MEE 'Werf wilt IX kunï Voor allen die Sukkelen ^Wacft §am Een radio aangeboden aan Marine-patiënten. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933. West-Indië. Stadsnieuws. China en Japan. Winterliedje. De arrestatie van den communist de Kom te Paramaribo. li fVfijnhardt's Laxeertabletten TWEEDE KAMER. -r LI DE STRIJD TUSSCHEN COLUMBIË EN PERU. Luchtgevecht bij Tarapaca; een Peruaansch vliegtuig neergescho ten. Donderdag heeft in de buurt van de onlangs door de Colombianen veroverde stad Taracapa een luchtgevecht plaats gehad tusschen Peruaansche en Colom- biaansche vliegtuigen. Eerst hebben Pe ruaansche vliegtuigen de voor Tarapaca voor anker liggende Columbiaansche oor logsschepen gebombardeerd zonder er evenwel in te slagen een der schepen te treffen. Hierna stegen Colombiaansche vliegtuigen op. In een hevig luchtgevecht werd een Peruaansch toestel neerge schoten. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT VOOR DEN VOLKENBOND. Het rapport van de commissie van 19 aangenomen. Slechts Japan stemt tegen. De buitengewone Volkenbondsvergade ring heeft om half twee het rapport over de oplossing van het Chineesch-Japansche geschil met 42 stemmen tegen een (daar de eene tegenstemmer Japan was en de stemmen van de partijen in het geding volgens artikel 15 van het Volkenbonds verdrag niet medetellen) dus eenstemmig aangenomen. Na deze stemming heeft de voorzitter Paul Hymans op de beteekenis er van ge wezen, de hoop uitsprekend, dat niets on herstelbaars gebeuren zou en verzekerend, dat in ieder geval de Volkenbond zijn taak in het belang van den wereldvrede zal blij ven voortzetten. Nog geen ïormeele uittreding van Japan uit den Bond. Een formeele verklaring van het uit treden van Japan uit den Volkenbond is nog niet uitgesproken, doch van Japan- sche zijde wordt verzekerd, dat deze over enkele weken zal volgen, nadat de Japan- 'sche regeering een plan zal hebben opge maakt in hoeverre en op welke wijze Japan aan de verdere internationale conferenties en bijeenkomsten te Genève zal kunnen blijven deelnemen. Gistermiddag zou de volkenbondsvergadering nogmaals bijeen komen om te spreken over de schepping van een commissie, belast met het toezicht Tsjaojang gebombardeerd en verschei dene huizen vernield, terwijl onder de bur gerbevolking eenige slachtoffers vielen. Geen verloven op de Amerikaan- sche vloot in de Phillppijnsehe wateren. Volgens een bericht uit Manilla heeft de commandant van de Amerikaansche vloot alle verloven voor de officieren van van de bij de Phillippijnen gestationneerde oorlogsschepen opgeschort. Deze maat regel wordt gemotiveerd met den gespan nen toestand in het Verre Oosten. In geval van bijzondere gebeurtenissen moet de Amerikaansche vloot onmiddellijk koers zetten naar Sjanghai of andere Chinee- sche havens. In Japansche kringen heeft het bericht van de opschorting van ver loven groot opzien gebaard. inspecteur Mac Donald, die hem per auto meenam naar het bureau. Op het bureau bevond zich de procureur-generaal, die na enkele woorden met de Kom te hebben gewisseld, last gaf hem in verzekerde bewaring te stellen. Kort daarna vond een verhoor plaats. Er blijken voldoende termen aanwezig om de Kom voorloopig aan te houden. In verband met de gebeurtenissen dei- laatste dagen hebben Vrijdag huiszoe kingen plaats gehad bij de Kom, de San ders, Liesdek en Doedel." Donderdag zijn de eerste Surinaamsche bladen ontvangen met berichten over de geseinde onrust te Parimaribo op 31 Januari en 1 Februari. In De West van 1 Februari staat: „Gisteren en heden was Paramaribo in rep en roer. Er heerschte bij wijlen een paniekstemming. Tal van winkels sloten deuren en vensters. De wildste geruchten deden de ronde. Wat was er gebeurd? Ongeveer een maand geleden keerde de heer A. de Kom, Surinamer van geboorte, in zijn land terug. Nauwelijks voet aan wal gezet, begon hij zijn communistische agitatie. Eerst zocht hij in café's contact met de Creolen, daarna met de Aziaten, zoowel Britsch-Indiërs als Javanen. Op hen bleek hij dadelijk grooten invloed te hebben. Het stroomde immigranten naar zijn kantoor, dat hij doopte met den naam van actief-bureau. Bepaalde ordeverstoring vond aanvan kelijk niet plaats, maar de optochten van immigranten, die door de stad trokken, groeiden steeds aan. Aan alle kanten kwamen uit de districten berichten van den opmarsch naar Paramaribo. De auto riteiten, die de menschen waarschuwden, dat de Kom niet de minste macht had, werden uitgelachen. Er was een geest als nooit te voren onder de immigranten. Over zijn plannen liet de Kom zich niet veel uit. Hij nam namen en adressen op, over eventueele klachten, beloofde hij bij de Koningin de noodige stappen te zullen doen in het belang der immigranten en sprak ondermeer „Den dag dat ik u noodig heb, zult ge allen komen. Wij zullen dan als één man schouder aan schouder staan. Dan zal de ommekeer T-FN ORDER VAN DEN MINISTER VAN DEFENSIE. Tegen aansluiting bij of steun- verleening aan groepen of veree- nigingen op sociaal-democrati schen grondslag. De minister van defensie heeft voor de militaire ambtenaren van zee-en land macht de volgende order uitgevaardigd: Ter kennis wordt gebracht, dat aan sluiting bij of eenigerlei steunverleening aan groepen of vereenigingen van per sonen op sociaal-democratischen grond slag in strijd is met de plichten van den militairen ambtenaar en derhalve ver boden. Wie „militair ambtenaar" zijn. In verband met den bovenstaand ge- publiceerden order van den minister van defensie, wordt er aan herinnerd, dat volgens artikel 1 der wet van 1 Decem ber 1931 (Stbl. no. 519) houdende regelen betreffende den rechtstoestand van de militaire ambtenaren onder militaire ambtenaren worden verstaan a. Zij, die zijn aangesteld in militairen openbaren dienst om bij de landmacht hier te lande of bij de zeemacht werk zaam zijn; b. Zij, die aangesteld in militairen openbaren dienst om bij de landmacht in de overzeesche gebieden werkzaam te zijn, tijdelijk dienst verrichten bij de landmacht hier te lande, voor zoover de algemeen verbindende voorschriften, geldende voor de landmacht hier te lande op hen van toepassing zijn. Blijkens het tweede van artikel 1, zijn onder militaire ambtenaren mede begre pen het personeel der Kon. marinereserve en het reservepersoneel der Kon. land macht, hetwelk niet valt onder het voor gaande lid. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEBRIJF TE IJMUIBEN. Over de akkers lag de rust, stilte trilde om de boomen; hun kruinen stonden onbewust naar 't 'waaiend lentelicht te droomen. Maar toen de dag was opgestaan, de morgen-koelte was vergleden, toen streek een nieuwe wereld aan, vol zuiver-reine wittigheden: Er beefde een ranke lint van sneeuw op 't beenig takwerk van de boomen; 't is, of vandaar een zilv'ren licht, een feest van heerlijkheid kwam stroomen. Er wiegt cadans, er schuilt rythmiek hij alle plekjes alngs de dreven; 't lijkt één doorstrooming van muziek, één ademtocht van louter leven. Bekijk eens stil dat eikenbosch, zie eens nauwkeurig naar die loten; 't is net, of elke kleine tros uit zuiver marmer is gegoten. 't Schijnt of de twijgjes, slankbekuiid, omvleugeld zijn van vogelvluchten, of daar de weelde overwuift, de weelde uit de grijze luchten. En als de milde zonneschijn al hooger, hooger komt gestegen, dan galmen stemmen, zilverrein opzingend langs de wollige wegen. Zooals een vogeltje in 't geblaert' deemoedig tinkt zijn heimwee-zangen, zoo droeg de jeugd die nieuwe aard in zich als 't wiekend, stil verlangen: Daar schettert schel een klare lach, schichtig opschietend langs de stammen; de jeugd is als die jonge dag, oingolfd door gouden zonnevlammen. Een toovertuin, zoo rein en fijn, straalt hen uit alle verten tegen: neen, nimmer kan het mooier zijn in Holland, met zijn witte wegen. T. J. DEKKER. (Vervolg van pag. 10). V.V.V. „HELDERS BELANG". Blijkens in dit blad voorkomende adver tentie zal de Vereeniging Voor Vreem delingenverkeer „Helder's Belang" een inschrijving houden van alle hotels, pen sions, gemeubileerde seizoenwoningen en -kamers in Den Helder en Huisduinen, die in aanmerking willen komen indien er in het Badseizoen aanvragen zijn, om daarvoor aanbieding te doen. De kosten voor deze inschrijving be droegen 2.50 per jaar, waarvoor alle aanvragen van buiten worden toegezon den. Voor deze inschrijving komen alleen die adressen in aanmerking, welke daarvoor door de V.V.V. geschikt worden geacht. Het spreekt vanzelf, dat zij die zich niet de moeite geven of de geringe kosten er voor over hebben zich te doen inschrij ven, bij het binnenkomen van aanvragen, daarvan geen opgave krijgen. De maatregel is bedoeld om een over zicht te krijgen van de betrokken plaatse lijke gelegenheden tijdens het badseizoen (Mei t.m. Sept.) waardoor in het belang van aanvragers en aanbieders vlotter en overzichtelijker kan worden gewerkt. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Een pact van non-agressie tus schen Japan en Nederland De arrestatie van den communist de Kom te Paramaribo De strijd om Jehol begonnen De marinier, die hulp noodig had van Maatschappelijk Hulpbetoon. Heeft het aan zichzelf te wijten, zegt de Minister. De opkomst van de nieuwe mili ciens (feuilleton) Onderhandelingen tot oplossing van het conflict in het visscherij- bedrijf te IJmuiden Aan militairen verboden zich aan te sluiten of steun te verleenen aan groepen of vereenigingen op sociaal-democratischen grondslag. De gevangenhouding van Snee vliet met 30 dagen verlengd China bereidt zich ten oorlog, na de verwerping van het Japansche ultimatum pag. 1 1 2 5 I 5 5 bondsgebouw in de Brederodestraat, in afwachting van de beslissing van de rechtbank. Een der demonstranten, zekere G. W., verzette zich en werd door een rijks veldwachter gearresteerd. Gevangenhouding van den heer Sneevliet verlengd. op den gang van zaken in het Verre komen en zij die ons thans onderdrukken Oosten. China bereidt zich ten oorlog. De verwerping van het Japan sche ultimatum. De Eerste Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft gisterenmorgen besloten, de gevangenhouding van den heer Sneevliet, die wegens opruiing werd gearresteerd, met 30 dagen te verlengen. Betreffende de beslissing vernemen wij, dat verdachte door zijn verdediger, mr. Stokvis, hooger beroep zal laten aan- teekenen bij het Gerechtshof, zoodat ook dit rechtscollege in de Raadskamer zal Onderhandelingen tct oplossing hebben te beslissen of de gevangenhou- van het conflict. zullen door ons worden onderdrukt." Hij trok zelf naar de districten om contact te zoeken met de immigranlen, en wie in Paramaribo kwam, was dadelijk onder den invloed van de Kom, die men „een I koning" noemde. Toen Donderdagmorgen rapporten in kwamen, dat een duizendkoppige menigte weder verzameld was op het kruispunt bij dé Kom's bureau begaven zich de China bereidt 21C". na de verwerping pr0cureur-generaal en de commissaris van het Japansche ultimatum inzake de van po]jtje per aut0 ter plaatse. In het f bestunr Her TTmuider federatie ontruiming van de provincie Jehol door belang van de orde werd lastgegeven mn,dikheid van een nn lossing de Chineesche troepen voor op een open- om de straat schoon te vegen. Hierbij lijken oorlog met Japan. zijn eenige klappen gevallen. Verwonding Omtrent de verwerping zelf wordt na-van eenige beteekenis vond echter niet der qemeld dat deze bijna onmiddellijk P'aats. Daar het op den duur bezwaarlijk na ontvangst van het ultimatum op het was een detachement van 24 politiebe- a ambten op dit eene punt te handhaven Chineesche ministerie van ui werd de hulp van militairen ingeroepen zaken geschiedde. Er wordt o.a. in yer- Qm bet punt af te zetten, klaard: Het feit, dat Japan niet alleen j Twaalf manschappen verschenen onder voornemens is, de provincie Jehol aan te commando van luitenant Weber. Op het vallen en te veroveren, doch verklaart, dat erf bevonden zich nog een driehonderd zijn militaire operaties zich ook zouden menschen die men geleidelijk liet afvloeien, kunnen uitstrekken tot Noord-China Vrijdagmorgen 5 uur waren weder een (Japan ontkent dit laatste te hebben be- honderd immigranten op het erf weerd), is voldoende om te bewijzen dat 7» d? Ko"; De massa groeide voort- durend aan. Om half acht verscaeen weder zijn agressieve politiek ongewijzigd is ge- e(Jn mi]itaire patrouil]e ter plaatse. Om- bleven. China behoudt zich natuurlijk net streekg balf negen zette zich de reus- recht van zelfverdediging voor, waarbij achtige massa in beweging. De Kom zou alle verantwoordelijkheid rust op Japan, naarden gouverneur gaan.Toen de menigte Inmiddels gaan de gevechten in Jehol langs den waterkant gaande de Knuffels-koor en gejoel aangeheven en begon men voort; zoo hebben rondom Nanking hevige gracht bereikte, sloeg men af naar die mede te hollen. Voor den ingang van het schermutselingen plaats gehad en hebben gracht, zoodat men het politiebureau niet Paleis van Justitie was ook een drom beide partijen zware verliezen geleden, passeerde. Natuurlijk werden maatregelen volks verzameld die bij den ingang van ,v i /-*i_i__ e-enomen om te beletten dat de demon- de publieke tribune trachtte binnen te V. D. meldde Donderdag uit IJmuiden: De besprekingen,door den burgemeester van Velsen de laatste dagen gevoerd met vertegen woordigers der reeders eenerzjjds en enkele bestuursleden der IJmuider federatie, aangesloten bij den centralen bond van transportarbeiders anderzijds, hebben er toe geleid, dat binnenkort onderhandelingen zullen aanvangen tus schen het bestuur der reedersvereeniging :n het bestuur der IJmuider Jederatie inzake de mogelijkheid van een oplossing van het conflict in het visscherijbedrijf. De onderhandelingen zullen worden ge voerd ten raadhuize onder leiding van den burgemeester als bijzonder bemidde laar in het conflict. DE AANHOUDING VAN SNEEVLIET. Men meldt uit Amsterdam: Donderdagmorgen hadden zich voor liet huis van bewaring op de Wetering schans en in de omgeving van het Paleis van Justitie op de Prinsengracht te Am sterdam een groot aantal leden en aan hangers van het N.A.S. verzameld, in af wachting van het overbrengen van Snee vliet naar het parket van den officier van justitie. Toen de celwagen het huis van bewaring verliet, werd een spreek u t. uan( stratie het gouvernementshuis bereikte, zet is. heeft eenige aanva n a De politie dreef de menschen de zijstraten sjoerijsche troepen doorstaan. Acht bajo- jntusschen bleek de Kom in een auto net-aanvallen werden uitgevoerd doch de zyn gestapt. Hij reed in de richting Chineezen wisten zich te handhaven. van het gouvernementshuis.In de Heeren- Japansche vliegtuigen hebben voorts straat werd hij aangehouden door den dringen, ofschoon deze al bezet was. De rijksveldwacht heeft daarop de menigte met den klewang uiteengedreven. Bere den politie verwijderde verder de betoo- gers uit de omgeving van het Paleis van Justitie. Dezen trokken toen naar het ding van Sneevliet dient te worden ver lengd. DE RABIOCEN8UÜR. De radiocontröle-commissie heeft, naar „Het Volk" meldt, de uitzending van een hoorspel van Maurits Dekker, „De laatste minuut", dat de Vara had willen uitzen den, verboden, omdat het in strijd met de voorschriften was. Het spel is geïnspireerd op de zaak Sacco en Vanzetti, die eenige jaren ge leden de wereld in opschudding heeft gebracht. De Vara heeft, naar mén het blad mee deelde, het voornemen, het spel tot een tooneelstuk te laten omwerken. BOND VAN LANDPACHTERS. Hypotheekboeren als lid toegelaten. In een Woensdag gehouden vergade ring van den Nederlandschen bond van landpachters is besloten ook de hypo- theekboeren tot den bond toe te laten, in verband waarmee de naam veranderd is in: Ned. bond van landpachters en hypo- theekboeren. Deze beslissing was voor den voorzitter aanleiding, zijn mandaat te beschikking te stellen en uit den bond te treden. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 6o ct. lnterpellatie-aanvrage-De Visser. Deinterpellatie-aanvrage-de Visser over de omstandigheid, dat door maatregelen van de zijde der Ned.-Indische regeering de overlegging van schriftelijke verkla ringen als bedoeld bij art. 39 der Kieswet aan het in het Boven-Digoelkamp ver toevende en bij de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer candidaat te stellen personen wordt onmogelijk gemaakt, wordt Vrijdagmorgen aan de orde gesteld. De heer Albarda (s.-d.) verzoekt de interpellatie over het gebeurde met de „Zeven Provinciën" spoedig aan de orde te stellen, daar de aan den Volksraad verstrekte inlichtingen eenzijdig en onvol ledig zijn. De Voorzitter kan nog geen mede- deeling omtrent het tijdstip der inter pellatie doen en zal bij de volgende rege ling der werkzaamheden de zaak weer onder de oogen zien. Indische begrooting. Hierna worden voortgezet de algemeene beschouwingen over de Indische begroo ting voor 1933, waarbij tevens aan de orde is de behandeling van de motie- Cramer betreffende opheffing van inter- neeringskampen en interneeringen en afschaffingen der exhorbitante rechten. De heer Schouten (a.-r.) betoogt.dat onder de gegeven omstandigheden aan de cijfers der begrooting slechts een ge ringe waarde kan worden toegekend. Spr. bestrijdt vervolgens uitvoerig den heer Cramer t.o.v. diens flnancieele be schouwingen. De beschouwingen van den heer Cramer bevorderen misverstand, dwaling, onrust n agitatie. De heer de Visser (c.-p.) herinnert aan de vlijmscherpe wijze, waarop Victor de Stuers vroeger de moorddadigheid heeft belicht, waarmede men eertijds de opstanden in Indië smoorde. Maar het tegenwoordig verzet staat op een veel hooger plan, want voor het eerst is thans een vereenigd optreden van Europeanen en Indonesiërs te bespeuren in het ver zet tegen het koloniale imperialisme. Een giftige haat wordt getoond jegens de Communistische Partij, die niet zal rusten, voordat het imperialisme verslagen is, hier en in Indië. Openlijk verklaart spr., dat de communisten hun bedoelingen niet verheimelijken. Zij zullen den verzetgeest tot aan de eindelijke overwinning. Als spr. in den loop van zijn betoog spreekt over parasitaire ambtenaren, die met hun promotiekansen rekening hou den, zegt de Voorzitter, dat hij zulke onparlementaire woorden niet kan toe laten. De heer De Visser (c. p.; zegt, dat de toestand zoo erg is, dat het niet mo gelijk is dien te beschrijven in woorden, die volgens den voorzitter parlemen'air zijn. Het programma van bezuiniging der regeering is het program van de schande van het koloniale imperialisme. De strijd tusschen Columbië en Peru5 De buitengewone vergadering van den Volkenbondsraad is ver daagd 5 De Amerikaansche marinebcgroo- ting voor het komende jaar tP 6 De zaak-Eschauzier voor de Haagsche rechtbank6 Omtrek nieuws11 Marineberichten „32 Marktberichten 6 Zaterdag 25 Februari. Bal-masqué, Casino 8 uur. Bal-masqué, Musis Sacritm 8 uur. Feestavond Huisduiner Belang. Dennen heuvel 8 uur, Z< ndag 26 Februari. Tooneelvoorstelling, Casino 8 uur. Feestavond Jul. Voetbal Club, Café Prins Hendrik, Julianadorp 8 uur. Donderdag 2 Maart. Feestavond Vrijz.-Herv. Kerkkoor, ge bouw U.S.O. 8 uur. Filmvoorstelling Crisis-comité, Tivoli 8 u. Het Welter-rapport is een poging om het levenspeil van den Hollandschen ar beider neer te drukken tot dat van den Indischen koelie. De communisten willen Indië los van Holland nu. Spr. bespreekt voorts het oorlogsge vaar, dat schuilt in het bezit van kolo niën, en de internationale verwikkelingen, die er het gevolg van zijn. Spr. geeft voorts verschillende bijzon derheden omtrent voedselnood op ver schillende plaatsen in Indië, op de alge meene Verelendung der bevolking en op de ontzaggelijke toeneming der werk loosheid. Spr. dient drie moties in, welke onvol doende ondersteund worden, zoodat ze niet in behandeling komen. De heer J o e k e s (v. d.) zegt, dat het niet doenlijk blijkt om beschouwingen te baseeren op begrootingscijfers, welke onder de gegeven omstabdieheden niet nauwkeurig zijn. De laatste 10 jaren gezamenlijk ver gelijkende, komt men tot het merkwaar dige resultaat, dat zij ongeveer quitte uitkomen. Hierbij zijn dus de jaren met de groote tekorten inbegrepen. Dit kan ons een reden geven om anderzijds niet al te pessimistisch te zijn. Wat betreft het credietvraagsiuk, als Indië zelfstandig zou moeten financieren, zou het niet'mogelijk zijn, dat Indië zich op normale voorwaarden prodipt Zqu ver- Een Marine-arts in Soerabaia zendt ons het volgende schrijven: Hierbij heb ik de eer U de ontboeze ming aan te bieden van twee rasechte Jutters. Zij zijn natuurlijk hartstochtelijke spellers van „het Juttertje", evenals ik trouwens, en hebben dus gezien dat U regelmatig zaken uit den Oost vermeldt, die voor de marinemannen een zekere be teekenis hebben. Zij lagen hier, toen de radio-installatie aan de Marine-afdeeling werd aangebo den en ze zouden, vertelden ze mij, het heel aardig vinden als dat ook in de Hel- dersche Courant kwam. Ik vond het na tuurlijk best en zei dat ze er dan maar een opstelletje over moesten schrijven. Dat is geschied, ze hebben het op mijn toestel getikt en U vindt het hierbij. Wij plaatsen natuurlijk gaarne deze „ontboezeming" en zijn er van overtuigd dat onze lezers de pennevrucht van twee C.B.Z.ers met genoegen zullen lezen. Soerabaia is het Nieuwediep van den Oost, tenminste als we niet letten op smoorhitte en windstilte, maar alleen kij ken naar de massa braniekragen, die we door de gloeiende straten zien trekken. Soerabaia is de ma*ine-basis, maar we vinden daar niet als in Holland een eigen Marine-hospitaal, de menschen worden er verpleegd in de Centrale Burgerlijke Zie- keninrichting waarvan een speciale af- deeling voor de marine is gereserveerd en waar een officier van gezondheid van de marine aan het hoofd staat. Dat ziekenhuis, altijd genoemd de C. B. Z., speelt een groote rol in het leven van de marinemenschen te Soera baia, en zooals dat meestal met dingen als ziekenhuizen het geval is, de herinne ring aan de C.B.Z. hangt meestal samen met gedeelten van den Indischen turn, waarin zorg de scepter zwaaide. Die C.B.Z. is een reusachtig complex van gebouwen, waarin een staf van 30 a 40 artsen en een 500 verpleegsters en verplegers een duizendtal patiënten moe ten verzorgen. Het is een oud, ja voor Indië, een zeer oud gebouw en het voldoet maar in ge ringe mate aan de eischen, die wij in den modernen tijd gewoon zijn aan een zie kenhuis te stellen. Toch heeft het ook voordeden van zijn hoogen ouderdom. Neem bijvoorbeeld de groote tuin, met zijn prachtige eeuwen oude, torenhooge waringinboomen, die zich meedoogend buigen over de paviljoenen en als een geweldige pajong de onbarm hartig zengende zonnestralen opvangen. Men vindt onder de booggangen van het gebouw, dat hier en daar aandoet als een schilderachtig Italiaansch klooster, een koelte, die we tevergeefs zullen zoe ken in de blikkerend witte moderne ge bouwen. Maar we zouden het niet over de C.B.Z. hebben, maar over marine-patiën ten. die een radio hadden gekregen. Op de bovenverdieping van het front gebouw, gedragen door een lange reeks statige kolommen, vinden we onze marine menschen terug. Daar vonden we Dr. Bottema en Krul, adjudant Vos en majoor Kalf, sergeant-schrijver Legrand en last not least, de kok Metsger, die de pot be reidt op een wijze, die Janmaat appre cieert. Zij, bijgestaan door de zuster en een dertigtal inheemsche verplegers, ver zorgen daar Jan in de lappenmand. Hier leeft en lijdt en sterft Jan. Meestal leven ze gelukkig, maar menig gezin in den Helder zal zich ook nog herinneren den brief na het schrikbrengende telegram, den brief van den dokter met bijzonderheden over de laatste dagen van vader of zoon. Hier vinden we ze allemaal, zwaar en minder ernstige zieken, afgekeurden, her stellenden, overspannenen, blank en bruin door elkaar. En aangezien een schip, en j zeker een oorlogsschip, om van grut als duikbooten, mijnenvegers en torpedoboo- ten nog maar niet te spreken, allesbehalve geschikt is voor zieken, komt Jan veel eer der in het hospitaal dan een burger, dat maakt dat de marine-afdeeling bij wijze van spreken, de gezondste afdeeling van de C.B.Z. is. Daarom is het ook vooral daar nood zakelijk om te zorgen voor wat afleiding. Maar wat dat betreft staat Soerabaia wel heel wat achter bij den Helder. Hier geen recreatiezaal, geen biljards, geen leestafel; wel een groote tuin, maar waar in om diverse redenen niet meer dan ruim een uur gewandeld mag worden. Den geheelen dag moeten de menschen zich amuseeren op de groote lange voorgalerij, van waaruit men wel een mooi uitzicht heeft op het groote, schaduwrijke, voor plein. maar men raakt toch ook wel eens uitgekeken, naar die permanente trans porten van zieken en gewonden, die den geheelen dag uit de stad en uit de pro vincie, het ziekenhuis komen binnenrijden. Toch zijn de patiënten, die zich over de voorgalerij mogen bewegen, nog bevoor recht boven hen die op de zaal en in hun bed moeten blijven. Een bed in de tropen is op zichzelf al een ding om van te rillen. In Holland kan men zich wel eens wat behagelijk voelen onder de dekens, als de sneeustorm tegen de ruiten blaast, maar hier is het bed alleen geschikt om zoo gauw mogelijk achter de gesloten klam boe, in de vrije natuur te springen. Het ergste is het dan nog voor menschen, die zich geheel gezond gevoelen, zooals zij die behept zijn met gebroken ledematen meestal het gevolg van een gewaagde motortrip, of pas herstellenden, die nog niet mogen loopen, of tuberkuleuzen, die zich nog geheel goed voelen. Wat kan bij zulke slachtoffers de weg naar het herstel ofnaar het einde lang vallen, daar dag in dag uit op bed. Op een goeden morgen kwam de vloot- aalmoezenier, pastoor Litjens eens bij dr. Bottema aanloopen, om te overleggen of niet een radio in een groote behoefte zou voorzien. De dokter was er glad voor en een paar dagen daarna hadden de pastoor, de vlootpredikant, de off. v. administratie Goossens, de Chef—radiodienst Meyer en de luit t. z. Post Uiterweer, zich met dr. Bottema in comité vereenigd en ging de zaak in beweging. De hoofdzaak was ook hier weer de vraag: hoe komen we aan de duiten, en vooral in deze sombere tijden leek het een j onbegonnen werk om een goede twee duizend popjes uit de zakken der vrienden te kloppen. Hoe dan ook, dank zij de algemeene medewerking, het is gelukt. Zonder dat het rijk er aan te pas kwam, waar trou- I wens niet aan gedacht kon worden, en toch ook zonder een direkten aanval op de beurs te doen, terwijl toch uitsluitend de marine-menschen het uit eigen beurs heb ben betaald. Al spoedig kon de N.V. A.K.I.Z. met de uitvoering worden belast. Het oorspronkelijk plan, loudspeakers met beperkt vermogen moest worden opgege ven en zoo werd er dan opdracht gegeven 72 koptelefonen over de verschillende zalen te verdeelen. Ook het officiers- en onderofficiers-paviljoen moest worden voorzien en uit dankbaarheid voor de medewerking der C.B.Z. autoriteiten, werd aan den wachtdokter, in diens kamer, ook een aansluiting cadeau gemaakt. Alles liep op rolletjes en het was niet overdreven te verwachten, dat in October alles opge leverd zou kunnen zijn, maar dat liep glad mis. Tweede Kerstdag kwam de zending pas aan en toen werd alles er op gezet om Oudejaar nog muziek te kunnen geven. Alles aan het werk om de douane te ver murwen en snel in te klaren, een gedraaf van werklieden en technische bolle- boozenen ja hoor, het zou lukken. Uithood'gingen werden rond gestuurd, want er zou temidden van de crisis toch een feest zijn. De patiënten hadden zaal 38. in een lusthof herschapen met behulp van veel vlaggedoek en palmen en daar was dan de zoo lang verbeide morgen aange broken op Zaterdag 31 December 1932. Helaas, die oudejaarsochtend hing er allesbehalve een oudejaarsstemming in de lucht. Er was spanning, onrust, actie en de hoofden stonden niet naar feestvieren.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5