HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 FEBRUARI 1933. Radtografiseh Wserfceri&ht. WAT DE NEDERLANDSCHE BLADEN VAN DE MUITERIJ ZEGGEN. Stadsnieuws. Z vering van de marine en weg met de bunden is veler leus. aYV- nemen 1500 liter gedistilleerd buurtverkeertarief. een openbare vergadering te beleggen. Over deze aangelegenheid wordt nog van gedachten gewisseld ook met het oog op de rust en orde in de gemeente. Komende op de muiterij zelve, werd deze door de autoriteiten als zeer ernstig gekwalificeerd, veel ernstiger dan de muiterij welke eenigen tijd op de hngei- sche vloot te Invergordon plaats had. Deze muiterij bepaalde zich tot een pas sief optreden, terwijl de muiterij van de .Zeven Provinciën" een actief karakter draagt. Er zal evenwel afgewacht dienen te worden hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Uit volkenrechtelijk oog punt is deze zeer precair te noemen, im mers, een muitend schip met insurgenten in volle zee, neemt hoegenaamd geen posi tie in, het is als het ware vogelvry ver klaard. Wordt zulk een schip in volle zee (niet in de Nederlandsche territoriale wateren) aangetroffen door een oorlogs schip van welke mogendheid ook, dan heeft dit het recht, het muitende schip zonder omslag in den grond te boren, daar het volkomen buiten elke wet staat, het wordt gelijkgesteld met een zeeroover. Het is te hopen, dat het niet tot bloed vergieten zal komen; dit zal op de gevol gen zeer zeker dan zijn invloed hebben. Voor zoover thans bekend is, zijn er geen revolutionnaire krachten van buiten op het schip aanwezig en bevinden zich slechts de eigen manschappen aan boord. Men hoopt, dat de oproermakers het on houdbare van hun positie zullen inzien en het niet op gewelddadigheden zullen laten aankomen. Men heeft hier rekening te houden met de mentaliteit van 't inlanusoh personeel. Het is mogelijk, dat het er gauw genoeg van krijgt, hetgeen kan ge beuren als de levensmiddelen aan booid opraken. Het onbegrijpelijke is, zoo zeide men ons, dat het inlandsche personeel hiertoe is gekomen. Gemeten naar den maatstaf, welken men bij de Inlanders aanlegt, wor den zij zeer hoog bezoldigd, een bezoldi ging, die geen ander inlandsch technisch personeel ook maar kan bereiken. Het overige inlandsche overheidspersoneel in Indië heeft de verlaging aanvaard, zoodat deze gebeurtenis wel een eigenaardig l'.cht op de mentaliteit van het inlandsche ma rinepersoneel werpt. Om thans echter een volkomen juist oor deel te kunnen geven over de gebeurtenis sen is bij hetgeen op heden bekend is nog niet mogelijk. Ongetwijfeld is het een zeur ernstige gebeurtenis, doch het zal er ge heel van afhangen hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen, welke maatregelen men zal moeten nemen. Wij vroegen nog iets omtrent de even- tueele bestraffing van de muiters. Deze, marineschepeüngen zijnde, staan onder cie Nederlandsche wetgeving en niet onder die van Nederlandsch-Indië. De doodstraf kan, volgens de strafrecht niet dan in oorlog worden toegepast, behalve op de belhamels. De toestand in Den Helder is hier op het oogenblik volkomen rustig, al heeft i men maatregelen genomen op om alle eventualiteiten voorbereid te zijn. H. B. L. Braam, gep. kapt.-luit. ter zee, Bestuurslid van de Ned. Ver. „Onze Vloot". die zich in korte trekken ongeveer op de volgende wijze uitliet: „De „Zeven Provinciën" is een oplei dingsschip voor kanonniers, een artillerie- opleidingsschip dus, en zoowel de Overste Eikeboom, als de le officier, luit. ter zee 3 e klas Meyer, staan bekend als flinke en doortastende officieren, die indien mo gelijk zeker niet die gelegenheid voorbij haddien laten gaan, om tegenmaatregelen te nemen, of tegenweer te bieden, zelfs al was de kans op behoud ook nog zoo ge ring geweest! Er zijn twee gevallen aan te nemen: het eerste is, dat de actie reeds te voren van zich had laten spreken, in welk geval de officieren in ieder geval bewa pend waren geweest, en ten tweede, dat er geen spoor was geweest van eenige onte vredenheid, zoodat de overval volkomen bij verrassing plaats vond. Voor zoover men thans kan nagaan, spreken alle gege vens voor het tweede geval. In de eerste plaats is het niet zeker of de 240 inlan ders, die aan de actie deelnamen, alle be hoorden tot het vlootpersoneel, in de twee de plaats waren de commandant, alsmede de meeste officieren aan den wal, hetgeen ook niet wijst op dreigend gevaar en in de derde plaats waren de 9 officieren, die ge vangen genomen werden en zich aan boord bevonden, voor zoover uit de berichten valt op te maken, op dat oogenblik alle te zamen, zoodat het wel het waarschijnlijkste is, dat zij tezamen waren in de zoogenaam de „longroom", achter in het schip. Van uitgezette posten is in het Aneta- berioht geen sprake, zoodat men met vrij groote waarschijnlijkheid kan aannemen, dat men over een dergelijke mogelijkheid zelfs niet in de verste verte dacht. Hoogst- waarschynlyk is de gevangenneming dan ook op ede wijze geschied, dat men een voudig de waterdichte schotten, die ook de „longroom" af kunnen sluiten, dhilaag ge laten heeft, zoocat de mogelijkheid tot te genweer den officieren volkomen ontno men was. De hefboom, die deze waterdichte schotten in beweging zet, wordt nooit be waakt, zoodat de gelegenheid voor de hand lag. Dit is tot nog toe echter nog slechts een gissing. Het bericht van „bedreigen met bajonetten" zal hoogstwaarschijnlijk wel zeer overdreven zijn; naar alle waar schijnlijkheid zal zich misschien hier en daar een Inlandsch matroos met een bajo net vertoond hebben, zoodat hier de basis van dit bericht gezocht moet worden. Als men nagaat, dat men niet eens weet, welke houding de 150 man blank personeel, die zu b aan boord bevonden, heeft ingeno- ™Zn> j? hot wel overduidelijk, dat derge lijke finesses ook nog onmogelijk defi- aangenomen kunnen en' is natuurlijk het resultaat van de praktij ken van enkele aandrijvers, die zich zooals gewoonlijk in de menigte ver schuilen en de mogelijke ontevreden heid hebben aangewakkerd. De in:ruk is, dat hier in geen geval een vergelijking zooals men hier en daar ree:s hoort ma ken getrokken kan worden tusschen het geval van Curacao en van hier. De omstandigheden en de gevolgen zijn heer anders dan destijds gedurende het avon tuur van den heer Fruitier." Staatsraad J. J. P.ambonnet, gcp. Vlce-admiraal tit. te 's Gra- venhage. 'geen eenvoudige kwestie is en de gezag voerder, Overste Eikeboom. zich aan den wal bevond, is ce waarschijnlijkheid groot, dat onderweg moeilijkheden zullen voorko men die de eenvoudige matrozen iuet kunnen oplossen. Bovendien is onder mui ters altijd de vraag, w ie hun aanvoerder zal zijn, een voortdurende twistappel. Heeft dé „Zeven Provinciën in Sabang gebunkerd, dan is de voorraad brandstof genoeg, om het eenigen'tijd uit te houden, maar moest het bunkeren waaromtrent men nog niets weet nog plaats vinden, dan loopt de heele actie al zeer spoecig spaak. De reede van Sabang (Baai van Sa- bang) is een bunkerhaven en meer niet. Deze kolenhaven bevindt zich op het eiianaje Poeloe Wai, op de uiterste -N(wrQ7 de'sUids"gestichtm'etd<Tbedoeling kolen-'dien wij naar zijn meening over dit geval haven te zijn voor koopvaardijschepen, op j hadden gevraag:, deelde ons het volgende wijfs"te3v« aflarBove^fciUdeek deze! "'"ik ben over dit bericht inderdaad spra- koleiihaven veel gemak op te leveren voor keloos. Nooit had ik kunnen vermoeden, de Nederlandsche vloot. Er liggen dan ookdat dergelijke excessen by de Vloot mo- v rii geregeld oorlogsschepen op de reede gelyk zouden kunnen zijn. oor:at ik ;.an en het opleidingsschip de „Zeven Provm-look nadere byzonderheden heb gehoord, ciën" was gedurende de schietofereningon i zou het mij beslist onmogelyk.zyn, ook in die buurten een geregeld bezoeker van j maar éenige meening omtrent dit geval tt de Baai van Sabang. Het kleine gouveine-1 kunnen hebben. Vo.gens myn gedachten- inentsschip de „Aldebaran", is onmiddel- gang moet men een dergelijke actie toch liik de .Zeven Provinciën" nagegaan, maar reeds dagen te voren hebben voelen aan kan daar het haast niet bewapend is, niets komen, hoewel aan de andere zyde alle uftr'ich ten daar het Onmiddellijk in den teekenen er op wyzen, dat men volkomen grond geschoten zou worden, üe overval verrast is. Volgens my zouden de officie had ongeveer plaats om 9 uur Zaterdag-ren in ieder geval sedert het geval van het avond il en de „Zeven Provinciën" koos verzuimde appèl reeds bewapend moeten om drié uur'a nachts zee. Een vliegtuig is j zijn (inmiddels geeft de uiting van den het dicht op de hielen en houdt, in samen- heer Braam betreffende de „waterdichte werking met de „Aldebaran", de vloot, die schotten" een anderen kyk op dit geval, juist ter hoogte van Celebes, op 10 dagrei-Red.) en moeten zij in ieder geval tegen- zen afstanas groote oefeningen houdt, ge-weer hebben gebeden. eel kan in zoo n rege'd op de hoogte. De vloot heeft onmiu- geval de persoonlijkheid en de mentaliteit delliik koers gezet naar de „Zeven Provin- van den gezagvoerder of diens waarnemer ciën" evenals een eskader, dat op ongeveer uitwerken. Ik heb gevallen meegemaakt, 2dagreis afstaude kruiste en thans fuil waarbij één officier door ontactvol optre- speed achter de muiters aan zit. Het lijdt den geen vasten voet kon krijgen en de dan ook geen twijfel, of deze worden bin- onaangenaamste situaties schiep. Zooals nenkort ingehaald en gevangen genomen, ik reeds gezegd heb: de verdere berichten Misschien zal er daartoe een vuurgevecht j moeten het beeld helpen vormen, dat thans moeten plaats hebben, misschien geven de nog maar vaag en onomlynd is. Dat de muiters hetgeen in het geheel niet on-heele onderneming een dwaze, nuttelooze denkbaar is, aangezien de moed, waarmede actie is, waarmede men niets bereikt, is zulke ondernemingen begonnen werden,'overduidelijk! Als men nagaat, dat op een meestal spoedig plaats maakt voor bezin- opleidingsschip, want dat is de „Zeven ning zich ook zonder slag of stoot over.1 Provinciën", over het meerendeel slechts De overmacht van lucht- en zeewapenen menschen zyn, die opgeleid worden tot maakt een uitslag niet twijfelachtig 1r aanstaand kader, dus vrijwilligers, die zich alle havens natuurlijk gewaarschuwd zijn, voor de zaak juist b e ij v e r e n, inplaats kan ce „Zeven Provinciën' negens, van daaraan schade aan te brengen, is het loggen, teneinde te bunkeren, drinkwater heele geval nog veel onbegrijpelijker!.." of voedsel in te nemen, zoodat men in Marinekringen geringschattend de schou- Vsröüdsn b!sd6H V00P ders voor deze ondoordachte dwaze actie ophaalt, cie de schuldigen slechts gevan- i Qm|tr!Qf,h+ gm'Fstraf, via den Krijgsraad, op den hals ue LaNUiifdlriii. baalt en verder mogeiijk, wanneer men z'ch ce situatie niet inaenkt. eenig kwaad berokkent aan den naam DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN". Het is wel ver gekomen, dat eene ge- beurtenis als zich thans in de Indische wateren afspeelt, kan plaats vinden. Een gebeurtenis op zichzelf reeds buitenge- j woon ernstig, maar nog niet te overzien in de gevolgen. Aan het gezag is een ge duchte slag toegebracht en dat juist in een tyd en op een plaats waar het rotsvast moest staan. Het hoe en waarom zijn voorloopig althans bijkomstige om standigheden. De vraag is slechts of men er in slagen zal op afdoende wijze te her stellen wat hier vernietigd werd. Men kan over de aanleiding tot deze uit barsting denken zoo men wil, voor het feit zelve is geen omstandigheid te vinden, die het ook maar eenigermate verzacht. Het is muiterij en zal ook als zoodanig behandeld moeten worden. Slechts door een krachtig en doortastend optreden zal het gezag zich kunnen herstellen, en daarmede ock het vertrouwen in het gezag, hetgeen in ons overzeesche rijk het eerst noodige is. Ook ai zou men (gelijk b.v. de „N. Rott. Crt.") de zaak van het standpunt willen bezien, dat het enkele heetgebakerde in landers geweest zyn, die dit avontuur op touw gezet hebben, dan zijn oorzaak, aan leiding en mogelijk gevolg nog van een dergelijk belang, dat zelfs het meest beza digde oordeel genoodzaakt zal zijn hier mede rekening te houden. Gematigdheid zou hier begrepen wor den als zwakheid en de invloed die dit zou hebben op het inlandsche element, Is niet te overzien. Dit is het feit, dat de inlandsche schepelingen wellicht zelf ge heel buiten beschouwing hebben gelaten, doch dat niettemin een factor van betee- kenis zoo niet de voornaamste zal worden bij de behandeling van hun delict. NEDERL. REISVEEEENIGING. Afdeeling Den Helder. Op de 3 Februari j.1. gehouden leden- verga-e ring werd o. m. besloten ter ge legenheid van de opening van het ver keer van den afsluitdijk eer Zuiderzee werken wat toch zeker als een wereld gebeuren mag worden aangenomen voor de leden der afdeeling een tocht met particuliere auto's en touring-cars naar Friesland te organiseeren, met een bezoek aldaar aan de oude stadjes met hun groot historisch verleden, zoo mo gelijk onder deskundige leiding. Als een herinnering aan dezen tocht zal een medaille worden geslagen, be trekking hebbende op de Zuiderzeewer ken, ter uitreiking aan hen, die aan de tocht hebben deelgenomen. De tocht zal vermoedelijk begin April plaats hebben. C. J. M. V. PROP AGANDA-A VOND. Wjj willen even de aandacht vestigen op de in dit nummer voorkomende adver- tie, betreffende een jyopaganda-avond in „Musis-Sacrum". sche Marine. Het spreekt nu de actie dergt ijke vorn n uilllrl/L JULI.». vt. eenig kwaad Bij Ministerieele beschikking dev Nederland- Februari 1933 wordt ter kennis van van 61 de1 vav,. rturuan jl^öö wuiul icr w-ciiiiiö van uc vanze.f. dat landmacht gebracht, dat aan de lijst van men gaat aan- verboden binnenlandsche geschriften. verboden binnenlandsche geschriften, nemen de autoriteiten zeer streng zul- wordt toegevoegd: „Het Volk", „Vooruit", „Voorwaarts", „Goudsche Volksblad", „Volksblad van Friesland", „Volksblad van Twente", „Volksblad van Groningen en Drente", „Volksblad van Gelderland", „Volksblad", „Algemeen Volks Nieuws blad". - worui loegevu len optreden en geen verzachtende om- „Voorwaarts", stanöiigheden in rekening zullen worden gebracht. Hopelijk zal er geen bloed vloeien en zullen de muiters inzien, hoe hopeloos dwaas en ondoordacht'hun daad is, hoe weinig zij ermede bereiken en zul- zy zich weldra gewonnen geven. Het is volkomen duister, wat de muiters zich van hun daad hadden voorgesteld en wat zy ermede trachtten te bereiken. Het geheel Dit zijn algemeene couranten die dage lyks verschijnen en in de kazernes niet! meer worden toegelaten. Audiëntie van het „Oambo" af gelast. In verband met de verschillende be sprekingen, welke door den minister van Defensie gevoerd moeten worden in ver band met de ongeregeldheden in Indië is de aunientie van Z.E. welke gisteren middag plaats zou hebben met leden van het Cambo, het comité van actie samen gesteld uit den Bond van Marineschepe lingen en Marineonderofficieren,afgelast. De audiëntie welke is aangevraagd ter bespreking van den toestand van het marinepersoneel zal thans gehouden wor den met den secretaris-generaal. Matige tot krachtige later afnemende Z.W. tot Z. wind, betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. mogen nitief worden. at ceze groep blanken aangaat, staat het vast, dat over het algemeen de ondei - officieren op de hand der officieren staan Mogen de korporaals de zyde der man- srhappen kiezen. de onderofficieren hebben in bijna alle gevallen ook al om dat er voor hen te veel op het spel staat betoond steeds aan de zijde van het com mando te staan, zoodat er van deze 15ü man ook wel de noodige achter slot er grencel gezet zullen moeten worden. Men neemt dan ook algemeen aan, en de be richten van de „Aldebaran" bevestigen dit, dat ce „Zeven Provinciën", die 15 knoopen per uur loopt, thans nog maar 8 knoopen aflegt. A s men nagaat, dat het besturen tan een schip van een dergelijke tonnage De ,,N. Rott. Crt." spreekt van een ongehoord feit, „schokkend voor onze marine en tegelijk een krasse aanranding van het gezag. Het blad schaart zich onder hen, die de muiterij als een hoogst ernstig feit beschouwen, als een krankzin nig avontuur, waarop zeker spoedig de ontnuchtering en, naar men hopen mag, een afdoende ontnuchtering zal volgen. Waar allen het over eens zullen zijn, dat is dat de muiterij op „De Zeven Provinciën" een keerpunt behoort te be- teekenen met betrekking tot de tucht en wellicht ook tot de geheele inwendige organisatie bij onze militairie en mari tieme machtsmiddelen. Dit punt is nu onverbiddellijk aan de orde gesteld en kan niet met uitspraken en leuzen wor- zen worden opgelost, maar enkel door bezonnen organisatie, waarin niet een negatieve maar een positieve geest de leiding heeft. Zuivering van de marine zij thans de leus, concludeert het blad. Maar bij een zuivering voor de leus mag het niet blijven: En hiertoe zou zulk een zuivering zich bepalen, indien ze enkel bestond in het uitsnijden van wat thans rot is, zonder tegelijk de voorwaarden te scheppen, welke verdere onzuiverheden zooveel doenlijk voorkomen. Bij de regeering is hiertoe de zedelijke moed noodig om zonder vooroordeel het pro bleem in zijn vollen omvang aan te vatten en aldus te toonen, dat Neder land nog altijd de geestesgesteldheid bezit om uit tegenslag nieuwe kracht te putten. De „Tel." bespreekt allereerst het Ne- derlandsch en Ned.-Indisch overheids beleid der laatste decenniën, „dat over zich heen laat loopen". Zoozeer is dat beleid uit op mar- chandeeren met zijn onderdanen, zoo gaarne pleegt het eindeloos overleg, zoo weinig regeerkracht en vastberadenheid steekt er in. dat het gezagselement ten naastebij is platgetreden. Wie het con stateert. zal voor reactionnair worden uitgekreten door hen. die niet kunnen of willen beseffen, dat gezag en vrij heid eikander in een gezond regeerings- beleid alleszins verdragen. Het Neder landsche en Nederlandsch-Indische re geringsstelsel heeft dat evenwicht even wel uit het oog verloren. De vrijheid is bandeloosheid, het gezag een schim ge worden. Het blad verwacht en vertrouwt, dat straks de muiters op voorbeeldige wijze zullen worden gestraft, doch is zich er te vens van bewust dat daarmee alleen de mentaliteit der oproerkraaiers de wereld niet uit is. Dat vordert meer, met name ec- leiding die den moed bezit om zich te laten eerbiedigen en die het gezonde in zicht tot richtsnoer heeft dat er, zoo in In dië als hier, in den vollen zin van het woord geregeerd moet worden. I De eisch, door „De Standaard" gesteld, j luidt: „zuivering van de vloot van alle op- t standig gespuis". Ook het blad der A.-R. verklaart, dat het regeeringsgezag in de laatste kwarteeuw sterk geleden heeft. Maar of er fouten zijn gemaakt, kan het blad „geen lor schelen", l Er is muiterij op de vloot! Die muiterij moet onderdrukt worden! Dat is het eenige waarop het thans aankomt. Als er fouten begaan zouden zijn, dan kan men daarover later spre ken. Nu is er echter maar één ding dat meetelt: de regeering moet de baas blijven! Het gaat nu om het leven zelf van den Staat. Ten slotte staat voor „De Standaard" i vast, dat een grondige schoonmaak, een rigoureuze zuivering van verdachte ele menten onvermijdelijk is en dat, bij den nieuwen toestand die daarna ontstaat, maatregelen getroffen moeten worden om het langzaam werkend gif, dat de marine bedorven heeft, voortaan te weren. „Het Volk", orgaan der sociaal-demo craten, spreekt van „gewroken onrecht". Reeds het feit alleen, dat een Neder landsche oorlogsbodem in handen is ge weest van Indonesische proletariërs, zal niet nalaten een geweldigen en onuit- wischbaren indruk te maken op alle in- heemschen, die nationalistisch denken en voelen. Wij kunnen hier gerust van een „deuk major" aan de Nederland sche overheersching spreken. Het blad heeft niet de behoefte aan de bittere feiten veel commentaar toe te voe gen. Wat de machthebbers in Nederland ^.oowd als in Indonesië hier verricht hebben, is gezagsondermijning in plaats van gezagshandhaving gebleken. Zij hebben zich onbekwame leiders betoond, gespeend van iederen zin voor mensche- lijkheid en recht. De verantwoordelijk heid voor het gebeurde komt niet neer op de schepelingen, die zich, omdat hun iedere uitweg benomen werd, aan de heilige krijgstucht vergrepen, doch op1 een overheid die haar taak niet ver stond. En die deswege morgen in het parlement ter verantwoording zal wor den geroepen. Grotesk vlootincident schreef „De Tijd" boven haar beschouwing, waarin in de eerste plaats aan het bandietenstuk op Curacao wordt herinnerd. Maar: Op het oogenblik kan niemand zeg gen, in hoeverre de spontaan en stout georganiseerde insubordinatie den com mandant aan den wal en het kader aan boord blameert. Want uit de binnen- loopende nieuwstijdingen blijkt het scheepsavontuur nog in een stadium van mogelijkheden te verkeeren, waarvan onze vaderlandsliefde een gelukkiger einde verhoopt dan het voor ons natio naal fatsoensgevoel groteske begin. Ten slotte geeft het blad eenige aan wijzingen omtrent de richting waarin men de aanleggers der muiterij moet zoeken: die van de heeren Wijnkoop en De Vis ser en hun kameraden. In de pers wordt de muiterij op „De Zeven Provinciën" in artikelen uitvoerig besproken. Het „Alg. Handelsblad" besluit zijn artikel als volgt: „De feiten moccn er op wijzen, dat men inderdaad met deze salariskorting te hard van stapel is geloopen en de re geering het risico van verzet der ge zagsorganen, waarop het gezag der In dische regeering in laatste instantie be rust, ernstig heeft onderschat: de regee ring kan nu niet meer terug en een in druk makend voorbeeld mag niet ach terwege Ijlijven. Ons inziens behoort de marine thans een grondige zuivering te houden onder het inlandsch personeel, zoodat eens en vooral vaststaat, dat dienstweigering onder geen beding mag en ongestraft kan voorkomen. De in landsche matroos heeft het, in verge lijking met zijn kamponggenooten, financieel zeer goed: geschikte liefheb bers voor den marinedienst zijn in dezen crisistijd genoeg te vinden. Het ontslaan van talrijke, blijkbaar in een militaire organisatie onbruikbare ele menten lijkt ons dringend nood g. al zal de marine daardoor tijdelijk in een moeilijk parket raken. Maar met krach tige hand moet thans het mes gezet worden in een blijkbaar zeer wonde plek. Er is geen keus. De taak van Nederland in Indië is te groot, en te verantwoordelijk om zulke ziektehaar den niet onverbiddelijk en tot eiken prijs uit te roeien." VISSCHERIJ. Na de vorstperiode is er nog niet veel visscherij geweest. Het stormachtige weer belette allerlei soort van vischvangst en daar de prijzen zoodanig laag zijn, dat dikwijls de gemaakte kosten niet worden gedekt, is de animo tot uitvaren onder moeilijke omstandigheden natuur lijkerwijze niet groot. Haringvisscherij was er, door nog te groote zeeaanslag, niet, maar met kalmer weer zal men ook in die richting wel iets gaan beproeven, vooral omdat vooreerst de prijzen wel behoorlijk zullen zijn, om dat ten eerste de Zuiderzeeaanvoeren dit jaar ontbreken en ten tweede de binnen landsche vraag altijd nogal beduidend is. De botvisschery bracht ook nu nog bijzonder weinig vangst, ondanks dat men meende, dat de krachtige westen winden wel de bot de droogte zouden hebben opgedreven. Garnalen vangsten bleven ook nog ge ring. De Noordzee visscherij lag voor de kot ters ook goeddeels zonder resultaat, om dat de onstuimigheid van het weer de kotters noodzaakte de vischgrond te ver laten. Jammer, want voor deze vaartuigen wafrer nog behoorlijke visscherij. WEDEROM EEN SMOKKELSCHIP LANGS DEN HELDER. De ambtenaren te Haarlem v ln beslag. Men meldt ons uit 't Zandt, een dorpje ten Z. van Den Helder, dat de ambtena ren uit Haarlem, die eerst gisteren aldaar een vrachtauto met een aantal bussen ge distilleerd aanhielden en in beslag namen, daarna te 't Zandt de rest van deze partij groot in totaal 1500 liter a 95 procent uit een kelder hebben gehaald. Deze partij bleek Zaterdagavond langs het Marsdiep door een Noordzeevisscher te zijn binnen gesmokkeld. Men voer brutaal door de Buitenhaven, schutte in de sluizen aldaar naar het N.-H. Kanaal en voer 's nachts langs dit kanaal naar 't Zand, waar de lading werd gelost. Nadere bijzonderheden mochten wij nog niet vernemen. VIERDE ABOXNEMEXTSYOORSTELLING. Met een enkel woord hebben wij reeds iets vermeld omtrent de a.s. vierde abon nementsvoorstelling, waar zal worden op gevoerd „de Markiezin" door het gezel schap Verkade. Wij komen in ons num mer van Donderdag uitvoeriger hierop terug; kunnen voorloopig mededeelen, dat in dit blijspel van Noël Coward mede spelen Rika Hopper, Paul Huf, Ank van der Moer, Hans van Meerten, Cor Hermus, om enkele der in Den Helder het meest bekende artisten te noemen, en anderen. Het stuk speelt in een kasteel nabij Parijs in het jaar 1734. Het vangt aan met het verlovingsdiner van des graven dochter Adrienne (Ank van der Moer) met Miguel, de zoon van den hertog (Ben Aerden), vriend van den graaf. Edoch het hart van het jonge meisje gaat meer uit naai den secretaris van haar vader, Jacques Reyard (Frits van Dijk), maar stands verschil maakt deze oprechte liefde tot een hopelooze zaak. In het huis van den graaf stuift plots, als een frissche wind vlaag, de markiezin Eloise de Kestournel 'Rika Hr.pper) binnen. En nu beginnen de fa.nilliecomplicaties, want graaf de Vriaac (Pauf Huf), vader van Adriennem,' heeft eenmaal de schoone Eloise bemind en ook aan den hertog heeft ze jaren geleden haar gunsten geschonken. Op dit gegeven (want natuurlijk ver klappen wij den verderen gang van zaken niet, dat zou jammer wezen), is dit aardige blijspel gebouwd, en het zal, mede dooi de mooie oude costuums en speciale decors ongetwijfeld den toeschouwer vermaken. Wij verwijzen voorts naar de adver tentie in dit nummer. Datum der op voering is Maandag 13 Februari. Inzake het herhaalde verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, onder steund door vele gemeentebesturen, om het buurtverkeertarief ook op het baan vak Alkmaar— Haarlem in te voeren,lezen wij in het verslag van den Spoorwegraad (verhandelde do. 18 November 1932) dat de Dienst der Exploitatie, op grond vail het ingesteld onderzoek, van meening is, dat oud -r de tegenwoordige omstandig heden invoering van dit tarief op ge- nomul baanvak niet wenscbelyk is. De invoering van buurtverkeer, óp de Jyn AlkmaarDen Helder, waarvoor de heer M. A Kolster. vertegenwoordiger der K. v. K. in den Spoorwegraad. even eens pleitte, zal onder de aandacht van de Directie der Ned. Spoorwegen worden gebracht. De verlaging en herziening der abon nementstarieven (o. a. de invoering van 8- daagsche abonnementskaarten g*du,», het geheele jaar), waarop d» Kan», Koophandel eveneens aandrong |D middels met ingang var I Janui»* n»si reeds ingevoerd. Tot het inleggen vui, moer door0 treinen op het trajt-o» A Hu.itra zoodat het veelvuldi» ovornappat. «e* afstand Den Helder Haarlem-Rottet dam voortaan beperki tov worden, ko.j nog niet worden besloten, i Verschillende andere verkeersverbod ringen, die voor on» district van indlreo belang zijn, worden bovendien naar vnr» gebracht. Voor belangstellenden ligt het volledig verslag van de vergadering der dienst regelingscommissie uit den Spoorwegraad, gehouden op 22 en 23 September 1932, ter inzage bij het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier. LIEFDESDRAMA. De Spoorstraat geraakte Zaterdag avond in rep en roer, doordat ten aan- schouwe van de aldaar zich bevindende wandelaars een man zich plotseling met een revolver in de borst schoot. Hij werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. De oorzaak tot dit drama is het volgende: Voor eenigen tijd had de vrouw van een ingezetene van Den Helder haar echtgenoot verlaten en was met een vriend vertrokken. Sedert kort had zij zich ech ter weder met haar echtgenoot verzoend. Zaterdagavond nu zag de verlaten vriend het verzoende echtpaar wandelen en hy trok zich dit geval dusdanig aan, dat hij tot zijn wanhoopsdaad kwam. Be grijpelijkerwijze veroorzaakte dit ondei hen die van het drama getuige waren, groote consternatie. Reeds vroeger in den avond had ziek. met dezen man een dramatisch incident voorgedaan. Hij was Zaterdag naar Den Helder gekomen en naar de familie ge gaan van de vrouw, die hem verlaten had in de hoop haar langs dezen weg terug j te winnen. Deze had hem met een zoet lijntje weten te bewegen met den laatsten 'trein, die te half tien van hier vertrekt, weer terug te gaan naar Amsterdam. Toen de trein evenwel van het station vertrok- l ken was, scheen de man zich wederom te 'hebben bedacht en op een paar honderd I meters afstand van het station was hij uit den trein gesprongen. Het spoorwegper- 1 soneel vond hem, na deze levensgevaar- ljjke evolutie, op de spoorbaan liggen en zoo kwam hij weer in de stad, waar hij itoen korten tijd later zijn tweede experi- j ment uithaalde door zich ten aanschouwe van het verzoende echtpaar en tot hun grooten schrik, in de borst te schieten. Hij is aan de gevolgen van dit schot, zooals wy reeds zeiden, niet overleden. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER TE ALKMAAR. In de week van 31 Januari tot en met 6 Februari 1933 werden in het Handels register te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven. I Wijzigingen: J. F. Schellinger, Den Helder, van Ga lenstraat 48. Loodgieter etc. Uitgetreden eigenaar J. F. Schellinger door over lijden. De handelszaak wordt voortgezet als een vennootschap onder firma. L. J. Albers, Den Helder, Koningstraat j 71. Kleinhandel in boter, kaas en kruide nierswaren. Filiaal gevestigd te Den Hel der, Langestraat 48. GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op hedenavond. Ingekomen stukken. Beschikking van de ministers van Bin nenlandsche Zaken en van Financiën, waarbij wordt bepaald, dat voor de ge meente Den Helder geen termen aan wezig zijn voor toepassing van art. 1, lid 8, van de Kortingswet. (Voorgesteld wordt dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen). Verzoek om ontslag van mej. E. C. de Leeuw als onderwijzeres aan de school voor B. L. O. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen met ingang van een door Burgemeester en W ethouders te bepalen datum). Erfpachtsuitgifte en verkoop. Voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht aan mej. A. A. A. Meijer, J. H. Barbarini, A. J. de Vries en C. Bot; tot verkoop van grond aan D. Moen, A. en J. B. L. v. d. Wouw, alsmede tot het vaststellen van een klasse-indeeling van de in het Grondbedrijf ingebrachte gron den. Yischafslag. Voorstellen tot het vaststellen van een nieuwe verordening op den Vischafslag en tot het verleenen van een crediet voor aankoop van vischkisten. Subsidies bewaarscholen. Voorstel tot het verleenen van subsidies voor Bewaarscholen 1933. Aanleg, zeeweg, enz. Voorstel tot weg en tot aa J. (ie Ruiter het aanleggen van don Zee- nkoop van een perceel van Ter inzage. 1 Ter inzage patiënten, die te gedurende somber 1932 v R.K. Ziekende ligt de opgave van de voor rekening der gemeen- October, November en De- erpleegd geweest zyn in de rpleging „St. Lidwina". Aanvaarding om niet van een strook grond. Voorgesteld wordt van de Woning stichting om n et te aanvaarden een strook grond ter oppervlakte van plm. 1000 m2.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6