HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 FEBRUARI 1933. Breezand Anna Paulcwna. Wierïngen. Wieringer waard. Schagen. Texel. ^mSDd?5eSems3^ WOrdt raet het op«even kintoen' 122.10 UITVOERING „CONCORDIA". Afscheid van directeur H. B. Schenkels. Na een inleidend woord van den voor zitter, den heer B. de Vries, waarin deze in het bijzonder den heer en mevr. Schen kels uit Den Helder welkom heette en be treurde, dat de oud-voorzitter en lid van verdienste, de heer A. Raap, niet aanwezig kon ziin, ving Zaterdagavond de hannonie- vereenigiing „Concordia" haar concert in de zaal van den heer Jb. Borst aan met eeI) pittigen, vlotgespeelden marsch. Een moeilijke ouverture en een lastig arrange ment van de ponau-wals eischten vervol gens de volledige aandacht van corps en directeur. Het daaropvolgend „Dorn- röschens Brautfahrt" werd met meer ge- mak beheenscht en ontlokte een hartelijk applaus voor het muzikale genot, dat daarmee den bezoekers gegeven was. Voor men tot een nogal vroolijk deel van het programma zou overgaan, achtte de heer De Vries het een geschikt moment om zich tot deh heer H. B. Schenkels te richten, den man, die „Conoordiia" van de oprichting af door alle lief en leed heen geleid heeft en nu, gedwongen door per soonlijke omstandigheden, den diirigeer- staf 'heeft moeten neerleggen. Toen de heer Schenkels het vorig jaar zijn voor nemen te kennen gaf de leidingvaan een ander te willen overdragen, moest men zich daarbij natuurlijk neerleggen, maar men wilde hem toen nog niet geheel los laten. Nu echter vaststaat, dat zijn besluit definitief is, heeft het bestuur hem ver zocht dit concert bij te wonen, omdat men hein niet maar zoo, met stille trom, zou laten vertrekken. Spr. wees op de groote verdiensten van den heer Schenkels voor het muzikale leven in Breezand.. Zijn kennis, z'n be kwaamheid om te leiden, zijn liefdie voor de muziek brachten „Concordia", toen de vereeniging aan concoursen ging deelne men, in den kortst mogelqfcen tijd in de eerste afdeeling. De daarop gevolgde inzin king was aan allerlei omstandigheden, o. a. verlies van goede krachten, maar zeker niet aan den directeur te wijten. Veeleer verdient het bewondering dat hij toen nog zooveel met het corps wist te bereiken. Naast successen ziin teleurstellingen hem zeker niiet bespaard, gebleven, maar spr. hoopte, dat de zonneschijn toch over- heerscht mag hebben. Uw heengaan, zoo besloot de heer De Vries, wordt door ons allen, betreurd'. Maar wij zullen het hoofd niet laten hangen en weten JJ niet beter te kunnen eeren, dan in uw geest door te gaan, en onze krachten aan „Concordia" te blijven geven. De dank van- „Concordia", de kunstlievende leden en andere gemeentenaren brengen we, U niet alleen in woorden doch daarvan mag ook het stoffelijk blijk getuigen, dat we U namens hen mogen overhandigen. Om niet mis te tasten en U in de gelegenheid te stellen iets naar eigen smaak als aanden ken aan te schaffen, hebben wq gemeend het het beste in den vorm van een enve loppe met inhoud' te kunnent aanbieden. Aan mevr. Schenkels werd tegelijkertijd een bloeiende plant overhandigd en; alle aanwezigen sloten zich, met 'een langdurig applaus bij de 'huldiging van den sympa thieken1 dirigent aan. De heer Schenkels dankte voor de tot hem gerichte woord'en en de aangeboden ge schenken. Er wordt tegenwoordig, zoo ging spr. verder, heel veel op concoursen ge- èischt. Met eenmaal repeteeren in de week komt men er niet en daar het me niet meer mogelijk is alles te doen voor de Vereni ging wat eigenlijk noodig is, leek mij de tijd gekomen heen, te gaan, De heer Schen kels besloot met de toezegging altijd bereid te zijn op critieke ©ogenblikken te willen helpen en dien, nieuwen directeur (zijn broer) met raad en daad ter zijdte te willen staan. Over het verdere verloop van den avond willen we kort zijn. De voordracht „Een schets uit de rechtzaal", waarin de beklaag de op z'n instrument de vragen van den rechter beantwoordde, sloeg erg in. In het muzikale .deel van het programma na de pauze kwam c. a. voor de humoris tische marsoh „Werkstaking" waarom on bedaarlijk gelachen is. Het was ook aller malst d'e leden van het muziekgezelschap onder het 'spelen een voor een. te zien ver trekken zoodat tenslotte, na het heengaan van de kleine en het beëindigen van de solo op d'e groote trom, alleen nog maar de maatslaande directeur overbleef. De voordracht „Ketelmuziek" vormde bet slot van den, avond, die, zeker 'door het afscheid van den heer Schenkels een be langrijk tijdperk in het bestaan van „Con cordia" afsluit. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Vergadering van de afd. Anna Pau- lowna der H. M. v. L. op Maandag 27 Febr. in Veerburg. Ontvangsten 1982 f 714.50, uitgaven f 488.94. Het nadeelig saldo van vorige jaren is door het overschot teruggebracht tot f 73.90. Verslag Brouwgerst-commissie. De heer P. Kooiman rapporteert na mens de commissie uitvoerig over de brouwgerstcampagne 1932. De prijzen voor goede kwaliteitbrouw- gerst waren voor den bouwer niet loo- nend, maar er was toch een aanmerkelijk verschil tusscheri den marktprijs en den prijs door de brouwerij betaald. Het ge leverde kwantum stemt tot tevredenheid. Verschillende conferenties zijn gehou den, er is gecorrespondeerd enz. een en ander, teneinde een bevredigenden prijs van de brouwerijen te verkrijgen. De bieraccijns-verhooging bemoeilijkte het verkrijgen van gunstige resultaten. De laagste prijs was f 5.85, de hoogste f 6.75. Er is door de brouwerij niet één monster afgekeurd. Een teler van Iexel werd met 5 tegen 1 stem van levering door bemiddeling der cammissie uitge sloten, tengevolge van de houdidgdiehq aannam, nadat zijn partij was afgekeurd. Van de zijde der brouwerij is geen enkele klacht gekomen. Ter keuring werden aangeboden 152 monsters. Goedgekeurd 101, overschoonen 30, afgekeurd 21. Van de 30, die geschoond moesten worden, zijn er 25 geschoond aangeboden en goedgekeurdalzoo totaal 126 partijen goedgekeurd, die alie werden geleverd en te zamen 898582 K.G. wogen. Hiervan waren 416422 princesse gerst; 409735 K.G. zege en 72425 spratt areher. Texel leverde daar van 613532 K.G. N.V. Heinekens nam af 818400 K.G., de Oranjeboom 80182 K.G. De gerst bracht in totaal op f 566.52-.80. De bruto prijs bedroeg dus gemiddeld f 6.20 per 190 kg, waarvan gemiddeld 20 ct. vracht en 10 ct. provisie per 100 kg afging. Men ontving dus schoon f5.90, geen loonend bedrag, maar toch vrij ge regeld f 1—1.25 boven den Alkmaarschen marktprijs. Zoo is zeker f 10.000 meer ontvangen, dan wanneer de gerst op de markt had moeten komen. De toekomst laat zich niet erg schitterend aanzien. Er is in overleg met het Instituut voor Plantenveredeling en de brouwerijen een vergadering belegd om de brouwresul- taten te bespreken en vérslag uit te brengen over proefveldinkomsten. Besloten werd met een tweetal rassen in het groot proeven te nemen. De rapporteur geeft de uitkomsten van proefnemingen met een 17-tal rassen. De Heinekens Brouwerij is in principe bereid wederom zuivere rasechte partijen van minstens 30.000 kg te koopende Oranjeboom en misschien ook andere brouwerijen eveneens direct of door tus- échenkómst der mouterijen. De prijzen van buitenlandsche gerst zijn ongekend laag. De rapporteur wijst er tenslotte op, dat het er voor de zegegerst niet best voor staat. In de praktijk bleek deze voorna melijk op Texel zeer goed te voldoen. Voor een proef die men nogmaals met dit ras zal nemen kan nog ongeveer 60 ton geleverd worden. Men kan zich daar voor opgeven bij de commissie. Nadat de rapporteur en de voorzitter verschillende vragen en opmerkingen heb ben beantwoord, wordt de heer Kooiman bedankt voor het uitgebrachte rapport en het vele werk, dat met groote nauw keurigheid en ambitie door hem is ver richt. Inleiding P, J. Waiboer. De afd. Den Haag heeft een prijsvraag uitgeschreven luidende: Welke wegen dient de Ned. Landb. in te slaan om zich zoo snel mogelijk aan de gewijzigde om standigheden aan te passen. Er was f 1100 aan geldprijzen uitgeloofd, maar de commissie van beoordeeling vond geen enkel antwoord in aanmerking komen voor een prijs. Wel zijn een vijftal ant woorden van zoodanig belang gevonden, dat men ze tezamen in druk deed ver schijnen. De commissie zegt in het voor bericht niet alles te willen onderschrijven, wat in het boekwerkje, dat de antwoorden samen vormt, staati Aan de hand van dit boekje, houdt de heer P. J. Waiboer een causerie. Als oorzaken van de crisis op land bouwgebied worden genoemd: uitbreiding cultuurgrond, bekend worden van tarwe- soort, die het met minder water kan stel len, machinale bewerking, ziektebestrij ding bij de gewassen, afname van het tarwegebruik per hoofd, vervanging van paard door motor, de strijd tusschen de Staten (autarchie) sociale wetten. In de toekomst zal men zich volgens de antwoorden moeten richten op voor ziening van de binnenlandsche behoeften. Men kan daarbij de grenzen sluiten of trachten zoo goed en goedkoop te leveren, dat buitenlandsche concurrentie uitge sloten is. De „Landbouwvoorlichting" zou hier een taak vinden. Die voorlich ting is ten achter. In pootaardappelen ziet men algemeen een product, dat geen land zoo goed ais Holland kan leveren, (klimaat-omstandigheden) In vetweiderij kunnen we nooit tegen Amerika op. De zuivelfabrieken zijn nog veel te klein zuiverder melkwinning maakt vervoer over grootere afstanden en concentratie van fabrieken mogelijk. Volvette kaas schijnt ook een geeigend product voor ons. Over het algemeen zal men achterstaan bij het buitenland met grove producten en zich toe moeten leggen op qualiteits- producten. De afstand tusschen produ cent en consument zij zoo klein mogelijk, met zoo min mogelijk tusschenpersonen. Er wordt nog|te veel veevoeder ingevoerd enz. enz. Het is onmogelijk in vrij ruilverkeer tegen staten als Japan met een zeer lagen levensstandaard te concurreeren.We zijn in staat geweest de techniek te beheer- schen, maar we kunnen de zaak econo misch niet beheerschen. Misschien gaat de wereld zich wel splitsen in andere eenheden. Als West-Europa zoo'n een heid vormde, zou, zoo meent spr., Neder land er niet slecht voor staan. De heer Waiboer eindigt met het boekje in ieders aandacht aan te bevelen. Volgens de antwoorden is nog veel te verbeteren. Het land is vaak niet goed gedraineerd, de kalktoestand laat te wenschen over, de arbeidsmethode deugt niet enz. Een stroom van vragen en opmerkingen komt na de inleiding los en geeft aan leiding tot gedachtenwisseling. Hippolytushoef. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". In de in de bovenzaal van 't café Veerdig gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van „Herwonnen Levenskracht" zijn de volgende punten tot bestrijding van de T.B.C. behandeld en in voorbereiding genomen, n.1.: Een verloting te houden en het aantal loten te bepalen op 1600 stuks f 0.10 per stuk en de trekking te doen plaats hebben op 29 April a.s. Een propaganda- dag te organiseeren op Zondag 25 Juni a.s. Dien dag te houden kinderfeesten voor alle schoolgaande kinderen van 8 tot 12 jaar, te verdeelen in 4 groepen. Voor deze feesten enkele prijzen beschik baar te stellen, welke door de burgerij zijn geschonken, enz. Na afloop dezer feesten een voetbalmatch te geven. Tevens zal de dag worden bestemd voor den verkoop van bloempjes, alles na aftrek der kosten ten bate der t.b.c.-bestrijding. Ter opluistering zal de medewerking van de muziekvereeniging „Harmonie" worden gevraagd. Verder werd besloten in September a.s. voor gegadigden een autobus te laten rijden om tegenwoordig te zijn bij de opening van het nieuwe Sanatorium te Biithoven, waarna de voor zitter, de heer Kiela, met een woord van dank en krachtige opwekking zooveel mogelijk deel te nemen aan het groote werk der vereeniging, de vergadering sloot. EEN FEESTAVOND. Ter eere van het behaalde kampioen schap van Succes I, wordt op Zaterdag 18 Maart a.s. in »Concordia«, van den heer S. Halfweg, te Hippolytushoef, ieen feestavond georganiseerd. VEREENIGING „T. O. V." Op Vrijdagavond 3 Maart a.s zal in de groote zaal van 't hotel van den heer M. de Haan, te Hippolytushoef, de heer Jorus Ivens, voor T. O. V. een lezing houden over Rusland, welke lezing door een film zal worden geïllustreerd. CONCERT „HARMONIE In »Concordia«, van den heer S. Half weg, te Hippolytushoef, gaf de muziek vereeniging Harmonie, dir. de heer P. Kreijger, van Den Helder, j.1. Zondag avond haar tweede uitvoering, voor hare gehuwde kunstlievende leden. De zagl, was best bezet. Hét programma, bestaande uit een 5-tal muzieknummers en een klucht in drie bedrijven, getiteld »Het Groote Rad», werd evenals vorige week (zie ons blad van j.1. Dinsdag) voor de ongehuwde kunstlievende leden, wederom keurig afgewerkt en viel buitengewoon in den smaak. De Haukes. TER A ARDEBESTELLIN G D. KOOIJ MZN. De teraardebestelling van het slacht offer van de kolendampvergiftiging, den jongeman D. Kooij, had j.1. Zaterdag middag plaats, op de begraafplaats te Westerland. De belangstelling was bui tengewoon groot. In het sterfhuis en op het kerkhof werd het woord gevoerd door den Evangelist, den heer Deen, die tevens namens de familie dankte voor de groote belangstel ling. Diep onder den indruk verlieten de aanwezigen de laatste rustplaats. Den Oever. WOONSCHEPEN IN DE HOFMANHAVEN. In opdracht van de directie der Zuider zeewerken is jl. Maandag een begin ge maakt met het verwijderen van de in de Hofmanhaven liggende woonschepen, het geen in het bijzonder voor de op het droge liggende vaartuigen een lastig werkje is, aangezien deze geheel moeten worden uitgegraven. VERKOOPING. Naar wij vernemen, zal de M.IJ.Z. op 22 Maart a.s. weder eene verkooping doen houden van diverse machinerieën, gereed schappen, materialen, keeten, enz. VEREENIGING VAN ZUIDERZEE- PERSONEEL. Bovengenoemde vereeniging heeft voor Vrijdag 3 Maart a.s. een lezing-avond georganiseerd. Als spreker is uitgenoo- digd de bekende Nederlandsche cineast Joris Ivens. Genoemde heer behandelt het onderwerp »Rusland«, terwijl de lezing zal worden verduidelijkt door een film vertooning. Op Dinsdag 7 Maart a.s. heeft de ver eeniging een algemeene ledenvergadering uitgeschreven in de zaal van den heer Juriën Lont te Den Oever. LAGE WATERSTAND. Tengevolge van den buitengewoon lagen waterstand in de Waddenzee gedurende de laatste dagen, is de zich in de werk- haven te Den Oever bevindende aak »NoIi Timere« van schipper Drijfhout, geladen met 700 ton grint, aan den grond geraakt, waardoor een groote lekkage ontstond. Het ruim geraakte vol water. Bosker's Bergingsbedrijf is belast met het leeg pompen van het schip. De lading grint kon echter geheel worden gelost. De woonarken in de voorhaven van de schutsluis te Den Oever hadden het door den lagen waterstand zwaar te verduren, doordat deze woongelegenheden aan de eene zijde droog en aan den anderen kant, doordat de vaartuigen scheef kwamen te hangen, diep in het water lagen. Als ge volg hiervan is de ark bewoond door den heer Linthout, vol water geloopen en ge zonken, terwijl ook bij andere arken het water door de vensters naar binnen drong. DE EERSTE AUTOVRACHTDIENSTEN NAAR FRIESLAND. Door de ondernemers Doves en Poel, alhier, zijn auto-vrachtdiensten geopend naar verschillende steden en dorpen in Friesland. EEN NIEUWE ZAAK. Door den heer Jb. Lont Jz. te Den Oever, is in het geheel verbouwde en naar de eischen des tijds ingerichte woon- en winkelhuis, voorheen bewoond door den heer Wendel, aan de Zeestraat, een zaak geopend in tabak, sigaren en siga retten, annex een zaak in heeren-mode- artikelen. Het geheel ziet er keurig uit en zal de bezoekers zeer zeker tot koopen lokken. Wij wenschen den ondernemer er dan ook veel succes. UITVOERINGEN „APOLLO". Naar wij vernemen zal de muziek vereeniging „Apollo",, dir. de heer Joh. v. Glabbeek, van den Helder, haar leden- uitvoeringen houden op 4 en 5 Maart a.s., in de concertzaal van den heer Jr. Lont te Den Oever. Behalve eenige muzieknummers zal worden opgevoerd het mooie bijspel „De Ridder van de Kousenband", in drie bedrijven door Henk Bakker. LEZING VAN DEN HEER MUNTINGA Op uitnoodiging van het bestuur van het Departement Wieringerwaard van de Mij. tot Nut van het Algemeen, hadden we Vrijdagavond het genoegen den heer Muntinga, leeraar aan de Rqksland- bouwwinterschool te Schagen, in ons midden te zien om ons het een en ander te vertellen van zjjn reis die hij had gemaakt naar Rusland. De heer J. Koomen als voorzitter sprak een «woord van welkom, in 't bijzonder de Muntinga. Uit de groote opkomst blijkt wel dat zijn onderwerp veler be langstelling. In ons weinig bewogen Nederland is men nog te weinig door drongen van de schokkende gebeurte nissen dezer tijden. Wij hebben thans achter ons een kleine eeuw van demo cratische regeeringsstelsel en eenige eeuwen van kapitalistische voortbrenging. Het democratische regeeringsstelsel leidt in vele gevallen tot behartiging van partij en groepsbelangen. Het kapitalistische stelsel kan de groote schok van de wereldoorlog slechts doorstaan en blijkt zich slecht aan te passen. De heer Muntinga begint dan te ver tellen dat hij met enkele cursisten een excursie heeft gemaakt naar Rusland vanaf 14 Juli—1 Augustus. Allerlei instituten, fabrieken, bedrhven enz. zijn ■bezocht,-doch de tijd is- te kort geweest om een zuiver inzicht te geven. Men was ook te veel gebonden aan de Reis- bureau's. De talrijke aanwezigen hebben met belangstelling geluisterd naar hetgeen spr. ons over toerisme heeft verteld en wat door lantaarnplaatjes met de pro jectielantaarn, verzorgd door den heer Sieswerda, werd verduidelijkt. De reis ging over Berlijn, Warschau, Moskou en vervolgens in de richting van deZwgrte Zee. Wij hebben zoo den indruk gekregen, dat het bij ons in Holland toch nog wat beter is dan in Rusland. De heer Muntinga heeft zich doen kennen ais een onderhoudend verteller en het was werkelijk een interessante beschrijving van hunne excursie. POLITIE. Gevonden een belastingplaatje. Inlich tingen te bekomen bij den rijksveldwach ter Molenweg, Wieringerwaard. I)E TEXELSCHE MARKT. De markt gaf hier heden ongeveer het zelfde beeld als vorige week, alleen waren er iets minder koeien. Ook de prijzen leverden weinig verschil op; voor een goede melkkoe betaalde men pl.m. f170; graskalveren waren er niet; de nuchtere kalveren (waarvan flinke aanvoer bestond) deden prijzen vanaf f 4.— tot f 8. De wolvee-handel in onze gemeente is «*<j| aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank, de hoop uitsprekende, dat allen zich geamuseerd hadden. Gezien het herhaald applaus, veronderstelde de voorzitter, dat zulks wél het geval was geweest. Hierna werd tot de verloting overge gaan, De le prijs, een fraaie fruitmand, werd gewonnen door mej. G. Bakker- nog onbetekenend, er werden enkele Witte; de 2e, een taart, door den heer rammen aan de markt gebracht die 10 a 1- Hin de 3e prijs (troostprijs) door den gulden deden. Wel is er in de afgeloopen jieer c. Dekker. week in t land eenige handel gedreven Een uitnemend gezellig bal volgde, er waien nl. enkele 1'ansche veehouders waaraan oud en jong deelnam; Moge naar hier gekomen om tokschapen te d.e.K. volgend jaar weer zulke prettige koopen, een beste piqs wilde deze echter avonden organiseeren; 't is voor de jonge niet betalen, naar men ons mededeelt leden wel te inspaiming!Jdo*h ongeveer f 19.— per stuk. es» Verder kwamen er wedet enkele zeugen aan de markt, die getaxeerd werden op ongeveer f 23. schrammen deden pl.m. f 12.biggen f 5.— a f 6.Op de boerderijen betaalt men voor de slacht- varkens ongeveer 14 cent per pond. De prijzen aan de èierveiling loopen nu sterk terug; de koude heeft blijkbaar op de productie niet veel invloed, de èén- voer gaat althans met groote sprongen vooruit; de prijs liep ruim 50 cent per 100 stuks terug, men betaalde nu een fon^aan Vorcte gesteld; middenpms (eieren van 60 K.G.) van )De voorzitter> <te heer f 3.50 per 100. deze wordt evenzeer op prijs gesteld, als de taptoes In den zomer. Oosterend. VERGADERING BEGRAFENIS-, ZIEKEN- EN VERPLEGINGSFONDS. Donderdagavond werd in Hotel ,,'t Wa pen van Amsterdam" een gecombineerde vergadering gehouden wan het Begrafenis fonds P. J. Bouma en het Ziekenfonds te Oostenend. Eerst werd het Begrafenis- M. Kikkert, opende de vergadering met een opgewekt woord. Het verheugde spr., dat zoo velen waren opgekomen. Medegedeeld werd ver- m TT der, dat er een schrijven van Prof. De Iexelsche Paardensport-Ver. hield Keesom was ingekomen, meldende, dat het RUITER-AVOND. POLDER WAARD EN GROET. Verkiezing. Bij de Zaterdag j.1. gehouden verkiezing van drie Hoofdingelanden werd herkozen de heer D. Molenaar te Winkel en in de vacature P. Koomen te Kolhorn werd gekozen de heer N. J. G. Geertsema al daar, en in de vacature P. Trapman die zich niet meer beschikbaar had gesteld, de heer J. Breebaart Winkel. Voor de a.s. verkiezing van twee leden van het Dagelijksch Bestuur van den Polder Waard en Groet zijn aan de beurt van periodieke aftreding en herkiesbaar- de heeren A. J. Waiboer, Dijkgraaf te Winkel en de heer P. Kistemaker Sz, Heemraad te Schagen. BOUWEN. Doorde Woningbouwvereeniging »Goed Wonen», alhier, is besloten op het onlangs van de Gemeente gekochte stuk bouw terrein, aan de Lauriestraat een blok van 4 arbeiderswoningen te bouwen. Bestek en teekening zijn ontworpen door den heer Kroon te Oudorp. De be- noodigde gelden zijn bij den Gemeente raad aangevraagd. CONCIËRGE. Door B. en W. dezer gemeente is de navolgende aanbeveling opgemaakt voor conciërge der U. L. school 6 en wel 1. J. Ruig, 2. A. E. Lievens, 3. P. Kort, allen te Schagen. AANBESTEDING. Voor rekening van den heer J. Beste- vaar alhier, werd in de Cérès alhier aan besteed het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Spoorlaan te Schagen. Architect de heer Chr. Dekker alhier. Ingekomen waren 9 biljetten en wel F. Scholten, Schagen, f 5844. M. Schoen, Schagen, f 5840- S. A. Knüwer Schagen, f5658. A. v. Eekeren, Oudesluis, f 53.60. K. Kreijger, Oudesluis, f5227. J. v. Stip- riaan, Schagen, f 5165. C. Blaauboer, Schagen, f5015. M. Schipper, Schager- brug, 4797. G. Koning, Schagen, f4758. De gunning is aangehouden. GESLAAGD. Voor het door de Modevakscholen E. N. S. A.I. D. te Utrecht in den Haag gehouden examen slaagden Mej. Nel Mul als leerares coupeuse en Mej. Jo Boontjes als costumière, beide leerlingen van mej. C. Mul. Zaterdagavond in hotel »Texel«, haar jaarlijkschen feestavond, die een zeer druk bezocht ten deel viel. De voorzitter, de heer H. Keesom, sprak een kort ope ningswoord, hij sprak daarbij den wensch uit dat de geheele avond echt »Ruiter- lijk« zou worden gevierd, opdat allen vol daan huiswaarts zouden gaan. 't Is een zeer gezelligen avond gewor den, er werden verschillende aardige tooneelstukjes en voordrachten gegeven, die door dans werden afgewisseld enkele jongelui waren helaas wat al te luid ruchtig, zoodat vooral achter in de zaal fonds zich in uitnemenden staat bevindt. Hierna werden door den secretaris, dien heer C. Timmer Pz., de notulen voorge lezen, welke ongewijzigd werdien gearres teerd. Hierna gaf de penningmeester, die heer S. Keijzer, verslag- van het financieel be heer. Het fonds telt 656 leden, in 1932 werdien 11 uitkéeringen gedaan, waarvan één le klas uitkeering. Aan een geld- leening van de Gemeente Texel werd deel genomen voor 3000, terwijl op 2 gebou wen le hypotheek werd gegeven van 1200 en 1400, waarvan beide ieder jaar veel van t gesprokene, onverstaanbaarWOrö.t afgelost. De ontvangsten be was. Begonnen werd met het tooneel- stukje »Het huwelijk van Hans«, dit werd opgevoerd door de heeren Jn, Kuip, W. v. d. Wal en G. Koorn. Daarna volgde enkele zangnummertjes van den heer D. Eelman. »Vader in de Bijenkorf« en »De fijnste Dag«. Aangekondigd was een nummer voor paardendressuur (7 ponny's op 't tooneel). Dit was min of meer »Boerenbedrog«, doch 't is wel 't succesnummer van den avond geworden. De ponny's (stokpaard- droegen 1862.80H, de uitgaven 1066, zodüat het batig saldo bedroeg 796.80. Gevoegd bij 'de bezittingen, bedraagt het eigendom van het fonds thans f 9874.99. De penningmeester deelt verder mede, dat het bestuur voorstelt, gezien den gunstigen financieelen toestand, in het vervolg- gedurende 39 weken fondsgeld te innen en 13 weken vrijstelling te geven. Dit voorstel woxdt met algemeen© stem men aangenomen. Het bestuur zal uit maken, welken tijd het geschikst voor vrij- jes) werden bereden door leden van de steliirig van contributie is. Rijvereen., cue onder leiding van een in- stucteur, verschillende paardensport-num mers uitvoerden, carousel-rijden, spring- De heeren Jn. Vlaming en G. Dros, diie die hoeken hebben nagezien, adviseeren tot goedkeuring: der rekening, waartoe wordt concours, enz. Onbedaarlijk werkt deze besloten imitatie op de lachlust. De aftredend© bestuursleden, de heeren Vervolgens werd bq monde van den g_ Eejjzer en a, Brans, worden met alge- Y' v' 4; aan ,en ,eeii meen© stemmen herbenoemd. bracht* voor a?" eee^df^echtoaïr voor ^Bii de roIldvraa«' vraagt de iieer R- v- d- bracht voor al t geen dit echtpaar vooi Vis of er wel rekening gehouden namens (te deelneemsters aan de jachtut we]ke 4 jaar oud zyn. De voorz. zegt, dat fraaie ^bloeiende plant, de heer'Tkker" daar dl°or de led'en' wel eens aan voldaan kreeg een vulpen. Laatstgenoemde sprak eenige woorden van dank voor deze attentie en deelde mede dat hij zal blij ven doorgaan zijn beste krachten voor de paardensport te geven. Vervolgens werd een soort van revue opgevoerd »Oom's Testament«, waarmee men veel succes had. De heer D. Eelman gaf nog de voordracht »Hengelsport«. Hierna hield de voorzitter een korte speech, ook hierin werd het echtpaar Kikkert dank gebracht voor hun vele werkzaamheden voor de paardensport, hun werd een taart aangeboden door 't bestuur. Nadat de prijzen van den paarden mag worden. Hierna wordt 'deze vergadering gesloten en komt de voorz. van het Ziekenf onds aan het woord. De heer IJ. Koppen opent d'e vergade ring, $och daar de heer K. als kastelein niet veel tijd gelaten wordt, geeft hij de leiding over aan den heer R. v. d. Vis, penningm. v. h. fonds, aan wie deze lei ding wel toevertrouwd is. Hierna worden notulen en jaarverslag door dien secretaris, den heer P. Kuqper, voorgelezen. Uit het jaarverslag bleekdat viermaal een bestuursvergadering was ge houden., waarvan één met dte heeren dok toren. Het Ziekenfonds telde 1 Jan. 1933 844 leden. Gedurende 1932 vertrokken 39 sportdag waren uitgereikt, werd een taart 1 S-wonnen werd door den heer SSSTEïi J. v. Zeilen. gezin werdi geroyeerd en l gaf zqn inleggelden 27.21 DenHoorn. 31,60 gezellig bal. Het zeer versterkt Eeiman's- orchest zorgde voor goede dansmuziek. 0^tv^^Yuorschot rente AANBESATEDING BETONBUIZEN. Voor 't Waterschap „de 30 Gemeente Polders" alhier, werd Maandag alhier aanbesteed de levering van betonbuizen. Namen Woonpl. Is ss a CS OS co cs W. F. Stoel, Alkmaar f 6.48 J. C. Rab, Den Burg f 1.10 f2.80 f6.50 J. Dekker, Wieringen 1.35 3.24 7.35 v. Dijk Co, Do drecht 0.96 2.28 6.40 De Valk, Nieuwpoort 0.95 2.12 6.70 Grotius, Gorkum 1.10 2.50 K00I& Wildeboer, Hoogkerk 1.07 2.23 4.95 F. Bos, Alfen a.d. Rijn 1.10 2.45 6.12 A. Hemmer, Friezeveen 7.27 Mellema, Leeuwarden 6.30 De Peel. Roermond 1.52 3.34 7.76 v. Dijk Jr., Alfen a.d. Rijn 1.09 2.25 5.67616.20 Gegund aan v. Dijk Jr. UITVOERING D.E.K. Zaterdag 25 Februari gaf de muziek vereeniging D.E.K. te den Hoorn, voor de tweede maal in dit seizoen een uit voering in Loodsmanswelvaren, te den Hoorn, 's avonds half acht. De voorzitter, de heer Jb. Kiljan, opende de bijeenkomst. Spr. sprak den wensch uit, dat de opvoe ring zou slagen. De directeur, de heer Riteco, was door. ongesteldheid verhin derd geweest de repetities gedurende de laatste twee weken bij te wonen. Dooi de veie zieken had het bestuur besloten slechts één avond te geven, 't Deed spr. genoegen, dat de zaal zoo goed gevuld was. Hierna begon de muziek te spelen, en werden de nummers van 't programma tot voor de pauze afgewerkt, afgewisseld door een paar voordrachten, waarom hartelijk werd gelachen. In de pauze wer den loten te koop aangeboden, hoewel niet zoo vlug als gewoonlijk, werden ze toch bijna alle verkocht. De verloting was ten voordeele van de kas van D.E.K. Na de pauze werd opgevoerd't tooneel- stuk je ,,'t Sprekend portret van OmeToon". Anti-alcoh. blijspel in 3 bedrijven. Ome Toon was een boer, die nog al eens te diep in het glaasje keek, en vooral op marktdagen dikwijls te veel dronk. Hier door gebeurde het meermalen, dat hij veel te duur kocht, 't Was zelfs eens voorgekomen, dat hij met een koe naai de veemarkt ging, deze verkochten weer voor f 30.hooger een andere koe kocht. Later bleek hij zijn eigen koe voor den hoogeren prijs terug gekocht te hebben. Zijn neef beproefde altijd zijn oom van deze slechte gewoonte af te houden, daar op deze manier zijn bedrijf door de flesch op de flesch zou geraken. Ten slotte nam hij den onderwijzer van het dorp in den arm en tezamen beraam den ze een plan. Ze wisten Ome Toon in beschonken toestand bij een fotograaf binnen te loodsen, om daar zijn portret te laten maken. Toen Ome Toon, juist op zijn verjaardag, dit portret ontving en zichzelf in zulk een toestand zag, wist de neef van oom gedaan te krijgen, dat hij een maand lang niet meer zou drinken en lid werd van de «blauwe knoop«. Dit stuk werd zeer goed gespeeld en door de Totaal ontvangsten 6690.86 De uitgaven 'bedroegen 7119.33, zooidat het nadeelig saldo bedraagt 428.47. Het saldo 1931 bedroeg 702.31 en het tekort 1932 428.47, zoodat het overschot in kas 273.94 bedroeg op 1 Jan. 1933. 'Onder d'e leden van toet fonds hadden 11 operaties plaats, 9 keeloperaties, 21 foto's door 18 personen. De kosten hirvam be droegen 15 en 25 en 26 bestralingen a 2.50. Het verplegingsfonds ontving aan con tributie 1740.87 plus voorschot 164.30. Totaal ontvangsten 1905.17 uitgaven 1587.36 Batig saldo 317.81 vorig jaar 304.72 In kas 622.53 Verpleegd werdien te D'en Heldier 38 per sonen niet 498 verplegingsdhgen. Elk lid heeft recht op 5 wéken verpleging, langere verpleging komt voor rekening van den patiënt. Degenen, die van dokter wenschen te veranderen, moeten dit 'den penning meester opgeven, in Juni en December. Door die heeren v. d. Slikke en Brouwer werd de rekening nagezien en in orde be vonden. Hierna volgde bestuursverkiezing. De penningm., de heer R. v. d. Vis, die her kiesbaar was, werd herkozen; in plaats van den heer D. Brouwer, die niet herkies baar was, werd tot commissaris gekozen de heer J. Bakker Pz. De voorz. diankt den heer Brouwer, die altijd op zijn post is geweest voor alles wat hij voor 't fonds heeft gedaan. Het bestuur stelt voor het tekort van het Ziekenfonds van het saldo Verplegings- fondls af te nemen, 400, zoodat dit een saldo krijgt van 222.53. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Het "bestuur meent, dat in deze slechte tijden verhooging van contributie niet wenschelijk is. Van er Hellema is een schrijven inge komen, waarin vermeld wordt, dat deze geen nieuwe leden meer aanneem:, De heer A. Ellen stelt voor, bij de dok toren op eenige verlaging aan te dringen. Het bestuur zal stappen in die richting doen. Hierna werdl de vergadering gesloten.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 13