H'LDERSCME COURANT VAN ZATERDAG 4FEBRUARI 1933. OosUfndië. West-Indie. TWEEDE KAMER. Dienstweigering van inlandsche marineschepelingen. Geen korting op Indische pensioenen. Votum van vertrouwen In de Fransche regeering. Gasverstikking te Amsterdam. Poging tot doodslag. nen worden uitgelegd als een gevolg van de afkeurenswaardige houding door een deel van het personeel te Soerabaja aan genomen. Gesproken werd over de salarispositie van het Marine-personeel in Oost-Indië, de mogelijkheid van overleg, voordat be langrijke veranderingen worden aange bracht en het uit den weg ruimen van riet schaden. In de concentratie is geen archipel, waar vrijwel de geheele mari tieme macht is saamgetrokken. By het systeem. marine-vliegkamp, waarvan een honderd Het is zeer de vraag, ot de toch al nietie groote bezuiniging van den minister een bovel)djen pen paar dujzend man In" feit zal worden, vooral omdat hij heeie- beemscb burgerpersoneel werkzaam als maal vergeet .dat er gebouwen bij moeten v]jegtujgmakers, enz. komen. Daarom onderzoeke de minister.) Hoewel men zich in marinekringen hier of niet een doeltreffender reorganisatie te lande den ernst van het geval niet kan tot stand komen, waardoor het be- verheelt, wordt toch, voor zoover wij kon- 1-t w-ii-U, Act, in'dïLTansreae- oogde doel beter en in grootere mate kan den nagaan, in de gemelde dienstweige- mogehjke onbillijkheden in de salansrege rjng vooral een demonstratieve handeling ling. zoodra de in Indië reeds aangekon-Faber (s.-d.) zegt. dat geen gezien. diqde salarisherziening ter hand zal wor- j i<5Onmogelijk valt echter te voorspellen den genomen, waarbij vooral de aandachtJ enkele provincie zoo zwaar gehavend is Bve^eren omvang zulk optreden werd aevesüad op de verhouding tus- j door het wetsontwerp alsGelderland, En z(m kufln<jn nemen üerustste|iend is schen de Indische en de Nederlandsche al'es ter wille niet van milhoenen, maar van a|tbans de mededeeling in hetcommuni- bezoldiainqen van het Marine-personeel, eenige tienduizenden guldens. 'qué der Indische marine dat het in ge- De heer Schaper (s.d.) acht het geen reedheid gehouden legerdetacliement niet man lnheemsch personeel meededen, is VERBOUWING VAN TWEE SCHEPEN' VAN DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYD. De Rotterdamsche correspondent van het Hbl. schrijft: De turbineschepen «Modjokerto» en «Siantar» van den Rotterdamsche Lloyd, twee turbine-vrachtschepen ieder onge veer 8400 ton metend en resp. in 1922 en 1921 gebouwd, zullen worden verbouwd tot motorschepen. Aan verschillende wer ven is gelegenheid gegeven in te schrijven op deze opdracht, waarvan detoewjjzing dezer dagen kan worden verwacht. Evenals bij de verbouwing van de «Slamat» van den Rotterdamschen Lloyd is geschied, zullen ook in dit geval de schepen een nieuw voorschip en een nieuwen steven krjjgen. Zy wordendaar- door eenige tientallen voeten langer en verkrijgen een scheepsvorm, die een grootere snelheid verzekert. Na de verbouwing zullen de schepen een snelheid van 15è mijl moeten kunnen bereiken, w aarmee zij tot de snelst varende motorvrachtschepen zullenkunnen worden gerekend. DE VRIJE UNIVERSITEIT. De vierde faculteit De Vrije Universiteit is bij Kon. besluit bevoegd verklaard om ook in de wis- en natuurkundige faculteit eenige geldige doctorale graden uit te reiken. LOONSVERLAGING SPOORWEGPERSONEEL. De Personeelraad aanvaardt de loonsverlaging. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft de Personeeisraad aan de directie der Ne- dierlandsche Spoorwegen een brief gezon den, waarin wordt medegedeeld, dat de raad, na kennis genomen te hebben van de beslissingen van de congressen der or ganisaties, inzake de voorstellen tot loons verlaging ingaande 1 April a.s., besloten heeft de overeenkomst met de directie te aanvaarden. De directie zal thans de overeenkomst ter goedkeuring aan den minister van wa terstaat voorleggen. aangename taak, critiek te oefenen op behoefde op te treden een wetsontwerp als dit. Het grijpt diepIn deze dagen is meermalen de vraag in het leven der bevolking in. gesteld, waarom de marinesoldaten, de Het verhoogt de kosten, aan de proces-mariniers niet in eet. geval als dit ge- u a aAc icnr.crc afctanHen requireerd worden. Het is wellicht vol- sen verbonden door de langere afstanden do9nde merken> dat de 0Ilgeveer naar de rechterl.jke colleges, enz. De Ka- 20(K) marinetroepen) alle rangen mer zou een motie kunnen aannemen, inbpgrepeil) over de geheele in Indië waarin zij de regeering zou uitnoodigen, aanwezige vloot verdeeld zijn, zoodat ver- de voorbereiding van de reorganisatie on-t moedeljjk op dit oogenblik geen honderd verwijld ter hand te nemen, en waarin zij man mariniers te Soerabaia aanwezig zjjn. zou besluiten, het debat te schorsen. j Het blijkbaar rustige, welberaden op- De heer Peereboom (herv.-geref.) treden van de plaatselijke marine-auto ri- meent dat het wetsontwerp niet in over- j teit geeft reden de hoop te koesteren, eenstemming is met de redelijke decentra- dat hiermede het verzet bedwongenis. i- li i „„j,, In elk geval zal het gestrenge onderzoek, lisatie, welke ten aanzien van de recht-ongetwyfeId z£ word|n ingesteld, spraak moet worden gehandhaafd. I zich m£gen beperken tot het perso- De heer Goseling heett tegen de neel der marine, doch eveneens omvatten concentratie geen overwegend bezwaar. de wyze waarop in dezen moeilijken tijd Concentratie zal vereenvoudiging van maatregelen, waarvan, hoezeer ze onver rechtspraak des te noodzakelijker maken. De heer Smeenk (a.-r.) acht de be zwaren tegen het wetsontwerp overdre ven. Opheffing van 4 van de 21 recht banken is niet zoo erg. Minister D o n n e r maakt een aanvang met zijn rede, doch zal Dinsdag ant woorden. mijdelijk mogen wrezen, ontevredenheid voorzien kon worden, zijn vastgesteld en bekend gemaakt. Reeds uit de publiek geworden gegevens blijkt dat er een be treurenswaardig tekort aan overleg en organisatie is geweest. Aan de orde is Donderdag de stem ming over de amendementen op art. 3 van het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Kieswet enz. Het eers't wordt gestemd over het ame- dement-v. d. Bergh om over de geheele linie het stelsel der gemiddelden in vollen omvang toe te passen behalve voor de raadsverkiezingen in gemeenten met min der dan 20.000 zielen waarvoor het over- schottenstelsel blijft gelden. Het amendement wordt met 46 tegen 40 stemmen aangenomen. Voor: soc.- dem. en r.-k. Door deze besÜssing zijn de andere amendementen vervallen. De Kamer keurt hierna het wetsont- werp goed met 45 tegen 41 stemmen. Voor de soc.-dem. en de Roomsch-katho- lieken. Opheffingen van verschillende rechtbanken. De heer Boon (Lib.) ontwikkelt te gen het wetsvoorstel bezwaren. Spr. be rekent dat door opheffing van de recht bank te Zutphen niet meer dan ruim 12.000 bespaard wordt, hoewel de Mi nister sprak van 79.000. Zijn cijfers mo gen wel eens onder de loupe worden ge nomen. De heer van Voorts tot Voorts (R.K.). Het is het beste, dat de Kamer onomwonden uitspreke, datzij niet gediend is van een bezuiniging op de wijze, als hier wordt voorgesteld. Mevr. BakkerNort (v.-d.) zegt dat door een combinatie van middelen een grootere bezuiniging verkregen kan worden dan de thans voorgestelde en zulks zonder dat een afschuiving van las ten op de rechtzoekenden plaats vindt. De heer Dambrink (A.-R.) kan zich helaas met s ministers voorstel niet Ruim 400 arrestaties te Soerabaja. Batavia, 3 Febr. 1933. Een officieel communiqué van het departement der marine meldt „Hedenmorgen hebben de Inlandsche schepelingen, behoorende tot de beman ningen van de oorlogsschepen in de haven en bij de marine-inrichtingen te Soerabaja, geweigerd aan te treden by het morgen appèl, gelijk de Nederlandsche korporaals en minderen zulks deden op Maandag 30 Januari j.1. Vier honderd vyf-en-twintig Inlandsche schepelingen bleven bij hun weigering. Zij zullen wegens dienstweigering voor den Krijgsraad terechtstaan. Een legerdetachement werd in gereed heid gehouden, doch behoefde niet op te treden." Soerabaja, 3 Februari 1933. De mili taire commandant te Malang ontving van de marine te Soerabaja het verzoek om twee compagnieën beschikbaar te houden voor onmiddellijk vertrek naar Soerabaja. In totaal zijn 428 inheemscbe schepe lingen gearresteerd, van wie 100 behooren tot het Inlandsche personeel van het marinevliegkamp. Deze dienstweigeraars gaan naar de quarantainebarakken van den dienst der volksgezondheid op Madoera, onder be waking van marechaussee. (Aneta.) De Nw. Rotterd. teekent hierbij aan: Opnieuw een ernstig feit van onkrijgs- tuchteljjk optreden bij onze marine in Indië en wederom blijkbaar als onmid dellijke terugslag op een maatregel inzake salariskorting. Op 30 Januari j.1., denzelfden dag waarop Europeesche korporaals en min deren op grond van de verhooging van de korting op de soldij tot 14 procent weigerden aan te treden voor het ochtend appèl, werd toch bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Februari voor het In- landsch militair marinepersoneel de kor ting op de soldij verhoogd is tot 17 pro cent. Het voorbeeld der Europeesche schepelingen heeft blijkbaar gewerkt, en degenen die in den kring der Inheemsche schepelingen hierbij de leiding hebben genomen, hadden als extra argument het verschil in korting tusschen het Euro- peescli en lnheemsch personeel bij de hand. Natuurlijk vindt dit verschil zijn verklaring in de omstandigheden dat een groot deel van het Europeesche, in Indië gedetacheerd personeel een gezin in Ne derland te onderhouden heeft. Even natuurlijk lykt het, dat alleen het in het cijfer 3 procent uitgedrukte ver schil in korting de onmiddelijke aanlei ding gevormd heeft tot deze massale acte van lnheemsch marinepersoneel. Er ware bjj de autoriteiten, die verantwoor- lijk zijn voor de vaststelling en afkondi ging van de kortingsmaatregelen, niet veel psychologisch inzicht noodig geweest om zoowel ten opzichte van het Europee sche als van het inheemsche marineper- eens verklaren. Want de bezuiniging die soneel te kunnen voorzien dat de onzekere de minister zich voorstelt wordt daardoor eQ treuzelende houding, welke in deze aangelegenheid is aangenomen, de span ning onder het mindere personeel zou vergrooten en aan zekere elementen ge makkelijk gelegenheid bieden om onte vredenen mee te krijgen voor een demon stratieve weigering als thans plaats heeft gevonden. De feiten op zichzelf blyven er niet minder ernstig om. Ken collectieve wei gering ais hierboven vermeld, is naar ons weten op onze vloot nog niet voor gekomen. Op 1 December j.1. bedroeg het totaal aer in Indië aanwezige Inheemsche sche pel ingen der marine 2496, zoodat de dienst Naar Aneta-Holland verneemt, is een wetsontwerp tot korting op de Indische pensioenen vool'loopig niet te verwachten. HERDENKING WILLEM VAN ORANJE IN NED.-INDIË. De 24ste April een nationale feestdag. Naar Aneta uit Buitenzorg meldt is bij gouvernemtsbesluit bepaald, dat 24 Apri. a.s., op welken dag het feit zal worden herdacht, dat het 400 jaar geleden is, dat Prins Willem van Oranje werd geboren, zal worden beschouwd als een nationale feestdag. DE DIEFSTAL UIT POSTZAKKEN VOOR SOEMENEP. Omtrent de verdwijning van 50.000 uit postzakken, bestemd voor Soemenep, kan nog het volgende worden gemeld: Even vóór het vertrek van de veerpont naar Madoera vervoegde zich een Euro peaan, gekleed in het khaki-uniform van den postdienst met een marinepet, bij den inheemschen bewaarder der postzakken, met den wensch den inhoud na te zien. De bewaarder achtte zich niet gerechtigd hieraan gevolg te geven en riep zijn su perieuren te hulp. Ondertusschen schijnt de vermomde kans te hebben gezien op onopvallende wijze het geld uit de zak ken te verwijderen. Onmiddellijke indiening van een plan voor financieel evenwicht, een regelmatige begrooting, en bevordering in het natio naal economische leven. Het financieele saneeringsplan zal met de belastingcapaciteit rekening houden en aan de bezuinigingsmaatregelen door vorige regeeringen ingesteld, zullen nieuwe toegevoegd worden. De regeeriug zal reeds Dinsdag een saneeringsplan indienen. Voor de spoe dige aanneming van de daarin vervatte maatregelen zal zij de quaestie van ver trouwen stellen. Op internationaal gebied wil de regee ring eveneens zoo snel mogelijk te werk gaan. Zorg voor het republikeinsche vader land, zorg voor den internationalen vrede, deze' formule geeft de buitenlandsche politiek der regeering weer. De regeering zal aan de economische wereldconferentie deelnemen en naar de voorwaarden voor een economischen vrede zoeken, die zoo min mogelijk na deel voor ieder meebrengt, alsook naar de modaliteiten van een werkelijken vre de, die zoo gering mogelijke bewapenings uitgaven meebrengt. De regeering wenscht met de bevriende mogendheden,zelfs met alle mogendheden van goeden wil, steeds nauwere betrek kingen aan te knoopen en wel onder wederzijdsche eerbiediging der grond wetten. Socialisten zullen vóór de re geering stemmen. De socialistische Kamerfractie besloot gisteren met algemeene stemmen voor een motie van vertrouwen in de regeering te stemmen. De Kamer sprak met 370 tegen 200 stemmen haar vertrouwen in de regeering uit. HITLER BEPLEIT NAUWE TOENADERING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ITALIË. De Romeinsche ochtendbladen van gis teren publiceeren verklaringen, die Hitier Donderdag te Berlijn aan Italiaansche verslaggevers heeft gegeven. Hitier begon met uiting te geven aan zijn voldoening, dat hij de Italiaansche journalisten als eerste vertegenwoordigers der buitenlandsche pers kon ontvangen. Hij heeft te allen tijde de noodzakelijk heid van nauwe en vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië ingezien en is vast besloten ook als verantwoordelijk vertegenwoordiger der rijkspolitiek voor de verwezenlijking van dit doel te werken, daar een nauwe en werkelijke vriendschap tusschen beide landen volgens zjjn diepe overtuiging ook voor den Europeeschen vrede noodzake lijk is. Hitier kan de verzekering geven, dat Duitschland niets zal nalaten om deze gewenschte samenwerking in de daad om te zetten. J Hitier besloot met een groet aan het Italiaansche volk, een groet, welke des te spontaner is, daar zijn opvatting en zyn politieke gevoelens in velerlei opzicht zeer nabij schijnen te koraenaan die van "het Italiaansche volk. OPWINDING TE PARAMARIBO. en niet verkregen. Men kan beter de kanton gerechten te Amsterdam en Utrecht af schaffen da nin de kleine plaatsen, waar hun aanwezigheid hoogst noodzakelijk is. De heer Flor is Vos (partijloos) is met overtuigd dat juist de kleine recht banken het moeten ontgelden. De heer v. Wijnbergen (R.-K.) uit zijn waardeering voor de memorie van antwoord, die hem echter, hadden wij hier niet met een bezuinigingsvoorstel te doen. niet zou hebben, overtuigd van de nood zakelijkheid eener concentratie, als nu wordt voorgesteld. De heer Van Rannard n ,-k Uc we'Sera»rs met ver van twintig procent staat tegenover het denkbeeld om een men. Zooals men weet, is een deel <W commissie in te stellen. vloot begin Januari voor een groote vaart bpr. keurt af, dat het kanton Tiel wordt door den arcbipel uitgevaren om 7 dezer gevoegd bij Utrecht en niet bij Arnhem. J™®* teruS te keeren op haar basis- Mej. Katz (c.h.) is overtuigd van de ter^yl opT^°tJfrni.,nFi de -Java", „Evert- noodzakelijkheid van bezuiniqinq maar f,6" e" ,ein mel een groeP mjjn, «chtsbedeeling v„K Een marsch van Javanen Hindoes naar het Gouverne mentshuis. Geen ernstige botsin gen. Een communist gearres teerd. De Surinaamsche communist Dekom, die onlangs te Paramaribo is terugge keerd, heeft groote sensatie verwekt on der de Aziatische immigranten. Eenige duizenden Javanen en Hindoes trokken van de plantages naar de stad. Zy zagen in Dekom den Messias, die ge komen was tot verlossing van de onder drukking. De optochten culmineerden heden in een marsch naar het Gouverneurshuis. De politie joeg de menigte uiteen. Dekom werd gearresteerd. Een en ander heeft groote sensatie ver wekt, doch tot dusverre hebben geen ern stige botsingen plaats gevonden. Uit Amsterdam kwam een andere auto. waarin een tandarts gezeten was. Hij stapte uit om hulp te verleenen en ter wijl hij op den weg stond, kwam een vierde auto met groote snelheid voorbij. De tandarts werd gegrepen en gedood. AUTO TE WATER. Eén doode. Te Nieuwerkerk a.d. IJssel reden Don derdagavond vijf jongelui in een auto naar Capelle a.d. IJssel. De auto, die werd be stuurd door den heer J. de Vlaming, is in een bocht bij het dorp in het water ge raakt door tot nog toe onopgehelderde oorzaak. Vier van de passagiers konden vrij spoedig worden gered. De 24-jarige D. Jongeneel, die onder den omgekantel- den auto was bekneld, kon echter eerst worden bevrijd, nadat de auto was opge trokken. Hij bleek toen reeds te zijn over leden. De vier andere jongelui hadden eenige lichte kwetsuren opgeloopen. VALSCHE RIJKSDAALDERS. De dader te Heerlen gearresteerd. Den laatsten tijd werden in het Zuiden van Limburg in verschillende gemeenten valsche rijksdaalders en guldens uitge geven, zonder dat het de politie mocht ge lukken den dader op te sporen. In samenwerking met de Kriminalpolizei uit Aken, is nu onder leiding van den plaatsvervangenden commissaris van poli tie te Heerlen Woensdagmorgen een inval gedaan in een perceel aan de St. Anna- straat te Kohlscheid, waar een 25-jarige werklooze schilder woont. In diens woning vond men een installatie voor het vervaar digen van het valsche geld. In een oven werden drie matrijzen aangetroffen voor het vervaardigen van rijksdaalders, en op een andere plaats vond men acht pas vervaardigde rijksdaalders, die zeer goed waren nagemaakt. Alleen het randschrift ontbrak. De schilder, die een volledige bekentenis aflegde, werd naar de gevan genis te Aken overgebracht. Al het mate riaal werd in beslag genomen. DE ONAFH. SOC. PARTIJ. In de O. S. P., nauwelijks geboren, is ook al weer verdeeldheid gekomen, schrijft de »Nw. Rott. Ct.«. Een 50-tal O. S. P.-ërs hebben in een te Amsterdam gehouden vergadering besloten een eigen orgaan uit te geven, genaamd »De Socialist», onder redactie van P. Buwalda, B. Luza en J. Suikerman. Deze menschen vinden de lei ding van de O.S. P. nog te reformistisch, te S. D. A. P.-achtig, en zullen dus wel met de «massa-actie buiten het parlement», welke zij voorstaan, meer in het zog der communisten en van N. A. S. en Rev. Soc. Partij varen. Binnenland. Met 170 stemmen meerderheid. De regeeringsverklaring, die gisteren middag in het parlement werd voorge lezen, legt er in den aanhef den nadruk op dat de regeering de materieele- en moreele moeilijkheden, welke de econo mische en financieele crisis in Frankrijk gelijk in alle andere landen heeft veroor zaakt, energiek het hoofd moet bieden. Een loyale handhaving van het parle mentaire regime is de voorwaarde voor de noodzakelijke hervorming. Maar onder contröle van de volksvertegenwoordiging moet de regeering krachtig en snel handelen. Daarom heeft zy besloten onverwijld een noodzakelijk minimum van hervor mingen te verwezenlijken. De regeering rlróv l)arloment dr'e étappen voor tot redding van den republikeinschen staat. Twee slachtoffers, In de Zoomstraat te Amsterdam is Donderdagavond een ernstig ongeluk ge beurd. Een man en een vrouw zijn bewus teloos gevonden in een badkamer en zijn niet meer tot bewustzijn teruggekeerd. Toen een van de huisgenooten thuis kwam, vond zij beiden bewusteloos lig gen. De geneeskundige dienst is dadelijk gewaarschuwd, doch hulp kon niet meer baten. De oorzaak van dit ongeluk is vermoe delijk, dat de gasdampen van den geyser niet voldoende konden worden wegge voerd. De wanden van de badkamer wa ren zwart van den aanslag. De lijken zijn naar een gasthuis overgebracht. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Gisterochtend omstreeks acht uur is op den straatweg onder Dronrijp een onge luk met doodelijken afloop gebeurd. Een wielrijder zou bij het passeeren van twee auto's uit voorzichtigheid van zijn fiets stappen. Dit is echter zijn ongeluk gewor den, daar hij door de gladheid van den weg kwam te allen. De bestuurder van den auto, die hem achterop reed, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Terstond werd de hulp van dr. Visscher van Dron rijp ingeroepen, die slechts den dood kon vaststellen Het slachtoffer was de heer J. Fokkema. colporteur van het Dorus Rij kersfonds, die woonde in de Pinkstraat te Leeuwarden. De auto, die hem aanreed kwam uit Purmerend. VERDUISTERING VAN TWEE-Etf-DERTIG-HONDERD GULDEN. Gisterennacht heeft zich bij de politie in Den Haag aangemeld een 26-jarig kan toorbediende uit Boskoop, die verklaarce, in den loop van den laatsten tijd omstreeks 3200 te hebben verduisterd ten nadeele van de Rotterdamsche Bairkvereeniging te Boskoop. HU is voor onderzoek opgesloten. AUTOBOTSING BIJ HAARLEM. Een tandarts gedood. Gisteravond ongeveer elf uur zijn op den Amsterdamschen straatweg bij Haar lem twee auto s met elkaar in botsing ge komen. Verdachte tot 4 jaar veroördeeld. De 28-jarige koopman F. van B. uit Putte Stabroeck (België) is Donderdag door de Bredasche rechtbank veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf en be taling van f 122.10 schadevergoeding. De man had op 3 November een koopman te Putte met een geladen revolver be schoten, waarbij het slachtoffer vah zeer korten afstand twee kogels in het gelaat drongen. Een van de projectielen kon door de geneesheeren niet worden ver wijderd; het zit nog tusschen slokdarm en luchtpijp van 'Tiet slachtoffer, dat overigens hersteld is. Voor de rechtbank had v. B. verklaard dat het eerste schot bij ongeluk was af gegaan, toen hy den ander de revolver onder den neus duwde met het oogmerk zjjn slachtoffer door afdreiging te be wegen geld af te geven. Het tweede schot zou hij toen hebben gelost uit vrees voor een klap van den ander. Door armoede was hij ertoe gekomen te trachten op deze wijze geld te verdienen. Voor de rechtbank had de officier van justitie tegen den man wegens poging tot doodslag 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf geëischt. Buitenland. DE SLUITING DER FABRIEKEN VAN FORD. Gedeeltelijke hervatting van het werk bij de Briggs Carosserieën fabriek van het Fordconcern. INFLUENZA ONDER FRANSCHR SOLDATEN. In het garnizoen te Albi is een infiuenza- epidemie uitgebroken, tengevolge waarvan 50 soldaten aan den dienst moesten worden onttrokken en in het ziekenhuis opgeno men. Zes militairen zijn reeds overleden. De militaire autoriteiten hebben maatre gelen getroffen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Onder de burgerbevolking worden geen ziektegevallen geconstateerd. BANDIETEN CONTRA BANDIETEN. Een militaire begrafenis. De bekende gangster Fed Newberr.j die een dier luitenants was van Al Capone, is door vijandelijke leden der onderwereld vermoord. Zijn lijk werd eenige dagen ge leden, doorzeefd met kogels, naast den weg aangetroffen. De leden van het Ameri- kaansclie Legioen hebben Newberry met militaire eer begraven, daar hy tijdens den oorlog militaire vlieger was geweest aan het Fransohe front en daar grooten moed getoond heeft. De doodkist van den bendeleideir werd op een affuit naar het kerkhof gereden en de geestelijke van het Legioen hield aan zijn graf een toespraak. HENRI FORD. Optimisme. Noch de crisis, noch stakingen in eigen fabrieken, noch het feit, dat tal van fa brieken leeg staan, kan een domper zet ten op het groote optimisme van Henri Ford, die heden de naderende toekomst „onbeschrijfelijk helder" noemde. Wij staan, aldus Ford, op den drempel van een nieuw tijdperk, het tijdperk van de machine. Wanneer deze eenmaal haar eigen ry'k gevestigd zal hebben, zal het uit zijn met „vuil, leelijkheid, verwar ring, lawaai en minachting van mensche- lijke rechten, die thans op ons drukken". ZWEEDSCHE STOOMBOOT VERGAAN? '4 16 opvarenden omgekomen Naar Vaz Dias uit Stockholm meldt, vreest men, dat het Zweedsche stoom schip „Rewa" met 16 opvarenden in de Botnische Golf is vergaan. DE GRIEP TE BERLIJN. Artsen voor de ziekenhuizen ge- zocht. Officieel wordt medegedeeld, dat in ver band met de toeneming van het aantal griepgevallen voor de gemeentelijke zie kenhuizen te Berlijn assistenten en art sen gezocht worden. BOSCHBOUW IN DE VER. STATEN. Uit Warmspings wordt gemeld, dat Roo- sevelt aan de journalisten een plan heeft ontvouwd om bepaalde terreinen te bebos- schen. Hierdoor hoopt hij op den duur te zullen bereiken, dat er een betere verdee ling is van de bevolking over de steden en het platteland. Een begin zou worden ge maakt met de hooggelegen streken langs de dalen waarin de nijverheid wordt uit geoefend. In bepaalde dalen in den staat Tennessee wil Roosevelt groote bekkens aanleggen tot opneming van het water bij overstroomingen. Daaraan zouden 70.000 werkloozen kunnen worden te werk ge steld. Roosevelt ziet niet in, waarom er met deze middelen geen krachtiger bestrij ding van de werkloosheid mogelijk zou zijn. In het plan tot leeniging van de werk- loosoheid wordt ook nog rekening gehou den met den aanleg van werken voor de exploitatie van levende waterkracht en met landbouwontginningen. Mochten er op het voor al deze proefnemingen bestem de terrein in den staat Tennessee gunstige resultaten worden verkregen, dan zouden deze worden uitgebreid en ook elders in den lande worden toegepast. HET DUEL VAN IIOLLEBOLLE GIJS. De Briggs Manufacturing Company heeft Maandagavond laat medegedeeld dat de productie van Ford-carosserieën, die door de staking tengevolge van een loonconflict aan deze fabriek tijdelijk gestaakt was, in verband waarmede Henry Ford alle Fordfabrieken in de Veree nigde Staten wilde sluiten, zal worden hervat. Men zou reeds weer de beschikking hebben over een duizendtal werkwilligen, o.w. verscheidene stakers, die zich weer bij de fabriek hebben aangemeld. De financieele leider der onderneming, de voormalige rechter William S. Connolly, verklaarde, dat de staking door commu nieten was uitgelokt en onder commu nistische leiding stond. Nu de werkzaam heden in de fabriek worden hervat, wordt het terrein door een groote politiemacht bewaakt. Reeds vonden botsingen plaats tusschen werkwilligen en stakers, waarbij eenige personen lichte verwondingen op liepen. IERSCHE SPOORWEG OPGEBROKEN. Over een afstand van 20 meter. Stakende spoorwegarbeiders hebben de rails op het traject DublinBelfast tus schen Strabane en Derry over een lengte var. 20 m opgebroken. De wandaad werd tijdig ontdekt. Alle nog rijdende treinen worden door pantserwagens der politie geëscorteerd. Op knooppunten der spoor wegen en bij bruggenhoofden staan met machinegeweren gewapende troepen oe- reed. a De onderhandelingen tusschen de spoor wegmaatschappijen en de vakvereenigin- gen zijn mislukt. De maatschappijen heb- ben geweigerd de loonsverlag.ng van 10 te laten vallen. Een zeer ongewoon duel heeft te Bel grado plaats gehad tusschen een gepen- sionneerd kolonel en een burger, die den kolonel beleedigd had. Het bericht dat er een duel zou worden gehouden, was bekend geworden en dui zenden personen wachtten op een gras veld buiten de stad deze ongewone gebeur tenis af. De kolonel, diie het eerst aanwezig was, had pistolen, sabels en rapieren medege bracht om zijn tegenstander het wapen te laten kiezen. Deze beweerde echter dat, daar de kolo nel gewoon was wapens te hanteeren en hij niet, het niet eerlijk zou zijn het ge schil door wapens te beslechten. Eenige oogenhlikken later verscheen een vrachtauto, waarop zich een tafel> twee stoeien, 30 gallons wijn, en een groote hoeveelheid gebraden varkens- en lamsvleesch bevonden. De burger verklaarde het geschil door eten te willen oplossen, waarin de kolonel toestemde. Na eenige uren, toen de kolonel nog steeds doorging met eten en drinken, moest zyn tegenstander het opgeven en trok hjj zijn beleedigende woorden in. BESTRIJDING VAN MALARIA IN TUNIS. Met goudvisschen. De regeering van Tunis overweegt een plan om goudvisschen te gebruiken bij de bestrijding van de malaria. Den afge- loopen zomer is in Tunis een ernstige malaria-epidemie uitgebroken, als gevolg van de groote overstroomingen, waardoor talrijke meren en plassen zijn ontstaan, waarinde malaria-bacillen voortwoekeren. Men heeft nu voorgesteld in deze meren en plassen goudvisschen uit te zetten,die de malaria-larven en muskieten zouden eten. De eenige moeilijkheid die aan deze poging verbonden is, is gelegen in de groote vluchten watervogels, welke de goudvisschen op zullen eten, tenzij be schermende maatregelen worden geno men voor de visschen. Een ander voorstel is om vliegmachines over moerassen te laten vliegen, en hier uit chemicaliën in poedervorm te strooien, om de bacillen te verdelgen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6