IS ALTIJD GOEDKOOPER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BustenSandsch overzicht. 30 cis. per 61ste JAARGANG Angstwekkende toestand in Europa. - De Fransch- Engelsche ministerbespreking is zonder resultaat ge bleven. - De strijd in China. OOK VOOR OAMES-CONFECTIE 1 ENKELE CENTEN OPENEN DE DEIM VOOR DE GEGARANDEERDE „BLUE BAND KWALITEIT" Blue Band is iets dusrder, dan andere, goedkoope soorten. Maür als Ge over dit kleine prijsverschil heen stapt weet U wat U eet: de beste kwaliteit die in Holland te krijgen is! Een proclamatie van Hitier tot SA. en S.S. De spanning in Oostenrijk. F E UILL ETO N No. 7248. EERSTE BLAD DINSDAG 14 EVSAART 1933 COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.05; binnen land f 2.—NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v'h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16060. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) vao 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Be toestand in Europa neemt een steeds dreigender vorm aan. Het is niet moge- jjjjk meer de dingen te camoufleer en om dat de dreiging van alle kanten komt. On der het hoofd „stormseinen" schreef de „Nw. Rott. Crt." in het Zaterdagavond- nummer een overzicht, waaraan wij het volgende oivtleenen: Te Parijs worden stormseinen ge- heschen. Inderdaad is daar reden toe. Eu ropa begint langzamerhand een wild ta fereel op te leveren. Men zou op dit oogen- blik zelfs kunnen beweren dat interna tionaal beschouwd, de revolutie in Duitschland nog tot de geruststellende verschijnselen moet worden gerekend. Immers Hitier heeft nu de handen zoo vol met het binnenland, en zoo weinig zeker kan hij ervan zijn, indien hij een conflict uitlokt, het heele Duitsche volk om zich heen te verzamelen, dat zijn voorzichtig heid tegenover de buitenwereld ten volle verklaarbaar is. Hij schijnt verstandig ge noeg om te beseffen dat hij zich, met een zeer onvoldoende militaire uitrusting, zonder kans op steun van de Russische ex-bondgenooten, en met een volk in diep ste tweedracht, niet wagen kan aan inter nationale avonturen. De vraag is slechts in hoever hij de dingen in de hand heeft, zegt het blad. Er zijn twee punten die in het bizonder gevaar kunnen opleveren. Het eerste willen wij wijzen op het ge val van de Westerplatte te Dantzig. De Polen beweren dat het samenloopen van nationaal-socialistische strijdkrachten te Dantzig hun vrees inboezemt voor een aanslag op hun munitiedepot op dat be ruchte punt in de haven van Dantzig. Daarom hebben zij maatregelen genomen waartoe zij, volgens de verdragen, het recht niet bezitten. Zij hebben leering ge trokken uit het lot van China, en willen blijkbaar niet afwachten tot de Volken bond zonder er iets aan te kunnen ver anderen constateert, dat zij verongelijkt ''Ernstiger zorgen moet op het oogenblik het andere punt waarop wij doelden, n.1. de gang van zaken in Oostenrijk, ons in boezemen. De regeering heeft daar de dictatuur ingevoerd en heeft de grond wettelijke rechten beknot, ten deele om dat dit haar reeds lang aanlokte, maar vooral ook uit vrees voor een nationaal- socialistische overstrooming uit Duitsch land. Het natiouaal-socialisme heeft vele aanhangers in Oostenrijk, hoe vele weet men niet, daar de resultaten der laatste verkiezingen daarvoor niet meer als maatstaf kunnen dienen. Verder is moei lijk uit te maken waar in de burgerwach ten de grens tusschen nationaal-socialist en niet-nazi getrokken moet worden. Ook kan men gerust aannemen, dat de natio naal-socialistische psychose, die zich van het Duitsche volk heeft meester gemaakt, de gemoedsgesteldheid van het emotionee- le en innerlijk uiterst onzekere Oosten- rijksche publiek niet onverlet heeft ge- laten. a O O O over de kousen r\icS3€gt U f m i der kinderen; Koopt ze bij JAAP SNOR (en de kijk is er af, hij breit ze zelf BEST), ie klas reparatie-inrichting voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). De regeering heeft haar positie echter moeilijk gemaakt door zich tegelijkertijd tegen de oppositie van rechts en van links te richten. Zoo heeft zij socialisten en nazi's op het oogenblik tegen zich te hoop gedreven. De toestand is daardoor gevaarlijk gespannen geraakt. Er is geen geringe kans, dat de Oosten- rijksche nazi's in deze critieke situatie actieve hulp uit Duitschland krijgen. Geld en propagandisten moesten reeds te eenen zijn aangekomen. Een inmen ging van de Duitsche nazi's in de Oos- tenrijksehe aangelegenheden zou echter in Frankrijk, Polen en de Kleine Entente een reactie wekken waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Alle oogen zijn nu op dien ongelukki- gen staat gericht, niet minder zelfs dan op Duitschland. Want van den gang van zaken in Oostenrijk hangt op het oogen blik in Europa heel veel af. Intusschen zal er nu wel niet veel anders overblijven dan een eind te maken aan de ontwapeningsconferentie. Daar kan niets goeds meer uit voortkomen. Slechts als men erin is geslaagd op het uiterste een wereldcatastrofe te verhinderen zal er, in de ontspanning die daarop moet volgen, weer met kans op succes over Ontwapening kunnen worden gepraat. Nu de heeel wereld vol is van volken in amok of in nationalistische, geestelijke ontred dering doet men beter daarover niet ver der meer te onderhandelen. Vroeger hebben wij, zooals vele ande ren, gezegd: wij denken liever niet aan den toestand, die ontstaan zou als de ont wapeningsconferentie mislukte. Nu staan wij voor een andere conclusie. De toe stand die wij als gevolg van een misluk king vreesden, is te voren reeds inge treden, en is de laatste oorzaak gewor den van de mislukking. De FransehEngelsche ministerbe sprekingen zonder resultaat gebleven. We zijn tegenwoodig niet meer verbaasd over mislukte conferenties en bespre kingen. Het is meer verbazingwekkend geworden als er iets wordt bereikt., dan dat een mislukking moet worden geboekt. Waar het onderling vertrouwen ont breekt en er wantrouwen voor in de plaats is gekomen, daar is geen overeen stemming mogelijk. Nu weer wordt de mislukking gemeld van de Franseh— Engelselie ministerbespreking, die te Pa rijs is gehouden. Vaz Dias meldt daar over uit Parijs o.m.: Zooals was aangekondigd zijn de beide Engelsche ministers en de Fransehe mi nister van buitenlandsehe zaken gister avond uit Parijs naar Genève vertrok ken. De indruk dat de besprekingen slechts negatieve resultaten hebben op geleverd, wordt bevestigd door de teleur stelling, die in de ochtendbladen tot uiting komt. In de Echo de Paris schrijft Pertinax openlijk, dat het eenige resultaat is, dat j geen vijfmogendheden conferentie zal gelegenheid zal hebben Polen en de Kleine Entente te verraden Dit resultaat is negatief. De Engelsche en Eransche ministers schijnen de inlijving der na tionaal-socialistische troepenformaties bi] de rijkspolitie te beschouwen als een directe schending van het verdrag van Versailles, waartegen een protest gewet tigd is. Maar wie kon zich maar de ge ringste illusie over de practische waarde van dit protest maken? De tijd voor zulke stappen, die niet berusten op een vastbe raden politiek, is voorbij. Het antwoord van MacDonald op de vraag, wat Enge land tegenover de Duitsche weder-bewa- pening zou doen, was noch direct, noch duidelijk. Aangezien men geen lijn van gemeenschappelijk verzet heeft vastge steld, zullen de Fransehe en Engelsche delegaties te Genève niets van practische waarde kunnen ondernemen. MacDonald heeft geen bepaald program. Hij wil ter plaatse de mininiumeischen van Duisch- land en Italië onderzoeken en daarnaar handelen. De strijd in China. Met den toestand in China zijn de lezers op de hoogte geble ven door de verschillende berichten, die we daarover geregeld opnemen en waar uit gebleken is, da de strijd met verbit- tering gevoerd is. Volgens de laatste berichten zijn de verbindingen met Koepeikow nog steeds in Chineesche handen. Het Japansche offensief zou tot staan zijn gebracht. Verbitterden strijd voeren de troepen op 20 K.M. afstand van Koe Pei Kow, waar de Japansche troepen met groote verilezen zouden zijn afgeslagen. In de bladen wordt melding gemaakt van de voorbe reidselen tot een tegenoffensief in de richting van de stad Jehol. De minister van buitenlandsehe zaken heeft verklaard, dat de toestand bij Koe Pei Kow dreigend genoemd moet worden. In militaire kringen wordt gesproken over een aanval door de Japansche troepen op Sjangakoen met het doel Koe Pei Kow van achter te kunnen attaqueeren. Een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsehe zaken deelde mede, dat alvorens zou worden overgegaan tot den aanval op Koe Pei Kow over Noord- China heen de Japansche regeering zou trachten den Chineeschen autoriteiten voor te stellen de troepen te evacueeren, opdat militaire operaties in Noord-China voorkomen zullen kunnen worden. De Ja pansche vertegenwoordiger te Peking is belast met het openen der besprekingen in dezen. De Japansche autoriteiten eisehen wederom het vormen van een neu trale zone langs den Grooten Muur. pondspakje ME SA» worden gehouden "en dat Frankrijk geenj versch gekarnd met 25 o/0 allerfijnste roomboter onder rijkscontrole Rijkskiuiaeiier Hitler heeft de volgen de proclamatie uitgevaardigd: Partijgenooten, S.A.- en S.S.-mannen! Een ontzaglijke omwentèling heeft zich in Duitschland voltrokken. Zij is het re sultaat van zeer zwaren strijd, van taaie volharding, doch ook van zeer hooge discipline. Gewetenlooze sujetten, hoofd zakelijk communisten, trachten de partij door op zichzelf staande daden te com- promitteeren, door op te treden op een wijze, welke in geen verband staat met het groote werk der nationale verheffing, maar ten hoogte de prestaties van onze beweging zou kunnen bezwaren en ver minderen. In het bijzonder wordt ge tracht door het lastig vallen van buiten landers en auto's met buitenlandsehe vlag gen de partij, en Duitschland in conflict te brengen met het buitenland. S.A.- en S.S.-mannen! Gij moet dergelijke creatu ren direct zelf opsporen en ter verant woording roepen. Gij moet ze verder on verwijld overgeven aan de politie, om het even wie het zijn. Met den dag van he den heeft in geheel Duitschland de natio nale regeering de uitvoerende macht in handen. Daarmee zal de nationale ver heffing van boven geleid volgens een bepaald plan, kunnen worden voltrokken. Slechts daar, waar aan deze insructies tegenstand mocht worden geboden, of waar achterbaks als vroeger aanvallen op individueele mannen of marcheerende colonnes plaats hebbben, moet deze tegen stand direct en afdoende worden gebro ken. Het lastig vallen van individueele personen, het hinderen van auto's of het verstoren van het zakenleven moet prin cipieel worden nagelaten. Gij, kamera den, moet er voor zorgen, dat in de ge schiedenis de nationale revolutie van 1933 niet kan worden vergeleken met die der Spartaciërs van 1918. Overigens, laat u geen econde afbrengen van onze leus: vernietiging van hel marxisme! DE RIJKSDAG TEGEN DINSDAG 21 MAART BIJEENGEROEPEN. Rtjksdagvoorzitter Goering heeft op grond van de artikelen 23 en 27 van de rijksgrondwet den nieuwgekozen Rijks dag thans officieel bijeengeroepen op Dinsdag 21 Maart, 's middags 5 uur. Deze bijeenkomst wordt in de Kroll-Opera ge houden. Incident tengevolge van een plakkaat. Te Innsbruck hadden sociaal-democra ten een plakkaat aangeplakt, waarin de Duitsche ryksregeering werd voorgesteld als de brandstichtster van het Rijksdag- gebouw. De leiding van het district der Oostenrijksche nat ionaal-socia 1 i st isch e party protesteeerde hiertegen bij de lands- regeering, die zich echter onbevoegd ver klaarde het plakkaat te verwijderen. De nationaal-socialisten wendden zich toen tot het Duitsche consulaat, dat eveneens hij de landsregeering protesteerde en verwij dering van het plakkaat eischte. De lands regeering gaf toen de politie opdracht het plakkaat te verwijderen. Hierbij kwam het op tal van plaatsen in de stad tot hotsingen tusschen nationaal-socialisten en sociaal democratische leden van den Schutzbund, die de plakkaten beschermden. Een natio naal-socialist werd ernstig gewond. Geruchten over Otto van Habsburg. Te Weenen loopen geruchten dat prins Otto van Habsburg aan de Oostenrüksch- Zwitsersche grens zou zijn aangekomen en dat een staatsgreep van de Habsburgers voor de deur staat. De staatspolitie zou een onderzoek instellen. Het dhr. sociale Welt- blatt spreekt deze geruchten categorisch tegen. DE STRIJD TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVIË. In de Gran Chaco. j Officieel wordt, naar V.D. uit Assuncion meldt, medegedeeld, dat de troepen van Paraguay de Boliviaansche strijdkrach ten in verschillende sectoren van Nana- 1 wa groote verliezen hebben toegebracht. HINA EN JAPAN. Het Japansche hoofdkwartier naar Tsjangstjoen. Het Japansche hoofdkwartier in j Mantsjoerije is thans van Tsjinsjau naar j Tsjangtsjoen overgebracht daar de auto riteiten van oordeel zyn, dat de toestand in Jehol thans op bebvredigende wijze is geconsolideerd. De Japanners beweren, dat zij thans het terrein langs den geheelen Grooten jMuur in hun bezit hebben. De Chineesche legermacht van 50.000 man, die bij de Mongoolsche grens van het hoofdleger was afgescheiden door vooruitgeschoven Japansche posten, is opgebroken en heeft volgens te Moek- den ontvangen berichten van de Japan sche legerbevelhebbers toestemming ge kregen weder in China terug te komen. Een kleine doch sterke legermacht on der generaal Soen Tien Yoeng blijft evenwel te Koeo Tsjia Toen. door MARTIN JOHNSON. HOOFDSTUK VI. H«e de Pygmeeën leven. Onae dwergvrienden hebben ons wel heel vlug verlaten, en toch zijn ze zeker de moeite waard, om ons nog eens uit- YOerig met hen bezig te houden, nadat Osa en ik in staat waren geweest, ze zoo Van nabij te bekijken. Utopia zou men hun boschland kunnen ïioemen, waarin een kinderlijk gelukkig volkje een zorgenvrij bestaan heeft. Hun leven is een eindelooze vacantie. Laag heid of babbelzucht zijn hun onbekend. Pygmeeën zijn zoo onbedorven, als de natuur zelve. Hun kleeding bestaat uit vierkant stuk boomschors, dat ze tus- jen de beenen door om de lendenen be vestigen, en dat zoo ongeveer gedragen wordt als een kinderluier. Het is afkom stig van de binnenste schors van een boom, het is purper van kleur en het wordt gedragen tot het in stukken valt. Nieuwe kleedingaankoopen zijn niet duur, en niet afhankeiyk van de mode. Pyg meeën dragen niet veel kralen en siera den, ze geven niet veel om pronk. Of ze ook baden of niet, weet ik niet. In ieder geval is het gedurende hun verblijf bij ons niet gebeurd. Het haar van dit dwergvolkje is dik en kroezig of gekruld. Sommigen maken er vreemde, opzienbarende haardrachten van. We vonden sommigen met lang en dik haar, maar bemerkten toen, dat ze pruiken van chimpanseehaar droegen. De meesten zyn goed gebouwd, en heb ben een lichtbruine huidkleur. Ze voeden zich, behalve met wilde spinazie, ook met honing. Hun spinazie koken ze in kleine aarden potten. Ook groene bananen wor den op dezelfde wijze klaargemaakt. Pyg meeën jagen veel, doch eten weinig vleesch. Ze zyn vrijwillige slaven van de groote inboorlingen, en vinden dat niet in het minst onaangenaam. Gewoonlijk heeft elke inboorling eenige Pygmeeën in zijn dienst, Wanneer het een echtpaar is, en er wordt hun een dochtertje ge boren, dan komen de ouders hun baas v rooi ijk vertellen, dat er een nieuw slaafje voor hem geboren is. De verhouding tus schen eigenaar en slaaf is een zeer goede en vertrouwelijke. De werkgever werkt ook weer voor zyn slaven en helpt hen in de bosschen de olifantenvallen plaatsen. Zulk een val is bijzonder doeltreffend. Men hangt een speer aan het einde van een groot blok hout en hangt dit boven den kuil. Als een dier in de nabijheid komt en in het touw, waaraan de balk hangt, verward, raakt, valt de speer naar beneden, en doodt den olifant. Wanneer een inboorling iets uit het boscli noodig heeft, hetzij honing of vleesch, geeft hy een bevel aan de Pyg meeën om dit voor hem te halen. Aan be taling wordt weinig gedaan, slechts een enkele maal wat bananen, zout of wape nen. Dat is alles. Hoewel de Pygmeeën steeds hun bos schen doorkruisen, kost hun dit weinig moeite. Ze kunnen op hun eenvoudige wijze in één dag hun dorp opbouwen. Bagage of kleeren houden die gelukki ge menschenkinderen er niet op na. Ze hebben slechts pijl en boog noodig, en hun vrouwen nemen wat aarden potten mee om in te koken. Die benijdenswaardige lieden betalen geen huur, belasting of ppcenten, en toch houdt ieder er een eigen woning op na. Hun huisjes bestaan uit een soort bam boestokken, die ze in den drassigen bodem slaan. Ze buigen de bovenste ge deelten tezamen en maken er een soort kooi van. Die kooi wordt dan met blade ren bedekt, terwyl ze een lage opening vrijlaten, om in en uit huis te kruipen. De bouwstijl van deze hutten doet denken aan een kleinen hooiberg. Ieder dorpje bestaat uit één familie, die door een soort van hoofd geregeerd wordt. Gewoonlijk is zoo'n hoofd een jon ge man, erfelijkheid speelt hierbij geen rol. De populairste man uit de groep mag de baas zyn en vaak leven vader en groot vader van zoo'n hoofd ook te midden van dezelfde groep. De Pygmeeën zyn monogaam (d.w.z. dat iedere man slechts één vrouw heeft). By- na elke vrouw heeft ieder jaar haar baby. Pygmeeën-zuigelingen zyn bij hun ge boorte maar iets kleiner dan gewone pas geboren kinderen, en groeien op normale wyze door tot aan hun zevende jaar. Een volwassen Pygmee weegt 60 a 70 pond. In het Ituri-woud zijn ongeveer vijftig duizend dwergbewoners. Ze zijn verlegen en bescheiden, ze hebben geen eigen taal en bedienen zich van een taaltje, dat ge deeltelijk uit Kilese, Kimbabu en Baira afkomstig is. Huu aardigste wijze van conversatie onder elkaar is het z.g. fluit- taaltje. Dit merkte ik het eerst op, toen Deelia en Salou ons door het bosch ge leidden. Zij waren op eenigen afstand van elkaar en floten elkander steeds toe. De eerste gaf een fluitsignaalje, de andere luisterde en gaf antwoord. Zoo heb ik ze ook wel uren bij elkaar zien zitten, terwyl ze elkaar zachtjes toefloten. Ik vermoed dat zij die primitieve tonen beter begrepen, dan het gesproken woord. Draadlooze telegrafieis óók een oude instelling in Pygmeeëniand. Dag en nacht hoort men de tom-toms slaan, diie hun codeboodscha p p en door het geboomte uitzenden. Terwyl wij er waren, hadden alle tom- toms druk werk, vermoedelijk moesten ze berichten verspreiden over onze aanwe zigheid. Behalve pijl en boog gebruikten de pyg meeën een kort mes en een soort van ijze ren sikkel, dien ze van de negers krijgen. De punten der pijlen zijn in gif gedom peld. De dieren wordien dadelijk gedood, daar het gif hun zenuwen vergiftigt, doch niet het vleesch. Vaak duurt zoo'n vergif tigingsproces wel vier en twintig uur vóór de dood intreedt. Het eenige huisdier dat het dwergvolk er op nahoudt is de pygmeeënhond. Dit dier is ongeveer zoo groot als een terrier en heeft een vuilgele kleur. Ze ziin nog verlegener dan hun meesters en voelden zich in ons kampement zeer ongelukkig. Ze durfden hun baa9 daar bijna niet te naderen uit angst voor ons blanken. Iedere hond draagt een hel, diie gemaakt is van een uitgehold stuk hout met een soort van klepper er in. Verder zijn ze goed gedres seerd als jachthonden. Als een pygmee door een bosdh reist, doet hii dat zoo stil en rustig als een schaduw, niemand weet waarheen hii gaat, of vanwaar hij komt. Ik geloof ook niet, dat pygmeeën emo tioneel zijn zooa.s volwassen inboorlingen. Hun liefde is kinderlijk zonder passie. Hun dagelyksdi leven is gezond en zuiver. In doen een menschenpaar tezamen leeft, is dit voor het geheele leven. Het familie leven bestaat uit pretmaken. Ouders spe len met hun kinderen als met poppen Ruzie maken kennnen ze niet. Ze doen graag wat men hun zegt, en ze kennen geen afgunst of jaloezie. Er bestaat hier voor ook geen reden, daar allen hetzelfde gelijkmatige leven leiden. Ook ydelheid kennen zij niet, niet op zichzelf en niet op hun kinderen. Pygmeeën weten van geen pronkzucht. Zij wenschen geen sieraden en versieren hun woningen evenmin. Hun wapens zyn ruw en leelijk, hun bogen slechts eenvou dige takken met een koord. Verschil tusschen oud. en jong bestaat niet, alles speelt en danst tezamen, ze schudden elkander de hand, doch kussen is niet bekend. Vrees is een groote factor in hun gevoelsleven. Deze uit zich door de neiging tot vluchten zoo gauw er iets bij zonders gebeurt. De eenige bezittingen, waaraan ze waarde hechten, zijn de meis jes van hun stam, waarvan ze vreezen hen tc verliezen. Bij het filmen, zagen we kinderen en volwassen vrouwen; jonge meisjes waren er niet, en toen ik daaromtrent inlichtin gen trachtte in te winnen, vertelden de negers mij (de pygmeeën bleven het ant woord schuldig), dat liet haast onmogelijk was, meisjes tusschen twaalf en twintig in het kamp te krijgen. Met moeite heb ben we er twee kunnen krijgen en deze waren erg lastig 0111 mee om te gaan. Ze wilden zich steeds versohuilen of ontsnap ten weer. Ik heb nooit een pygmee zien huilen, en ik geloof niet, dat ze gevoelig zijn voor smart. Hun opvatting van den dood kon ik niet te weten te komen, men kon mij ook niet zeggen wat ze met hun dooden deden. Pygmeeën hebben geen godsdienst, ge loof of bijgeloof. Ze kennen ook geen ritus of ceremonieën. Ze houden vergaderingen in de bosschen, maar deze feestelijkheden wordien niet van te voren aangekondigd. De godsdienstoefeningen der negers laten hen koud. Zendelingen hebben jarenlang pogingen gewaagd, doch ik heb nog nooit van een bekeerden pygmee gehoord; ook voor geld laten ze zich niet bokeeren, zoo als hun collega's de Negers dat wel eens doen. Het zijn eenvoudige zielen, die het he den met evenveel berusting aanvaarden als de toekomst. Wat betreft hun origine, tast men in het duister. Men denkt dat ze door verkeerd werken der inwendige klieren zoo klein gebleven ziin. Het is ook mogelijk, dat in den loop der eeuwen een volk, dat steeds de zon moet derven, zich niet normaal kan ontwikkelen. Zij houden niet van het zon licht, raken bezweet, en voelen zich onaan genaam door de warme stralen. Ook hun oogen zijn overgevoelig voor het sterke licht, daar ze groote pupillen hebben, ge wend aan de schemering van de bosschen. Rheumatiek komt vaak voor by dit dwergvolk. Hoe kan het anders? Hun hut ten staan op een drassigen bodem en zij slapen op den grond. Zij klaagden bij de opnamen over pijn in den rug, en toonden ons hun gezwollen handen. Gedurende ge heele geslachten schijnen ze daaraan ge leden te hebben. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1