HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 MAART 1933. De muiterij aan boord van De Zeven Provinciën. Man doodgestoken. Na den brand in den Rijksdag. De vulkaan Aso-san weer In werking. De secretaris van Ford zoek vergiftigd, de zaden van revolutie wor den gezaaid. Jonge, nog onrijpe men- schen werpen bommen, steken een rijks- daggebouw in brand. Dat is het gevolg van de soc.-dem. Spr. citeert uit de «Telegraaf* vau hedenavond; er komen verschillende in terrupties van de zijde der s.d.a.p. Spr. behandelt nog het manifest van het Verbond voor Nationaal Herstel en citeert daaruit, om te eindigen met den uitroep: «Ik zal handhaven!* Maar dan niet dat van den heer v. d. Vaart, maar het nationale onder de driekleur. De heer v. d. Mast antwoordt den heer Biersteker voor zoover spr. erin betrokken is. Het doet spr. genoegen als jongste lid betrokken te zijn geworden in het poli tiek tournooi met liet oudste. Spr. zal gaarne de fouten erkennen, die eventueel gemaakt zijn (dit aan het adres van den heer Schoeffelenberger). Doordat de heer Biersteker zelf zoo diep op de zaak inging en automatisch als het ware verzet kweekte, is spr. er toe gekomen ook wat te zeggen, hoewel dat anders niet de gewoonte is, daar de fractieleider dat doet. Beginselprogramma der S.D.A.P. De heer Biersteker is trots de waar schuwingen, dat hij zich op glad ijs be vond, leelijk terechtgekomen. Het beginselprogramma der s.d.a.p. spreekt n.l. niet over afschaffing van privaatbezit. Als de heer Biersteker meent dat het beginselprogramma onzer partij in strijd is met de leer van Karl Marx, moet hij in de partij zelf langs organi- salarischen weg daarin verbetering trach ten te krijgen. Noch prof. Quack, noch Karl Marx kunnen spr. overtuigen, dat het beginsel program in strijd zou zijn met het begrip socialisme zooals wij het opvatten. Spr. leest het betrokken artikel voor. De heer B. is een goed kenner van de theorieën van Karl Marx en anderen. De heer Biersteker zou zeer goed de herdenkingsrede kunnen uitspreken ter gelegenheid van den 50-jarigen sterfdag van Marx. Afschaffing van het privaatbezit is gansch iets anders dan het brengen van de productiemiddelen aan den staat. Het is er mee als met die f 165 hoofde lijke schuld; door zijn onvolledigheid is het misleidend, maar de heer Biersteker leere duidelijker te citeeren Spr. citeert tenslotte uit de beginsel verklaringen der soc. dem. Spr. zal op de slot-peroratie van den heer B. niet niet ingaan, omdat hij niet wil mede werken de prettige sfeer die deze algem. beschouwingen kenmerkte te verstoren. En dat zou het geval zijn als hij zich wellicht te zeer door verontwaardiging liet meeslepen. Politiek en algemeene beschou wingen. De heer van L o o zal, evenals de heer Biersteker, zooals spr. ironisch op merkt, óók in telegramstijl spreken. (De rede des heeren B. duurde n.l. 2 uur). Ook spr. heeft er de politiek ingehaald; bij algem. beschouwingen kan de politiek er niet buiten blijven.U ziet het aan den heer B., niet-politicus, die 2 uur over politiek heeft gesproken. Wat zouden onze alg. beschouwingen zijn zonderden heer B. En je moet oppassen ook, anders kom je nog onder zijn invloed Merkwaardig is, dat speciaal de soc.- dem. er de politiek inhalen. Ook de heeren Schoeffelenberger en Eylders stellen het niet buiten de politiek. Spreker is tevreden over het j antwoord. Met het antwoord van B. en W. is spr. over 't algemeen tevreden, ook over wat over den waterdruk is gezegd. De heer v. d. Vaart beweert, dat wat spr. heeft geciteerd niet in de «Zeven Provinciën* heeft gestaan. Spr. citeert uit bedoeld blad als bewijs voor zijn be wering Spr. heeft noch het blad, noch de soc. dem. bestreden, de propaganda alleen uiterst ontactisch genoemd. Juist omdat het hier militairen betrof. Ook spr. is vakvereenlgingsman en weet hoe spoedig men invloed op de leden kan krijgen. Men komt er niet af met te zeggenwij nemen de verantwoording er niet voor. Maar waar het hier betreft een correspondentie uit Den Helder, wil spr. er de aandacht op vestigen, omdat er hierdoor slachtoffers zijn gemaakt. Spr. wil niet onjuist de dingen naar voren brengen, doch wilde alleen opkomen voor bepaalde gemeentenaren. De roode lijn. Er is gezegd, alsof spr. bang zou zijn daarbij te worden inge deeld. Wij zijn er niet bang voorals er een voorstel komt, beoordeelen wij dat alleen op de waarde, de persoon die er mee komt kan ons niet schelen. Bij het voorstel inzake den nieuwen dienst voor soc. aangelegenheden heeft spr. er op gewezen, dat men dien avond de zaak niet kon behandelen „zonder aanzien des persoons" en dat dient men toch te doen. De heer B. heeft niet geantwoord op spr.'s vraag betreffende het Kortings wetje. De commissie erkent, dat de ge meente Den Helder de laagste is. Spr. citeert uit het rapport ten betooge van de waarheid van spr's bewering. Het betreft hier een regeeringscom- missie, die adviseur is van de re^eering. De heer F. K. heeft cijfers van het Oentr. Bur. v. Statistiek. De roode lijn. I De heer Biersteker is danig van wal j gestoken. Wij willen in niets voor hem onderdoen ten aanzien van de gemeente zaken. Als het in het belang is van de gemeente, gaan wij mee met voorstellen, van wie ook. Badplaats Huisduinen. Men heeft spr. verweten', dat dit een stokpaardje van hem is. Dat is het niet, spr. heeft alleen gewaarschuwd. Zwembassin. Spr. zou een commissie willen benoemen voor onderzoek van deze zaak. Abattoir. Laten we niet naar een abattoir ver langen, nu het vleesch zoo goedkoop is. Het zou ons kapitalen kosleu. Het woord is nu aan het College, doch de vergadering wordt verdaagd tot heden middag 2 uur. Dr. Feenstra Kuiper doet een poging alleen des avonds te ver gaderen, maar de burgemeester weigert dat en bepaalt de zitting op den middag. KAMER VOOR KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vergadering op Woensdag 1 Maart ten stadhuize te Alkmaar. De Voorzitter, de heer Arntz, wijd de eenige woorden aan een „minder pret tige verrassing onzer regeering", toen zij dezer dagen kwam met een ontwerp van wet voor de heffing van een omzetbelas ting, d'ie het zakenleven zal belemmeren en in vele gevallen zelfs onmogelijk zal maken. Spr. gaf het onbillijke der heffing aan door met voorbeelden aan te toonen, dat volgens het beginsel der wet de belas ting meerdere malen van hetzelfde artikel betaald zal moeten worden. Beter ware het geweest als de regeering op andere wijze had gestreefd naar verhooging van inkom sten. In de eerste plaats moest zij zorgen voor verlaging van de uitgaven in plaats van maatregelen in het leven te roepen, die het leven duurder maken. Verlaging van huren had een eerste maatregel moe ten zijn, en die was te bereiken als de re geering den termijn van terugbeatling van de voorschotten voor met rijkssteim ge bouwd© woningen had verlengd. Vervolgens herinnerde spr. eraan, dat het heden juist tien jaren geleden is, dat die heer Seheffel zijn functie als secretaris dier Kamer aanvaardde. In al öae jaren had spr. met hem samengewerkt en hem lee- ren kennen als een eerlijk mensch met veel organisatievermogen en als iemand die in zijn werk een volmaakte orde heeft, wat op het secretariaat aan alles is te merken. Zijn prettige wijze van omgang en aange name manier om allerlei gevraagde inlich tingen te verstrekken maken, dat men gaarne zich vervoegt bü de Kamre, wat de instelling ten goede komt. Spr. wist, dat het personeel dat slechts gering is in aantal, dank zij de gezonde manier van werken hoog met den heer Seheffel wegloopt. Spr. dankte hem voor alles wat hij in den loop dier jaren voor de Kamer heeft gedaan en hoopte, dat hij zijn werk nog vele .jaren zal kunnen volbrengen. (Applaus). Ingekomen stukken. De autobusdienst over den afsluitdijk. Hiervan vermelden wij een schrijven van het provinciaal bestuur op een verzoek van de verkeerscommissie, waarbij gevraagd was het aanvangspunt van den autobus- dienst over den afsluitdijk niet te Alkmaar maar te Den Helder te doen zijn, zulks om dat vooral naar het oordeel der ledten van de Kamer uit die plaats de verbinding AlkmaarDen Helder al goed is, maar niet die van SolragenDen Helder. Ged. Staten waren de meenirg toegedaan, dat door de concessies voor autoddeneten van Sehagen naar Den Helder en door den Wieringermeerpolder voldoende in de ver- keersbehoeften was voorzien en er dus geen reden zou zijn om de eenmaal ver leende concessie te wijzigen. De heer R i n g e r s, die een en ander als voorzitter der verkeerscommissie mee deelde, geloofde dat men in Sehagen nu wel tevreden zal zijn, maar ook in Den Helder? De heer K o 1 s t e r constateerde, da ter wel niets meer aan te doen zal zijn. De heer G r u n w ad zei, dat gebleken is, dat er een fout is begaan door het niet hooren van het gemeentebestuur van Den Helder bij het verleenen van de concessie. Er worden pogingen gedaan om die fout te herstellen en spr. zou bet resultaat daar van willen afwachten. De heer R i n g e r s betwijfelde of de toestand beter zal worden als men voldoet aan het verzoek van Den Helder. Immers, Je verbinding met Sehagen gaat via De Kooy. Besloten werd af te wachten wat er ver der van de zaak zal komen na het onder zoek dat er volgens den heer Grunwald nog gedaan zal worden. Vervulling avn het Texelsche strand. Van de Texelsche middenstandsvereeni- ging was een klacht ingekomen over ver vuiling van het strand als gevolg van het in zee werpen van het stadsvuil door Den Helder. Na een klacht in een. vorig jaaT had het gemeentebestuur het viril verder in zee doen brengen, maar er was niets door verbeterd. De heer Leber lichtte het adres nader toe en gaf voorbeelden van den staat van vervuiling van strand' en zee. De Heldersche leden der Kamer beves tigden de medledeelingen. De heer De Raat constateerde, dat de toestand onhoudbaar is gewerdten er. zoo spoedig mogelijk moet veranderen. Spr. adviseerde een bespreking te houaen met B. en W. van Den Helder en als dan een verbetering is te bereiken, een scherper actie te voeren, desnoods tot de regeering. De heer K o 1 s t e r merkte op, dat Den Helder nog slechts kort geleden een d'ure installatie heeft aangeschaft voor 't bren gen van het vuil naar ze en nu zeker niet graag die buiten werking zal stellen. Besloten werd den weg te bewandelen als door den heer De Raat aangegeven. De Texelsche Zeevaartschool. De algemeene Texelsche mLclenstans- vereenig'ng had verzocht er b.j eten muns ter op aan te dringen-, rat d'e zeevaart school behouden blijft. Een nader schrij ven van die vereeniging verzocht echter de kwestie nog eerst aan te houden. Aan dit verzoek werd voldaan. I)e Omzetbelasting. De heer De Raat hield een causerie over het wetsontwerp tot invoering van een omzetbelasting en toonde daarin aan, dat niet genoeg tegen het wetsontwerp kan worden geageerd. De voorzitter had over het ont werp een bespreking gehad met groot handelaars, die er den o neergang van hun bedrijf in zagen. Velen zetten hunne arti kelen om met een winst van soms slechts een achtste of een zestiende procent en ls zü nu een volle procent belasting moe- betalen, zullen zij \an verderen handel worden uitgesloten. Hun personeel zal dan werkloos worden. Spr. schetste de gevol gen voor den groothandel en de veemen. De heer Schmalz was het ermee eens. dat krachtige bestrijding noodig is, omdat de hande! in merkartikelen met vsate, door den fabrikant aangegeven prijzen, een ge weldige knoei zal krijgen. De voorzitter vreesde van de wet nog een aanslag op den middenstand, doordat de grossier zich direct tot Jen kleinhandel zal wenden, om slechts één maal de belasting te moeten betalen. De heer Grunwald meende, dat vele grossiers liever de zaak zullen sluiten dan voort te gaan onder deze wet, omdat het verder werken hen gewoonweg onmogelijk zal worden. Groote uitbreiding van de werkloosheid zal er dan het gevolg van zijn. Beter zou het zijn, als direct bij de bron een belasting werd geheven van b.v. 2 pet., dan kon die worden afgewenteld. De voorzitter bleef van meening, dat de belasting er stellig zal komen en dat alleen kan worden gepoogd de onbil lijkheden opgeheven te krijgen. Na nog eenige bespreking ging de ver gadering accoord met het idee van den voorzitter om de kwestie in handen te stel len van d'e handelscommissie en bespre king er van uit te lokken in de midden standsver eenigingen in het district der Kamer. De werkloosheid In de bouw bedrijven. De heer R i n g e r s besprak de groote werkloosheid in de bouwbedrijven, welke de regeering tracht te lenigen door werk verschaffing. Spr. zou wenschen, dat de Kamer aan de regeering verzocht de werk- verruimings-objecten op de normale wijze aan de markt te brengen. Besloten werd' zich te wenden tot de K. v. K. te Dordrecht, die er al over ge adresseerd had. De heer Seheffel dankte voor de vriendelijke woorden van dten voorzitter bii den aanvang der vergadering en ver zekerde, dat het werk door de medewer king van d'en voorzitter en de verschil lende commissies vlot en gemakkelijk ge maakt werd. Hij bracht ook dank aan het personeel voor den betoonden ijver en dat dte stelling huldigt: moet er iets gedaan worden, doe het dan zoo goed mogelijk. Spr. hoopte nog lang zijn beste krachten aan de Kamer te geven. (Applaus.) Zeeofficieren geschorst. Aneta meldt uit Batavia: Kapitein-luitenant ter zee P. Eiken boom, luitenants ter zee le klasse C. Meyer en luitenant ter zee le klasse W. F. J. Fels zijn met ingang van 24 Fe bruari in hun betrekking geschorst, op grond van het lst leid van artikel 17 van het Reglement op den rechtstoestand der militairen bij de Zeemacht (Nederlandsch Staastblad 1931, no. 377). De hierboven aangehaalde bepaling van' het Reglement op den rechtstoestand der militairen bij de zeemacht luidt: „Onverminderd het bepaalde bij de Wet op de krijgstucht en bij de rechts pleging bij de zeemacht, kan een mili tair in zijn betrekking geschorst wor den, wanneer dit door het dienstbelang wordt gevorderd, in het bijzonder wan neer hij ernstig wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan gedra gingen, handelingen of tekortkomingen, die aanleiding kunnen geven tot ont slag uit den dienst" De schorsing kan geschieden hetzij ingevolge opdracht van den minister, hetzij op last van den Vlootvoogd of van den commandant van betrokkene. Kap.-luit. ter zee Eikenboom en luit. ter zee le kl. Meyer waren resp. de com mandant en de eerste officier op „De Zeven Provinciën", die tijdens het uit breken van de muiterij aan den wal toef den; luit. ter zee le kl. Fels was de oud ste aan boord achtergebleven officier, die bij het uitbreken van de muiterij over boord is gesprongen en naar de Aldeba- ran geroeid, om vervolgens den comman dant te waarschuwen. Kapitein Eikenboom was reeds vóór de schorsing van zijn com mando ontheven. RECHTSBIJSTAND VOOR MUITERS. De minister van Koloniën deelt desge vraagd mede, geen stappen te zullen doen tot wijziging van de bepalingen in zake rechtsbijstand aan muiters. OVER DE VERDEDIGING VAN DE MUITERS. Het antwoord van den Minister van Koloniën op vragen van den heer Albarda. Op vragen van het Tweede KamerHd Albarda betreffende het verleenen van rechtskundigen bijstand aan de schepe lingen van De Zeven Provinciën bij de tegen hen te voeren processen, heeft de minister van koloniën geantwoord: Vraag 1. Overeenkomstig de desbetref fende bepalingen van de rechtspleging bij de zeemacht kan een beschuldigde bij de behandeling van zijn zaak door een krijgsraad zich door een gekozen of toe- gevoegden raadsman doen bijstaan. Staat de beschuldigde niet terecht voor een krijgsraad binnen het rijk in Europa, dan mogen als raadslieden slechts optreden officieren bij de zeemacht. Komt de zaak in hooger beroep in behandeling bij het hoog militair gerechtshof van Nederl.- Indië, dan mogen als raadslieden mede worden gekozen of toegevoegd daarbij toegelaten advocaten. Vraag 2. Het zou niet op den weg lig gen van den ondergeteekende, slappen te doen tot wijziging van de op dit stuk be staande wettelijke bepalingen. Binnenland. In Den Bosch. Dinsdagavond is in café 't Hemeltje in de Gasselstraat te 's-Hertogenbosch" een zekere Heesbeen tijdens een gevecht met een mes in de halsslagader gestoken. De man is kort daarop overleden. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. Men vermoedt, dat de daders personen van buiten den Bosch zijn. UITGEBREIDE SMOKKEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. De Enschedesche politie heeft verscheidene partijen achter haald. Sinds geruimen tijd was het de politie te Enschede bekend, dat daar ter stede een uitgebreide handel in verdoovende middelen werd gedreven en dat belang rijke partijen cocaïne, morphine en opium uit Duitschland werden gesmokkeld om in Enschede verder te worden verhandeld. Het gelukte de politie verschillende groote partijen in beslag te nemen. De vorige week slaagde men er o.m. in een groote partij morphine ter waarde van eenige duizenden guldens in beslag te nemen. De beide personen, die de morphine ver voerden, bleken handlangers te zijn; de eigenaar werd later aangehouden, toen hij in de woning van een hunner kwam om af te rekenen. Een deel der in beslag genomen partijen bleek bij scheikundig onderzoek te bestaan uit ondeugdelijke mengsels, zooals soda, gemalen aluin enz. Dezer dagen is ook een aantal flesschen, naar men dacht gevuld met cocaïne, in beslag genomen. De keurig verpakte fles schen waren blijkens het merk afkomstig uit een der bekendste Duitsche fabrieken te Darmstadt, doch een bij de fabriek ingesteld onderzoek wees uit, dat men met handige namaak had te doen. Onlangs is een belangrijke partij medicinale opium in beslag genomen, afkomstig van een der Staatsbedrijven in Sovjet-Rusland. Dinsdag is de politie er nog in geslaagd twee partijen cocaïne op te sporen, welke in een café werden verhandeld. DE STEEKPARTIJ IN DEN BOBSCH. De dader aangehouden. Omtrent de doodelijke mishandeling te 'sHertogenbosch wordt nader gemeld: Dinsdagavond bevonden zich onder de bezoekers van het café het «Hemeltje* de 22-jarige D. Heesbeen en J. v.d.Burgt. Heesbeen kreeg een woordenwisseling .met den 19-jarigen L. v. d. L., uit Ros malen, doordat Heesbeen per ongeluk •jtegen v. d L. aanliep. Het gevolg was, (jat v. d. L. een zakmes trok en Hees heen wonden toebracht, vooral in den hals. V. d. Burgt trachtte v. d. L. te ont wapenen en liep hierbij ook drie steken op. Heesbeen zakte ineen en de dader inaakte zich ijlings uit de voeten. Ge neeskundige en geestelijke hulp waren spoedig aanwezig; Heesbeen is echter na een kwartier overleden. Het lijk werd naar het groote ziekengasthuis overge bracht. Er waren enkele getuigen, die een nauw keurig signalement van den dader konden geven. Het gelukte de politie omtrent het middernachtelijk uur den jongeman aan te houden, die aan dit signalement beant woordde. Zij arresteerde hem. Op het politiebureau ontkende hij aanvankelijk met de daad iets te maken te hebben later heeft hij echter een volledige be kentenis afgelegd. Hij verklaarde in op winding gehandeld te hebben, omdat Heesbeen tegen hem was aangeloopen. VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Ongeveer zeventig mannen en vrouwen slaags. Maandagnacht is na het sluiten der café's, omstreeks kwart over eenen, op het Muntplein een vechtpartij ontstaan tusschen een groot aantal mannen en voruwen, een zekere reputatie genietend in „donker Amsterdam". Wat de aanlei ding betreft, staat nog niets met zeker heid vast, vermoedelijk echter ligt de oorzaak in een aanklacht, die een der vrouwen tegen een van de mannen heeft ingediend. Binnen korten tijd waren een zeventigtal mannen en vrouwen met el kander slaags, zoodat het geen verwonde ring behoeft te wekken, dat de eene agent, die daar op post wos, niet voldoen de was, om de gemoederen tot kalmte te brengen. Spoedig was evenwel versterking aan wezig van het bureau Singel, die onder leiding van een brigadier met behulp van sabel en gummistok al spoedig een einde maakte aan de al te rumoerige argumen ten van de in conflict gekomen partijen. Er werden rake klappen uitgedeeld. Trou wens ook onderling was men niet zacht zinnig opgetreden. Toen de politie n.l. ar riveerde, was een van de mannen reeds tegen den grond geslagen, waar hij be wusteloos bleef liggen. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar ech ter bleek, dat zijn toestand opneming niet noodzakelijk maakte, zoodat hij, na te te zijn bijgekomen, wear huiswaarts kon trekken. Op het Muntplein was inmiddels de rust weergekeerd. MOORD AAN BOORD VAN EEN NEDERLANDSCH SCHIP. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag vonnis gewezen in de zaak tegen den 43-jarigen Chineeschen kwartiermees ter Kao The Yi, tegen wien door het O.M. drie jaar gevangenisstraf is geëischt, ter s, dat hij aan boord van het Neder- .'.sche stoomschip „Mira", dat zich in volle zee bevond, een landgenoot, die hem voortdurend sarde en bedreigde met een dolk van het leven heeft beroofd. De rechtbank uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot een jaar gevangenis straf. DOOR EEN STOOMTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Maandag zeven uur is op den provin cialen weg van Eersel naar Steensel de 40-jarige De Krom uit Steensel door de stoomtram achterop gereden. Op signalen van den machinist week hy verkeerd uit en werd door de tram gegrepen, waarbij hem beide beenen zijn afgereden. Des avonds nog is hij naar het r.-k. zieken huis te Eindhoven vervoerd, waar hij Dinsdagmorgen om half elf is overleden. D. K. was gehuwd en laat twee kinde ren na. SMOKKELAAR DOODGSCHOTEN. Tusschen Winterswijk en Vreden is Zondag de werklooze arbeider G. bij het smokkelen van een zak rogge door de Duitsche kommiezen doodgeschoten. Een kogel trof hem in den rug en de dood volgde onmiddellijk. BANKLOOPER VERDWENEN. Hij had 7000 bij zich. Per radio is Dinsdagavond namens den commissaris van politie, afd. B., in den Haag, de opsporing en aanhouding ver zocht van den 26-jarigen banklooper Ch. M., van de firma De Bas en Co., welke M. in den middag ruim 7000 in op dracht van genoemde firma had geïnd bij de Nederlandsche Bank, met welk bedrag hij niet was teruggekeerd. M. is ruim tien jaar bij de firma De Bas en Co. werkzaam en stond als een betrouwbaar man be kend. BRANDSTICHTING Te Meïick bij Roermond is gisteren brand ontstaan in de schoenfabriek van J. Beursgens. Direct ingrijpen verhinderde, dat de fabriek afbrandde. Een partij schoenen en ledier ter waarde van 500 werd een prooi der vlammen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat hier aan kwaadwilligheid met gedacht wor den. De politie ontdekte langs d'en wand van de fabriek op verscheidene plaatsen sporen van daaruit gestortte petroleum; ook op plaatsen waar het vuur nog niet was doorgedrongen, werden plasjes petro leum ontdekt. B. was niet verzekerd. DE MOORDZAAK ESCHAUZIER. Tegen verdachten levenslange en acht jaar gevangenisstraf ge- eischt. De procureur-generaal bij het Gerechts hof te 's-Gravenhage heeft in de moord zaak Eschauzier tegen den oudsten ver dachte wegens moord, diefstal en valsch- heid in geschrifte levenslange en tegen den jongsten verdachte wegens moord en heling acht jaar gevangenisstraf geëischt. B u i t e n 1 a nd. De strijd tegen het communisme. Te Berlijn zijn gisterennacht bij het uitvoeren van de actie tegen communisten 200 menschen gearresteerd. Te Dortmund heeft de politie 46 com munisten in verzekerde bewaring gesteld, te Hagen in Westfalen 32 communistische leiders en functionarissen. De emolumenten der commu nistische Rijksdagleden inge houden. De regeering heeft aan het bureau van den Rijksdag opgedragen de op gis teren vervallende emolumenten voor de communistische Rijdsdagleden in te hou den. Voorde meeste afgevaardigden maakt dit besluit niet veel uit aangezien zij slechts recht hebben op vergoeding tot 5 Maart den dag der nieuwe verkie zingen maar het verbod is ook afge kondigd voor de communistische leden van de commissie voor buitenlandsche zaken en de controle-commissie op de rechten van den Rijksdag, wier leden recht hebben op vergoeding tot de bijeen roeping van den nieuwen Rijksdag. Voor de leden van den Pruisischen landdag is nog geen besluit genomen. Het verhoor van Van de Lubbe. De Nederlandsche communist v. d. Lubbe is Dinsdagnacht zoolang verhoord, tot hij vermoeidheid niet meer verder kon praten. Nadat hij was uitgerust, heeft men hem vanmiddag in den Rijksdag laten uitleggen, hoe hij alleen al deze brandstoffen onopgemerkt in het gebouw had kunnen brengen. Een afdoende uit legging kon hij daar natuurlijk niet van geven. De „Angriff" maakt melding van de verklaring van een chauffeur, die Maandagmiddag een Nederlandschen auto voor ingang V van den Rijksdag zou hebben zien staan. POLITIEKE MOORD. In de wijk Höchst te Frankfurt a. d. M. is vannacht de nationaal-socialist Joseph Belser bij een vechtpartij met politieke tegenstanders doodgeschoten. De daders zijn gevlucht. ONLUSTEN OP CUBA. Te Manzanillo op Cuba is het tot era* stige revolutionnaire woelingen gekomen. Bij een gevecht met de politie werden ver scheidene personen gewond. Militairer hebben de menigte moeten verdrijven. Alle belangrijke strategische punten zjjr bezet. De vulkaan Aso-san, bij Koemamoto op het eiland Kinsjoe, is plotseling weer gaan werken. Een groote uitbarsting heeft in de omgeving van den vulkaan ernstige schade aangericht en een dichte aschregen viel over een oppervlakte van 30 K.M. De bevolking is in paniek gevlucht. De krater van den Aso-san is de grootste die bekend is. DE AANSLAG OP DEN BURGEMEESTER VAN CHICAGO. Reuter meldt uit Miami: Ingeval de burgemeester van Chicago, Cermak, die bij den aanslag op president Roosevelt ernstig gewond werd, komt to sterven, zal, zoo verneemt Reuter, de be drijver van den aanslag, de Italiaan Zon- gara, onverwijld gevonnist worden, en zal de beschuldiging luiden: moord in den eersten graad, waarop in den staat Flori- da de doodstraf staat. DE ONTVOERING VAN DEN JONGEN BOETTCHER. Uit Denver in Colorado wordt gemeld, dat de vader van Boettcher een nieuwen brief heeft ontvangen van de ontvoerders van zijn zoon, waarin hem wordt medege deeld, dat hij binnenkort de laatste in structies zal ontvangen omtrent de wijze, waarop hij de zestigduizend dollar losgeld voor dien zoon zal moeten deponeeren. Boettcher heeft na het ontvangen van dezen brief geweigerd verdere inlichtin gen te verstrekken aan het hoofd der poli tie, Albert Clark, uit vrees, dat de ont voerders zich op zijn zoon zullen wreken. EEN NEDERLANDSCH TANKSCHIP TE LIVERPOOL LOSGESLAGEN. Benzine in de haven gestroomn. Het schip gestrand en vlot ge bracht. Maandagavond is bij de lossing van een lading benzine te Liverpool het Neder landsche tankschip Murena van de tros sen geslagen en de rivier opgedreven, waar het op een zandbank gestrand is. Doordat de buizen, die het tankschip met de opslagplaatsen aan den wal verbon den, afbraken, stroomde de benzine in de rivier. Men heeft vergeefsche pogingen gedaan het schip vlot te brengen. Men heeft in de haven alle maatregelen ge nomen om te voorkomen, dat de benzine naar de Mersey stroomt. Naar een later bericht meldde is di Murena omstreeks middernacht bij hoog water door zes sleepbooten vlot getrokken. Daarna is het schip naar de pier gesleept, waar duikers naast het schip zijn afge daald om te zien of het beschadigd was. Men meent, dat zulks niet het geval is. Ontvoerd? Sinds Maandagmiddag wordt de secre taris van Henri Ford, Ernest G. Liebold, vermist. Men vreest, dat hij ontvoerd is. Hij was de laatste dagen met Edsel Ford bezig met de reorganisatie van het bank wezen te Detroit. De geheele politie is ge- requireerd om den vermiste op te sporen. Liebold is sedert ongeveer 20 jaren bij Ford in dienst. EEN SPIONNE ALS ZEEOFFICIER. De militaire overheid te Constanza heeft Maandag, naar de Temps meldt, de hand gelegd op een spionne, die er in geslaagd was, als zeeofficier vermomd, de marine binnen te sluipen. Het vreemde gedrag van den officier had al sinds eenigen tijd verdenking gewekt en een overste kreeg bevel een onderzoek in te stellen. Toen hij Maandag den verdach ten officier met twee andere officieren tegenkwam, werd hy in eens getroffen door de vrouwelijke houding van dit personnage. Hij besloot toen de zaak meteen aan te pakken en gelastte de drie officieren met hem mee te gaan naar het havenkantoor. Daar bleek, dat hij goed gezien had en dat de verdachte een voruw was. EEN EILAND IN DEN STILLFN OCEAAN VOOR FRANKRIJK. De nieuwe Mexicaansche gezant te Pa rijs, Castille Nagera, heeft verklaard, dat het rotseiland Clipperton in den Stillen Oceaan, 670 mij] van de Mexicaansche kust, definitief door Mexico aan Fran krijk zal worden aigestaan. Deze door de Mexicaansche commissie voor buitenlandsche zaken genomen be- j slissing behoeft nog slechts de ratificatie EEN JACHTPARTIJ. der wetgevende vergadering. In 1908 werd de koning van Italië aan- gewezen om als scheidsrechter op te tre- Reuter meldt uit Madrid: 'en 'n kwestie van het bezit van hel In de voormalige kroondomeinen vaneiland, doch in Pebruari 1931 nam hij paf ex-koning Alfonso te Rio Frio heeft een «en beslissing. Het eiland, dat genoemd uit 40 socialisten bestaand jachtgezel- naar den heruchten Engelschen zeeroo- schap een groote drijfjacht gehouden, ver John Clipperton, is Mexico's eenig waarbij geweren werden gebruikt met het koloniaal bezit. koninklijk wapen voorzien. Niet minder In 1858 eischten de Frauschen het bczi» dan 52 herten werden neergelegd. I van het eiland op; in 1897 werd het he in de rechtsehe pers komt groote ver- door Amerika en daarna door een ontwaardiging over deze jacht tot uiting, j Mexicaansche kanonneerboot opgeëisch* omdat zij plaats had na sluiting van het'voor Mexico, dat het thans definitief aan Frankrijk wil afstaan. HITLER. „Particulier en Mes-Jas". De Daily Express publiceerde Zater- domeinen te ontlasten van de overtollige dag een lang artikel van zijn bizonderen herten. correspondent te Miinchon, waarin deze De domeinen zijn reeds driemaal in vei- de indrukken beschrijft, die hij als be ling geweest, doch daar zich geen koo- geleider van rijkskanselier Hitier op re» pers ontboden, zijn zij tot dusver steeds vliegtocht van Berlijn naar Miinchc.il ongebruikt gebleven. I heeft gekregen. jachtseizoen, waarbij erop gewezen wordt dat ex-koning Alfonso altijd nauwgezet de data van opening en sluiting van den jachttijd in acht nam. Het jachtgezelschap daarentegen ver klaart, dat de jacht gehouden is om de

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11