Voorbereiding voor en aan vulling van de school. Het schikken van bloemen. „Afgesproken, dan kom Het menu van deze week Boeken lezen ls ontwikkelend. Met dwang is niets te bereiken. door Mevrouw ROOSEVELT. Mevrouw Roosevelt, de echtge- noote van den President der Ver- eenigde Staten, werkt 'aan tal van tijdschriften en kranten op vrouwen- gebied in Amerika mede. Haar bij dragen worden algemeen geleren en zeer gewaardeerd. Het artikeltje, dat wij in het vol gende vertaald weergeven, is door Mevr. Roosevelt geschreven. H,;-t gejaagde leven van den modernen tijd doet de gezinsopvoeding soms in het gedrang komen, maar toch moeten .iuist in het gezinde kinderen hun voornaam ste voorbereiding ontvangen door het leven. Wat de school in dit opzicht kan doen, dringt niet zoo diep door; het gezin is de plaats, waar van de vroegste Jeugd at goede gewoonten worden aan gekweekt en die gewoonten zijn het, welke ons leven lang bijblijven. De school kan ook wel een uiterlijke be schaving aanleeren, doch alleen in het gezin kan daarnaast ook een innerlijke beschaving worden aangekweekt, die de gevoelens verfijnt, voorkomend en at tent maakt op een natuurlijke manier, een open oog geeft voor wat een ander aangenaam is. In het gezin worden bo vendien op de meest natuurlijke wijze personen van verachhilienden leeftijd bij elkaar gebracht; daar leert het kind, zich aan uiteenloopende karakters aan te passen als voorbereiding voor ziin schooljaren en later zijn maatschappe lijk leven. Onder liefderijke leiding leert het daar zelfbeheersching, het re kening houden met anderen en tegelijk toch ook aan zichzelf genoeg hebben, kortom, daar ontvangt het de eigenlijke opvoeding, welke van veel grooter be lang voor ziin leven is dan de opvoe ding op school. Nog in een ander opzicht is de op voeding op school onvoldoende. De in- teüectueeie opvoeding, de algemeene ontwikkeling van het kind moet worden verkregen door het schoolonderwijs aan te vullen met lezen. Lezen is even onmisbaar voor de verstandelijke ont wikkeling als het schoolonderwijs. Het waardeeren van boeken is echter iets, dat aangeleerd moet worden. Men kan het kind de gelegenheid geven om te lezen, en het er op ongezochte wijze toe aanmoedigen door zelf veel te lezen en over boeken te spreken. Het kind voelt dan zelf zijn onbelezen zijn als ?en tekort en zal ziin best doen om daarin verandering te brengen. Een po paaide dwang tot lezen, die direct of indirect door de ouders wordt uitge oefend, lijkt ons echter ongewenscht; het lezen tot een plicht wordt, ver- host het ziin voornaamste bekoring. „Een kind, dat heeft leeren lezen, het- uit zichzelf, hetzii onder de tactvolle jeicing van ziin ouders, zal in ziin latere leven veel steun in boeken kunnen vin den. Boeken ziin soms als oude vrien- Dikwüls is het prettiger om een bekend hoofdstuk nog eens over te le- 'en< dan om een nieuw boek ter hand nemen,, dat misschien minder bevre digend zal bliiken. Als men op reis Seat, is het om die reden dan ook beter, °«de bekenden uit te kiezen. Een boek db reis moet ons weer iets anders geven ®n een onderweg gekochte krant. Doch d alles geldt alleen voor hen, die van **en houden; de anderen missen in- fdead zeer veel. i-Voor alles, Mina," zoo deelt me vrouw het nieuwe dienstmeisje mede, «moet ik je zeggen, dat ik geen stof °P de meubels kan zien!" i,Dat treft bijzonder," antwoordt Mina haastig, „ik ben ook een beetje bij- arende 1" Het schikken van bloemen is een kunst, waarvan men in het dageiüksch leven heel veel plezier beleeft, terwijl een fijne smaak en artistiek gevoel daarin tot uiting kunnen worden ge bracht. Eigenliik is het volstrekt niet zoo moeilijk, wanneer men de beschik king heeft over alle mogelijke vazen en pullen; dan zal men al spoedig iets vin den, wat voor de bloemen in kwestie past. Zware, stijve bloemen, b.v. dah lia's, chrysanten, enz., hebben zware, groote potten van aardewerk of koper noodig; doorzichtige glazen vazen ziin alleen geschikt voor bloemen met mooie stelen, zooals rozen. Verder moeten de bloemen zoodanig geschikt worden, dat haar eigen schoon heid in het oog valt. De vaas moet als regel slechts een achtergrond voor de bloemen blijven. Zoo zullen een paar mooi gevormde rozeknoppen in een lange vaas meer de aandacht trekken dan een geheele pot vol rozen, die zoo dicht tegen eikaar gedrukt ziin, dat men niet meer alle nuances van kleur en schaduw en den volmaakten vorm van elke bloem afzonderlijk kan opmerken. Aan den anderen kant ziin er echter ook bloemen die, juist omdat zij meer aandacht trekken door hun kleur dan door hun mooie lijnen, beter in een grooten ruiker kunnen staan, zooals ZIJN DE AMERIKANEN MUZIKAAL? De bekende vioolvirtuoos Jacques Gordon heeft een® te Ohicago een inte ressante proef op het publiek genomen. Verkleed ais een blinde bedelaar be speelde hii urenlang op den hoek van een straat zijn kostbare viool, zonder dat iemand aandacht aan hem schonk. Eenige dagen later gaf hij een concert; het publiek bestormde de kassa en be taalde ongehoorde prijzen om dezelfde muziek te hooren, die het op straat on verschillig voorbij was geloopen. EEN WONDERBOOM. Een Californisch boomkweeker is er in geslaagd, op een pruimenboom takjes van 16 andere vruehtboomen te enten. Na veel moeite en jarenlange zorg heeft hii nu een echten wonderboom verkre gen; perziken, peren, amandelen, enz. hangen aan dien boom naast elkaar. Ongetwijfeld is deze merkwaardige proef mogelijk gemaakt door het ver rukkelijke klimaat van Californlië. EEN VEEL VOORKOMENDE FOUT. Het is een slechte gewoonte om kin deren, die uitgeslapen zijn, niet te laten opstaan, omdat de moeder nog het een en ander te doen heeft. Het wakker in bed Üggen heeft echter op ziin minst een verslappenden invloed; om dezelfde reden is het af te raden, de kinderen des avonds te vroeg naar bed te bren gen, omdat men ze dan kwijt is. Zij moeten allen slaap krügen, dien zü noodig hebben, maar langer dan daar toe noodig, mogen zii niet in bed blijven Het wakker liggen in bed heeft ook dit nadeel, dat men het kind aan suffen en vadsigheid went, terwijl het de gezonde neiging, om dadelijk op te staan, uit het bed te springen, afleert. Vroeg op staan is een gezonde gewoonte, die men in het leven zeer goed kan gebruiken. „Zeg, schatje, jij komt toch ook de volgende week op mijn bruiloft? „Met wie ga je dan trouwen. „Wel, met jou!" VOOR ONZE MEISJES. Beste meisjes, Verschillende meisjes hebben mij geschreven, dat zij het feston-patroon tje op zakdoekjes en kleedjes hebben overgebracht en gemaakt. Een van jullie zond mij zelfs een stukje batist, waarop zij het keurig geborduurd had en dat ik natuurlijk zuinig bewaar. Nu had ik gedacht om jullie het patroon op te geven voor een smal sjaaltje, dat je met de koude voorjaars dagen nog best kunt gebruiken en waarvoor wij 4' kleuren, dus twee- draadswol z.g. fichu wol voor gebrui ken. De kleuren, die jullie kiezen, hangen geheel en al af van de mantel waarbij je de shawl draagt. Bij bruin staat b.v. donkerbruin, beige, terra cotta en crème heel goed, terwijl bij een grijze mantel twee tinten oud-blauw, zacht grijs en zalm-kleur passen. Weer een andere combinatie is twee tinten groen, geel en zwart. Jullie ziet er is keus ge noeg van kleuren, als je de kleuren maar bij elkaar zoekt, die bij elkander hooren. Je hebt noodig naalden Inox nr. 2 of als jullie erg los breit, een fijnere naald en ongeveer 30 gram beige wol, 12l/3 gram crème en begint met 76 st. op te zetten met beige wol of meer, in dien je een breedere das wilt hebben. De shawl wordt gebreid in heen en weer gaande toeren recht, dus de klei nere meisjes kunnen ook mee doen en als zij het meerderen en minderen aan het begin van elke naald lastig vinden, breien zij altijd rechte strepen. De opzetsteken overbreien voor de le toer wordt de eerste steek gebreid, daarna in de tweede steek de lus der voorgaande toer breien en de steek, zoodat je gemeerderd hebt, naald uit- breien tot op drie steken na, twee steken samenbreien, kantsteek. Doordat je aan het begin der naald meerdert en aan het eind mindert, houdt je altijd hetzelfde aantal steken, dat je opgezet hebt, dus dit moet jullie geregeld tellen. De volgende naald wordt recht over- gebreid, zoo breien jullie verder, totdat je 10 ribbels of 16 naalden gebreid hebt. Iedere nieuwe toer begint aan de kant, waar het opzetdraadje hangt. Na deze 10 ribbels beige breken wij de draad af op ongeveer 8 cm lengte en knoopen de bruine naald aan vlak tegen de steken en breien 12 ribbels bruin, daarna 12 ribbels crème, 12 rib bels terra cotta! Je zult zien, dat de strepen van de das schuin komen, het geen heel aardig staat. Nu gaan jullie verder als volgt. 6 ribbels beige, 8 ribbels bruin, 8 ribbels crème, 8 ribbels terra-cotta, 4 ribbels beige, 6 ribbels bruin, 6 ribbels crème, 6 ribbels terra-cotta, 72 ribbels beige, dit is voor het effen middenvak, daarna gaan jullie in omgekeerde richting terug breien. 6 ribbels terra-cotta, 6 ribbels crème, 6 ribbels bruin, 4 ribbels beige, 8 ribbels terra-cotta, 8 ribbels crème, 8 ribbels bruin, 12 ribbels terra-cotta, 12 ribbels crème, 12 ribbels bruin, 10 ribbels beige en daarna afkanten. Ik heb bij benadering de wol aange geven, maar precies is dit niet moge lijk, de een breit los en de andere .stijf. Ik ben echter benieuwd hoe de das geworden is en verwacht veel briefjes. Veel liefs en groeten van Tante Gé. (Nadruk verboden). „Mijn waarde heer Jansen," zoo zei de huisdokter aan het eind van zijn on derzoek „ik heb geconstateerd, dat u een lintworm heeft!" „O, fijn!" antwoordde Jansen. „Wat zal mijn vrouw kwaad zijn!" „Dat begrjjp ik niet. Waarom?" vroeg de geneesheer. „Omdat ik haar nu grondig kan weerleggen. Zii beweert altijd, dat ik absoluut geen innerlijk leven hebt" Zondag: Groentensoep, Kalfsgehakt, Snjjboonen, Aardappelen, Karnemelk pudding. Maandag; Gehakt, (Koud of opgewarmd), Knolraapjes, Aardappelen. Dinsdag: t Runder ribstuk, Brusselsch lof, Aardappelen, Caramelvla. Woensdag: Gebakken spek, Capucijners, Tutti frutti. Donderdag: Koud vleesch, Spruitjes, Aardappelen. Vrijdag I: Garnalen ragout, Savoye kool, Aardappelen, Rijstpudding met bessensap op saus. Vrijdag II: Eierpudding met rijst en tomatensaus, Veldsla met gebakken aardappelen. Zaterdag: Gestoofde varkenslapjes, Gedroogde appeltjes, Aardappelen. Karnemelk pudding. 7 dl karnemelk, sap van drie citroenen, 300 gram basterd suiker, 10 bladen witte- en 7 bladen roode gelatine, citroen rasp. We verwarmen de gezeefde citroen sap en lossen hierin de suiker op, voe gen hierbij de geweekte gelatine, die goed is uitgeknepen in een goed half kopje heet water volkomen is opgelost. Het geheel laten we bekoelen, roeren er de karnemelk door en de geraspte schil van twee citroenen en roeren van tijd tot tijd in de massa, om te voorko men, dat de gelatine zakt. Zien wij nu, dat de pudding drillerig begint te worden, dan gieten wij alles over in een met koud water omgespoel- den vorm. Saus is bij deze pudding overbodig, desgewenscht kan men er een koude vanille-saus bü geven of anders droge biscuits. De pudding moet echter, wil men zeker zijn, dat hii volkomen stijf is, daags tevoren worden klaarge maakt. Eierpudding met rijst en tomatensaus. 6 eieren, 2 dl melk, peper en zout, rijst, 1 busje tomatenpuree, 1 ui, 1 theelepel kerry, 50 gram boter, 50 gram bloem, V2 liter water. Van deze eierpudding met rijst maken we een smakelijke en tevens voedzame voorschotel, en beginnen de eieren met de melk en peper flink te kloppen, daarna vetten we één grootere of meerdere kleinere vormpjes of kop jes met boter in en verdeelen hierin de eieren. De vorm of vormpjes wordèn in een pan met heet water geplaatst, d- 0pi het kookpunt moet blijven, 1 il de deksel op de pan komt. Na ongeveer een uur zullen dt uergn gestold zijn en wordt de inhotfd

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19