IS ALTIJD GOEDKOOPER Huiduitslag. De melodieuse Dood. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bultenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE China en Japan. No. 7238. EERSTE BLAD ZATERDAG 18 FEBRUARI 1933 61ste JAARGANG Stemmen ter ontwapeningsconferentie voor algemeene afschaffing der militaire luchtvaart. - Belangrijke ver hooging van de Engelsche begrooting van leger, marine en luchtvaart. - In het rapport van de com missie van XIX wordt de houding van Japan ten scherpste gelaakt. Geen ministerieele crisis in België. Passagiers- en Goederendienst Yselmeer 1 Texel - Vlieland - Terschelling HOOFDPIJN ASPIRIN heipt steeds (|1> De eerste waarschuwing. a) COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4 ct. Do ontwapeningsconferentie heeft het vraagstuk der militaire luchtvaart te be handelen gehad, en daarbij zijn verschil lende meeningen naar voren gebracht. Zoo lichtte Eden een Britsch voorstel toe, dat een commissie, samengesteld uit de voor naamste luchtvaartmogendheden, de vraag bespreken zou of het mogelijk zou zijn tot een algeheele afschaffing der mi litaire luchtvaarten tot een doeltreffend internationaal toezicht op de burgerlijke luchtvaart te komen. Nadolny (Frankrijk) bepleitte volkomen afschaffing der militaire luchtvaart en ook Pierre Cot uitte zich ten gunste van de totale afschaffing der militaire lucht vloten onder de bekende Fransche voor waarde, dat een doeltreffend toezicht op de burgerlijke luchtvaart zou worden ge oefend en dat een bescheiden luchtmacht ter beschikking van den Volkenbond zou worden gesteld. Nadolny drong er op aan, dat als onverhoopt de militaire luchtvlo ten niet geheel zouden verdwijnen, dan toch in ieder geval internationaal het luchtbombardement verboden zou wor den. In antwoord op een opmerking van de Madariaga, die van de z.g. humanisee- wng van den oorlog hoegenaamd geen heil verwachtte, verklaarde Nadolny, dat een totaal verbod van luchtbombarde menten niet als middel tot humaniseering van den oorlog doch ter wille van de bur gerlijke niet oorlogvoerende bevolking bepleit werd. Het resultaat der discussies was, dat de door Engeland voorgestelde speciale iuchtvaartcommissie, die niet uit deskun digen, doch uit staatslieden zal moeten bestaan, benoemd werd. Zij zal aan de al gemeene commissie voorstellen moeten ^oon over de verdere wijze van behande ling dei1 luchtvaartkwesties. gaven ondanks de ook in de toekomst noodzakelijke bezuinigingen, niet te ver- j mijden is. De grootste verhooging zal de marine- begrooting ondergaan, aangezien de sterkte der Engelsche vloot, gezien de voortgezette uitbreiding der vloten in I Amerika, Frankrijk en Italië een gevaar- lijken achterstand zal krijgen indien En- geland niet op uitgebreide schaal nieuwe schepen bijbouwt. De legerbegrooting zal een millioen pond hooger worden, nadat zij in de af- geloopen jaren met 3l/t millioen pond was verminderd. Het bedrag van een millioen pond is noodig voor het houden van ter- ritoriale oefeningen die verleden jaar niet zijn gehouden. Ook de luchtvaartbegrooting zal ver hoogd worden, aangezien tien luchteska ders noodig zijn ter completeering van de binnenlandsche verdedigingsplannen. Dit is dus een berichtje dat we niet met vreugde kunnen begroeten en inderdaad baart de internationale toestand ons steeds meer zorg. Zoo ook de toestand in het Verre Oosten, Avaarover hieronder nog eenige regels. "Verhocglng van leger-, marine- en luchtvaartbegrooting van Engeland. Het staat er en al is het weinig opwek kend, het feit is er. Wij zouden zoo gaar ne vermelden dat er nu eens een land was overgegaan tot een belangrijke ver mindering van zijn militaire begrooting, omdat dit zou wijzen op een verbetering van den internationalen toestand, want geen land zal tot vermindering van zijn bewapening overgaan, als het er niet van overtuigd is dat er geen gevaar dreigt van zijn buren. En dat men telkens leest van uitbreiding van bewapening is niet anders dan een bewijs dat de toestand in de wereld meer gespannen Avordt. Het is de politieke medewerker van de „Daily Telegraph", die het bericht van Engelands verhooging voor zijn verdedi ging lanceert. De verhooging zou plaats hebben in het a.s. begrootingsjaar. De ontwerpbegrooting zou eenige mil- loenen ponden hooger zijn dan de loo- pende begrooting. De regeering heeft in gezien, dat een verhooging van de uit- Het rapport eindigt met te concludee- ren dat, al mogen beide partijen schuld dragen voor de spanning die vóór 18 September heerschte, de verantwoorde lijkheid van China, voor de ontwikkeling der gebeurtenissen na 18 September, niet 'ter sprake kan komen. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Henri/ Ford, de Amerikaansche auto-koning, die in verband gebracht ivordt met het sluiten van de Amerikaansche banken. De toestand in het Verre Oosten zal dezer dagen Aveer eens extra in het mid delpunt van de belangstelling staan, door het door de commissie van XIX vastge stelde ontwerprapport, dat de buitenge wone Volkenbondsvergadering zal heb ben uit te brengen. Het rapport bestaat uit vier hoofdstukken. Ie. een uiteenzetting van de gebeurte nissen in het Verre Oosten; 2e. een uiteenzetting van de Volken bondsbemoeiingen; 3e. de gevolgtrekkingen uit de beide voorafgaande hoofdstukken en 4e. de aanbevelingen tot oplossing van het geschil. Wij volgen het rapport niet op den voet, doch doen er hier en daar maar een greep uit om nog eens te laten zien dat in het rapport de volle verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen in het Verre Herdenking van den 50sten sterfdag van Richard Wagner. Oosten, op de schouders van Japan Avordt gelegd. In het 10e gedeelte b.v. zal de Volken bondsvergadering de bezetting van de 3 Noordelijke provincies van China als een j bewijs beschouwen dat sinds 18 September 1931 de handelingen van de Japansche militairen zoowel in de civiele als mili taire aangelegenheden door politieke overwegingen waren ingegeven. De vol kenbondsvergadering zal dan ook verkla ren dat de onafhankelijkheidsverklaring van Mantsjoerije niet als een spontane en eerlijke onafhankelijkheidsbeweging te beschouwen is. In het gedeelte betreffende de erken ning van de regeering van Mantsjoekwo wordt er op gewezen, dat de voornaamste politieke en administratieve posten, in handen zijn van Japansche ambtenaren en raadgevers en dat in het algemeen de Chineezen van Mantsjoerije, die de meer derheid der bevolking uitmaken, deze re geering niet steunen en haar als een in strument in handen van Japan beschou wen. De a'olkenbondsvergadering zal hieraan toevoegen dat hét te vermelden is dat sedert de commissie-Lytton haar rapport geëindigd heeft, Japan de Mantsjoekwo erkend heeft, doch dat geen der andere mogendheden hiertoe is overgegaan. De leden van den Volkenbond zijn van oor deel geweest dat deze erkenning niet in overenstemming zou zijn met den geest van de resolutie van 11 Maart 1932. In het rapport wordt er tenslotte even als in het rapport der commissie-Lytton op gewezen, dat het hier om een bijzon der geval gaat. Het is echter een feit dat zonder oorlogsverklaring een belangrijk deel van Chineesch gebied met geweld door Japansche troepen bezet is en als gevolg hiervan van het overige China is afgescheiden. Het kabinet heeft Donderdagochtend langdurig beraadslaagd over den toe stand. Gevolg gevend aan den wensch des Konings, hebben alle ministers zich solidair verklaard en hun verzoek om ontslag ingetrokken. Samenstelling en programma van de regeering worden niet gewijzigd. Dinsdag zal het kabinet-de Broqueville weer voor de Kamer ver schijnen. De Japanners in Jehol. Uit berichten van het front in Jehol blijkt, dat de gecombineerde krachten van Japan en Mantsjoekwo, versterkt door Mongoolsche bandieten gereed staan Hailoe aan te vallen met 3300 man, voor zien van 20 vliegtuigen en een groot aan tal machinegeweren en veldgeschut. De Soezoeki-brigade, die eerst te Tjingtjin lag, rukt thans op naar de Chi- neesche verdedigingslinies. China zal een Japansch ultima tum niet aanvaarden; de strijd om Jehol onvermijdelijk. De Chineesclie plaatsvervangende pre- mier Soeng heeft verklaard, dat de Chi- neesche officieele instanties tot nu toe geen Japansch ultimatum hebben ontvan gen. j Indien zoo'n ultimatum zou komen, zou öe Chineesche regeering het niet aan vaarden. De strijd om Jehol is niet meer te ver mijden. De Chineesche regeering is zich beAvust van haar verantwoordelijkheid, j De strijd om Jehol zal een heldenstrijd van- het Chineesche leger worden. Ontploffing in een kruitopslag- plaats; 40 dooden en gewonden. Volgens uit de provincie Jehol ontvan gen berichten is te Loenhoea, in de buurt van de hoofdstad der provincie, een kruit magazijn in de lucht gevlogen. Het aan tal dooden en geAvonden bedraagt 40. Be- weerd wordt, dat Mantjoe-aanhangers een aanslag hebben gepleegd. Vertrek DEN HELDER: 10u15 Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Van TERSCHELLING: 9 uur Maandag, Woensdag, Vrijdag. Ondernemer: JOH. KOOL TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN H. M. DE KONINGIN. De geheele recette van de tentoonstel ling van de schilderijen van H. M. de Ko- nnigin komt ten bate van de crisisslacht offers in Ned.-Indië. Behalve op Java zal ook in de voor naamste centra der Buitengewesten wor den geëxposeerd. H. M. de Koningin schreef persoonlijk een uitvoerige toelichting en inleiding voor den catalogus. DE KAMERVERKIEZINGEN. Na gehouden referendum heeft de Chr. Democratische Unie de volgende candida- ,.tenljjst voor de Kamerverkiezingen vast gesteld. 1. H. S. van Houten, Groningen; 2. F. Schurer, Amsterdam; 3. R. v. d. Brug, Gouda; 4. A. P. Jungcurt, Den Haag; 4. M. de Visser, Amsterdam; 6. J. J. Geitz, Den Haag; 7. J. Gorselink, Almelo; 8. C. H. Steketee, Den Haag; 9. P. Gerritse, Amsterdam; 10. B. J. v. Eyck, Amster dam; 11. L. P. du Bois, Amsterdam; 12. |Th. v. Wesep, Amsterdam; 13. K. Tam- minga, Huizum; 14. I. de Jong, Utrecht; 115. J. C. v. Goudoever, de Bilt. DE NEDERL ANDSCHE DELEGATIE TER ONTWAPENINGS CONFERENTIE. De s.-d. Vliegen legt zijn func tie van Nederlandsch vertegen woordiger neer in verband met het gebeurde met „De Zeven Provinciën". Het lid van de Tweede Kamer, W. H. Vliegen, heeft ontslag genomen als lid van de Nederlandsche delegatie ter Ont wapeningsconferentie en is Donderdag avond naar Nederland teruggekeerd. De ontslagneming is uitsluitend een gevolg van het voorgevallene met betrekking tot „De Zeven Provinciën". De heer Vliegen, die de Nederlandsche regeering in het bijzonder bij de bespre kingen over de luchtvaart pleegt te ver tegenwoordigen en den vorigen zomer als een krachtig bestrijder van het luchtbom bardement is opgetreden, zou Nederland ook in de Donderdag door de algemeene commissie benoemde nieuwe luchtvaart commissie vertegenwoordigd hebben. ïn verband met zijn ontslagneming als lid van de Nederlandsche delegatie zal thans prof. Rutgers de Nederlandsche regee ring in deze nieuwe commissie vertegen woordigen, bijgestaan door kapitein Wil- mar als plaatsvervanger. („Nav. Rott. Crt.") STEUN AAN BOOMKWEEKERS. Door aanleg van een „nationaal park". De regeering heeft, naar het „Volks blad" meldt, het voornemen, steun te ver- leenen aan de boomkweekers, door hun voorraden, boomen en heesters te gaan te koopen, welke zouden worden uitgeplant in een z.g. „nationaal park". Voor dit doel zou de regeering een bedrag van 5 millioen gulden willen uittrekken. Het nationale park zou worden aangelegd op gronden van den heer Kröller, in de om geving van Hoenderlo, op de Veluwe. De „Nieuwe Arnh. Crt." meldt naar aanleiding hiervan: Ook ons zijn omtrent deze plannen ge ruchten ter oore gekomen, welke er ech ter niet op wijzen, dat de regeering in het beschikbaarstellen van dit bedrag mocht besluiten, daarvoor den eigendom van het meer dan 5000 ha groote en ge heel afgerasterde landgoed „De Hooge Veluwe" met de daarop staande gebouwen zou verkrijgen, en dat zij bovendien voor dit bedrag op het landgoed de van de planters afkomstige boomen en struiken zou doen aanbrengen. In het bedrag is eveneens begrepen h°t financieren van ihet planten van dennen op uitgebreide schaal op het landgoed als werkverschaf fing- Het staat nog niet vast of de regeering j deze geheele bezitting, mocht zij tot den I aankoop overgaan, in eigen hand zal I houden, dan wel, of zij haar in een stich ting zal onderbrengen. door overmatig nico- line-en alcohol-gebruik Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. zou dezen reeds positief een standpunt hebben ingenomen. j Naar wij meenen te Aveten, is het del bedoeling, dat de regeering, indien zij tot GEORGANISEERD OVERLEG VOOR HET PERSONEEL BIJ DE LANDMACHT. Woensdag heeft de commissie A. (Offi cieren) van het georganiseerd overleg personeel landmacht vergaderd, ter be spreking van een regeling in zake de be vordering van eenige categorieën van re serve-officieren, die voor bepaalde onder- deelen van den dienst zijn gespeciali seerd. Over het algemeen kon men zich met den gedachtengang neergelegd in het ontwerp vereenigen. Toegezegd werd, dat enkele voorstellen ter zake nader in over weging zullen worden genomen. Bij de rondvraag vestigde een vertegen woordiger van de algemeene vereeniging van verlofsofficieren der Nederlandsche land- en zeemacht, naar aanleiding van het voorgevallene op „De Zeven Provin ciën", de aandacht op het feit, dat zich ook in het leger onder het reserveperso- neel ,tot de S.D.A.P. behoorende onbe trouwbare elementen bevinden. De voorzitter antwoordde, dat deze aan gelegenheid reeds de volle aandacht van de regeering had. Wordt niet van kwaad tot erger! Die pijn in de lendenen die rheumatische pijnen, dui zeligheid en hoofdpijn en die nare urine- stoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaas- zwakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte or ganen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoe dig uw gezondheid en kracht herstellen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a .1.1.75 en ƒ3.per doos. Van wetenschap tot misdaad en van misdaad tot liefde. Oorspronkelijk verhaal van JAN FE1TH. (Met teekeningen van den schrijver.) „Ik verzoek zonder uitstel het Htus- van-Bewaring telefonisch te verzoeken, de „geheimzinigeg Mejuffrouw X" on middellijk uit haar cel te laten halen, en met den meest mogelijken spoed hier naar mijn kamer over tê brengen. Ver volgens zult u den centralen recherche dienst om een bindende instructie ver zoeken, eveneens langs telefonischen ■weg, mij niet van mijn studeerkamer te laten verwijderen. En indien de justitie en politie er prijs op stellen, dat geen verdere afschuwelijk moordaanslagen zullen paats hebben, verlang ik onmid dellijk de vrije beschikking over elk mij ner handelingen, al mogen deze u als getuigen nog zoo A'reemdsoortig of ver dacht voorkomen. Voor mijn part kunt u intusschen uw revolvers op mij gericht houden, om mij desnoods neer te schie ten, indien zoo dadelijk na de tegemvoor- digheid van Mejuffrouw X in mijn kamer zich nieuwe verschrikkingen zouden voordoen. Voor dit laatste ben ik even wel niet bevreesd. Ik sta persoonlijk in voor haar leven; ook voor het uwe. Zoo lang geen uwer echter mijn kamer ver- De uitwerking van mijn woorden was geheel zooals ik had verwacht. Een der rechercheurs, een kordaat optredende jonge inspecteur, had reeds verbinding aangevraagd met den directeur van het Huis-van-Bewaring; ik hoorde zyn kort uitgesproken bevel, dat men zoo snel mogelijk de arrestante uit haar cel zou halen en onverwijld naar mijn kamer overbrengen. Daarop verzocht hij telefo nisch het hoofd-bureau van politie, of men mijn voorloopige invrijheid-stelling wilde goedkeuren? Uit het antwoord kon ik opmaken, hoe na een korte aarzeling toestemming werd gegeven; zoodat ik uit den onaangenamen toestand van zwaar- geboeide werd verlost. Ik maakte dadelijk gebruik van mijn vrijheid al bleven ettelijke revolver- loopen op rnjj gericht 0111 naar een hoek van de kamer te gaan, waar tot niet geringe verbazing van de rechercheurs een grammofoontoestel stond. Ik zocht naar een muziek plaat, zette deze plaat op het apparaat, draaide den zwengel aan, en liet door mijn kamer de stoepende melodie weerklinken van het eerste deel van Tsehaikowskv's „Svm- fihouie PatliétisLue". Zonder mij te storen aan de moeilijk onder woorden te bren-1 De aanwezigheid der politie-autoritei- gen, verbazing der aanwezigen, die hun ton belette ons beiden ons in eikaars ar- arrestant zich op een grammofoon moio- men te storten. Ik voelde mijn hart van die hoorden vergasten, regelde ik de ver-1 deernis ineen krimpen, toen ik mijn aan- schiilende instrumenten, welke in dit gebeden verloofde daar zoo hoopeloos deel van mijn studeerkamer bijeen ston-verslagen voor mij zag. Als arrestante, den. Ik meende van mijn handelingen j gelijk een verdachte, als beschuldigde geen verklaringen of rekenschap schul- j van een serie der meest geheimzinnige dig te zijn. Bovendien betwijfelde ik, niet moorden! zonder bepaalde gronden, of de overigens Ik beheerschte mijn aandoening en scherp-oplettende politiemannen eenig be- lette slechts op de uitAverking van mijn grip zouden hebben van hetgeen ik daarhandelingen, welke elkaar in razend tem- onder hun oogen verrichtte. De studeer-po opvolgden. kamer van een technisch student, bezig Bij het hooren der weemoedige meio de laatste hand te leggen aan zijn proef- die van het Tschaikowsky-concert, zag ik schrift, zich beijverend met ingeAvikkelde de koortskleur van haar wangen verdwij- Iaboratorium-proevon, op zijn speciaal nen en plaats maken voor een bloedloos studiegebied betrekking hebbend, ver- gramve tint. toont op zichzelf reeds het toonbeeld Ook de haar begeleidende politie-man- eener schijnbaar ordelooze verwarring, nen konden blijkbaar hun ontsteltenis Men begreep echter, dat elk mijner niet bedAvingen. Ik had hierop gerekend, haastige hadgrepen een bepaald doel Het moest dezelfde melodie zijn, welke zij moest hebben. Ik stelde intusschen mijn gehoord hadden, toen de verschililende zelf-geconstrueerde aparaten op, beves-j moorden in hun tegenwoordigheid plaats tigde de electrische draden voor het noo- hadden. dige contact en de vereischte stroomop- J Terwijl ik de laatste gramofoon-plaat wekking. Inmiddels wond ik telkens de had opgesteld en de hartstochtelijke „fi- veer van mijn grammofoon op, om de nale majestuoso" door mijn kamer klonk, eene Tsehaikowsky-plaat na de andere te s]0ot ik, zonder dat de politie-manen mijn laten afdraaien, zoodat mijn kamer voort- handelingen trachtten te verhinderen, de durend vol bleef van de ontroerende gordijnen voor de vensters, muziek. ik had slechts een electrische lamp Mijn ongelukig meisjes, bevend van aan gelaten en het licht dusdanig opge- opwinding en koorts, gesteund en dicht steld, dat het schijnsel in een spiegel omringd door gewapende agenten, stond viel. Een dunne lichtstraal schoot uit de op den drempel. III. Over hetgeen hierop volgde slechts kort zijn. lens door de kamer en richtte zich, door mij geleid, op den buitenmuur. Ik had een nauwkeurige plattegrond der stad, waarop precies aangegeven kan ik stond de ligging der verschillende Avij- jkenen enkele daarvan tot in bizonder- heden in kaart gebracht, voor mij uitge spreid. Ik wachtte tot de machtige slot- acoorden van Tschaikowsky's pathetische finale hun hoogtepunt hadden bereikt. Dan schakelde ik automatisch de door mijzelf ontworpen photophone-machine in, stelde de geluids- en lichtversterkers in werking. En zonder aarzelen, mij vol komen bewust van de noodzakkelijkheid van hetgeen ik op dit oogenblik, als uiter ste toepassing van het nieuwe radio-Avon- der, tot stand had gebracht, zond ik langs den opgeAvekten lichtstraal de lange radio-golf van uiterst lage frequen tie van mijn kamer uit, dwars door de geen hindernis biedende wanden, de volle straten over, van het eene huizen blok naar het volgende, tot waar ik Avist, dat het van hier uitgezonden muzikale licht zij doel onfeilbaar treffen moest De laatste maten der getfeldig-aangrij- pende „Symphonie Pathéque" werden verstomd; ik schakelde de verschillende toestellen uit, doofde het licht der elec trische lamp, deed de grammofoon zwij gen en opende weer de zware gordijnen, zoodat liet daglicht onbelemmerd in mijn kamer binnenstroomde. De eerste, naar Avie ik mijn blikken richtte, was mqn meisje. Zij was nog doodelijk bleek; doch uit haar donkere oogen zag ik haar innige aandoening tot mij uitgaan. Een ontroerende oog-opslag, waarin zij geheel haar liefde en dank baarheid legde. Tevens ook haar begrij pen en verklaren. De overige aanwezigen konden zich moeilijk langer bedwingen. De jonge in specteur verbrak het eerst de stilte, des te klemmender in deze kamer. Avaar de laatste weemoedige klanken van Tschai kowsky's meesterwerk zoo machtig had den gezongen. „Het is mijn plicht, u te verzoeken, ons nu een uitlegging te willen geven van de onverklaarbare handelingen, door u in in onze tegemvoordigheid verricht?" Ik antAvoordde hem als volgt: „Door hetgeen u hier aanschouwd heeft, is een eind gemaakt aan de voort zetting der verschillende moord-aansla- gen, waarvan mejuffroinv X verdacht, werd. U kunt haar de vrijheid hergeven. De moordenaar heeft zijn daden intus schen met zijn leven geboet. En als u het noodzakelijk acht. ditmaal te arresteeren den moordenaar van dengeen, die het leven van het verdachte meisje, doch te gelijk dat van een aantal even onschul dige burgers in gevaar, bracht dan stel ik mij tot uw beschikking. Want ik ben de wrekende moordenaar van dien an- dertn moordenaar Met een kort gebaar hield de inspec teur zijn mannen terug die, na deze zelfbeschuldiging mijnerzijds, reeds be- roepsgetrouw op mij toetraden, 0111 mij opnieuw de handboeien aan te doen. „Ik begrijp," zei hij kalm, „dat ik u niet als een gewoon misdadiger heb te beschouwen. Ik ben dan ook niet van plan. tot uw arrestatie over te gaan. En het aan u overlatend, later een technische uiteenzetting te geven omtrent het zon derlingste grammofoonconcert, dat ooit leen van ons heeft bijgewoond, moet ik slechts vragen, om opheffing van den geheimzinnigen sluier, die deze geheele moord-geschiedeuis nog bedekt." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1