liïdt wilt Uuni De aigeroeene beschouwingen over de Gemeentebegroting 1933. HEI DERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 MAART 1033. DERDB FM AD Vergadering van Dinsdagavond. Bij KONIJN, Tel. 339, YER8CH GEBRADEN LAMSBOUT Vergadering van Woensdag middag. (Vervolg van pag. 3 van het le blad). Afwezig de heer <le Nijn. Het woord is thans aan het Ooilege. Eerste spreker is Wethouder de Boer. Wij moeten voortdurend het rijk voor houden, dat het hier een taak verzuimt. U.L.O.-School. Inderdaad is dit jaar de uitslag niet zeer schitterend, maar liet is de eerste keer dat die uitslag bleef beneden het normale. Bo ekingen beant- vendien wordt de u.l.o.-achool niet door de allerbeste leerlingen bevolkt, ook elders is Vriendelijker aanblik der scholen. dat zoo en dus behoeft deze uitslag niet al Het 1 >l!eg3 zal in deze richting doen I te zeer te bevreemden. Zü heeft de aandacht, wat lang duurden en meende dat de oplos- van het Collego, dat. grondig deze zaak za! Feenstra Kuiper worden in dank aan- onderzoeken. De sdhuld ligt niet bij het die do verschillende opn wordt. vaardi, School buiteng. 1. onderwijs. De heer Boogaard vond' dat de plannen wat lang duurde en meende dat de oplos sing een bepaald'e richting moest worden gezocht. Spr. meent echter dat dit niet de goede weg is op het oogenlblik zijn twee plannen in overweging, het eene betreft verbouw van de scholen 3 en 4 met eventueeien aankoop van gronden; we zouden dan de beschikking krijgen over oen zeer goede school. Een ander plan iis ontworpen door van die t wee scholen één te maken. De verbouw-uitgaven zullen in ieder geval uit eigen beurs moeten worden be kostigd, dat staat vast.. Dat is ook de reden dat deze zaak nog traineert. personeel, dat. staat vast. Gasverwarming. Een onderzoek is gaande omtrent ver warming dier Handelsschool, maar spr. be twijfelt of deze zal zijn gasverwarming. Een proef is genomen, dié nog niet tot een oordeel leidde. Reiniging. Thans een woord over die Reiniging. Er is gezegd, c'al. onze reiniging steeds duur der wordt. Dit is allerminst waar; in de verslagen staan de jaarlüksche kosten ver meld, 1920 344.270. 3931 338.436 dus 6000 minder. In 3 920 ontving de rei niging bovendien nog 42.000, in 1931 maar 35.000, dus 9000 minder. Daarbij is een geweldige stijging van op te ruimen huisvuil, en toch zijn de totale kosten om- I laag gegaan. Dit geeft te dienken en de Bizonder en Openbaar onderwijs. ]daohten zyu n,tet bmifk. ken in den Ouden Helder en hieuwe er voor zetten, maar de verplaatsing naar een ander stadsdeel is een van de moeilijkste punten. De aanvragen voor Woningstich ting en het aantal dat in aanbouw is. 84, wijst- cr op, dat dit niet voldoende is. Spr. kan dan ook mededeelen, dat alweer een ander plan in voorbereiding is voor 100 nieuwe woningen. Ook een plan voor een 30-tal woningen voor sociaal achterlijken is in ontwerp. Abattoir Ook hiernaar heeft de lieer Boogaard gevraagd. Het is ai meerdere malen aan de orde gesteld, de volgende week zal een be spreking worden gehouden en getracht tot eenhedi te komen en dan zal een besluit moeten genomen en een voorstel den Raad liereiken. Zwembad. De vraag of het oude zwemvlot. nog een jaar mee kan, kan spr. niet absoluut ont kennend beantwoorden, maar reeds ver- j ledén jaar moesten wij het aantal personen beperken, dat er tegelijk op kon worden toegelaten. Reeds is er al eens een kind. doorgezakt en spr. vreest, dat bij verleg ging het vlot in twee stukken zou aanko men. Het kan inderdaad niet langer dienst doen. De Raad wil in dF opzicht iets doen en een zweminrichting voor de jeugd op richten. Die eenstemmigheid stemt tot vreugde; dé vraag waarom alles draait is wat men er voorover heeft. Wij hebben in verschil lende plaatsen van liet land rondgezien. Door de N.V. Zwembadenbouw te Am sterdam is een aanbieding ingekomen voor een oplossing. Misschien ware hier een oplossing te vinden. In ieder geval zal er een subsidie moeten gegeven worden. In verschillende plaatsen heeft men een Sportfondsenbad, dat iets dergelijks is, maar er is hier te weinig animo daarvoor. Cijfers kan spr. nog niet noemen. Van Waterstaat zal voldoende medewerking komen. Tevens komt dan de vraag aan de orde voor een kleeogelegeuheid aan den wal. Niet mogelijk is het om een zwembad in <!e verbreeding van het Held. Kanaal te stichten; ook het plan om schoolkinderen naar de werf te zenden is onuitvoerbaar, zooals spr. nader uiteenzet. Alleen al om financieel» redenen kan het niet. En ook voor het bedejj f der werf is het ondoenlijk, daar dagelijks kinderen te hebben, die er passé eren. Er zijn nog andere "bezwaren. Maar dit zal nog nader worden onderzocht. Armbestuur. I)e heer Van dier Vaart zal de finantieele kwestie behandelen; verleden jaar is 186.000 besteed. Voor dit. jaar is reeds uitgegeven 33.000 en voor het geheele jaar zal het niet minder zijn. Indien l>ü het einde van het jaar noodig is met grootere bedragen te komen, zullen andere wijzen van dekking moeten worden gevonden. Niemand kan nu zeggen welke bedingen thans noodig zijn. Men bedenke, dat het Crisiscomité ons óók nog ontlast, in d'it op zicht. Men kan dit gerust op 10.000 stél len, die aan de kas der gemeente ten goede komt. Er is hier hulde gebracht aan verschil lenden; spr. wil ook zijnerzijds aan den heer Bandsma huldigen, die zich vrij- Ml ^M HM dit werk. constateert alleen, dat. hier een symbool is een installatie te plaatsen waardoor zoet Men moet er maar eens komen kijken, dan van de verhouding tusschen openbaar en water uit Schermerboezem in ons kanaal ziet men wat er aan vastzit. Het ügt niet op spr. weg zich in het debat in den Raad te mengen. Eén enkele opmerking slechts: er is gezegd, dat vooral bij de opent), school zooveel kleine dure schooltjes voorkomen. Dat is juist maar het grondwettelijk artikel 3 95 legt ten deze een taak op aan de o.s. In bedoeld artikel staat, dat op desbetreffend verzoek reeds voor 32 kinderen een openbare schooi moet worden opgericht, Vandaar is de kleine school gekomen en het is goed dat die school er is voor de minderheden: de pro testant heeft nu zijn school tusschen de katholieken en omgekeerd. Waar èn bij d,é Grondwet èn bij de Onderwijswet deze taak is opgelegd aan de openbare school, heeft men zich over die kleine schooltjes niet te verbazen. In onze gemeente is in d'it opzicht nog iets bizouider treffends. In onze stad staat n,l. een symbool van de verhouding tus schen cieze 2 soorten van onderwijs, n.1. de school in de Van Galenstraat. Toen die werd gebouwd in 1922 was het aanvanke lijk de bedoeling haar anders te maken, maar de toenmalige regeering wilde geen Hier in Den Helder is de stijging per inwoner van op te ruimen huisvuil het sterkst van het. geheeie land, hetgeen spr. met verschillende cijfers aantoont. De taak der reiniging. Onze wijze van vuil verwijdering trekt de aandacht der heele wereld, tot uit de Fidsji-eilanden aan toe komen informatie aanvragen. Van ons vaartuig wordt zeer veel ge vergd. De tijd komt spoedig, dat dfit eene vaartuig niet meer tegen zijn taak is op gewassen. De Raad moge wel overwegen, dat het te eeniger tijd noodig zal worden hierin te voorzien. Emmèrstelsel. Toen spr. wethouder werd en dit- onder werp aansneed, hoopte spr. binnen 1 jaar het vraagstuk op te lossen, maar het werd hem duidelijk, dat er verschillende kanten aan waren en het niet met een handom draaien was te verwerkelijken. Een beerput moet zijn stoffen kunnen meerdere gelaten ervoor geven. Toen kort. afvwren en het Held. Kanaal zal moeten daarna de katholieke scholen gebouwd kunnen opnemen alles watliet langs riolen zouiden worden op kosten der gemeente, bereikt. was het alleszins natuurlijk, dat. de ge meente trachte deze ook voor 5.000 min der te bouwen. Dit verzoek werd aan het Schoolbestuur gericht, dat er evenwel niet op wilde ingaan. Bepaald werd, dat de school voor het oorspronkelijk uitgetrok ken bedrug moest worden gebouwd Als we hier beerputten kregen, zou het kanaal meer opnemen dan wenschel ijk was. Ook die Gezondheidscommissie adviseerde in dezen reeds. Spr. heeft zich in verbinding gesteld met dr. Holleman, den inspecteur der Voiksge- Spr. zal niet verder op deze zaak ingaan, zondheid, betreffende de mogelijkheid hier j willi,g beschikbaar stelde hizonder onderwijs. wordt gebracht, Dan zou die oplossing in Door den heer Eiilders is gesproken u over beter onderwijs met minder kosten. richting beerputten zyn gevonden. Ook Rijkssteun. Wijlen de heer Bok moest zijn kiachteu hJfteen oogenblik op te lossen. Vandaar dat sprongen; dit was een voortdurende bron a.s wemvuwi <?nr in het aio rannort schreef dat de van ergernis. Als we zien wat er in andere eds r,« «rnofcrf. mcoe- sPr. m het alg. rapport schreef, dat de p|afltaen mogen we dankbaar Spr ontöMSdHSfrTit^Mr^"ï^rdaad ro(>et werl«K gepleegd worden met Scher- juiten over de'wijze waarop door de H.maat- moet SdeVenbaie^kSsen zoo min j nierboezem en dit vraagstuk is dus niet m j «taPOT met het personeelwerf omge- mogelijk kasten en spr. in dit opzicht steeds die grootst moge- lijke medewerking verkregen der school- studieus, jnmschnen besturen. Met vreugde zij het geconsta teerd'. Commissie art. 72. Dr. Feenstra Kuiper heeft gevraagd waaraan de verschillende behandeling te danken is. Inderdaad kennen wü alleen Commissies van Advies, dus ook die van art. 72. B. en W. en de Raad staan ten opzichte van haar oordeel vrij. Maar spr. den loop van het jaar een nader rapport worden tegemoetgezien. Visscherij. Dit is wel het bedrijf, dat door alles wat den laatsten tijd gebeurdi is, dubbel getrof fen is door de funeste werking van de slui ting der grenzen, en de onvoorziene ge volgen van de afsluiting der Zuiderzee. Spr. is onlangs in Den Haag geweest zijn daaraan te zijn ontkomen. Als het straks noodig is en maatregelen moeten worden genomen, zal onzerzijds niet wor den geschroomd daarmede te komen. Overbrengen van 3560». naar Kapitaaldienst. Van verschillende zijden is ons lof ge bracht over het Voorwoord. Is het zoo on juist ais men aanneemt, dat gelden voor werkzaamheden, die tóch moesten gebeu- waann heeft altijd gemeend dat de (xmimissie óok ^en beer Brouwer op het Departement nog wat anaers was, n.1. een C^nus ie, Die zeide destijds reed's gewaarschuwd te 'te^Vi'iger'uid^nu"'wat'v^iwffd'/iin tezamen tegen de gevolgen van de «tolul- g"L"le ,1 gelden op kapitaal zijn gebracht? De opmerkingen zijn ten diezen ietwat overdreven. Men noemt dit.een bewijs van armoede, voor spr. is het sléchts een maat regel van regeling der betalingen. beschouwingen ten opzichte van het on- Zuiderzee vow Den Helder. derwijs, en waarin dus moeilijke kwestu zuiderzeesteunwet is zóódanig ge- moesten worden opgelost. Deze hoopmaakt, dat daarin is vastgelegd dat wie op ijdel: wat die Oie. voorschreef is niet altijd door die schoolbesturen opgevolgd. En het is geen wonder, dat spr., gezien de erva- een bepaalden datum zijn hoofid'bestaan vond' op de Zuiderzee (1918) kon worden ezien uc fn«- o-esteund ring, mededéeling deed van een anderen f Qeen enkel(, OIcer vifischera viel er on dier. Er zal dus een andere weg moeten worden ingeslagen en allereerst zullen wij weg, die kon worden gevolgd. Wij moeten tooh als gemeente ons best trachten te doen het met de schoolbesturen eens te worden zonder hoogere instanties. En spr. heeft van de heeren Eiilders en Feenstra Kuiper al bemoedigende klanken gehoord. Wij zouden een rustiger stemming in ons onderwijs bereiken en het komt de ge meentelijke middelen ten goede. Het on derwijs stelt aan de schatkist van rijk en gemeente groote eischen. Zeevaartschool. Een kind van zorg van het gemeentebe stuur, niet onndat voor 'haar niet zou zijn weggelegd een schitterende taak, maar omdat juist bii dezen tak van onderwijs het rijk hoe langer hoe meer van zich af schuift wat niet kan worden gemist. De Radiocursus is geheel voor rekening der gemeente en zij voorziet in een klem mende behoefte, maar dé gemeente mag er geiheel alleen voor zorgen. Door het Rijk werd/ die eisch gesteld, d'at de Zeevaartschool aan drie dingen moet voldoen: lo. voldoend aantal leerlingen bezitten; 2o. deze leerlingen moeten allen slagen; 3o. zij moeten allen plaatsen krijgen op k oopvaa rdijsohepen Redelijke eischen inderdaad in normale tijden, onredelijke thans in abnormale. Wij zullen ons evenwel moeten voegen de cijfers moeten kennen. Die kennen wij thans nog niet geheel. Spr. hoopt, dat wü dan de hulp krijgen van Texel, dat onder dezelfde omstandig heden verkeert. Vischafslag. Het plan is een nieuw gebouw te stich ten aan het Havenhoofd, maar we zullen zeer voorzichtig moeten zijn: de haring vangst is thans begonnen en we hopen, dat d'ie gunstig blijft. Maar ook zou ten aanzien van haring kunnen geiden wat al geldt voor bot, n.1. dlat ook voor haring andere vischgronden komen,. De mogelijkheid' moet onder het oog worden gezien. Het is nu niet de tijd groote uitgaven voor dit bedrijf te den. Wethouder Smits aan het woord. Woningstichting. De heer Boogaard heeft er op gewezen, dat er 150 woningen van Woningstichting onbewoonlxaar zijn. Inderdaad blijkt dat het aantal groot-er is, maar dat men zich slechts tot het noemen van 150 bepaald Spr. kan zich overigens aansluiten bij het beeft. Het vraagstuk Is niet zoo eenvoudiig woord van hulde aan den directeur. Kweekschool. Handelsschool. Georitiseend zijn de hooge schoolgelden. Spr. moet toegeven, d'at het gewenscht zou zijn- als zij kondien worden verlaagd. Maar wij staan voor het feit, dat deze school ge heel door de gemeente moet worden bekos tigd en er een stijgend budget 18. Spr. vreest voor een terugioopen van het leer- ltngental, daar er thans geen emplooi is voor velen. Dan zal t Bchoolgeld nog meer moeten stijgieo» op te lossen. De heer Van Loo heeft er op gewezen, dat de Raad niet zoozeer discus sieert over het. feit óf er gebouwd moet worden, maar meer over het type van wo ning, dat er moet komen. Staande achter de feiten gelooft spr., dat goedkooper woningen in de eerste plaats noodig zijn. Zelfs zal moeten overgegaan worden tot woningbouw voor z.g. sociaal achterlijken. Waar zullen zij moeten koinen? De vraag is van belang. Woningstichting zal Technische herziening salarissen. Dit oogenblik is wel het minst geschikte ervoor. Immens zij brengt verhooging mee van salarissen. Maar bet College kan ook zijn afronding naar beneden maken en wij mogen dankbaar zijn, dat wij er aan ontko men zijn. Naar spr. meening zon het per soneel thans niet met een technische her ziening gediend zijn. v. d. Vaart moet beginnen, met «onpaar aigemeene op merkingen ,die geen reohtstreeksch ver band hebben met de begrooting. Eerst de opmerking van den heer Van Loo als zou de Arbeiderspers met de uitgifte van de „Zeven Provinciën" niet gehandeld heb ben in het belang der arbeiders. Ook de uitlating van ir. Cramer behandeld spr. De muiterij en de Arbeiderspers. Spr. heeft geen neiging hier te debattee- ren over het nuttig rendement der s.-.d. arbeiderspers en óók niet over de uitlating van ir. Cramer, maar wel wil spr. vaststel len, dat het goed is, dat die uitlating als zou het marinepersoneel in zijn vuistje lachen, daarin nooit is geschreven. Wel is eritisch en spottend geschreven over de maatrege len der negieering, maar de wijze van arbeid en actie door middel van muiterij wordt nooit en nergens daar goedgekeurd. Wèl wordt getracht de daad te verklaren. Na tuurlijk aanvaarden wü niet de verant woordelijkheid. Over alles wat in de bladen der arbeiderspers wordt geschreven even min als onze neutrale vrienden het eens zijn niet alles wat in de neutrale Held. Courant staat. Verdere discussie in Casino. Overigens heeft spr. niet het minst be zwaar tegen verdere discussies zoo vlak vóór de verkiezingen. Die kunnen we dan ie een of andere zaal bonden. Daar kan men ook antwoord verwachten op het ge verschillende oude woningen afbre- sprokene van pg. Cramer. De heer Sc-hoef leien berger oordeelde het noodig de berechting van spr. ex-partijge- noot I)e Zwart op het tapijt te brengen. Spr. heeft er geen bezwaar tegen, maar za! er zelf niet over spreken en verwijst den heer Sch. naar de notulen van 28 .Jan. 1932. Toen is er duidelijke taal gesproken en de heer Sch. is consequent gebleven in het niet begrijpen van de zaak. De geldziekte van den lieer Biersteker. De heer Biersteker heeft de algem. be schouwingen ingeleid met een basis te leg gen, waarin hij eenigszins aangeeft hoe het economisch leven moet worden bezien. Hij noemde het geldziekte en zeide er wij selijk l>ü, dat het maar een losse meening was. Want. als men aan de honderden werk- loozen vroeg wat geldziekte was, zouden ze terugvragen hoe geld er wel uitziet. Dit is voor spr. echter niet van groot belang, al leen dat onze gemeente eraan lijdt is van belang. Niemand onzer maakt zich de illu sies, dat onze finantiën zoo safe zijn, dat het gemeentebestuur niet voortdurend op zün qui-vive zou moeten zijn. Blijvende ac tiviteit. is voortdurend noodig. De positie onzer finantiën houdt het College voortdu rend bezig, maar wij aanvaarden niet de conclusie, dat onze finantiën ziek zijn. Die conclusie is in het huidige stadium te voor barig. Stabilisatie der finantiën. De heer Biersteker verwijt ons te weinig te doen voor de stabiliseering onzer finan tiën, doch hü geeft geen maatregelen ter verbetering aan. Is liet verlaging van sa larissen? Het is gemakkelijk om stellingen te for- mnieeren en ze dan aan anderen over te dragen zonder dat men zich van do uitwer king iets behoeft aan te trekken. Gemeentefondsbelasting. Gevraagd is of hierbij rekening is ge houden met het Kortingswetje. De wijze waarop hier door den nestor van onzen Raad die alg. beschouwingen gehouden zijn, getuigt van een zóó groote oppervlakkigheid, dat- ik me afvraag of zijn gansche betoog wel ernstig te ne men is. Als de heer Biersteker die moeite geno men had liet Voorwoord te lezen, had hij het antwoord op zijn vraag gehad, want daarin wordt gezegd, met dat het Kor tingswetje rekening is gehouden. Oppervlakkigheden van den heer Biersteker. Ook de opmerking d'at voor het eerst een sl uitende begrooting van het Grond bedrijf is opgesteld geeft blijk van opper- I vlakkig'held. Die begrooting is altijd zon der tekorten gesloten, f Ook de opmerking omtrent de hoofde- lijke schuld van 165 getuigt van opper- i vlakkig'he'd. Inderdaad, liet staat er, maar j van een oude rot als de heer Biersteker j had men mogen verwachten, dat hij daar naast het bezit liad geplaatst, dat de schuld opheft. Men mag tooh eischen, dat een zoo geroutineerd raadslid als de heer Bierste ker toch rekening daarmede houdt? Bü interruptie heeft de heer Biersteker de aandacht gevestigd op de 101.uit de bedrijyen. Misleidend is het op derge lijke wijze met cijfers te werken. Het totale bezit der gemeente overtreft- aanmerkelijk de schuldenlast, voor onge rustheid is geen enkele aanleiding. Conversie geldleening. De raadsleden kunnen weten dat het be drag dat nog te boek loopt voor deze hooge i rente de aandacht heeft van het College. I Zoo gemakkelijk als de heer Sch-oeffelen- i berger het zich voorstelde gaat het niet: een gemeenteleeniing is nog wat anders als een hypotheek opnemen. Wü zullen het mogelijke doen om te komen tot een lager rentetype. Wü hebben de verwachting, dat ook de rijksregeeri'ng wel een willig oor zal leenen aan ons pogen. Dat de verlaging van huren van de wo ningen van Woningstichting een stimu lans voor particulieren is, daarmede is spr. het eens, maar het klinkt uit dien mond van dien. heer Biersteker ietwat zonderling. Immers, hü erkent door zijn uitlating liet nuttig effect van overheidsbemoeiingen. Geroep: Die zit! Werkverruiming enz. Wethouder Smits hoeft hierover al een en ander gezegd', inderdaad kunnen de pos ten niet meer zijn dan een raming. Maar spr. meende te hébben beluisterd, dat. men vreesde, dat het College maar wat lukraak Spr. wijst erop ,dat de post. van 175.000 had geraamd en dat is niiet zoo. practisch een verdubbeling is van den post van verleden jaar. Ditzelfde geldt voor de werkverschaf fing, inderdaad is thans een 20.000 min der geraamd, maar men vergete niet, dat voor 1933 een grooter bedrag beschikbaar is dan deze f 35.000, omdat wie ook het. werk hebben van d'en weg door Dirks Ad miraal. De ramingen zijn na rijpe lijke overwe ging geschied, wij hopen er 1933 mee door te konten. Schatting rapport Grondbedrijf. De positie van ons Grondbedrijf is naar »r>r. meening zeer gunstig. Met 1927 zijn we begonnen met het systeem zooals het is opgezet door den directeur van P. W.; er wend rekening gehouden met de moge lijkheid, dat in 19273932 rond 5 H.A. zou worden uitgegeven in verkoop en erf pacht. Het resultaat is, dat thans 10 H.A. zijn uitgegeven, dus de berekening was uiterst voorzichtig opgezet. Het behoeft thans geen bevreemding te wekken, dat we aan he trapport. van den directeur ook thans groote waarde hechten en dat we naast het rapport van de Sohatting-Cie. belangrijk deel steunt op de werkelijke zijn schatting raadplegen, welke voor een waarde. Spr. is het dus niet eens met hen, die het Schattingsrapport der Cie. als juist willen aanvaarden en wü thans 60.000 te kort zouden hebben. De heer Biersteker wil aan het Rapport der Schattingscom m issie de hand houden. Destijds (3 928) was de Raad eenstemmig in zün besluit om in l>erep te gaan over de waarde d'er gronden. Itapitaaldienst of gewone? V ersohülende posten zijn op kapitaal- dienst gebracht en dat is een bewijs van armoede, zegt de heer Bierstkeer. Inder daad zouden verschillende posten als we royaler in de geiden zaten, niet op een kapitaaldienst zijn gebracht. Maar daar mede is niet gezegd, dat dit onze armoede demonstreert; door de royale vlottende middelen konden verschillende gelden, die anders op de gewone diensten kwamen, op den kapitaaldienst worden vastgelegd. Het getuigt juist van buitengewone voorzichtigheid een dergelijke finantieele politiek. Bevolking Koegras. Spr. is liet eens met c!e conclusie van den heer Biersteker, doch begrijpt niet waar om de speciale aandacht van het College gevraagd wordt. Is d'ie er dan niet? Laat men in tweede instantie de tekortkomin gen van B. en W. ten aanzien van Koegras een aangeven. De heer Sehoeffelenberger heeft ook gesproken over den kapitaaldienst en meende dat gelden voor puinklöpperi e. d. daarop niet hooren. Inderdaad, die beboe ren daar ook niet. Maar die gelden zijn ook niet gebruikt voor puinkloppen, maar voor die voltooiing van het Ti mor park. Alle ove rige kosten zijn uit de gewone middelen betaald. De dlienst van Publ. Werken moet zich natuurlijk onthouden van het geven van voorkeur aan architecten van buiten. Zelfs heeft hij zich te onthouden van beoordee ling van het werk der architecten. Spr. zal gaarne de feiten vernemen waarvan spra ke is. Nog op andere opmerkingen van den heer Sehoeffelenberger gaat spr. in. Precarlo-belasting. Meerdere heeren verklaarden er zich te gen; spr. geeft den Raad in overweging de discussies uit te stellen totdat het voor stel er is en de Raad de bedoeling van het College kent. Verbouwing gebouw Gemeente werken. Namens het College verklaart spr., dat met het brengen van de-zen post. van 18.000 op den kapitaaMiienst niet gezegd wil zijn, dat deze gelden ook besteed wor den. Alvorens de verbouwing zla plaats vinden zal de Raad tijdig met dte plannen op de hoogte worden gebracht. Derde klasse grond. Hierover sprak de heer Van Loo. Op het oogenblik wordien de gronden naar de normen van het vastgestelde plan uitge geven. De drang haar 3e klasse grond is er, omdat men beweert dan goedkooper woningen te kunnen bouwen. De bewering wordt niet door de feiten bevestigd, de uit latingen der heeren bouwers dient men met een korreltje zout te nemen. Niettemin willen wü hen gaarne de kans geven en dat is het doel van het voorstel tot wijzi ging van het uitbreidingsplan. Het zal moeilijk zijn bepalingen omtrent goedkoo per woningen te maken en koope-rs vast te leggen aan bepaalde voorschriften. Mis schien hebben de bouwers zooveel saain- hoorigheidsgevoel, dat wü goedkooper wo ningen krijgen en dan was liet beroep van den heer Biersteker niet vergeefse!]. Conversatie in het Iiondsgebouw. Omtrent d'e door den lieer Tiessen ge dane opmerking omtrent een conversatie in het Bondsgebouw zet spr. den gang van zaken uiteen. Spr. verzocht den betrokken heer De Boer spoedishalve op zijn kantoor te komen en hem iis toen gevraagd of hij den grond om nie twildie geven. Had de lwer De Boer bezwaar gemaakt spr. in het Bondsgebouw te spreken, dan had spr. natuurlijk bewilligd in het raadhuis. Later kwam die vader onaangediend zelf op spr. bureau en spr. had niet het minste idéé, dat dit niiet mocht. De heer Tiessen doet het voorkomen alsof de gemeente niiet reëel handelt en nu gronden om niet wil hebben. Maar er is nog geen beslissing genomen en dus is de zaak wel ietwat voorbarig in den Raad ge bracht. Uitgifte van gronden. aan Hagebo. Er is spr. niets bekend omtrent huren van 7 en 7.50, de hui zen zijn nog niiet zoover dat ze verhuurd' kt men worden. De indruk is hü de aan vraag gewekt, dat het huizen betrof van 6a 6.25. Adres Held. Best.bond. dat een jaar geleden is ingediend. Spr. heeft het in portefeuille, het is de bedoe ling er met dien H.B.B. over te praten; liet College staa ter buiten. Roode draad der begrooting. De heer Biersteker heeft een voorkeur om telkens weer te spreken van de roode draad. Hij bedoelt te zeggen,, dat dé aige meene lijn in die finantieele politiek onzer gemeente mede gevolgd wordt door de s.dja.p. Dat is 'inderdaad juist, maar hier mede is de roode draad niet aangegeven. Dat is weer zoo'n venijnig addertje, waar bij die goe-gemeente in d!en waan wordt ge bracht, dat we socialistische politiek voeren. De draad, d'ie door onze begrooting loopt is d'ie van de voorzichtige politiek, d'ie rekening houdt met wensohen van de bevolking. Spr. wijst op de goede samen werking bii de meerderheid van dien. Raad om de gemeente door de moeilijke jaren te leiden. In de 4 jaren achter ons hebben verschillende gemeenten met de moeilijk heden kennis gemaakt, maar aan onze ge meente zijn tal van moeilijkheden bespaard gebleven. We verheugen er ons in, dat we erin geslaagd' zijn dergelijke finantieele richtlijnen aan te geven en als daarin ver andering moet komen, za! dat na gedegen, overleg moeten gebeuren. En ook spr. wil „handhaven", maar het is een ander handhaven dan van dien heer Biersteker. Het heeft spr. herinnerd aan dat prachtige manifest van den Bond van Nationaal Herstel. Een dergelijk hand/ha ven is er op gericht de democratie pasklaar te maken voor een gepaald stelsel en zij willen dan ook wijziging in het kiesstelsel zóódanig, dat de numeriek sterkste klasse toch den minsten invloed krijgt. De vergadering wordt nu verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Overste P. Eikeboom en de luit ter zee le kl. C. Meijer en W. F. J. Fels zijn met ingang van 24 Februari in hun betrekking ge schorst De Spoorwegen gaan voort met hun verlagingen voor het perso neel Politieke radio-uitzendingen moe ten voor luisteraars in het buiten land zooveel mogelijk geweerd worden De consumptiemelkregeling en de zuivelwaarde in Zuid-Holland. Vechtpartij tusschen ongeveer zeventig mannen en vrouwen te Amsterdam Smokkelaar tusschen Winterswijk en Vreden doodgeschoten De Duitsche regeering heeft krasse maatregelen genomen te gen communisten en socialisten, na den brand in het Rijksdag gebouw Uier arbeiders in de Schelde bij Antwerpen verdronken Wederom een ontploffing in een rubberfabriek te Sjanghai. Dertig personen gedood De Krakatau vertoont weder een belangrijk verhoogde werking De zomertijd zal 15 Mei begin nen en 8 October eindigen In een café in Den Bosch is Dins dagavond een man doodgestoken. Onderhoud tusschen Hitier en Mussolini? De laatste koloniale bezitting van Mexico aan Frankrijk afgestaan, Overeenstemming bereikt omtrent het nieuwe contract in de bollen- bedrijven Haagsch bankloopev met 7000 gul den verdwenen In de vergadering van den bond van Marine O.-off. is gisteren avond besloten de heeren de Nijs v. d. Vaart. Smith en v. Klaveren als bezoldigde burgerbeambten van het Cambo te ontslaan Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten pag. 1 1 2 11 2 l 7 12 12 - 2 6 6 12 12 Afwezig de heeren van der Vaart en de Nijs. S Het woord is aan den voorzitter, wiens beurt het is de verschillende sprekers te beantwoorden. De vraag betreffende steun aan den landbouw behoort feitelijk niet tot een !of andere portefeuille, daarom heeft de voorzitter de beantwoording op zich ge- 1 nomen. De steun aan den landbouw be hoort tot de zorgen van het, Rijk, doch het college zal zich in verbinding stellen met de Economische Commissie, waarna op de zaak zal worden teruggekomen. De kritiek op Gemeentewerken kan spreker wel onderschrijven, maar toch brengt hij hulde aan den directeur en de ambtenaren. Toen hü hier in de stad kwam was er op dat gebied een groote achterstand en^die moet worden inge- i haald- De uitbreiding van de gemeente die in den laatsten tijd heeft plaats ge vonden gaat het normale ver te boven. De achterstand moet worden ingeloopen en dit kan niet ineens gebeuren. Ook dit jaar zullen er nog wel dingen zijn die moeten blqven wachten. De heer Biersteker heeft de zaak van het wachthuisje in het plantsoen aange sneden. Dank zij de baldadigheid van de Heldersche jeugd is men tot sluiting moeten overgaan. Het college is echter bereid de openstelling te overwegen. De heer Boogaard heeft gesproken over het wachthuisje op den dijk. Laat het college zich te zijner tqd hier over uitspreken. Blijkt het dat de meerderheid van den Raad ervoor is, dan zal het college stappen bij Waterstaat doen. De plannen betreffende de Basstraat en Schagenstraat verkeeren in een ge vorderd stadium van voorbereiding. Komt hier eenmaal verandering dan zal het gedurende geruimen tijd wel erger wor den, maar het moet eerst erger worden wil het beter worden. De heer Boogaard heeft ook nog ge sproken over een tunnel bq den water toren. In een openbare vergadering wil het college niet diep op deze zaak ingaan, wel kan worden medegedeeld, dat er be sprekingen met de spoorwegen hierover zyn gevoerd en ook over algeheele ver plaatsing van het station. Ook heeft deze heer nog gevraagd naar een weg dooi de Grafelijkheidsduinen en een weg bij Duinoord. Wat het eerste betreft zjjn besprekingen met Defensie gevoerd, men heeft er niet veel van gehoord, maar de zaak is nog niet van den baan. Hoe de zaak zich zal ontwikkelen is nog niet te zeggen. De zaken waar de heer Kraak de aan dacht op heeft gevestigd, toezicht bij do bouwerjj, vacantiebonnen, het onnoodig opbreken van straten, hebben de aan dacht van het college. Het komt wel voor elkaar, al zal een en ander zich nog wel eens voordoen. De heer Eyldersvond de 20.000gulden, die wij voor de plantsoenen uittrokken, wat hoog. Dit is niet zoo. Hier in Den Helder zijn wü poover bedeeld metnatuur- ehoon. Vergelijken wjj onze stad bjj

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9