7 Texel. Luchtvaart. Marktberichten. Een stroopersconfliet, dat eindig de in een tragedie. n] Ds Kamerverkiezingen. Drie woningen afgebrand. Vrouwen aangerand. ESPERANTO. Zondag 19 Februari j.1 lieeft in het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Schagen een vergadering plaats gehad van Espe rantisten uit Hollands Noorderkwartier. De vergadering was uitgeschreven door den heer K. Roggeveen, leeraar in Espe ranto en delegito van de U. E. A. De bedoeling was de Esperantisten uit plaatsen, waar nog geen Esperanto-Club bestaat, in een Vereeniging bijeen te krijgen en dan gezamenlijk propaganda te maken. Na geanimeerde besprekingen, welke deels in Esperanto, deels in het Hollandsch worden gevoerd, wordt de vereeniging opgericht met een 25 tal leden uit verschillende plaatsen. Voorloopig stelt de Vereeniging zich het volgende ten doel: Eens per maand zullen de leden op Zondagmiddag bij elkaar komen, om het Esperanto onderling te beoefenen. Er mag dan geen Hollandsch worden gesproken. De vergaderingen zullen beurtelings in verschillende plaatsen van Hollands Noorderkwartier plaats hebben, zoodat de Esperanten gelegenheid hebben met elkaar kennis te maken en met elkaar de belangen van hun zaak te bespreken. Op deze manier kunnen allen, die niet bij een Club zijn aangesloten, zich toch practisch oefenen. Wanneer alles geregeld loopt, zullen propaganda vergaderingen worden op touw gezet, om velen voor het Esperanto te winnen. Bij voorkomende gelegenheden zal het Esperanto in de praktijk worden aan gewend. Het Bestuur wordt als volgt samen gesteld: voorzitter de heer K. Roggeveen, Schagen; tweede voorz. de heerSchouw- vlieger, Wieringensecr. mej. C. M. Molenaar, Twisk; tweede secr. mej. A. Pranger, Breezand; penningm. de heer C. Govers, den Helder. De vereeniging zal de naam dragen: „La Norda Stelo". De eerstvolgende bijeenkomst zal plaats hebben in Den Helder op 19 Maart a.s. MARKTOVERZICHT. De aanvoer aan de markt van Maan dag gaat geleidelijk vooruit; thans was ook weder de runderaanvoer vrij groot; de zwaardere dieren waren voornamelijk melkkoeien, die prijzen deden van f 145 160. De aanvoer van kalveren was even eens vrij belangrijk, de prijzen liepen nogal uitéén, lichte dieren gingen vanaf f 2.75, zwaardere tot f 10. De wol vee-aanvoer bestond voorname lijk uit rammen, die een prijs deden van f 10 a f 12. De aanvoer van schrammen was dit maal vrij belangrijk, de prijs bedroeg i 15 a 16; 't meerendeel waren 't reeds vrij zware dieren. De aangevoerde zeugen werden getaxeerd op pl.m. f 24. Voor slachtvarkens betaalt men op de boerde rijen pl.m. 14 cent per pond. Aan de eierveiling kwamen reeds bijna 20.000 eieren meer aan de markt dan vorige week, de prijs zakte daardoor een weinig, pl.m. 30 cent per 100 stuks. Voor eieren van 60 kg betaalt men nu f 4.05 per 100 stuks. ALGEMEENE VERGADERING VAN HET TEXELSCHE SCHAPENSTAM BOEK IN NOORD-HOLLAND. De jaarvergadering van bovengenoemde Vereen, werd dit jaar eens op Texel zelf gehouden, n.1. in hotel „De Zwaan" te Den Burg, op Maandag 20 Februari. De bijeenkomst viel een zeer druk bezoek ten deel. 't Openingswoord werd gesprokendoor den Voorzitter den heer E. Dz. Govers. Wanneer ik deze vergadering open, wil ik dat anders doen, dan wanneer ik dit in andere positie zou hebben gedaan, zei de Voorzitter, dan zou ik U hebben toegevoegd„laat afgunst u niet leiden". Ik sta hier evenwel als Voorzitter v. d. N.-H. Vereen. Tex. Schapenstamboek en daarom wil slechts daarover spreken; ik hoop dat er opbouwende critiek uitge oefend zal worden, indien U iets hebt aan te merken, dat is noodig in deze zoo moeilijke tijden. De tijden zijn voor ons wel zeer zwaar, doch blijbaar niet zoo moeilijk als in Z.-Amerika; de ochtend bladen van heden deelen uit Buenos Ayros mede, dat in Sant-Juan meer dan 60000 schapen worden afgeslacht en verbrand. Denkt er evenwel aan dat wanneer de nood voor de schapenhouders 't hoogst is, het beste van het beste zal blijven en dat is het Texelsche schaap, in de eerste plaats het stambookdier. Aan de uitstekende zorg van onzen Secretaris den heer Sijp en zijn assistent den heer Roeper, dankt onze vereen. ,t dat de bijhouding van het stamboek met de uiterste nauwkeurigheid geschiedt. Dat wij ditmaal op Texel vergaderen is een proef, die wij blijkens de groote op komst, als uitnemend geslaagd moeten be schouwen. Hiervan zal afhangen of b.v.om beurten elders of altijd hier de jaarverga deringen zullen plaats hebben. Spr. ein digde metden wensch, dat hier veel naar voren zal worden gebracht tot opbouw van de kwaliteit van het Texelsche schaap. De notuleering werd na lezing onver anderd vastgesteld. Hierna volgde eenige mededeelingen. Ten eerste dat door de radio-omroepvereenigingen Vara, Avro en K.R.O. op verzoek der vereeniging enkele recepten zullen worden gegeven van smakelijke bereiding van schapen- vleesch; de N.C.R.V. heeft afwijzend op dit verzoek beslist. Verder dat een Rijks subsidie werd verstrekt van f 550. dat de Voorz. de heer D. Schoenmaker als zoodanig is afgetreden en vervangen is door den heer Govers. De oud-voorz. is van ziekte thans geheel hersteld. Jaarverslag Hieruit ontleenen wij dat 't aantal ingeschreven schapen iets grooter was dan vorig jaar, thans 794 vor'g jaar 789, rammen 99 v. j. 95. Totaal aantal ingeschreven 2650 schapen en 188 rammen, v. j. 2627 en 190. Het aantal leden verminderde met 9 en vermeerderde m< t 4; het anntal leden brul raagt nu 145. Lammeren werden 2333 ingeschreven v. j 2364, dat is per ooi 1.84 lam, groot gebracht 1.61 lam. Oudere ooien 1.78 tot 1.91 lam, groot I gebracht 1.59 tet 1.68 lam. Door cijfers werd aangetoond dat vanaf 1930 in de wolcontröle op het gewicht eenige vooruitgang was te bespeuren.de kwaliteit gaf nog slechts schommeling aan. Naar België waren verschillende fok- dieren afgeleverd, 199 stuks. De vereeni ging heeft thans een vertegenwoordiger in dat land. De afzet van fokd'e en naar Frankrijk is onmogelijk, zoodal een ver tegenwoordiger aldaar nutteloos zou zijn. Correspondentie was gevoerd over ver koop naar Cuba, doch de vervoerkosten daarheen zijn zoo hoog dat de corres pondentie is gestaakt. Verschillende leden hebben een proef genomen met het inscharen van schapen in den Wieringermeerpolder, dit heeft ongetwijfeld geen succes opgeleverd. Verder maakt het jaarverslag melding van deelname van de vereeniging aan de Texelsche Fokveedag en de Tentoonstel ling te Alkmaar, waarvan de catalogi zijn samengesteld. Ook van de uitgave van een brochure over 't Texelsche Scha penras in 't Fransch voor België en Frankrijk. De heer Govers dankte den secretaris voor zijn keurig jaarverslag, dat als altijd weder een reclame-artikel voor de ver eeniging zal blijken te zijn. Hier a kwamen achtereenvolgens de rekening over 1932 en de begrooting over 1933 in behandeling. De boekhouding was gecontroleerd door de rekening commissie de heer C. A. Witte verklaarde dat alles correct in orde was bevonden. De rekening sloot in ontvangst en uit gaven op f 4498.68, nadeelig saldo f 202.49. De begrooting 1933 sloot met de eind cijfers f 3575.—. De voorz. deelde mede, dat de secretaris aan den assistent den heer Roeper geheel uit vrije wil een gedeelte van zijn salaris afstaat. Vervolgens werd bestuursverkiezing gehouden, voor de periodiek aftredende heeren K. Bregman Sz. en P. Wydenes Czn werden gekozen de heeren D. Schoen maker en G. Blokker. Tot leden der financieele commissie werden benoemd de heeren A. Dekker Kz., J. de Jonge, J. Stapel Szn en J. Wagemaker. Verder hield de heer Govers een inte ressante inleiding over 't onderwerp »Wat leert ons de schapenexport*. Voor namelijk kwam daarbij uit, dat de Export naar Frankrijk, (welk land thans na sluiting van Engeland en Duitschland de grootste afnemer is van het Nederl. schapenAleesch)'t meest geschikte schaap, 't Texelsche schaap is. Spr. liet in zijn rede uitkomen dat hij veel succes ver wachtte van vroeg rijpheid van 't lam in 't voorjaar, 't Texelsche lam komt thans nog iets te laat aan de markt. Na de inleiding van den voorz. ontspon zich een levendige discussie. De heer O. Keijser Hz. stelde de vraag of voor 't uitvoeren van fokmateriaal, dat thans geschiedt, op den duur geen concurrentie is te vreezen uit het land waar wordt ingevoerd. De heer Govers was van mee ning dat bij de geringe oppervlakte van ons land tegenover Frankrijk en mede dat door acclimatatie, deze export voor het Texelsche ras in vele jaren nog geen ernstige gevolgen kan hebben. De heer H. J. Keijzer informeerde naar de mogelijkheid tot het nemen van directe maatregelen ter verbetering van den toe komst van de schapenhandel. De Voorz. wees op de voordeelen, die de vleesch- export-commissie biedt aan iemand die export-mogelijkheden kan vit dm; nie mand komt evenwel opdagen i een be hoorlijke afzetgebied kan vinei n De heer S. J. Keijser brachi eenige zaken naar voren die reeds besproken zijn in de vergadering v. d. H. M. v. Landbouw ook stelde hij voor om rammen te keuren op lOafstammelingen over meerdere jaren. De heer Govers wees op het groote ge vaar dat hierin schuilt. De heer D. Keijser vestigde de aandacht er op dat men op Texel door weinig te voeren dit jaar niet in de richting werkt die de heer Govers aangaf tot vroegrijp heid van de Texelsche lammeren. Hierna kwam 't «Schapenpotje* in be spreking; de heer Govers verzocht de pers daarover weinig melding te maken. Hij zette uiteen welke overweging de z.g. Fransche commissie hebben geleid om een extra uitkeering aan Texel te geven. Spr. was van meening, dat men er niet tegen zou zijn, als algemeen be sloten zou worden om de extra uitkee ring voor Texel over alle fokschapen te verdeelen. Zijn eigen standpunt, indien hij een speciaal schapenbedrijf had, wenschte spr. niet nader toe te lichten. Verder werd over deze zaak nog 't woord gevoerd door den heer C. de Wit, als voorz. v. d. L.T.B., die over de ver deeling der gelden een geheel andere meening had dan de heer Govers, ook de hoer O. Keijser Hz. nam deel aan de discussies daarover. De heer D. Hin stelde onder applaus voor om nu pogingen te doen, om op Texel te trachten eenheid te verkrijgen in de wijze van verdeeling der gelden uit het «Schapenpotje*. Hierna moesten voorz. en secr. de ver gadering haastig verlaten, om nog op tijd met de boot te kunnen vertrekken; de vergadering was hiermede feitelijk ge sloten, doch de discussie over bovenge noemd onderwerp werd nog eenigen tijd voortgezet. A FSTAN DSM A RSCII. Op Zondag 2 April zal over Texel een afstandsmarsch worden gehouden van 35 km. De deelnemers gaan om 10 uur van Oudeschild, na aankomst der deelnemers van elders. De tocht gaat langs den Niéu wen weg Doolhof, door Zuid-Haffel, langs den Hoornderweg naar den Hoorn, dan langs het fietspad onder de duinen, Ves- terslagstrand, naar de Koog. Vandaar langs Pijpersdijk, Waal* en Burg, de Waal naar den Burg en weer terug naar Oudeschild. Onderweg zullen twee korte rustpoozen gehouden worden. Deelnemers kunnen zich te Den Burg opgeven bij P. Eelman, Ivoogerweg 3 en te Den Helder bij J. Snieder, Schagen- straat 100, 's avonds van 78 uur, inleg- geld 75 ct. Iedere deelnemer die de marsch binnen 7 uur volbrengt, ontvangt een medaille. Gaarne ontvangt men ook vereenigings- prjjzen van zakenlieden. VARA-AVOND. Stampvol was Zondagavond de groote zaal van hotel „Texel", toen de voorzitter van de afd. Texel van de V.A.R.A., de heer Henkes, den aanwezigen het welkom toe- riep op den propaganda-avond voor o-eze raüio-omroepvereeniging. De voorz. wees in zijn openingsrede op den gewe.cigen chaos, die er thans in de wereld heerscht: op den oorlog in 't Verre Oosten, po Ie 30 millioen werkloozen, en toch, vervolgde spr., wil men den racio-omroep van de richting, die er naar streeft om daarin ver betering te brengen, zooveel mogelijk be snoeien in zijn zendtijd en vrijheid van handelen. Wij zullen daartegen krachtig protesteeren en al'es in het wer kstellen om onze rechten te verkrijgen. Verder sprak de voorz. een bizonder woord van welkom tot de heeren Willem van Cap-ellen en Lebon en tot de Notenkrakers, die de zen avond zouden optreden. AAllereerst kregen wü nu een zevental voortreffelijk uitgevoerde muzieknummers van de „Notenkrakers" te hooren. Het ge zelschap bestond slechts uit een vijftal per ter ten gehoore heeft gebracht, heeft ons sonen, de muziek, die dit gezelschap ech- geweldig geboeid, hte was voortreffelijk. 't Is moeilijk te zeggen voor welke musici uit dit gezelschap de meeste bewondering hebben, voor den kranigen leider en pia nist Daaf Wins, de eerste violist, de vaar dige accordeonbespeler of den cellist. Wü stemden dan ook volkomen in met de ovatie, die het publiek het orkest bracht. Daarna sprak de heer Lebon, penning meester van het hoofdbestuur, een propa ganda-,rede. Spr. stelde daarbij bizonder in het licht de bedenkelijke houding, die de neutrale pers tegenover de Vara aan neemt. Prees bizonder de offervaardigheid der Vara-leden (op Texel was ook niet minder dan 225 bijeengebracht, toen men steun noodig had). Verder zette spr. uit een de schitterende positie, die de arbei ders-omroep met zijn 140.000 leden tus- schen de overige omroepen in Nederland inneemt. Van den heer Willem van Capellen kre gen wü vervolgens twee declamaties te hooren ,n.l. een fragment uit „Schakels" van Heijermans en „Een vroolfike St. Ni- colaas-avond", Jordaansche humor. Beide voordrachten hield de heer Van Capellen hier reeds eerdér. Ook nu weder was zijn succes groot. Daarna kregen wij nog verschillende muzieknummers van de „Notenkrakers", waarbij in één bizonder de goede hoeda nigheden van den accordeonist op den voorgrond traden. Besloten werd het pro gramma met een strijdlied, dat alle aanwe zigen staande meezongen. De heer Henkes sloot met een kort woord dezen prettigen avond en herin nerde in zijn sluitingswoord even aan de bijeenkomst van den Bestuurdersbond op Maandagavond. Burgerlijke Stand van Texel van 1820 Febr. GEBOREN: Cornelis Nicolaas, z. v. Petrus Bernardus Riteco en Anna Maria Francisca Winter. OVERLEDEN: Janna Kiewiet, 22 jaar. POLITIE. Gevonden: een rüwielplaatje. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 21 Febr. Stroopen en smokkelen worden door het Vaderlandsche volk meer beschouwd als een sportieve en een voor het ge weten geoorloofde handeling, dan een strafbare daad. Maar vast staat het ook, dat juist by deze takken van „sport" juist de justitie strenge maatregelen treft, zoodat hier veel meer slachtoffers vallen, dan by het plegen der ergste misdrijven. We lezen het dagelyks inde bladen, hoeveel smokkelaars aan de grens het leven laten, door een moor dende revolver- of geweerkogel. Het gruwelijk drama van Putbroek ligt nog versch in het geheugen en is een afgrij- selyk staaltje van fanatisme en am^ts- plichtswaanzin, waardoor zelfs de man nen aangewezen om recht en wet te be schermen, worden aangetast. Ook in onze omtrek, in de nabije duin streek, voornamelijk door de Egmonders, die de jacht op konijnen met alle be schikbare middelen, met honden, delf- schoppen, wildstukken, klemmen en licht bakken, hartstochtelijk beoefenen als sport en natuurlijk ook om de geldelyke voordeelen, want Egmond is een arm dorp, kapitalisten behoeft men daar niet te zoeken. Het treurig bestaan der visscherjj, de feitelyke broodwinning der Trawlervis- schers, de steeds toenemende werkeloos heid, is echter oorzaak geweest, dat de duinstrooperij onrustbarende afmetingen heeft aangenomen en daardoor niet al leen de straffen worden verzwaard maar ook de verhouding tusschen jachtopzie ners en stroopers is verscherpt. Niette min kwamen meer ernstige conflicten, die de tusschenkomst van den strafrech ter eischten, gelukkig zelden voor, tot men op een killen November-morgen eensklaps werd opgeschrikt door het sensationeele gerucht, dat in den afge- loopen nacht in de duinen van Egmond Binnen een strooper uit Egmond a. Zee, genaamd Krijn Dekker, 'n jong gehuwd man en vader, gedurende een overval door de surveillanten door den jachtop ziener Joseph v. B. was doodgescheten. Dit gerucht bleek helaas waarheid te bevatten. De jachtopziener had de man op zyn vlucht na een kort gevecht in de dy geschoten en zulks met het noodlottig gevolg, dat een hevige verbloeding ont stond en de man in een café te Egmond Binnen, waarheen hij met veel moeite onder meer door den rijksveldwachter G. Minnes, een reuzekerel, die den ster vende zelfs honderde meters ver op zyn rug door het duin had gedragen en hem met zijn eigen wollen trui verwarmd, was vervoerd, den geest gaf. De inmiddels toegesnelde geneesheer, dr. Visscher, had niet meer de macht het leven van den man te redden. Het is natuurlijk te begrijpen, dat dit melodrama een groote opschudding ver wekte. Niet alleen op het dorp zelf, maar ook ver in den omtrek. Het slachtoffer werd met bijzondere eer ter aarde besteld. Aan de groeve werd door predikant, burgemeester en anderen het woord gevoerd en zelfs een gedenkteeken op het graf geplaatst. Maar niet alleen voor het slachtoffer en de aohterblij venden, ook voor den be trokken jachtopziener was het noodlottig conflict een vreeselijke gebeurtenis. Nimmer, gedurende de jaren dat hij zyn functie in de duinen van den heer v. d. Vliet waarnam, was er iets van be- teekenis met de stroopers voorgevallen. Zoover ons bekend is, waren nog nooit klachten over zijn ruw optreden in de duinen ingekomen. Natuurlijk, ieder heeft zyn vrienden en vijanden, het ambt is niet populair onder de bevolking en de stroopers die zich soms verongelijkt acht ten, dragen hem geen vriendschappelyk gestemd hart toe. Maar omtrent ernstige wederspannigheid tegen deze jachtopzie ner is ons niets bekend, hoewel wjj reeds 37 jaren op de pers plaats in deze recht zaak werkzaam zijn. Niettemin bestonden er alleszins termen een monitieus onderzoek in te stellen naar de finesses van dit drama en werd door Mr. Fruin, de rechtercommissaris dit onderzoek ingesteld. Door Dokter Hulst, de alom bekende crimineel patho loog, de chirurg der Nederl. justitie werd in het café, waarde getroffenen was over leden, een autopsie verricht en de sectie uitgeoefend. Als gevolg van het gehou den vooronderzoek werden er termen ge vonden, een strafvervolging tegen den jachtopziener in te stellen, ter zake pri mair zware mishandeling en subsidair mishandeling met doodelyke afloop, al thans dood door schuld, (art. 302 en 307 strafr.) zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend, althans dood door schuld 302 en 307, welke zaak heden door den officier ter openbare zitting was aange bracht. Als getuigen a charge waren gedag vaard G. Minneë, rijksveldvachter brig. tit. te Egmond Binnen, die eveneens in de duinen surveilleerde en zich in de onmiddellyke nabijheid van de plek des noodlots bevond. Voorts de visschers E. Prins, P. Groen, A. A. Dekker (broeder van den verslagene), W. Zwart, O. Dekker (eveneens broeder) allen te Egmond aan zee, P. Koper, de jachtopziener Daan Koele wijn, de gem.-veld wachter van Eg mond aan Zee W. ten Bruggencate en Jan Kramer, gem.-veldwachter van Eg mond Binnen. Voorts als getuige des kundigen de artsen: Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden en Dr.R. Visscher te Egmond aan Zee. De verdachte werd verdedigd door mr. van Löben Seis, advocaat te Haarlem en oud-subs.-officier van justitie, een bekend pleiter in strafzaken, waarin politie ambtenaren terecht stonden. De jachtopziener, 'n p.m. 40-jarig man, Josephus Johannes v/d B., wiens vader eveneens jaren lang een dergelijke functie vervulde, is een man met een zeer gunstig iiiterlyk en maakt allerminst niet den indruk een fanatieke en ruwe kodde- beyer te zyn. Natuurlyk was er voor deze zaak, reeds in eenige bladen aangekondigd, vooral van de zyde van de Egmonders, zeer veel belangstelling en was de voor het publiek bestemde tribune flink gevuld. 9 ïj M 1 DE TARWEWET. VerlioGging van den richtprijs voor inlandsche tarwe. De gewestelijke tarwe-organisaties voor Noord- en Zuid-Holland hebben den nieu wen toestand besproken, welke is ont staan door de verhooging van het maal- percentage voor inlandsche tarwe van 25 tot 35 pet. Door deze regeling is het nioyeiyk ge worden den toegezegden richtprijs van f 12 per 100 K.G. ook inderdaad te be reiken. Dientengevolge heeft reeds de centrale tarwe-organisatie besloten den aan de gewesten toegelaten richtprijs van f 9.75 te verboogen tot f 11-75. In ver band hiermede hebben de gewesten N.- Holland en Zuid-Holland besloten een na-betaling te doenin N.-Holland van f 2.in Z.-Holland van f 1.90 op de reeds afgeleverde tarwe. Het tijdstip waarop deze betaling zal geschieden, zal nader worden vastgesteld. Ook de wijze waarop voor de nog te leveren tarwe de hoogere prijs betaald zal worden, zal nader aan de telers wor den bekend gemaakt. De R.-K. Staatspartij. In den kieskring Haarlem is het af tredende Kamerlid Chr. van der Bilt aangewezen als no. 1 voor den vrijen zetel. Als no. 2 na discussie tusschen de voorstanders van een vrouwen- en een landbouwerscandidatuur, wordt aange wezen de heer H. Groen Azn. te Zuid- Scharwoude. De vergadering draagt den heer v. d. Bilt als lijstaanvoerder voor. In den kring HaarlemDen Helder werden aangewezen voor de omschreven zetels: Mr. Hellenberg-Hubar (eenige candidaat); voor de vrije zetels: Chr. v. de Bilt (Haarlem) en J. Groen Azu.(Zd. Scharwoudc). Candidiaten van de Rev. Socia listische Partij. De functionarissen-vergadering van de Revolutionair Socialistische Party heeft de volgende gelykluidende lijst vooralle kieskringen samengesteld: 1. II. Snee vliet; 2. E. Bouwman; 3. D. Schilp; 4. F. Bosman; 5. A. Menist; 6. VV. Dolle man; 7. W. Smit; 8. Joh. Mooy; 9.T.de Haan Zwagerman 10. J. H. L. Roebers; 11. J. van Schaick 12. O. Scheepers; 13. J. C. N. Molenkamp; 14. L. Woudt- Bournan15. B. Stenger de Rover. HET LUCHTVERKEER EUROPA—ZUID AMERIKA. De Westfalen midden in den Oceaan. Het door de Duitsche Lufthansa als viegtuig-steunpunt voor het Atlantische vliegtuigverkeer bestemde en te dien ein de bizonder gereconstrueerde stoomschip Westfalen van den Norddeutschen Lloyd is Vrijdag voor de pers ter bezichtiging opengesteld. Daar het nog te riskant is, het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan per vliegtuig zonder tusschenlanding over te steken, wordt op de helft van het onge veer 3000 km lange traject de Westfalen als een soort vliegtuigeiland gestation- neerd. Zy dient als moederschip voor vliegtuigen, waar olie en benzine en andere benoodigdheden zullen kunnen worden ingenomen. De Westfalen heeft een algeheele verbouwing moeten onder gaan. Het zal niet alleen mogelyk zyn een vliegtuig aan boord te nemen, maar ook het door een „catapultinstallatie" vertrek ken. Deze installatie is betrekkelyk een voudig geconstrueerd. Waarschijnlijk zal de Westfalen in den loop van de volgende maand naar den At lantischen Oceaan vertrekken. Binnenland. Zondagavond omstreeks half 8 is te Wagenberg (Noord-Brabant) een felle brand uitgebroken, welke drie arbeiders woningen in de asch heeft gelegd. Aan een achterweg, welke evenwijdig aan de hoofdstraat door het dorp loopt, ligt een groep arbeiderswoningen in blokken van 3 of 4 huizen bijeen, welke met riet zijn bedekt. Omstreeks half 8 is in een zoo'n blok brand uitgebroken. Het vuur greep in korten tijd zoo sterk om zich heen, dat weldra de drie woningen, waaruit 'tblok bestond, in lichte laaie stonden. Van de have kon zoo goed als niets worden gered. Een van de drie families drijft een handel in petroleum en in haar huis lagen eenige vaten opgeslagen, die spoedig ook vlam vatten. Het gevolg was, dat een donkerroode vuurzuil opsteeg, welke den brand ver in den omtrek zichtbaar maakte. Van de drie woningen, waarin de brand heeft gewoed, restten een uur nadat de brand was ontdekt, nog slechts een paar zwartgeblakerde muren. De oorzaak van den brand xs onbekend. MISHANDELING TE SCHAYK (N.-BR.) Ongeveer 14 dagen geleden werd tegen vier opgeschoten jongens te Schayk proces-verbaal opgemaakt, omdat zij ge regeld den 55-jarigen Bierman, die inde Zandstraat te Schayk woont, lastig vielen. Zoo gebeurde het Zaterdagavond wederom, dat het huis van Bierman met steenen werd gebombardeerd. Deze, die met zyn zuster daar woont, ontstak zoo in woede, dat hij zich gewapend met een ijzeren staaf naar buiten begaf. De jongens namen toen de vlucht. Bierman rende de jongens achterna. Eensklaps werd hij door dezen beetgepakt. Men ontrukte hem den yzeren staaf. Daarmee brachten de jongens hem eenige slagen op het hoofd toe, waarna zij het slachtoffer bewusteloos op den weg lieten liggen. Een voorbij ganger heeft Bierman gevonden en naar huis gebracht. Een ontboden geneesheer constateerde eenige verwondingen aan het hoofd. De politie, die de zaak onder zoekt, heeft nog geen spoor van de jongens kunnen ontdekken. Ook kan B. niet verklaren, wie hem heeft aangevallen, daar het ter plaatse zeer donker is. Nader meldt men hierover: De dokter heeft een ernstige schedelbreuk vastge steld, welke veroorzaakt is door een yzerer. 3taaf. Nadat het slachtoffer Zaterdagavond door de politie was gehoord, verloor hij weer spoedig het bewustzijn, dat Zondag avond nog niet was teruggekeei'd. De toestand van B. verergerde zoodanig.dat de geneesheer het noodzakelyk achtte hem Zatei'dagavond naar het Canisius-zieken- huis te doen vervoeren. Men vreest voor zijn leven. De gemeentepolitie heeft Zondag in samenwerking met de marechaussee den geheelen dag aan deze zaak gewerkt en eenige personen uit Schayk gehoord. Tot heden werd echter nog geen resultaat bereikt. De yzeren staaf waarmee de slagen zijn toegebracht, is op de plaats van het misdrijf gevonden en in beslag genomen. Zateidagavond heeft de marechaussee te Grave een 27-jarigen zwerver gearres teerd, die verdacht wordt van aanranding van de 22-jarige gehuwde vrouw Van Hou- tem uit Mill. Vrijdagmiddag reed ge noemde vrouw per flets van Grave naar haar woonplaats. Even voorby het dorpje Langenboom sloeg zy het fietspad in, dat door de heide naar Mill leidt. Langs dit fietspad bevinden zich dichte dennen- bosschen. Opeens werd zy door een man, die uit het boscli naar voren sprong, van haar flets getrokken en in het bosch ge sleurd. Zy schreeuwde luidkeelsom hulp; het individu bracht haar eenige slagen toe en randde haar aan. Hierna nam hij de vlucht. De vrouw deed van het gebeurde onmiddellyk aangifte bij de marechaussee te Grave. Deze stelde een onderzoek in, dat tot arrestatie van den zwerver leidde. Hy is met de vrouw geconfronteerd. Zy heeft hem pertinent als den aanrander herkend. De man is opgesloten en zal ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting op Maandag 20 Febr. Openingsnummer buiten tegenwoordigheid van publiek. Op 6 Februari was een zaak behandeld met gesloten deuren tegen een heerschap uit den Helder, genaamd Maarten Z., aan wien was ten laste gelegd, dat hy op 4 en 11 Nov. zich op den Strooweg aan exentriciteiten had schuldig gemaakt die in art. 239 Strafwtb. worden aangeduid als openbare schennis. De gedaagde was niet present, waarop de behandeling werd geschorst tot heden met last tot voorge- ieiding van den verdachte. Niet dat de Politierechter bepaald snakte naar de kennismaking, doch in 't belang van het onderzoek, 'tls altijd goed te weten, welk vleesch men in de kuip heeft. Verdachte werd ten slotte flink vermaand en tot geldboete veroordeeld. Een buiten nissig jeggie Als nummer 13, juist geen geluksgetal, verscheen op 6 Januari voorden Politie- Rechter de 21-jarige venter Anth. Theo Joh. v. d. Berg te Anna-Paulowna ter zake diefstal van 2 konijnen en 150 gla diolussen, welke natuurproducten het eigendom waren van de Heeren van Zan ten en Kostei*. Het verloop der behandeling gaf den rechter motief uitstel te gelasten voor een reclasseeringsonderzoek. Voorts werd de verdachte onschadelijk genoeg geacht om hem uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. De schaarschte der Ryksmidde- len toch gebiedt geen overtollige kost gangers te onderhouden. Heden dan trad de Heer Wiggers voor het podium gewa pend met zyn rapport, dat helaas niet bevredigend mocht zijn. Indien verdachte niet het huis uitgaat, veronderstelt de Heer Wiggers, slaan ze elkaar dood met 'n hooi- of 'n mestvork. Voorts had ver dachte de loffelijke gewoonte om tot half elf in bed te liggen luieren. Thans had hij zooveel pretenties en scheen tot alle concessies bereid. Maar de officier liet zich niet meer lijmen en vorderde 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Belonge vond dit echter wat al te gepeperd en stelde voor een gecombineerde straf. Von nis 6 maanden gev., waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren. Voorts werd verdachte direct gearresteerd. Een bescheiden kloppartijtje. De niet verschenen Theo Frans Jacob Joh. Hendrik G. had te Helder een mep toegediend aan een marine-matroos, om dat deze naar zijn meening een meisje te beleefd groette. Eisch en vonnis f 15. boete of 15 dagen. Eigenaardig dat Mars en Amor altijd zulke nieuwe connecties hebben Een valsche vertegenwoordiger? De 20-jarige reiziger Abraham P. zou zich op 1 September te Den Helder ten onrechte hebben voorgedaan als ver tegenwoordiger van de leesinrichting maatschappy lntipo en een tweetal heeren kappers hebben afgezet ieder voor f 15. Op grond echter dat de heeren onder nemers onvindbaar waren, werd verdachte op eisch van den officier vrijgesproken. Hy beweerde het geld te hebben afge dragen en het bewys voor het tegendeel was niet te leveren. TEXEL, 20 Febr. Eierenveiling. Aangevoerd 76,642 eieren. Prijzen per 100: 50—54 kg 3.30—3.60, 54—56 kg 3.50—3.75, 56—58 kg 3.60—3.85, 58—60 kg 3.70—4.05, 60—62 kg 3.95-4-15, 6264 kg 4.05—4.25. 6670 kg 4.304.90; piepkuikens (vorige week) 0.86 per kg; oude kippen (vorige week 0.52V2 p. kg. TEXEL, 20 Febr. 5 koeien 120170; 18 nuchtere kalveren 37; 5 rammen 812; 3 varkens; 15 schrammen 1115; 7 biggen 36; 7 koif oude kippen. ALKMAAR, 20 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: 71 vette koeien 1002jo, handel matig; 5 vete kalveren 40 90, vete kalveren per kg 6090 cent; 177 nuchtere kalveren slacht 313; 369 vette varkens (zware) per kg 2832 cent, handel goed. AMSTERDAM, 20 Febr. Aardappelenmarkt. Aardappelprijzen heden onveranderd. Geen aanvoer. AMSTERDAM, 20 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: 643 vette koeien, le kw. 5865- cent, 2e kw. 48—56 cent, 3e kw. 3646 cent, mindere soorten 28—34 cent per kg, slachtgewicht; 125 melk- en kalfkoeien 180225; 179 vete kalveren, ie kw. 4250 cent, 2e kw. 3440 cent. 3e kw. 2532 cent per kg, levend gewicht; 120 nuchtere kalveren 25; 107 schapen en lammeren: schapen 1218, lammeren to—14; 794 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg, 35 36 cent, zware varkens 3334 cent, vette var kens 3132 cent per kg, slachtgewicht; 42 paarden 5090. BROEK OP' LANGENDIJK. 20 Febr. 13,000 kg roode kool: ie s. 2.102.90, doorschot 1.802.40; 73,000 kg gele kool: ie s. 0.901.80, 2e s. 1.001.50; 75.000 kg Deensche witte kool 6070 ct.; 7000 kg uien: gele uien 1.501.70, gele drielingen 1.20 1.40, gele nep 1.301.70; 3000 kg bieten 0.601.10; 2000 kg peen 1.60, alles per 100 kg. NORDSCHARWOUDE, 20 Febr. 5800 kg uien: drielingen 1.101.50, uien 1-501.70, grove uien 1.301.40; 900 kg peen 1.301.40, kleine peen 70 ct.; 400 kg roode kool 0.90—2.40, doorschot 1.30— 2.30; 85,100 kg D. witte kool 60 ct.; 9900 kg gele kool 0.901.70, d.s. 1.130, alles per 100 kg. Doorgedr. 50.000 Deen. PURMEREND, 21 Febr. 472 kg boter p. kg 1.60—1.75; 472 koeien: 260 vette koeien p. kg 5662 ct., matig; 63 gelde 80130, stug; 130 melk 120225, stug; 19 stieren p. kg 4448 ct., stug; 18 paar den 60130, matig; 67 vette kalveren p. kg 6080 ct., matig; 69S nuchtere kalveren: voor de slacht 514, stug, voor de fok 914. stug; 393 vette avrkens voor de slacht p. kg 25—30 ct., matig; 22 magere varkens 7 16.50, matig; 183 biggen ƒ610, stug; 611 schapen 6—20, vlug; 12 bokken 27, ma tig piepkuikens 0.750.825. Eierveiling. Kipeieren 3.25—4.25; eendeieren 3.40, alles per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7