1 wilt Uunl tweede blad heldersche courant van zaterdag 18 februari 1933. TWEEDE KAMER. Demotieven der Kamerontbinding. De rijksmiddelen over Januari 1933. EERSTE KAMER 2 2 Oorlogsvoorbereiding De aanbevelingen van de commissie van XIX. Gefingeerde inbraak te Heiloo. Lantaarnpaal omgevallen. Vergadering van 17 Februari. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter stelt voor in ver band met het reeds vermelde verzoek van den voorzitter van den raad van Ministers De Staatscourant van gisteravond be vatte het rapport inzake de ontbinding van de Tweede Kamer, dat de Wrzitte? 1T Ü-en rafld van Ministers van den ministerraad, jhr. mr. Uh J M I io-'a" ®urI"aa™sc^e begrootm- Ruys de Beerenbrouck, aan de koningi J te Vden D,nsdag aan de orde heeft uitgebracht. Het luidt aldus: 4r,r 1 »pr. stelt verder voor de overige nog op de agenda voorkomende onderwerpen daarvan af te voeren. »In aansluiting aan het onderhoud dat ik met Uwe Majesteit mocht hebben ver oorloof ik mij zeer eerbiedig het navol gende onder de aandacht van Uwe Maje steit te brengen. In de vergadering der Tweede Kamer van 9 Februari j.1. heeft de Minister van Justitie de mededeeling gedaan, dat van het kabinet niet is te verwachten dat het in het gebrek aan medewerking dat zich in de ter zijde stelling van de wetsont werpen betreffende de rechterlijke macht al dan niet bij wijze van motie zou betoonen, kan berusten. Daar nu heeft de Tweede Kamer op dienzelfden dag een motie van orde aangenomen van den volgenden inhoud »De Kamer, van oordeel, dat bezuini ging op de kosten der rechtspleging en rechterlijke organisaties noodzakelijk en mogelijk is; dat echter opheffing van vier rechtbanken en van een zoo groot aantal kantongerechten ongewenscht is, schorst de beraadslaging over de onderhavige wetsontwerpen. Hierdoor is een conflict ontstaan tus- schen het kabinet en de Tweede Kamer. In dezen tijd van ongeëvenaard groote moeilijkheden van economischen en an deren aard acht het kabinet zich niet verantwoord Uwer Majesteit zijn porte feuilles ter beschikking te stellen. Om den weg vrij te maken voor een parlementair kabinet De eenige uitweg is ontbinding van de Tweede Kamer, waardoor het terrein ge- effend kan worden voor de vervroegde vorming van een parlementair kabinet, dat in ons huidig tijdsgewricht zeker niet minder dan onder normale omstandig heden als het meest in overeenstemming met ons staatsbestel moet worden geacht. De buitengewone tijdsomstandigheden leiden er mede toe dat de Kamer behoort te worden ontbonden op zoodanig tijdstip dat de nieuw gekozen Kamer onmiddel lijk in haar plaats kan treden. Op dezen zelfden grond behoort ook de zitting van de Staten-Generaal te worden gesloten op een tijdstip aan de ontbinding on middellijk voorafgaande. Het is toch wenschelijk dat ieder oogen- blik het kabinet met het oog op maatregelen waarvan de totstandkoming geen uitstel gedoogt, een beroep op de medewerking van de Volkvertegenwoordiging kan doen. Op grond van het bovenstaande ver oorlooft de Rt ad van Ministers zich zeer eerbiedig ingevolge de machtiging op 14 Fehruori j.1. door Uwe Majesteit monde ling aan zijn Voorzitter verleend, hierbij ter bekrachtiging aan te bieden een ontwerp-besluit strekkende tot sluiting van de zitting van de Staten-Generaal op 6 Mei a.s. alsmede tot ontbinding van de Tweede Kamer met 8 Mei e.k. onder vaststelling van den löen Maart voor de eandidaatstelling van de verkiezing van de leden der Tweede Kamer en bepaling van den 9en Mei als den dag van de eerste samenkomst van de Eerste Kamer en de nieuw verkozen Tweede Kamer. De opbrengst van de Rijksmiddelen heeft het nieuwe jaar niet bijzonder be vredigend in gezet, waar het totaalcijfer van f 30.75 mill. eenerzijds f 1.096.351 be neden de raming bleef en anderzijds een achteruitgang van f 680.880 te zien gaf vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar. Wat het verschil met de raming betreft moet daarbij bovendien in aanmerking worden genomen, dat deze voor den be langrijken post Invoerrechten lager is gesteld dan verleden jaar, afgescheiden dan van de opcenten op deze rechten, die in den staat afzonderlijk worden opge voerd. Die raming bedroeg n.1. voor 1932 f 60.7 mill., te verhoogen met de in dat jaar ingevoerde verhooging plus de ben- zinebelasting,inakende tezamen een totale raming van f 86.7 mill. Voor het nieuwe jaar bedraagt de raming slechts f 76 mill. De opbrengst in Januari bleef niettemin f 1.747.472 beneden 'ba van die raming. De omstandigheid, dat de opcenten, die f 1.149.470 opbrachten, de raming met f 274.470 overtroffen, maakt dien achter stand slechts ten deele goed. Ook de Dividend- en tantièmebelasting, die voor het geheele jaar f 4.5 mill. lager wordt geraamd dan over 1932, bleef bijna een half millioen bij de raming ten achter, waarbij natuurlijk in aanmerking moet worden genomen dat dit middel in de eerste maand van het jaar steeds weinig pleegt op te brengen. Wat meer zegt is, - Een motie van wantrouwen. De heer D e Visser (c.p.) constateert, dat de regeering de Kamer in een positie heeft gesteld, eenig in de parlementaire historie. Spr. kan dit niet aanvaarden voor een Kamer die prijs stelt op haar positie. Deze regeering heeft voorts te keer gegaan ten opzichte van de „Zeven Provinciën" op een wijze, die de scherp ste afkeuring verdient van het Neder- landsche volk. Spr. stelt een motie voor, waarin de Kamer uitspreekt geen vertrouwen te hebben in een regeering, welke zich zoo bloedig heeft misdragen jegens de „Zeven Provinciën''. De heer Knottenbelt (Lib.) deelt mede, dat spr. aan de Kamer zal ver zoeken vragen tot de regeering te mogen richten over het ontbindingsbesluit en de daardoor ontstane verhouding tusschen regeering en Kamer. De heer Albarda (S.-D.) zegt, dat de bevoegdheid der Kamer nog geen schade heeft geleden. Daaraan bestaat geen twij fel. De Kamer heeft nog geen reden zich zelf te disqualiflceeren. Het zou foutief zijn niet meer mede te werken aan de afdoening der Indische en Surinaamsche begrootingen, die geen uitstel kunnen lijden. Het voorstel van den voorzitter om de op de agenda voorkomende onderwerpen daarvan af te voeren wordt (nadat de heer W ij n k o o p nog eens de stem der communisten tegen 's voorzitters voorstel heeft gemotiveerd) aangenomen met 79 tegen twee stemmen (die van de commu nisten). Interpellatie-Albarda. De heer Albarda (s.d.) vraagt verlof vragen tot de regeering te mogen richten over het gebeurde met „De Zeven Pro vinciën". De Voorzitter stelt voor hierover te beslissen bij den aanvang der eerstvol gende vergadering. Z. h. s. wordt hier toe besloten. De heer De Visser vraagt voorts een interpellatie aan, waarin verzocht wordt dat spr. zich naar Indië mag begeven om een onderzoek in te stellen met be hulp van een advocaat der internationale roode hulp. De Voorzitter stelt voor ook over deze aanvrage bij den aanvang der e.v. zitting te beslissen. Z. h. s. wordt aldus besloten, na eenige discussie. De heer Knottenbelt (Lib.)vraagt een interpellatie aan over het ontbindings besluit der Kamer en de daardoor ont stane verhouding tusschen Kamer en regeering. De V o o r z i 11 e r is van oordeel, dat de beslissing over deze interpellatie- aanvraag vooraf moet gaan aan de overige werkzaamheden. Wordt de aanvraag toe gestaan dan is spr. voornemens a.s. Maandag de Kamer bijeen te roepen en Dinsdag de Indische en Surinaamsche begrootingen te doen behandelen. De heer Albarda (S.-D.) wijst erop dat de regeering zich bereid heeft ver klaard in de Eerste Kamer te spreken over >De Zeven Provinciën* en de Kamer ontbinding. Spr. vraagt zich af of dit niet in de Tweede Kamer vooraf behoort te gaan en moet er hier over worden gezwegen, terwijl er in de Eerste Kamer over wordt ge sproken Dus behoort de interpellatie over »De Zeven Provinciën* vooraf te gaan. De Voorzitter handhaaft zijn stand punt. Z. h. s. wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen. BEGROOTING VAN FINANCIËN. Verschenen is de memorie van ant woord over het ontwerp van wet tot vast stelling van het hoofdstuk (Finanüën» der Rijksbegrooting 1933. Wij ontleenen er aan: Rijwielbelasting. Een werklooze heeft op grond van het laatste lid van artikel 1 van de Rijwiel- belastingwet 1924 geen aanspraak op kostelooze uitreiking van een rijwielbe-j lastingmerk. Tegen het opnemen in de Rijwielbelas- j tingwet van een bepaling, analoog aan het 4de lid van artikel 6 van de Wegen- in Januari 1932. Verder bleven de Succes sierechten ruim 4 ton beneden de raming en f 1.17 mill. beneden de opbrengst van het vorige jaar. Hbl. dat de opbrengst f344.975 lager was dan belastingwet, bestaat naar het oordeel van den minister bezwaar, aangezien zulk een bepaling aanleiding zou geven tot in diening van zeer veel verzoeken om vrij stelling. Staatsloterij. Zooals door den minister reeds meer malen is te kennen gegeven, bestaat bij hem noch het voornemen over te gaan tot afschaffing noch tot uitbreiding van de Staatsloterij. BINN EN LA N OS( HE ZA KEN. Aan het voorloopig verslag is het vol gende ontleend: Eenige leden klaagden, dat de autono mie der gemeenten in het gedrang komt. Vroeger was de raad het hoofd der ge meente, nu niet meer. Verscheidene leden drongen weer aan op samenvoeging van kleine gemeenten. Andere leden maakten bezwaar tegen het denkbeeld van bezuiniging door samen* voeging van gemeenten. Eenige leden vroegen, of de regeering niet eindelijk den tijd gekomen acht om het verrichten van arbeid in ons land door buiten landsche arbeidskrachten aan wettelijke bepalingen te binden. Sommige leden waren van oordeel, dat ter bestrijding der werkloosheid meer op werkverruiming dan op werkverschaf fing moet worden aangestuurd en zouden daarom invoering van den 40-urigen werkweek wenschen. Aangedrongen werd op verhooging van de uitkeeringen aan de werkloozenkas- sen. DEFENSIE. Aan het voorloopig verslag is het vol gende ontleend: Verscheidene leden uitten critiek op 's ministers standpunt betreffende de ontwapening. Instede van het onderhouden eener weermacht in den huidigen vorm waren deze leden voorstanders van de instel ling eener veiligheidswacht. Vele andere leden hieven van oordeel, dat zoolang de internationale rechtsont wikkeling nog in zoodanig stadium ver keert, dat met de mogelijkheid van oor log dient te worden gerekend, op ieder land de plicht rust, zich tegen een vijan delijken inval te weer te stellen. Verscheidene leden waarschuwen tegen het toelaten van overheidswege der par ticuliere wapenfabricage hier te lande. Verscheideen leden spraken hun af keuring uit over het voorschrift, waarbij de lezing van het tijdschrift Kerk en Vrede in kazernes en andere militaire localiteiten worden verboden. Andere leden konden 's ministers houding te dezer zake volkomen goedkeuren. Aangedrongen werd op de intrekking van het voorschrift, waarbij het miliciens verboden is, lid te zijn van de Arbeiders Jeugd Centrale en van bepaalde zang- en muziekvereenigingen. Wat de ingevoerde bezuinigingen be-j treft, zeiden verscheidene leden bereid te zijn, met het oog op den tegenwoordigen tijd, van bezuiniging, ditmaal nog met den minister mede te gaan. OECONOM1SCHE ZAKEN EN ARBEID. In dit verslag verklaarden vele leden zeer ingenomen te zijn met het beleid van den minister. Gedurende zijn bewind toch zijn, ondanks de oeeonomische cri sis, tal van belangrijke wettelijke maat regelen tot stand gekomen. Ook zijn be leid ten opzichte van de crisis juichten zij toe. Arbeid. Verscheidene leden drongen aan op toepassing der Arbeidswet 1919 ook ten aanzien van die groepen van arbeiders; welke tot dusver van wettelijke bescher ming, wat betreft den duur van hun ar beid, zijn verstoken. Bijna een millioen arbeiders zijn thans achtergesteld bij degenen, voor wie de Arbeidswet 1919 van kracht is geworden. Enkele leden bepleiten de wettelijke in voering der veertigurige arbeidsweek. Verscheidene leden betreurden, dat de regeering de ratificatie van het verdrag van Washington, strekkende tot beper king van den arbeidsduur in nijverheids ondernemingen tot 8 uur per dag en 48 uur per week, niet wenscht te bevorde ren, temeer daar de wetgever zich ten onzent allengs heeft gevoegd naar de be ginselen, in voorgenoemd ontwerp-trac- taat neergelegd. Ten aanzien van 's ministers stand punt betreffende het ontwerp-verdrag van Genève inzake den nachtarbeid in bakkerijen achtten sommige leden het onjuist ter wille van de betrekkelijk kleine verschillen de nationale wetge ving niet in overeenstemming te brengen met de internationale conventies aan gaande hetzelfde onderwerp. Andere le den juichten het standpunt van den mi nister te dezer zake toe. De wensch werd uitgesproken, dat in gevolge de wet van 30 üctober 1930 worde overgegaan tot de instelling eener bij zondere organisatie ten behoeve van den landbouw. Sommige leden spraken den wensch uit, dat de kring van voor de goedkoope onvermengde margarine in aanmerking komende werkloozen zou worden uitge breid, al ware dit voorloopig met werk loozen met twee of meer kinderen. Visscherij. Gewaarschuwd werd tegen de uitvaar diging hier te ande van een voorschrift, waarbij het aan wal brengen van puf zou worden verboden. Men duchtte van een zoodanig verbod voor ons land meer na- dan voordeel. POSTERIJENBEGROOTING Y(K)R 1933. Aan het voorloopig verslag is het vol gende ontleend: Met betrekking tot de radiopolitiek der regeering maakten sommige leden de opmerking dat zij tegen hetgeen te dier zake in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer is gezegd, geen be zwaar hadden. Zou de beperking van de „politieke" uitzendingen gaan in de rich ting van beteugeling van de V. A. R. A., dan wenschten zij zich daartegen vierkant te verzeten. De toestand behoort te blij ven gelijk die thans is. Verscheidene leden van verschillende partijen daarentegen drongen aan op het verwijderen van alle politiek uit den aether. Voorts bepleitten sommige leden maat regelen om ergerlijke feiten, als het af- i breken van de uitzending van het Wil helmus na de uitzending van de rede van den gouv.-generaal en het uitzendingen van de Internationale op Oudejaarsavond, te voorkomen. Andere leden keurden af het onmoge lijk maken van de uitzending der groote socialistische betooging op den dag van j eenige beduchtheid ontstaan is voor de be- De and:-~ zeemogendheden hebben dit voorbeeld niet gevolgd. Integendeel duldt b.v. Japan geen enkel verouderd schip aan zijn front, en alle andere groote zee mogendheden werken ijverig aan de uit breiding van hun macht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat in Engeland Buitentandsch Overzicht pag. de opening der Staten-Genraal. Eenige leden beklaagden zich over de vele afkeuringen van stukken voor radio- uitzending. Andere leden sloten zich hierbij aan en maakten opnieuw ernstig j bezwaar tegen de wijze, waarop de Radio- Omroep Controle-Commissie haar taak meent te mogen opvatten. Men hoopte, dat de regeering volle aandacht zou blijven schenken aan de luchtpost naar Indië. Het behoud en de verbetering van deze luchtroute is voor de post een zaak van groot belang. WEGENFONDS. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Wegenfonds voor 1933. Van verschillende zijden werd gewaar schuwd tegen overdrijving bij den aan leg van wegen, waf de breedte daarvan betreft. ONAFH. SOC. PARTIJ. De Fakker meldt, dat de heer B. Sten- huis met ingang van 15 dezer ontslag I heeft genomen als propagandist en partij- bestuurder van de O. S. P. HET FRANSCHE INVOERRECHT OP BOTER. Verhoogd. De directie van den landbouw deelt mee, dat het Journal Officiel van gisterenoeh- tend blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs een be sluit bevat, volgens hetwelk het invoer recht op boter in Frankrijk van 700 tot 850 francs per 100 kg is verhoogd. DE REGEERIN GSVERKLA RING BETREFFENDE I)E MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". Waarom alleen In de Tweede Kamer? Minister Ruys de Beerenbrouck heeft op de vraag van het Eerste Kamerlid Briët, inzake het niet afleggen in de Eer ste Kamer van een regeeringsverklaring betreffende de muiterij op „De Zeven Provinciën", geantwoord, dat de regee ring zich heeft gehouden aan het hier te lande bestaande parlementaire gebruik, dat dergelijke verklaringen slechts in een van beide takken der volksvertegenwoor diging worden afgelegd. dreigde oppermacht ter zee. Alle teekenen wijzen er dan ook op, dat de aanbouw versneld wordt. Ook de personeelsterkte die 91.410 man bedraagt tegen 107.000 bij de Ver. Staten en 80.000 in Japan schijnt te worden vergroot. WIJZIGING IN HET FRANSCHE VLOOTPROGRAM. Om zich te beveiligen tegen Duitschland. Feuilleton De Jounee Industrielle meldt, dat bij de Kamer een wetsontwerp is binnengeko men strekkend om inplaats van de in het vlootbouwprogram voor 1932 voorziene pantserdekkruisers van 7500 ton, een tweede pantserkruiser van 26.000 ton te bouwen. In de motiveering wordt gewe zen op de noodzakelijkheid, zich te be veiligen tegen Duitschland Overigens zou „unZten en politie te Saloniki. 6 het groote slagschip van 26.000 ton mm- dooden en 35 gewonden der bemanning noodig hebben dan de vier Radio-programma Van links en rechts Door aanrijding van een op haalbrug te Alphen aan den Rijn is het scheepvaartverkeer tus schen Amsterdam en Rotterdam gestremd. Belangrijke toename van het luchtverkeer in Duitschland in 1932. De heer Vliegen (s.d.) legt zijn functie als Nederlandsch ver tegenwoordiger ter ontwapenings conferentie neer. in verband met het gebeurde met ,,De Zeven Provinciën" Een .nationaal Veluwe? Steun kers. Bloedige botsing tusschen com- park" op de boomkwee- aan m Japan versterkt leger en vloot. Het „Militar Wochenblatt" van 11 Febr. geeft bijzonderheden over de ver sterkingen van Japans leger en vloot. Japan denkt er niet aan om de opera- tiën in Mandsjoerije op te geven. Integendeel! Het bereidt zich voor op uitbreiding daarvan in het voorjaar en versterkt daarom leger en vloot. Voor het leger worden de cavalerie en de motorvoertuigen uitgebreid. Voor de laatste worden o.m. tanks van 7 ton ge bouwd met drie assen, die ook op rails ge bruikt kunnen worden. De armoede aan wegen in Mandsjoerije verleent een ver nieuwde beteekenis aan de cavalerie. Ja pan heeft daarvan echter maar weinig: volgens Russische opgaven maar 8 regi menten (4 brigades). Deze zullen thans o.m. met pantserwagens versterkt worden. Het vlootplan wordt met groote snel heid uitgevoerd. Het voorziet in een uit breiding met twee kruisers, een vliegtuig schip enz. Bovendien zou Japan buiten het vloot plan om nog een 10.000 ton kruiser van het type Deutschland bouwen. En vol gens de geruchten heeft het heimelijk een steunpunt voor onderzeebooten ingericht op de mandaat-eilanden, waardoor de ver bindingen van Amerika met de Philippij- nen bedreigd kan worden. De luchtvloot is 1640 vliegtuigen sterk met 16.800 geoefende officieren en man schappen, terwijl aan den Volkenbond maar 623 vliegtuigen werden opgegeven. In overeenstemming met bet voren staande vertoont het militaire budget een buitengewone stijging: Voor '33'34 is het dubbele geraamd van het vorige bud get. En van de heele Rijksbegrooting wordt thans 40 besteed aan oorlogs voorbereiding. (Hbl.) Versnelde aanbouw van oorlogs schepen in Engeland. Bij het vlootverdrag van Londen van 1930 hebben, zooals men weet, de groote mogendheden zich verbonden tot beper king van hun vloten, voornamelijk wat betreft kruiser, jagers en onderzeebooten. De Deutsche Wehr van 10 Februari con stateert, dat Engeland zelfs verder gegaan is dan volgens dat verdrag noodig was. Onder het Labour-kabinet bleef Engeland achter in de aanvulling. Dientengevolge werd de levensduur der oorlogsbodems boven de daarvoor gestelde grenzen uit gerekt, of m.a.w. een deel van de vloot veroudert. Te voorzien is, dat in '33 acht 7500 tons kruisers tezamen. De vier krui sers zouden tegenover een enkelen kruiser als de „Deutschland" machteloos zijn en ook niet in staat, den strijd op te nemen tegen de zeven Italiaansche kruisers van 10.000 ton, wanneer het in de Middel- landsche Zee tot een botsing zou komen. Evenmin zouden de 7500 tons kruisers stand kunnen houden tegenover de nieuwe Japansche kruisers, die veel beter bewa pend zijn. De Journée Industrielle voegt hieraan toe: „Indien wij niet een tweede „Dunker- que" gereed hebben, wanneer Duitsch land in 1937 zijn vierden pantserkruiser heeft voltooid, dan zullen wij de heer schappij over den Atlantischen Oceaan voor goed verliezen en ons in geval van een conflict aan een nederlaag bloot stellen. Souvereinlteit over Mandsjoerije behoort aan China; terugtrekking Japansche troepen binnen spoor- wegzöne verlangd. De correspondent van het Hbl. te Genève meldde gisteravond: Het rapport van de commissie van XIX werd heden, zooals aangekondigd, gepubli ceerd. Ter aanvulling van de reeds in de afgeloopen dagen hieromtrent gegeven berichten deelen wij heden nog den tekst van de aanbevelingen, die de commissie van XIX aan de buitengewone Volken bondsvergadering voorlegt, mede. Begonnen wordt met te constateeren, dat de souvereiniteit over Mandsjoerije aan China behoort. Aangezien de tegen woordigheid van Japansche troepen buiten de Zuid-Mantjoerijsche spoorwegzone en Een vrachtauto met 18000 paar schoenen te Londen gestolen. Van de daders geen spoor. Oorlogsvoorbreiding? Japan ver sterkt leger en vloot. Versnelde aanbouw van oorlogsschepen in Engeland De overval op de Kalkmarkt te Amsterdam. Twee verdachten ieder tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rijksmiddelen brachten in Jan. f 680.000 minder op dan in Jan. van het vorig jaar Gefingeerde inbraak te Heiloo. Administrateur aan het electrici- teitsbedrijf opgesloten De oorzaken van de ontploffing te Neunkirchen Bizonderheden over den aanslag op president Roosevelt Verschrikkingen der toekomst. De chemische- en luchtoorlog, (hoofdartikel) Het regeeringsrapport betreffen de de motieven der ontbinding van de Tweede Kamer Volgorde van uitzending naar Indië van zee-officieren (Marine- berichten) Omtrek nieuws Marineberichten 1 T <3 - 2 5 Marktberichten li 10 11 li grootere is de doorvaart gesloten. Schepen met een diepgang van 1.90 m en een breedte van 6.60 m zullen den weg over - Leidschendam moeten nemen. De overigen de handelingen, die deze troepen buiten kunnen van Amsterdam door de Keulsohe vaart, via Utrecht, Rotterdam bereiken. die zone hebben ondernomen, in strijd zijn met de rechtsbeginselen, waarop de oplossing van het geschil gebaseerd zou moeten zijn, en aangezien het noodzakelijk is zoo spoedig mogelijk een toestand te scheppen, die in overeenstemming is met deze beginselen, wordt voorgesteld, dat de Volkenbondsvergadering het terug trekken van deze troepen zal aanbevelen. Ten slotte doet men opmerken, dat de leden van den Volkenbond moeten voort gaan het huidige regime in Mandsjoerije noch de jure noch de facto te erkennen. Zooals gemeld zal de buitengewone Volkenbondsvergadering Dinsdag a.s. bijeenkomen. Vrijdag d. a. v. zal over het rapport worden beslist. Japan verwerpt de aanbevelin gen. Het kabinet heeft, naar verluidt, be sloten de aanbevelingen der Commissie van XIX te verwerpen en het standpunt te handhaven ingenomen bij de Japansche opmerkingen over het rapport-Lytton. Voor het geval het rapport door de Volkenbondsvergadering wordt aangeno men, zouden de Japansche gedelegeerden zich terugtrekken naar Londen of Parijs, waar zij instructies zouden afwachten. Ook het snelverkeer tusschen Leiden en Utrecht wordt ernstig belemmerd. Tus schen Alphen en Rotterdam wordt het ver keer geleid langs de Noordzijde van d!en Ouden Rijn. DE OVERVAL OP DE KALKMARKT TE AMSTERDAM. Donderdag heeft het gerechtshof te Amsterdam het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij de 33-jarige timmer man M. D. en de 36-jarige acrobaat W. P. ieder tot 3 jaar en 6 maanden gevangenis straf zijn veroordeeld wegens diefstal in vereeniging. Op 22 April 1932 hadden de verdachten op de Kalkmarkt te Amster dam getracht een kantoorlooper van zijn tasch te berooven: ze hadden daartoe den man beetgegrepen, met een revolver be dreigd en hem daarmee in het gezicht ge slagen. De kantoorlooper had de tasch ech ter stevig vastgehouden; op zijn hulpge roep waren de aanvallers op de vlucht ge slagen. Later werden zij gearresteerd. Zoowel voor de rechtbank als voor het Hof bleven verdachten ontkennen. Eenige weken "geleden zou te Heiloo, ten huizen van den heer v. N., admi nistrateur van het electriciteitsbedrijf, een brutale inbraak zijn gepleegd. De in brekers waren binnengekomen en hadden zich naar de slaapkamer van den heer v. N. begeven, waar zij uit zijn broekzak een sleutel hadden genomen eri daar mee de brandkast open maakten, waarna een bedrag van f 4000 gestolen zou zijn. De politie vond dit verhaal vrij on waarschijnlijk en de heer v. N. werd her- OPH i TilïTTfJ i?i i np nnTTwen tttq haaldelijk over de inbraak gehooid. I hans HAADBRl G BIJ DE GOUW SLUIS js het bedrag van f 4000 te zijnen huize ONDER ALPHEN AAN DEN RIJN VERNIELD. Het verkeer met groote sche pen tusschen Amsterdam en Rotterdam langs dezen vaarweg gestremd. Donderdagmorgen vroeg is een van de ophaalbruggen bij de Gouwsluis ouder Alphen aan den Rijn tengevolge van de aanrijding door een vrachtauto totaal ver nield, waardoor zoowel de scheepvaart tus schen Amsterdam en Rotterdam als het snelverkeer over den rijksweg Utrecht- Leiden merd. gevonden, waar het onder de steenkolen verstopt was. De heer v. N. heeft bekend, de inbraak te hebben gefingeerd. Hij is in het huis van bewaring te Alkmaar opgesloten. Temidden van een groep school kinderen. Een tioode, twee gewon den. Men meldt uit Leiden Vrijdagmiddag is op de Blauwpoorts- brug een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Den Haag ernstig wordt belem- Aan weerszijden van deze brug staan op een granieten borstwering twee monumen- De brug bood den aanblik van een ruïne tnle lantaarnpalen. De paal, vlak achter van ijzer en hout. Onmiddellijk werd de'iet posthuis van den brugwachter, is rijkswaterstaat van een en ander in kennis eensklaps van het granieten voetstuk ge- gesteld, cMe in den loop van den dag met j vallen en kwam terecht op een groepje de opruimingswerkzaamheden zou begin nen. Naar men mededeelt, zullen hiermede vermoedelijk twee weken gemoeid zijn schoolkinderen, die over de brug nepen. Een zijmast van de paal drong den 12-jarigen scholier J. H. M. Molenkamp, van de 51 kruisers de leeftijdsgrenzen overschreden zullen hebben en in '36 zes tien. Volgens Amerikaansche berekening is er dan naar den Londenschen maat-1 Van verstrekkende beteekenis is dit uit Oegstgeest, die daar fietste, in het staf een achterstand van 106 220 ton 'aanon"e,,lk vooral voor het drukke scheep- j hoofd. In zorgwekkenden toestand is de kruisers 85619 ton aan iaoers en 11 491 I vaartv'erkeer tusschen Amsterdam en Rot- jongen naar het academisch ziekenhuis toi, -an nnrlppT» i i,Pr am. Kleine schepen kunnen door den gebracht, waar hij na eenigen lijd is "an onc*erzeebooten. I Oosteltfken doorlaat passeeren, doch voor overleden. J

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5