HELDER SCHR COURANT VAN DONDER DAG 9 MAART 1933. Sport. De Duitsche ex keizer en de Rijksdagverkiezingen. Het reconstructieplan van Roosevelt. Sluiting van warenhuizen en Joodsche zaken in het Roergebied de Ver. Staten Roosevelt wenscht dictatoriale volmachten. Postvluchten van en naar Engelsch vliegtuig gezonken. Stoom vaariberichten. wielrijders, die zich bewogen in de rich ting Alkmaar. Hij reed met IJs Blokker, achter elkaar, toen de vrachtauto hen achterop en voorbijreed. Op 40 meter afstand naderde de bus. Getuige hoorde de botsing, maar kon niet zeggen, of de vrachtauto licht op had. De vrachtauto reed onnoodig méér op de linker-dan op de rechterweghelft. Signaal was door hen niet gehoord. Verdachte beweerde in strijd met deze verklaring, dat de wielrijders naast elkan der reden en wel signaal was gegeven. De heer IJs Blokker, de tweede wiel rijder, reed achter getuige J. Blom. Hij had wel den vrachtauto zien voorbijrijden, niaar weet niet of er geluidssignaal was gegeven. De auto haalde tamelijk ruim uit naar links en reed vermoedelijk 30 a 35 kilometer. Er werd meer links dan rechts gereden, wat getuige wel wat ge vaarlijk achtte. Getuige had vervolgens een klap gehoord. Na de schorsing werd gehoord inspec teur Hienstra en door hem verklaard, dat door hem zoo spoedig mogelijk na het ongeval een onderzoek in loco was inge- steïd en hij de getroffen autobus had ge vonden geheel rechts van den weg, op plm. 20 cm van den bermrand achter, terwijl vóór de rechtervoorband den berm raakte. Het uitzicht was door den zwaren mist nog zeer onvoldoende. Er heerschte voorts windstilte. Getuige had het te druk om acht te geven op de windrichting. Verdachte was momenteel een gebroken man. Dat hij zoo lang links had gereden, verklaarde hij uit zijn meening, dat nog meer fietsers voor hem waren uitgegaan. Getuige C. v. d. Hoven, brugwachter van de Koedijker vlotbrug, had grint zien vervoeren uit een aldaar ter lossing lig gende rijnaak. Meerdere chauffeurs ver voerden het grint. Er werd nogal over matig bij het nemen van een hoek met grint gemorst. Voor de politie had ge tuige verklaard, getroffen te zijn door het woeste en onverschillige rijden van verdachte, wat getuige thans weersprak. Hij is pas in Koedijk en kende geen der chauffeurs. Mej. E. Kos, ecbtgenoote van den heer Douwe Bakker uit Hoogwoud, behoorde tot de ongelukkigen, die door het ongeval van buspassagiers tot buspatiënten werden gemetamorphoseerd. Zij kan zich nog slechts met behulp van een stokje voort bewegen, doch de dokter had haar vol ledige genezing voorspeld. Van het onge luk had zij niets gezien, maar des te meer gevoeld. De koopman Gerrit de Boer, eveneens een passagier, was in betere conditie. Hij zat achteraan aan den linkerkant en had eenige in de dagvaarding omschreven wonden bekomen. Hij was 54 week lijdend geweest. De getuige N. Nieuwland, huisvrouw van Klaas Govers, moest door haar echt genoot worden voorgeleid. Deze nog voor 60 procent invalide vrouw werd een stoel verstrekt. Zij had een vreeselijk gekraak gehoord en bleek het later dat haar lin- ker-onderbeen op twee plaatsen was ge broken. Ook voor haar is kans op vol ledige genezing. De heer Hölzel kon nog niet als ge tuige worden gehoord. Zijn toestand is nog steeds treurig. Requisitoir. Aan de hand van de dagvaarding rele veerde den officier een en ander orato risch wat meer genietbaar makende, de bijzonderheden van deze kwaadaardige aanrijding, die verschillende passagiers de communistische partij Holland als tot tijdelijk en misschien een hunner tot Kamercandidatuur geweigerd heeft. De blijvende invaliden maakte. leveneens in Boven-Digoel geïnterneerde Op 7 meter afstand zag de buschauffeur Sardjono heeft de hem aangeboden can- de vrachtauto op zich afkomen en hem didatuur aanvaard, stond niets anders te doen dan stoppen, dachte, betuigde zijn erkentelijkheid aan den officier van justitie voor zijn zake- lijk requisitoir, dat geen veroordeeling inhield van automobilisten in het alge meen. Voorts meende pleiter dat de officier zeer sober was geweest bij zyn dagvaar ding in het bereiken van het effect. De tenlasteleggingen kwamen daarin niet scherp genoeg uit. Tegen een dergelijk dagvaarding kun nen verdachten zich niet voldoende ver dedigen, zooals door uitremende rechts- geleider is opgemerkt. Komende aan de specialiseering der feiten, wees pleiter op de dikke mist, die oorzaak kan zyn van zoodanige verras singen dat alsdan van misdrijf art. 308 van grove schuld niet kan worden ge sproken. Ook vestigde pleiter de aandacht op den steeds toenemenden omvang der autobussen, die steeds meer ruimte van den rijweg opvorderden. Pleiter releveerde voorts uit de diverse getuigenverklaringen om aan te toonen op welke wijze de verdachte werd ge dwongen aldus te rijden, ten einde de vei ligheid van den rijweg te waarborgen en de regels van den weg na te komen. Een feit is dat de autobus en de auto van verdachte plotseling over elkander stonden, vermoedelijk reeds wel uit de omstandigheid, dat het uitzicht zoowel door mist als tramdamp uiteraard slecht was. Door verdediger werd voorts in het midden gebracht het groQte risico, dat deze chauffeurs voortdurend loopen en eindigde pleiter zijn pleidooi met te con- cludeeren vrijspraak. Na de gebruike lijke re- en depliek, ditmaal tamelijk vin nig, werd de uitspraak, subsidair een minder vernietigende straf, bepaald op 21 Maart a.s. BE JACHTOPZIENER v. d. B. VRIJGESPROKEN. Alkmaar, 7 Maart. Hedenmorgen heeft de rechtbank te Alkmaar uitspraak 1 gedaan in de zaak tegen J. v. d. B. te Eg- i mon-Binnen, door wien in den avond, van j 22 November 1932 een noodlottig revolver- I schot heeft gelost op den 25-jarigen stroo- iper Krijn Dekker, die tengevolge daar- j van spoedig overleed. Door den officier jvan justitie, die oordeelde dat verdachte uit zelfverdediging heeft gehandeld, werd j vrijspraak en ontslag van alle rechtsver- volging gerequireerd. I De rechtbank heden uitspraak doende, .achtte opzet niet bewezen en sprak ver- i dachte vrij van het primair ten laste ge legde. Ook het subsidair tenlaste gelegde, acht de rechtbank niet bewezen. Overwegende dat verdachte uit zelf verdediging gehandeld had, sprak de rechtbank J. v. d. B. vrij en ontsloeg hem van alle rechtsvervolging. besluiten. Hij is Nederland meer dan moe. Hij zou blij zijn, als de Duitsche regeering hem verlof wilde geven zijn intrek te nemen op het slot Homburg vor den Hone. Om dit verlof te bewerkstelligen, maar niet om voor zijn terugroeping op den troon stemming te maken, bevindt lier- mine zich te Berlijn. NIEUWE GOEDERENTARIEVEN SPOORWEGEN. Onzekerheid cutrent de cense- kwenties van verschillende be palingen. Reuter seint uit New York: Verschillende New Yorksclie bank- firma's die Dinsdag in de morgenuren, zij het ook slechts voor het afwikkelen van de bepaalde toegestane transacties geopend waren, hebben in de namiddag de loketten weder gesloten daar er eenige onzekerheid bestond over de vraag of de heropening geoorloofd zou zijn. Men was Invoering cp 1 Mei a.s. er nje{ zeker van of hetbankmoratorium, De voorstellen tot herziening en veria- dat Zaterdag door den gouverneur Leh- ging der goederentarieven op de Neder-j mann was uitgesproken, in strijd was of landsche Spoorwegen zijn thans door den niet met een gedeeltelyke hervatting van minister van waterstaat goedgekeurd. Als de operaties, zooals de minister van finan- datum van invoering is 1 Mei a.s. vast- ciën Woodin had bepaald. Verder bestond gesold er twijfel over, op welke wijze de nieuwe In deze nieuwe tarieven worden tal-1 bepalingen van Woodin moesten worden rijke min of meer ingrijpende, verande- j uitgelegd. Later op den dag gaf de secre- ringén in de vrachtberekening en veria- taris van gouverneur Lehmann de ver ging der vrachtprijzen opgenomen. j klaring, dat de banken ook gedurende het De nieuwe tarieven zullen eerst halfbankmoratorium op de door Woodin om- April verschijnen. De stations der N.SJ schreven wijze mochten geopend blijven, zijn dus niet in staat reeds thans nadere inlichtingen over de nieuwe tarieven te verstrekken. HET CONFLICT IN HET VISSCHSERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De reeders beraden zich. De besturen der Reedersvereeniging en IJmuider vischhandelsvereeniging heb ben Maandagmiddag tezamen vergadert., ter bespreking van de situatie in het vis- Rcosevelt tegen depreciatie van den dollar. Heropening der ban ken In welingelichte kringen wijst men er op, dat de Amerikaausche regeering voor nemens schijnt te zijn, den dollar, natuur lijk met handhaving van het goud-embargo, te handhaven op den huidigen stand en den voornaamsten banken toe te staan haar loketten weer te openen op voor waarde, dat zij zich bereid verklaren zich Hollywood en de crisis. De bankcrisis heeft zich ook uitgebreid tot Hollywood. De Universal Film Cy. heeft tijdelijk haar productie gestaakt, omdat uit New-York geen salarisgelden worden overgemaakt. De overige film maatschappijen, zoomede eenige andere bedrijven, hebben hun werkzaamheden sterk beperkt. De Motion Picture Producers Asso- ciation heeft haar geheele personeel, met inbegrip van de »stars« gesommeerd direct genoegen te nemen met 50 pet. der salarissen voor den duur van acht weken. De korting betreft salarissen van meer dan 50 dollar per week. In geval deze eisch niet mocht worden ingewilligd, zou de maatschappij genoopt zijn haar ateliers te sluiten. Bij de Fox-studio hebben 1900 employé's genoegen genomen met kostelooze maal tijden voor den duur van vier weken in plaats van salaris. Voorts ziet de maat schappij er van af, voorloopig nieuwe films te vervaardigen. Alle contracten 'met »stars«, directeuren e. d. zyn tijdelijk ongeldig verklaard. Honderden personen moesten wegens inkrimping van het bedryf worden ontslagen. Ook Rockefeller tant geld. zonder con- scherybedrijf. Hierover tonden geen me-. Je dedeeiingen worden gedaan. Naar ver luidt, zou de Reedersvereeniging geen poging willen doen, om schepen naar zee te krijgen. Eenige reederijen, waarbij als zeker genoemd wordt de N.V. Visschéry Mij. Petten, moeten het plan hebben, hetFederal Reserve-System.Op deze wijze zou men door de wederzijdsche garanties voldoende zekerheid hebben en zou men van den huidigen toestand kunnen ge bruik maken, om den grondslag te leggen voor een uniform banksysteem in de eenige van hun schepen te doen uitvaren.1 Vereenigde Staten. Rocsevelt's bezuinigingsmaatregelen. DE VERHOOGING VAN DE DUITSCHE INVOERRECHTEN OP EIEREN. De Nederlandsehe Pluimvee Federatie dringt op maatregelen aan. De Nederlandsehe Pluimvee Federatie heeft in verband met de situatie, gescha pen door de verhooging van de Duitsche invoerrechten op eieren een telegram ge zonden aan den minister van oeconomi- sche zaken en arbeid, waarin o.m. ge zegd wordt: De Nederlandsehe Pluimvee-Federatie, omvattende de geheele Nederlandsehe be- drijfspluimveehouderij, voelt zich gedron gen nogmaals de andacht van Uwe Excél- van DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De communistische candidaten. Kamer- In welingelichte kringen verwacht men, dat Roosevelt, zoodra de bankcrisis achter den rug is, zal overgaan tot uitvoering van de door het oude congres reeds in principe goedgekeurde bezuinigingsmaat regelen, voornamelijk bestaande uit de samenvoeging en opheffing van tal van functies, die slechts sinecures zijn, waar voor alleen hooge honoraria worden ge noten. Ook de stabilisatie-corporation en de Finance Reconstruction Corporation en andere door Hoover in het leven ge roepen instellingen, zullen worden afge schaft. Hoover vertoeft in een hotel te j New-York. Hij zou diep onder den indruk zijn van de ineenstorting van het bank systeem in de Vereenigde Staten. Het stijgen van de Amerikaansche groothandelsprijzen wordt algemeen min- lentie te vestigen op de wijzigingen, van der aan de vrees van inflatie, dan aan Duitsche zijde gebracht in de invoerrech- gebrek aan geld toegeschreven ten op eieren, wijzigingen, die dreigen een Aneta meldt uit Batavia, dat de door dat echter de aanrijding met de auto niet kon voorkomen. De bus werd ge ramd en als een sardienblikje open gereten. Uit verschillende aanwijzin gen vermeende de officier te kunnen ver onderstellen, dat de rook van de tram op het gebeurde van geen invloed was ge weest. Een en ander werd door den offi- Wilhelm II is geen pretendent meer voor den Duitschen keizers troon. Een bijzondere verslaggever schrijft uit algeheele vernietiging van den belang rijksten tak van den Nederlandschen landbouw tengevolge te hebben. Eind Februari werd door de Duitsché' regeering afgekondigd, dat 5 Maart in plaats van de tot dien tijd geldende 5 Mk.' per 100 K.G., het autonome recht van 30 mark zou gelden, terwijl op 6 Maart zeer onverwacht werd bekend gemaakt, dat dit, autonome recht van 30 mark zou worden verhoogd op 70 mark, aanvangende 11 Maart. Dit recht bedraagt reeds thans meer cier nog nader gestipuleerd. Die geheele rookgeschiednis had de officier trouwens Doorn aan het Vaderland uit zijn dagvaarding geschakeld, en zou De Duitsche ex-keizer heeft de verkie- de verdediger beter doen zich daarop niet zingen in Duitscliland met groote span- te beroepen. Over de dikte van de mist nirig gevolgd. Hij had aan zijn geheele zou de officier niet in kleinigheden af- personeel, gevolg en bedienden, vrij ge- dalen. Vast stond dat er een dikke mist geven, opdat deze naar Duitschland kon- heerschte. den gaan om aan de verkiezingen deel te Er kon echter wel worden aangenomen, nemen. Voor de reis waren op kosten van dat de buschauffeur geen blaam trof en den gewezen keizer autobussen gehuurd, hij had gedaan wat hij kon om de aanrij- De stemming geschiedde te Emmerik, ding te voorkomen. Tegen 6 uur keerde het personeel op Anders stond het echter met verdachte. Huize Doorn terug en van toen af kon Uit diverse getuigenverklaringen kon1 men bij den ex-keizer een toenemende worden gedistilleerd, dat deze chauffeur j nerveusiteit opmerken. Om 7 uur werd niet de geboden voorzichtigheid had be- de koffer-radio, die naar alle kamers in tracht. Dat bleek uit de verklaring van de j het slot verplaatst kan worden, aangezet twee fietsers die zagen, dat hij na heten een bediende schreef de medegedeelde voorbijrijden niet naar rechts terugkeer- verkiezingsresultaten op. De ex-keizer de. Het door verdachte al of niet voorge-ging niet naar bed, voor tegen midder- wende idee, dat er nog meer fietsers nacht de definitieve uitslag was aange- kwamen, gaf hem geen recht om maarkondigd. Naarmate het duidelyk werd, dat steeds links te nouden op een mlstlgen Zwart-Wit-Rood niet het gehoopte groote weg. De tramrook, door verdachte in heb stemmenaantal had bereikt, werd de stern- debat gebracht, was naar de meening van ming van den gewezen keizer gedrukter. den officier wel wat erg aangedikt. Hetj De depressie duurde den volgenden geheele ongeluk was niet gebeurd, Indien i morgen nog voort en bleek ook uit de verdachte behoorlijk weer rechts van den door den gewezen keizer, zooals iederen weg was gaan rijden. Ook de snelheid 35morgen, gehouden godsdienstoefeningen, s 40 km was in verband met de situatie waarbij hij een bijzonder vurig gebed niet te verantwoorden. De officier memo- uitsprak voor het hetl van Duitschland. reerde de ernstige ongevallen door deze! De ex-keizer had zeer beslist een groote aanrijding veroorzaakt, vooral van den overwinning voor de Duitsch-Nationalcn heer Hölzel, zoo zwaar gewond dat hij ook verwacht. Niet echter omdat hij van een, nu nog en vermoedelijk altyd wel in- door de Duitscb-Nationalen beweikten valide zal blijven Met het volste recht toestand in Duitschland zijn terugroeping kan dr. Van Dam dit geval zwaar licha- op den Keizerstroon zou hebben verwacht, indijk leisel noemen. Dit zwaar lichame- Ex-keizer Wilhelm heeft deze hoop defi- lijk letsel behoeft volstrekt nog niet blij- nitief opgegeven en koestert ze m het vend letsel te zijn, zooals de Hooge Raad geheel niet meer. reeds heeft uitgemaakt. Ook de andere' Wilhelm II is geen pretendent meer gewonden liet de officier de revue pas-, van den Duitschen keizersKroon. soeren en vond hier ook voldoende ge- In November 1932 is een familieraad gevens om van zwaar lichamelijk letsel te gehouden, waarby ex-keizer Wilhelm in kunnen spreken. tegenwoordigheid van al zyn zonen van Tenslotte dicteerde de officier nog een zijn rechten afstand heeft gedaan en ver en ander uit de dagvaarding teneinde de klaard heeft, den kroonpnns niet meer ten laste gelegde grove onvoorzichtigheid in den weg te willen staan, en wat dies meer zij, behoorlijk in het' In ieder geval heeft kroonprins^ ilhelm, De congresleiders hopen, dat het reconstructieplan van Roosevelt voor Zaterdag in het parlement kan worden kan worden behandeld. Men verwacht, dat de bankholiday mogelijk tot Zaterdag zal worden verlengd. Naar verluidt, zou het programma van Roosevelt uit de volgende voornaamste punten bestaan: Een federale garantie van 60 pet. voor de deposito's op de dan'Ï007ct. van"den marktprijsTn in7e1 KquM? b«mken en een ongelimiteerde j ...j j „i uitbreiding van het goudembargo. Het komende tijden van groote productie "jprogramma zal waarschijnlijk aansluiten licht 200 pet., maakt export onmogelijk aan joor (jen senaat reeds aange- en vernietigt de Nederlandsehe pluimvee-i nomen voorstel-Glass. Een krachtig blok houderij, als belangrijkste tak van land- j in het congres is voorstander van een bouw met een exportwaardecijfer van beperkte deflatie door uitgifte van een millioenen, vermoedelijk in eenige maan-groote federale leening voor openbare den tijds. werken. Deze leening zou dan door de Pluimvee-' en landbouworganisaties lederal reserve banken voor een deel staan ondanks ernstig directe en indirecte 1 a,s dekking voor valuta gebruikt kun- .,,3, i rv l 1 nen worden, pogingen door middel van het Duitsche, bedrijfsleven aangewend, machteloos De secretaris van den drie en negentig jaar ouden millionair Rockefeller heeft medegedeeld, dat Rockefeller, toen de banksluitrog plaats vond, slechts weinig contant geld had. Hij moet thans zijn overigens geringe aankoopen met bons betalen. Onder toezicht van de S.A., die zorgde, dat geen incidenten voor- kwamen. In een aantal steden in het Roergebied zijn Dinsdagavond en gisteren in den loop van den dag tal van warenhuizen en Jood sche zaken gesloten. In de winkelstraten van Essen heerschte gistermorgen groote drukte. Aan de ingangen van tal van Joodsche zaken, voor het Karstadt-waren huis Althoff, waarop een hakenkruisvlag waait, voor de Epa- en Woolworth-een- heidsprijsmagazijnen, had zich een groote menigte menschen verzameld. Sterk S.A.- voor de ingangen beletten het publiek de zaken binnen te treden onder de leuze: Duitschers, koopt in Duitsche zaken". De winkels en magazijnen, waarvoor deze actie plaatsvond, sloten, evenals de ove rige Joodsche winkels weldra hun deuren en zouden het geheele personeel of een gedeelte ervan naar huis. Van officieele nationaal-socialistische zijde wordt naar aanleiding van deze ge- bebeurtenissen medegedeeld, dat door geen enkele partij-instantie aan de S.A. of andere partij-groepeeringen opdracht tot deze actie is gegeven, die echter er op wijst, dat de nationaal gezinde bevolking zich klaarblijkelijk het voortbestaan van Joodsche warenhuizen en groote Joodsche zaken, niet meer laat welgevallen en der halve sluiting van deze zaken eischt. tot die van mijn meigezel, was er, toen wij in glijvlucht begonnen neer te dalen, een schip in de buurt, dat later het Neder landsehe stoomschip «Vesta» bleek te zyn. Ik heb zoo gemanoeuvreerd, dat ik laag over het schip heengleed en de menschen op de brug kon toeschreeuwen, dat ik op zee moest dalen. Blijkbaar had men daar reeds begrepen, dat er met mijn toestel iets niet in orde was, want het schip draaide bij. Ik ben erin geslaagd vlak naast de »Vesta« neer te strijken. Het heeft heel wat moeite gekost om ons aan boord te krijgen, maar dat is tenslotte, dank zij het deskundige optreden van de schepelingen, uitnemend geslaagd. Het was hoog tijd, want mijn toestel begon te zinken, en is geheel verloren gegaan. Ware de Vesta* niet in de buurt geweest, dan hadden wij bij dit ongeluk zeker het leven gelaten. Aan boord heeft men ons uitstekend verzorgd. EEN GROOT VLIEGTUIG. Plaats voor 70 a 75 personen. Het grootste vliegtuig ter wereld, de ANT-20, wordt op het oogenblik te Mos kou gebouwd. Hat wordt geheel uit metaal vervaardigd en zal plaats bieden aan 70 a 75 personen. In de vleugels zijn vier com fortabele cabines ingericht met 24 zit- en slaapplaatsen. De passagiers zullen op een lange reis de beschikking hebben over alle mogelijke comfort. Behalve een radio-zender en -ontvanger zal een tele foon aanwezig zijn voor het onderling ge bruik der passagiers en de bemanning, alsmede een pneumatische post, een keu ken, buffet, enz. In weerwil van zyn ge weldige afmetingen zal de ANT-20 uitste kend geschikt zijn voor passagiersvluoh- ten. Het toestel is berekend op een gemid delde snelheid van 200 K.M. per uur en kan groote voorraden benzine opnemen, zoodat zonder tusschenlandingen enorme afstanden kunnen worden afgelegd. De vluchten kunnen zoowel des zomers als des winters plaats hebben, daar in den bouw wordt voorzien, dat de wielen snel door ski's kunnen worden vervangen. Het geheele materiaal, alle onderdeelen, als mede de motoren zijn van Sowjet-Russisch fabrikaat. Ontwerper van dut toestel is de vlieg tuigbouwer Tupoleff, die reeds vier ANT- toestellen heeft geconstrueerd; o.a. vloog de ANT-4 in 1929 van Moskou naar New- York. doen een dringend beroep op de regeering onverwijld maatregelen te overwegen, die deze op handen zijnde catastrofe voor pluimveehouderij en kleinen landbouw in Nederland kunnen voorkomen. Oproep van Hoover om Roose velt te steunen.. Reuter meldde gisteravond uit Wash ington Men neemt aan, dat Roosevelt voor nemens is, het embargo op goud na Donderdag te verlengen en aan het Congres te vragen, hem buitengewone volmachten te verstrekken, voorde behan deling van de flnancieele vraagstukken, totdat een definitieve wettelijke regeling noodig is. Vérstrekkende hervormings plannen zullen pas later uitge werkt worden. Heen. De „Havik" is 8 Maart van Jodhpoer vertrokken en te Calcutta aangekomen. Terug. De „Oehoe" is 8 Maart van Djask ver trokken en te Bagdad aangekomen. Op de Noordzee. Piloot en passagier gered door Nederlandsch stoomschip Vesta. Uit IJmuiden meldt men Het Engelsche vliegtuig G/A.B.E P. op weg van Galais naar Lympne met als piloot kapitein Cecil Penny en als passa gier den Engelschman P. J. Harrington, is Dinsdagavond ten gevolge van een motordefect op de Noordzee gedaald, op 61° 6' N.Br. en 1°25' O.L. Bij de ontdekking van het motordefect was liet vliegtuig in de nabijheid van het Nederlandsehe stoomschip »Vesta«, Oud-presidennt Hoover heeft Dinsdag Congres zal doen toekomen, kort voordat een oproep gepubliceerd, waarin hij alle dit geopend wordt. De president staat op 1 het standpunt, dat een grondige wettelijke regeling niet geschikt is voor de vraag stukken van het oogenblik. Hij zal daarom een algemeene machtigingswet indienen om direct te kunnen ingrijpen. Het congres zal na aanneming van deze kapitein H. Beuker, van den K.N.S M. te Renter meldt uit WashingtonI Amsterdam. De piloot vloog heel laag President Roosevelt werkt aan een over de »Vesta« en gaf teekenen, dat hij boodschap, welke hij vandaag aan het op het water zou moeten dalen. Er was veel deining. De kapitein van de »Vesta« burgers van het land opwekt, om presi dent Roosevelt te steunen bij zijn maat regelen ter bestrijding van de bankcrisis. Het In totaal drag. opgevraagde be- slaagde erin met een te water gelaten scheepsboot, den piloot en den passagier van het vliegtuig af te halen. Dit ge schiedde om half zeven 's avonds. Kapitein Penny is 31 jaar en instruc teur van de British Air Transport Ltd. van de Airpost of London. De passagier is 21 jaar. De »Vesta« met de geredden wet waarschijnlijk reeds Zaterdag ver- In de kritieke week £?eëindi<nl 1 Maart daagd worden tot midden April omRoo-jaan boord kwam gisterenmiddag om 12 bben anest'e Jeworden deoosanten bn- Sevelt gelegenheid te geven, zijn vér- „ur te IJmuiden aan, waarna de piloot bben angst.g geworden deposanten W\atMtknAo Hervormingsplannen uit te en de passagier zich per auto naar Am- I sterdam begaven. Zij zyn om 1 11. 15 per Een overheidsgaranlie voor de bank-1 vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol deposito's zal niet gegeven worden, daarnaar Londen vertrokken, de regeering niet in de positie wil komen, de v< r'iezen van de op ongezonde basis welkende banken te dragen. Wel ligt een strenge controle van de banken in de hebben angDL.g S«vuiucu ucrt^anreii UMJ Ctroklf ondfl 450 banken in totaal 962 millioen opge- vraagd, waarvan 444 millioen te New York en 123 millioen te Chicago. De meening van een financieel deskundige. Een onderhoud met de geredden. j standaard verlaten hebben en de valuta basis hebben aangenomen, welke voor nog steeds licht te kunnen stellen. De straf. Tenslotte vermeende de officier dat een dergelijk chauffeur van den weg geweerd moet worden. Het publiek moet voor der gelijke rijders worden beschermd, eischt rhalve 3 maanden hechtenis en ontzeg ging rijbevoegdheid voor den tijd van een jaar. Mr. v. d. Loos, verdediger van ver van de vaderlijke toestemming gebruik makende, van toen af weereen werkzamer aandeel genomen aan de politiek in Duitschland en zich in het openbare leven daar weer opvallender vertoond. Wat ex-keizer Wilhelm betreft, deze heeft nog maar een enkeh n wensch en wel om naar Duitschland te kunnen terug- keeren. Niet om de teugels der regeering weer te grijpen, maar enkel om in Duitsch land zyn dagen als particulier te kunnen In een interview met Reuter heeft een bekend financieel deskundige verklaard, dat de Vereenigde Staten den gouden- krijgen. «„bepaalden tijd gehandhaafd aal blijven. Ondanks de tegenspraak van minister P L L Woodin aldus de deskundige, is dit pre cies hetgeen de y. S. gedaan hebben, doch het kan slechts van tijdelijken aard zijn. Men kan slechts gissen naar de positie van de buitenlandselie saldo's na afloop van de bankholyday. Het is nauwelijks waarschijnlijk, dat de Een vertegenwoordiger van het pers- bedoeling. De president ,11 .rechten een j V.'^heefmé. de .„eddelfïen eteten 'te"ver! olldel:'lou<!. gehad. Kapitein Pehn,, een Geen noodgeld. Volgens een Reuter-bericht uit Washing ton heeft Woodlin verklaard, dat er op het oogenblik een plan wordt uitgewerkt, volgens hetwelk gewone bankbiljetten en geen clearingliouse-cer ificnt n of V. S. in staat zullen zijn voor onbcpaalaen andere soorten noodgeld in omloop zullen tijd vrije goud-onttrekkingen toe te staan, worden gebracht. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL 1934. Voor de wereldkampioenschappen voetbal, welke het volgend jaar te Rome ten tweede male zullen worden gehouden, hebben niet minder dan 26 landen ingeschreven. Dat is een record; op de Parijsche Olympiade waren 24 landen vertegenwoordigd. Van de Zuid-Amerikaansche landen zijn Uruguay en Argentinië niet van de partij. Eerstgenoemd land uit protest, omdat tijdens de kampioenschappen te Montevideo (in 1930) Europa zoo goed als niet vertegenwoordigd was, ondanks gedane toezeggingen. Wél heb- hen ingeschreven Brazilië en Chili. De in schrijving is nu gesloten. Nederland behoort ook onder de inschrijvers. Competitiestand Res. 3e klasse A (K.N.V.B.) WIERINGERWAARD 2—CALLANSOOG 1 Wieringerwaard was steeds in de meerder heid, maar het combineeren en plaatsen was slecht. De Callantsoog achterhoede was zeer goed op dreef en wist steeds onheil te voor komen. Na ongeveer een half uur spelen moet Bakke voor de tweede maal visschen. Hierna komt de rust met een O2 voorsprong voor Callantsoog. Na rust is Wieringerwaard steeds in den aanval, maar doelpunten blijven uit. We zien dan Rob alleen voor doel komen, maar huizen hoog overschieten. Na eenige wederzijdsche aanvallen komt het einde, en zijn de kam pioensillusies van W. vervlogen. 't Zand. GZ 1ZAP 1 41; GZ 2ZAP 2 12. TEXELSCHE KORFBALBOND Uitslag der Zondag gespeelde wedstrijden: Verd. NigroDTS 94; DOHHKC (Helder) 12. (DOH verloor zijn laatsten wedstrijd). Een schitterende prestatie van de Heldersche korfballers. Programma voor a.s. Zondag: Den Hoorn: De Zwaluw^Verda Nigro; Oudcschild: OKC—SVC. AFSTANDSMARSCH OVER 40 K.M. Door de Haarlemsche Wandelaars Vereeni- ging zal o- Zondag 2 April a.s. een afstands- marsch 1 40 km worden gehouden. De deelname is opengesteld voor personen hoven den leeftijd van 15 jaar. De start heeft pl ats 's morgens om 10 uur precies vanaf gebouw „Rosehaghe" Hoofdmanstraat 12, (ongeveer 10 min. van het Station). Het parcours loopt van de Hoofdmanstraat ZijlwegKorte Zijlweg over Aerdenhout VogelenzangHillegomLisse naar Sassen- heim. Hier wordt ongeveer 3 kwartier gerust in Café Oude Post en de eerste controle ge houden. De terugtocht loopt door de bloembollenvel- den over Bennebroek Vogelenzang (hier wordt voor de tweede maal ongeveer een kwartier gerust), Heemstede, Heerenweg, Wagenweg naar het eindpunt te Haarlem. Voor de eerste hulp wordt zorg gedragen door eene afdeeling van de H.W.V., welke afdeeling behoort bij het Neder!. Roode Kruis. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat geen controlekanrten worden toegezonden, deze worden aan het startbureau afgegegven. Na avlbrenging der marsch binnen 8 uur wordt een aardige herinnering uitgereikt, welke speciaal voor d^zen marsch vervaardigd is. Inschrijvingen worden ingewacht vó-r 26 Maart bij den heer J. Willemse, Jan. Fred. Helmerstraat 26 te Haarlem (O.) ad. 0.85 per persoon. sportieve figuur, bleek, evenals zijn met gezel, geheel van de doorgestane emoties hersteld te zyn. Naar bij meedeelde, had hij met zijn machine, een landvliegtuig, een reisgeinaakt van Croydon naar Calais. Vandaar was hij gistermiddag vertrokken met beslemming naar het vliegveld Lympne. Toen ik boven de open zee vloog, aldus kapitein Penny, ontdekte ik tot mijn grooten schrik, dat mijn motor onregel matig begon te loopen. Het defect bleek zoo ernstig te zijn, dat ik verplicht was on zee een noodlanding uit te voeren. 1 Tot mijn groole vreugde, en niet minder Stoomvaart Mij. Nederland. Christiaan Huygens, t., 7 Maart v. Genua. Marnix v. St. Aldegonde, 8 Maart v. A'dam. Ta lisse, t„ 8 Maart v. Marseille. Johan van üldenharnevelt, 8 Maart v. Batavia. Tawali, t„ pass. 6 Maart Gibraltar. Kon Paketvaanmaatschappij. Barentz, 7 Maart te Lorenzo Marqués. Sigli, 7 Maart te Bclawan. Tasman, 6 Maart v. Port Natal. Kotteroamsche Lloyd Kota Baroe, it., 8 Maart te Sabang. Kota Pinang, t.. 8 Maart v. Londen. Kota Tjandi, u., pass. 8 Maart Gibraltar. Sibajak, u., 8 Maart v. Suez. Phlembnng, u„ 7 Maart te k -.ar. Soekabocmi, 7 Maart v. fi Jtu..

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11