iiiii Malton 2 'tttó wilt Uwnl §amm fieenf 'TWEEDE BI AH HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 FEBRUARI 1933. Gemeerstesraad van Den Heider. Visschei ij. Gemeentebegrooting. Stadsnieuws. de zaak de van niet weder komen der haren bij c6 fl :g> 1102 11 21 12 1811 22 Burgerlijke Stand van Den Helder Licht op voor aile voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 28 Febr18.05 uur. Woensdag 1 Maart ,18.06 Geslaagd voor le stuurmna voor de groote stoomvaart, onze stadgenoot, de heer 1'. Katoen. ZWAKT. De re dbank te Alkmaar heeft heden de heer De Zwart veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 7 maanden preventieve hechtenis. AANBESTEDING. Dooir den architect; J. J. van der Leek werd Maandagmorgen in liet „Kegelhuis" aanbesteed het verbouwen van een bakkerij met winkel en bijkomende werken aan de Keizerstraat no. 124—126 alhier. Inge schreven was als volgt: H. Lastdrager, Den Helder 11.492; M. C. van der Plas, Den Helder 10.780: W. F. Labout, Den Helder 10.325; A. Couperus en J. Mod der, Heer Hugowaard 10.048; C. Goes, Den Helder 9975; G. Groot, Den Helder 9865; A. Bolt, Den Helder 9600; P. Tuin, 't Zand 9400. GEM. VERPLEEGHUIS KERKGRACHT. De bewoners werden Zondagavond ver rast met een gezelligen muziekavond, die welwillend gegeven werd door een orkest, gevormd uit de leerlingen van de muziek school van den heer Tj. Dito, Weststraat. Mei. Oorrie Korver, zang; Mevr. Maas Grij'ff, piano; de lieer Wilmse, violoncel. Het geheel stond onder leiding van den ïieer Dito. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Wij herinneren hierbij nog eens onze lezers aan de tentoonstelling die gehouden wordt op morgen Woensdag 1 en Donder dag 2 Maart en georganiseerd is door bo venstaande vereeniging. Een 20-tal fabri kanten en winkeliers nemen hieraan deel. Het geheel wordt opgeluisterd door mu ziek. Niemand verzuime deze tentoonstel ling te bezoeken. Men leze, vooral de advertentie in dit blad. DE FILMVOORSTELLING VAN A.S. DONDERDAG. Daar het practisch niet mogelijk is de geheele stad huis aan huis af te werken voor den kaartverkoop der filmvoorstel ling van Donderdag a.s. ten bate van de kas van het plaatselijk crisis-comité, wordt er de aandacht op gevestigd, dat kaarten hiervoor ook aan ons bureau ver krijgbaar zijn. Laat ieder dus, teneinde niet te worden teleurgesteld, zich tijdig van een of meer dere kaarten voorzien. De toegangsprij zen voor deze filmvoorstelling bedragen de helft van de gewone, n.1. 50 en 30 cent. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. In de week van 21 tot en met 27 Februari 1933 werden in het handelsregister te Alk maar o. m. de volgende opgaven inge schreven: Nieuwe zaken: Café Holland", Kanaal weg 138, Den Helder. Rudi Zimmermann, kapper, Heetor Trenbstraat 74, Den Hetóier. W y'z igingeii C. Huisman, Weverstraat 89, Den Burg, Filiaal gevestigd te Texel. WERKLOOZEN EN DE LEESZAAL. Zooals men weet, is de Openbare Lees zaal gratis toegankelijk voor lederen, in woner en kan men de daar ter lezing lig gende bladen en tijdschriften inzien. Wij meenen ©venwel goed te doen er nog eens speciaal op te wijzen, dat vooral werkloo- zen hier een dankbaar terrein vinden, waar zij hun vrijen tijd, zooal niet direct pro ductief, dan toch nuttig kunnen maken door het raadplegen van de vele boeken en tijdschriften op elk gebied, waardoor zü zich meer algemeen kunnen ontwikkelen. Bovendien vinden zü er een menigte dag en ook vakbladen, door middel waarvan het hen wellicht mogelijk is te solliciteeren. Nog te velen zijn er, diie uit een soort beschroomdheid niet naar binnen durven, hoewel zij gaarne van de instelling ge bruik zouden willen maken. Zü mogen bedenken, dat de Leeszaal is een o p e n- bareinstelli n g, waar iedereen vrijen toegang heeft. „MUSIS SAC RUM". De directie van „Musis Sacrum" ver zoekt ons mede te deelen, dat het haar ge lukt is, „The 2 Cavellis", accordeonisten van groote reputatie, o. a. bekend door hun optreden bij Faveur en voor radio en grammofoon, twee dagen naar Den Helder te krijgen, n.1. Zaterdag a.s. en Zondag. ZANG-, RECITEER- EN ORKEST VER EENIGING „HARMONIE". Uitslag der gehouden trekking waarvan de prijzen afgehaald kunnen worden bij Mej. N. Kleijn, Molenstraat 178. 1465 178 184 DE RECLASSEERING ROEPT.... de hulp in van hen die in dezen donkeren tijd nog iets kunnen geven om het werk der Reclasseering niet de dupe te laten worden van de beperking der Rijkssub sidies. De Reclasseering roept met te meer kracht omdat juist in dezen donkeren tijd het werk der Reclasseering nog meer noo- Idig en nuttig is dan inty'cien van voor- spoed. I Wil het ruim 100 jaar bestaande „Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen" haar werk kunnen handha- I ven en ontplooien, dan zijn behalve per sonen die zich voor het werk geven, ook noodig personen, die geld voor het werk geven. Wat is dit werk? De „naam" van het Genootschap, stam mend uit ouden tijd, leidt allicht op een dwaalspoor. Het doel van het Genootschap is niet „de zedelijke verbetering der gevangenen". Wjj weten heel goed. dat als wü aan het „zedelijk verbeteren" gaan, we zouden kunnen beginnen bij ons zeiven en zouden moeten eindigen bij ons allen. Het doel van liet Genootschap is rnen- schen die gederailleerd zü'n te reclassee- ren. Tegenwoordig zijn de meeste perso nen, dei door 't Genootschap worden „ge holpen, niet eens „gevangenen". Het werk van het Genootschap beoogt allereerst om, als daartoe termen aanwezig zijn, ,de men sehen niet tot „gevangenen" te zien wor den of verworden. Het leven is een doolhof van paden, van kromme en rechte, van goede en slechte. Het is geen wonder, dat menigeen zü'n koers kwijtraakt en via een krom of slecht pad terecht komt "bij „Vrouwe Justitia". De etiquette bracht vroeger mede, dat zoo iemand dan verder met het etiquet „misdadiger" bestempeld, via de gevan genis weer in den doolhof dier paden werd teruggezonden, zonder behoorlijk te zijn bijgelicht om beter den goeden weg te kunnen vinden en houden. Tegenwoordig strekken 't Genootschap en andere Reclasseerings-instellingen den verdoolde de helpende hand toe en dragen, als daar termen voor aanwezig zijn, liet hunne er toe hij, hem, dank zij de „voor waardelijke veroordeeling" veelal langs de I gevangenis naar betere wegen te leiden. S Hoe het Genootschap dat doet? In de eer- ste plaats door den Rechter in rapporten .over den delinquent en zijn omstandighe- den onpartijdig in te lichten. In de tweede plaats door het toezicht te aanvaarden en i uit te oefenen op een „voorwaardelijk ver oordeelde" of „voorwaardelii'k-B:et-ver- volgde". In de derde plaats door ontslagen gevangenen de helpende en leidende hand I te bieden. De Neder lamdsche straf rechter heeft met ©en modern tempo de moderne begrippen op het gebied van het strafrecht toegepast em heeft het groote voordeel der reclassee ring leeren kennen en erkend. Men heeft er geen idee van hoevelen, die gestruikeld waren, door de Reclasseering weer op de been geholpen en op het goede pad geleid zijn. De bedragen die aan de Reclasseering worden tenkoste gelegd, wórden tien en meervoudig bespaard, deels door de „ver minderde", deels door de ondanks de groote bevolkingstoen0 r,:"t "*^1 misda- 1 digheid'" Ook de Haagsoitó ut-pan,eiuonten erken nen de gunstige werking der Reclassee- 1 ring. (Nog pas dezer dagen heeft ook de Minister van Defensie een aanschrijving laten uitgaan, waardoor ook bü die mili taire Rechtspraak de Reclasseering meer tot zijn recht zal komen. Maar de koorden der beurs worden in Den Haag zoo toege snoerd, dat ook voor erkend nuttig werk minder beschikbaar wordt gesteld1. Zoo is het Genootschap genoodzaakt 0111 wat het uit de open hare kas niet meer ont vangt, uit openbare collecten te ontvangen. Op Zaterdag 4 Maart a.s. zullen in onze gemeente op straat en langs de huizen re- classeeringsspeldjes worden verkocht. De Reclasseering roept de hulp in van hen, die willen medewerken als collectant en van allen, die op dien dag een speldje kunnen koopen. Geeft 11 op aan het secretariaat, zoodat u de uitnoodiging voor de vergadering van Vrijdagavond, waar een en ander zal wor den besproken,, tijdig zal bereiken. Het Comité van Uitvoering: Secretariaat: Koningstraat 87. DE NAR UIT I>E MA REMMEN. Vergadering van Maandagavond 8 uur. Afwezig met kennisgeving de heer De Njjs. Aan de orde is g tl ld c ti G s tn tl G w G VI :Gr 3 3 1 1692 732 31 2 87 1974 32 3 1925 13 1729 23 1589 33 4 501 14 1336 24 1805 34 5 420 15 437 25 144 35 6 1818 16 64 26 68 36 7 1687 17 1956 27 1935 37 38 8 33 18 1074 28 1147 9 1813 19 1367 29 1673 39 10 324 20 1779 30 1326 40 673 60 1171 936 Lezing van ds. P. H. Borgers. Gisterenavond hield ds. P. H. Borgers in de Luthersohe Kerk een lezing over het boek „de Nar uit de Maremmen", het be kende werk van het schrijverspaar C. en M. SeharteniAntink. De baten van deze lezing waren bestemd voor de kas van de Luthersche Meisjesvereeniiging, welke ver eeniging binnenkort een congresje hoopt te houden, waaraan natuurlijk nogal kos ten zijn verbonden. Het is de bedoeling dat een drietal lezin gen wordien gehouden met een tussohen- ruimte van veertien dagen en de lezing over de „Nar uit de Maremmen" is dus de eerste. De volgende is op 13 Maart en dan houdt ds. Borgers oen lezing over Torjo- hiko Kagawa, sociaal en religieus hervor mer van Japan. De trilogie „de Nar uit de Maremmen" wordt gevormd1 uit de deelen Massa.no, Flo rence en de Eeuwige Stad en liet schrij verspaar Scharten—Antink geeft hier blijk van en gemeenschappelijke visie zooals maar zelden wordt aangetroffen. Uitstekende persoonsbeschrijvingen wor den ons in het hoek gegeven, benevens interessante natuurbeschrijvingen. Behal ve het leven van den hoofdpersoon, den schilder Renato Focardi, behandelt het boek ook het Fascisme. Hierbij moet men in het oog houden, dat de schrijvers de kernbeginselen van het Fascisme reeds de hunne noemden, lang voordat er over Fas cisme gesproken werd. De gebeurtenissen in het hoek over'het Fascisme en Commu nisme vermeld, zijn historisch. De persoon van Focardi is ontleend aan den Toscaan- schen schilder Giovanni Fattori. Eenige historie is er wel, (ioeh de juiste levens loop van Fattori vormt de geschiedenis van Focardi niet. Allereerst maken wij konnis met Fo cardi in Massano, waar hij in oe vrije na tuur leeft. Wii leeren hem kennen in zijn velerlei stemmingen, zijn verhouding te genover zijn zoons en wii maken kennis met zü'n excentriciteiten. Voorstel tot aanschaffing eener installatie voor het reinigen van vischkisten. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: In Uwe vergadering van 7 dezer be sloot U ons College een crediet toe te staan voor den aankoop van 1000 haring- kisten. Tengevolge van deze aanschaffing zal het aantal haringkisten straks 2000 bedragen. Voor het schoonmaken dier kisten wordt elk jaar gedurende het haring seizoen een losse kracht in dienst ge nomen. Ook dit jaar geschiedt zulks. Nu echter het aantal kisten verdubbeld is, zal één persoon het werk niet meer naar behooren kunnen verrichten. Grondige reiniging van de kisten is evenwel nood- zakelyk, wil men spoedig bederf van de visch voorkomen. De Directeur der Gemeente-Reiniging en Plantsoenen, met wien deze aange legenheid door het betrokken lid van ons College is besproken, is van meening, dat ook in het vervolg de kisten afdoende door één man kunnen worden schoon gemaakt, wanneer deze de beschikking krijgt over een mechanische reinigings installatie. Deze installatie heeft het voordeel, dat twee kisten tegelyk kunnen worden gereinigd en dat zij, door ver wisseling van enkele onderdeelen, ook geschikt is voor het reinigen van den steiger en van de bestrating. De construc tie is voorts zoo eenvoudig, dat voor de bediening geen byzondere vaardigheid vereischt wordt. De kosten van aanschaf fing bedragen, met inbegrip van die der onderdeelen, f465.-. Voor het onderhoud kan door den Dienst van de Gemeente- Reiniging en Plantsoenen worden zorg gedragen. B. en W. stellen voor tot aanschaffing 'hiervan over te gaan. I De heer Bogaard is van meening, i dat het bedrag beter aan een meerdere I arbeidskracht kan worden besteed en is j tegen deze aanschaffing. I De lieer Schoeffelenberge r sluit kleinkind. Talrijke prachtige tafereeltjes ^ich daar bij aan. tiiaa/Ui.on EWnWh »n SUvm w.nv-dipn in het i jje ileer Dot meent, dat er evengoed nog een persoon bij moet komen om het toestel te bedienen. Wethouder de Boer zegt dat de toe- Hü komt in Florence, ziet daar 3e gru welen van de botsingen tusschen fascisten en communisten. Hü keert weer naar Mas sano terug, doch er is iets dat hem weer naar Florence trekt en dat is zijn klein zoontje Siivio; het kind van zü'n oudsten zoon Ottavio. In de stad valt hij door zijn eigenaardige klteding en handelwijze zeer op. Prachtig is hier zijn verhouding geteekend tot Pia, de moeder van den zoon, die van moord, wordt verdacht, Felle critiek levert hij op de moderne toestanden (het beek handelt in Italië eenige jaren na den oorlog) en in zijn woorden leggen de schrijvers hfin critiek op de wereldsehe amusementen. Hij krijgt den naam van „de gek uit het gat Mas sano". Hü wordt voor gek verklaard, maar inderdaad heeft iiij een profetischen blik 0)i het leven en de holle leegheid daarvan. Door de verwijdering tusschen zijn zoon en diens vrouw moet hü een groot offer brengen. Hierdoor kan hü Siivio niet meer zien. Hierin staat hij gelijk met Abraham uit den Bijbel. Dit offer maakt hem oud. Hij vindt troost bü de jeugd; zijn leerlinge Flavia en haar man Gian Carlo, een ent housiast Fascist. In den spiegel ziet hij, dat zijn oude oogen nog schitteren. Ook de kunstenaar Focardi wordt ons geteekend. Hij kan niet schilderen wan neer hü niet geïnspireerd ia De diepe zin die in zijn werk ligt maakt, dat hij lang miskend is. Een zijner scheppingen, het „Witte Paard", heet in zijn gedachten „Eenzaamheid". Eenzaam is hü i(1 zü'n le ven geweest, In „de Drie Blinden" stelt, hij de blinde raensebbaid voor, dit schilderij wordt niet begrepen, de menschheid wil niet inzien, dat zii blind is. Focardi is dte kunstenaar van liet Fas cisme. Hü schildert den opmarsch naar Rome, welk stuk door Mussoliiii in een onderhoud met hem het hegrijpvolste woord van het Fascisme wordt genoemd. Focardi als mensoh leeren wii kennen in de verhouding tusschen grootvader en tusschen Focardi en Siivio worden in het boek gegeven. Dan komt het .afscheid met Siivio en ontroerend wordt beschreven wat dat afscheid voor hem beteekent. Tragisch is voor hem het leven met de vele wissel valligheden, met de innige vreugde en met het diepe leed, dat alleen hij getroost en gerust kan dragen, die het weet en gelooft met de woorden van het oude Duit- sche versje: „Es ist bestimmt in Gottes Rat dasz man von Liebsten dasz man hat, musz scheiden". Hierna begaf spr. zich nog in een vrij uitvoerige beschouwing omtrent het. Fas cisme, waarin zoowel het pro als het contra werd besproken. De avond werd besloten met de innig mooie laatste bladzijden van het boek. Er was in het laatst der vorige week eenige meetdere vangst van bot. Het was wel niet buitengewoon veel, maar het stemde eenigszins hoopvol, dat er althans zich eenig meerder leven toonde. stand dezelfde blijft 1 het aantal visch kisten, dat moet worden schoongemaakt, is verdubbeld en vandaar dat B. en W. thans met deze bylage komen. Zy hopen met één werkkracht klaar te kunnen komen. De heer Bogaard wijst erop, dat steeds twee menschen dit werk gedaan hebben en acht het niet wenschelyk deze installatie aan te schaffen, waarvoor het bedrag van f 465.liever een man aan te stellen. Met mechanisatie wil spr. liever wachten tot de geheele reorganisatie van den afslag is geregeld. Wethouder de Boer dupliceert. Er hebben B. en W. klachten bereikt, omtrent onvoldoend schoonmaken der kisten en -mede daarvoor is zoo'n installatie noodig. Wy mogen mechanisatie van den arbeid niet tegenhouden. De heer Biersteker is het hiermee eens. Waar blyven wij als wy zouden Met de garnalenvangst blijft het slecht willen tegenhouden een mechanisatie der gaan. Al stemmen de geringe vangsten bedrijven. Spi. ondersteunt het voorstel tot de overpeinzing, dat de afsluiting van van de Zuiderzee ook hiervan de oorzaak zou Sluiting duinen. Tien jaar lang hebben wij gevraagd naar den weg door de linie en het is zeer wenschelyk, dat deze zaak spoediger haar beslag krijgt. Spr. hoopt dat dit jaar de zaak weer tot genoegen geregeld wordt. Zoolang dat niet is geschied, kan ook iniet over een weg door de duinen worden igesproken. Emmerstelsel. Reiniging. Twee jaar geleden werd het ons al toegezegd, maar het wordt erger in plaats van beter. Vroeger moesten ze om 7 uur van de straat af, thans staan ze er om half 9 nog. Voor het stelsel behoeven we toch geen onderzoek van twee ingenieurs af te wachten! Laat men eens een begin maken ermee. Fonteintje in de scholen. De wethouder heeft reeds toegezegd, dat hiermee een begin zal worden ge maakt, Wordt het geen tijd de school in den ouden Heider eens afdoende te moderniseeren School buitengewoon L. O. Daar liooren we niets meer vanhoe staat het ermee? Wel wordt gesproken over traineeren door Ged. Staten van de dure plannen, maar dat is al een jaar geleden. De toestand is zeer ongewensclit, dat hier in twee scholen les gegeven wordt. Ook heeft spr. hooren verluiden, dat men de school in den ouden Helder, die de Comeniusschool niet hebben wilde, om dat zy niet goed genoeg was, onderdak wil brengen. Daartegen protesteert spr., het betreft hier kinderen, die meer dan anderen, goed onderwys noodig hebben. Straatverbetering. Hoewel we het op prijs stellen dat de straten en hoofdwegen goed zyn voorzien, moet ons toch van het hart, dat uitsluitend de hoofdstraten worden onderhanden ge nomen, thans wederom Singel o.a., hoewel die al eens lierbestraat is. Het wordt tijd, dat nu ook de binnenstad aan de beurt komt. Er wordt nu gesproken over de Schager buurt, maar die heeft ook nieuwe riolee- ring noodig. Beter is dan nog een jaar met de bestrating te wachten en eerst den grond wat te laten vast worden. Atorbinding Javastraat. Ook dit is een zeer belangrijke kwes tie; er komen nu weer 74 woningen van Geervliet etc. en de zaak van een tunnel is urgent geworden. Met medewerking van de Holl. Spoor zal het niet zoo duur worden De heer Biersteker: Zoowat2ton! De Leer Boogaard: De heer Van Breda had een raming van 'n f 80.000. en het is nu een goedkooper tyd en zal eerder minder kosten. Besteksbepaling. Publieke werken. Speciaal arbeidstyden voor chauffeurs bespreekt spr., die dikwyls meer dan erg worden overschreden. Er zijn chauffeurs, die na hun eigen dagtaak nog voor de gemeente werken tot 's avonds laat. Buitenlandsch Overzicht pag. Feuilleton B. en W. In stemming gebracht wordt de bylage r t aangenomen met 12—7 stemmende zijn, toch mag met over het hoofd worden heeren Boogaard, Minnes, Speur, v. d. gezien, dat ook de berichten van om den j Veer, Terra, Tiessen en Sclioeffelenberger Zuid gewagen van schaarsche vangsten. stemmen tegen; blanco de heer Kraak. Hierna is aan de orde de Radio-programma De candidaten der R.-K. Staats- partij voor de Tweede Kamer- verkiezing Twee Columbiaansche kanon- neerbooten in den grond geboord Een commissie van onderzoek in-> zake de geest in de weermacht en de krijgstucht Wrijving in de Onafhankelijk So cialistische partij De memorie van antwoord inzake de wijziging van de Crisispacht- ivct 2 Tekort aan de Indische beroepspersoneel bij marine Relaas van de overgave van „De Zeven Provinciën". Het schip was niet gevechtsklaar Gevecht met stroopers op hei Kroondomein Een rangeerder in Den Haag door locomotief overreden en ge dood Een jonge vrouw te Amsterdam in brand geraakt. Aan de gevol gen overleden De strijd om de Chineesche pro vincie Jehol Geïllustreerde pagina over de muiterij op „De Zeven Provin- Provinciën" Het Rijksdaggebouw te Berlijn door grooten brand gedeeltelijk verwoest. De dader, een Neder- landsche communist, die reeds een bekentenis heeft afgelegd Het rauwe teven der Heldersche zwervers (art. Yvel Dlaumurg) De Belgische oorlogsbegcooting ruim 180 millioen frs. lager De handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten z 7, 7i 3 8 Spr. Weliswaar kwamen daar in den regel om dezen tijd geringe vangsten voor, ter wijl er hier dan juist flinke vangsten gar nalen te boeken vielen, zoodat het toch niet onmogelijk is, dat de afsluiting der Zuiderzee ook dezen terugstand in den vischstand op haar geweten heeft. Met de haringvisscherij wil het nog niet te best boteren. De grootste aanvoer is nog van de kommen. De aanslag op On rust is tengevolge van het onstuimige weer aan de begrooting houden, een groote belemmering voor de trekkers, I ,^e a e in di en in g de r be g roo- daar de zegen uit te roeien. Voor het j1111 ,ls. een ernstig euvei, ook het vorig Huisduiner strand was de heerschende•'"vj,. het'voorwoord komt het Col- wind van thans eertijds gunstig om daar 1 lege een pluim toe; nog nimmer hebben Algemeene Beschouwingen. De S.I). raadsfractie aan het woord. De heer Boogaard spreekt namens de s.d. fractie. Zü wil geen politieke beschouwingen houden, alleen zich enkel de visscherij uit te oefenen: het strand echter heeft daar dusdanige wijzigingen ondergaan, dat het uitoefenen van het bedrijf al grooter moeilijkheid ondervindt. Toch poogt men nog de zegen uit te schieten. Ook de kuilvisscherij boekt nog niet veel resultaat. LANTAARNPAAL GESNEUVELD. Hoewel bij de behandeling van de be grooting wordt aangedrongen op zuinig heid t.o.v. de straatverlichting in het alge meen, trekken de heeren automobilisten zich hier weinig van aan, en doordat wy hiervan tot nu toe geen statistiek aanleg den, kunnen wij niet vermelden, de hoe veelste lantaarnpaal gister sneuvelde by de „Botbrug", als gevolg van een aanrij ding door een auto. AUTO-BOTSING. Maandagmiddag kwamen twee luxe auto's niet elkaar in botsing op de Loodsgracht, doordat zij elkanders signalen niet had den gehoord, op het oogenblik dat een dei- wagens uit de Ooststeeg komende de Loodsgracht wilde oprijden. De materieele schade aan de beide auto's was vrij groot. Procesverbaal werd opgemaakt. van 25 tot en met 27 Febr. BEVALLEN: F. C. v. d. BeekBlok, z.; C. v. LunsenBremer, d.; A. Groot huisWezel, d.; J. Kramer—Dirks, z.; A. A. Huig—v. d. Blink, z.; H. Kramer Walraven, z.; G. Uipkes—Smit, d.; M. RiemersCzech, d. OVERLEDEN: G. Wagemaker, 33 j.; Wed. H. de Vries, 63 j.; A. M. J. v. Seu- meren, 59 j.; A. Veen, 64 j. wij ëen zoo volledig overzicht gekregen over de geheele begrooting. Overigens refereert spr. zich aan de Nieuwjaarsrede van den Burgemeester en dankt het College er voor, dat het zonder eenigen aandrang met voorstellen voor sociale herzieningen is gekomen. Noemenswaardige veranderingen zyn niet voorgesteld, geen belastingverhoo- gingen, en'het moet voor het College dankbaar zyn aldus de begrooting te kunnen indienen. De belasting konden we met rust laten en dat is een belangrijke factor, waar voor een paar jaar terug de men schen om de hooge belastingen wegliepen. Het is wel goed dat eens wat rust in deze materie komt. De s.d. raadsfractie zal gaarne zien, dat er geen wijzigingen in de belasting komen, hoewel wjj nooit schroomden als het noodig was voorstellen te doen. Wachtlokaal Zeedijk. dringt aan hiervan nog eens werk te maken; het heeft er altyd gestaan, ten bate der visscliers. Buitenhaven. Destyds is toegezegd als er een nieuw havenkantoor zou zijn, dat daar de toe stand zou opgeknapt worden, er zouden banken worden geplaatst enz. Hooren wy' daar van Abattoir. Hoe staat het hiermee? Het blijft altijd bestaan, dat de meerlingen in de fin. Cie verdeeld zyn, maar men kan dan toch een meerderheid- of een minderheids rapport indienen Het wordt tijd dat de Raad eens tot een uitspraak komt. Woningstichting. Wy hebben gevraagd of het College zich met Woningstichting in verbinding stelt en het College zegt dit toe indien er behoefte bestaat daaraan. Spr. vérwyst naar het rapport der Woningcommissie, waarin medegedeeld wordt, dat circa 150 w-oningen niet meer aan de gestelde eischen voldoen. Dit is aan het College bericht. Wy hebben dat als Raad nooit vernomen en het is noodzakelyk dat deze zaak ter hand worde genomen. Er is een groot tekort aan woningen in den prijs van f 2.50a f 4.—, duurdere worden van particuliere zijde voldoende gebouwd. Woensdag 1 Maart. Heldersche Jaacbeurs, Casino. Donderdag 2 Maart, Heldersche Jaarbeurs, Casino. Feestavond Vrijz.-Herv. Kerkkoor, ge bouw U.S.O. 8 uur. Filmvoorstelling Crisis-comité, Tivoli 8 u. Precariobelasting. De fractie is er niet tegen, maar gaarne zullen wij de desbetreffende verordening zien. Centrale boekhouding. Hoewel de beide commissiën zich met de voorstellen inzake de technische her ziening konden vereenigen, achten wü het toch ongewensclit op dezen weg voort te gaan en by elke begrooting weder met dergelijke voorstellen te komen. Laat het college dan in de loop van het jaar met een nieuwe regeling komen. Zwembad. Hiervoor is geen bedrag uitgetrokken, hoewel het een urgente zaak is. Nu wordt het weer Maart eer deze begrooting ge heel afgewerkt is en is het seizoen alweer te ver gevorderd, want dan moet het ge heele ontwerp nog worden uitgewerkt. I Kan het college mededeelen plannen zyn? De heer Biersteker en de zieke maatschappij. De heer Biersteker vangt zijn be schouwingen aan met opmerkingen om trent onze zieke maatschappij, voor wel ker genezing nog niemand liet middel heeft gevonden. Ook over den aard dei- ziekte zyn de geleerden het niet eens; een zuivere diagnose stellen is dan ook wel zeer moeilijk, meent spr. Sommigen schui ven de geheele schuld op het kapitalisme; spr. wil hierover geen breedvoerige dis cussie, doch constateert alleen. „De moreele inzinking" zou spr. de ziekte wil len noemen, waarmede echter geen diag nose is gesteld. De geldziekte, die zich onder verschillende vormen vertoont en die in meerdere of mindere mate het ge heele maatschappelijke leven beheerseht. De ziekte uit zich in waardevermindering van het geld, waaraan alle landen van Europa dreigen tenonder le gaan. In ons land gelukkig nog niet, al lijden ook wij aan de geldziekte. Ook by ons is de toe stand ernstig en vereischt hü een ver standige behandeling. De bronnen, die den staat steeds nieuwe levenskrachten moeten toevoeren, brengen veel minder dan voorheen, de Ryks Inkomstenbelas- Ercg bijvoorbeeld 100 millioen gulden, en wat de voor .1934 wordt een tekort op de begroo- 'ting verwacht van 30 millioen. Geldziekte en verhoogde bloeddruk! Deze geldziekte, deze bloedarmoede, al dus gaat spr. verder, is ook by andere overheidslichamen waar te nemen* provin ciën en gemeenten. Verschillende ge meenten zijn uitgeput en kunnen niet lan ger op eigen beenen staan. Niettemin sleepen ze zich voort, hun ondergang tegemoet. Andere gemeenten heeft men geweldige operaties doen ondergaan om ze in het leven te houden. In het algemeen kan men gerust zeggen, dat er geen enkele gemeente in Nederland is, die niet door de geldziekte is aangepakt. Ook onze gemeente heeft 't te pakken. Schijn baar volkomen gezond, met blosjes van welvaart op de wangen en toch ook patiënt, wiens gezondheidstoestand niet zonder zorg is. Als men nu vraagt in wel ken vorm de geldziekte zich hier voor doet, dan is mijn antwoord: verhooging van bloeddruk! Voor ieder, die ook maar eenigszins thuis is in liet leven van onze gemeente- begrooting, zal dit duidelijk zü'n. Immers, de cijfers, die in het voorwoord van de be grooting 1933 zijn aangegeven, doen dit zien. Onze onstabiele financiën, Spr. brengt een woord van erkentelijk* heid' en dank aan het Ooilege van B. en VV. voor de overzichtelijke wijze waarop de cijfers in het Voorwoord zijn verwerkt en utieengezet. Spr. zal in zyn algemeene be schouwingen uitsluitend de groote lijnen der begrooting volgen. Naar spr. meening, is door het College weinig rekening ge* houden met de gebiedende noodzakelijk heid om onze financiën te stabiliseeren, of wel de uitgaven meer te doen aansluiten aan de veranderde levensomstandigheden, Spr. zal hierover niet veel zeggen, aange zien dr. Feenstra Kuiper bü de behande ling van het bekende Kortingswetje in Augustus 1933 reeds het standpunt der fractie heeft uiteengezet. Kennende de meeningen van dezen Raad, zullen wij, zegt spr., nu ook niet met voorstellen komen tot vermindering. Wel willen ivy even stipuleeren, dat onze financiën, door het niet toepassen van eenige korting, mefc pl.m. 30.000.— extra belast zijn. Of dit een verstandige politiek is, meenen wjj, dat aan twyfel onderhevig is, temeer nog, omdat zich dit later nog wel eens in dub bele mate kon wreken. Veel inkomens verminderd, Spr. wijst er op, dat er zeer velen in onze gemeenten zijn, wier inkomens ver minderd zijn waarvan de neringdoenden den terugslag ondervinden, terwijl daar tegenover allen die in gemeentedienst zijn nog hun volle inkomen hebben, zelfs met vrijstelling van pensioenbydragen. Dat hierdoor onze gemeente-ambtenaren en -werklieden buitengewoon bevoorrecht zijn, nagenoeg eenig in ons land, is niet 'twijfelachtig. We zien nu het gekke ver-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5