KANNEWASSER IS ALTIJD GOEDKOORER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buëtenlarcdsch overzicht. OOK VOOR DARHES-COMFECTIE Het Staafsrnanstype dei- toekomst. Isderlandsohe M<ddenstandsbank No. 7243. EERSTE BLAD DONDERDAG 2 MAART 1933 61ste JAARGANG De brand in het Duitsche Rijksdaggebouw. - De strijd om Jehol en het embargo. - (Jok een verbod van wapenuitvoer naar Bolivia en Paraguay KONINGSTRAAT 7 Handelscredieien Girorekening Ml 1 JU >-■«<*■• =1 Braa COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.G5; binnen land T 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, fl.50, f1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (gaijard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De brand in het Duitsche Rijksdagge bouw heeft allerwege verontwaardiging gewekt. In Duitschland is, als direct ge volg, een noodverordening afgekondigd ■waarin de zwaarste straffen zijn opgeno men, voor alle terroristische daden. Wel is de toestand gespannen in Duitschland en liet krachtige optreden van de regee ring zal waarschijnlijk voorkomen, dat er in de komende dagen, vóór de verkiezin gen, geen ernstige vergrijpen zullen plaats hebben. Door een inval in het Karl Liebknechthuis, heeft men tal van gege vens in handen gekregen betreffende communistische aanslagen en om daar aan direct een einde te maken, is de nood verordening, met bekwamen spoed, ver schenen, die elders in dit blad is afge drukt. De „Nw. Rott. Crt." schrijft over deze daad o.ni.: Dwaas moet de daad ons toelijken uit politiek oogpunt. Kon men der regeering vijf dagen voor de verkiezingen een groo- ter dienst bewijzen? Het krachtigste pro pagandamiddel van Hitier en zijn bond- genooten vormt het communistische ge vaar. Wat nu gebeurd is, moet vele Duit- schers uit schrik in de armen van de zon derlinge regeeringscoalitie drijven. Bo vendien zal het op Hindenburg, die de on wettige willekeurigheden van Goering en de zijnen niet oneindig kon goedkeuren een sterken indruk maken die het nazi bewind ten goede komt. Er zullen van daag dan ook geen bedroefdere politici zijn in Duitschland dan de leden der oppo sitie. Maar voor de communisten is dat alles heel anders. Hun kan het om het even zijn of de regeering al dan niet de meerderheid behaalt; de rest van de op positie is voor hen evenzeer de vijand. Dat het gebeurde de regeering een welkom voorwendsel heeft opgeleverd tot hevige maatregelen van onderdrukking der per soonlijke vrijheid moet heel erg zijn voor liberalen, katholieken en socialisten, maar is slechts water op de molen der felste communisten. Zij hebben alle belang erbij dat de toestand zoo verward mogelijk wordt, en dat de socialistisch en christe lijk georganiseerde arbeiders, die door strenge discipline in den band worden gehouden, tot desperate daden geprik keld worden. Op overwegingen van politieke logica kan men dus de gedachte aan een com-1 rnunistisch complot niet ter zijde schui ven. De hevige gevolgen die de daad nu reeds heeft voor de persoonlijke vrijheid 1 in Duitschland in het algemeen en voor de communistische partij in het bijzon der, kunnen een resultaat zijn, dat de communisten hebben willen uitlokken. Aan het einde van dit artikel, schrijft het blad: Wie de laatste weken in Duitschland heeft kunnen rondkijken kan weten hoe-1 zeer men ook in Duitseh-nationale krin- gen dezen loop van zaken vreesde. Het gevaar is groot, dat nu de politieke strijd in Duitschland ontaardt in een conflict tusschen de radicalen van rechts en van links, waarhij de eene partij strijdt met de middelen van de overheid en de andere niet de terreur van de misdaad, maar waarbij de slagen het vernietigendst zul len neerkomen op hetgeen zich tusschen deze twee groepen bevindt, n.1. op het Duitschland dat nog iets te verliezen heeft. Het Engelsche embargo op wapens naar I het Verre Oosten. Het besluit van de Britsche regeering voor een uitvoerver bod op wapens en grondstoffen, voor de fabricage van oorlogsbenoodigdheden, schijnt te Peking niet met vreugde te zijn ontvangen. Wij juichen het goede voor- beeld, dat Engeland heeft gegeven, ten i zeerste toe. China beweert echter dat door dit verbod in de kaart wordt ge speeld van Japan, daar dat land tot de tanden toe zou gewapend zijn, terwijl I China, alles wat het noodig heeft voor i een oorlog, bij stukjes en beetjes moet j koopen. Natuurlijk is het de bedoeling van de j Engelsche regeering niet geweest om Japan in de kaart te spelén, al is het waar dat China door deze maatregel wel ge il upe.erd zal worden, omdat liet zijn oor- I logsinateriaal, dat het voor den strijd noodig heeft, waartoe Japan het gedwon gen heeft, niet zelf in voldoende hoeveel heid aan kan maken en dus is aangewe zen op import. JAPANNERS ONDER ELKAAR. rijkste punten van Jehol nog in den loop van deze week in handen der Japanners zullen zijn. Volgens Japansche berichten wordt er aan alle Japansche legers weinig i tegenstand geboden en trekken de Chi- neesche troepen snel terug. In den Noord- Westelijken sector hebben verscheiden Chineesche bataljons zich overgegeven. Groote veldslagen zijn nog niet geleverd en naar gemeld wordt, zijn de gevallen i dooden gedurende de eerste drie dagen der campagne slechts gering in aantal. Vier colonnes Japansche strijdkrachten rukken op naar de stad Jehol. Verbod van wapenuitvoer naar Bolivia en Paraguay? De leden van den Volken- bondsraad hebben Dinsdagavond vertrou- welijke bespreking gevoerd over het Dinsdag meegedeelde Fransch-Engelsehe memorandum betreffende het verbieden van den wapenuitvoer naar Bolvia en Paraguay meldt de Geneefsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." aan zijn blad. Deze wapenuitvoer zou naar beide lan den gelijktijdig verboden worden, omdat zooals het Fransch-Engelsche memoran dum verklaart, de Volkenbond er niet in geslaagd is uit te maken, wie van beide landen het volkenbondsverdrag heeft overtreden. De raadsleden die wapenen zouden kunnen leveren hebben besloten hun regeeringen over het Fransch-Engel sche voorstel te polsen. Misschien zal deze zaak ook morgen in de raadsverga dering kunnen behandeld worden. Veel zal afhangen van het antwoord der Ame- rikaansehe regeering, die ook in deze kwestie gepolst wordt. De Japansche ge delegeerde in den Volkenbondsraad was vanavond bij de besprekingen niet tegen woordig. door GRAAF API'ÜNYJ. f „Wij kannen nog één weg inslaan, na melijk een volkenbond voor het gele ras stichten." „Zonder China natuurlijk!" („Canard enehainé"). Ook uit Nanking is er tijding dat de Britsche embargo-politiek daar met ge mengde gevoelens is vernomen, ln Chi neesche kringen wordt de poging van Engeland om de uitbreiding van het terrein van het conflict en de verlenging der bloedstorting te beletten, maar zij zq'n er van overtuigd, dat de stap van En geland de zaak van den vrede niet zal be vorderen doch enkel de Japansche aan- valsovermacht zal vermeerderen. Japan is n.1. wel bewapend, terwijl China zoo goed als ongewapend is. Bovendien wordt er op gewezen, via Siam wapenen te be trekken, daar het uitvoerverbod zich niet tot Siam uitstrekt. Wel wordt in Chinee sche kringen er op aangedrongen, dat er een uitvoerverbod van wapenen zal wor den afgekondigd, waardoor leveranties aan den aanvaller kunnen worden gestuit. Over den strijd, waaromtrent men el ders in dit blad verschillende bizonder- heden vindt, kan o.m. worden gemeld, dat men te Dairen het vroegere Dalni algemeen van opvatting is, dat wanneer het weer eenigszins verbetert, de belang Ik wensch geen critiek uit te oefenen op de politiek van het een of ander land of op den een of anderen staatsman. Op deze plaats is het voor mijn doel vol doende, om vast te stellen dat op weinige uitzonderingen na de eoncurrentiegeest en de zucht om te heerschen de verhou dingen tuschen de volkeren beheerscht hebben gedurende al de voorbijgegane eeuwen en dat deze stand van zaken het daarmee overeenkomstige staatsmanstype moet voortbrengen. Hoe is nu dit type? Ik behoef het u niet te beschrijven; wij vinden er de meest volmaakte en oprechte teekening van in den „Vorst" van Macchiavelli. Dit type is ongetwijfeld op den duur minder ge prononceerd geworden; naarmate de rechten van het volk op den voorgrond traden en de zeden veranderden, verdwe nen enkele der meest stuitende détails of werden althans achter huichelarij ver borgen. Men heeft dat wel genoemd: het eeren van de deugd door de ondeugd, in ons geval van theoretische internationale deugd. Doch wat hebben wij te denken van een deugd, die zich tevreden stelt met een dergelijk eerbetoon? In wezen is fret imperialistische type hetzelfde gebleven. Het is van nature amoreel, want imperi alisme heeft met moraal niets te maken. Men kan het vaderlandsliefde noemen, doch wat het voor zijn volk nastreeft is niet in de eei-ste plaats geluk, vooruit gang in beschaving of op economisch ge bied, maar toename van macht, uitbrei ding van grondgebied, een vooraanstaan de positie ten koste van andere volkeren, gekocht met eindeloos lijden en feitelijk geen wonderlijke voldoening schenkend dan aan hen, die aan het hoofd staan. Slechts de latere geslachten, die het leed niet zelf behoefden door te maken, kun nen erover in vervoering komen bij het lezen van geschiedboeken, die geschre ven onder de inspiratie van den imperi- alistischen geest en boven alles de glorie verheerlijken. Deze geschriften vergeten echter te vertellen, of althans uit te leg gen, dat in de geschiedenis elk abnor maal succes een noodlottige reactie ver oorzaakt. Na den val van Napoleon is Frankrijk er aan ontsnapt, aangezien zijn onderling verbonden vijanden voor alles in dit land de restauratie wenschten, het herstel van een regeeringsvorm, die met hun staatkundige opvattingen overeen kwam, liever dan zich te wreken over de nederlagen, die zij tegen Napoleon had den geledn. Doch dat is een bijzonder ge val, ontstaan uit een samenloop van om- i standigheden, welke als uitzondering moet worden beschouwd. Het gewone verloop. Beschouwen wij echter het lot van Duitschland: doordat dit land misbruik maakte van zijn overwinning van 1871, j bereidde het de reactie voor, waarvan wij j getuige zijn. De reactie komt soms on middellijk, soms eerst na langen tijd, doch zij is onvermijdelijk. Een oorlog brengt een volk in een vicieusen cirkel, waaruit het niet meer los kan komen. Als een volk naar de wapens grijpt om zich vrij te maken van een of ander on recht, en aan de winnende hand is, zal het slechts zelden den strijd staken, wan neer het belegerde heroverd is. Het is zeer natuurlijk, dat het zich ook schade loos wil stellen voor de inspanning en de opofferingen, welke de revanche-oorlog het gekost hebben en zoo legt het op zijn beurt de overwonnen partij voorwaarden 'op, welke een werkelijke verzoennig on- mogelijk maken. Er zijn ongetwijfeld uit zonderingen: vredesverdragen, welke een ware verzoening beoogden en dan ook alle vruchten daarvan hebben geoogst. Wij behoeven niet terug te gaan naar het verre verleden, doch vinden in onze eigen herinneringen voorbeelden daar van, zooals de vrede, die Engeland met de Zuid-Afrikaansche boeren heeft ge sloten. Het heeft daarbij zijn overwon nen vijanden vrijheid en een zekere na tionale zelfstandigheid verleend, welke I zij niet konden missen en zoo heeft het j een der pijlers gebouwd, waarop het Brit- ische wereldrijk rust. Wij denken ook aan den vrede, welke Lincoln de Zuidelijke I staten na den Amerikaanschen burger oorlog heeft toegekend. Hoewel zij een 1 verpletterende nederlaag hadden geleden en geheel waren oevrgeleverd aan de ge nade van den overwinnaar, heeft hij hem Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 fabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis. volledig hersteld in de rechten, die elke staat van de unie geniet en daardoor heeft hij de moreele, zoowel als de staat kundige eenheid der Vereenigde Staten hersteld, Wij zien een treffend voorbeeld van de beide soorten van vrede en hun gevolgen in het werk van Bismarck. Ik heb reeds den slechten vrede genoemd, dien hij in 1871 met Frankrijk heeft ge sloten en de tegenspoed, welke voor Duitschland het gevolg van dien vrede is geweest, doch diezelfde Bismarck had te voren uitstekend den vrede gesloten met het overwonnen Oostenrijk in 1866, waar bij dit land geen enkel offer werd opge legd, dat een blijvende wrok kon nalaten. Deze vrede maakte een vroegeren vijand tot een bondgenoot. Hoe het worden moet. Zulke voorbeelden schijnen mij zeer leerzaam; zij toonen ons den weg, dien men moet gaan en den geest, dien men moet aannemen in het belang van allen tezamen en ieder afzonderlijk. Laten wij niet meer zeggen: Om den vrede te slui ten, maar, wat mijn onderwerp veel meer raakt: om oorlog te vermijden. Verzoe ning is zeker uitstekend, doch geen ver wijdering is oneindig beter. Wat kunnen wij nu uit bovenstaande uiteenzettingen afleiden omtrent het staatsmanstype, dat geschikt zal zijn voor de wereld der toekomst, die is, zooals men zegt, haar te willen vormen, die nieu we wereld, welke gekenmerkt wordt door misschien te vroeg afgelegde ver klaringen, maar dan toch besliste en on herroepelijke verklaringen om den oor log af te schaffen als werktuig der inter nationale politiek. Zeker, wij hebben niet stilgestaan bij overgangsvormen; de or ganisatie van den Volkenbond welke op richters liet meer bescheiden deel had den om den oorlog ernstige belemmerin gen in den weg te leggen, was er bij lange na nog niet aan toe om te werk te gaan met die verzekerheid, die noodzake lijk is om de diepste grondslagen der in ternationale verhoudingen te kunnen ver anderen. En toch zijn wij dien over gangstoestand reeds voorbijgestreefd en hebben wij in een plechtig verdrag dat inderdaad nog enkele mogelijkheden, om oorlog te voeren, openlaat verklaard dat wij het einddoel, de afschaffing van den oorlog, hebben bereikt. Nu, ik heb er niets tegen, want soms is het betere niet de vijand van het goede soms is het zelfs gemakkelijker te bereiken, om dat er een grootere impulsieve kracht van uitgaat. Doch het moet niet altijd een illu sie blijven; men moet het zeer ernstig op vatten en achteraf de grondslagen leg gen, welke nog ontbraken en uit het ra dicale beginsel, dat men heeft uitgespro ken, alle gevolgtrekkingen maken, die er uit gemaakt moeten worden. En op den achtergrond van het practi- sche probleem staat het nieuwe staats manstype, dat zich moet ontwikkelen om de volkeren op den nieuwen weg te kun ne leiden, want eigenlijk wordt de impe rialistische politiek gekenmerkt door fret vreeselijke beginsel, dat in de politiek al les geoorloofd is. In de nieuwe wereld zal daarentegen rechtvaardigheid de grond slag van alles wezen; daarop kan het ge bouw van een duurzamen vrede rusten. Voor het overige zal de critiek, die wij hebben uitgeoefend op enkele landen, die den weg openden voor nieuwe conflicten, ons brengen op het spoor van dit staats manstype. (Nadruk verboden). DE ZOMERTIJD. Van 15 Mei tot 8 October. Het „Staatsblad" no. 38 bevat een Kon. besluit van den 9den Februari, waarbij wordt bepaald, dat in 1933 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, be doeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (Stbl. no. 236), zal aanvangen den vijftien den Mei en zal eindigen den achtsten Oc tober. DE KAMERVERKIEZINGEN. Candidaten van de Liberale Staatspartij. In de gisteravond gehouden algemeene ledenvergadering van de afdeeling Am sterdam van de Liberale Staatspartij de. j Vrijheidsbond is de candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen defini- itef, behoudens goedkeuring van de a.s. ledenvergadering der partij, als volgt samengesteld: 1. dr. L. H. J. Vos, 2. mr. C. H. Guépin, 3. mevrouw mr. G. C. Bak ker-van Rosse, 4. H. J. Bon, 5. J. J. Korff, 6. A. T. Waalberg, 7. mr. J. A. Boon, 8. prof. mr. O. W. de Vries, 9. C. J. v. Kem pen, 10. dr. Max de Vries, 11. mr. E. B. Asscher, 12. A. de Hoop, 13. G. Stam, 14. mr. K. J. van Nieuwkerken, 15. mej. L. G. A. van Eeghem, 16. J. C. Lambermont, 17. mr. K. Jansma. MELKFEDERATIE ZUID-HOLLAND. De consumptiemelkregeling en de zuivelwaarde. In een vandaag alhier gehouden verga dering van de Melkfederatie Zuid-Hol land heeft.de voorzitter de heer Jac. Die- mond, de leden, namens het bestuur, ge adviseerd uitsluitend die contracten met den melkhandel aan te gaan, welke zijn gebaseerd op federatie-basis. De nieuwe regeling zal op 5 Maart in werking treden. De heer Vaandrager deelde mee, dat de zuivelwaarde voor het tijdvak van 5 tot 19 Maart op 5 cent is gesteld en de heffing op 2V2 cent. KANTOOR DEN HELDER F EUILLETON door MARTIN JOHNSON. 8) lvasenyi is liet Belgische evenbeeld van Butiaba, doch de plaats is nog veel hec- ter. De bevolking kwam ons aan boord bezoeken en maakte er een feestelijken uitgang van. Het was voor hen een ge legenheid om eens in een andere omge ving te komen en wat nieuw contact met de blanken te krijgen. Zoo werden de uren vóór het vertrek van de boot door gebracht met eten, drinken en vroolijke conversatie. Toen het feest zijn hoogtepunt had be reikt, kwamen vier van onze negerjon gens, die op de bagage moesten passen, de zaal binnenstormen. Men bad hun verteld, dat de bewoners van de Gong" nienscheneters waren, en dat men hen vermoedelijk voor het diner als.gebraad zou opdienen. Ze verkeerden in doode- lijken angst en wilden tot geen prijs bij die gevaarlijke kannibalen blijven. „Het zijn geen kannibalen", zeide ik. „Het zijn Belgen". „Maar Bwana", zeide één van hen, „Belgen spreken toch geen Engelsch of Swahili!" Arme, eenvoudige zielen. De negerjon gens van Nairobi kenden geen angst meer voor Engelsch sprekende blanken, ondanks machines en vreemd gedoe. Dit gaf echter een geheel ander aspect, daar dit voor hun ooren een volkomen andere taal was. Ik trachtte hen te kalmeeren, hetgeen mij dan ook tenslotte gelukte. HOOFDSTUK II. Telegrammen en overbevolkte wateren. De Murchisonwatervallen liggen aan de Ugandazijde van het meer, en het is niet gemakkelijk om vergunning te krij gen, om daar door te dringen. Het ter rein op den rechterover is een wild-reser- vaat en de linkerzijde staat onder quaran taine, dank zij de besmetting door de tsetsevlieg veroorzaakt. De Engelsehen hebben goed werk verricht bij de bestrij ding der gevaarlijke slaapziekte in Oost- Afrika. Zij geven niet graag vergnnning tot het betreden van deze landen, daal de veel voorkomende tsetsevlieg deze ziekte overbrengt en wellicht onbesmette landen zou kunnen contamineeren (be smetten). In hun strjjd tegen de ziekte hebben de Engelsehen geheele volksstammen uit ge- infecteerde districten weggevoerd, en ze daar vastgehouden, tot de ziekte geheel, was uitgeroeid. Citroenboomen hebben goede diensten bewezen in den strijd tegen de slaap ziekte, daar de tsetsevlieg den citroen- geur vreest. In sommige deelen van den Congo, Uganda en Tanganyika zijn de vliegen extra moeilijk te bestrijden, daar zy de slaapziekte op menschelijke wezens over brengen, evenals de malariamug de zoo gevreesde moeraskoorts. In onze vroegere woonplaats, in Noord- Oost-Afrika, verspreidden de vliegen de ziekte slechts onder de huisdieren. Het is niet mogelijk om in die streken koeien of paarden te houden, hoewel de inboor lingen een bepaalde soort schapen en geiten fokken, die van de ziekte gevrij waard blijven. We moesten een ontzaggelijken berg telegrammen verzenden, alvorens wij vergunning kregen den waterval te be zoeken. Wij telegrafeerden naar den gouver neur en moesten naar Masini, waar het hoofd der provincie woont. Deze zond ons een dokter, die ons allen moest on derzoeken. Na wederom eenige formali teiten kregen we de langverwachte per missie. We moesten bovendien lijsten geven van onze revolvers en ammunitie en kregen daarna aanwijzing, waar wy mochten landen en kampeeren. Ten laatste teekenden wij een papier, waarbij de regeering werd ontheven van iedere verantwoordelijkheid, en wij moes ten belooven de zyde van den waterval, waar de beruchte vlieg voorkwam, niet te naderen en tevens slechts uit zelfver- dediging geweerschoten te lossen. Al deze formaliteiten hadden ons slechts éért dag gekost. Den volgenden morgen huurden wij een reddingsboot van de Robert Coryndon en stoomden op de hijgende en zuchtende Livingstone naar den waterval. Osa en ik begrepen, dat de reis met de Livingstone niet voorspoedig zou zijn. De boot was oud, en werd nog m- t hout gestookt, hetwelk een ondragelijke hitte verspreidde. De passagiers moesten hun heil zoeken in een klein hutje op het voorschip, waar het zoo heet w as als in een bakoven. Van slapen was geen sprake, daarom wilden wij op het dek blijven, hetgeen spoedig onmogelijk bleek. Tenslotte vonden we echter in een hoekje van het dek, dank zij een zacht briesje, een beetje rust. De boot ging voor anker onder een hoogen boom vol met vogels, die alles behalve welopgevoed waren en zich niet gedroegen zooals zij het behoorden te doen. Tegen zonsondergang bereikten wij den Victoria-Nyl. Daar schenen alle mus kieten van Afrika tezamen gekomen te zijn, om ons te verwelkomen. Als een horde verhongerde dieren snakten zij naar ons bloed. Deze insecten hebben ideale broedplaatsen in de onmetelijke graslanden, die zich aan beide zijden van den riviermond uitstrekken. Papy rus en tijgergras bereiken hier een hoogte van omstreeks acht voet. By het aanbreken van den dag werd het anker gelicht en na een uur varen ontwaarden wy de eerste dieren. Wij za gen waterbokken, bavianen en andere apen, eenigen tijd later zelfs krokodillen en eenige nijlpaarden. Dick en Lou stelden onmiddellijk de klankcamera op het bovendek op en ik plaatste mijn apparaat een étage lager. We zagen groepjes van vier of vijf oli fanten langs de oever flaneeren. Krodo- dillen lieten zich te water glijden en nijlpaarden in kudden van vijftig a zes tig, waggelden af en aan. Dit alles voor spelde een rijke filmoogst, doch we moes ten rekening houden met de stampende machine van de Livingstone, die de die rengeluiden door onze microfoons opge nomen, geheel overstemde. We besloten de machine stop te laten zétten en gleden rustig naar den kant, om de dieren op te nemen. Het leek een goed idee, maar de in- landsche machinist begreep er niets van. Gevoel voor geluid of camera was hem geheel onbekend. Hij wilde geen hoogen druk in zijn ketels en juist toen wij met onze opnamen zouden beginnen, gierde de stoomfluit op dusdanige wijze, dat de dieren doodelijk bevreesd de vlucht na men en de geluidsniachine slechts het gie rend gefluit kon opnemen. Ondanks dit alles slaagden we er toch in eenige goede opnamen te maken. Met de olifanten scheen het niet te willen hikken. We zagen een vijftiental vlak bij het water en nog een dertigtal anderen in de nabijheid. Opgeschrikt door het geluid van onze raderboot ver dwenen ze echter spoedig in de bosschen. In den vroegen namiddag kwamen we op ons oud kampeerterrein, een mijl ver wijderd van de Murchisonwatervallen. Op honderd meter afstand van de rivier- sloegen we daar onze tenten op. Een on zer buitenboordmotoren bevestigden wij aan de sleepboot en zoodoende konden wij tien knoopen per uur maken. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1