'êledutefie aMatinci HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933. Stadsnieuws. Visscherij. HET SPROOKJE VAN EEN MORGEN. TAXI 7 ct. K.IVS. CITROËN-GARAGE. Tel. 565. PREDIKBEURTEN van niet weder komen der haren Maióon De opkomst van de nieuwe miliciens. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond: sm. nam. 7.22 20.12 6.53 17.32 10.02 10.17 7.32 21.27 6.51 17.33 10.34 10.49 7.44 22.43 6.49 17.35 11.05 11.25 Febr. Z 26 M 27 D 28 Mrt. W 1 2 V 3 Z 4 7.56 23.58 8.13 8.35 1.12 9.06 2.23 6.46 17.36 6.44 17.38 6.41 17.40 6.39 17.42 11.33 11.48 0.05 0.21 0.40 0.59 1.21 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 25 Febr. Zondag 26 Febr. Maandag 27 Febr. 18.00 18.02 18.03 Onze vroegere plaatsgenoote, mej. E. van Urk, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen klassieke letteren. Benoemd bij de Marineschutsluis, alhier, de sluiswachter A. Romkes, tot Sasmeester, met ingang van .1 Maart. Tot sluiswachter A. Selirier, met ingang van 26 Februari. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 u. tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 27 Febr.—6 Maart wordt «vond- en Zondagdienst waargenomen door den heer P. Hoolmans, apotheker, Spoorstraat. MELKPRIJSVERLAGING. Met 3 cent per liter. De Heldersche melkhandel maakt in een advertentie in dit nummer bekend dat de melkprijs van morgen (Zondag) af, met 3 cent per liter wordt verlaagd en dus ge bracht van 11 op 8 cent per liter. JEUGDLEZING EVANGELISATIE PALMSTRAAT. Uitgaande van de Evangelisatie zal a.s. Zondag 26 Febr. des avonds om 7 uur in het Gebouw Palmstraat, een jeugdlezing worden gehouden door ds. G. A. den Har- tog, Herv. Pred. te Amsterdam, over het onderwerp „Bekeering". Deze jeugdlezing zal voor ieder, jong en oud, toegankelijk zijn. Men zie verder de advertentie en pre dikbeurten. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Op Woensdag 1 en Donderdag 2 Maart zullen in Casino een tentoonstelling en verschillende interessante demonstraties plaats vinden. Het bestuur werd de laatste maanden overstroomd met aanvragen van fabrieken, om hun artikelen, welke bij Heldersche winkeliers verkrijgbaar zijn, onder de aandacht der huisvrouwen te mogen bren gen. Wij besloten dan een oproep aan alle Heldersche winkeliers te doen, om aan deze demonstratie mede te werken, en zoo verscheen er in de „Heldersche Courant" van 18 Jan. j.1. een advertentie, waarop verschillende winkeliers een stand aan vroegen. Een 20-tal demonstranten gaven zich op, de entree is vrij voor ieder. Personen beneden de 16 jaar zonder geleide hebben geen toegang. Men neme vrienden en ken nissen mee. Ook voor onze huisvaders is deze tentoonstelling een kijkje waard. Het geheel wordt opgeluisterd door mu ziek, welwillend afgestaan door de firma Van Baaren. Op het tooneel een gezellig zitje met een theestand van de firma Van Nelle, waar men voor een heel klein be drag een kopje thee of koffie kan ge bruiken. De tentoonstelling is geopend Woens dagmiddag van 2—5 en van 710 uur. Donderdag van 1012, 25 en van 711 uur. Men leze de advertentie in de courant van Dinsdag. DELEGATIE INGETROKKEN. Verschillende mindere marine schepelingen repatrieeren niet. Naar wij vernemen, hebben verschil lende hier ter stede wonende echtgenoo- ten, van in Indië vertoevende mindere marine-schepelingen, van het departement van defensie, bericht ontvangen, dat de delegatie is stopgezet. Ook ontvingen eenige familiebetrekkin gen, alhier, uit Indië bericht, dat niet ge repatrieerd zou worden. Nadere opgave van redenen werd niet verstrekt, al staat de stopzetting van de delegatie wel in ver band met de gebeurtenissen in Indië. Of ook het niet repatrieeren daarvan de oor zaak is, is in het geheel niet bekend. LEZING DS. P. H. BORGERS. „De Nar uit de Maremmen". Maandag 27 Februari a.s. om 8.15 u. hoopt Ds. P. H. Borgers in de Luth. Kerk (Weezenstraat 70) een lezing te houden over „De nar uit de Maremmen" van C. en M. SchartenAntink. Dit werk, waarin ook een plaats inge ruimd is aan het Facisme, speelt in het Italië van na den oorlog. Toegangsprijs 0.25. Men zie de advertentie. De beide volgende lezingen resp. over Toyohiko Kagawe en „het gebed" zullen 13 en 27 Maart gehouden worden. COLLECTE RECLASSEERING. Het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Genootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen houdt op Zaterdag 4 Maart a.s. een huis- en straatcollecte met speldjesverkoop. Deze oude Reclassee- ringsinstelling ziet haar arbeid ernstig bedreigd door belangrijke vermindering der tot dusververleende Regeeringssub- sidie. Teneinde deze collecte bij de burge rij aan te bevelen is er een comité ge vormd waarin de volgende personen heb ben zitting genomen: W. F. G. L. Driessen, burgemeester van Den Helder, W. de Boer, wethouder, J. Kamman, gem.-secr., ds. F. W. J. v. d. Poel, N.-H. pred., P. Smits, wethouder, ds. F. Tollenaar, P. S. v. d. Vaart, wethouder. Het comité van uitvoering bestaat uit: Mevr. M. de BoerJongkees, secretaresse Koningstraat 87, P. van Dalen, mevr. A. DekkerKlik, mevr. M. van Gessel Smeets, mevr. C. Gratamav. d. Berg, mevr. A. HoekBerkhof, P. H. L. Maas, mevr. J. W. T. M. C. v. d. Nieuwenhui- zenZwaanswijk, mevr. A. Schreuder Janssen, Joh. Helmerhorst, Alg. Propa gandist van het Genootschap. De aandacht der Heldersche burgerij wordt dringend op deze collecte gevestigd. Bij de secretaresse van het comité kan men zich als collectant(e) opgeven. DE FILMVOORSTELLING VOOR HET CRISISFONDS. Met den verkoop van kaarten voor de filmvoorstelling van a.s. Donderdag 2 Maart wordt regelmatig voortgegaan. U zendt toch de dames, die een* kaart bij u komen presenteeren, niet weg? Bedenk, het is geheel ten bate onzer plaatsgenoo- ten, waarvoor deze gelden worden be steed en de film, d'ie men er voor te zien krijgt, is bi'zonder mooi. Donderdagavond half acht vangt de voorstelling aan. Het gaat met de haringvisscherij nog niet fortuinlijk. De vangsten worden nog geenszins ruim en de soort is nu en dan wat ongeregeld, omdat zich tusschen de volle haring ook mogal z.g. leege harin gen bevinden. Vermoedelijk zijn dat nog zwerflustigen van het vorige jaar. Het gewone verschijnsel van de voorjaars haring, vooral nog om dezen tijd, moet zijn dat het alle volle haringen zijn, die alle trekken naar het paaigebied, dat eer tijds was de Zuiderzee. Wat ruimer vangsten schijnen aan den afsluitdijk in de buurt van Harlingen voor te komen. Men vermoedt dus dat er al veel doortrekkende haring is geweest, die hier, door het onstuimige weer maar zeetr ten deele zijn kunnen worden opgevan gen. Eenige spannen van hier zijn aan deze visscherjj gaan deelnemen. Ook de stoombeugers uit Vlaardingen vertoonen zich weer geregeld om haring aas in te slaan voor de schelvisehbeugerij. Deze „fietsen" werken altijd verstevigend op de haringprijzen, omdat zij zich zoo spoedig doenlijk van versch aas voorzien, opdat zij dadelijk ter visscherij kunnen vertrekken. Van de overige visscherij valt niet veel bemoedigends te vertellen. De garnalen- visseherij blijft doorgaand slecht. SLACHTOFFER VAN I>E GLADHEID. Terwijl een korporaal der marine Vrij dagmorgen per fiets de bocht wilde nemen van den overweg naar den Ruyghweg, slipte zijn fiets, waarbij hij zoo ongeluk kig terecht kwam, dat hij bewusteloos bij een bewoner van den Parallelweg moest worden binnengedragen. PAARD OP HOL. Een moedige knaap grijpt het dier. Vrijdagmorgen sloeg het paard van een melkhandelaar, op den Brakkeveldweg, op hol. Juist op het moment dat het hollen- De tuin voor het Marine-Hospitaal, was gisterenmorgen in een sprookjestuin herschapen. Het schoon was slechts van korten duur, want toen de zon hooger klom, lekte de sneeuw van de takken. Een aardig kijkje op de Westgracht. Op den voorgrond „sneeuwbloemen". Iets nieuws. Het haringtrekken is weer begonnen. De eerste goede vangsten werden vorige week aan de haven gebracht. Belangstellende toeschouwers, terwijl „lange Piet" aan den tel is. de dier op een groep spelende kinderen in zou hollen, werd het gegrepen door een jongen, die 't tot stilstaan wist te dwingen. Een woord van hulde voor den moedi gen knaap, genaamd Sckornagel, mag hier zeker niet achterwege blijven. HELDERSCHE BESTUURDERS BOM). Feestelijke opening nieuw ver- eenigingsgebouw. De Heldersche Bestuurdersbond vierde gisterenavond feest. Van de oprichting af had zij in een der vertrekken van het Bondsgebouw in het plantsoen haar ver- eenigirigslokaal, maar den laatsten tijd was het daar veel te klein geworden. Bovendien moest zij de ruimte met ande ren deelen en het was te begrijpen, dat het bestuur al eens had uitgezien naar wat anders. Men was er nu in geslaagd een voor het doel geschikt bovenhuis in de Spoorstraat te huren en dit boven huis, waar men de beschikking heeft over drie ineenloopende kamers, is gisteren avond nu als het nieuwe verenigings gebouw in gebruik genomen. Dat dit met een feestelijke stemming gepaard ging, behoeft geen betoog. Veranderingen en vertimmeringen behoefden niet te ge schieden; wel moest gezorgd worden voor eenige meubileering. Een massieve, zware tafel en een dertigtal stoelen vormden het voornaamste meubilair. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan, dat onlangs gevierd werd, zijn reeds ver schillende geschenken, door diverse vak verenigingen, aangesloten bij den be stuurdersbond en anderen overhandigd, zooals een fraaie electrische klok, por tretten en andere wandversieringen, en natuurlijk ontbrak toen ook de nieuwe bondsvlag niet, waarmede nu een der wanden versierd was. Een cocosmat be dekte den vloer. Verder heeft men de beschikking over een keuken en is door de dames gezorgd voor een theeservies. Velen uit de plaatselijke vakbeweging waren gisterenavond in het nieuwe ver- eenigingsgebouw bijeengekomen om ge tuige te zijn van de feestelijkheid. Tulpen stonden op de verschillende tafeltjes, en de heer Van Baaren had gratis een kachel geplaatst, zoodat een prettige warmte in de vertrekken heersch- te. Een paar sterke lampen zorgen*voor de verlichting. Omstreeks half negen heette de heer Minnes de aanwezigen welkom. Het is voor spr. een waar genoegen het eerste, door den H.B.B. beheerde, gebouw, te mogen openen. Verschillende voorgan gers zijn er voor spr. geweest, die al meermalen den wensch zullen hebben geuit over een beter voor het doel ge schikt gebouw te mogen beschikken. Met dit gebouw moeten wij voorloopig genoegen nemen. Het voldoet wel niet aan de eischen, maar het is in ieder geval een groote verbetering. De vakbeweging is de laatste jaren grooter geworden en ook de samenwer king tusschen de verschillende besturen komt beter tot zijn recht in een geza menlijk lokaal. Met veel genoegen hebben wij altijd gebruik gemaakt van de gastvrijheid in het vorige gebouw. De eerste entrée van den H.B.B. was in het gebouw in de Keizerstraat, het oude bondsgebouw. Door de samenvoeging van den, Korpo- raalsbond en den Bond voor Minder Mar.- personeel werd het noodzakelijk, dat men over meerdere ruimte beschikken kon aldaar. Daarnaast kw„m uc kwesue van het Bureau v. Arbeidsrecht, het N.V.V. sloeg de hand aan den ploeg en tal van districts- bureaux werden opgericht. Dit was ook een van de redenen, dat wij moesten verhuizen; niet alleen dat meerderen van het bureau gebruikmaken, maar ook de j ambtenaar moest den laatsten tijd hulp hebben. Thans zijn er vier jongelui, die wekelijks den ambtenaar bijstaan. Er is veel werk te verrichten, dat één ambte naar niet af kan. Wij kunnen thans zeggen, dat we een bureau hebben ge kregen, dat voor de vakbeweging ge schikt is. Wij zijn er in geslaagd in het hartje der stad dit gebouw te kunnen huren. Het voldoet niet aan alle eischen, die wij eraan stellen, o.a. misschen we een fietsenbergplaats. Men zal er aan moeten wennen te voet te komen, want op straat mag de fiets niet worden geplaatst. De verschillende organisaties zijn uit- ZONDAG 26 FEBRUARI 1933 DEN HELDER Ned. Herv. Gein. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Avonds 6.30 u., Ds. II. A. Enklaar Onderwerp: „Goddelijke en meusche- Ujke dingen". (Mt. 16:23) Ned. Her*. Gein. Westerkerk. Westpleiu) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d Boel. (Vacature Helder III) Onderwerp: ,.U0 lijden verblijden" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaal weg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). \s Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 li., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de Heer M. W. Nieuwenhuize, thee!, stud. te Apeldoorn. Herst. Evang. Lulh. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. Visser Ned. Herv. pred. te Den Burg (Texel) Woensdag 1 Maart nam. 8 uur Ds. P. H. Borgers. Bijbellezing Donderdag 2 Maart 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsge/.. Gein Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Lijdensprediking 's Avonds 7 u., Ds. G. A. den Hertog van Amsterdam. Jeugdlezing Onderwerp: „Bekeering". Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Evangelisatie-samenkomst Ds Hoek en de heer de Böck. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Quinquagesima 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Woensdag 1 Maart, Asschewoensdag 's morgens half tien kerkdienst Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 1.0 Heiiigings - samenkomst 3A n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen, dienst genoodigd hier hedenavond tegenwoordig te zijn. Wekelijks hebben wij natuurlijk vele lasten op te brengen en spr. hoopt dan ook, dat de verschillende besturen goede nota van deze gelegenheid nemen opdat ook speciaal de kleine organisaties hier hun vergaderlokaliteit vinden zullen. Wij hopen nog eens eenmaal een ge bouw te kunnen hebben, waarin we alle leden kunnen bergen. Op de eerstvolgende vergadering zal de mogelijkheid van een eigen vereenigingsgebouw onder de oogen worden gezien. Deze opening is gepaard gegaan met de viering van het 25-jarig jubileum, toen de verschillende organi saties ons geschenken hebben overhandigd Van het N.V.V. moet het schilderij nog komen. Nog andere geschenken zijti Donderdagavond in de Marinekazerne aan de Buitenhaven. In de cantine is het druk, de laatste ploeg van de ruim 500 zeemiliciens die moeten opkomen, ondergaat de eerste kennismaking met het militaire leven. Zij hebben een lange reis achter den rug. Velen hunner moesten reeds voor dag en dauw uit de veeren, om op tijd in de plaats te kunnen zijn, waar zij door een onder officier zouden worden afgehaald om naar Den Helder te worden gebracht. Zeeuwen, Groningers en Friezen bevinden er zich onder. Voor het eerst hebben zij reeds marine- kost gegeten, want hier wordt de goede stelregel gehuldigd: „na zoo'n langen reis eerst eten en dan zullen we wel verder zien". Voor heel velen is dit de eerste kennis making met de marine. Het onderscheid tusschen officieren, sergeanten en korpo raals weten zij nog niet, het zal hun ech ter spoedig worden bijgebracht. Na 24 u. worden zij geacht het onderscheid tus schen rangen en standen te kennen. Al direct worden zij aan een bombar dement van vragen blootgesteld. Ben je gekeurd? Vrijstelling gevraagd wegens broederdienst, persoonlijke onmisbaarheid of zoo? Kom je uit een besmette om geving? enz. enz. „Neen meneer", ant woorden er twee, aan wie deze laatste vraag wordt gesteld, „wij kennen elkaar niet eens". Het bankierskantoor in de cantine heeft het druk. Bedragen boven 2.50 moeten worden afgegeven, voorwerpen van waar de kunnen worden afgegeven. Sommigen schijnen de zaak niet te vertrouwen, zij doen met duidelijken tegenzin afstand van hun penningen. De off. van administra tie graait in hun portemonnaie wanneer hij denkt, dat zij geld achterbaks houden. „Hoeveel heb jij nog bij je", dit tegen één dien hij er van verdenkt meer bü zich te houden dan toegestaan is. „Och, zoo onge veer een rijksdaalder", zegt de jongen. „Laat zien". Het blijkt dat er nog onge veer vijf gulden in de portemonnaie zit. Zoo langzamerhand krijgt men kijk op degenen die wat achter willen houden. Het geld en het bankpapier stapelen zich op. Het is echter veel minder dan verleden jaar. Een teeken des tijes? De verslaggever, die hier volkomen be wegingsvrijheid geniet loopt door de ka zerne. Overal zijn miliciens die den vori- gen dag al zijn gekomen. Pannekoekpet- ten, met de veer nog stijf erin, ziet men overal. Ze ruiiken een uur in den wind naar de kamfer. Het is een steriele om geving waar nieuwe miliciens zijn. Kam fer, kamfer, en nog eens kamfer. Een mot za! bij de marine nooit oud en dik worden, hjj is onmiddellijk ten doode opgeschre ven. „En jonge man", zegt een sergeant der mariniers tot den verslaggever, niette genstaande het feit dat deze het begin van den dienstplichtigen leeftijd reeds lang heeft overschreden, „wat loop jij hier te zoeken!" Hij denkt dat hij met etn afge dwaald schaap van de kudde te doen heeft. Zijn toon is welwillend, maar toch ligt er iets bevelends in. De verslaggever legitimeert zich. Het misverstand is be grijpelijk en nog meerdere keeren wordt •hij dien avorrd voor een loteling gehou den. Zoo wil een sergeant-ziekenverple ger hem al naar den oogarts verwijzen, wat hij te danken heeft aan het feit dat hij een bril draagt. Onder de marine blijken ingenieuze menschen te zitten die hart hebben voor de miliciens en het hen zoo gemakkelijk mogelijk willen maken. Een majoor van de mariniers zegt dat hjj den comman dant voorgesteld heeft om kooien met rits sluiting in te voeren. De Edison onder de mariniers, wat blieft U. Is ooit iemand op zóó'n idee gekomen. Wat moeten die mili ciens niet sjorren om hun kooien op te bergen en nu-rits, het zaakje is klaar. De mariniers hebben er slag van om met de jongens om te gaan. In de gan gen, in de zalen, overal zie je de nieuwe miliciens met de mariniers. Zij worden door hen ingewijd in de kunst van het nummeren van hun kleeding en hun ver dere uitrustingstukken. In de zalen heerscht een gezellige stemming. De meesten van de jongens voelen zich blijk baar al thuis. Het is een komen en gaan. Hiet gaat een ploeg naar het mandie-lokaal, daar weer gaan anderen naar het kledingma gazijn om hun burgerkleeren met de ma rine-uitrusting te verwisselen. Alles ver loopt in de grootste orde. Dat jongens naar hun baksmeester loopen te zoeken is een fabeltje. Wanneer zij eenmaal onder de hoede van een marinier zijn gesteld laat deze hen niet meer los. In de kombuis zijn de koks l>ezig den boel aan kant te zetten. Die hebben hard gewerkt in de laatste dagen en weten voor de komende ook wel wat zij te doen hebben. Zij moeten maar zorgen dat er voor de groote bevolking van de kazerne het eten op tafel komt, doch het is hen wel toevertrouwd. Vorig jaar hebben wij ons zelf kunnen overtuigen van hun bekwaam heid, Het eten smaakt best en is goed. Voor velen zal het wel vreemde kost zijn die hier geschept wordt, snert, boonen, erwten, enz. Over het algemeen zijn de jongens echter best tevreden over het eten en vooral in dezen tijd, waar lang niet ieder krijgt wat hij eigenlijk krij? gen moet. Zoo op het oog zien allen er gezond uit, doch volgens den dokter zijn er velen bij die physiek niet 100 zijn en die soms duidelijk teekenen van ondervoeding ver toonen. De slechte tijd openbaart zich dus ook hier. Behalve aan de militaire vorming wordt ook veel aandacht besteed aan sport en spel. Een ieder wordt gevraagd aan welke sport hij doet of welke andere liefhebbe rijen hij heeft, waarmede dan rekening wordt gehouden. Op zoo'n manier verza melt men alle gegevens omtrent de mili ciens. Dat van de geboden gelegenheid tot ontspanning graag gebruik wordt ge maakt, bewijzen de afscheidsavonden die door elke lichting worden georganiseerd en de staaltjes van huisvlijtkunst, waar over wij reeds eerder een en ander schre ven. Er is veel werk voor den boeg voor do officieren en het andere personeel. De militaire vorming van de nieuwe miliciens moet in eenige weken worden volbracht, waarna ze over de verschillende schepen en inrichtingen worden verdeeld. Deze indeeling kost heel wat hoofdbre ken. Van ieder wordt het beroep nauw keurig nagegaan, terwijl ook zijn ontwik keling aan de hand van eeu psycho-tech- nisch examen wordt onderzocht. Aan de hand van deze gegevens wordt bepaald bij welke inrichting de milicien zal komen te dienen, of hjj schrijver wordt, stoker, vliegtuigmaker enz. De meest verschillende typen treft ïqcn onder de miliciens aan. Alreeds aan het begin kan men verschillende karakters onderkennen. Sommigen zijn onverschil lig, of houden zich alleen maar zoo. De routine en de ondervinding van vele jaren hebben echter geleerd hoe men ze allen moet aanpakken. Het personeel is volko men voor zijn taak berekend, alleen zij die bewezen hebben over de noodige kwa liteiten te beschikken, worden bij de op leiding aangesteld. De discipline wordt streng gehandhaafd en dat is noodig, maar aan den anderen kant wordt er op goede wijze met de jongens omgegaan. Zoo hebben wij een geval gehoord, en wij meenen, dat wij dit hier wel mogen ver tellen, \an een baksmeester, wien door de jongens van zijn bak een cigarettenkoker bij het afscheid werd gegeven, als blijk van de waardeering voor de wijze waarop hij voor hen had gezorgd. Dit typeert wel de verhouding die in het algemeen bij de opleiding heerscht. Het is ongeveer half negen. De laatste miliciens zijn aan het kruisverhoor on derworpen. De administratieve staf van het bureau zeemilitie slaakt een zucht van verlichting en raapt de paperassen bij elkaar. Dit zit er al vast weer op, een groot deel van het karwei is achter den rug, doch veel moet er nog wortfen ge daan. Het is hier a.h.w. een perpetuum mobile. Weken en weken van tevoren be gint de administratie voor de nieuwe lich ting reeds, zoodat wanneer deze opkomt, het schrijfwerk tot de laatste letter bij is. Was dit niet het geval dan zou -r tijdens de inlijving een chaos ontstaan, vaar niet meer was uit te komen. En de administra tie gaat maar steeds door. De eene lich ting is nog lang niet naar huis of de ande re staat reeds op stapel. Langzamerhand is het rustig geworden in de kazerne. Een enkele ploeg moet nog naar het mandie-lokaal of naar het klee- dingrnagazijn. Overal op de zalen zijn de jongens bezig om hun barring in orde tc brengen. In deze dagen hebben zij meer indruk ken opgedaan dan anders in een maand. Alles is nieuw voor hen. Velen zijn voor het eerst van huis in een vreemde om geving, een omgeving die zoozeer ver schilt met die van de burgermaatschappij. Sommigen zullen de toestanden anders vin den dan zij het zich hebben gedacht. Veel aanpassingsvermogen wordt er van he:i geëisrht. Toch voor velen zal het goed zijn om eenige maanden in deze omgeving te verkeeren en onder de militaire tucht te staan. Het is waar, de militaire dienst vormt, soms een handicap voor het vervullen van een burgerbetrekking, maar aan den an- dern kant kan hy soms weer perspccti-- ven openen die voorheen niet bestonden. I)e toestanden zijn heel anders dan oie in de burgermaatschappij en er zullen zich gevallen voordoen waarin men zich moei lijk zal kunnen schikken. Toch gelooven wij. dat over het alge meen de stemming onder de miliciens heel goed is en dat velen later op hun diensttijd zullen terugzien als een tijd perk in hun leven dat hun veel gcTecr 1 heeft en waaraan zij nog dikwijls met ple zier aan zullen denken.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9