Feestavond 25-jarig Jubileum Held. Best.- Bond, Casino 8 u. Spelregelavond Voetbalbond. R.K. Volks bond 8 uur. Zondag 5 Februari. Tooneelvoorstelling ..de Spaansche vlieg'', Casino 8 uur. (Wordt vervolgd). DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Is het beschikbaar gestelde be drag van 5 millioen voldoende? Het Tweede Kamerlid Kampschöer heeft tot den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende schriftelüke vragen gericht: Is de minister bereid mede te deelen of de x-esultaten van de berekeningen in verband met de uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezexlj- gewassen over het jaar 1932, reeds bekend zijn? Zoo deze resultaten aantoonen, dat met een bedi-ag vaix 5 millioen gulden niet bereikt wordt wat bedoeld is om den tuinbouw te helpen, is de minister dan bex-eid voorstellen aan de Kamer te doen tot verhooging van het beschikbaar ge stelde bedrag in verband met den zeer ongunstigen toestand in den tuinbouw, vooral in die streken waar de grove tuin bouw wordt uitgeoefend en waar reeds vele tuinders hetzq door middel van werk verschaffing, hetzü door instellingen van weldadigheid, worden gesteund? Vertegenwoordigers van marine- crganisatles bij den minister van defensie. Aneta-Holland meldt: De* vertegenwoordigers van de Ver. van Technici der Kon Marine, den Bond van Christelijk Marinepersoneel en de R.K. Ver. van Marinepersoneel St. Chris- tophorus werden op hun verzoek heden door Zijne Excellentie den Minister van Defensie in audiëntie ontvangen, in ver band met den toestand bij de Marine in Oost-Indië. naar aanleiding van de sala riskortingen en de houding die een deel van het personeel heeft aangenomen, spe ciaal tegen de opgelegde 4 korting van 1 Februari 1933. Bij dit zeer welwillend onderhoud wer den eerstens door de vertegenwoordigers betreurd en afgekeurd de voorgevallen onregelmatigheden en erkend de moeilijke taak welke de Regeering heeft in de hui dige tijdsomstandigheden. De vertegen woordigers stelden zich verder op het standpunt, dat thans geen wijziging kan worden verwacht in de getroffen maat regelen, alleen reeds omdat dit zou kun-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5