De verkiezingen in Duitschiand HFLDERSCHE COURANT VAN DINSDAO 7 MAART 1933. Uit het huis met de hSauwe stoep. YVieringei waard - Het conflict in het visscherijbedrijf te IJmuiden. De nazi's behalen 44 pet. van de stemmen. De zender van de A.V.R.0. gestoord. Verscherping van de Amerikaansche bankcrisis. bereikt mocht worden, zou van een tweede succes gesproken mogen worden. De heer Leber spreekt de hoop uit, dat het Texeische vliegveld een belangrijke plaats zal mogen innemen onder de vlieg velden in ons land. I)e Voorzitter richt vervolgens een woord van dank tot den heer De Graaf voor zijn bemoeiingen om op de minst kost bare wijze in het bezit te komen van voor vliegveld geschikte terrein. Ter voorkoming van misvatting wijst de heer DeGraafer op, dat het gebrek aan samenwerking tusschen de drie V.V.V. uitsluitend is toe te schrijven aan één dier vereenigingen, die zelfs de eenheid heeft afgewezen, toen een financieel krachtig lichaam in ruime mate zijn financieelen steun in uitzicht stelde. De voordracht, hierop in stemming ge bracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen, terwijl de heeren Dros en Parlevliet zich van stemming onthouden, als zijnde bij de zaak persoonlijk be trokken. De heer Lap dankt den Voorzitter voor de wijziging op zijn verzoek aangebracht in de volgorde der agenda, en veriaat hier op de vergadering. Wijkverpleging. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedkeuring verleend aan de rekening over 1932 en de begrooting voor 1933 van de Texeische Algemeene Wijkverpleging, sluitende met een nadeelig saldo, resp. van 770.82/4 en 762.49, tot welke bedragen via de Commissie voor de Wijkverpleging provinciale subsi'^ën worden verwacht. SamenstellingStembureaux. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt overgegaan tot de tusscfeentjjd- sche benoeming van leden van enkele stem- bureaux ter voorziening in vacatures, en in verband met een gewenstihte uitbreiding van het aantal plaatsvervangende leden. Rekening-courant-overeenkomst. B. en W. stellen voor de binnenkort ex- pireerende overeenkomst met de N.V. Rot- terdamsche Bankvereeniging, waarbij aan de gemeente onder bepaalde voorwaarden een credïet in rekening-courant is ge opend tot een maximum van 33.000 met een jaar te verlengen. Aangenomen. Verhuring van grond. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. wordt zonder bespreking besloten tot omderhandsche verhuring, ingaande 20 Maart 1933 van: a. pi. m. 0.46.50 H.A. grond te De Koog voor 17.50 per jaar voor den tijd van 2 jaar aan dén heer P. Bakker Jbz. aldaar; en b. pl. m. 1.15.80 H.A. grond aan de Em- melaan te Den Burg tot wederopzegging voor 60 per jaar aan den heer G. Witte Fz. alaaar. 1 er koop van grond. B. en W. stellen voor den verkoop van een perceel bouwterrein, groot pl. m. 262 ni aan de Emma'aan te Den Burg, voor de som van 775 aan den heer J. C. Ran. voordracht wordt na eenige bespre king (de heer De Graaf wil in plaats van de verplichting tot bebouwing met een „woonhuis daarvoor een „gebouw" lezen), ongewijzigd aangenomen. Sluiting. BILJARTMATCH. rijdag j.1. had in het café van den heer v. d. Wouce een onderlinge hiljartmatch plaats tusschen 4 spelers van Schagen en 4 spelers van hier. Voor Schagen speelden de heeren W. F. Gorter, J. Schenk. Aid. Eossen en C. Blauboer. Van de 16 gespeel de partijen werden door de groep Wierin- gerwaard er 12 gewonnen en door groep Schagen 4 partijen. Het geheel had een aangenaam en gezellig sportief karaakter. BIOSCOOPVOORSTELLING. Zondagavond gaf de N. H. Cinema een Bioscoopvoorstelling in de zaal van den heer van de Woude. Het hoofdnummer van het programma van dezen avond be stond uit „Sjanghai-Expresse", met in de hoofdrol Mariene Dietrcih. Een gezellig hal besloot dezen avond. Burgerlijken stand over de maand Februari 1933. GEBOREN; Jan Arie, z. van A. Bakker en A. Smit. ONDERTROUWD: P. Bakker, oud 22 j. en D. Schenk Pd., oud 24 j. OVERLEDEN: A. Smit, oud 81 j. LOOP DER BEVOLKING over de maand Februari 1933. Vertrokken: Harm Thalen en ge zin naar Medeniblik, Middenmeer; Alewijn Bifpost naar St. Maartensbrug; H. Witlok, C 93, Zijpe; Jan Bijpoet, Terp, Meiemblik (cantine). Ingekomen: Dirk Wenters van Barsiingerhorn, Nieuwesluis G 30; Neeltje wesluds G 30; Kage de Jong, van Schager- Bakker en gezin van Barsingerhorn, Nieu- brug, gem. Zijpe; Jan Arie Bruin en gezin van Barsirrgerhorn, Waardpolder. POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 6 Maart Tafereelen uit het leven der „Bonton" ten plattelande. Op 20 Februari stond in het avonduur terecht de 49-jarige mevrouw Elisabeth Kardoes,echtgenoote van den welbekenden Jhr. A. L. van Sprengler, burgemeester van Zuid- en Noord-Scharwoude, ver dacht van het feit, dat zij op 24 Dec. j.1. haar en des Burgemeesters 8-jarig dochtertje Louise van Sprengler. aan de ouderlijke macht, toegekend aan haar echtgenoot, tijdens den loop van een echt scheidingsproces tusschen deze beide echtelieden, wederrechtelijk had onttrok ken. Die echtscheidingsmisère was nogal tamelijk ingewikkeldAanvankelijk was een eisch ingesteld door Jonkheer van Sprengler en toegewezen door de Alk- maarsche Rechtbank, waardoor de schei ding tusschen tafel en bed een fait accompli werd. Mevr. van Sprengler, aanvankelijk in jure bijgestaan door mr. Staal, de advocaat uit Amsterdam, die in de geruchtmakende oplichtingszaak de Lemmen zulk een ongelukkig figuur s'oeg, ging van dit vonnis in hooger beroep bij het Gerechtshof te Amsterdam, die het voor haar onvoordeelige vonnis der Rechtbank te Alkmaar vernietigde, waar door de scheiding tusschen tafel en bed weer was beëindigd. Mevrouw van Spren- ler diende nu op haar beurt een eisch in tot scheiding en gedurende den loop van deze nieuwe procedure beschikte de president, dat het 8-jarig dochtertje V2n Jhr. van Sprengler, uit zijn tweede huwe lijk met Elisabeth Kardoes onder diens ouderlijke macht en voogdij werd gesteld. Mevrouw kreeg wel de vrijheid zich elders te vestigen, doch het was haar niet vergund haar dochtertje tot zich te nemen. Op 24 December werd echter het moe derlijk verlangen haar te machtig en vertrok zij uit haar woonplaats Hilversum naar Zuidscharwoude, alwaar zij een taxi bestelde en haar dochtertje, dat zich naar de school had begeven wist te be wegen met haar mede te gaan. Zij ver trokken per auto, bestuurd door den chauffeur Beemsterboer naar Amsterdam, vanwaar Louise aan haar half zusje, ver toevende ten huize van Jhr. van Spengler 'n prentbriefkaart zond, waarop onder meer voorkwam: De groeten aan Pappa Het kind bevond zich eenige dagen later weer in de ouderlijke woning, doch de grove misdaad van een moeder, die met al de kracht van haar moederziel naar haar kind verlangde mocht niet ongestraft blijven, want het harde wetboek van strafrecht, dat uiteraard met geen gevoelssymptonen rekening houdt, bedreigt in artikel 279 een maxi mum gevangenisstraf van zes jaar voor een iegelijk, die een minderjarige ont trekt aan het over dien minderjarige ge steld gezag, dat ook in casu, verleend door een president van de Rechtbank, ontegenzeggelijk wettig was. De officier echter, zelf echtgenoot en vader en we gelooven het zeker, een ge lukkig echtgenoot en vader, kon het niet over zijn hart verkrijgen deze ongeluk kige moeder naar de cel Ie verwijzen en vorderde haar veroordeeling tot slechts 2 maanden gevangenisstraf, maar dan nog voorwaardelijk met 2 proef jaren. Hoewel deze eisch, gelet op den ernst van het delict, zonder twijfel zeerclement was, kwamen de, door de behandeling ter zitting, waarin ook haar echtgenoot als getuige tegen haar optrad, hevig ge schokte zenuwen van mevrouw van Speng ler tot een geweldige losbarsting en wond zij zich zoodanig op, (Jhr van .Spengler was reeds vooraf door den politierechter de zaal uitgestuurd), dat met haar niet redelijk meer te praten viel, zoodat de rechter, zeer menschkundig, de zaak schorste en den tegenwoordigen raads man van verdachte, mr. Geelkerken uit Leiden, verzocht op 6 Maart zijn pleidooi te willen houden. Mr. Geelkerken betoogde dan in de eerste plaats, dat met betrekking tot den door Jhr. v. Spengler ingestelden eisch tot scheiding van tafel en bed met verdach te het Hof te Amsterdam en later ook de Hooge Raad overwoog dat er geen en kele reden was tot scheiding en dus in het voordeel van Mevr. van Spengler besliste. Gedurende dit proces kwam aan het licht hoezeer verdachte onder het wangedrag van v. Spengler had te lijden. De procureur generaal bij het A'danische Hof schroomde dan ook niet openlijk uit spreken, dat v. Spengler zich aan de meest ernstige onregelmatigheden had schuldig gemaakt. De politierechter gelastte sluiting der deuren op grond van het zedenkwetsende. Nadat het ergernis gevende gedeelte van pleiters rede met gesloten deuren werd aangehoord, zette verdediger zijn pleidooi verder voort. De huizelijke ver houdingen waren echter dermate treurig, dat verdachte door de rechtbank werd vergund zich te Hilversum te vestigen. Het eenig kind van verdachte, de 8-jarige Louise, bleef echter in de woning van den vader te Zuid-Scharwoude achter. Jhr. van Spengler weigerde evenwel zjjn kind elk contact met de moeder, met het dankbaar gevolg, dat ook het meisje, evenals het kind uit het eerste huwelijk herhaaldelijk van huis liep om bij moeder te kunnen vertoeven. Ten einde raad nam verdachte toch haar kind gedurende de Kerstdagen tot zich. Verdachte handelde dus als een recht geaarde moeder en is het dus vanzelf sprekend dat geen reden tot strafopleg- gen hier aanwezig is. Ik ga nog verder, aldus mr. Geelkerken, zij kan niet ge straft worden, omdat zij niets strafbaars heeft gedaan. Zij is niet ontzet of ont heven uit de ouderlijke macht, haar posi tie is gelijk aan die van elke and. r moeder, die door haar echtgenoot bemind en geëerd wordt. Was ze strafbaar, dan is strafbaar elke moeder, die haar kind buiten de echte lijke woning brengt, met 6 of zelfs 9 jaar gevangenisstraf. Pleiter meende dus aan te hebben getoond, hoe absurd h'-t is volgens deze consequentie, dat ziji. cliënt iets strafbaars heeft verricht. De wet verleent macht aan beide ouders. De man oefent wel deze ouder lijke macht uit, doch mede namens zijn echtgenoote. Deze vrouw kan dus onmo gelijk haar kind onttrekken aan een ge zag, dit hoewel door den man uitgeoe fend. mede bij haar zelf berust. Niet de rechtsliteraluur, noch de juris prudentie achten voor een dergelijk geval als dat de vrouw strafbaar. Het verbaasde pleiter dan ook, dat het O.M. tot vervolging was overgegaan, een schril contrast met de geste van den Officier van Justitie te Arnhem, die blij kens de jurisprudentie in een analoog geval, niet alleen weigerde een strafver volging in te stellen, doch zelfs zijn me dewerking te verleenen om het kind weer onder de macht van den vader te brengen. Vast stond dus absoluut, dat deze vrouw, omdat zij niets deed wat straf baar was, zij van rechtsvervolging zal mcxeten worden ontslagen. Pleiter betreurde voorts deze proce dure ten zeerste omdat Primo, de uit nemende reputatie van het Openbaar Ministerie bij deze Rechtbank zal worden geschaad. Secundo. De eerbied voor het gezag dreigt te verminderen, nu het noodzake lijk werd, iets omtrent het wangedrag van Jhr. van Spengler, die toch in be perkten kring is de drager van het ge zag, publiek te maken. Tertio, verdachte, die aan iedereen tot voorbeeld als voortreffelijke vrouw en moeder gesteld kan worden, zooveel pijn lijke en smartvolle uren moet doormaken. Ten slotte concludeerde pleiter aan het eind van zijn keurig betoog, dat waar a priori vaststaat, dat verdachte van rechtsvervolging moet worden ontslagen, dit zulks in eerste instantie reeds zal geschieden. De heer Officier verwierp verre het verwijt van lichtvaardigheid. Reeds meer malen gebeurde, dat de kinderen uit de woning zijn verdwenen, maar toen is er geen strafactie ingesteld. Eerst bij her haling ging de Officier tot vervolging over. Voorts vermeende de Officier dat, nu de moeder op haar eigen verzoek, zich elders en buiten de ouderlijke woning te vestigen, zij buiten staat was eenig ouderlijk gezag uit te oefenen. Op dien grond was de Officier de meening toe gedaan, dat het ouderlijke gezag geheel rustte in de handen des vaders, die alleen dat gezag behoorlijk kan uitoefenen, in dien dit kind voortdurend in zijn nabij heid is. Mevr. v. Spengler bracht nog in't mid den, dat het niet waar was, dat reeds meermalen het feit had plaats gegrepen. De kinderen zelf hadden haar onder tranen gesmeekt om met haar mede te mogen. Zij schilderde daarop nog den treurigen toestand, die na haar vertrek in de woning van v. Spengler heerschte. Zij heeft integendeel alles beproefd om de kinderen te kalmeeren. Het oudste meisje is een vreeseljjk nerveus kind, misschien erfelijk belast. Ze had nimmer getracht de kinderen met zich mede te nemen. Beide kinderen worden verteerd van de zenuwen. Verdachte staat in het geheele dorp bekend als een kinder vriendin. Zij heeft altijd kinderen om zich heen. Het speet haar nog, dat zij nooit eens met de officier had kunnen confereeren, vermoedelijk had hij dan wel een betere kijk op haar gekregen. Uitspraak a.s. week. De geheimzinnige Wieringer touwgeschiedenis. Voor eenigen tijd werd wegens het doen van valsche aangifte een Wieringer bij verstek veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Hij had als toen de handelaar in scheepsmateriaal v. Kalsbeek 'bedektelijk beschuldigd van touwdiefstal en den nachtwaker Lont wegens mede plichtigheid. Veroordeelde kwam in ver zet, voorzien van mr. Buiskool als ver dediger. De vernieuwde behandeling gaf aanleiding tot uitstel en had thaas de •voortzetting plaats. Het ging bier voor namelijk om 'n soort touw met blauw draad, dat slechts door één firma Werd gekocht. Het echte dat ook de heer'van Kalsbeek dit touw met blauwdraad ver kocht. Hij toonde een monster van dit i wondertouw. Hij bleef zich aangetast ge- jvoelen door het schrijven van zijn eer 'en goeden naam. De officier wijzigde na het getuigen verhoor zijn standpunt en vroeg nuvrij- 1 spraak. Mr. Buiskool kon zich daar mede vol- komen vereenigen en was zeer voldaan over zjjn victorie. Hierop volgde vrijspraak. Een niet al te zachtzinnig lid van het „mooie" geslacht. De niet verschenen mej. Wilhelmina B., had op 19 December in een bui, die met verliefdheid niets te maken had, haar voormalige huwelijkskameraad bedreigde met een bijl, voorstellende hem te zuilen doodslaan. Dit misdadig voornemen had j ze echter bljjkbaar niet uitgevoerd, althans de heer T. de J. stond thans in blakende welstand zijn avontuur aan de Politie rechter te verhalen. Deze magistraat wees hem op de moreele verplichtingen, die hij had ten opzichte van deze vrouw, de moeder zijner 3 kinderen. Op bedoelde morgen lag meneer als erkend stempelaar nog lekker in bed en zou zijn vrouw er op uitgaan om te venten. Dit aandeel tot instandhouding van het huishouden begon haar vermoedelijk de keel uit te hangen en dus greep zij naar de turf bijl,-die thans gesabotteerd het stuk van overtuiging vertegenwoordigd. Vergissen wij ons niet was het een treurig huishoudentje. Eisch f 8 boete of 4 dagen. Uitspraak conform. Het was weer heelemaal mis met Johannes. Een 33-jarig visscher uit Den Helder, in de rechtzaal voorzeker geen onbekende, had zich op 19 December weer aan drank misbruik schuldig gemaakt en zich aan de openbare orde vergrepen, door zich met geweld te verzetten tegen de agent Allaart, die hem naar het arrestanten lokaal wencchte te transporteeren. De arrestant was echter een geweldig sterke kerel, zoodat de assistentie van de col lega's Jongman en de Glopper noodig was om dit karweitje op te knappen. Op het bureau wist hij weer los te komen en sloeg en trapte hij den agent Jong man, d|e hem weer wilde vastgrijpen. Hoewel zijn gezelschap niet «aangenaam was, wilde men hem ambtelijk toch niet graag laten schieten. Volgens zjjn echt genoote was dat verzet geen zuivere koffie. Het was echter niet veel belang rijks dat ze had te vertellen, hoewel de bedoeling om haar echtgenoot te be schermen, natuurlijk loffelijk is. De officier stelde in het licht, wat er van de inooie beloften van verdachte terecht komt en requireerde 3 maanden gevangenisstraf. De politierechter las daarop het inderdaad niet korte zonden- rcgisler van verdachte voor en stelde zjjn vonnis uit tot 12 Juli. Verdachte krijgt dus opnieuw w eer 'n kans. i Van alle markten thuis. De bekende Hiltje v. d. G. uit Hoog woud pikte op 13 Januari te Anna Pau- lowna een rijwielbelastingmerk in van een spoorwegbeambte. De vorige week stond hij terecht wegens wederspannig- heid en kreeg een maand. Thans kreeg hij er nog 'n maandje bjj voor het ge stolen plaatje. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Ernstige aanrijding van een Heldersche autobus met een vrachtauto op den Kanaaldijk onder Alkmaar. In den nogal mistigen morgen van Donderdag 17 November had op den Rijksweg langs het N.-H. Kanaal, onder de gemeente Alkmaar, een zeer ernstige aanrijding plaats tusschen een uit Alkmaar komende autobus en een vrauchtauto, komende uit richting Koedijk. Door -de kracht van deze aanrijding werd een der zijden van de autobus nagenoeg open gereten en bekwamen verschillende inzit tenden ernstige verwondingen, zoodat directe opname in het ziekenhuis nood zakelijk was. Het onderzoek naar de schuldvraag had na een gehouden instructie tegen den 24-jarigen vrachtauto-chauffeur, Johannes Cornelis Smit, wonende Voormeer 18 te Alkmaar, tot resultaat, dat genoemde chauffeur heden voor de Meervoudige Strafkamer, onder presidium van mr. Ledeboer, bijzittende rechters mr. Krabbe en Ubbens, subs.-off. mr. G. v. d. Feen de Lille en subs.-griffier mr. Couvee, terecht stond ter zakedat het te Alkmaar op of omstreeks 15 November 1932 aan zijn schuld te wijten is geweest, dat na te noemen personen zwaar lichamelijk letsel hebben bekomen en in ieder geval zoo danig lichamelijk letsel, waaruit tijdelijke ziekte is ontstaan. Zulks door, terwijl hij als toen aldaar tijdens dikke mist als bestuurder van een vierwielig vracht motorrijtuig daarmede kwam gereden over den openbaren rijweg der Rijksweg langs het N.-H. Kanaal, komende uit de richting Koedijk en gaande in de richting Alkmaar, zeer roekeloos, onvoorzichtig en gevaar lijk met naar omstandigheden te groote snelheid te rijden, immers door den dik ken mist en het beslagen zijn van zijn voorruit was voor hem het uitzicht slecht, en door daarbij bovendien tijdens en na het achterop en voorbijrijden van twee aan de rechterzijde van den weg achter elkaar rijdende wielrijders, niet voldoende rechts is gaan rijden, althans niet zoo spoedig mogelijk, in elk geval niet tijdig weer zooveel mogelijk, althans weder be hoorlijk rechts te houden en zelfs hoogst roekeloos, gevaarlijk en onvoorzichtig meer op de linker- dan op de rechter- weghelft te rijden en vervolgens zeer onoplettend, onnoodig en zonder vol doende maatregelen te nemen om een aanrijding te voorkomen, althans zonder deze maatregelen tijdig te nemen, met de linkerzijde van de laadbak van zijn vracht- automobiel, althans met een uitstekend gedeelte van die laadbak, tegen de linker zijde van een uit tegenovergestelde rich ting komende, geheel aan de rechterzijde van den weg rijdende, dus aan de goede zijde van dien weg rijdende, autobus aan te rijden, waardoor de linkerwand van genoemde autobus nagenoeg geheel werd opengereten en de navolgende in die auto bus zich bevindende passagiers na te noemen verwondingen bekwamen en ter verpleging in een ziekenhuis moesten worden opgenomen en wel: Willem Albertus Hölzel, een hersen schudding, eenige hoofdwonden, een groote linkerkniewond, een ernstige lin ker bovenbeenfractuur en een gapende snijwond over de linker wang. Gerrit de Boer, een breuk of kneu zing van enkele ribben en groote snqwond aan den hals, onder den mondbodem. Elisabeth Kos, huisvrouw Douwe Bakker een gecompliceerde onderbeen breuk. Hendrika Klomp weduwe Ochqué, een breuk van de schedelbasis, een Jap- wond op het voorhoofd en bloeduitstor tingen in belangrijken graad in de beide onderbeenen. Neeltje Nieuwland, huisvrouw van Klaas Govers, een breuk aan het rechter onderbeen op twee plaatsen: als getuige a dechargé waren gedagvaard: Maarten de Waal, chauffeur autobus te den Helder; Jan Nannes, zonder beroep te Heiloo; Jacob Zoon, chauffeur, arbeider te Heiloo; Jan Blom, arbeider, Schoorldam; IJf Blokker, arbeider, Schoorldam; Auke Jan Stienstra, inspecteur van Politie, Alkmaar; Cornelis v. d. Hoven, brugwachter te Bergen; Willem Albertus Hölzel,reiziger te Alkmaar; Gerrit de Boer, koopman te Alkmaar; Elisabeth Kos huisvr. van D. Bakker, Hoogwoud; Hendrika Klomp, wed. Ochqué, Heiloo; Neeltje Nieuwland huisvr. van KI. Govers, Oterleek. Als getuigen-deskundigenWillem v. d. Hunst, le luitenant te Heemstede; Dr. J. M. v. Dam, heelkundige te Alkmaar; Dr. T. J. F" rederiks, ChirurgUroloog, Alkmaar; Dr. R. G. C. Schröder, arts te Alkmaar Als raadsman-verdediger opponeerde Mr. H. Th. A. van der Loos te Alkmaar. van den omroeper, hier met een Russisch station te doen te hebben, dat, zonder zich aan eenigerlei afspraak te storen, aan het zenden was gegaan op een voor den Hil- versumschen zender hoogst hinderlijke golflengte. Nadat de nieuwe, onbekende zender de Internationale had doen hoo- ren, werd deze uitzending gestaakt. De storing op de golflengte van 1875 meter was daarmee ineens van de baan. De Umuider Federatie van ar beiders stelt de reeders aanspra kelijk voor de voortzetting van de staking. In een door het bestuur der IJmuider Federatie verspreide circulaire aan de arbeiders in het visscherybedrijf wordt de volle verantwoordelijkheid voor het voortzetten van den strijd op rekening van de reeders gesteld. Het bestuur wjjst er op, dat van de tien punten, vervat in de voorstellen der reeders, er vijf volledig werden aanvaard, dat op drie andere punten zeer belangrijk werd tegemoet gekomen en slechts twee eischen, n.1. afschaffing van het zoodje visch en de vierde matroos op de kustbooten ver vangen door een lichtmatroos, werden afgewezen. Wat het fonds voor sociale voorzie ningen betreft, het bestuur der federatie was bereid de bijdrage der reeders van 19J cent op 7J cent per zeedag terug te brengen, waarvoor het fonds de behan deling voor ziekte en ongevallen zou blijven betalen. Ten slotte heeft het be stuur op 2 Maart den reeders algeheele oplossing van het fondsprobleem in uit zicht gesteld. Waar de reeders ook dit hebben afgewezen, meent het bestuur der federatie, dat de reeders zich blijkbaar gebonden achten aan de geheime over eenkomsten met den christelijken bond. Het bestuur meent, dat men het bedrijf dan ook maar moet gaande houden met dezen bond. Het centraal bestuur der IJmuider federatie heeft vergaderd, waarbij 42 vakgroepen vertegenwoordigd waren. De houding der delegatie, welke met de Reedersvereeniging onderhandeld heeft, werd goedgekeurd. In een brief aan den burgemeester werd dezen en ook den heer O. Oud, directeur van het Staats- visschershavenbedrjjf.dank gebracht voor de pogingen, om tot beëindiging van de staking te geraken op een voor beide partijen te aanvaarden compromis. De verkiezingen in Duitschiand hebben gisteren het „nationale front", de coalitie dus van nationaal socialisten, Duitsch nationalen en Stahlhelmers, de overwin ning gebracht. Zoowel in den Rijksdag als in den Pruisiscben Landdag beschikt de regeering voortaan over de meerder heid. Er is zeer druk gestemdvoor den Rijksdag was 89 pet. van de kiezers op gekomen. Daarvan hebben de regeerings- partqen 52 pet. gekregen, of in zetels uitgedrukt 341 van de 647. Zwart-wit-rood, dus de Duitsch natio nalen, Stahlhelm en de mannen achter Von Papen hebben nog niet het percentage behaald, dat Hugenberg de laatste maal alleen verkreeg. Alle winst is naar de nationaal-socialisten overgegaan, die van 33 tot 44 pet. zijn gestegen. Herhaaldelijk is vroeger betoogd, dat de nazi's nooit boven de 40 pet. konden komen, als zij alleen op de burgerij bleven steunen. Ditmaal hoeft Hitier een niet gering deel van het arbeidersfront veroverd. De per centages wijzen dat ook uit. Voor den Pruisischen Landdag is de verdeeling der zetels: regeeringspartijen 252 van de 474 zetels. DE OFFIC'IEELE UITSLAG. van de behaalde cijfers en percentages, die vannacht bekend werd, is voor den Rijksdag als volgt: Nat Soc. Soc. Dem. Comm. Centrum Zw.W.R. B. Volksp. D. Volksp. Chr. Soc. Staatsp. '932 ii.737.015 33.1 Vo 7.247-959 20.3 5.980.163 16.9 4.230.340 11.87, 2.959.051 1.095.731 661.794 403.674 336.45I 8 6 3-« 7o '•9% 1.1 7» Totaal 35.758.890 (met kleine partijen). 1933 17.266.000 7.177.000 4.845.000 4.423.000 3.133.000 1.073.000 432.000 384.000 333.000 39.317.000 44 7» '7-9 7o 12.67, i°-9 7* 8 7. 2-7 7» 1.17. 0.9 7, 0.8 7, Storing van de uitzending op 1875 meter door een nieuwen Russischen zenden? De radio-uitzending op de golflengte van 1875 meter is Zondagavond ernstig gestoord geweest. Bijna onophoudelijk klonk een zware bromtoon. welke welis waar het uitgezondene niet onverstaan baar maakte, maar welke toch zeer hin-1 derlijk was. Af en toe ging de bromtoon over in schril gefliut. De A.V.R.O. heeft daarom Zondag avond gedurende eenigen tijd op een an dere, wat grootere golflengte uitgezonden.' Men vermoedde, blijkens een mededeeling De regeeringsccalitie blijft. Uit Berljjn wordt gemeld „In kringen der Rijksregeering wordt het resultaat der Rijksdagverkiezing be schouwd als een duidelijke doorbraak van het Zuid-Duitsche en marxistische front. De uitslag is een duidelijk teeken voor de „Nationale revolutie"'en voor de ineen storting der oude partij-conglomeraten. In de samenwerking der tegenwoordige regeering zal niets veranderd woorden. De groote overwinning, die de regee ringspartijen hebben bevochten is te dan ken aan het werk van het rijkskabinet en de persoonlijkheid van den rijkskan selier. Het rijkskabinet zal in zijn zitting van Dinsdag het tijdstip vaststellen voor de bijeenroeping van den nieuwen Rijks dag". Het verrassende resultaat der verkiezingen. De Berljjnsche correspondent van de »N, R. Ct.« meldde gistermiddag: Evenals de verkiezingsstrijd is ook het resultaat der verkiezingen in de geschie denis van Duitschiand volstrekt zonder voorbeeld. Eén partij alleen heeft met ruim 17 millioen stemmen 288 zetels veroverd. De partij van Hitier zou ook, als nog gelijk vroeger de zuivere getalsverhouding tus schen de partijen van Rijksdag en Land dag alleen den doorslag gaf, door deze verkiezing niet alleen de sterkste partij in den lande zijn geworden, maar ook een heerschende positie hebben inge nomen. Maar met optellen en aftrekken komt men er tegenwoordig niet meer. De wil der nat.-socialisten om in alle kwesties de leiding te nemen, is sterk, en hun macht is nog sterker dan hun wil, zoo dat wij nu, nog meer dan vrooger, er rekening mede zullen moeten houden telkens voor voldongen feiten te worden geplaatst. Is een uittocht naar Nederland te verwachten? De redactie van de Nw. Rott. Crt. te 's Gravenhage schrijft: Van verschillende zijden is ons ge vraagd of er wel maatregelen genomen zijn om te voorkomen, dat ongewenschte elementen uit Duitschiand, die verdreven worden of uit eigen beweg.ngen vandaar de wijk nemen, in ons land zouden kun nen komen en wellicht bij ons centra van agitatie zouden vormen of op een andere wijze daden zouden, die met de rust en de orde in ons land en de goede ver standhouding tot onze buren niet ver- eenigbaar zijn. Een antwoord hierop kunnen wij, op grond van inlichtingen, die ons te be- voegder plaatse zijn verstrekt, de ver zekering gegeven, dat onze autoriteiten waakzaam zjjn. De dienst der grensbe waking, die uit de oorlogs- en na-oor logsjaren verkeert, is nog steeds in functie en op zjjn post. Ook zjjn bijzondere maatregelen beraamd, maar daarover kan, uit den aard der zaak, geen mededeeling worden gedaan, omdat men het effect ervan door zulke mededeellngen zou kunnen verjjdelen, daar men dengenen, tegen wie de afweer bedoeld is, dan wel licht de gelegenheid zou geven, hem te ontloopen. Ook het geval, dat min of meer tai- rijke groepen personen uit Duitschiand tegelijk hier toegang zouden vragen, resp. over de grens gedrongen zouden worden, is voorzien. Hiervoor zijn eveneens speciale maat regelen voorbereid. De grenswachten versterkt Naar de N.Rott.Crt. verneemt vreest men in België ernstig een uittocht van Duitsche communisten. In Eupen zijn Zondag de gendarmes opgeroepen zich gereed te houden. Zij vroegen versterking van militairen met machinegeweren en panserwagens, om dat men vreesde dat Duitsche commu nisten in massa over de Belgische grens zouden trekken. Ook de Nederlandsche grenswachten hebben in Vaals een versterkten dienst ingesteld. De controle der passen wordt door de Duitsche grensbeambten zeer streng gehandhaafd. Men meldt uit Nijmegen In de omstreken van Nijmegen waren Zondag de grenswachten versterkt. Duit sche communisten hebben er, voor zoover bekend, geen pogingen tot uitwijking gedaan. Het aantal zetels. Het aantal zetels in den nieuwen Rijks dag bedraagt 647, verdeeld als in de laatste rjj van onderstaand staatje: 31 Juli 6 Nov. 5 Mrfc. 3932 1932 3933 Nat. Soc. 230 196 288 Soc. Democr. 1.33 121 120 Communisten 89 100 81 Centrum 75 70 73 Beiersche Volks partij 22 20 19 Zw. Wit Rood 37 51 63 Duitsche Volks partij 7 11 4 Duitsche Staats partij 4 2 5 Chr. Soc. Volksd. 3 5 Oeconom. Party 2 3 Würtemb.Boerenb 2 2 f O Thüring Landbonc 1 1 O Volksrechtspartij 1 Duitsch-Hannover 1 Wijnbouwers 1 6080 584 ëÜr Een bankmoratorium in den staat New York. Reuter meldde Zaterdag uit New York: De gouverneur van den staat New York, die bjjna den geheelen nacht met den gouverneur van de Federale Reserve Bank confereerde, heeft een bankmorato rium afgekondigd voor den staat New York. Het moratorium geldt vandaag tot Maandag. Men veronderstelt, dat de effecten van New York en de overige markten i door dit besluit automatisch getroffen zul- I len worden. De gouverneur deelde mede, dat de in tal van staten ingevoerde beperkingen een zoo zwaren druk op New York heb ben gelegd, dat tenslotte een radicale maatregel moest worden getroffen.. In Noord-Carolina en Virginia zijn de banken gemachtigd, de uitbetalingen aan depositohouders te beperken. Alle banken in Illinois gesloten. Reuter meldt verder uit Chicago, dat alle banken in Illinois tot 8 dezer geslo ten zullen blijven. Gedurende acht dagen nadien zullen de terugbetalingen van deposito's beperkt worden tot 5 pet. Beursvacantie van drie dagen voor dc geheele Ver. Staten. V. D. meldt uit New York: De regeering heeft voor de geheele Ver. Staten een beursvacantie van drie dagen afgekondigd. Deze maatregel wordt zoogenaamd ..gebaseerd op de ambtsaan vaarding van den nieuwen president

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7