VAN WILLIGEN waarom?? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 MAART 1933. Stadsnieuws. Visscherij. Zaak De Zwart. werd geweigerd te moge 1 demon- streeren met zijne gasartikelcn en electrische apparaten op de ten toonstelling van de Vereeniging van bovengenoemde bonden worden ver- t t t„ rv.,-, TJVhipr en Kantongerecht Den Helder. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag2 Maart. 18.08 uur Vrijdag 8 18.10 1 Gisteren herdacht de heer Joh. Brederode den dag zijner 25-jarige werk zaamheid bij den heer Zwagerman, Kei zerstraat. EEN JUBILARIS AAN SCHOOL VII. De collega's wisten er niets van en als ze deze regelen lezen zullen ze waarschijn lijk oogen als theeschoteltjes opzetten, dat het hun ontgaan is, dat collega W. Hee roma, gisteren vijf en twintig jaar als hoofdonderwijzer in onze stad was. Dat is wel een zeldzaam jubileum en als de heer Heeroma wat minder bescheiden was geweest, dan was het gisteren voor school VII een feestdag geworden. Nu begonnen de lessen als gewoonlijk om 9 uur en ze zouden stillekes verloopen zijn als het gemeentebestuur ook vergeten had, dat een van zijn trouwste, en laat het ons maar tusschen twee haakjes mo gen zeggen, meest geziene onderwijs krachten, zijn zilveren jubileum vierde. Wethouder de Boer klopte zoo heel onverwachts op meester Heeroma's ka mer en overhandigde, met «enige sympa thieke woorden, als blijk van waardeering vane het gemeentebestuur, een gouden horloge, met inscriptie. De heer Heeroma was door deze „stille huldiging" ten zeerste verrast. Ook het onderwijzend personeel was niet onkundig gebleven van het ju bileum van hun „baas" en bij monde van den heer Westenberg werd den jubilaris een ets aangeboden. Dat de heer Heeroma deze bewijzen van erkentelijkheid ten zeer ste waarde, behoeft geen betoog. Boven dien zonden eenige vrienden hem nog bloemen, zoodat het er thuis ook feestelijk uitzag. Ons was dit jubileum „door de gaatjes van de paplepel van den kok" ter oore ge komen, zou onze jongste verslaggever zeggen. Wij spoedden ons dus naar de woning van den heer Heeroma, maar deze voelde er niet veel voor door de pers „onder schot" genomen te worden. Daar voor had hij het niet in alle stilte voor bij laten gaan, zoo argumenteerde hij. Doch we lieten ons zoo maar niet afsche pen en kwamen te weten, dat de heer Heeroma, die zijn opleiding aan de Kweekschool te Maastricht genoot, als jong onderwijzer geplaatst werd aan de school te Koegras, waarna hij overging naar school IV. In 1903 werd de heer Heeroma benoemd tot hoofd der school te Texel en 1 Maart 1908 deed hij zijn in trede in de school te Huisduinen, van waar hij in 1917 naar de school aan de Weststraat verhuisde, waar „meester Heeroma dus sedert 16 jaar de scepter zwaait. Wij vernamen nog, dat het Gemeente bestuur van een openbare huldiging, op verzoek van den heer Heeroma, heeft af gezien. REORGANISATIE TE WILLEMSOORD. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den minister van defensie ten geleide van een afschrift van het door de commissie inzake reorganisatie van de rijkswerf te Willemsoord (commissie 't Hooft, Bijl en Heijdt) aan den minister uitgebracht rapport. Het rapport is voor de leden der Kamer ter inzage nedergelegd ter griffie. EVANGELISATIE-AVOND GEBOUW PALMSTRAAT. Spreker J. Sevensma. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal de evangelist, de heer J. Sevensma, van Amsterdam, mor gen, Vrijdagavond, 8.15 u., in het Evan gelisatiegebouw, Palmstraat, spreken. De heer Sevensma zal waarschijnlijk Zondag in het Evangelisatiegebouw in de Vij zelstraat optreden. De rechtbank te Alkmaar heeft Dinsdag zooals wij reeds in ons vorig nummer meedeelden, den heer De Zw. wegens ver duistering van gelden van dien bond tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, met aftrek van zeven maanden preventieve hechtenis. In het vonnis verklaarde de rechtbank, dat verdachte zich als beheerder van het geld van den Bond van korporaals dei- marine, geld, dat door het storten van wekelijksche contributies moest bijeenge bracht worden en dat ook diende voor de nagelaten betrekkingen van de leden, aan een ernstig feit heeft schuldig gemaakt en een schandelijk misdrijf heeft begaan. H(j genoot het onbeperkte vertrouwen, zoodat geen enkele controle op hem werd uitgeoefend. Dat de rechtbank slechts l'/j jaar ge vangenisstraf heeft opgelegd, vindt zijn grond hierin, dat verdachte reeds ernstig is getroffen door het verlies van zijn maatschappelijke betrekking, die hij zich door zijn energie wist te verwerven en ook omdat de rechtbank rekening houdt met het feit, dat verdachte reeds gerui- men tijd in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. 1>E REGEERING EN HET C.A.M.B.O. Op Maandag 27 Februari 1983 zijn de militaire leden van de besturen van den Bond van Marine-onderofficieren, den Bond van korporaals der Kon. Marine en den Bond voor Minder Marine-personeel uit welke bestuursleden tevens het C.A.M.B.O. wordt gevormd bij den Mi nister van Defensie ontboden. Bij het dien dag plaats gehad hebbende onderhoud is hen door den Minister me degedeeld, dat het diens uitdrukkelijk verlangen is, dat aan de functie, die de heeren de Nys, van der Vaart, van Kla veren en Smith, hij één of meer van die bonden, bq het C.A.M.B.O., of het Alge meen Marine-weekblad hebben, zoo spoe dig mogelijk een einde wordt gesteld, op dat elke, zoowel rechtstreeksche als zijde- lingsche, invloed van die heeren op het vereenigingsleven in de Marine ophoudt te bestaan. Wordt aan dezen eisch van den Minis ter vóór 13 Maart niet voldaan, dan zal aan het Marinepersoneel het lidmaatschap boden; wordt wel aan den eisch voldaan, van Huisvrouw en te Den tielüer dan zal van de zijde van den Minister het j noodige worden verricht om de bonden en hun werkwijze voortaan te doen beant- j woorden aan de eischen, die gesteld moe- ten worden oin het lidmaatschap niet te verbieden. Bij de daarvoor noodige voorbereiding zal ook aan de stemmen uit het Marine personeel gehoor worden verleend. VOORWAARDEN VOOR VRIJDOM VAN IN- EN UITKLARING VAN VISSCHERSVAARTUIGEN. De Inspecteur der invoerrechten en ac- cijnzen te Den Helder verzoekt ons het navolgende ter kennis van de visscherij te j brengen: Vissehers, die ter vischvangst op de Noordzee uitgaan of vandaar terugkeeren, /(jn, wanneer zij geen andere dan tot die vischvangst behoorende en vereischte I voorwerpen aan boord hebben, niet aan uit- en inklaring onderworpen. Zij zijn evenwel krachtens art. 24 en 56 der Alge meen» Wet van 26 Augustus 1822, Stbl. ïio. 38 verplicht om zoowel bij het uitgaan als bii het binnenkomen, teneinde onmid-1 del lijk te kunnen worden onderkend van) andere schepen, die wèl moeten in- en j uitklaren, een Óranjevlaq te voeren van ten minste 80 cm lengte en 50 cm breedte, waarin in een blauive kleur de aanvangs letter ter grootte van tenminste 30 cm van ,de plaats waar het schip thuis behoort, dient te zijn gesteld. Deze oranjevlag moet aan den top van den mast worden gevoerd. Men zal echter voornoemde vlag ook mo gen voeren aan den achtersteven bij het roer, of, ter vermijding van de bezwaren, die dit voor zeilende vaartuigen zou kun- j men medebrengen, aan den gaffel. Mits I deze vlag zoowel bij het binnenkomen als j bij het uitgaan op behoorlijken afstand i nog duidelijk herkenbaar is. Bü binnkomst dient men de oranjevlag te b 1 ij v e n vertoonen tot aan de los- j plaats in de haven, bii het uitvaren tot na het passeeren van de uiterste wacht. Artikel 206 van voormelde Alg. Wet be dreigt tegen hem, die, misbruik makende van de aan de nationale visscherij verleen- 1 de vrijstelling van in- en uitklaring, on der voorwendsel van visscherij, de daartoe l dienendie vaartuigen gebruikt tot den frau- d'uleuzen in- of uitvoer van verboden of I aan invoerrechten en accijnzen onderwor- pen goederen, het dubbele van de anders j op frauduleuze in- of uitvoer gestelde straf. De vissoher, die aan de hem opgelegde verplichting tot het voeren van de oranje- I vlag niet mocht voldoen, wordt, óók indien I hij geen goederen meevoert waarvan aan gifte behoort te worden gedaan, met geld boete gestraft. Omdat er geen concurrentie mocht zijn in eenzelfde artikel op deze tentoonstelling. De houding van het Bestuur dezer ver eeniging is ons inziens in deze onjuist, daar hare leden juist in de gelegenheid gesteld moeten worden door vergelijking der prijzen en kwaliteiten tot een juist inzicht te komen om daarna te kunnen besluiten waar en wat te koopen. Het gezegde van een der bestuursleden op ons kantoor: „Wij wenschen de moor dende concurrentie in deze gemeente niet in den hand te werkenis wel vleiend voor ons, doch datzelfde bestuurs lid vergeet, dat alleen door concurrentie de prijzen op dit lage, moordende, Hel- dersche pijl kunnen komen, waarvan ook de leden der Huisvrouwenvereeniging de voordeelen kunnen plukken. En het is niet goed gezien van dat bestuurslid de concurrentie te weren en ter wille van demonstranten hare leden te hoog betaalde artikelen te laten koopen. Wij verwachten dat het Bestuur der Vereeniging van Huisvrouwen op de af wijking van haar vroeger ingenomen standpunt zal terugkomen en haar fout ter gelegener tijd zal herstellen. Mogelijk zal dan ook VAN WILLIGEN weer van de partij zijn. eerst noemen wij 'n stand van de bekende i conserven Lenzbourg en Perl, die aan 'het begin van de zaal aangetroffen wordt. Daarnaast staat de firma gebr. Laan van j Wormerveer met haar havermout en gort- i mout, twee artikelen, die de huismoeder wel kent en ook wel weet te waardeeren, maar die nog wel eens speciaal mogen worden genoemd. De heer Van Baaien heeft een groot aandeel in deze demonstratie; keurig is de groote stand waarin we allerlei sani taire artikelen, als baden, geisers, enz., verder sola massief forunizen, enz. aan treffen. Ken speciaal artikel is een nieuw soort waschniachine, die tevens als droogmachine gebruikt kan worden. Ook de firma P. Govers, Spoorgracht, heeft haar beste beentje voorgezet. Zij is hier vertegenwoordigd met eiken slaap- kamers, mahoniehouten slaapkamers en salons, een palissander salon, bedden, etc. Nu zijir niet al die ameublementen compleet aanwezig, maar er zijn verschil lende meubels van geëxposeerd en men krijgt wel een idee van de waarlijk bizon- dere modellen die hier zijn te verkrijgen. In den hoek waar anders de Casino-band staat of zit, vinden we nogmaals de firma Van Baaien, hier is het Technisch Bureau met Philips artikelen, hoogtezon, de Phi- liphox, enz. De firma De Groot, de bekende dames zaak uit de Koningstraat, staat er naast de firma Van der Plaat met de fijne wor sten, en een schat aan bloemen zond mej. Dijkshoorn in, die dezen hoek geheel op fleuren. Dan de firma Duinker met boe ken en papier, de firma Honig, Koog a. d. Zaan niet bouillonblokjes en pakjes soep en we zijn aan de overzijde aangeland bij de dames Pijper. Hierover behoeven we bare muren der gevangenissen leven verricht de Reclasseering echter ook haar opbouwend verheven werk. Velen, die uit die cel in de maatschappij terugkeeren, zouden spoedig weer in hun oude misslagen vervallen, wanneer niet op de drempel der gevangenis, de Reclas seering hun de broederhand reikte, zich hun lot aantrok, met alle mogelijke midde len trachtten hen op de been te houden, en aldus hun leven in rechte banen te leiden. Wanneer gij zoudt beseften met welk een verheven gevoel alle reclasseerings- menschen hun taak verrichtenBelang loos, met opoffering van tijd en geld doen zij hun werk in 't belang van de onge lukkige zwakkelingen, onze medemen- schen. O, het is zoo makkelijk minachtend de schouders op te halen en hautain te zeggen dat boeventuig verdient niet ge holpen te worden. Velen van die boeven misten in hun jeugd de liefderijke zorg van moeder. Moeder zwierf 's avonds en 's nachts op straat. Zij hoorden alleen het lallen van een dronkemansstemde stem van vader hun teere kinderlijfjes werden gebeukt en geslagen.... zij groeiden op in huizen van ontuchtwerden verstikt in 't moeras. En gij die trotscli rechtop gaat door het leven, die groeide en speelde in vriendelijke weide gij durft hen, die in het moeras geboren werden honen en zeggenhet is hun eigen schuld dat zjj opgesloten zitten achter tralies, zij ver dienen niet beter. Ik houd tenminste mijn portemonnaie dicht, potdicht, de Reclas seering is overbodig! \v-)S k /e££en' ^ennun over de firma Neen, ik weet dat gij dit niet zult zeg- i irg' ur j 1 j geleden dat|gen- yns Heldersch volk is gul en har- heerlijkheden den verslaggever telijk en royaal en rond, een echt zee- i n oh t en in den vorm van fijntjes, water-! volk. Wij laten gauw en graag dubbel- broodjes en hoe ze meer heeten mogen. De Eerste Amsterdamsche Tochtvrije Centrale brengt in den handel een meta len veer, die ramen en deuren tocht-, stof- en vochtvrij afsluit. De firma Zwaarde maker komt met oranje marmelade, die goedkooper is dan de Engelsche soorten tjes, guldens en rijksdaalders rollen. Ik weet dat gij allen Zaterdag 4 Maart zult toonen het zegenrijke werk der Reclas seering te waardeeren. Ik weet, dat gij niet alleen uw hart, maar ook uw hand en geldbuidel wijd zult openen om het verheven werk der reclasseering te steu- NUTSSP A ARB AN K. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg no. 1, over de maand Februari 1933. De verschillende onderzoekingsmetho den van de gemaakte lasschen werden besproken, buigproef, trekproef, slagproef. breukproef enz., benevens de verschillen de metallografische onderzoekingsmetho den met behulp van microscoop en de ver schillende etsmiddeien. Daarna werden behandeld de magnetische onderzoekings methode „Schmuckler" en tenslotte het Philips Metalix Röntgen Apparaat. Schit terende resultaten worden met dit laatste j toestel bereikt. Een Röntgenfoto is de eenig juiste weg om een volkomen beeld omtrent een laschnaad of omtrent giet fouten in materialen en dergelijke aan te toonen, zonder dat het materiaal hierbij behoeft te worden aangetast. Met dit ap- paraat ontdekt men dikwijls de grofste fouten in uiterlijk prima laschwerk. De geheele lezing gaf een goed beeld van de prima toestellen, die de firma ver- j vaardigt en van de groote ervaring, waar over zij beschikt op dit gebied. De firma Loos Co., is gaarne bereid, om voor elke willekeurige technische groep op aanvraag dergelijke lezingen ge en minstens even lekker, met versch fruit j nen en daardoor mede te werken, dat op eigen sap, bij uitstek geschikt voor' compote en bowl, met sinaasappel- en mandarijnengelei, kortom, met een stand vol heerlijkheden. Poetsdoeken kan men krijgen bij de Poetsdoekenfabriek Hol- landia, ansjovis bij de Penn Oil van Lem mer, en de bekende stofzuiger Electrofort tallooze geknakte levens weer opgericht kunnen worden, en hen, die in het slijk der misdaad vertrapt liggen, weer te maken tot betere menschen... waardig te leven in de maatschappij. In de gevangenis is veel bittere ellen de, veel somberte zij, die uit de ge- ontbreekt ook niet. De meneer, die dezen j vangenis komen, zijn reddeloos verloren, stand leidt, had dien middag bezoek ge- als de Reclasseering niet in staat wordt haft van een viertal dames, die allen reeds gesteld hen te helpen, zijn stofzuiger gebruikten. Of die ookj En gjj) zuit gij, er bij blijven staan... populair is. De Nederlandsche Borstelcen-j ij0ei gn koud, en onverschillig? Als gij ',.IS er vo°rts met diverse borstels, (|e boei', de verslagene, in het leven alle Nederlandsen fabrikaat en er zijn er machteloos te doode gedoemd, ziet neer- hij. die Engeland niet maakt, zooals fiets-i leggen, zult gij kunnen zeggen: Mijne borstels, plumeaux, radiatorborstels, witte handen hebben dit bloed niet vergoten, haarborstels, enz. Tenslotte de firma J. F. Schellinger, die mijne oogen hebben het niet gezien Wanneer gij verre blijft staan en de een stand inrichtte van de bekende 1 ro-Reclasseering niet steunt, dan zijt gij metheus-fornuizen. In allerlei prijzen en misdadig, dan hebben uwe handen, die modellen vindt men ze er, hierbij is ook weigerachtig waren hulp te verleenen, het doorstroomapparaat, waarbij geen een niedemensch doen verloren gaan en water m liet reservoir blijft staan. Verder gij kunt niet ter uwer verontschuldiging cómtoren, kachels, voor scholen, kerkbn zeggen: Mijne oogen hebben het niet 60 8®r®l?es> jnz' gezien, ik wist niets van het werk der Met deze droge opsomming hopen "ivij j/Reelasseering. Die uitvlucht kan u niet tö hebben bereikt, dat de Helderschemeer helpen. Gij weet het nu, gij kent j huisvrouwen heden eens gaan kijken. De (]e heilige t#ak van dit Genootschap. I Op spaarbankboekjes werd in den loop heel kosteloos te geven, zoodet zij, die j der maand ingelegd 211.248. <6 en te- ,-jjt vak {e niaken hebben en er meer rugbetaald 159.816.76. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 51.432. Het aan inleggers verschuldigd kapi taal bij den aanvang van dit jaar i 2.484.859.62 steeg tot 2.490.566.50. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg in de maand Februari 109. Het aantal spaarders steeg hierdoor tot 6974. Onder de in Februari uitgereikte 109 nieuwe hoekjes zijn begrepen 9 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1.—). De lediging in den loop der maand Fe bruari van spaarbusjes leverde een be drag op van 3.128.78 aan kleine bespa ringen. Het aantal in omloop zijnde spaarbus jes bedraagt thans 1645. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Door het Departement Den Helder wordt op Zaterdag 4 Maart a.s., des na middags van 7 tot 8 uur, in het Militair Tehuis in de Spoorstraat, eene tentoon stelling gehouden van door de leerlingen (van den gehouden houtcursus vervaar digde voorwerpen. Deze tentoonstelling is voor iedereen j gratis te bezichtigen en wordt daarom 'een ieder aangeraden deze tentoonstelling te bezoeken. De moeite wordt werkelijk beloond, want men staat er verbaasd over dat door jeugdige jongens zulke pracht-voorwer- 1 pen vervaardigd zijn in slechts drie maane den tijd. Zie verder de advertentie in dit blad. over willen hooren, weten, hoe zij hun kennis kunnen uitbreiden. „HELDERSCHE JAARBEURS?" Toen we Woensdagmiddag, gevolg ge vende aan de uitnoodiging van de Huis- vrouwen-vereeniging om ter „Heldersche Jaarbeurs" te komen, Casino binnenrol den, werden we ontvangen met open armen en er werden ons allerlei biljetjes en propaganda-materiaal in de handen gedrukt. En de firma van Nelle, die er, zooals steeds bij dergelijke gelegenheden geschiedt, met een specialen stand was vertegenwoordigd, liet ons door middel van de dames der Huisvrouwenvereeni ging, een overheerlijk kopje thee bren gen kortom, het was er keurig in orde. 1 en 2 Maart is deze expositie in Casino ingericht, en onze lezeressen, die dit verslag jammer genoeg te laat onder de oogen krijgen, kunnen hedenmiddag en -avond daar nog gaan kijken. Het loont j zeer de moeite en zij zullen er een uiterst gezelligen middag doorbrengen. De ex- poseerende firma's hebben hun beste beentje voorgezet en wat er te zien is, is interessant en voor een groot deel geheel nieuw voor Den Helder. Mevrouw Dekker heette te 2 uur de aanwezigen welkom, en noemde het een bizonder voorrecht deze expositie te1 mogen openen. Maar spr. kan zich niet voorstellen, dat velen zich hebben afge-1 vraagd, toen de propaganda voor deze j demonstratie begon, wat willen die huis-1 vrouwen er mee? Welnu, niets anders dan winkeliers en fabrikanten de gele genheid geven hun waren ter bezichti ging te stellen; allerlei nieuwe snufjes zijn er te zien en tevens wordt zoodoende de aandacht gevestigd op de vereeniging zelf en haar werk. Geregeld zullen enkele bestuursleden zitting houden om ieder die dit verlangt, inlichtingen te verstrekker! over het werk der vereeniging. De ver eeniging is strikt neutraal en omvat alle rangen en standen; doel is geen ander dan om de huisvrouwen bijeen te bren gen en ze allerlei nuttige en opvoedende dingen te laten zien en te leeren. Spr. brengt een woord van dank aan de dia waren om hun kennis betreffende dit I demonstranten en standhouders; het doet onderdeel van de techniek te verrijken. l?ns genoegen, dat aan onzen oproep spon- ftk-1 n en royaal gevolg is gegeven. j r.a ««ark;.- hu Seheel ziet er smakelijk uit eii spr. hoopt keling van deze techniek na, waabj hij voor jederen oxposant op een buitenge- toegang is vrij en er is zeer veel moois en wetenswaardigs in Casino té zien. Tot hedenavond elf uur kan men terecht. Het was gisterenavond zeer druk bij de verschillende stands. Hedenavond is, zoo als onze lezeressen weten, de filmvoorstel ling ten bate van het Crisis-Comité, waar van ongetwijfeld velen zullen gebruik maken. Willen zjj er aan denken, dat zij i na afloop een gratis kopje thee kunnen Steunt Zaterdag het werk der Reclassee ring. Koopt de speldjes, werpt uwe gaven in de bussen, dan hebt gij uw plicht vervuld gebruiken in Casino? Het gaat helaas met de haringtrekke- rij bij Onrust, het Molengat en aan het Huisduiner strand verre van gunstig tot dusverre, terwijl ook de komvisscherij op ALS DE DEUR DER GEVANGENIS nog weinig resultaat kan wijzen. De doorstaande Oostelijke winden be- OPENGAAT... En zij zullen aanheffen en zeggen: Onze handen hebben dit bloed niet ver goten en onze oogen hebben het niet gezien (Deuteronomium XXI/7)). invloeden misschien de ongunstige door- I zetting der haring, terwijl de toestand aan het Huisduiner strand van beteeke- nisvollen invloed ten ongunste is voor de uitoefening van het haringtrekkersbe- drijf. Zaterdag 4 Maart wordt in Den Helder1 D,e grootste aanvoer van haring was een huis- en straatcollecte met speldjes- de laatste da»en afkomstig van de kuil- LEZING OVER ATOGEEN LASSCHEN EN SNIJDEN. In de Ambachtsschool hield Dinsdag avond de heer Loos, van de firma Loos Co. uit Amsterdam een lezing over het autogeen lasschen en snijden. Bij deze lezing waren de metaalbewerkers en elec- triciens uit de hoogste klassen van de J Ambachtsschool tegenwoordig, terwijl ook een aantal Heldersche smeden tegenwoor- De heer Loos ging uitvoerig de ontwik-i|aan ®n royaal gevolg is gegeven. Het, a Uii!geheel ziet er smakelijk uit en spr. _hng van deze techniek na, waa b j r iederen exposant op een bui1 stil stond bi) de vlamtheoiie, zonder een woon succes< Namen noemen zal spr. niet goed afgestelde vlam is het onmogelijk doen, niet één ehkele uitzondering, n.1. om goed laschwerk te vervaardigen. Ace- van de firma's Van Baaren en Meerens, tyleengasontwikkelaars, reduceerventielen, die zoo heel veel deden voor deze reclame, branders enz., passeerden de revue, spe- j Hiermede was deze expositie geopend ciaal werd de aandacht gevestigd op den.'1" werden de verschillende stands bezich- nieuwen Loosco Middeldrukontwikkelaar, |«gd. Er was dezen eersten middag al alsmede het automatisch reinigende nieuwe ac] groote belangstelling van de aismeoe au 'zijde der huisvrouwen; althans, Casino inwerptoestel. 'e jmoest al direct een speciale afdeeling zeer goede lantaarnplaa jes o g icn j zujgpijngenbewaarplaats" inrichten, waar terwijl ook verschillende onderdeelen vanjer een paar zeer genoeglijk lagen te hui- laschapparaten, die de heer Loos had jen. meegenomen, werden besproken. 1 Nu een overzicht van de stands. Aller- verkoop georganiseerd ten bate van de reclasseering. Wat de reclasseering in onze maat schappij voor de (vojrwaardelijk-veroor- deelden) de gevangen en de ontslagen gevangenen doet, het behoeft niet nader te worden toegelicht. Zeer zeker niet in Den Helder. In de serie feuilletons >Drie gulden of twee dagen, en Het Rauwe Leven der Heldersche Zwervers*, werd meermalen het zegenrijke werk der Re classeering vermeld. Wanneer men Zaterdag uw hulp voor dit Genootschap inroept, haalt dan niet onverschillig uw schouders op, denk niet, wat heb ik met het boeventuig, dat de gevangenissen bevolkt, te maken. Het is immers hun eigen schuld als ze daar, opgesloten,achter de tralies zitten, moeten ze maar netjes blijven en niet stelen en rooven Met die menschen, die verstokte boosdoeners heb je niet noodig mede lijden te hebben... en om je dan nog bovendien geld daarvoor uit je zak te kloppen... dat is al te dwaas! Gij vergist u Lang niet allen, die de gevangenissen bevolken, zijn verstokte misdadigers. De omstandigheden, het noodlot, verkeerde leiding waren dikwijls oorzaak, dat zij één moment afweken van het rechte pad. Velen, die nooit aan misdaad dachten, kwamen toch, doordien zij op een gegeven oogenblik hun kwaden neiging niet kon den bedwingen, in aanraking met den strafrechter. Reeds is de deur van de gevangenis voor hen geopend. Wie staat beschermend achter hen? De Reclassee ring! Zij brengt rapport uit over het vroeger leven der gevallene. Barmhartig heid rechter, voor deze ongelukkig afge dwaalde smeekt zij. Deze zou in de ge- vangenis slechts van kwaad tot erger tjes. doch deze worden dan opgelegd en vissehers, die spansgewijs bij den afsluit dijk deze visscherij uitoefenden. De prijs blijft door den geringen aan voer flink en handhaaft zich vermoede lijk omdat de binnenlandsche vraag deze aanvoer nog kan opnemen. Voor den export is de prijs nog wat hoog, maar als de groote aanvoeren ko- j men, kan naar Duitsehland misschien nog een afspuiing gevonden worden, terwijl de prijs op een behoorlijk peil kan blij ven, tenzij de onrustige omstandigheden in Duitsehland ook de haring-afzet on gunstig kunnen aantasten. Er was verleden week wat meer vangst van schol, niet van bot zooals het bericht luidde. Komt er wat Noordzeevisscherij dan is het nog altijd stilliggen van de IJmuidervloot, op de prijsstelling van platvisch zeker van invloed. Schol zal dan ook wel goed prijs houden voorloopig. Garnalenvisscherij is van geen betee- kenis. „MUSIS SACRUM'-NIEUWS. The 2 Cavelll's. In een advertentie en nieuwsberichtje in ons blad, is bekend gemaakt, dat de 2 virtuozen op de accordeon komen. Men heeft hen beluistex-d bij radio en grammofoon. Nu kunt 11 ze hooren en zien, in de zaal van „Musis Sacrum". Zitting van Dinsdag 28 Febr. Het Kantongerecht is met een cadeau tje verblijd. Er komen wel meer cadeau- vervallen. Geef hem ons over. Veroordeel hem voorwaardelijk, het goede in zijn ziel zullen wij aankweeken, het kwade verstikken. Wij zullen hem leiden zoolang tot hij weer alleen kan staan. Velen heeft de Reclasseering door hare rapporten buiten de muren der sombere getraliede cellen gehouden, ze gevormd tot maat- schappelyk bruikbare menschen. Voor velen, die in ellende en misdaad ver zonken, achter de zware, ondoordring- degenen die ze geven moeten zijn daar nooit mede in hun sas. De A.N.W.B., een open oog hebbend voor de vele verkeersmoeilijkheden, die de rechtbanken te berechten krijgen, heeft ook het Heldersche Kantongerecht ver blijd met een van zijn bekende verkeers- maquettes, zoodat moeilijkheden, verkeers overtredingen betreffende, aanschouwelijk kunnen worden voorgesteld. En waar achtig deed het dienzelfden middag al dienst ook. De twee persmannen mochten, er ook een kijkje bij komen nemen om zich van het groote nut van deze maquette te kunnen overtuigen. Wij beginnen thans met het verorberen van den gerechtelijken_ schotel, die ons Dinsdagmiddag weder in vrij groote varië teit werd voorgezet. I Een Wieringer had last gekregen met I de politie omdat hij zijn woning niet had laten aansluiten op de waterleiding. „Ja. hoor-es", zei deze, alles goed en wel. Maar ik wil een oude boerderij ook van waterleiding voorzien en nu wilde ik dit wel bij elkaar laten doen om de kosten wat te drukken. De gemeentesecretaris van Wieringen was als getuige opgeroe pen en er ontspon zich een water-tech nische beschouwing, over het vraagstuk wanneer wel en wannepr een woning niet op het waternet behoefde te worden aan gesloten. De goede wil van den verdachte stond wel vast, maar ja, hij was nu een maal gesommeerd om water te laten aan leggen in het eene perceel en daar hielp geen lieve moederen meer aan. De ambtenaar zette dan ook de sluizen van zijn welsprekendheid open. Het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf kan jaloersch zijn op zulk een stroom, want daar hapert het nog wel aan, hebben wij ons laten vertellen. Het resultaat was, dat verdachte ver oordeeld werd tot 3 gulden of 2 dagen (Waar heb ik dat meer gelezen?). En maak de boel nou in orde hoor, werd hem vermaand. Verdachte zou een verzoekschrift naar de Waterleiding richten betreffende een en ander, zoodat het wel in orde zal ko men. Een Nieuw-Nederlander, de maagde lijke weiden van den Wieringermeer be wonend, was door den veldwachter in jagende houding aangetroffen op een ter rein, waar hij met zijn spuit niet mocht komen. Het bleek dat hij oorspronkelijk op grond had gejaagd waar hij wel mocht paffen, doch het haas (let op de jagers taal) was zoo leep geweest om op het an dere terrein te vluchten, als wist hij dat hij daar veilig zou zijn. Maar eilacie, wat een vergissing van het beestje. De jagers woede had den Nimrod zoo te pakken, dat hij zich nergens meer om bekommerde en zoodoende in jagende houding door den veldwachter werd aangetroffen. Hij kwam er echter nogal genadig af, daar hij zeer gunstig bekend stond en er tot dusverre van stroopen nog geen sprake was geweest. Vonnis 1 gulden of 1 dag met verbeurdverklaring van het geweer, dat op 10.wordt getaxeerd. Wat dit laatste betreft, moet óf de spuit worden ingeleverd, óf 10 pop dokken, of drie da gen brommen. Zoek maar uit. Een ander Wieringer veldwachter, die al lang een oogje op twee van zijn jonge medeschiereilanders heeft, was ter oore gekomen, dat deze jongelui hem bij ge legenheid op bierflesschen zouden trac- teeren. Wel te verstaan, de flesschen en niet de inhoud, daarvoor was de verhou ding niet al te amicaal. Toen de veld wachter dan ook eens in het holst van den nacht thuis kwam, werd hij dan ook door gerinkel opgeschrikt. En nu moet U hooren. Hij vloog naar buiten, zag in het licht van een lantaarnpaal de twee bewuste jongelui wegvliegen. Ondanks al dit gevlieg, had de veld wachter toch nog de gelegenheid om de wegvliegende jongelui te herkennen. Een van hen was niet verschenen, de andere werd pertinent door den veldwachter her kend, doch loochende alles. Het O.M. trok heftig van leer. Op zoo n manier wordt het een janboel, deze jongens storen zich niet aan het gezag en kunnen wij vooral in dezen tijd van hen missen. Het gezag is er nu eenmaal en het moet worden gehandhaafd. Vonnis 15 gulden of 15 dagen. Heb je nog wat tot je verdediging te zeggen, ver dachte. Ik ben onschuldig, meneer, hield deze vol. Mooi, zei de kantonrechter, dan word je dus onschuldig veroordeeld, dat tref je. Een automobilist kreeg op zijn broek, omdat hij iemand wilde leeren autorijden, terwijl hij die edele kunst zelf niet geheel machtig was. Het gevolg was, dat op de Keizersbrug bijna iemand van de sokken werd gereden, deze kon nog maar net zijn hachje redden. Vonnis 35 gulden of 10 dagen. Waar ruzie met buurmeisjes al niet toe kan leiden, bleek ons weer op deze zitting. Liefst vier Texelaars, waarvan er maar één verschenen was, hadden op een andermans land geloopen, doch hier gold de veronderschuldiging dat iedereen het al jarenlang deed en het was nu wel een beetje raar, dat dit nu zoo maar werd in getrokken. Ja, zei de eigenaar, ik wilde er tuin grond van maken. Nee zei de eene ver dachte, zijn broer heeft mijn buurmeisje beleedigd en nu neemt hij wraak op ons. Aan de hand van een schetskaart werd de situatie nauwkeurig nagegaan, maar het hielp niet. Het pad blijft in het ver volg gesloten. De Texelaars moeten in het vervolg maar een beetje omloopen, dat is gezond in dezen tijd, waar zoo weinig wordt gewandeld vond de officier. Wat blieft U. Niettemin werden de vier Texe laars ieder veroordeeld tot 2 gulden of 1 dag. Een opgeschoten jongen had in een halfdronken bui met zijn kameraad het met een tweetal meisjes willen aanpappen, doch gebrufjete hiervoor een methode, die wij niet kunnen aanbevelen. Hij was na melijk zoo hardhandig, dat hij de mouw van de eene meisjesmantel finaal van het kleedingstuk aftrok en het was nog maar een geluk, dat het vulsel niet meeging. Hem werd aan het verstand gebracht, dat dit niet de juiste manier is om een meisje te vrijen en hij werd veroordeeld tot 10 gulden of 2 dagen. I

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5