*Wot wilt ivienl tweede blad hei der sche courant van donderdag o maart 1933. Stadsnieuw s. Visscherij. 7 6 „kleed oft ,.4k uw Ueede" Licht op voor alie voertuigen: Wintertijd, ponderdag 9 Maart18.21 uur Vrijdag ld 18.23 a. metsel-, beton-, timmerwerk enz., door: P. Tuin, 't Zand 12987.—; A. Bolt Den Helder 12100,—; firma den Das Schuit, Bergen 10990. H. Lastdra-1 ger, Den Helder 10935,—; M. C. van der Plas, Den Helder 10495,—; S. S. de Boer, Drachten 10490,—; firma Gebr. van Pelt 10400,G. Hoornsinan, Ju- lianadorp 10350,— C. Goes, Den Hel der 10100,—; P. Doorn, St. Maartens brug 9920,—; W. F. Labout. Den Hel De Kon. adres ADRES AAN DEN RAAD. I)e onderoff. van de landmacht protesteeren tegen door wethou der v. d. Vaart aan hun adres ge richte uitlatingen. gezamenlijke onderofficieren der Landmacht hebben het volgende aan den Raad der Gemeente Den j en I 9250,—; J. Modder A. Couperus, Heer Hugowaard 9119, Perceel b: glas-, schilder- en behang- werk. Ingeschreven was hiervoor: Gebr. de Boer, Den Helder 862,W. T. De heer .1. W. Bondon, Hertzogstr. Kriek, Den Helder 750,—; J. Schot] 52, is 7 Maart makelaa Bij het in Den Haag gehouden exa men voor het Machinistendiploma A slaagden de heer G. J. v. d. Kamp A. R. Zandstra. der^./^ 9500,— G. E. Koger, Den Helder Helder gericht. Edelachtbare Heeren. De gezamenlijke onderofficieren der Koninklijke Landmacht, te Den Helder in j garnizoen, ten deze vertegenwoordigd door de ondergeteekenden langesteld als" bèëedïgd Lutjewinkel 750.—; J. Bakkér, Den' Zander. Adudant-onderoff. Instr- i Helder J 735,—; G. H. Kuit, Koegras VU. F. M. Burger. Sergeant-majoor Adm. .1 625,P. Hoeve, Dirkshorn 577,A. 1. Timmers. Fourier. L. Geus, Den Helder 488,60. f" - - UITREIKING GOUDEN .MEDAILLE. „TOONKUNST". Dir. A. J. Leewens. „DER MESSIAS" Aan den Adj. O.O. in structuur A. A. C. Schippers. Woensdag 8 Maart had op het Garni zoensbureau in de Langestraat een plech tigheid plaats, die zeker verdient geme moreerd te worden. Het was n.1. den dag waarop de Adjudant O.O., de heer A. A. I C'. Schippers het feit herdacht, dat hij noemde afdeeiing op 5 en 6 April in de vóór zes-en-dertig jaren in den militairen Nieuwe Kerk, aan de Weststraat, Han- diensè zijn loopbaan begon. Zooals ge- j del's meesterwerk ten gehoore brengen, bruikelijk wordt dit in het militaire leven A's solisten zullen optreden: mej. Maja beloond, o.a. met de uitreiking van de Reilingh, sopraan, Den Haag; mej. Jo gouden medaille, zijnde een stoffelijk be- Immink, alt, Amsterdam; de heer Henk wijs van hooge waardeering door het Ko-Viskil, tenor, Den Haag; de heer J. van ninkrijk der Nederlanden. Eveneens ge- Duuren, bas, Nijmegen, bruikelijk is 't, dat het eeremetaal voor i De orchestbegeleiding zal worden ver den troep op de borst gespeld wordt, doch zorgd door leden van het Stafmuziek der op verzoek van den jubilaris, vond het Kon. Marine, terwijl verdere medewer- binnen's kamers plaats, dus zonder troep king zal worden verleend door mevr. C. en zonder dèfilè. |W. VelthuysHuckshorn, piano; de heer De bibliotheeek werd aangewezen en j Feike Asma, orgel en het koor der afdee- oiu half twaalf verzamelden officieren 'hig. en onderofficieren zich in genoemd ver- j Evenals bij de plaatsgehad hebbende Te kwart voor twaalf zou de Com-uitvoering der „Jahreszeiten" in Nov. 1.1., van het Regiment Kust-Artillerie. kennis genomen hebbende, middels de Helder sche Courant 1933 van hetgeen door het lid van Uwen Raad van der Vaart, in zijn functie als Wethouder der ge meente is gesproken in Uwe openbare verqaderinq van Donderdagavond 2 dezer v ra urium van G. I. Handel. ,-[e Algemeene beschouwingen der be- Naar men ons niededeeld zal bovenge- grooting 1933; dat genoemd raadslid, tevens Wethou der, U o.a. heeft medeaedeeld, dat: trek* J-C lvwaxt »uui inoau ciuuvao yum- j mandant van het regiment kust-art'Merie wordt de uitvoering op 5 April als volks- aankomen, en in afwachting wachtten concert gegeven welke tegen zeer matige j de groepsvorming is" in zijn algemeen- allen, de jubilaris was vergezeld van zijn entreeprijs toegankelijk zal worden ge-lWiH n>n enenmale oniuist: het is moaelijk o.a. fteett medegedeeld, ..onder de onderofficieren van de land macht thans nationaal-socialistische groe pen worden gevormd; men voedt ze op in de richting der fascistische terreur buiten het geding latende de vraag (hoewel degelijk van belang) in hoeverre de bewering met de gemeentebegrooting in verband staat: protesteeren adressanten ten sterkste tegen een dergelijke uitlating voor het forum van de vertegenwoordigers van alle inwoners dezer gemeente en wel op grond van de navolgende overwegingen: le. De mededeeling van de hierbedoel- vrouw en eenige familieleden, onder ge-steld. zelligen kout. i Bereids zullen nadere bijzonderheden Overste Ridder vna Rappard verscheen per afiche en advertentie worden bekend gemaakt. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Men schrijft ons: Maandagavond vond er in «Musis Sa- te juister tijd nadat eerst de Majoor- Hoofdinstructeur Karei zijn entree ge maakt had. Onmiddellijk richtte de Commandant zich tot den heer Schippers. O.m. zeide hij, dat deze dag nu juist geen dag vol vreugde voor den adj. zou zijn, die eigen- j orum« een feestavond plaats van boven lijk direct na zijn onderscheiding den genoemde vereeniging. dienst moet verlaten. (Bezuinigingsmaat-1 De zaal was flink bezet en de bloemen regel. Red.) Van liet hoogtepunt een val, j °P de verschillende tafeltjes boden een die dezen dag een bijsmaakje geeft. Toch gezelligen aanblik. kan de adj. met groot genoeggen en abso-1 Nadat mevrouw Dekker ons welkom lute voldoening aan zijn loopbaan terug-!had geheeten, werd onder leiding van denken, zijn diensttijd was wèl besteed, mej. Co Thieman het bondslied gezongen. Spr. hoopt, dat de gouden medaille een! Als volgend nummer kregen wij een trouwe herinnering zal blijven aan den aardige voordracht, welke zeer verdienste- tijd, dat liij militair was. lijk werd weergegeven door mevr. West- Daarna gespte de overste onder plech- hoeve en de heeren Westhoeve en Mol. tige stilte het sieraad aan den jas van den De presidente bood mevr. Westhoeve man van verdienste. j als dank een kleine bloemenhulde aan. In flinke bewoordingen dankte de heerDe firma Hag serveerde in de pauze Schippers voor de groote onderscneiding. haar bekende koffie, haar vertegenwoor- Ook hij had liever zijn tijd uitgediend,1 aiger gaf over dit artikel een keine in- maar wist er zich bij neer te leggen. Te-leiding, waarna vele dames een proef- gelijkertijd dankte hij de officieren voor bestelling deden via hun winkelier, de bloeménulde hem thuis gebracht. Na de pauze trad voor ons op mej. M. Het woord was vervolgens aan een col-Bierman van Oosthuizen, wie deze actrice lega, B. J. Lorette, die de verdiensten j door de radio wel eens heeft gehoord, schetste van den kameraad en goedenweet hoe komisch zij als »Maartje van militair. Deze adjudant sprak namens Westfrieslandc zijn kan. alle onderofficieren in het garnizoen, na-j Haar voordracht was een doorslaand mens wie hij ook twee schitterende pho-succes, er is hartelijk gelachen; denken to's aanbood. Deze stelden gedeelten van wij nog even terug aan Maartjes bezoek Den Helder voor, de stad, waar de jubi- j aan de bioscoop, het diner, het tellen der laris het grootste gedeelte van zijn car- haltes en nog vele andere, rière met groot genoegen gewoond heeft.Was het wonder, dat de presidente Aan mevrouw Schippers werden serin- haar een tot weerziens toeriep gen namens de onderofficieren aange- Om 11 uur gingen allen voldaan huis boden. waarts. Als voorzitter van de Afd. Den Helder i Donderdag 30 Maart zal in .Musis van „Ons Bealng" sprak de adj.o.o.-instr. j Sacrum« de algemeene vergadering plaats Zander. Spr. bracht dank aan de wijze hebben. waarop de heer Schipper zijn functie in den Bond van Ond.-Off. vervuld had. Met een persoonlijk woord, vanwege de trou we samenwerking tusschen beiden, ein digde de laatste spreker. Officieren en onderofficieren feliciteer den hierna zoowel den adjudant als zijn familie. Tot slot werden alle aanwezigen, er waren ook nog eenige lairger-belangstel- lenden op de gevoelige plaat vereeu wigd, van welke plaats de afdruk den heer Schippers diens verdere leven steeds in herinnering zal brengen, hoe hij voor eerlijken, trouwen dienst gehuldigd werd. MUZIEKSCHOOL „DE TOONKUNST*. Dir.: Toon de Hoogh. Met ingang van 1 Maart is tot leeraar voor den solozang benoemd aan de Mu ziekschool ,De Toonkunst", Dir. Toon de Hoogh, de heer Dick Weiman, bas-bari ton te Amsterdam. De heer Weiman is voor onze stadge- nooten geen onbekende. Hij trad hier achtereenvolgens op bij „Helder's Vrou wenkoor", dir. Toon de Hoogh; „Toon kunst", dir. A. J. Leewens; „Kunst a. h. Volk", dir. C. W. Rusting; „Vrijzinnig Hervormd Kerkkoor", dir. Toon de Hoogh. In verschillende plaatsen van ons land treedt de heer W. regelmatig als solist op. In Haarlem bekleedt hij tevens deze functie aan de Muziekschool. De Muziekschool „De Toonkunst" had 8 jaar lang een leer ar es voor den solo zang, in den laatsten tijd was deze func tie vacant, maar is nu weer in handen van een eerste klas zanger en paedagoog gesteld. VIJFDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. De'5e, tevens laatste der serie abonne mentsvoorstellingen wordt gegeven op Dinsdag 21 Maart, half 9. De N.V. Am- slerdamsche Tooneelvereeniging, directie A. van Dalsum en A. Defresne, is aange zocht om dan een voorstelling te komen geven van hun nieuwste stuk „Circus Knie", een circusgeschiedenis in 4 bedrij ven van Carl Zirckmayer. AANBESTEDING. Door den architect J. .1. van der Leek alhier werd Dinsdagmorgen in het Ke gelhuis aanbesteed het bouwen van een •uengbedryf met bovenwoning aan de Rreewaterstraat no. 8 te Den Helder. DE CAVELLIS KOMEN TERUG. De directie van „Musis Sacrum" schrijft ons: De twee vermaarde accordeon-vir tuozen, die Zaterdag en Zondag zoo'n overweldigend succes behaalden in Musis Sacrum, komen a.s. Zondag daar wederom spelen. De klassieke nummers werden onder ademlooze stilte aangehoord, en de even eens schitterend gespeelde dansmuziek dwong alle liefhebbers naar den dans vloer, waarbij de virtuozen zich veelvul dig, door het applaus tot een „encore" lieten verlokken. Zondag komen zij met nieuwe nummers. Men zie de advertentie in dit blad, en de aanplakbiljetten. DE MOORDZAAK-YORCK. Gezelschap Verkade. „De moordenaar York", een van de best geslaagde detective stukken werd door het gezelschap Verkade een maand lang in Amsterdam en 14 dagen in Scala, Den Haag, met zeer groot succes opge voerd. A.s. Zondag zal deze zeer interes sante voorstelling in „Casino" worden gegeven en wel tegen een zeer lage entreeprijs. Paul Huf, Cor Hermus, Annie Ver hulst, Ank v. d. Moer en verder alle me- despelenden zijn er schitterend In. We krijgen een spel van deze geroutineerde artisten te zien, dat in één woord „mees terlijk" is. Maar vooral ook een stuk, zóó pakkend, zóó meesleepend en boeiend maar toch licht en elegant geschreven Geruimen tijd geleden vestigden wy dat het een genot is dit mysterie te vol- er de aandacht op, dat, in Amerika vooral, gen. Alle groote bladen schreven vol lof j veel visch werd omgezet, die, ontdaan over deze voorstelling, die op hoog peil van graat, enz., dus alleen zuiver visch, staat. Zoo zegt de 1 elegraaf: t ju winkels en warenhuizen was te ver- Het spannende stuk werd in de vertol- krygen, zoodat er geen rommel van den heid, ten eenenmale onjuist; het is mogelijk dat er in den lande een enkel anderoffi cier zich in z.g. nationaal-socialistische kringen beweegt, doch noch de onder officieren in het algemeen, noch de diverse bonden dezer landsdienaren heb ben aanleiding kunnen geven om maar eenigszins aannemelijk te maken, dat groepsvorming plaats vindt. Indien Uw medelid v. d. Vaart mocht bedoelen, dat meerdere der onderofficie ren zich als Nederlandsche Staatsburger, tevens mededragers van het gezag, zich aansluiten bij groepen van personen, die allereerst voorstaan het handhaven en hooghouden van het gezag in den Staat, ter beveiliging van volkseenheid en wel vaart, dan hebben adressanten daartegen geen bezwaar, doch dit beteekent dan, ons inziens, geheel iets anders dan: vorming van nationaal-socialistische groepen". Overigens bleef de Edelachtbare heer v. d. Vaart in gebreke mede te deelen door wie of wien deze groepen worden gevormd, terwijl dezerzijds van een der gelijke vorming niets bekend is. 2e. Wat betreft de opvoeding in de fascistische terreur, ook hieromtrent werd niet vermeld wie met deze opvoeding is belast of door wien dit werd ter hand ge nomen wel kunnen adressanten, in casu dus belanghebbenden, Uwen Raad mede- deelen, dat hun hiervan niets bekend is, noch onderling, noch in organisatorisch verband. Wellicht ten overvloede berichten adressanten Uwen Raad, dat de Neder landsche onderofficier geen behoefte ge voelt om te worden opgevoed voor ter reur, hetzij van fascistischen of welken anderen aard ook. Het zij ons vergund U te verzekeren, dat de onderofficier zijn taak in den Staat volkomen begrijpt en daar steeds trouw aan zal blijven. Naar aanleiding van deze overwegin gen wenden adressanten zich tot Uw Col lege met een dringend beroep op U allen, om Uw medelid J. J. v. d. Vaart uit te noodigen, de hiervoren bedoelde, door niets te rechtvaardigen, en ons grievende critiek, in openbaren raad te willen her roepen. In het geval dat Uw meergenoemd medelid daartoe niet genegen is, verzoe ken bij de overige raadsleden eerbiedig, wel hun afkeuring uit te spreken over ge noemde uitlatingen tegenover personen, die zich ter plaatse niet kunnen verdedi gen en wien zeker een dergelijke blaam niet treft. Afschrift dezes is gezonden aan den Hoogedelgestrengen Heer Garnizoens commandant te Den Helder en de redac tie der Heldersche Courant. 't Welk doende, enz. w.g. J. Zander, W. Burger. A. J. Timmers. Voor eensluidend afschrift. Den Helder, 8 Maart 1933. J. Zander. vichverstrekking zal ook hier te lande burgerrecht verkrijgen. Wij, die het „klapperend" visehje al tijd prefereeren, zullen moeite hebben ons aan te passen aan deze „andersoor tige" visch, maar het geslacht na ons zal dezen vorm van vischverstrekking ge makkelijk aanvaarden. Van de toename van het verbruik zal het afhangen of zich landelijk deze viseh- industrie zal ontwikkelen, hetgeen dan zal leiden tot daarvoor ingerichte traw lers, die beschikken over eigen koel-, fileer- en verpakkingsinrichting, zooals die in enkele landen (wij meenen Ame rika, Japan) reeds bestaan. Maar dat ontwikkelt zich geleidelijk. Tot op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, was het met de haringvangst, zoowel van de trekkers als uit de kommen nog verre van gunstig. Toch bleek de haring, waar dan ook, nog wel te zijn binnengetrokken, want de kuilers brachten nog wel enkele be hoorlijke vangsten aan en omdat de prijzen flink vast blijven, konden enkele spannen op een redelijke besomming wijzen. Nu de wind wat ruimer is geloopen, hoopt men dat men van de binnenkomende haring ook in onze omgeving flinke hoe veelheden zal mogen bemachtigen. De teelt gaat al aardig zijn gang, maar het resultaat hier is verre van bevre digend. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. In de week van 28 Februari tot en met 6 Maart 1933 werden in het handelsregis ter te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven. Nieuwe zaken: W. C. v. d. Hoek, agentuur en commis siehandel „Mercurius", Westgracht 52, Den Helder. H. de Boer, winkelier in kruideniers waren, boter, melk en kaas, Hector Treub- straat 32, Den Helder. Wijzigingen: Fa. M. A. Grunwald en Zoon, Kanaal- weg 75, Den Helder. Benoemd tot proc.h. C. H. Wols. Opheffingen: A. Prins, rijwielhandel. E 126, Schagen. Heerenstraat king door het gezelschap Verkade onge twijfeld 'een der meekt „geacheveerde thriller vertooningen", die men in een Amsterdamsch Theater zag. Het zijn voornamelijk de spelers die deze span ning aanbrengen. Voor de regie van Paul Huf kan ik slechts bewondering hebben Heel dit drama speelt zich in hetzelfde door hem ontworpen décor af. Het Handelsblad: Daar is allereerst Paul Huf als de de tective. Hij is de ziel van het stuk. Een schitterende, volkomen gave créatie van ecu belangwekkende rol. Het stuk heeft een uitstekende climax Ingeschreven was in twee perceelen: vóór de pauze en eeu slot dat pakt. „vischboel" in huis was en er een zekere vaste basis was, waarvoor de visch kon worden gekocht. Deze vischomzet was, vooral in de groote steden, ingeburgerd en we meen den dat ook eenmaal in ons land op deze wjjze visch zou kunnen worden ingesla gen. Echter hadden we niet kunnen denken, dat dit zoo spoedig tot verwezenlijking zou zijn gebracht. Maar nu lezen we dat dit reeds een feit is geworden en dat de verpakte visch, zonder graat, zuiver „visch" dus, ook hier te verkrijgen is. Daarmee is de eerste stap gezet tot een ander soort vischdistributie en het lijdt haast geen twijfel of deze wijze van VAN EEN BESCHUITJE MET BOTER EN EEN FLENSJE. Alsmede een biefstukje. Ja, u denkt, dat het leven van een jour nalist eentonig is. Dat-ie den heelen dag niets anders doet dan kranten lezen, zich kwaadmaken op Hitier en zoo af en toe een ingezonden stuk doorkijken. Niks hoor! Daar zijn ook lichtpunten in z'n be staan: soms komt er ineens een boodschap voor hem, die hem noodzaakt in het lek kere voorjaarszonnetje over straat te gaan, waar hij dan weer doodsangsten uitstaat om niet te struikelen over dozijnen kin derwagens met inhoud, daardoor tal van jongen, onschuldigen levens een ontijdig einde bezorgende (om aan de gevolgen daarvan niet te denken, (brrl), en waar allemaal lachende en vroolijke menschen loopen. En een ander maalmaar nu kom ik op dat biefstukje. En dat be schuitje met boter. En dat flensje. Ja, en dan nog een kopje thee ook. Dat zat zóó: zelf heb je natuurlijk be hoorlijk gezorgd dat de inwendige mensch versterkt werd. Als je dan, met nieuwen moed bezield, weer aan het werk wil gaan, ligt er een briefje op je plaats, een katte belletje. „Om 3 uur in Casino komen, de monstratie-film van Blue Band", stond er op. Dan berg je manuscripten, kritieken, buitenlandsche overzichten en wat dies meer zij, weer op, poetst je een beetje op en gaat op het oorlogspad. Maar dan! Neen, hier schieten woorden te kort. Casino heb je gezien in allerlei aspecten, op avonden, dat er de Helder sche burgerij vertegenwoordigd is in den vorm van kunstlievende leden van een of andere vereeniging. Dan zitten ze aan tafeltjes en 'het is er reuze-gezellig, 't Is er grijs van den rook en licht van al de lachende gezichten. Je hebt het gezien op „deftige" avonden, als we zitten te luiste ren naar een tooneelgezelschap, een zan geres of een andere kunstenares, je hebt het gekend als er een revue vertoond werd, je hebt er de politieke hartstochten zich zien ontplooien, je hebt er Jan Klaas- sen gezien en zijn familie voor een zaal vol kinderen, je hebtvult u maar in. Maar als restauratiezaalneen, van dat aspect hadden we onze zoo vertrouw de schouwburg nog niet bekeken. Natuurlijk meesmuilt de lezer en denkt hij genomen te worden. Casino is toch geen restaurant?! Maar de verslaggever heeft grijze haren en nog nooit iemand ge nomen, verstaat u, nooit! En wezenlijk en waarlijk: Casino was, dezen Dinsdagmid dag, je reinste restaurant. Daar stonden de lange rijen tafels keurig gedekt, met hagelwit laken, eenige honderden cou verts, bloemen, enzoovoort. Daar liepen de kellners, tiptop in hagelwitte fronts en zwarte jas, precies zooals dat hoort. En daar was ook de keuken van het restau rant in den vorm van een paar groote for nuizen en allerlei keukengerei. Verder stond op het tooneel een groot projectie doek. En om er nu maar niet langer meer omheen te draaien, zullen wij dadelijk ver tellen waarom het ging. De bekende Mar- garinefabriek „Unie Lever" hield dezen middag voor de afdeeiing der Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen een demon stratie betreffende door haar in den han del gebrachte margarine Blue Band en daarvoor was dezen middag de zaal zoo keurig netjes gemaakt. En meteen zullen we nu maar vertellen, dat deze zelfde demonstratie met al den aankleve van dien, den volgenden avond, dus Woens- dag, herhaald werd in het gebouw van' den R.-K. Volksbond voor de leden van den R.-K. Vrouwenbond en dat zij ook nog wordt gegeven in de Vakschool voor Meisjes. Zoodat. als mijn mannelijke lezers dezer dagen eigengemaakte flens jes toe krijgen bij hun middagmaal, en zij principieele bezwaren hebben tegen het gebruik van margarine, zij goed zullen doen hun eegaa's eens aan den tand te voelen of zij ook op een van deze demon straties zijn geweest. Maar ik wil er direct bij zeggen, dat men geen verschil proeft tusschen margarine Blue Band en natuur boter. Het was mevrouw Sternberg, die bijge staan door een paar dames en een manne lijke employé der groote fabriek te Rotter dam, deze demonstratie had verzorgd, en het is de firma M. A. Grunwald 6 Zoon, alhier, die als verkoop-centrale voor dit deel van Noord-Holland optreedt. De be doeling was den aanwezigen niet alleen te doen zien hoe deze margarine ontstaat, maar ze ook tevens verschillende proefjes te geven van uitsluitend met blue band be reide eetwaren. Daartoe lag op ieders bord een beschuitje en aan de dames werd gevraagd om daar de boter (blue band dus) eens vingerdik op te smeren teneinde aldus te constateeren of er inderdaad ver schil in smaak bestaat met natuurboter. En na het eerste gedeelte der film kreeg iedere bezoekster een heerlijk flensje, door mevrouw Sternberg op het groote gas fornuis klaargemaakt en ook daarover luidde anoniem het oordeel „heerlijk". Tot slot kwam nog een biefstukje te voor schijn, dat zich eveneens zeer goed in blue band liet braden. Daar tusschendoor kregen we dan de film, die ons een kijk gaf op het enorme bedrijf, waarin op het oogenblik 1250 menschen werk vinden: 600 meisjes en 650 mannen, dat, behalve de eigenlijke margarinefabriek, nog tal van nevenbedrij- ven telt, een blikfabriek, een kistenfabriek, een drukkerij. Dat gratis naai- en kookles sen geeft aan haar vrouwelijke personeel, dat uitsluitend op vast weekloon laat werken en geen stukwerk kent. We kre gen een overzicht van het ontstaan van margarine: in de geweldige prairieën van Texas zagen we de cowboys de koeien opdrijven om te worden gemolken: we za gen op de Philippijnen de inwoners bezig met den cocosnoot-oogst, waarvan ze op origineele wijze vlotten maken, die ze zoo de rivier laten afdrijven. We kwamen in Holland, bij het Hollandsche vee, dat even eens veel melk levert, bestemd voor dit be drijf. En we zagen de verschillende pha- sen van de fabricatie: het centrifugeeren der melk, de bijvoeging der plantaardige oliën en vetten, het kristalliseeren, het kneden der emulsiekortom, alle be werkingen, die de producten ondergaan voor ze in den smakelijken vorm van de goudgele boter in den handel komen. Ja, en nu heb ik u nog lang niet alles verteld. Bijvoorbeeld: dat er vanwege de fabriek twee taarten werden verloot, en dat de lootjes daarvoor verkocht werden ten bate van de kas der vereeniging. Dat de presidente mevrouw DekkerKlik. met een van de taarten ging strijken en mevrouwja, dat mag ik niet zeggen, nummer twee kreeg. Dat de heele huis- vrouwen-vereeniging geïnviteerd werd om dezen zomer eens het bedrijf te komen zien, en dat ze daar dan met een keurigen lunch vanwege de firma worden ontvan gen Dat u, om te voorkomen, dat flensjes door te lang staan ietwat stijf en droog worden, een klein beetje warmgemaakte blue band in het beslag moet doen. Zoo ziet u alweer, dames: Poëzie is overal, Overal mijn vrinden: 't Is de vraag maar wie ze al, Wie ze niet kan vinden. Maar zelfs in de blue band vindt u ze terug. VOGELLIEFHEBBERS. De Handels- en Kweekschoolvereeni- ging alhier, heeft op Zaterdag, 11 Maart a.s., een filmmiddag georganiseerd in de Witte Bioscoop. De films die vertoond zullen worden, zijn zeer leerzaam. De bekende vogelken ner Jan P. Strijbos, zal tevens een lezing houden, welke handelen over de vogel wereld van duin, strand en waddeneilan den, nader toelichten. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. NOODLANDING VAN EEN TWEETAL VLIEGMACHINES. Door het mistige weer van Dinsdag middag waren een tweetal vliegmachines, van het vliegkamp „de Kooy", genood zaakt een noodlanding te maken. Het eer ste vliegtuig de Z 1, bestuurd door den sergt.-vliegtuigmaker Wurtz, dat boven het eiland Texel aan het schijfschieten was, landde in de nabijheid van het vlieg kamp „de Mok". Het tweede vliegtuig, de D 36, bestuurd door den sergt.-vlieg tuigmaker Bakker, dat opgestegen was voor 'n meteorologische vlucht naar 5000 meter, landde op het eiland Vlieland. Het landingsgestel van dit vliegtuig werd licht beschadigd. De piloten kwamen er in beide gevallen zonder letsel af. Het op het eiland Vlieland neergestreken toe stel is gfsterenochtend door een Inspec tievaartuig van het Loodswezen, ge.sta- tionneerd te Harlingen, afgehaald en naar „de Kooy" vervoerd. ONGEVAL BIJ HET LANCEEREN VAN TORPEDO'S. Gisterenmiddag is op de reede bij het inschieten van torpedo's, de stoomsloep „No. 110", die daarbij assisteerde, door een samenloop van omstandigheden, door een torpedo getroffen en gezonken. Dit zinken vond langzaam plaats en mede door het feit dat de „Mercuur" in de onmiddellijke nabijheid was, konden de vijf inzittenden, waarvan niemand let sel had bekomen, onmiddellijk uit het water worden gehaald, zoodat dit avon- Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Rapport-Eikenboom aan het Hoog Militair Gerechtshof over de muiterij op ,,De Zeven Pro vinciën". Alle officieren, die aan boord waren, onder lichten vorm van arrest Een Engelsche treiter en Noor- sche robbenvanger in den storm gezonken De verdachte van den overval in de Westerstraat te Amster dam. is door het Amsterdamsche Gerechtshof vrijgesproken De voortzetting van de behande ling in hooger beroep van de moordzaak-Eschauzier is voor on- bepaalden tijd uitgesteld De bankcrisis in de Ver. Staten. De meening van een deskundige. Spoorwegongeluk te Helmond. Eenige lichtgewonden De oorlog tusschen China en Ja pan. Groote nerveusheid over het Japansche optreden De Valera gaat de ingehouden landannuiteiten gebruiken. De Engelsche regeering teleurgesteld. Fabrieksbrand te Tervueren (bij Brussel). Vijf dooden Een voorgenomen communistische aanslag op den Deenschen ko ning? De Alkmaarsche rechtbank heeft Dinsdag den jachtopziener, die een strooper neerschoot te Ber gen, vrijgesproken Engelsch vliegtuig op de Noordzee gezonken. Piloot en passagier door Ned. s.s. gered Daders gearresteerd, die den bankier Boettcher ontvoerd had den De Duitsche ex-keizer en de Rijksdagverkiezingen. Hij is geen pretendent meer voor den Duit- schen keizerstroon Sluiting van warenhuizen en Joodsche zaken in het Roergebied. Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten pag. 1 2 7 2 8 8 tuur voor hen met een koud bad afliep. De stoomsloep zal worden geborgen, opdat liet wrak geen schade aan de net ten der visschers zal toebrengen. EEN AANRIJDING. Dinsdagmiddag had op den hoek Ko ningdwarsstraatKoningstraat een aan rijding plaats van een jongen op een fiets, door een vrachtauto. De jongen reed in de richting Spoorstraat en passeerde ge lijktijdig met den vrachtauto, die van het Stationsplein kwam en in de riching vau de Hoogstraat reed, den hoek. Naar de regels van het verkeer had de jongen den auto voor moeten laten gaan, doch hij be weerde geen signaal te hebben gelioord. Dit werd hem, of liever zijn fiets, nood lottig, want de vrachtauto greep het ach terwiel en zwikte het heele zaakje, de berijder incluis tegen de bakkerij óp eten hoek. De jongen kwam er bijzonder goed af, zijn vehikel was een wrak. De politie on derzoekt de schuldvraag. KIND TE WATER. Een moedige redding. Gistermiddag geraakte bij het spelen een jongetje van ongeveer 4 jaar te water in het Kanaal, achter de H.B.S. Een chauffeur van den vrachtautodienst der firma Kaan begaf zich onverweld gekleed te water en smaakte het geluk de kleine te grijpen. Toen moesten echter redder en geredde op het droge worden ge bracht, hetgeen door den steilen walkant zeer werd bemoeilijkt. Met behulp van eenige miltairen der zeemacht gelukte dit en spoedig lag de kleine weer in de veilige armen zijner moeder. Hulde aan den moedigen redder. SLAGERSJONGENS EN VEILIG VERKEER. Een der meest ernstige obstakels op den weg naar veilig verkeer, wordt ge vormd door het gilde der slagersjongens. Wenden wij ons ternauwernood om by de komst van een bakbeest van een vrachtwagen of autobus, een ieder neemt, indien hij op een afstand een der witge- jaste slagersgezellen in liet oog krijgt, de noodige behoedzaamheid in acht. By het paseeren van een dwarstraat is men er steeds op voorbereid „van de sokken" te worden gereden, want het schijnt, dat de witte vandalen van den weg zich hij voorkeur verdekt opstellen, om by dé nadering van een argeloozen voetganger tot een onverhoedschen aanval over te gaan. Zoo was ook nu weer het geval in de Sluisdijkstraat. Zonder het geven van eenig signaal kwam een witjas de Janzendwarsstraat uit en ramde, met gunstig gevolg, een kleine jongen, die met een gebroken been naar huis moest worden vervoerd. Waar dit bord (met rooden rand) staat, dreigt onverwacht gevaar. Wees daar extra oplettend, ver minder de sneiheid. Uit voorzorg f

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5