Bijvoegsel van de Heldersche Courant van Donderdag 23 Febr. 1933. Texel. Wieringen. Wieringer waard. in. Schilderwerk. C. Bremer 1280—, J. G. Dekker 1097.Vonk en Boon 868.—. De Koog. AANBESTEDING. ïn hotel „de Toekomst" is door den architect L. Igesz aanbesteed op Dinsdag morgen het bouwen van een woonhuis aan het Kaapswegje te de Koog voor rekening van de heeren Gebrs. Groen hof. De inschrijving was aldus: L Metselwerk. W. A. Geus 2069.50, Th. Witte 1927.25, G. Logman 1925. J. Trap 1755.—. II. Timmerwerk. J. W. Bakker 1410.Gebr. SchoenmakerP. 't Hoog 1230.—. IH. Schilderwerk. Niet ingeschreven. TV. Loodgieterswerk. N. de Graaf 274.J. Agter 267.50, P. Oele en Zn. 218. V. Electric, werk. A. Knopperts 58. R. Daalder 46.75. Het werk is nog niet gegund. AANBESTEDING. Dinsdag 21 Febr. werd in hotel „de Toekomst" te de Koog voor rekening van den heer P. W. Daalder aanbesteed het bouwen van een Kindervacantiehuis. In geschreven werd als volgt: L Metselwerk. J. Trap 8756.G. Logman 8728.Th. Witte f 8525. 0. Timmerwerk. J. Drijver 8290. Gebr. Schoenmaker 8150. I en H. J. Daalder, Texel 15400.—, S. S. de Boer, Drachten 14750. IV. Loodg.werk. N.de Graaf 1644. J. Agter 1608.P. Oele en Zn. 1574.—. V. Electr. werk. R. Daalder 288.50, A. Knoppels 259.Dros' Auto Cen trale 214.—. Laagste inschrijver I en II: S. de Boer, Drachten; III: Vonk en Boon; IV: P. Oele en Zn.; V: A. Knopperts. De gunning is aangehouden. DERDE NUTSAVOND. Voor 't Dep. „Texel" van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, trad Dinsdagavond als spreker op de bekende ornitholoog, Jan Strijbos. Deze heer is in onze gemeen te geen onbekende; geen jaar gaat voor bij dat hij hier niet eenigen tijd vertoeft, aangetrokken door den overbekenden j vogelrijkdom van ons eiland. De heer Jonker, die deze bijeenkomst opende doordat de voorz. en secr. bei den niet aanwezig konden zijn meende dan ook den heer Strijbos niet bij de aan wezigen te moeten inleiden, omdat velen reeds persoonlijk kennis met den spreker hadden gemaakt en anderen hem wel zouden kennen uit de talrijke artikelen van zijn hand. Het verwonderde ons zeer, dat de zaal van hotel „Texel" ditmaal niet geheel gevuld was, wij herinneren ons nog den zeer prettigen indruk die de vorige lezing van den heer Strijbos over de Kurische Nerung hier achterliet. De heer Jonker meende de minder goede opkomst te moeten toeschrijven aan het heerschen van de griep. De heer Strijbos voerde ons ditmaal naar het Zuiden van Frankrijk, naar de Rhöne-delta. Spr. had een bezoek ge bracht aan de geweldige moerassen van i'Ile de Camarque. Dit is een ongekend rijk vogeloord. De Camarque is, naar spr. mededeelde, een bijna geheel onbewoon de streek, waarin de zee dikwijls vrij diep is binnengedrongen, het gevolg is ge weest, dat men er water vindt van zeer verschillend zoutgehalte, waardoor men in deze streek die een oppervlakte heeft als enkele provincie's van ons land een zeer varieerende flora en fauna aantreft. Het is het land van de flamingo's, stelkluit en uidelmees, ook van het wilde rund en wild-zwijn, doch bizonder van de muskieten. Spr. begon zijn prachtige serie van projectieplaatjes, waarmede hij zijn lezing verduidelijkte, met een reeks van opna men uit het Middeleeuwsche stadje Ar- les, waar men zeer veel oude bouw werken vindt in allerlei stijl, Romaan- sche, Gothische en ook Moorsche. De landaard van deze Zuid-Franschen komt sterk overeen met die der Spanjaarden. Stierengevechten zijn daar dan ook zeer geliefd, al verbiedt de Fransche regee ring deze; men betaalt gaarne de be paalde boete. Spr. had zulke stierenge vechten bijgewoond en had hiervan ver schillende opnamen gedaan; zijn causerie over dit onderwerp was verbazend inte ressant. Daarna brachten wij een bezoek aan I de Camarque, waar spr. enkele weken heeft vertoeft in een jachthuis. De heer Strijbos wees daarbij op de groote moei lijkheden, die het fotografeeren van vo gels in deze streek meebrengt. De weini ge bewoners zijn allen echte jagers, men gaat daar nooit uit zonder een geweer en, daar in Frankrijk de vogelbescher ming nog op een zeer laag peil staat, is niets voor de bijna alles verorberende Franschen veilig. De vogels zijn daar door veel schuwer dan b.v. hier op Texel, bijna ieder Texelaar heeft eenige kennis van vogels (hetgeen in Frankrijk nog allertreurigst is) en is daarom ook min of meer vogelbeschermer geworden, zoodat men de kemphanen, kluiten, meeuwen en sterns in Waalenburg tot op weinige me ters kan naderen. Dit behoeft men in Camarque niet te beproeven, de flamin go's vliegen zelfs op 600 a 700 Meter al weg. Spreker gaf een uitvoerig overzicht van de studie's, die hij daar heeft ge maakt en vooral ook van de gevaarlijke en interessante avonturen in deze vrijwel verlaten streek, die het reisgezelschap ondervond. Ontmoetingen met wilde zwij nen, moeilijke tochten in de uitgestrekte ondiepe meren, ontmoetingen met de wilde runderen. Vooral liet spr. uitko men de geweldige last, die men onder vond van de millioenen muskieten en de overbevolking van bloedzuigers in de kreeken en plassen. Spr. bracht keurige foto's naar voren van de nesten der Budelmeezen met eieren, jongen en broe dende vogels. Ook van de overal in Euro pa sterk vervolgde en bijna uitgeroeide zilverreigers, van de kwak, de griel, fla mingo enz. Ook deelde de heer Strijbos het een en ander mede omtrent een bezoek aan het bedevaartoord der Zigeuners Saint de Marie a mère waarheen spr. de kleurige Zigeuner-troepen persoonlijk zag heen trekken. Ten slotte kregen wij nog enkele op namen te zien in een klein .dorp, hieruit bleek dat de bevolking van Camarque geheel vrij is gebleven van den Fran schen invloed. Daar is, zei spr., het zui vere Romeinsche type voor ons bewaard gebleven. Geen wonder dat dit interssante reis verhaal door de aanwezigen met de grootste aandacht werd gevolgd. Het ap plaus aan het einde bewees dat men volop had genoten van deze lezing. De heer Jonker bracht den spr. nog dank voor zijn zeer leerzame uiteenzet ting, waarna de bijeenkomst werd ge sloten. Hippol,vtus hoef. POLITIE. Gevonden: een leeren handbescher mer. V erloren: een kinderportemonnaie, inhoudende eenige centen. Inlichtingen bij den Gementebode te Hipplytushoef. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. T.b.c.-bestrijdlng. Woensdagavond vond vanwege boven genoemde Maatschappij een vergadering plaats in de zaal van hotel Lont te Hip- polytushoef, waarvoor vrij groote belang stelling bestond. Spreker van dezen avond de heer J. Hovenier, dierenarts te Wie- ringen, met het gnderwerp: „T.b.c.-be- strijding". Daar de voorzitter van de afdeeung Wieringen niet aanwezig is, heet de heer O. J. Bosker, secretaris, de aanwezigen hartelijk welkom en spreekt zijn voldoe ning er over uit, dat de heer Hovenier be reid is om dezen avond te spreken. De heer Hovenier dankt de Maatschap pij voor de uitnoodiging om dezen avond te mogen spreken en begon zijn lezing over de t.b.c.-bestrijding met de vraag: hoe wordt de t.b.c. veroorzaakt, zoowel bij mensch als dier; heel vroeger waren er reeds de pokken, maar de menschen wis ten niet wat het was. Onderzoek werd er gedaan en in 1865 werden er door proeven aangetoond dat de tuberculose zich van mensch op dier en van dier op mensch liet overplanten. Men mocht hier echter niet op vertrouwen. In 1882 wist de Fran sche geleerde Robert Koch de bacil te kweeken en nam hiermede proeven en hij was van meening, dat de bacil van'vee niet gevaarlijk was voor de mensch, maar hij had hiervan geen bewijsmateriaal, daar hij alleen proeven met vee kon nemen. Soorten van bacillen. Wij kennen thans drie typen van bacil len en wel de bacillen van mensch, rund en vogel. Bij paarden krijgt men meestal rundbacillen, bij honden en katten mensch- bacillen. Ieder type heeft een bepaalde vermogen, de rund bacil heeft meer ziek tevermogen als de menschbacil. Besmetting. Wat is t.b.c., hoe komt die tot stand? Door verschillende soorten van besmet ting door het opnemen van bacillen met de mond, door de neus en worden verder met de lucht ingenomen. De bacillen gaan niet rechtstreeks naar binnen, maar wor den tegengehouden. Komt de bacil in de keel, dan komt hij in het gevaarlijke weef sel en blijft daar meestal hangen. De long- tuberculose wordt in de meeste gevallen niet door inademen veroorzaakt. Door het gebruik van voedsel kunnen de bacillen in de maag terechtkomen en gaan vandaar naar de darmen. Door ontlasting gebeurt het wel, dat de bacillen weer uit het lichaam gaan, maar het gebeurd dikwijls dat de bacillen via de liftbanen naar de long gaan. Hoe staat het nu met de melk die de menschen gebruiken, want wan neer een boerderij besmet is, is 't moeilijk de besmetting weg te krijgen, het ge beurd gelukkig niet veel dat er bacillen in de melk zitten, maar het is zeer gevaar lijk om ongekookten melk te drinken van koeien waar tuberculose heerscht. Uit de overzichten blijkt dat na onder zoek is gebleken dat vooral kinderen van 1 tot 5 jaar worden aangetast bovenl de 15 jaar is een sterke afname te be speuren, alleen bij longtuberculose juist boven de 15-jarigen leeftijd. Na de vormen te hebben besproken gaat de heer Hovenier verder met de Bestrijding. Het is noodzakelijk dat er bestrijding van T.B.C. plaats vindt en wel voor Volks gezondheid, voor denveestapel en voor den uitvoer. De Regeering heeft gemeend dat de T.B.C. bestrijd moet worden en in 1896 is de eerste commissie aan het werk ge gaan. In 1901 kwam er een wetsontwerp bij de Staten Generaal doch door aftre den van den Minister kwam men hier niet verder mede, maar in 1927 werd er door de Regeering een inspecteur benoemd die een technisch rapport heeft opgesteld. Het is een moeilijke taak voor de regee ring om de T.B.C. te bestrijden, aller eerst het onderzoek en dan de proeven. De dieren worden niet allen onderzocht, alleen de koeien die reageeren. Deze kun nen gewoon worden behandeld, maar moe ten in de gaten worden gehouden. Wat is de taak van de veehouder, op letten in de eerste plaats in zijn eigen stal, verder bij aankoop van vee en ook bij verkoop. Bij aankoop van vee moet dit binnen acht dagen worden onder zocht, gebeurd dit niet en het vee krijgt later last van open vorm tuberculose dan krijgt men geen schadeloosstelling. Houdt verder jong vee van het andere geschei den. Indien alle menschen aan de T.B.C.- bestrijding deelnemen gaat het goed, de Regeering steunt de boeren en betaalt de kosten. Op Wieringen is de T.B.C. onder het vee niet groot, maar het kan, nu Wierin gen met Noord-Holland en Friesland is verbonden, zich snel uitbreiden en daar om werkt allen mede om de T.B.C. te be strijden. (Applaus). Na de rede van den heer Hovenier, die onder groote stilte werd aangehoord, Be stond er nog gelegenheid om vragen te stellen waarvan door eenige aanwezigen gebruik werd gemaakt; de vragen werden door den heer Hovenier beantwoord. De heer O. J. Bosker dankt de heer Ho venier voor zijn rede en hoopt de heer Hovenier nog dikwijls bij de Landbouw te zien en dankt verder de aanwezigen voor de aandacht waarmede de rede van den heer Hovenier is aangehoord. De Haukes. EEN DER SLACHTOFFERS VAN DE KOLENDAMPVERGIFTIGING OVERLEDEN. De heer D. Kooy Mzn., die tengevolge van kolendampvergiftiging in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bewusteloos is geraakt, is niet meer tot bewustzijn ge komen en hedennacht overleden. De heer Kooy was 25 jaar oud. De toestand van de vrouw van het slachtoffer is vrij goed. Den Oever. ZUIDERZEEWERKEN. Aanbesteding. De Directeur-Generaal der Zuiderzee werken zal op 22 Maart a.s. onder goed keuring van den Minister van Waterstaat in het gebouw der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage aanbesteden: het uitvoe ren van baggerwerk in eenige havens te Hoorn, met bijkomende werken. Raming: a. 3800.—; b. 6600.—. Bestek No. 195 Z.W. Zondagmiddag zal er een bibljartmatch worden gespeeld tusschen Koehof en v. d. Laan, in het café van der Woude. RAADSVERGADERING. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Wieringerwaard, op Vrijdag den 24en Februari 1933, des nam. 2.30 uur, bevat de volgende punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken, o.a.: a. Verzoek B. en W. van Ambt-Harden- berg om adhaesie te betuigen ana adres in zake verlaging van de belastbare op brengst der onbebouwde eigendommen. b. Idem B. en W. van Oudkarspel aan raadsbesluit tot intrekking van de bij drage ten behoeve van het Westfriesche kanalenplan. c. Adres C. J. Hoedjes, om verhooging van de tegemoetkoming voor het vervoer zijner kinderen, ingevolge art. 13 der L.O.-wet. d. Adres A. van Zoonen, om verhoo ging subsidie vuilnisophaaldienst. e. Verslag Commissie tot wering van schoolverzuim over 1932. 1. Idem van de Commissie van toezicht op het L.O. 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer Sybrands. 3. Benoeming stembureau. 4. Wijziging instructie gemeente-ont vanger. 5. Bepaling zekerheidsstelling idem. 6. Benoeming gemeente-ontvanger. 7. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verpachting van het sportterrein en tuingrond bij de algemeene begraaf plaats.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9