Anna Paulowna. Wieringen. 't Zand. T^xel. HELDERSCHE COURANT \'AN PONDERDAfi 9 MAART 1933. Julianadorp. Callantsoog. Opening van het nieuwe O. Ernstige aanrijding VER. «JULIANADORP VOORUIT". De Vereeniging „Julianadorp ooruit had Woensdagavond in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen een lezing over het onderwerp: Kamerplanten en de behandeling daarvan. Als spreker was daarvoor uitgenoodigd de heer Spaar garen, bloemist te Aalsmeer. Op deze 1 bijeenkomst waren een 25 personen, waar- onder het grootste gedeelte dames aan wezig. De Voorzitter, de heer J. de Vries,! zegt dat de opkomst niet groot is, wy zijn dat zoo langzamerhand gewoon, wy zullen dus niet tellen maar wegen, zooals de Duitscher zei. De spr. wordt verder hartelijk welkom geheeten, door zyn practische kennis zal men veel van hem kunnen leeren. Het woord is vervolgens aan den heer Spaargaren. Spr. begon met er op te wijzen dat onze bloemen een voldoende verpleging moeten hebben. Voldoende lucht en doel matige bemesting en toediening van water. Tocht is voor een mensch nadeelig, ook voor een plant en dient dus altijd ver meden te worden. Verder moeten of mogen de planten en bloemen nooit te warm staan. Groote zorg behoort men te besteden aan de reinheid van de plan ten en bijv. de bladluizen en ander ontuig af te houden. Het toedienen van een doelmatige vloeimest kan men het beste doen door kippenmest in water op te lossen en die aan de planten toe te dienen. Het gebruik van geverfde of verglaasde potten moet spr. ontraden, daar zulke potten den luchttoevoer belemmeren, en die toch voor de planten onontbeerlijk is. Op vele zaken gaat spr. in details in en en bespreekt dat zoo duidelijk mogelijk. Zoo in den loop van zijn uitvoerige causerie werden Aaronskelken, Clivia's, AspSra- gus, Ster van Bethlehem, Coloscinea, Cyclamen, Palmen, Varens, enz. besproken en van ieder afzonderlijk de bijzondere hoedanigheden en behandeling opgesomd. Daarna een oogenblik pauze en tevens gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd nogal een ruim gebruik gemaakt en nam het beantwoorden hier van nog geruimen tijd in beslag. Door deze vragen kwamen echter diverse aan gelegenheden naar voren en was deze vragenstelling met de beantwoording daarvan wel leerzaam. Aan het einde van zijn betoog gekomen zei spr. dat als hij hier hedenavond voor een bijeen komst van beroepskweekers had moe- en spreken, zijn uiteenzettingen dan anders zouden zijn geweest. Nu het echter alleen voor liefhebbers van planten en bloemen was, meende hij hiermede te mogen volstaan in de hoop dat de aanwezigen er iets van hebben geleerd. Daarna zeide de Voorzitter, den heer Spaargaren, dank voor het gebodene. Daarna wekt de voorzitter op tot uit breiding van het ledental. Er moeten contribueerende leden zijn, wil de Ver eeniging wat kunnen doen. Hij sluit dan met dank voor de opkomst dezen welgeslaagden avond. PLAATSELIJK CRISISCOMITE. Maandag 6 Maart j.1. vond de periodieke vergadering plaats van bovengenoemd Comité ten Raadhuize. Aan de bespre kingen ontleenen we het volgende. In de laatste Raadszitting is besloten een subsidie, groot f 200.aan het Comité te verleenen, van welk besluit de verga dering met dankbaarheid kennis neemt. Deze subsidie was dringend noodig, want elke week wordt f 85.uitgekeerd en het batig saldo is thans f 182.—, zoo dat, ware het resultaat negatief geweest, het Comité slechts 14 dagen zijn arbeid had kunnen voortzetten. Ondersteund worden thans 24 gezinnen; hieraan wor den nog 3 toegevoegd, zoodat het totaal wekelijks uit te keeren bedrag bijna f 90.bedraagt. Dr. Jac. Kossen heeft zijn lidmaatschap aangenomen en bezoekt voor het eerst deze vergadering. De heeren Kooger en Van Rijn, uitgenoodigd om zitting te nemen, hebben bericht gezonden, dat zij het lidmaatschap niet aanvaarden. PROPAGANDA-AVONI). POLITIE. Gevonden: Twee rijwielplaatjes. Verloren: Een portemonnaie. VERLOF AANGEVRAAGD. Door den heer W. de Graaf te Heilo is een verlof aangevraagd voor de café- localiteit van het perceel Nieuweweg no. 8. VERKOOPIXG. Ten overstaan van notaris mr. J. W. van der Heide, te Alkmaar, had Woens dagmiddag in Veerburg de verkooping plaats van het heerenhuis met tuin en apart kantoorgebouw, groot 26.90 Afge legen aan de Molenvaart. Door den heer Jac. Zwaag, van Bergen, ingezet op f 6.000.werd er bij afslag niet gemijnd, zoodat de heer Zwaag dus voor genoemden prijs eigenaar werd. Een perceel bouwland nabij den Boer- mansweg, groot 1.23.90 II.A., evenals bovenstaande behoorende tot de nalaten schap van wijlen den heer A. de Graaf, werd ingezet op f 1.000.eveneens niet gemijnd. De heer Jac. Zwaag, v. Bergen, werd ook hiervan eigenaar. Voor beide verkoopingen bestond slechts weinig belangstelling. ALGEMEEN BELANG. Het begrafenisfonds'Algemeen Belang» hield Woensdagavond een algemeenen ledenvergadering bij den heer W. Kossen. Na het welkom van den voorzitter, den heer C. Tijsen en lezing en goedkeuring der notulen, bracht de heer W. Kossen verslag over het afgeloopen jaar uit. Op 31 Dec. 1931 was het ledental 430. Inden loop van '32 overleden 4 en bedankten 4 leden. Ingeschreven werden 3 nieuwe leden, zoodat het ledental op 31 Dec. 1932 nog 425 bedroeg. De boeken zijn op ge zette tijden door de commissarissen ge controleerd en in orde bevonden. Daar de vereeniging 6 Maart 1893 is opgericht, herdenkt men thans het 40-jarig bestaan en als men nagaat, dat er bij de oprich ting 90 leden waren, is er zeker ruim schoots reder, tot tevredenheid, wanneer men constateert dat er nu 425 zijn en de vereeniging een reserve, van ruim f9000 heeft. Het verslag getuigde nóg van waar deering voor het werk van den penning meester, den heer P. List, die van de oprichting af zijn krachten aan de ver eeniging gaf en werd met dank aan den heer Kossen goedgekeurd. Uit de rekeningen verantwoording van den penningmeester stippen we aan: een ontvangst aan contributie van f428.62 en aan rente van f 326.06. Totale ontvangsten over het afgeloopen jaar f 754.68. De uit gaven beliepen f 535.16, zoodat een voor- deelig saldo van f 219.52 geboekt kon wor den. De reserve is daardoor gestegen van f9064.146 tot f9283.665. De heeren C. Ligtendag, H. Cornelissen en C. Raven oogstten den dank van de vergadering voor het nazien van alle bescheiden. Zij hadden alles in orde be vonden. Toen daarop de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. Kossen en H. Cornelissen weer herkozen waren, volgde een uitvoerige bespreking,of regle mentswijziging noodig was met het oog op het beleggen van de reserve. Die reserve is op de plaatselijke Boerenleen bank gezet. De Verzekeringskamer hul digt de idee, dat het gewenscht is niet het heele bezit bij één enkele instelling te beleggen. Men zou voor een deel van het bedrag deel kunnen nemen in een Staats-, Provinciale- of Gemeente-leening. Hiervoor zou echter reglementswijziging noodig zijn en daar men voor een der gelijke belegging niet veel voelt en het desbetreffende reglements-artikel naast plaatsing op de Boerenleenbank ook be legging op andere banken toelaat, besloot men een deel van het bezit, f 2.000. op de Rijkspostspaarbank te zetten, ho pende dat met deze handelwijze de Ver zekeringskamer tevreden gesteld zal zijn. Bij de rondvraag informeerde de heer Raven of er al een onderzoek is inge steld naar aanleiding van een reeds eer der gedane vraag van den heer Kooiman, n.1. of contributie-verlaging mogelijk is. De heer Tijsen wees op een opmerking van de Verzekeringskamer. Men heeft een flinke kas, wel een f 3.000.— boven de vereischte reserve. Maar juist nu de vereeniging zoo'n veertig jaar bestaat wordt de kans, dat men tot meerdere uit- keeringen over moet gaan, grooter. Men besloot dan ook maar aan den veiligen kant te blijven en de contributie niet te wijzigen. Hierna sluiting. VIJFTIG-JARIG ZAKEN JUBILEUM. Zaterdag 11 Maart a.s., des avonds 7£ uur, belegt de afdeeling Callantsoog van de S.D.A.P. in samenwerking met de verschillende plaatselijke vakbonden een openbare propaganda-vergadering in het lokaal van den heer P. de Haan. Als spreekster treedt op Mej. W. Krul met het onderwerp: »De vrouw in den strijd». Verder zal den heer J. Vink H1 p p o 1 y t u s h oe f. spreken over het onderwerp: Waarvoor' Organisatie?» Het fanfarecorps 'Callantsoog» zal tevens haar medewerking verleenen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: W. W. Turk van Uit geest, Mej. G. Hopman van Schagen, Mej. N. C. Schipper van Zuilen, A.Ouden dijk van Schoorl, J. J. Polter en gezin van Barsingerhorn, L. Webeling Bakker van Wieringen, H. do Langen en gezin van Heemskerk, N. Bakker van Wierin gerwaard, F. H. Prins en gezin van Zijpe, H. Piening en E. Woortman van Gieten, W. de Graaf en gezin van Heiloo. Vertrokken: P. L. J. van Emmerik naar Hilversum, J. J. Kokelaar en gezin naar Vlissiugen, A. Klos naar Barsinger horn, M. C. de Graaf en gezin naar Zijpe, G. van Drie naar Amersfoort, Jb.Rezel- man en gezin naar Wieringerwaard, B. Smid en gezin naar Wieringerwaard. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Wietske Hilligje, d. v. G. Pier en A. Kuik. Hendrik, z. v. P. Plag- meijer en H. C. van Beek. Guda Jannij, d.v. C. Geerligs en A. C. Schermerhorn. Johanna, Elisabeth, Gebena, d. v. A M. van Loon en A. P. Oudejans. Wilhelmus Petrus, z. v. P. W. Zandbergen en E. A. Leyen. GETROUWD: R. Altmans en D. A. Philipseu. ONTSLAGEN. Op Maandag 6 Maart j.1. mochten de Oprichter, de heer P. Kaan Cz., en de Directie van de N.V. Gebr. Kaan's Ver- voer-Maatschappy, gevestigd te Wierin gen, vele blijken van medeleven en syin- pathiebeutigingen zoowel van Familie, zakenvrienden, personeel en particulie ren ontvangen, ter gelegenheid van het 59-jarig bestaan van het Expeditiebedrijf. Vele bloemstukken, telegrammen, feli citaties en cadeaux waren in ontvangst te nemen en ook kwamen velen persoonlijk hunne gelukwenschen aanbieden. Een schrijven van den Directeur van het marktwezen te Alkmaar gaf te kennen, dat het in de bedoeling ligt van den Wet houder van den Havendienst Vrijdag a.s. blijk te geven van belangstelling bij het zakenjubileum. EEN ADRES. Men deelt ons mede dat door onze afd. der Holl. Mij. van Landbouw een request is verzonden aan Ged Staten dezer Pro vincie met verzoek te willen bevorderen bij het Prov. Electr. bedrijf in Noord- Holland (P. E. N.) de tarieven voorstroom levering aan de Poldergemalen te willen verlagen. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW.. Afdeeling Wieringen. Maandagavond vond in de zaal van den heer D. Lont, te Hippolytushoef een vergadering plaats van bovengenoemde afdeeling. Behalve de gewone agenda werd dezen avond nog een film vertoond over de stikstofbeweging. Spreker over dit onderwerp was Ir. C. A. G. Spaan. Aan wezig waren vijf en dertig leden. Nadat eenige ingekomen stukken en andere vereenigingszaken zijn afgehan deld, komen bestuursverkiezingen aan de orde. Wegens bedanken van den voorzitter, Burgemeester L. C. Kolff werd in diens plaats gekozen de secretaris de heer O. J. Bosker, die de functie tijdelijk had waar genomen. Periodiek treden af de heeren Kolff, Kuut en C. M. Mulder. De heeren Kuut en Mulder zijn beide herkiesbaar en wor den dan ook herkozen. Op voorstel van het bestuur wordt de afgetreden voorzitter benoemd tot eere voorzitter. Inplaats van den heer Kolff wordt als bestuurslid gekozen de heer S. Koorn. De heeren J. Doves en Mulder worden gekozen in de commissie van onderzoek vorige rekeningen. Bespreking tentoonstelling. De voorzitter vraagt de meening van de vergadering omtrent het houden van de tentoonstelling. Aan het Ministerie van Justitie is een subsidie aangevraagd en indien deze niet wordt gegeven of dan de tentoonstelling een jaar te verdagen. Besloten wordt het bestuur machtiging te geven om handelend op te treden en de beslissing geheel aan het bestuur over te laten. Rondvraag. I De heer A. Veerdig kan zich met het i schrijven van den Bond van Smeden patroons niet vereenigen en stelt de ver gadering voor oin hier iets tegen te doen. De voorzitter stelt voor om gezamenlijk een vergadering te beleggen (wordt aan genomen). Na de rondvraag geeft de voorzitter het woord aan Ingenieur Spaan, voor het hou- den van zijn rede. De heer Spaan spreekt over ,,De stikstofbemesting op de ge mengde bedrijven". Door het nieuwe beweidingssysteem, aldus Ir. Spaan, hebben de vele proeven, die wij door geheel Nederland hebben ge nomen bewezen, dat we een lageren kostprijs van de melk krijgen. Na de rede van Ingenieur Spaan wordt vertoond de film ,,Hoe de wetenschap de praktijk vooruit helpt". Deze film laat al lereerst zien de verovering van vrucht baar land op het water en laat tevens zien de verschillende plaatsen in Nederland waar proeven zijn genomen. Het eerste deel van de film eindigt met het duidelijk maken, dat bij het nieuwe bereidingssysteem een sterke grasgroei wordt verkregen. Het tweede gedeelte van de film geeft het bemesten van weide te zien en de resultaten van verschillende proeven. Warinoessfraat, Sehildereind, langs de Kaasfabriek Eendracht naar Doolhof, dan naar Z. Haffel, verder langs den Hoorn- derweg naar den Hoorn, vandaar naar de Dennenbosschen; halt wordt gehouden in 't Pension Bosch en Duin.. De tocht gaat dan verder langs 't Wes terslag en langs 't strand naar De Koog, aldaar wordt voor de tweede maal gepau zeerd, in 't hotel van den heer Den Bra ven. Verder gaat de tocht dan langs Pjj- persdijk door Waalenburg naar De Waal, langs den Waalderweg naar Den Burg, daarna nog door Hoogenstr..., Gravenstr., Warmoesstr., Weverstr. n. d, Groene- plaats, juist 35 K.M. is dan afgelegd. Aan deze wandeling kunnen alle per sonen boven 16 jaar, die zich vóór 25 Maart aanmelden, deelnemen. De groepen die deelnemen moeten be staan uit 12 personen met een leider. Be schikbaar is voor iedere deelnemer die geheel den tocht volbrengt, een herinne ringsmedaille. Vóór groepen worden nog afzonderlijke prijzen beschikbaar gesteld. 't Inleggeld bedraagt 75 cent.. Personen, die zich zonder aanmelding aansluiten, zullen geen toegang hebben tot Bosch-en-Duin en hotel Den Braven; ook zullen ze geen gebruik kunnen maken j bij eventueel uitvallen van de ingestelde autodiensten en geneeskundige behande ling. De doktoren hebben zich bereid ver klaard, een geneesheer aan te wijzen, dis den tocht per auto zal meemaken. Ook heeft het comité toezegging dat het Roode Kruis te Den HdMer voor eerste hulp bij ongelukken enkele personen be schikbaar zal stellen. Reeds enkele personen alhier hebben een medaille beschikbaar gesteld o.a. mej. wed. Schumaker en de heer A. C. Rab. Gehoopt wordt, dat velen zullen volgen. De heer Michels, die de bijeenkomst leid de, gaf de deelnemers den raad, om te trainen voor dezen marsch. Verschillende besprekingen volgden, o.a. kwam de deel name in bespreking aan een wandeltocht van 40 km van de Marine-Sportclub ,,bt. Christophorus",alsmede de oprichting 1 een Texelsche Wandelsportvereenigmg. GEZELLIG AVONDJE EBEN HAËZER Dinsdag werd in Eben Haëzer te Den Burg een gezellige avond gegeven voor leden en begunstigers van de zusterki mg „Dorcas" en de mei«jesvereenigwg „Dient den Heer". De bijeenkomst, die een hy uitstek ge zellig karakter droeg, werd geopend door mevrouw VisserDewald, die presidente der beide vereenigingen is. lerwyl den dames een kopje thee werd aangeboden, maakten eenige leden zich op, voor het honden van een zeer mooie voordracht getiteld: „Het water eischt het goud weer". Een Oostersch meisje had door het aanhoudend vervalschen van de door haar verkochte melk, door bijvoeging met water, een gouden haarband opgespaard, en toen ze zich met dezen fraaien hoofd tooi in een waterput spiegelde, viel de haarband af. Op deze wijze verloor het meisje in het water haar door water ver kregen tooi. De zang. onder leiding van den heer J. Visser ingestudeerd, werd begeleid door de jongejuffr. Ch. Maat. Voordracht zang en begeleiding waren geheel in de puntjes. Verder werden nog gegeven „Noëmi, Orpba en Ruth" en een leuke voordracht „Zang achter den Noten balk". Een reusachtig papieren notenbalk verborg hierbij de zangeressen geheel voor het publiek. De muzikale leiding van den avond w-s t- vnn den heer J. Visser, w-m ie eer hiervoor toekomt. Aan 't eind der bijeo komst werd het dankwoord gesproken uuui- Ds. F. Visser. Alle aanwezigen waren ten zeerste vol daan over dezen uitstekend geslaagden avond. Men deelt ons mede, dat door den heer O. J. Bosker pl.m. 60 arbeiders, werkzaam in den Wieringermeerpolder, wegens het afloopen van diverse werken, zijn ont slagen. EEN NIEUWE BIOSCOOP EN TOON EELZ AAL. De heer M. de Haan, eigenaar van de Eerste Wieringer Bioscoop-onderneming (E.W.B.O.) heeft van het R.K. kerkbe stuur, achter zijn parkeerterrein, een per ceel grond aangekocht voor den bouw van een modern bioscoop- en tooneel- gebouw, ruimte biedende voor ruim 400 personen. Het ontwerp voor dit gebouw is opgedragen aan de architecten Peters en Baanders alhier. GROOTE PROTESTVERGADERING. Op Zaterdag 11 Maart a.s. wordt in het café van den heer C. Scheltus, des avonds half 8 uur, een groote protest- vergadering gehouden vanwege de O.S.P., Vrije groep» en »De alarm groepen», waarop verschillende sprekers van buiten, o.a. A. L. Constandse, B. Haan en anderen het woord zullen voeren. POLITIE. Gevonden: een heeren armband horloge (volledig horloge en band). Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. Onze plaatsgenoot, de heer T. Blok land, heeft op de wedstrijden, om het kampioenschap 3e klasse', uitgaande van de biljartvereen. Holl. Noorderkwartier, welke gehouden werden op Dinsdag 7 Maart, bij de heer C. Slikker te Anna Paulowna, de daarvoor beschikbaar ge stelde kampioensmedaille na vele span nende partijen door 6 van de 7 partijen te winnen gewonnen. Bovendien "verkreeg dezelfde het hoog ste gemiddelde en aigemeen gemiddelde op groot- zoowel als klein biljart, zoo mede de hoogste series op beide biljarts met respectievelijk 20 en 23 caramboles. In de Dinsdag gehouden vergadering I is inplaats van den heer D. Keijser Sr., i tot directeur van de vereniging „Vooruit-' gang is ons doel", gekozen de heer IJ Brouwer te Den Burg. AFSTANDMARSCH OP 2 APRIL. In hotel „Texel" werd gisteravond een vergadering gehouden waarin de voorge nomen afstandmarsch in besprekine kwam. s j De volgende route was vastgesteld: j ertrek vanaf de Groeneplaats om half elf. gemarcheerd wordt door Parkstraat. everstraat, Hoogerstraat, Gravenstraat, Naar een project van den architect D. Saai, heeft »T.E.S.O.« op het haven terrein te Oudeschild een monumentaal gebouw doen verrijzen dat ongetwijfeld de aandacht van de bezoekers van Texel zal trekken, 't Gebouw zal dienst doen als wachtlokaal, pakhuis en kantoor van den ageDt te Texel, verder zijn er twee woningen ingebouwd n.1. één voor den heer Dekker, de beheerder van het voor malig Stoomboot-koffiehuis en één voor de heer J. de Vries. Op uitnoodiging van het Bestuur woon den wij gistermiddag de officieele opening bij van 't nieuwe gebouw. Onder de aan wezigen merkten wij op Burgemeester, Wethouders en Secretaris dezer gemeente, alle bestuursleden van T. E. S. O. met hunne dames, 't Dagel. bestuur van de Tex. Algem. Middenst. Vereen., verschil lende bestuursleden van de vereenigingen van Vreemdelingen Verkeer. Verder de architect en al de personen, die bij den bouw betrokken zijn geweest; ook waren nog aanwezig de heeren v. d. Burg en Zeijlstra, ingen. van 's Rijkswaterstaat. Toen allen in de luxieuse wachtkamer -(-/die door de talrijke bloemstukken een feestelijke aanzien had plaats hadden genomen, nam Dr. Wagemaker 't woord. Si>r. vroeg even de clementie in van de aanwezigen voor zijn minder sterke stem omdat hij pas van een ziekte was hersteld, 't Deed de heer Wagemaker bizonder veel genoegen dat zoo velen de officieele opening van het gebouw waren komen bijwonen; (officieus was 'tal in gebruik genomen) in 't bizonder heette spr wel kom in 't nieuwe gebouw7 de vertegen woordigers van het gemeentebestuur, de de beide ingenieurs van Rijkswaterstaat, de kern van het personeel van T.E. S O. en de verslaggevers van de Texd'c'7" en de Heldersche Courant. Ik ben er van overtuigd, vervolgde Spr., dat wij met ons nieuw gebouw 't entrée onzer haven niet weinig hebben verfraaid. Vergelijkt men daarmede de droevige inrichting, die wij hier tot heden hadden, dan is T. E. S. O. weder zeer in 't belang van Texel werkzaam geweest. Wij hopen dan ook dat het gebouw, geheel zal be antwoorden aan 't doel en dat 't zooals de Tex. Crt. schreef, »af« zal zijn. Toen de Havenverandering tengevolge van de demping der Zuiderzee noodzake lijk werd, geraakten w ij met onspakhuis en de heer Dekker met zijn cale leelijk in den klem. 't Heeft heel wat conferentie's gekost voor 's Rijkswaterstaat ons een flink stuk grond afstond om een gebouw te plaatsen, dat aan alle eischen voldoet. De heer Saai kreeg opdracht bestek en teekening te maken, waarop de goedkeu ring werd verkregen van autoriteiten van Waterstaat en waar ook onze goedkeu ring aan werd gegeven. Voor we zoo ver waren, was heel wat tijd verloren gegaan de aannemers evenwel hebben door hun versneld tempo van bouw, veel van den verloren tijd ingehaald, w aarvoor ik allen hier namens 't bestuur dank breng. Met den architect hebben wij bizonder prettig samengewerkt en ook met den Dagel. Opzichter den heer Van Deutekom. 't Nieuwe gebonw is werkelijk iets fraais geworden, een geheel de Maat schappij volkomen waardig; ook de lig ging en omgeving zijn bizonder fraai. Een verbetering vooral is de keurige 1 ruimte die nu tusschen pakhuis en aan legsteiger is verkregen. Aan 't gebouw (zal ook nog een electrische klok worden j aangebrachtwij hopen dat deze een I vraagbaak voor velen op Texel zal woe lden, in 't bizonder voor de inwoners van i Oudeschild. Ik verzoek thans op ons ge bouw de Nederl. driekleur te hijschen opdat we aan geheel 't eiland toonen dat 't gebouw voor ieder toegankelijk is ge steld. Vervolgens voerde Burg. Ooit 't woord, 't Doet mij genoegen dr. Wagemaker, U die zoo veel voor T.E.S.O. hebt gedaan, zei spr., weder 't welkom te kunnen toe roepen in deze gemeente. Gy kunt met recht trotsch zijn op uw Mualsch.,Texel is weder een schitterend gebouw meer rijk geworden, 't Gemeente-bestuur heeft dan ook gemeend in pleno bij deze ope ning tegenw oordig te moeten zijn vooral ook omdat de onderneming zoo veel doet voor 'theil dezer gemeente en op welk een allerprettigste zij wijze met 't Gemeen tebestuur samenwerkt. Texels belang is T.E.S.O.'s belang zegt men, doch het moet feitelijk zyn T.E.S.O.'s belang is Texels belang. Onze gemeente is iiiot> i.«v.w v.»i0oóins de concurrente van i.e..S.O. geworden, deze concurrentie zal evenwel m.i. eerder meer voordeel dan nadeel aan de onder neming brengen, omdat één bezoeker per vliegtuig aan dit eiland wel zooveel pro paganda voor Texel zal maken, dat de boot minstens 10 passagiers er door krijgt. Wij hopen dat de samenwerking tusschen T.E.S.O. en de gemeente Texel als ge volg zal hebben, dat men in Nederland zich niet alleen zal herinneren dat hier in het Noorden ook nog een eiland ligt dat Texel heet, doch dat men algemeen zal zeggen: „Hé, Imbt ge T^xel nog nooit eens bezocht'" De heer v u. Burg, ingenieur van den Waterstaat, feliciteerde het bestuur met het nieuwe gebouw; het deed spr. ge noegen dat hij en de heer Zeijlstra een steentje hebben mogen bijdragen tot de stichting van dit gebouw. Gemakkelijk werk hebben wij niet gehad, doch het gebouw is er, en dat verheugt ons zeer. Dr. Wagemaker beantwoordde beide sprekers. Burgemeester Oort bracht hy dank voor zijn hartelijke woorden. Wat de concurrentie van den vliegdienst aangaat, zei spr., die vreezen wij in 't geheel niet. Het doet ons zeer veel genoegen dat men op Texel zoo vooruit strevend is geweest, dat men iets derge lijks gaat ondernemen. Mochten wij, misschien op den duur, enkele veeren laten, dan hebben wij een concurrent, die w ij bijzonder zullen moeten apprecieeren. Wat de felicitatie van den heer Van den Burg betreft, ook daarvoor ben ik zeer dankbaar. Wij hebben dikwijls ernstig verschil van meening gehad, somtiids heftig gebekvecht, doch altijd teadden onze rotu *renties een vredig slot, goe Wagemaker even het mers van 't nieuwe. B.». h». iet hun in lengte van dagen hiemi zou goed gaan. Later voerde ook nog even de heer I. Vlessing, als Voorzitter der Algemeene Middenstandsvereeniging, 't woord. Spr. dankte voor de samenwerking, die tus schen T.E.S.O.en zijn Vereenigingbestaat, en feliciteerde de vennootschap met dit prachtige gebouw. Wij maakten verder van de gelegenheid gebruik om 't gebouw eens nader te be zichtigen. 't Geheele complex maakt een schitterende indruk. Vooral de groote zaal is prachtig; direct valt daarin op de prachtige schoorsteenmantel. Deze is uit gevoerd in z.g. „Tacia"men vindt daarin „De Dageraad", de „Ada van Holland" en de „Marsdiep". In 't mahoniehout vindt men ook d<> wanlos van Texel en Den Helder. De zaal is vciaci' modern met mahonie en gebikt triplex afgewerkt, de vloeren zijn met prachtig linoleum be dekt. De nieuwe vensters zijn luxueus met kathedraalglas bewerkt, waarin enkele motieven betrekking hebben op T.E.S.O. Wat vooral opvalt, is het schitterend uit zicht dat men van hieruit op de haven heeft, de reede van Texel en in de verte de hofsteden en dorpen van het eiland, 't Mooie buffet trekt eveneens zeer de aandacht. Verder zijn wij eens een kijkje gaan nemen in de pakhuizen en de beide woonhuizen. Uit ieder venster heeft men een prachtuitzichtvooral in de woning van den heer De Vries in de richting Oudeschild, is dat bizonder mooi. De woning van den heer Dekker is verruimd nog met een keurig eetzaaltje en enkele logeerkamers voor eventueele gasten. De woning van den heer De Vries, die zich achter en boven het kantoortje bevindt, is eveneens schitterend ingericht. Het geheele gebouw is van centrale verwarming voorzien, men vindt cr water leiding, een ijskast en een afzonderlijke telefooncel. De beide pakhuizen zij?) ruim, teiwyl ouder 't entrée meer doelmatige bergplaatsen voor fietsen aangebracht zijn. Het is in alle opzichten een gebouw dat aan de thans gestelde ei«ohen, zal voldoen. Aannemer is geweest de heer J. Dry ver, die het timmerwerk heeft uitgevoerd' metselaar de heer J. Trap, schilder de heer J. Dekker, loodgieter de heer J. Agter. De groote zaal en het woonhuis zijn gestoffeerd door de firma Vlessing het woonhuis van den heer De Vries' door den heer F. Zegel Kz. Het valt op' dat al de werkzaamheden door 1»» klas v^'clieden zijn verricht. Een pers-fotograaf uit Den Helder woonde de officieele opening bij en nam verschillende opnamen van het gebouw en van het gezelschap dat deze plechtig heid bijwoonde. 81 ARRONDISSEMENTSRECHTBANK ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 7 Maart. Uitspraken van 21 en 28 Februari. Josephus Joh. v. d. B., jachtopziener te Egmond Binnen. Zware mishandeling subsidair dood door schuld. Opzet niet bewezen, wat betreft het primair ten laste gelegdvoorts noodweer aangenomen ontslagen van rechtsvervolging. Jan de Gr., koopman te Helder, gede. tineerd, rijwieldiefstal, meermalen ge. pleegd, 1 jaar gevangenisstraf voorwaar delijk met 3 proefjaren. Op te leggen bijz. voorwaarden met felicitatie van de I rechtbank. Nan de H., visscher te Texel. Hooger beroep. Visschen met de wonderkuil, 2 maal f 5 boete of 1 dag. Wonderkuil niet verbeurd verklaard. Corn. Mart. H. en Hendrik K., Texel, als voren, ieder 3 maal f 5 boete of 3 i maal 1 dag. Overigens als voren, i Pieter Corn. VI. en Pieter v. de V., Wieringen, als voren, ieder 2 maal f 7.50 boete of subs. 2 m*al 1 ds<r. O" ripena als voren. Cornelis den H., tuinder, Lan- gendijk, auto besturen, hoewel hem de bevoegdheid was ontzegd en vervalsching van een nummerbord. 4 maanden gev. van een Heldersche autobus niet een vrachtauto op den Kanaal dijk onder Alkmaar. Bij de behandeling van deze strafzaak voor de Alkmaarsche rechtbank (zie ons nummer van Dinsdag) werden in de eerste plaats gehoord de heeren des kundigen Dr. v. Dam, Gynaecoloog en bekend Chirurg, trad het eerst voor het hekje. Hij had den heer Hölzel behan deld en geconstateerd het lichamelijk let sel in de dagvaarding omschreven. Aan vankelijk had de Medicus voor het leven van dezen patiënt gevreesd. Zeer zeker was zwaar lichamelijk letsel toegebracht. Dr. Frederiks, Uroloog en Chirurg te Alkmaar, had behandeld getuige N. I Nieuwland; ook deze had zwaar lichame lijk letsel bek""!"" i-> beenbreuk. Vervolgens Dr. R. u. „te Alkmaar. Deze had 2 patiënten behan deld en wel G. de Boer, die op 23 Dep. het ziekenhuis kon verlaten, alsmede mej. Wed. H. Klomp—Ochqué, thans ook her steld. Getuige M. de Waal, chauffeur op de Heldersche bus, een der belangrijkste getuigen, verklaarde op den ongeluks morgen met sterke mist, geheel rechts van den weg te hebben gereden. Het uit zicht was slechts pl.m. 25 meter. Eens klaps zag hy links een zwart gevaarte opduiken. Hij remde met de voetrem en duwde de handrem naar hij meende naar voren. De bus reageerde onmiddellijk, doch direct voelde hij een geweldige schok, hoorde een vreeselyk gekraak en geraakte nog méér rechts van den weg. Hij bespeurde dat een vreeselyken chaos was ontstaan door gewonde en kermende passagiers, terwijl de bus aan de linker zijde was opengereten. Wat het uitzicht betrof, getuige had geen last ondervonden van een passeerende stoomtram. De mist begon kort na de aanrijding op te trekken. De verdachte chauffeur gaf te kennen, dat voor hem het uitzicht zoowel door de mist als don- >n was belemmerd. Hy reed 25 a m .„ouiger mr. v. d. Loos, vroeg den getuige, of hij niet minder dan 20 cm van den wegberm reed. Ook had getuige voor den rechter commissaris verklaard, dat hij zijn stuur naar rechts had gewend. PrecRs wi«t ge tuige dit niet meer. De le luitenant W. van Hu.st gehoord als deskundige, had de vrachtwagen, 'n Chrevolet, onderzocht, onder meer ook de capaciteit van het stuur en den wagen op de brug van Leeuwenkamp laten wegen. (Voorts had getuige ter plaatse rijproe ven genomen. De handrem gebruikt en ook de voetrem. Met handrem stond de wagen op 20 en met de voetrem op 15 a 20 meter. De beschadiging van de bus ving aan 50 cm van af de bestuurders zitplaats. Getuige Jan Nannes uit Alsmaar, de eerste passagier die in deze emotielooze zaak werd gehoord, had gezeten op de voorste reizigersbank van de autobus. Het was erg mistig, maar de chauffeur reed heel voorzichtig en geheel réchts, misschien 'n halve meter van den weg berm. Getuige dacht dat de vrachtauto boven den chauffeur kwam inrijden, doch week de vrachtauto iets naar links en I werd de bus ter zjjde geraakt. De bot sing was ontzettend. Over de vaart van de vrachtauto kon Nannes als ondeskun dige, geen oordeel vellen. Er hing be halve mist, ook wel eenige stoom en rook, die naar het weiland dreef. Demistdikte was ongelijk, doch op 't moment van de aanrijding kon men niet veel zien. Verdachte deelde nog mede, dat de tram hem inhaalde en volgens meening van den deskundige, had verdachte, toen hij midden in den rook en mist reed, zyn vaart belangrijk moeten verminderen, doch verdachte beweerd dit to heb ben gedaan. Met betrekking tot wwi.^ i.,J.».zich op den rijweg bevonden, vermeende ver dachte, ten onrechte, d&t er nog meer waren dan twee. De heer Jac. Zoon, chauff» ur-arbeider te Heiloo, had in een auto achter de bus gereden, in de richting Koedijk, autobus en getuige reden rechts van den weg. Hij ontmoette een stoomtram, waarop zoowel bus als getuige langzaam reden. De aanrijding werd door hem waarge nomen en uit vrees voor de vrachtauto, die naar links kwam aanrijden, ging ge' lui ge nog meer rechts rijden. Verdachte had dez«»n gotuice destijds niet opge merkt. De getuige Jan Blom, 'n 34-jari hei der uit fcJchoorldam. was een der beide

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10