HE! DERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 FEBRUARI 1933. Callantsoog. 't Zand. Barsingerhorn. Texel. China en Japan. Sport. Rumoerige carnavalsnacht te Maastricht. Een vrouw verbrand. Het Duitsche Rijksdaggebouw in brand gestoken. Zaterdagavond is brand gesticht in het voormalig keizerlijk slot. Oost-indië. Een Engelsch embargo op levering van wapenen aan China en Japan. Radiografisch Weerbericht. OEFENING REDDINGSBOOT. De oefening met de alhier gestation- neerde reddingboot der N.- en Z.-H. Redding-Maatschappij, welke Zaterdag j.1. werd gehouden, is uitstekend geslaagd. Boot en bemanning waren, als altijd, in prima conditie. ZOMERWONINGEN. In het Houten Dorp'' wordt weer druk gebouwd. In de afgeloopen weken zijn weer een drietal nieuwe zomerwoningen verrezen. Naar we vernemen, zijn ook aanvragen binnen gekomen om te mogen bouwen op de nollen aan den kant van de N. H. Kerk. Callantsoog begint op deze manier steeds meer het aanzien van een opko mende badplaats te krijgen. WERKVERSCHAFFINGEN. De gemeente is thans begonnen aan de uitvoering van haar uitbreidingsplan. Als werkverschaffing wordt thans de aarde- baan gelegd voor den weg, welke begint naast Hotel „Duinzicht". Deze weg loopt achter de N. H. Kerk langs en bereikt de „Buurt" weer naast de slagerij van den heer D. Prins. Bij onderhandsche verkoop is het woonhuis van den heer C. de Graaf, te Zaandam, staande aan den Kleinsnerweg alhier, in eigendom overgegaan aan den heer C. A. de Wit, alhier. DE BIJARTWEDSTRIJDEN. De eindwedstryden op het biljart tusschen de leden der sociteit te Callantsoog en elf spelers van hier werd j.1. Vrijdag, avond in café Schrieken gespeeld. Van de nog te spelen 13 partijen werden er 7 door de groep 't Zand gewonnen, zoodat de einduitslag luidde: club Callantsoog gewonnen 30 part., groep 't Zand gew. 14 part. Er was onderling beschikbaar gesteld een hoofdprijs en een troostprijs, bestaande uit sigaren, zoodat alle spelers na afloop rookende huiswaarts konden gaan. Een personeelprijs, eveneens be staande uit sigaren, en beschikbaar ge steld door de fam. Oterdoom, voor den- gene die de hoogste serie maakte, werd gewonnen door den heer S. Kooger, van Callantsoog, met 23 caramboles. Van de gespeelde wedstrijden kan worden getuigd dat ze vol vuur zijn gespeeld en onder prettig samenzijn zijn gehouden. f POLDER WAARD EN GROET. By de gehouden stemming ter benoe ming van drie hoofdingelanden op Za terdag 25 Febr. j.1., werd de heer D. Mo lenaar als zoodanig herbenoemd. In de vacature ontstaan door bedanken van den heer P. Trapman werd benoemd de heer Jn. Breebaart Kz. te Winkel, ter- wyi in de vacature van den heer P. Koo- men werd benoemd de heer N. J. G. Geertzema te Kolhorn. luizebossen. Volgens den aanw> zige ver dachte gold zijn animositeit eeriige mili ciens, maar de omstandighedf n wezen er op dat de politie het doelwit »as va 's heeren schempscheuten. Men hield c i dus aan het procesverbaal en de loslip pige haringtrekker werd veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. Een stukje drop in zijn pet gedeponeerd. De visscher Dirk B. te Wieringenhad in Januari een verschil gekregen met zekeren heer en vischhandelaar D. K. over een vischleverantie en de kwestie met de vuist beslecht. Hij stond heden terecht wegens mishandeling en moest een door hem bekauwend stukje drop in zijn pet bewaren. De politierechter houdt Iniet van dat gemummel. Eisch f20. of 20 dagen. Vonnis conform. UITSLAG AANBESTEDING. Door den architect N. Schermer, werd Zaterdag in hotel „Texel", aanbesteed de bouw van een boerderij voor den heer A. Dros, hofst. „Bern". De volgende in sehrijvingsbiljetten waren ingekomen: Timmerwerk: H. Zijm 2230; J. Smit Cz. 2060; Gebr. Schoenmaker f 1990; J. W. Bakker 1735; J. Smit ƒ1645. Metselwerk: W. A. Geus 2234; G. Logman 2070; I. Voigt 1890; L. Bruin en Zn. 1890; Th. Witte 1850; A. de Kort 1897; J. Trap 1825. Schilderwerk: P. Boon 317; J. Dekker 297; Wed. Z. Graaf 249; Cor. Bremer 223. Loodgieterswerk: J. Agter 187; N. de Graaf 162; P. Oele en Zn. 142. Perc. I en II J. Drijver 4280. De begrooting was 3834. 't Werk dat in perc. 't laagst is 3835) zal vermoede- lyk worden gegund. Het Chr. Fanfarecorps „Eencelsior" te Oosterend, zal zijn jaarvergadering hou den in het gebouw voor Chr. Belangen al daar, op Woensdag 1 Maart, 's avonds 8 u. Burgerlijke Stand van Texel van 25 tot en met 27 Febr. GEBOREN: Anna Cornelia, d. v. F. Witte en A. E. M. Veeger; Geziena, d. v. M. J. Bos en H. H. Halsema; Henriëtte Willy, d. v. H. W. Hoogerheide en G. Bakker; Cornelis, z. v. C. Nieuwenburg en IJ. Nijkanip. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openb. strafzitting van Maandag 27 Febr. Niemand present. In de eerste zaak contra P. N. v. R. te Den Helder, verdacht van diefstal van metselsteenen, was niemand aanwezig. De deurwaarder immiteerde de stem eens roepende in den woestijn. Eisch en vonnis tegen den spijbelaar f 20 boete of 20 dagen. De niet verschenen getuige zal vermoedelijk ook wel in de gelegenheid worden gesteld 'n duit in het Rijkszakje te werpen. Heldersche rustbewaarders beleedigd. De stevige Heldersche visscher Eduard St. had op 17 December schuldig ge maakt aan beleediging van de agenten Baarda en Kooistra, door deze ambtena ren te qualificeeren ais schooiers en Een oude man geworgd. Zondagnacht is te Maastricht de 80-jarige heer Melotte dood op zijn kamer gevonden. Het bleek, dat hij was aangevallen en vermoord. De vermoorde woonde in het pand Brugstraat 23 boven den sigaren winkel van den heer E. Wolters. Aan de Limb. Koerier zyn nog de volgende bijzonderheden ontleend: Over de wijze, waarop het misdrijf is gepleegd tast men nog in het duister. Uit de gevonden bloedsporen valt op te maken, dat het slachtofler is neergeslagen, terwyl een spoor aan den hals tot de gevolgtrekking leidt, dat de oude man vervolgens is geworgd. De moordenaar is verdwenen. Tot Iaat in den nacht bleef het druk voor het pand, waar de misdaad gepleegd is. Het was een zeer naargeestig gezicht den uitge- hosten verkleeders, bleek, ontdaan en zwy- gend te zien samengroepen in een straat, die kort te voren nog gedaverd had van het feestrumoer. Carnavalsganger levend verbrand. Voorts meldt de »Limb. Koerier*, dat zekere L. B., wonende Havenstraat 13, zich na een vroolyken avond met een brandende sigaar te bed had begeven. Omwonenden bemerkten spoedig hierna een sterke brandlucht. Brandweer en po litie werden gewaarschuwd. Bij onderzoek bleek, dat het bed van den man in brand stond Het slachtoffer zelf was geheel met brandwonden over dekt, De man is naar het ziekenhuis Calvariënberg gebracht, 's Nacht is hy in het ziekenhuis overleden. De man was 61 jaar oud. Vechtpartijen. Voorts hebben Zondagnacht en te Maastricht eenige vechtpartijen plaats gehad, waarbij met een revolver is ge schoten en met een mes is gestoken* Eenige personen werden daarbij licht gewond. Op de tweede verdieping van een per ceel in de Rapenburgerstraat te Amster dam, is Zondagmorgen een ernstjg onge luk gebeurd. Een 29-jarige vrouw, die daar in nachtgewaad behulpzaam was bij het aankleeden van haar kinderen, is by het kammen van het haar te dicht by de brandende kachel gekomen, met het gevolg, dat haar nachtjapon in brand raakte. Gillend van angst en pijn is de vrouw naar het trappenhuis geloopen, waar toegesnelde buren een deken over haar heen wierpen en de brandweer waarschuwden. Onder bevel van brand meester Dykstra rukte deze uit met de motorspuit van de hoofdwacht Nieuwe Achtergrrcht. De bevelvoerder consta teerde echter, dat alleen de geneeskun dige dienst hier nog hulp kon verleenen deze heeft de vrouw, die over het geheele lichaam met brandwonden everdekt was, overgebracht naar het Ned. Israëlitisch Ziekenhuis waar zy Zondagavond half elf overleden is. HEVIGE AUTO-BOTSING. Een auto geheel omver gereden. Zaterdagnacht ongeveer kwart voor één is op de kruising Weteringschans Nieuwe Vijzelstraat te Amsterdam een ernstige botsing geschied tusschen twee personenauto's. De schok was zoo hevig, dat een der wagens geheel omver werd geworpen en met de wielen omhoog op de tramrails kwam te liggen. Van de inzit tenden, twee dames en twee heeren, klaag den de dames over pijn in den rug, één j der heeren had schaafwonden opgeloopen. De geneeskundige dienst heeft dit drietal naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd. Nadat daar een onderzoek had plaats ge had, konden alle drie naar huis gaan. In den anderen auto bevonden zich drie per- J sonen, die evenmin als de chauffeurs van j beide wagens letsel hebben opgeloopen.j De auto, welke geheel omver geworpen is, kwam van de Vijzelgracht. De wagen 1 is zeer ernstig beschad'gd. Ook de andere auto, die van het Frederiksplein kwam en in de richting Leidscheplein reed, is ge deeltelijk in elkaar gedrukt. EEN RANGEERDER OVERREDEN. Zaterdagavond even vóór middernacht is op de spoorbaan bij het viaduct over den Rijswijkscheweg in Den Haag de 38- jarige rangeerder Van der K., uit de Poel- dijkschestraat, bij het rangeeren gestrui keld en door een locomotief overreden. De man, die vreeseiijk was verminkt, werd naar het roomsch-katholieke ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar hij des nachts is overleden. Hij was gehuwd en vader van eenige kinderen. GEVECHT MET STROOPERS OP HET KROONDOMEIN. De stroopers maken van vuur wapenen gebruik en weten te ont komen. Op het Kroondomein, in de omgeving van het Aardhuis te Apeldoorn, bemerkte een jachtopziener in den nacht van Zater dag op Zondag eenige stroopers, die toen zij hem zagen, de vlucht namen in een kleine auto, die niet voorzien was van een nummerplaat. Het, werd een wilde jacht tusschen den jachtopziener, geassisteerd door den rijksveldwachter van Hoog-Soe- ren, en de stroopers. Op zeker oogenblik wist de jachtopziener ter Mors en de rijks veldwachter van Est den auto in een hin derlaag te lokken. Toen de auto op dertig M. afstand van hen was en zij zich op den weg met vuurwapenen vertoonden, wend de de chauffeur echter het stuur, terwijl de inzittenden schoten losten, die evenwel geen doel troffen. De jachtopziener en de rijksveldwach ter vuurden zes a zevenmaal, maar de auto was niet tot stilstand te brengen. Hij ver dween in de richting Amersfoort. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat een of meer der inzittenden getroffen zijn. Een radio-telegram voor aanhouding is uit gezonden, doch dit heeft tot heden nog niet het gewenschte resultaat opgeleverd. TRAGISCH ONGELUK. Zondagmiddag is de 16-jarige G. van E., te Woerden, te dicht bij een gloeiende kachel gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten. De moeder was in de onmid- delijke nabijheid, doch kon wegens ziekte geen hulp bieden. Het meisje, in vlam men gehuld, vluchtte naar een buurman. Deze trok haar de kleeren van het lichaam. Met zware brandwonden is het meisje in het algemeen ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is levensgevaarlijk. DOODSLAG. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen P. H. M. v. d. V., 23 jaar, assistent op een zuivelfabriek te Oosterhout, die door de rechtbank aldaar was vrijgespro ken van de ten laste legging, dat hij op 18 April 1931 te Wanrooy opzettelijk L. v. d. V. van het leven heeft beroofd door hem met een ijzer op het hoofd te slaan en daarna zijn kleeren in brand te steken, tengevolge waarvan v. d. V. is overleden. Het O.M. bij de rechtbank had vier jaar geëischt en de advicaat-generaal bij het gerechtshof twee jaar, wegens doodslag. Het Hof heeft zich vereenigd met de over wegingen van de rechtbank en het vrij sprekende vonnis bevestigd. BRAND DO RKORTSLUITING Vannacht is onder Dronri.jp de in 1887 gebouwde boerderij van den heer D. L. Dykstra afgebrand.. Vier paraden en 65 stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Alleen het wagenhuis bleef behouden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is vermoedelijk korstlui- ting. VERDUISTERING. De Amsterdamsohe politie heeft uit de hoofdstad in Den Haag aangebracht een 23-jarigen kantoorbediende, die zich te Amsterdam bij de politie had1 gemeld en bekend had, zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van ongeveer 2000, gepleegd ten nadeele van een petro- leummaatschappii te Den Haag. Hij is op gesloten. B u 11 e n I a nd. Door Nederlandseh communist. Reeds een verklaring afgelegd. Een schade van millioenen. Het Wolff-bureau telegrafeert uit Berlijn dat gisterenavond tegen 9.15 uur de brandweer naar het gebouw van den Rijksdag aan de »Platz der Republik* werd geroepen, waar in den koepelbouw brand was uitgebroken. Onmiddellijk rukten tien posten van de Berlynsche brandweer met volledig materiaal uit, terwyl een groote politie macht met allen spoed zich naar het Rijksdaggebouw begaf. Toen de schupo's en de brandweerlieden het gebouw bin nendrongen troflen zy daar een man aan, die dadelijk toegaf den brand gesticht te hebben. Hy verklaarde tot de Neder- landsche communistische partij te behoo- ren. Onder strenge bewaking werd hy naar het politiebureau by de Branden burger Tor gebracht en opgesloten. Toen de brandweer kwam aanrijden stond de groote koepel in lichtelaaie. Hoog sloegen de helle vlammen in de donkere lucht en een regen van vonken sproeide over de omgeving. Het prach tige, maar tevens angstwekkende schouw spel, dat zeer ver in deu omtrek was waar te nemen, trok duizenden Berlyners naar de buurt van het Ryksdaggebouw. Tegen 10 uur was het aantal toeschou wers aangegroeid tot een duizendkoppige menigte, die vast aaneengedrukt de ra zende vuurfonteinen, die uit het Ryks daggebouw spoten, gadesloeg. De naby- gelegen Tiergarten stond stampvol men- schen. Om tien uur 's avonds bood het dak van het Ryksdaggebouw tusschen de vier hoektorens het beeld van één woestbe- wogen vlammenzee. Vrywel de geheele oostzijde van het gebouw stond in vuur en vlam. De brand was van de zalen be neden geheel naar boven doorgevreten en tenslotte door het dak aan de oost zijde doorgebroken. De groote vergader zaal stond geheel in brand. In de verschillende deelen van het ge bouw zijn reeds zes brandhaarden ont dekt, zoodat bet vermoeden bestaat dat geweest. Reeds thans staat vast dat de materieele schade millioenen mark be draagt. Om half elf waren van de groote ver gaderzaal, de wandelgangen en nabijge legen kamers alleen nog maar de muren over. Toen het vuur minder voedsel vond, kon de brandweer met alle krachten aan de insluiting van den brand gaan werken, wat tenslotte gelukte. De Westzijde van het gebouw staat er nog, maar voor de rest is er van het gebouw niet veel over en is het totaal uitgebrand. Het zal maanden duren voor dat de schade weer eenigszins hersteld is kunnen worden. De brandweer ontdekte ook, dat nog wel op zeven of acht andere plaatsen dan de eerstgenoemde zes, benzineflesschen lagen. Men gelooft, dat er in het geheel wel 20 of 30 brandhaarden zijn, wat on mogelijk het werk kan geweest zijn van slechts één persoon. De daders hebben hun werk lang kun nen voorbereiden, waarbij nog kwam dat de omstandigheden hun gunstig waren. Er bevonden zich zeer weinig personen in het gebouw. Om 10 uur 's avonds verscheen Rijks kanselier Hitier op het terrein. De Berlijnsche correspondent van het „Hdbld" telefoneerde hierover nog o. a. De brand in den Duitschen Rijksdag is een uiterst ernstig gebeuren en bewijst hoe dreigend de tegenactie zou kunnen worden die bij heftige actie zelden kan uitblijven. Het is te hopen dat de Duitsche regee ring alle maatregelen treft die noodig zijn om binnen de grenzen van het moge lijke, nieuwe daden van communistische terreur te verhinderen. Zij zal daarby alle staten die van zulke schanddaden niets hebben moeten, aan haar zijde weten. De vermoedelijke dader. Op het politiebureau Brandburger Tor te Berlijn werd dadelijk begonnen met het verhoor van den man die in het Ryksdaggebouw aangetroffen was en die bekende den brand te hebben gesticht. Het bleek te zijn een zekere M. van der Lubbe, die in het bezit was van een Nederlandsch paspoort en van een bewijs, dat hij lid is van de Nederlandsche communistische partij. Ook op het pol.-bur. herhaalde hij aarstonds zijn bekentenis den brand te hebben gesticht. (De politie rekent er volgens het W.B. op, dat in de volgende dagen meer van dergelijke daden van terreur te wachten zijn.) Van der Lubbe is uit Amsterdam af komstig. Hij is ongeveer 20 jaar oud en maakt den indruk van een zeer bijzonder fanatiek mensch te zijn. Hij is van middel matig groote gestalte, heeft zwart haar dat zeer verward zit en een smal gezicht. Hij had een donker werkpak aan en een pelerine-jas. Hij werd twee uur achtereen verhoord en om 11 uur naar het hoofdbureau van politie getransporteerd en opgesloten. Hij heeft tijdens het verhoor een volledige bekentenis afgelegd en geeft als motief voor zijn daad »wraak aan het interna tionale kapitalisme*. Hij verklaarde al eerder pogingen tot brandstichting te hebben gedaan. Hij weigerde iets te zeggen over zijn op drachtgevers en over zijn mededaders. Wol ff meldde gisterenavond nog uit Berlijn: Naar nu pas bekend wordt, is door tot nog toe onbekende oorzaak Zaterdagavond brand uitgebroken op de zolderverdieping van het voormalig kei zerlijk slot te Berlijn. De brandweer is er spoedig in geslaagd den brand te blus- schen. In de buurt van de plaats, waai de brand was ontstaan, vond men vuur makers en verkoolde lucifiers. De politie is van meening, dat men met brand stichting te doen heeft en heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. NA DEN AANSLAG OP ROOSEVELT. De toestand van Cermak zeer ernstig. Terwyl Zondag de toestand van den bij den aanslag op Roosevelt gewonden bur gemeester van Chicago, Cermak, al direct levensgevaarlijk werd genoemd, is toch nog weer een nieuwe complicatie opge treden, n.1. longontsteking. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een dcode, vele gewonden. Een met leden van de arbeiders-turnver- eeniging „Eiche" bezette vrachtauto, is Zondag, naar uit Plauen wordt gemeld, in een bocht van den weg aan het slingeren geraakt en van een helling gereden. Vijf inzittenden zijn ernstig en negen licht ge kwetst. In het ziekenhuis is één der ern stig gekwetsten bezweken. DE BELGISCHE OORLOGS- BEG ROOTING RUIM 180 MILLIOEN LAGER. Totaal bedrag 873.260.060 frs. De Belgische begrooting van het de partement van landsverdediging is Zater dag verschenen. Zij bedraagt in totaal 873.260.000 francs (1.056.860.000 frs.), zoo dat er in vergelijking met verleden jaar ruim 183.600.000 frs. is bezuinigd. De strijd om Jehol. De Ohineezen hebben thans Tsjaojang ontruimd, waar tengevolge van het lucht bombardement op verscheiden plaatsen brand was uitgebroken. De Japanners zijn de brandende stad binnengerukt. De Ohineesche strijdkrachten hebben zich teruggetrokken op een, naar het heet, krachtige linie op 10 mijl ten Westen van Tsjaojang over een lengte van 60 mijl, welke verdeddgingslinie thans wordt aan gevallen door 30.000 man Japansche troe pen. die worden versterkt door afdeelin- gen soldaten van Mantsjoekwo. Een be- slissenden strijd verwacht men eerst te Tsjinfeng en Lingjoean, hoewel het stre ven wel bestaat om voor de Japanners zoo ver doorgedrongen zullen zijn, het hun zoo moeilijk mogelijk te maken. Te Tokio wordt bevestigd, dat de Japan sche troepen Tsjaoen en Kailoe hebben bezet. Hevige gevechten vinden plaats op 10 km ten N.W. van Seitsjoen. Geen afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen China en Japan. Het Japansche ministerie van buiten- landisohe zaken dieelt mede, dat de berich ten omtrent een afbreking der diploma tieke betrekkingen tusschen Japan en China nie tin overeenstemming zijn met de feiten. Beweerde ontrouw van een Chi- neeschen generaal. Sji Wen-ha, die aanvoerder der* Ohinee zen in den pas van Tsjihfeng, heeft zijn trouw aangeboden van Mantsjoekwo. Tang Joe-lin, de Chineesche aanvoerder in Jehol, heeft verklaard, dat hij voorbereid selen neemt om terug te trekken. Gevechten bij Tsjiping en Tsjaojang. Het Japansche oppercommando deelt mede dat bij Tsjiping hevige gevechten zijn geleverd. Uit Peking wordt gemeld, dat het Chi neesche ministerie van oorlog mededeelt, dat de steden Kailoe, Nanling en Tsjaojang geheel zyn verwoest. Alvorens zich uit Tsjaojang terug te trekken, hebben de Ohineezen twee kruitmagazijnen in de lucht laten vliegen. De Chineesche ver liezen by Tsaojang worden geschat op on geveer 800 en bij Peipiao op ongeveer 380 man. Ook de Japansche verliezen zouden zeer groot zyn. De Chlneezen trekken langzaam terug. Een verklaring van Tan Joe-lin. De Ohineezen blijven nog langzaam terugtrekken, doch deze terugtocht gaat gepaard met hevige gevechten. De Chi- neezen schatten hun verliezen van de laat ste dagen in totaal op ongeveer 500 man. Een nieuw artilleriegevecht is begonnen op ongeveer 80 km afstand ten Westen van den spoorweg MoekdenPeking. Het schijnt dat de Ohineezen voornemens zijn zich terug te trekken tot voorbij Tsjao jang. Het Chineesche hoofdkwartier te Peking deelt mede, dat de terugtrekkende be weging der Chineesche troepen een wel overwogen manoeuvre is, die er op bere kend is, dat de terugtocht tot stilstand komt in zeer krachtig versterkte stellin gen, waaraan reeds thans wordt gewerkt en die een einde willen maken aan den Ja- pansohen opmarsoh. De hoofdlijn van deze stellingen zal over Lingjoean loopen. Met ingang van heden; onk het verstrekken van credieten valt onder het embargo. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon gistermiddag na een rede van Lansbury een Engelsch embargo afgekondigd, dat vandaag ingaat, op alle leveringen van wapens of verstrekking van geld of cre dieten aan beide oorlogvoerende partijen in het Verre Oosten. De regeering zou onderzoeken, welke contracten door Engelsche firma's bone fide gesloten waren en van morgen af het er meer brandstichters aan hel werk zijnembargo afkondigen. TEKORT AAN BEROEPSPERSONEEL BIJ DE ZEEMACHT. Batavia. De groot-verlofgangers, be- hoorende tot de groep der bij de zee macht in oefening geweest zijnde militie- plichtigen en aan wien een persoonlijke kennisgeving is toegezonden, worden ter aanvulling van het door bijzondere om standigheden ontstane tekort aan be roepspersoneel bij de zeemacht, opge roepen om zich met spoed in werkelijken dienst te begeven. Zij dienen zich uiterlijk op den datum* welke in de hun toegezon den persoonlijke kennisgeving is aan gegeven, aan te melden ter plaatse en op de wijze als in de hun verstrekte kennis geving is aangegeven. VERBODEN VEREENIGINGEN VOOR KATHOLIEKEN. Soerabaja. In den gisteren van de kan sels in de Katholieke kerken afgekondig- den Vastenbrief van den Apostolisch Prefect van Soerabaja worden Katholie ken op straffe van weigering der sacra menten het lidmaatschap ontzegd van het N.I.O.G., V.V.O.. C.A.M.B.O. en In- landschen Marinebond. HELDER—D.W.V. x. De withemden behalen hun overwinning op eigen grond. rst« Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut to De Bilt. Hoogste stand 778.2 te Jan Mayen. Laagste stand 744.3 te Valenlia. Verwachting: Meest matige Z.O. wind, gedeeltelijk be wolkt, droog weer, om liet vriespunt de nachts, overdag lichte tot matige dooi. Het werd werkelijk te gek dat het publiek nog geen enkele maal getuige had kunnen zijn van een overwinning van Helder op eigen ter rein. In den veeitienden wedstrijd is het de witten dan eindelijk mogen gelukken een over winning te behalen in Den Helder. Jammer was het dat het weer niet meewerkte en er slechts weinig publiek aanwezig was. Het ver- eischte dan ook werkelijk den noodigen moed om zijn bivouak anderhalf uur op te slaan in de Bolwegsche voetbalarena. Ware het niet dat een boeienden wedstrijd de strooming van ons bloed gaande had gehouden, zou het wer kelijk geen bewondering behoeven te baren, als onze door den vinnigen, pal in de tribune staanden wind verstijfde ledematen, niet meer in staat geweest zouden zijn ons huiswaarts te dragen. Wij kunnen dan ook niet anders dan bewondering hebben voor een aantal Am- sterdamsche schoonen die de verre reis met de uitverkorenen huns harten hadden gemaakt om van den strijd van Wit-Zwart tegen Geel Zwart getuigen te zijn. Vrijwel gedurende den geheelen wedstrijd heeft Helder gedomineerd, en het was dui delijk merkbaar aan den weinigen samenhang in de Geel-Zwarte gelederen dat er niet meer gespeeld werd met hetzelfde elftal waarmede de competitie werd begonnen, en waarmede zoodanige resultaten werden bereikt, dat een ieder eigenlijk was geneigd DWV als de kam pioenspretendent bij uitnemendheid te bestem pelen. Ziekte en andere omstandigheden heb ben echter zoodanig huisgehouden onder de eerste elftalspelers, dat er van het oorspron kelijke elftal nog slechts een zestal spelers zijn overgebleven Helder speelde in de opstelling waarmede men reeds sinds den aanvang van dit jaar uit komt en waarmede nu vier wedstrijden zijn gespeeld, waaruit totaal 6 punten werden ver overd. Voorwaar een verdienstelijk resultaat. De wedstrijd. Onder leiding van scheidsrechter Veneraa, die wij voor de eerste maal aan den Bolweg aantroffen, welke eerste kennismaking overi gens van zeer aangenamen aard was, trapte Helder tegen den schuin over het veld staan den wind in, af. Er wordt van beide kanten goed aangepakt echter zonder dat de strijd ons gedurende het eerste kwamtïer boeide. De spelers 'ei- den zichtbaar'van den wind en de hevige kou de. Als zij zich echter na eenigen tijd hebben aangepast aan de abnormale omstandigheden wordt daarmede den strijd het aanzien ten volle waard. Helder neemt de leiding. Nadat het doel der gasten reeds eenige ma len op onbegrijpelijke wijze aan doorboring ontsnapt, maakt Burger op zeer listige wijze gebruik van de gelegenheid, dat de keeper zich een uitstapje permitteerde tot op den rand van het strafschopgebied. Op de bekende, wijze is Burger reeds eenige tegenstannei-» gepasseerd als de keeper uitloopt teneinde Burger het leer afhandig te maken, dit gelui* hem echter niet en Burger deponeert den hal in het leege doel. Rust komt met een io voorsprong voor de withemden. De tweede helft. DWV pakt van meet af aan goed aan, het geen door de withemden wordt beantwoordt met een doortastend open spel. HerhaaldelijK wordt het doel der gasten aan een belegering onderworpen, en de tweede helft is ongeveer een kwartier oud, als Godschalk bij een doel- worsteling verraderlijk tegen den onderkant van den deklat kopt vanwaar de bal schuin in het doel springt. Twijfel bij spelers en pu bliekgoal of geen goal. Ook de scheids rechter beraadt zich schijnbaar even en het duurt een paar seconden alvorens de Heider- schare aanleiding krijgt tot juichen. 2o voor de thuisclub. Onbedaarlijk is het gejuich bij deze onge kende weelde, en hoewel de gasten probeerer» door een ver naar voren geschoven positie in te nemen het Helderdoel stormenderhand te veroveren, gelukt hun dit niet direct, daar de witte dfensie gedurende geruimen tijd moedig stand houdt. Had de middenlinie van Helder het offensief der gasten beantwoordt met een flink aanvallend spel hadden zij vermoedelijk hun doel schoon weten te houden, terwijl nu Kenter na eenigen tijd voor een onhoudbaar schot moet visschen. Nadat Helder nog eenige gevaarlijke uit vallen onderneemt welke echter geen resultaat afwerpen, komt het einde met een 2i, err Helder voor de eerste maal in deze com petitie op eigen terrein gewonnen. Nu ook nog den thuiswedstrijd tegen Assen delft gewonnen en dan is alle gevaar geweken voor de withemden. H.R.C. II—K.F.C. II 3—z. De Racers behouden hun kans. s Een bewogen treffen. Deze voor beide partijen zoo belangrijke wedstrijd is geëindigd in een 3—2 overwinning voor de Racers Een zege, die fel betwist is geworden en niet eerder een feit was dan toert het eindsignaal weerklonken had. Ook nu werkte het weder niet bepaald mee om ons een goeden wedstrijd te waarborgen; de wind, van een bijzondere kracht, stond bijna dwars over het veld, zoodat de bal herhaaldelijk uit was en waardoor tevens de spelkwaliteit ge ducht had te lijden. Het was onder deze om standigheden zeer moeilijk spelen voor de spe lers en van hun uithoudingsvermogen werd zeer veel gevergd. Zuiver richten en behoorlijk plaatsen, men kon daarin zelden slagen. Kan daarom de match qua techniek niet ge slaagd heeten, spanning is er daarentegen in meer dan voldoende mate aanwezig geweest; vooral na rust ir. het laatste kwartier toen beide doelen herhaaldelijk het tooneel van zeer bewogen momenten. De uitslag geeft o.i. de verhouding goed weer; de Racers zijn steeds over het algemeen een tikje sterker geweest en waren schotvaar- diger dan de gasten, niettegenstaande het in de voorhoede allerminst wou vlotten, door te langzaam spel en gebrek aan combinatie. De halfback luie bevestigde haar reputatie van een zeer vasthoudende en oordeelkundig wer kende te zijn, er zijn weer bergen werk ver zet, vooral Post liet zich gelden en de Kok debuteerde niet onverdienstelijk. De achter spelers lieten zich een paar kceren in de luren leggen door de verradelijke wind. maar heb ben overigens hun moeilijke opdracht op soms meer dan excellente wijze volbracht. Dc kee per was zeer klemvast; en hee.'t bijna geen fouten gemaakt. De Koogers zijn ons wel wat tegengevallen; stellig hadden wij er meer van verwacht. Niet dat er direct slecht gespeeld is geworden, maar „goed" kan het toch ook niet genoe-m worden. Een bepaald systeem werd niet toe gepast en het opstellen had beter gekend. Dc backs waren niet trapvast en de spil werkte wel hard; maar zonder veel doorzicht. Links buiten, rechtshalf en ook de doelvcrdcdigcr vonden wij nog de beste spelers Voor rust hebben de roodics verreweg het beste van het spel gehad; door getalm voor doel, te weinig rekening houden met den wind

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11