KAN NE WASSER IS ALTIJD De melodieuse Dood. NIEUWSBLAD VOOR OEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. China en Japan. No. 7239. EERSTE BLAD DINSDAG 21 FEBRUARI 1933 61ste JAARGANG I lenderson verw acht binnen drie maanden succes van de ontwapeningsconferentie. De nieuwe overeen komst van de Kleine Entente. - Het geschil tusschen Columbië en Peru. liet Chineesch-Japansche geschil en de Volkenbond. OOK VOOR ELOERSCHE COURANT Abonnement pér 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wiel ingen en TexeJ f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse nos. 4 ct.Ir.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: Q» C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADV ERTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4ct. Henderson verwacht binnen drie maan den succes van de ontwapeninqsconfe- rentie. De verwachting, in den kop van dit overzicht vermeldt, heeft Henderson, de voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie, uitgesproken, naar aanleiding van een telegram van de afdeeling Haarlem van de Ver. voor Volkenbond en Vrede, ar.n de ontwapeningsconferentie. In dit telegram werd aangedrongen op spoedige resultaten. Wij hopen van harte, dat het optimisme van Henderson bewaarheid wordt en dat inderdaad binnen drie maan den resultaten bereikt zullen wórden. De 'inhoud van den brief in antwoord op het telegram, geven wij hier weer: „Ik dank u voor den aandrang ten aan zien van ontwapening. Met den terugkeer van Duitschland ter conferentie en met het materiaal, dat wij te onzer beschikking hebben als resultaat van de werkzaamhe den en besprekingen van het afgeloopen jaar, hoop ik oprecht, dat binnen ongeveer drie maanden de conferentie in staat zal zijn de vitale beslissingen te nemen, waar van haar succes ten slotte afhangt. Als deze verwachting werkelijkheid wordt, geloof ik, dat we in staat zullen zijn een Ontwapeningsconferentie op te stellen en goed te keuren, die nog dit jaar getee- kend en bekrachtigd kan worden en die zich waardig zal aansluiten bij het streven van alle volken naar werkelijken vrede en ontwapening. conventie het werk van Benesj en Ber- thelot. en de eerste étappe op den weg naar een Donaufederatie naar Franseh denk beeld. Het qe schil tusschen Columbië en Peru, de derde oorlog zonder oorlogsverklaring schrijft de Nw. Rott. Crt. waarmee de Volkenbond zich heeft bezig te houden, is weer in een nieuwe phase getreden. Men zal zich herinneren, dat in het be gin van deze week Peruaansohe vliegtui gen bommen hebben geworpen op een Co- lumbiaansohe kanonneerboot. Dit heette een worden bekrachtigd, zal het protesteeren op grond van artikel 15, par. 5. Artikel 15 is het artikel, dat de behandeling regelt van de geschillen tusschen twee leden van den bond, die zouden kunnen leiden tot een breuk en niet aan arbitrage zijn onderwor pen. Overeenkomstig par. 3 van dat artikel heeft de Raad van den Volkenbond ge tracht, een oplossing voor het geschil te vinden. Par. 4 bepaalt, dat als het geschil niet geregeld kan worden, de Raad een rapport opstelt en publiceert om de om standigheden van het geschil bloot te leg gen en de oplossingen aan te geven, die hij het billijkst en voor het betrokken ge val het toepasselijkst acht. ROOSEVELT EN DE KERK. Voor het eerst sedert geruimen tijd zal, volgens Reuter, een Amerikaansche gees telijke weder den president dei' Vereen. Staten onder zijn gehoor tellen. Wanneer Roosevelt n.1. de volgende maand zijn functie officieel heeft aanvaard en zich de zege ten slotte aan ons zal zijn. Gij moet thans den grond van Jehol met uw bloed kleuren opdat de wereld wete dat Jehol, evenals alle drie Oostelijke provincies Chineesch grondgebied is." In gezelschap van Soeng waren Tsjang Hsoe Liang en Tsjang tsji Siang, den gewezen gouverneur van Kiiin, alsmede miltaire en civiele leiders uit: alle deelen van Jehol. Een Japansch ultimatum tot ontruiming van Kaïloe. De Japanners hebben volgens een offi- eieele Chineesche mededeeling aan de Chineesche bevelhebbers van Kaïloe (in het Noordoosten van Jehol een ultima tum gestuurd waarin zij tot onmiddellijke ontruiming van de stad aansporen. VERBODSBEPALING VOOR DE MARINE. in het Witte Huis heeft gevestigd, is hij antw oord op een aanval van Golum- j voornemens de diensten te volgen in de biaansche troepen op de Peruanen, dieigt_ Thomas' Episcopal Church onder het I arapaca bezet hebben. De Raad van den gehoor van dr. Ernest Smith, Batavia. In verband met de ernstige gebeurtenissen, welke zich in de afgeloo-1 hetgeen ^en we^en hebben voorgedaan, heeft de Volkenbond had aan Peru gevraagd of het j Sndë7Hoove^rirtgMchSTwant deze commandant van de zeemacht de volgende waar was, dat aldaar Peruaansohe troepen 'behoorde tot de Quakers i verbodsbepalingen uitgevaardigd: le. bij- j met de Columbianen slaags waren geweest. Aan ppn Rpiit^-mrresnnndpnt vertelde w<)ninë' van a"e openbare en besloten ver- Peru antwoordde met de klacht, dat zijn dr. Smith: „Het ware te wenschen dat de naderingen van politieken aard en yan troepen daar door de Columbiërs waren helft van mijn gemeente was als de fa- gaderingen, aangevallen, waarop de commissie van 3 geantwoord heeft, dat Tarapaca op het grondgebied van Columbië ligt en dat zü dus gaarne zou vernemen, hoe de Peruaan- sclie troepen daar gekomen zijn. Voor het overige wentelt Peru nog de schuld af door te zeggen, dat het bereid was geweest, Le- ticia, waarover het conflict ontstaan is, in handen te geven van Brazilië. Ook dit is een fraai excuus, daar Leticia niet, zooals men hieruit zou vermoeden, op Peruaansch Ten zeerste hoop ik, dat gij voort wilt i gebied ligt, maar ook aan Columbia be gaan met ons al uw hulp en steun te geven in de critieke maanden die voor ons lig gen". Een nieuwe overeenkomst van de Kleine Entente. De overeenkomst, die gesloten is in die nieuwe zitting van den Raad Van de Kleine Entente, waardoor een nieuwe internationale eenheid tot stand is ge bracht, heeft in Italiaansche kringen sen satie gewekt. Algemeen is men van oor deel, dat men de beteekenis van dit feit voor de toekomst onmogelijk kan schatten. De bladen stellen eveneens vast, dat den nieuwen statenbond groot gewicht als poli tieke factor moet worden toegekend, die op den gang van zaken in andere staten van beslissendcn invloed kan zijn. Men oppert de vraag, wat de drie staten mag hebben bewogen hun belangen te vereeni gen en zelfs gelijk enkele commentaren meenen hun souvereiniteit daarvoor prijs te geven. Het antwoord luidt vrijwel algemeen, dat de drie staten het bij hen heerschende regime wilden handhaven en den toestand, die door de vredesverdragen is geschapen, desnoods met de wapenen v illen verdedigen, ook al zou men een wij- ziging in Midden-Europa op vreedzamen weg trachten te bereiken. Van politiek standpunt bezien, zoo wordt gezegd, heeft Zuid-Slavië het grootste pro fijt van de nieuwe overeenkomst. Het kan thans rekenen op de ondersteuning van den kant der bondgenooten bii het hand haven der orde in eigen grenzen. Ook Roe menië kan het communistisch bezwaar be zweren met behulp der wapenen van de anderen. hoort Ook de Volkenbond bemoeit zich sinds eenigen tijd met de zaak, maar het staat te vreezen, dat deze pogingen al even wei nig uitwerking zullen hebben al9 die om een einde te maken aan het geschil tus schen Paraguay en Bolivië. Wanneer Bra zilië, dat vlak aan het betrokken gebied grenst en dat vergeleken bii Peru en Co lumbië over groote machtsmiddelen be schikt, niet in staat is aan het conflict een einde te maken, valt zulks van den Volken bond nog veel minder te verwachten. De Japansch-Chineesche kwestie baart den Volkenbond vooral bizonder veel zorg, al heeft hij nu, door de publicatie van de aanbevelingen van de commissie van 19 manmoedig partij gekozen aan de zijde van China. De Nw. Rott. Crt. schrijft daarover: Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat het Japansche kabinet, gelijk 't Japansche eorrespondentiebureau Sjim- boen Rengo meldt, de aanbevelingen der commissie van negentien verwerpt. Het gaat zelfs nog verder. Het verwerpt ook he trapport Lytton en eischt dat de Japan sche memorie, die gediend heeft als ant woord op dit rapport, erkend zal worden als grondslag voor de verdere beoordeeling van den politieken toestand in het Verre Oosten. In tegenstelling met de commissie, die van Mantsjoerije een min of meer auto nomen staat zou willen maken onder Chi neesche souvereiniteit, eischt Japan de er kenning van Mantsjoekwo. Wel verklaart waarin de maatregelen milie Roosevelt." HOOVER'S TOEKOMSTIGE WERKKRING. van de overheid zullen worden besproken; 2e. deelneming aan betoogingen van poli tieken aard; 3e. bijwoning van bestuurs- of ledenvergaderingen eener organisatie i van Europeesche of Inlandsche militairen j [der zeemacht, tenzij de commandant der lal \an aanbiedingen. marine tot het houden van zulk een vei - j Naar Reuter uit Washington meldt,j gadering, eventueel onder de door hem te zijn aan president Hoover reeds ver-stellen voorwaarden, toestemming heelt scheidene aantrekkelijke posities aange- verleend, boden, vooral op het gebied van zijn SCHRIFTELIJKE VRAGEN OVER ER. CRAMER. Oeconomiscli bezien profiteert Tsiecho-het zich bereid tot ""Verhandelingen met ueumoniiscn uezien, piciiieen is.ieuu ppn tra 1p, rpffperino- tot bn- slowaki.ie het meest. Algemeen ziet men in de nieuwe staten-jAmeerikf'en'Kifsilnd'laïdezê i i onderhandelingiei wil het niet hooren. Ver der dreigt het met een terugtrekken van Visscherskousen d« Japansche Vel^atieteGenève, dochdit (alle Soorten Truien). Sportkousen, lange Kousen, houdt nog geen p reeee- alle Kousen en Sokken, zijn alléén best bij laten van den Volkenbond, daar de regee JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf), ie klas reparatie- ring uitdrukkelijk verk.aait, (lat p inrichting voor alle soorten wollen Kleeding, voorloopig in den Bond blijft en een ai- Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Zuidstraat wachtende houding aan zal nemen. Als de 19. (Let op den gelen winkel). aanbevelingen van de commissie van 19 vroeger ambt van ingenieur. Hoover heeft echter verklaard, dat hij eerst 11a eenige maanden een besluit zal t, - TT z ,-1 tr j nemen ten aanzien van zijn verdere tavia. Het lid van den olksraad loopbaan mr* ^art heelt de schriftelijke vraag tot Hij zal' eerst den loop afwachten van d? regeering gericht, of zij niet van mee- den politieken toestand onder zijn op- '""f-1*' dat in verband met het feit, dat volger, als deze op 4 Maart het bewind de Nederlandsch-Indische ambtenaar op heeft overgenomen. non-activiteit ir. Cramer in het open- Van niet-officieele zijde verneemt Reu-1baar uitdrukkingen zou hebben gebruikt, ter, dat Hoover in het begin van het vol gende jaar een besluit zal nemen of al dan niet in het openbare leven terugkeeren. hij waarin hij zijn vreugde uitsprak over het gebeurde aan boord van „De Zeven Pro- z"a"ï vinciën", alle termen aanwezig zijn 0111 dien ambtenaar oneervol uit 's lands dienst te verwijderen. MISDRAGING VAN EEN ADJUDANT ONDEROFFICIER. Chineesche troepenconcentra- Wij lezen in de Java-Bode: t t u1* -j Te Tandjong-Priok heeft zich het vol- ties in Jehol (oltooid. Nota aan gencje voorval afgespeeld, een ergerlijke den Volkenbond. j misdraging van den adjudant-onderoffi- Generaal Tsjang Hsoe Liang heeft uit cier van het leger, zekere V. O., een „af- Jehol telegrafisch aan den secretaris- gevloeide". Het gebeurde aan boord van generaal van den Volkenbond een nota een van de naar Nederland vertrekkende gezonden, waarin verklaard wordt, dat schepen. De trossen waren losgemaakt de Chineesche troepenconcentraties in en het orkest aan boord speelde zooals Jehol zijn voltrokken. De hoop op het gebruikelijk het Wilhelmus. Terwijl men herstel van den vrede, aldus de nota, is met ontbloot hoofd dit plechtige oogen door het Japansche optreden in Jehol blik liet passeeren kreeg de adjudant vernietigd. De Chineesche regeering is vast besloten, zich met alle ten dienste staande middelen tegen den Japanschen aanval te verdedigen. Het geheele Chi neesche volk steunt, deze maatregelen. Een rede van minister Soeng. onderofficier het plotseling in zijn hoofd, zijn rangteekenen, schouderbedekkingen enz. onder groot misbaar van zijn uni form te rukken en over boord naar de kade te werpen. Het geval werd van verschillende zij den aan de militaire autoriteiten gerap- porteerd met het gevolg dat er naar (le Soeng, de waarnemende Chineesche zaak een streng onderzoek wrordt inge- eerste minister heeft in Jehol voor een steld. De politie vond later op de kade groote menigte belangstellenden een rede de weggeworpen uniformteekens. De ad- genouaen, aarin hij uit naam van de judant-onderofficer, zoo werd ons ver centrale regeering verklaarde, dat China zekerd, zal er vanzelfsprekend niet gena- Jehol nooit zal prijsgeven. „De vijand c)jg van af komen. Hij was op dat 1110- van misschien Nanking innemen, maar nient nog in militairen dienst en zal dit öan zal er niemand zijn 0111 voorwaarden j blijven, tot hij zich in Nederland afgepre- van overgave te teekenen.» I se?ltee]Id hee?t. „De Volkenbond zal ons niet in den 1 steek laten; de commissie van 19 heeft eindelijk recht laten wedervaren aan onze Tandsteen verwijderen kan alléén Uw zaak, die zoodoende de zaak van de we- tandarts. Tandsteen wordt voorkomen reld is geworden. Ik kan niet gelooven door het regelmatig gebruik van Chloro- dat een volk het ontwaakte geweldgewe- dont-tandpasta. Een proef overtuigt. Per ten kan neerslaan en ben overtuigd dat tube 35 cent. AANVANG VAN DE VERKIEZINGSCAMPAGNE. De politiek in den aether. Grammofoonplaten. Blijkens mededeeling van het bestuur der R.-K. Staatspartij aan de kieskring- besturen zijn, naar de „Volkskrant" meldt, een aantal sprekers uitgenoodigd om, ter inleiding van de R.-K. verkie zingscampagne, bij wijze van documen taire propaganda, voor de microfoon te houden. Het zijn de heeren pater mr. D. Beaufort, mr. C. M. J. F. Goseling, dr. J. Witlox, prof. mr. P. J. M. Aalberse, Henri Hermans mb uur. G. O. J. 1>. Kropman. Evenals bij de Kamerverkiezing van 1919 heeft het bestuur der S.D.A.P. be sloten, naar „Het Volk" meldt, ten behoeve van de propaganda voor de Kamerverkie zing de gramofoonplaat te gebruiken. Op het oogenblik zijn in bewerking 12 gramofonoplaten, met aan den eenen kant een korte redevoering van een spre ker, terwijl aan de keerzijde staat een socialistisch lied. gespeeld door het V.A.R.A.-kleinorkest, of een declamatie nummer van een partijgenoot-declamator. Van elke plaat zijn 200 exemplaren ge maakt. UITVOERING VAN DE CRISISZUIVELWET. Antwoord van de regeering op vragen van den heer Kersten. Op de schriftelijke vragen van het Tw ee de Kamerlid Kersten, met betrekking tot het verzegelen van een ongebruikte karn door een ambtenaar van de crisis-zuivelwet te Berg-Anibacht en het binnendringen van woningen door dergelijke ambtenaren, heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord: Het is ondergeteekende bekend, dat een hoofdcontroleur van het Kaascontrölesta- tion Zuid-Holland, tevens belast met con trolewerkzaamheden ten behoeve van de Crisis-Zuivel-Centrale, op 14 Januari 1933 een boederij te Berg-Ambaoht heeft be zocht, terwijl alleen een 14-jarig meisje thuis was. Bedoelde controleur is volko men bekend met den betrokken landbou wer en diens gezin, bij wien hij sinds ja ren controle uitoefent; hij is dan ook niet de woning binnengedrongen, maar is uit genoodigd binnen te komen. Na het doel van zijn komst te hebben uiteengezet, heeft de controleur, met toe stemming van het meisje, de karn, die den geheelen zomer en herfst niet gebruikt was, verzegeld, zulks ten einde den betrok ken landbouwer het bijhouden der boeken te besparen, waartoe hü als ingeschreven houder van een karn volgens art. Ibis van het Nieuw Crisis-Zuivélhesluit II verplicht was. De verzegeling zelf is ook zoodanig ge schied, dat het mogelijk is de karn te blij ven bezigen voor het doel, waarvoor zü op het tijdstip der verzegeling diende, t. w. als bewaarplaats voor boonen; alleen is kar nen niet mogelijk zonder het zegel te ver breken. Aangezien, als gezegd, van binnendrin gen geen sprake is geweest, kan er ook geen sprake zijn van een ongeoorloofd op treden, waaraan een eind gemaakt behoort te worden. Voor den ondergeteekende bestaat er evenmin aanleiding om maatregelen te ne men, dat de verzegeling van de karn wordt opgeheven. De betrokken landbouwer is t« allen tijde bevoegd zonder eenige bijzon dere machtiging zelf het zegel ie verbre ken; in dat geval ontstaat echter de ver plichting tot het bijhouden van boeken. Aan het voorgaande voegt de onderge teekende nog toe. dat noch de betrokken controleur, noch één der overige contro leurs bij eenigen landbouwer eenige moei lijkheid heeft ondervonden bij liet verzege len der krans; ook is van niemand eenige klacht of aanmerking daaromtrent verno men, noch door het Kaascor.trolestation Zuid-Holland, noch door de (Tisis-Zuivel- Centrale. Dit is trouwens volkomen be grijpelijk, daar het verzegelen van karns, welke toch niet gebruikt worden, juist voor het gemak der landbouwers geschiedt. Binnenland. WAPENS IN BESLAG GENOMEN TE SITTARD. Zaterdagavond hebben de militaire po litie en de recherche van Heerlen bij twee communisten, S. en P„ beiden wo nend te Sittard, die reeds geruimen tijd door de recherche in hun doen en laten waren gevolgd, 120 revolvers en 800 pa tronen in beslag genomen. S. en P. ver klaarden, dat deze wapens bestemd wa ren voor uitvoer naar Duitschland. OVERVAL TE ROTTERDAM. Door een gillende winkel juffrouw angst aangejaagd. Zaterdagmiddag verscheen in een siga renwinkel in de Witte de Withstraat te i msterdam een naar schatting 30-jarig persoon, die de aanwezige winkeljuffrouw 0111 een doosje sigaretten verzocht. Ter wijl zy hem eenige merken toonde, trok hij plotseling een revolver en eischte eenig geld. Hij greep twee bankbiljetten, een van 25 en een van 10, uit de lade en wilde zich daarmee uit de voeten ma ken. De juffrouw begon hevig te schreeu wen, waarop hü, bang geworden, het geld liet vallen en verdween. De politie be schikt over een vrij nauwkeurig signale ment. HET GEBEURDE BIJ DE ORANJE NASSAU-KAZERNE TE AMSTERDAM. De drie jongelieden, die dezer dagen voor de Oranje Nassau-kazerne manifes ten hebben verspreid, waarin de militai ren werden opgewekt de wapens verder niet meer te hanteeren ten bate van de machthebbers, doch tegen die macht hebbers, blijven op het politiebureau in bewaring. Zü zullen morgen voor den officier van justitie geleid worden, die dan beslissen zal of zij al dan niet naar het huis van bewaring zullen worden gebracht. Buitenland. POLITIEKE VECHTPARTIJ IN CH A R LOTTENBURG. In Charlottenburg werden Zaterdag twee nationalisten door veertig commu nisten aangevallen en met revolvers be schoten. Een der nazi's werd getroffen en zwaar Van wetenschap tot misdaad en van misdaad tot liefde. Oorspronkelijk verhaal van JAN FEITH. (Met teekeningen van den schrijver.) 4) Mün antwoord richtte zich meer tot myn meisje, dan tot den politie-beambte. „Ik ben sedert kort in het geheim ver loofd met mejuffrouw X. De bizonderhe- den daarvan zouden stof kunnen opleve ren voor een modern-psychologische no velle. Zy werd tegelijk het hof gemaakt door een myner studie-genooten, even eens student aan de universiteit alhier, vroeger een van mün vrienden, doch, omdat wü op hetzelfde meisje verliefd waren, tot myn tegenstander en vüand gewrorden. De beslissing tusschen hein en my werd genomen op het laatste concert, waar Tschaikowsky's „Symphonie Pathé- tique" werd uitgevoerd. Na afloop daar van kreeg ik haar jawoord; hü kreeg een weigering op zyn aanzoek. En sedertdien dagt-eekenen de verschillende moordaan slagen, welke onze stad in rep en roer brachten. Zy waren slechts gericht tegen het jonge meisje, dat de stem van haar hart had laten spreken, daardoor iny tot den gelukkigsten aller stervelingen, doch mün jaloersohen mede-student tot haar dood-vüand makend. Elk der plaats gehad hebbende aanslagen weid namelijk tegen mejuffrouw X gericht. Zy'zelve was ten deele op de hoogte van het gevaar, waar door zü bedreigd werd van de zijde van haar afgewezen wraakzuchtigen minnaar. Haar fout is geweest, my niet op de hoogte te hebben gebracht van het ge vaar, waarin zy verkeerde. Ik was daar van volkomen onkundig. In haar zenuw- aehtigen toestand, ten deele onbewust van het haar dreigend gevaar, zocht zü haar toevueht tot de schier ontoeganke- lüke safe-inrichting der Centrale Bank, waartoe zy als belegster vryen toegang had. Niet zy evenwel werd er door den moordenaar getroffen, doch een tweetal onschuldige bank-beambten. „In haar eerste opwelling van doods angst, begrijpende dat de geheimzinnige aanslag op haar-zelf bedoeld was, trok zy' zich zoover mogelyk in het safe-ge welf terug, na eerst de alarmschei in werking te hebben gebracht. Uit haar onmacht bügebracht, weigerde mjjn meisje de noodige aanwyzingen te ver strekken, waardoor wellicht onmiddellijk een eind zou zün gemaakt aan de ver dere tegen haar leven gerichte aanran dingen. Zü voelde zich tegenover my als de verantwoordelüke draagster van het geheim. Zy begreep, dat door het onthul len daarvan in gevaar zou kunnen wor den gebracht een uitvinding, waaraan voor haar verloofde het grootste belang was gelegen. Dat zy' aldus zelf kans liep. met haar leven haar stilzwijgendheid te betalen, aanvaardde zy met bewonderens waardige dapperheid. „Uit de krantenberichten moet haar lafhartige vervolger toen hebben gelezen, hoe het meisje, van den dubbelen bank- moord verdacht, naar het Huis-van-Be- waring werd overgebracht. Zelfs het nummer van haar cel werd door de, op sensatie beluste, pers medegedeeld. Voor 1 den slechts op wraak bedachten moor denaar was deze aanwijzing voldoende, I opnieuw een aanslag tegen het leven van mejuffrouw X te ondernemen. U kent de noodlottige gevolgen ook hiervan; voor de deur van haar cel werd een der gevangen-bewaaróers dood gevonden; en i t>ü het ingestelde onderzoek vielen zoo wel de rechter-van-instructie als een der politie-beanibten als slachtoffer van hun plicht. „Natuurlijk richtte zich wederom de verdenking tegen het reeds onder zoo zware beschuldiging staande meisje. Toch meende zy het stilzwijgen niet te mogen verbreken. Doch in haar koorts aanval kon zü zich niet langer bedwin gen en sprak zy myn naam uit, daarmee tevens haar geheim prijsgevend. Hier door werd ik dan eindelük en gode-zü- dank in het geheimzinnige geval betrok ken. Nauwelijks vernam ik van haar ar restatie en de onverklaarbare omstandig heden, w-aaronder de moord-aanslagen, waarvan zij werd verdacht, hadden plaats gehad, niet in het minst ook van de raad selachtige muziek, waarmee elke nieuwe moord vergezeld ging, of ik begreep, (lat slechts ik den sleutel van het geheim in mijn bezit had. Tevens wist ik hoe myn plicht mü voorschreef, de tsq mij nen rVenste staande middelen, waarover alléén ik het volledig beschikkingsrecht bezit, te mogen en de moeten aanwenden, teneinde verdere onheilen te voorkomen; aldus ook het leven reddend van de verdachte, wier liefde mij oneindig veel meer waard is dan welke roem ;ny ook moge wachten, in verband met een aan staande uitvinding, waarvan de aanwezi gen zoo juist de practische resultaten in hun feillooze uitwerking hebben aan schouwd". Ik bood den politie-inspecteur het handschrift aan, dat, nauwelijks voltooid, op myn schrijftafel lag. Hij stak er gre tig de handen naar uit, hard-op den titel lezend: „De Radio-straal". Aan myn uiteenzetting had ik niets toe te voegen. Het academisch proef schrift, waarin ik myn proefnemingen verwerkt en geformuleerd had, zou het beste bewys leveren voor de onschuld van myn aanstaande en mij; tegelük het onweerlegbare bewüs aanvoerend voor de schuld van den inmiddels zelf reeds met den (lood gestraften moordenaar. IV. Terwijl ik my dus tenslotte kwüt van myn plicht, om een verklaring te geven van de geheimzinnige gebeurtenissen, de arrestatie van mejuffrouw X omringend, huiver ik, zooals ik reeds bü mün in leidend woord meende te moeten aange ven, voor de mogelüke gevolgen van het geen ik hier moet onthullen over de „technische" beteekenis van het raadsel achtig geval der hiervoren aangeduide j moorden-reeks. Ik wacht my er dus ook voor, te veel in wetenschappelüke bizon-1 derheden af te dalen; ook waak ik er tegen, aan myn uiteenzetting te veel details te wijden. Ik wil namelük voor komen, dat de dingen, waarom het gaat. tot gemeengoed zouden kunnen worden; eveneens moet ik zorg dragen, dat het afgrijselijke geval, zooals ik het heb meenen te moeten exposeeren, niet als voorbeeld zou kunnen strekken voor den een of anderen, evenzeer gedisequili- breerde; met alle nieuwe noodlottige ge volgen van dien. De heele historie, waarvan mejuffrouw X de onwillekeurige hoofdpersoon is ge weest, laat zich herleiden tot de toepas sing in de praktijk van een der nieuwste laboratorium-onderzoekingen, waarmee radio-experimenteerders zich reeds eeni gen tyd bezig houden. De uitvinding van den Amerikaan John Bellamy Taylor had zijn zegetocht gehouden door de ge leerde wereld. En geen wonder dat wij, jonge studenten in de toegepaste weten schappen, geen poging onbeproefd lie ten, door voortvarende proeven de veler lei mogelijkheden te onderzoeken, waar toe het nieuwste radio-wonder ons in staat stelde. Dank zij Tavlor's installatie, was het geluid zichtbaar en het licht hoorbaar ge worden! Een lichtstraal door het vertrek schünend kon muziek verwekken, zoodra hy met een spiegel in aanraking kwam; terwyl by onderbreking van het licht de muziek onmiddelyk stopte. (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1