UMr'Abdijsiroop HERMAN NYPELS COSTUU NAAR MAAT die Bronchitis! TWEEDE BI AD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 MAART 1933 Bestrijdt toch iSï lïiïïiïïiïi iïïiWil lïiïïiïï iiïïïïiïïiiï Steunverleening aan bollentrekkers. TWEEDE KAMER. llillillllllllllllllllllllllllllllllillllllll De storing van de 18.5 m golf opgeheven. 'Wat wilt Uzml Eenige beschouwingen over onze Marine in ver band met de jongste gebeurtenissen in Ned.-Bndie. Lezing van kapitein ter zee b.d. A. Vos, die van 1927 tot medio 1930 Commandant der Marine was te Soerabaja. Opdeledenvergadering van hetlndisclie den toelage; toekenning vergoeding bij Genootschap, gisterenavond te 's-Graven- overplaatsing; toekenning uitrustingskos- hage gehouden, heeft de gep. Kapt. t/zee Stoffen voor Costumes en Overjassen naar tViaat. Kleedingmsgazijnen Jcipcin 611 Nederlandscn-indie. jmenten en soldijen sinds 1918, die echter r% 6 5 5 5 n j>E TWEEDE KAMERVERKIEZING. order wordt nog aangenomen liet etsontwerp ter verhooging van de kos ten \oor huitenlandsehe passen. Hier klaren zich soc. dem. tegen. ver- communisten Het wetsontwerp inzake de vrachtver-1 eeling wordt in een uitvoerige rede van minister erschuur aangenomen met 7 stemmen tegen. i Daarna wordt de begrooting van Cura- |Cao vastgesteld, een wijziging van diverse Snijders, Hilversum ele" (ier drankwet aangenomen, eenige wetsontwerpen tot naturalisatie erp tot steun aan H. Westerman, Den Haan i ,mga wetsontwerper A. Eigeman, Rotterdam k n ?en wetsontw I, Doorn, oud-gouverneur bo"enrekkers. Verbond voor Nationaal Herstel. Gemeld wordt: De candidatenlijst voor de a.s. ver kiezing, samengesteld door het Verbond voor Nationaal Herstel luit als volgt: 1. Generaal C. J 2. mr. dr. W. H. 3. prof. mr. J 4. W. P. Hillen, uoorn, ouu-gouverneur van West-Java5. mevr. S. G. Landweer— de Visser, Soest; 6. B. J. Gelder, Am sterdam 7. J. H. van Straaten van Nes, Boskoop; 8. Jac. Smits, Naarden; 9. mr. Th. Mijnlieff, Dordrecht; 10. jhr. dr. J. C. Mollerus, Dordrecht; 11. P. Merkelijn, Amsterdam, voorzitter van het Nationaal comité voor werkloozen12. R. Bordewijk, Den Haag; 13. prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissea, Maastricht; 14. mr. P. P. J. M. Geradts, Roermond; 15. D. A. M. Q. Boeye, Den Haag16. mr. P. C. L.- Eschauzier, Den Haag; 17. M. A. Hennv, Den Haag. Generaal Snijders heeft zich bereid verklaard de eerste plaats in te nemen, om daarmede zijn algeheele instemming te betuigen met het streven van het Ver-tl! bond, beoogende nationaal réveil en strijd tegen revolutie en ondermijning van de nationale waarden van ons volk. Het ligt niet in de bedoeling, dat gene raal Snijders in het parlement zitting zal nemen, indien hij daarin verkozen zou worden. Verder verneemt de »Nw. Rott. Ct.« van andere zijde, dat de onderhandelingen met de fascisten en de Nationale Unie over het stellen van een candidaat ook uit die kringen tot geen resultaat hebben gevoerd. Voor de Tweede Kamerverkiezingen koint de Ned. Fascisten-organisatie Ver bond van Nationalisten uit met de vol gende candidaten: 1. dr. v. d. Wyle2. G. J. M. van Eys- den jr.3. R. Reisberman 4. H. Konings 5. G. W. v. Elk6. T. J. Mensinga, 7. ir. J. Ypeus Kalt; 8. notaris H. A. van Dalsum; 9. D. C. J. Stemmerik 10. M. G. Dogge11. F. J. v. d. Bom, 12. H. Dekker. Donderdag 30 Maart weer bijeen. komt de Kamer DEPUTATENVERGADERING I)E ANTI-REV. PARTIJ. VAN Groote belangstelling. Donder lag is te Utrecht de deputaten- \ei ga dering van de Anti-Revolutionaire Partij gehouden. De groote Tivoli-zaal was beneden, op r e gaanderijen en op 't verhoogde gedeelte bezet. Ook de kleine zaal was bijna geheel bezet; het in de groote zaal gesprokene werd hier door middel van luidsprekers overgebracht. Onder de aanwezigen waren o. m. de ministers Donner en Terpstra. Colijn werd bij zijn binnentreden met luid applaus begroet. Rede dr. Colijn. De economische toestand. Het verslag van de Kamer. Blijkens het verslag over het ontwerp iu za-ke de steunverleening ten behoeve van bollentrekkers in de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Nieuwkoop en Wou- brugge kon men zich in het algemeen wel met het wetsontwerp vereenigen. Intusschen zouden sommige leden gaarne vernemen, waarom de regeering nu juist de bollentrekkers en ook van hen nog slechts een groep, wonende in enkele met name genoemde gemeenten wil steunen en niet allerlei andere personen, die het eveneens zeer moeilijk hebben. Eenige leden wezen er op, dat de bol lentrekkers de concurrenten zijn van de bollenkweekers, vooral wanneer de eer sten hun bloemen in het buitenland ver- koopen. Zij zouden willen vernemen, of de bollentrekkers, die de regeering thans wil steunen, hun afzetgebied voorname lijk in het binnenland vinden, dan wel in het buitenland. Mocht dit laatste het geval zijn, dan betwijfelden zij, of men goed doet door deze menschen te steunen. De meening werd uitgesproken, dat het wetsvoorstel-van den Bergh tot voor koming van dadelijke uitwinning, dat de Kamer niet meer in deze periode aan de orde heeft willen stellen, een beteren weg tot hulpverleening zou hebben ge opend. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag een begin gemaakt met de be handeling van een wetsontwerp, houden de tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vraohtverdeeling in de binnenscheep vaart, en voortgezet de behandeling van wetsontwerpen tot onteigening ten be hoeve van een spoorwegverbinding van de Oranje-Nassaumijnen, alsmede tot goedkeuring van het verdrag tot ontwik keling van de middelen tot het voorkomen van den oorlog van 26 Sept. 1931. Beide worden aangenomen, laatstgenoemd met de aanteekening, dat de heeren Van Poll (r.k.), Wijnkoop en De Visser geacht wil len worden te hebben tegengestemd. De tweede houdt een heel betoog waarvan de quintesens is, dat Nederland niet meer tegenwoordig, is in den Volkenbond, om dat wij straks toch in 'n imperialistischen oorlog worden betrokken tusschen Ame rika en Japan met als inzet o.a. de olie plaatsen van Borneo. Ook vraagt hij wat bij de jongste besprekingen met den Ja- imnschen gedelegeerde is behandeld. Hij krijgt daar natuurlijk geen antwoord op; onderhandelingen over een arbitrage verdrag, zegt de minister. Aan zijn rede is het volgende ontleend: De wereld-oeoonomie verkeert in een overgangstijd, met aspecten, die van week tot week wisselen. Het Westen van Europa, dat uitgegroeid was tot wat men zou kun nen noemen één groote fabrieksstad met 250 millioen inwoners was eertijds de voor naamste verzorger van de wereld met in- dustrieele producten, terwijl het uit de landen, werwaarts de producten der nijver heid gezonden werden, grondstoffen en voedingsmiddelen placht te betrekken. Deze toestand, opgekomen onder een be trekkelijk vrije uitwisseling van goederen en kapitaal tusschen de verschillende lan den der wereld, is, na den grooten oorlog, steeds meer aan afbrokkeling onderworpen en dreigt thans geheel ineen te storten. De geldamloop van land tot land is uiter mate bemoeilijkt door de geringe waarde vastheid van de munt in meer dan één rijk. Hocge tariefmuren, invoerverboden of invoerbeperkingen, drukken de uitwisse ling van producten tusschen land en land. Volken op lager cultuurpeil dan die van West-Europa zijn als oeconomisehe con currenten op het wereldtooneel verschenen. De terugslag A'an deze wijzigingen in den algemeenen oeconomisohen toestand in Europa doet zich bijzonder scherp ge voelen in ons eigen land. Voor nauwelijks één land ter wereld brachten de gewijzigde toestanden zulke diepe ingrijpende gevolgen mee als voor ons. Ondanks het feit, dat tal A'an uiterlijke verschijnselen, in vergelijking met som mige andere landen, nog den indruk wek ken van betrekkelijke welvaart. Met tal van voorbeelden toont de spr. dit nader aan. Een verdeeld volk. Wondt ons volksleven nu al enkele jaren gedrukt door stoffelijke zorgen van ern- stigen aard en geeft de toekomst voorals nog geen lichtpunten te zien met niet min der zorg zijn we vervuld als we letten op de algemeene geestesgesteldheid ondér ons A'Olk. Een verdeeld volk, een morrend volk, een volk, dat in breede lagen aan zelfvertrou wen verloor en den moed zag wegzinken. De geheele 19e eeuAv door hebben de verwoestende ongeloofsbeginselen gewerkt- om de christelijke religie in haar hartader te treffen. Het proces van afnemende autoriteit der regeering, dat al sinds jaren in vollen gang was en dat met name uitkwam in de boo- nende wijze waarop sommige vakvereeni- gingen A'an personeel in overheidsdienst hun vrijgestelden over de overheid en over overheidspersonen lieten spreken, heeft zich sinds dien steeds verder ontwikkeld. Tot het ten slotte kwam tot een open baringsvorm, die het Nederlandsche volk heeft doen opschrikken en het blikken deed in den afgrond aa'aartoe het genaderd was. Hulde aan dé regeering. Spr. brengt hulde aan de regeering over haar optreden inzake de „Zeven Provin ciën", en herinnert aan het 10 jaar geleden gesprokene, dat de inrichting van de pu blieke diensten met êe grootte van het volksinkomen rekening behoort te houden. Een in tallooze fracties opgelost parle ment is een blok aan het been voor een krachtig bewind. Juist de zwakheid van de vertegenwoordiging des volks leidt tot een karakterloos en zwak bewind. En de gevolgen daarvan roepen in het eind verhoudingen in het leven, waarbij öf de volksvrijheden opgeofferd worden aan de orde, öf wat nog erger is orde en vrijheid beidie in chaos ondergaan. Als elk Jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans Fl. 1Fl. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) I Nadat Zaterdag j.1. de radio-omroep op de golflengte van 1875 meter ernstig werd gestoord door den Russische» zender, die ,op dezelide golflengte werkte, heeft de Nederlandsche P.T.T.-dienst zich onmid dellijk telegrafisch in verbinding gesteld met de Russische administratie en met het bureau van de Union de Radio-diffusion I le Brussel om deze storting te doen be ëindigen. I Blijkens telegrafisch ontvangen mede- deeling hebben deze bemoeiingen thans succes en zijn de stortingen van den Rus- sischen zender Donderdagavond geëin- i digd. DE ZAAK-SNEEVLIET C.S. Niet in vrijheid. De rechtbank besliste gisteren afwij zend op het request, ingediend door den heer Sneevliet, waarbij zijn invrijheidstel ling tegen cautie werd gevraagd. Ook voor de drie jongelieden, gebrs. Dissel en Jacobs, leden van de R. J. 15., was invrijheidstelling tegen cautie ver zocht door hun verdediger, mr. dr. Benno J. Stokvis. Zij Avaren gearresteerd wegens het verspreiden van opruiende manifes ten bij de Oranje-Nasasukazerne. De rethtbank besloot deze drie jongemen- schen tegen cautie in vrijheid te stellen. A. Vos gesproken over bovengenoemd onderwerp. Na een korte inleiding behandelde spr. achtereenvolgens: 1. Het bezit van eene vloot in Indië is urgent te achten. Deze noodzakelijkheid berust op een vereenigd blijven van Nederland met Indië, hetwelk spr.'in de eerste plaats lemmeringen, die den uitvoer van onze een levensbelang acht voor Ned-Indië producten van bodem en fabriek verhin- zelf. Redenen van handelsbelang moge deren Moeten wi.i in Nederland de omstel- onze energieke voorvaderen, onder de hng de omvorming van onze bodempro- moeilijkst denkbare omstandigheden heb- uctieA\ el als een nabye mogelykheid, zoo i ben doen uitzeilen naar vreemde landen, met als een waarschynlykbeid gaan zien. J tei. vestiging en in bezitneming, de laatste Werkloosheid tie"ta,leu van l31'*" is het besef door- V l gedronSen' dat Nederland ook een zede- Het derde belangrijke vraagstuk is <ïe Iijke roeping aldaar heeft te vervullen, geesel der werkloosheid. Dit vraagstuk 'Die roeping vervult onze regeering op loffelijke wijze, en is de richtsnoer van al haar daden. Met vervooruitzienden blik heeft onze tweede J. P. Coen, de groote Gouverneur-Generaal Van Heutsz, die misschien nog gróóter genie was als staatsman, dan als generaal, de grond slagen gelegd voor Avat N.-I. is geworden. Tot aan deze ongekende wereldcrisis was eene mate van welstand van de Inland- sche en Europeesche gemeenschap over bijkans geheel Indië bereikt, welke weer galoos genoemd mag worden, en welke ontwikkeling en vooruitgang de bewon dering en verbazing wekken van al die buitenlandsche mannen van gezag, die ons schoone en onvolprezen Indië bezoe- j ken en bestudeeren. I Uit den mond van een van Europa's grootste mannen, Clemenceau, heeft spr. persoonlijk zulk een oordeel hooren uiten, bij zijn bezoek aan Soerabaia in 1921. Wèl trachten de links geötiënteerde groepen, onder den invloed van Marxis tische denkbeelden, de door Nederland' sche energie- en ondernemingsgeest ver- lijkte veelal het regeeren. En dat meestal i joegen resultaten te negeeren of te ver- juist in een tijd, dat groote regeerkracht!;™^,1.1!®"', wordt hun kreet, ook die van eerste eisch was. Maar dan gebeurt ten roept om den goeden wil en om de uiterste krachtsinspanning van ieder, die in staat is tot de oplossing van dit geweldige pro bleem iets bij te dragen. Een bres a'an beteekenis zal in de werk loosheid eerst geslagen zijn, als het nor male bedrijfsleven weer tot meerderen bloei komt. En dat kan eerst komen, wan neer de oude afzetgebieden weer herwon nen zijn of nieuwe vermeesterd. Naast de pogingen om de buitenlandsche grenzen voor onze producten weer open te krijgen en naast het streven naar een kostprijs die verkoop mogelijk maakt, moet het op directe wijze verschaffen van werk gelegenheid voorts mede tot de taak der overheid worden gerekend. Constitutioneel parlement Geen enkel staatkundig systeem heeft de eeuwen verduurd. Meestal gaan ze ten gronde door de ontwikkeling van fouten, die er in het begin potentieel reeds in ver scholen lagen. De volksvertegenwoordiging bemoei- Het manifest der a.r. partij. manifest, ontredderde fi- 28.00 tot 96 gld. gloednieuwe sor- beginnende met brengen wij een teering Moderne pasvorm. Sterke voerings. Coupeur aan huis te ontbieden. Vraagt stalen. Wij leveren U gaarne. Spr. beliandelt dan het lo. het hersrel onzer nanciën; 2o. het zooveel mogelijk uit zijn verval opheffen van ons ©economisch leven; 3o. de bekamping van het euvel der werkloosheid. De laatste 2 jaren zijn allerlei maatrege len genomen, maar afdoende waren zij al lerminst. Zoowel bezuinigingen als nieuwe heffingen droegen ten eerste veelal een tijdelijk karakter. De financiën. Als eerste eisch stellen we nu, dat er, voor zooveel de gewone huishouding be treft, evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven kome. De, uitgaven zijn sinds 2 jaren Avel iets teruggebracht, maar zijn iiog lang niet in overeenstemming met het zoo sterk verlaagde inkomen van de natie. Economie. Ten tweede de opheffing van ons oeco- nomiscb leven Aanuit het A'erA'al waarin het thans verkeert. De groote moeilijkheid ligt in de sluiting der grenzen door het buitenland. Het ligt dus voor de hand, dat ons mani fest in de eerste plaats verlangt, dat er ge streefd Avordt naar opheffing van de be- slotte öf het een öf het andter. Enkele man nen grijpen naar het bewind doen wat ge daan moet worden, maar de volksinvloed bestaat niet meer; de volksvertegenwoordi- ging is ledepop geworden. Of de revolu tionaire massa maakt zich van het gezag meester; en dan de chaos. Daartegen bestaat slechts één middel ter voorkoming. En dat middel ligt in een juiste toepassing van de constitutioneei- parlementaire verhoudingen. Een Kamer diie pleit voor het volksbelang en die con troleert, maar die zich niet op den stoel der regeering plaatst. Wij begeeren, dat er straks een volks vertegenwoordiging zal komen, die bereid is om, onder leiding van eenkraehtig be wind; 'Indische-Nationalisten, gesteund door sommige, zich «Nederlanders» noemende theoretici: «Indië los van Holland» steeds luider, doch de ware kenners van Indië, ook vooraanstaande inheemschen, weten wel beter, dat deze leuze, indien doorge voerd, voor Indië slechts een ramp zou zijn en een chaos zou doen ontstaan, die geen andere natie met belangen in het Oosten lijdelijk zou aanzien. Met gevolg, dat Indië een anderen blanken of wellicht een gelen meester zou krijgen. Doch niet minder is het blijven van Indië onder Ned. gezag een belang van Nederland, voorden werkmansstand in de eerste plaats. Dat Twente thans ligt neer geslagen komt, omdat Japan nu de katoentjes goedkooper maakt dan wij. Eenige milliarden Ned. kapitaal zijn in voortdurend aandacht te schenken aan Indië belegd, die vóór de wereldcrisis de geestelijke en zedelijke volksbelangen; behoorlijk rentegevend,welstand brachten de gezagsondermijnende invloeden, dieaa" Nederland en werkgelegenheid voor een rustig en ordelijk zakenleven bedrei-den inlander. Dat deze kapitalen nu zoo gen, me beslistheid te weerstaan; weinig rente geven, is voor een groot onze ontredderde publieke financiën te herstellen; ons oeconomisch leven zooveel mogelijk uit zijn verA'al op te heffen; een krachtige» aanval te ondernemen tot terugdringing van den geest der werk loosheid. En Avij begeeren dat dit alles geschieden zal bij het licht dat de eeuwige beginselen, in Gods Woord neergelegd, óók voor het staatkundig en maatschappelijk leven, ver spreiden. De middagvergadering. Ook de middagvergadering mocht zich in een overweldigend, bezoek verheugen. Op het door het centraal comité voor gestelde verkiezingsmanifest hadden drie kiesvereenigingen enkele amendementen ingediend. Na enkele toe'ichtingen van den voor zitter werden deze amendementen inge trokken, waarna het manifest werd vast gesteld. in den tijd gedurende welken de uitslag van verschillende stemmingen werd vast gesteld, heeft de heer A. W. F. Idenburg, oud-goirverneur-generaal van Ned.-Indië, een korte, opwekkende toespraak tot de vergadering gehouden. Hij deed dit aan de hand van het Bijbelwoord van 2 Samuel 10:32. In een kort slotwoord heeft dr. Ooliju voor de ondervonden medewerking uit de partij zijn warmen da.uk oetmgd. Hij s\ees Qm vervolgens de materieele positie van daarbq nog-eens op de belangrijkheid der ,}et perS07leel beneden den rang van aanstaande vei kiozmgen. y aa i len, zeic e j 0ffjcjer> weike in zijn vollen omvang sinds hy, geen chaos, maar ook niet t fascisme j (|e |aatste jaren, vooral ook na den oorlog, (applaus), aa 13 Avil.en bouwen op den nm.o-j van zy<je van het marinebestuur, alle aandacht heeft gehad. Onder de vele verbeteringen Averden genoemd: Groote verhooging der trakte- 1111 1924 10°/0 moesten worden gekort rente geven, is voor een deel de oorzaak van de malaise in Neder land. Dat wij in 1932, 132 miljoen aan j steun voor werkeloozen, 400.000 man, kon- j den uitgeven, ware enmogelijk geweest, indien Indië niet in de goede jaren zoo veel had bijgedragen voor ons nationaal vermogen en welstand. De Staatscommissie-Heemskerk van 1912 zegt hieromtrent, na een deugdelijke bestudeering ...„Vast staat het feit, dat, niet „minder dan aan het politiek aanzien, „aan de economische hulpbronnen, „aan de geheele Volkshuishouding „van het Moederland, door de teniet- ,-,gang van ons gezag in Indië een in „zijn gevolgen onherstelbare slag zou „worden toegebracht." Uit dien hoofde is het Nederlandsche volk verplicht, ook op grond van zijne neutraliteitsplichten als lid van den Volkenbond, eene vloot naar zijn draag kracht in Ned.-Indië te onderhouden. Zulk een vloot moet bemand zyn door een, onder alle denkbare omstandigheden betrouwbaar personeel,dat punt is de clou dezer voordracht. Na een korte uiteenzetting van de beschamende en onverantwoordelijke ge beurtenissen in Indië met de vloot voor gevallen, behandelde spr. de personeels formatie en de opleidingen bij de marine, rischen grondslag om te komen tot een sterke regeering met een sterk parlement. Aneta meldt uit Batavia: l)e departementen van oorlog en mari ne deelen mee, dat de zinsnede: „de Ne derlandsche autoriteiten, wier vliegers reeds gecamoufleerde luchthavens hadden ontdekt op Japansche concessies in het binnenland van Borneo", in het bericht van de Daily Herald van 8 Maart j.1.. geen betrekking kan hebben op rapporten in gediend door vliegers van onder deze de partementen ressorteerende luchtmachten. onder den finantieelen nood van dat jaar, doch welk bedrag van 10 °/0 grootendeels j Averd goed gemaakt door daling van liet Index-cijfer; verbetering van pensioenen, ook voor weduAven en wcezen; vrije tand heelkundige hulp; instelling Georgani seerd Overleg Zeemacht in Nederland; toestemming voor officieren, onderoffi cieren en oudere korporaals 0111 op Rijks kosten hun gezin naar Indië mede te ten; woningtoelage in N.-Itegemoetko-, ming bij aanschaffing uniformen bij be vordering; verschaffen van goede en goed- koope woningen aan gehuwden 0.0. en korp. en aan Inl. 0.0. en korp. en'schep.; bevorderen door subsidies, van den bouw van 2 militaire tehuizen te Soerabaia. Spr. komt vervolgens totde geest van het Europeesche Marine-personeel be neden den rang van officier in den dage- lijkschen dienst alsmede over invloeden van binnen en buiten. Erkend moet worden, dat, ondanks de vele duistere invloeden, waarover straks, met het Europeesche personeel in nor male tijden goed te werken valt, waar onder ook de oorlogsjaren moeten wor den gerekend. Spr. licht een en ander toe met voorbeelden uit eigen ervaring. Helaas bleek in de sombere November- maand 1918, de maand van Troelstra's vermaarde vergissing, dat het overgroote deel van personeel, zelfs ook de onder officieren voor een deel, onbetrouwbaar waren. De, bij de Marine, nog uit den zeiltijd dateerende spreuk „de geest van de long- room Aveerklinkt in het tusschendek", is nog altijd waar. En waar „de geest van de longroom" (het officiersverblijf) de wis- sehverking ondervindt van dien van den commandant, die alle touwtjes in handen behoort te hebben, daar is het wel niet voor tegenspraak vatbaar, hoeveel van deze hoogste leiding aan boord en in de kazerne ten goede kan en moet uitgaan. De beste geest vindt men dan ook daar, waar commandant en officieren geruimen tijd tezamen blijven, waar een krachtige persoonlijkheid het heft in handen heeft, waar een stipte dienstvervulling, ook tot in de kleinste zaken wordt vereischt, maar waar ook de overtuiging heerscht, dat commandant en officieren voor het volk gevoelen. Verslapping in den dienst doodt alle energie en dienstijveren kweekt slechts kankeraars in plaats van karakters. Dit neemt niet weg, dat invloeden van buiten de geesten kunnen vergiftigen, en dat de opgewekte waandenkbeelden in bepaalde gevallen de schepelingen de baas kunnen worden, die te weinig karakter bezitten, om hunne militaire plichten onder alle omstandigheden na te komen. Toch moet aan een voornaam punt al gemeen veel groot3r aandacht worden gewijd, en wel aan het contact van qom- mandant en offiicieren met hun onder geschikten en aan de militaire paedago- giek, waaraan spr. uitgebreide beschou wingen wijdt. Daarna behandelde spr. „De Marine bonden van Europeesche Onderofficieren en manschappen en het Algemeen Mari ne Weekblad. Bij de oprichting dier eerste bonden was de materieële toestand slecht. Ge leidelijk kAvam daarin groote verbetering zooals spr. reede heeft aangetoond. De bonden werden officiëel erkend en aan boord toegelaten. Het is ontegenzegge lijk een feit, dat het optreden der bon den en Vereenigingen, voor zoover zij ordelijk en opbouwend hunne belangen bij het Marinebestuur voordroegen, be langrijke resultaten boekte.. Ook op het gebied der drankbestrijdingen. Toch bleef steeds bij die bonden, welke S.D.- leiders hadden, deze richting om den hoek gluren. Zeer leerrijk en naar spr. overtuiging obsoluut juist zijn de 4 be kende artikelen van dep. Ad. Ond. Offi. der Marine, Beversluis, oud-voorzitter van dén Bond van M. O. O. O. in „De TELEGRAAF" van 14, 15 en 22 Febr. Spr. moge daarnaar verwijzen. De confessioneele Bonden en de „Ver- eeniging van Technici" hebben steeds den loyalen weg beAvandeld en verdienen niets dan lof. Ook vroeger de Bond van Marineonderofficieren, vóór deze Bond te zéér den S.-D. kant uitging. Spr. be handelt daarna de instelling van het Georganiseerd Overleg. In 1929 kwamen de magere jaren. Nederlandsch-lndië zag in luttele jaren zyn Staatsinkomsten van 500 tot 250 mil joen terugloopen, welke inkomsten thans onvoldoende zijn om de uitgaven van over de 300 miljoen te dekken. Hoe lang de depressie zal durenof wij een nog lager levenspeil over de geheele linie terug moeten, ligt in het geheim der toekomst opgesloten. Ieder staatsdienaar, die nog een behoorlijk betaalde betrek king vervult met vooruitzicht, geborgen te zijn ook voor zijn verder leven, en speciaal ook de v rij willig: dienende mili tair, moet beseffen, dat deze salariskor ting moest worden toegepast en man moedig gedragen. Men gaat toch niet zelf zijn kip, die de gouden eieren legt, moed willig slachten Gevolg der magere jaren is geweest, dat de korting van 10 °/0 op 1 Jan. '32, gevolgd is voor alle Indische Staats dienaren door eene nieuwe korting per| 1 Jan. 1933, van nog eens 7 °/0, behalve i voorde Europeesche militairender Marine op wier inkomsten slechts 4°,0 wordt j gekort. (Officieren met meer dan 10diensf- jaren ook 7 °'0). Onder de inwerking van deze laatste soldij-korting zijn de gemoederen van Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma De nieuwe koers bij Defensie in zake de militaire en revolutionaire organisaties De candidaten der R.K. Staats partij voor de Kamerverkiezingen. De sterke achteruitgang in den vischhandel te IJmuiden in 1932. Op en Om het Binnenhof (Parle mentaire weekkroniek) Weer een smokkelaar doodge schoten. Bij Baarle Nassau. Algemeene staking op de Zweed- sche koopvaardijvloot De zaak-Sneevliet. Het request inzake de invrijheidstelling tegen borgstelling behandeld Militair vliegtuig bij Venlo neer gestort. Drie gewonden De actie tegen de warenhuizen en Joodsche zaken in Duitschland Bij een scheepsongeluk in de na bijheid van Hongkong zijn 50 menschen verdronken Een Chineesch vrachtschip ver ongelukt. Honderd menschen ver dronken De storing van de 1875 M. golf is opgeheven De houtopslagplaatsen bij Ar- changel in brand? Dertig arbei ders geëxecuteerd? Voorstellen inzake radio-distribu tie. Dinsdag a.s. hierover ge meenteraad Overneming van een deel van de taak der marine door de land macht De luchtschipverbinding met Ne derlandsch-lndië. Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten i pag. 1. I W l - I 2 - 6 6 6 10 6 M nemen, op zekere voonvaarden; gehuw- een groot deel van het Europeesche- marinepersoneel verhit geworden, mede door verkeerde leiding van de CAMBO- bonden. Het gif van jarenlange eenzijdige voorlichting van zekere zijde, heeft zijn doodelijke werking, zjj moge dan niet gewild zijn door de leiding, helaas ge daan, tot onnoemelijke schade van hen, die daar nu de dupe van zijn geworden en tot schade en schande van de Marine. Conclusies: Hoogst ernstige en diepbeschamende gebeurtenissen, zooals nooit te voren vertoond, hebben zich in het officiers korps en in de korpsen van onderoffi cieren en manschappen, alsmede bij de inlandsche schepelingen, in Ned.-Indië voorgedaan. Naast operatief ingrijpen, om de aan den dag getreden kankergezwellen, die aan de marine knagen, voor altijd uit te snijden, naast bestraffing der schuldigen volgens de Wet, die geen onderscheid kent van rang of stand, en verzwarende of verzachtende omstandigheden in acht neemt, zullen min of meer ingrijpende maatregelen van organisatorischen aard noodig zyn, om de marine voor herhaling van zulke gebeurtenissen te behoeden en het personeel daartegen te beschermen. Onder deze maatregelen van organisa torischen aard meent spr. te mogen aan bevelen le. Op bezielende wijze moeten de Com mandanten, deels perseonlijk, deels met behulp van hunne officieren, de opvoeding van hunne ondergeschikten tot ware militairen, ook naar den geest en niet alleen naar de uniform, ter hand nemen, waarbij gebroken moet AA'orden met de oude, ondeugdelijke methoden. Ook nog op andere wijzen moet het contact tusschen Officieren en hunne ondergeschikten innerlijk worden versterkt 2e. Het onderwijs in de militaire paeda- gogiek aan het Kon. Inst. v. d. Marine te Willemsoord moet op deugdelijker leest dan tot nu toe tot uiting is ge komen, worden geschoeid. De toe komstige officieren moeten beter door drongen worden van de militaire plich ten, die bij moelijke gevallen op hen rusten, zelfs voor die gevallen, die op het eerste oog onmogelijk schijnen. 2e. Zij moeten in staat zijn, juiste en begrijpelijke lessen te geven over Militair vStraf- en Tuchtrecht aan hunne ondergeschkten. Deze lessen moeten niet aan onderofficieren wor den overgelaten. Zij moeten de Ma- leische taal behoorlijk kunnen spre ken 3e. De invloed van exireuiiotiaclie, tegen het wezen van den militairen dienst gerichte denkbeelden moet met alle middelen worden gekeerd. 4e. De Marine mag niet misbruikt wor den om een levensbestaan te ver schaffen aan vrqwillig dienenden, wier opvattingen in feite onvereenig- baar zijn met het wezen van de krijgs macht. Voor sociaal-democratische en communistische voelende geesten is bij de Marine niet langer plaats. 5e. Naast een schriftelijke verklaring bij indiensttreding van gehoorzaamheid aan de Krijgstucht etc., moet voortaan deze verklaring, alsook bij reëngage- ment, worden bevestigd door een plechtigen eed van „TrouAV aan de Koningin, Gehoorzaamheid aan do Wetten enOnderwerping aandeKrijgs- tucht." Dit lantete bes'ond tot nu toe niet 6e. Belangen vereenigingen, doch opnieu- Aven leest geschoeid,zekerheid gevende van loyaliteit, zullen dienen te blijven voortbestaan. Niet langer dus „Bon den" of „Vakvereenigingen". (Voet bal en dergelijke bonden natuurlijk uitgezonderd). Zulks teneinde het per-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5