KANNEWASSER IS ALTIJD NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. China en Japan. COIS VOOR Tel 571 No. 7244. EERSTE BLAD ZATERDAG 4 MAART 1933 61ste JAARGANG Overeenstemming te Geneve bereikt over de „nimmer- gcweld-verbintenis". - Zal de economische conferentie in Juli nog niet gehouden worden? - De strijd tegen het communisme in Duitschland. - De strijd in het Verre Oosten. De Volkenbondsraad. Jehol voor de Chineezen verloren Garage Nederland en België. De loonsverlaging in het bouwbedrijf. Onnoodig lijden! F EUILLETON COURAN Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, VVieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, f 1.70, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur; P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prjjs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4ct. Overeenstemming bereikt over de gen een volledig en moeilijk onderzoek „nimmer-geweld-verbintenis." Er is dan van deskundigen moet voorafgaan en dat toch wat goeds te melden van de ontwa- bet onverstandig zou zijn wanneer eenige peningsconferentie, ja, de Geneefsche Britsche ministers laat staan MacDonald, corr. van de „Nw. Rott. Urt." meldde aan naar Amerika zouden trekken, voordat zijn blad; zoo geleidelijk aan, bij stukjes'overeenstemming in het zicht is. en beetjes, begint de te sluiten ontwape-1 Vooral Roosevelt zou hiervan sterk ningsconventie toch eenigen inhoud te overtuigd zijn omdat het mislukken van verkrijgen. En hij deelt dan verder mee: een poging om tot een concrete, volledige Nadat het bureau in November en De-jen definitieve overeenkomst te geraken, cember den preciesen tekst had vastge- een slechtere reactie bij het publiek zou steld van het hoofdstuk over het inter- J uitlokken wanneer het na onderhandelin- nationale toezicht op de naleving der con- gen tussehen de ministers, dan wanneer ventie en ook een aantal artikelen over het na besprekingen tussehen departe- het verbieden van den chemischen, bacte- j mentsdeskundigen geschiedde, riologischen en brandstichtingsoorlog! MacDonald's rede van Donderdag in had geredigeerd, heeft de politieke com-de graafschapshal was hiermede in over- missie vanmiddag den tekst vastgesteld eenstemming. De diplomatieke corres- van een nimmer-geweld-verbintenis, die pondent van de Telegraph merkt op, dat een plaats in de ontwapeningsconventie ook aan de oeconomische wereldconfe- zal verkrijgen. De tekst der vanmiddag rentie, waarvan men tot nu toe ver wachte, dat zij in Juli gehouden zou wor den, als gevolg van deze vertraging uit gesteld zal moeten worden. De strijd tegen het communisme in Duitschland, wordt niet met zachte hand door de politieke commissie aangenomen verklaring luidt als volgt: De regeeringen van(volgen de namen), bezield door het verlangen om de zaak der ontwapening te bevorderen door den geest van wederkeerig vertrou wen tussehen de Europeesche volken te ontwikkelen, door een verklaring, die uitdrukkelijk verbiedt de toevlucht tot gevoerd. Na den brand in den Rijksdag geweld te nemen in de omstandigheden,1 ''n 'let ieit c'.a'/ c'e?e veroorzaakt is door waarin het pact van Kellogg de toevlucht i e.en communist (of communisten) heeft tot den oorlog verbiedt, bevestigen plech- Je regeering met krachtige hand tegen tig, dat zij onder geen omstandigheden 'len. doen optreden. W q hebben in ons tussehen elkaar toevlucht tot geweld zul- v°rrg nummer reeds de nieuwe noodver- len nemen als instrument van nationale ordening'afgedrukt, waarin scherpe straf- politiek. 'en werden afgekondigd tegen alle ex- Deze verklaring werd met 27 stemman cessen. aangenomen. Onder de voorstemmers be-1communisme is de doodsvijand van vonden zich de gedelegeerden vannationaal-socialisme, dat bleek b.v. Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië weer eens duidelijk uit een verkiezings- n i r» i P nnnounni'i nn' nio Gnori iirr van Ha woolr en Sovjet Rusland en natuurlijk prof. Rutgers. Er was geen enkele tegenstem mer, doch verschillende niet-Europeesche staten hebben zich begrijpelijkerwijs van stemming onthouden. Een lange discussie ging nog aan de stemming vooraf, waaruit wel bleek, dat eigenlijk weinig geestdrift bestaat voor deze nieuwe verbintenis, die naar veler overtuiging reeds in het pact van Parijs opgesloten ligt en dus niets nieuws en geen grootere veiligheid brengt. redevoering, die Goering van de week hield, waarin hij o. m. zeide dat het zijn voornaamste taak zal zijn om de pest van het communisme uit te roeien. Ik stel opnieuw vast, zoo zeide Goering, dat ik geen afweerstrijd tegen het communis me voer, maar ik ga over de lieele lijn tot een beslissenden aanval over. De communisten moeten er aan wen nen, dat er geen minister Severing meer is, die hen politieke kinderen noemt, maar een man, die hen tot de grootste misdadigers heeft uitgeroepen. Dat had den de communisten niet verwacht, dat 48 uur na den brand 2000 van hun leiders Zal de economische conferentie in Juli achter slot en grendel zouden zitten. Zij nog niet worden gehouden? De economi- j verspreiden nu de leugen, dat wij zelf sche conferentie, die al eenige malen uit- den Rijksdag hebben aangestoken en dat gesteld is en waarnaar de wereld eigen- er in het geheel geen daders zijn. Ik had lijk met groeiende belangstelling uitziet, geen Rijksdagbrand noodig om tegen de omdat men ervan verwacht dat er eenige communisten op te treden en ik verraad verlichting zal worden gebracht in de ook geen geheim als ik zeg, dat wanneer economische crisis, zal vermoedelijk ook liet naar den zin van Hitier en mij was niet in Juli worden gehouden, want vol- gegaan, op het oogenblik de daders aan gens inlichtingen van den diplomatie-1 een boom zouden hangen.. ken correspondent van de Daily Tele-Een deel van de communisten is naar graph hebben de jongste besprekingen het buitenland gevlucht, zoolang wij van den Britschen gezant te Washington leven, komen ze niet in Duitschland met Roosevelt en zijn toekomstigen Se- terug. Als het buitenland meent, dat wij cretary of State aangetoond dat de voorbe-te scherp optreden, dan wensch ik die reidende besprekingen voor de Engelsch- landen toe, dat zij onze communisten bij Amerikaansche conferentie waarschijn- hoopen opnemen om te ervaren wat voor lijk langer zullen duren dan oorspronke- gebroed dat is. lijk gedacht was. Aan beide zijden van Uit deze woorden blijkt wel dat de den Atlantischen Oceaan nioet men inge-l strijd tegen het communisme met bitter- zien hebben, dat aan de hoofsbesprekin-1 heid zal worden gevoerd. De Japanners winnen veld in China, een telegram van gisteren meldde zelfs, dat de provincie Jehol, waarom de strijd gaat, voor China veivoren is door ver raad. De Chineesche generaals zijn altijd onbetrouwbaar geweest, dat is b.v. meer malen gebleken in den burgeroorlog, waarin het geen zeldzaamheid was dat troepen, met hun hoogsten bevelvoerder overliepen naar den vijand. Omkoopbaar zijn verschillende Chineesche generaals in hooge mate en dat heeft de Chineesche regeering ook nu weer parten gespeeld en is de strijd waarschijnlijk verloren spel voor hen geworden. Daarbij komt natuurlijk dat Japan de oorlog op moder ne wijze, met vliegtuigen etc., voert en China aangewezen is op een echte ouder- wetsche oorlogsvoering. Daarover meldde Reuter deze week interessante bizonderheden. Er is niets, zoo meldde Reuter uit Sjanghai, dat beter het onderscheid tus sehen de Japansche en Chineesche troe- j pen in Jehol doet uitkomen dan de wijze waarop beide partijen hun soldaten aan het front verzorgen. eD Ohineezen blij ven bij hun duizenden kameelen, waar de Japanners'van vrachtautos met zes wielen gebruik maken. De Japanners beschik ken bovendien over een lange rij van licht gebouwde motorwagens die de in fanterie en machinegeweren vlug en vei lig over bevroren of bemodderde wegen brengen. De Japansche soldaten hebben vaak honger moeten lijden door de snel heid van den Japanschen opmarseh, want het hoofdkwartier weet dat de we- gen van Jehol absoluut onpasseerbaar worden zoodra het voorjaar en de dooi aanbreken. De inneming van Lingjoean mag als een succes voor de Japansche tactiek gel den. Een voorhoede van de brigade Hat- tori kwam in vrachtauto's van 50 mijl ver maar bij de nadering van de schijnbaar verlaten stad openden de Chineezen eensklaps een moorddadig vuur op de geringe Japansche macht, die twee uur in een zeer gevaarlijke positie bleef ver- keeren. Toen kwamen de Japansche vlie gers en deden een regen van bommen op de Chineezen, hun kameelen en voorra den neerdalen, waardoor de Chineezen demoraliseerden en tot overhaaste vlucht noopten, 's Avonds heeft de hoofdmacht de Japanners de stad daarop bezet. Overeenstemming over een ver bod van wapenuitvoer naar Bolivia en Paraguay. De corresepondent van de Nw. Rott. Crt. te Genève meldde gisteravond: De Volkenbondsraad heeft vandaag een 1 geheime vergadering gehouden waarin gesproken werd over het Engelsch-Fran- sche voorstel dat een algemeen verbod' van wapenuitvoer naar Bolivia én Para guay zal worden uitgevaardigd. Alle leden van den raad schijnen hun bereid willigheid verklaard te hebben aan dit' verbod mede te Averken. De raad zal de volgende week een openbare vergadering houden om een beslissing officieel te nemen. Intusschen zal met Amerika reeds overlegd worden in de hoop, dat ook Amerika zich bij dit besluit van den raad zal willen aansluiten. CANADA SLUIT ZICH BIJ HET EMBARGO OP WAPENS AAN. Bennett, de premier heeft gisteren in de Canadeesche Kamer meegedeeld, dat i Canada een embargo zou leggen op ex-] porten van wapens naar het Verre Oos ten. DE AMERIKAANSCHE MARINE- BEGROOTING. Uit Washington wordt gemeld, dat de niarinebegrooting voor het komende fis cale jaar, door den Senaat is aangeno men, echter met verlaging van het totaal bedrag van 315,41!),000 tot 308,000,000. De strijd om Jehol. Ling joean gevallen! Donderdag tegen liet vallen van den avond is de Japansche voorhoede binnen gerukt in Lingjoean, een der strategische punten op den weg naar de stad Jehol. Dit bericht is afkomstig uit Japansche bron en werd verzonden uit Soetsjoen. De pas van Tsjifeng nog in Chineesche handen. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat de eigenlijke Pas van Tsjifeng, die ruim 3 km lang is, nog niet in han den der Japanners is. In het geheele Zuid westelijke gebied is de Chineesche ver dedigingslinie ondanks de felle aanvallen en het zware bombardement der Japan ners nog onaangetast. De Chineezen hebben den strijd nog niet opgegeven en stellen alles in het wei'k om de provin cie Jehol te redden. De stad Jegosjou in brand. Uit Peking wordt gemeld, dat vier vliegtuigeskaders elk uit acht vliegtuigen bestaande bij de plaats Jegosjou de ver bindingslinies der Chineesche reserve troepen met bommen hebben bestrooid. De Chineesche posities (men denke er aan dat het bericht afkomstig is uit Peking!) heeten nog onverzwakt te zijn. Wel zijn de heuvelhellingen kaal gesla gen door de bommen, terwijl de stad Je gosjou in puin ligt. Er zijn daar verschei den branden uitgebroken. De stad Tsjifeng verwoest. Omtrent de verovering van de stad Tsjifeng door de Japanners meldt de Chineesche pers, dat bij de gevechten meer dan duizend man zijn gedood. De stad zelf bestaat practisch niet meer. Door het hevige artillerievuur zijn de meeste gebouwen vernield en het Japansche com mando heetf geen huis meer kunnen vin den dat nog geschikt was om er het hoofdkwartier in te vestigen, zoodat de Japansche soldaten zelf een verblijf moes ten improviseeren. De Japansche opper- bevelhebber generaal Mogi heeft een verklaring gepubliceerd, dat de stad on der het bewind der Mantsjoerijsche re geering is gebracht. Reuter meldde Donderdag uit Peking: Door verraad in de Chineesche gelede ren is het front hedenmorgen doorbroken 'en dit kan het verlies van de provincie Jehol voor China tengevolge hebben. Naar uit betrouwbare bron verluidt, is generaal Soen Tien-ying bij Tsjihfeng naar de Japanners overgeloopen, waar door het zorgvuldig a'oorbereide verdedi gingsplan van Tsjang Hsoe-liang in de war gestuurd is. Volgens een bericht uit Ling-yoean hebben de Japanners Soetaoling ingeno men. Reuter meldt nader uit Sjanghai: De ineenzakking van den Chineeschen tegenstand in Jehol heeft in heel China bittere ontgoocheling teweeg gebracht. Men geeft er zich rekenschap van, dat de val Ling-yoean Jehol vrijwel overlevert. De leden van de Chineesche Volkenbondsdelegatie nemen ont slag. De Chineesche gezanten te Londen, Parijs en Moskou hebben ontslag geno men als vertegenwoordigers te Genève, daar „het zwaartepunt thans van Genève naar Jehol verplaatst is, waar krachtige tegenstand noodzakelijk is". AV N.B. Iets nieuws in POETSMIDDELEN. Uw auto als nieuw! Vraagt gratis demonsiratie. De bouw van een groote sluis bij Terneuzen; België kan de door Nederland gevraagde com pensaties niet toestaan. De socialistische senator voor Gent de Craeve heeft aan den minister van bui- tenlandsche zaken de volgende vraag ge steld: In het Nederlandsche parlement heeft de minister van buitenlandsche zaken Beelaerts van Blokland verklaard, dat de Nederlandsche regeering, mits tegen zekere vergoedingen, bereid was een nieuwe sluis te bouwen te Terneuzen, welke zeer noodig is voor de uitbreiding van de Gentsche haven. Het zou van het hoogste belang zijn te weten, waarin deze vergoedingen zouden bestaan. Kan de minister zich niet in verbinding stellen met den heer Beelaerts van Blokland, om nadere inlichtingen te verkrijgen, die misschien aanleiding kun nen zijn tot het regelen van deze kwestie? Minister Hymans heeft op deze vragen het volgende schriftelijke antwoord ge geven: De Belgische regeering heeft reeds ruggespraak gehouden met de Neder landsche regeering omtrent het bouwen van een nieuwe sluis te Terneuzen, zoo als voorzien is in de Belgisch-Nederland- sche overeenkomst van 29 Juni'1895. De onderhandelingen hebben tot geen resul taat geleid, daar de Belgische regeering de gevraagde compensaties, welke buiten het kader van de betrokken gecvestelijke belangen vielen, niet kan toestaan. De heer Loerakker vraagt de regeering haar standpunt prijs te geven. Het Tweede Kamerlid Loei'akker heeft tot dien minister van binnenlandsche zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het juist, dat aan de organisaties in het bouwbedrijf andermaal de eisch is ge steld, medie te wérken aan een verlaging van de 1 nonen, zooals deze in de collectieve arbeidsovereenkomst voor dat bedrijf zijn vastgesteld en dat van deze medewerking verdere steunverleeniing afhankelijk is ge steld? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen, welke redenen aanleiding heb ben gegeven tot een dergelijk ingrijpen, hetgeen toch slechts om zeer ernstige re d-enen geoorloofd kan worden geacht? Is de minister bereid, gehoord de zeer ernstige bezwaren van de bij deze collec tieve arbeidsovereenkomst betrokken or ganisaties de voorgestelde of in overwe ging zijnde maatregelen achterwege te laten? Naar aanleiding van de bovenvermelde vragen van het Tweede Kamerlid Loerak ker, kan erop worden gewezen, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", dat de minister van binnenlandsche zaken Woensdag in de Eerste Kamer heeft bevestigd een mede- deeling van den heer de Bruyn, volgens welke de regeering aan de organisaties in het bouwbedrijf heeft geschreven, dat het haar voornemen niet is, om als voorwaarde voor de rijkssteunregeling de contractloonen te doen verlagen, doch dat zij enkel beoogt, eenige uitwassen in de loonregeling te doen verwijderen. Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, dui zeligheid en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten lig gen, wordt gij gewaarschuwd, dat de organcr van uw rug niet behoorlijk werken Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheu- matiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen welke de urine afscheiden en zoodoende d« onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Fos ter's Pillen heelen en versterken deze ver zwakte organen, zoodat de ónzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten en zoodoende eindelooze pijn en ongemak ver oorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a I.1.75 cn 3 per doos. door MARTIN JOHNSON. 4) Het water beneden den waterval leeft als het ware van de niillioenen groote en kleine visschen, che trachten den Avater- val te „beklimmen". Zij schieten voor waarts uit den Avilden stroom en laten zich Aveer op de oppervlakte neervallen, terwijl zij een geluid doen hooren, dat klinkt ais handgeklap. Het zijn deze vis schen, die de krokodillen aantrekken. Sedert honderden jaren leven duizenden van deze gevaarlijke reptielen in deze rivier. De oevers zijn begroeid met ge wassen, waarin de nijlpaarden bij voor keur nestelen en het is daarom, dat ze hier gaarne leven tussehen den AvaterA'al en den riviermond. Wij voeren met onzen snellen motor naar een krokodillenkreek, Avaar honder den van deze H'ptielen met vervaarlijk gapende muilen in de zon lagen te suf fen. Verschillende van deze dieren avo- gen Avel vierhonderd pond en zwaarder. We stelden de camera's op een afstand van vijftig meter in, en ik bleef aan den kant staan, terwijl ik gilde en schreeuw de, om de slapende dieren wakker te maken. De krakodillen antwoordden met een koor van „plop, plop, plop", tenvijl hun vervaarlijke kaken op elkaar lieten klappen. Daarna schuifelden ze naar hun kreek, sprongen in het Avater, dat ze met hun staarten in beweging brachten, zoodat het leek alsof het opborrelend aan het koken was. Een slaperige alligator, de grootste van het gezelschap, kon niet hard genoeg mee. Hij bleef op den kant liggen en sleepte zijn zwaren buik over liet zand. Zijn staart bleef steeds in be weging. Toen ik hem naderde, had het geen haar gescheeld, of hij had mij met zijn kwispelend achterdeel naar hetere geivesten geholpen. Op onzen verderen tocht naar den Ava- terval zagen Avij rotsen, waarop kroko dillen in schilderachtige houding hun ochtendzonnebad namen. Het scheen alsof de rotsen leefden, rechts en links doken wanstaltige snuiten uit het Avater op. Zij voerden vreemdsoortige zwem feesten' uit, en lieten zich met hun ge heele zwaarte op hun medekrokodillen vallen. Nadat wij ongeveer honderd me ier film hadden opgenomen, loste ik een geweerschot, Avaardoor een kogel door het water suisde. Dit veroorzaakte een rumoer onder de waterbewoners, dat men boven het geruisch van den waterval uit kon hooren. Ook de volgende dagen brachten wij op de rivier door, temidden van nijlpaarden en krokodillen. Plotseling zagen wij in de naaste om geving een python van twintig voet leng te die zich óm een boomstronk kronkel de. We trachtten een opname te maken, doch de camera stoorde de slang in haar rust, en het dier was verdwenen, vóór wij de toestellen gereed hadden. Onze geheele expeditie was bijna ver ongelukt, toen we een reuzenkrokodil aan den oever zagen liggen. Onze boot gleed vooiuvaarts, toen het monster plotseling te water ging. Het scheelde maar heel weinig, of ons vaartuig Avas door dezen zeshonderdponder in den grond geboord. Ons geheele verblijf bij de Murchison- Avatervallen was geen vacantieverblijf. Er dreigde gevaar aan alle zijden, en hij, die deze overvolle Avateren niet heeft gezien, kan zich geen voorstelling vormen over het leven en de bewegelijkheid in deze stroomen. Wij vonden een nijlpaard, snurkende op een klein eiland en waren slechts op een afstand van eenige nieters toen het monster ontAA'hakte en bet weer op onze boot scheen voorzien te hebben. Natuurlijk deden wjj mannen het meeste Averk aan boord, doch Osa heeft eenige gevaarlijke momenten doorge maakt. Zij is een vurige aanhangster van de hengelsport en ze kon haar hartstocht bij dit overvolle vischwater ruim botvie ren. Op een mooien zonnigen ochtend trapte zij bij ongeluk op een zAvarte cobra. De slang schrikte en wilde op haar toe springen, doch kon gelukkigerwijze niet zoo ver springen. Het andere avontuur was haar plotse ling uitglijden in het Avater, waar een krokodil haar bijna had gegrepen. Dank zij haar tegemvoordigheid van geest, Avist zij den dans te ontspringen. Wij tracht ten bliksemlichtfoto's van nijlpaarden t> krijgen, doch werden teleurgesteld in deze plannen door het mistige nevelach tige Aveer, onze lenzen werden vochtig en eerst na drie dagen slaagden wij er in 0111 een nijlpaard voor de camera te krijgen. Het was een ongeloof el ijke sensatie voor ons troepje, toen we plotseling tegen over zeven olifanten stonden, die kalm pjes naar hun drinkplaats kuierden. Dick en Lou draaiden ei lustig op los, toen 't gezelschap zijn groote slokken Ava ter naar binnen Averkte. De olifanten let ten nauwelijks op ons. Toen ik zag, dat Dick nog slechts ruim een honderd voet film over had, gaf ik een luiden schreemv, die zijn kameraden evenzoo verschrikte als de olifanten, voor Avie het bedoeld Avas. De dieren bleven stokstijf staan, hun snuiten omhoog ge- ZAvaaid, daarna gingen ze over tot de aan- valshouding met hun slurven tussehen de voorpooten. Even voordat de filmvoorraad opge raakt Avas, renden de olifanten Avoedend over de heuvels, de bosschen in. De twee Aveken, die Ave bij den water val doorbrachten, gaven ons emotie op emotie. Er scheen steeds iets bijzonders te zien of te doen te zijn. Kortom het Avas een paradijs voor avonturiers" zooals wij. We moesten voortdurend op onze hoede zijn. Op het land was ons verblijf ook verre van rustig. Giftige slangen beloerden ons aan de oevers. Olifanten en buffels graas den bij onze tenten en deden geregeld een avondAvandeling over onze kampeer terreinen. Honderden vroolijke apen bevolkten d« bosschen, Avaaronder de mooie Colobus- apen met hun harige volle staarten als kometen door het luchtruim vlogen. De hoornen vormden een natuurlijk amphi- theater met den Avaterval als middelpunt van het schouwspel. Dit tooverachtige natuurtafereel hield onze aandacht dag en nacht gespannen. Zelfs onze huisaapjeN kAAamen onder den indruk en vervulden het luchtruim met dezelfde geluiden, als die hunner wilde bloedverwanten. Des nachts werden we in slaap ge wiegd door den waterval. Het kabbelende water geleek een muziekinstrument, dat door onzichtbare handen bespeeld werd. De schrille klanken der wilde dieren en vogels vermengden zich met die geluiden. Het Avas een koor, zóó vreemdsoortig en melodieus, als wij nimmer te voren ge hoord hadden. Op zekeren avond hoorde Lou geluiden, die deden denken aan Morse-signalen in de boomtoppen. Wij luisterden allen naai de vreemde klanken en we begrepen dat dit het gezang moest zijn van den zoogu- naamden telegraafvogel. Des morgens vóór dag en dauw, nam het vogelkoor de orkestpartijen over. Vogels van de bontst gekleurde pluimage begroetten de eerste stralen van den nieuwen dag. Tussehen deze vogels steeds weer apen in alle grootten en fornjaten. Het bloed ging ons sneller door de ade ren te midden van deze prachtige natuur. De lucht rook frisch en gekruid. We ge voelden ons fit en vroolijk, vol verlangen naar de avonturen die ons Avachtten. Ik geloof werkelijk, nu ik aan deze expedi tie terugdenk, dat de streek bij den Mur- chisonAvaterval meer sensatie en opwin ding opleverde, dan de geheele verdere expeditie. Dit was Afrika, het Afrika van eeuAven geleden. Een oerwoud, ongerept, vol schoonheid van bloemen en planten, kabbelende beekjes en onmetelijk hooge bergen. De tijd ging zóó vlug voorbij, dat ik verbaasd Avas, dat de Livingstone al in aantocht was, om ons terug te voeren naar Butiaba. We vonden daar de vier negers, die op onze uitrusting hadden gepast en die blij waren, ons van die gevaarlijke landen weer heelhuids terug te zien komen Te Kasenyi kregen we een nieuw lid bij ons gezelschap. Het was een jonge chimpansee, Teddy genaamd. De jonge man droeg een blauw broekje en had een petje op. Hij was vriendelijk en levendig, soms echter wat al te druk. Onze expedi tie koos nu koers naar het land der dAver- gen. We trokken naar Irrum, het Weste- lijk deel van het Ituriwoud. We klommen met onze auto's over het steile hoogge- gebergte, Avaarbij onze a\agens zich uit stekend hielden. We brachten nog een etmaal door bij Baron en Barones van Zuylen, wier hulpvaardigheid ons reeds van een vroegeren tocht hekend was. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1