HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 MAART 1933. prc>2?r&rïim& Uit de pers. Oost-lndië. De Defensiebegroting in de Eerste Kamer. Drie boerderijen afgebrand. Brand te Harlingen. Van links en rechts Te Piloskou gearresteerde Engelschen. AScoholvergiftiging. I Mei en 19 Aprri voor A.V.R.0. de m Be muiterij op „De Zeven Provinciën", HOOFDSTEMBUREAU TWEEDE KAMERVERKIEZING. RADIO EN DE VERKIEZINGEN. min. zendtijd. By Kon. besluit van 13 Maart is op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan: I). C'. A. de Zwart als plaatsvervangend De minister van Waterstaat heelt voor lid van het hoofdstembureau voor de ver- de politieke partijen, die reeds in de kiezing van de leden van de TweedeTWeede Kamer vertegenwoordigers heb- Kamer in kieskring X; I ben, een regeling gemaakt voor het ge- met dankbetuiging voor de als zoodanig bruik van den rad;0_0mroep voor ver- bewezen diensten en is benoemd tot kiezingspropaganda. P patS evanndgeern Vaart, wethouder der ge-Vóór 16 Maart moeten de partijen laten mcentê Den Helder. weten of Z,1 °P zendtIJd ref.ecteeren. j De gelegenheid tot het uitspreken van DE DIESEL-ELECTRISC'HE TRACTIE verkiezingsredevoeringen voor de micró- BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. foon wordt alleen gegeven tusschen 2/ j Maart en 25 April. De bestellingen voor de nieuwe Diesel-] in dat tijdvak zal het niet zijn toege- electrische treinen der Nederlandsche staan om Q andere wijze radio-uitzen- organiseeren. die politieke weg te nemen. Dat het nog erger is, datHet parket te Brugge hgeeft een on een Kamermeerderheid den eisch desderz0ek ingesteld. De V. was in 1885 te Arnhem geboren en heeft te Rotterdam gewoond. Per partij per twee loden 15 rechts niet heeft weten te stellen boven de belangen der politiek. Wat echter bovenal de aandacht trekt Deze belangrijke order blijft grootendeels in Nederland tengevolge van rechtstreek- sche samenwerking en overleg tusschen propaganda beoogen, Op Zondagen en op Algemeen Pro- Nederlandsche industrie en Nederland- grammadagen wordt evenmin vergunning sche Spoorwegen waarbij aan beide zy-verleend tot het houden vah verkiezings den offers zijn gebracht. DE ZAAK-SNEEVLIET. redevoeringen. Het ligt in de bedoeling, de partijen per twee leden van de Kamer één kwar- in het artikel van mr. Gomperts is, dat men voor de Indisch landmacht zeer on langs, n.1. bjj besluit van 15 Februari 1932 van den gouverneur-generaal, een einde aan een overeenkomstigen wantoe stand heeft gemaakt. Verdediging van verdachte militairen bij de Indische landmacht was tot dien datum in het geheel niet toegelaten. Sindsdien is verdediging van militairen van de landmacht door gekozen of toe gevoegde advocaten mogelijk. .Men vond den ouden toestand terecht onhoudbaar! De Indische marinemannen vallen ech ter onder het Hollandsche rechtssysteem. Aan de achterlijkheid er van vermag de Indische regeering niets te doen. Zoodat men thans in Incië de tweeslach tigheid kent: voor de landmacht een meer moderne, voor de zeemacht een zeer fos siele regeling van den juridischen bij stand. Zijn oordeel over rechtspraak der offi cieren geeft mr. Gomperts als volgt: „Alle factoren, die er voor pleiten, dat voeringen zijn de bepalingen van het Radio-Contröle-Reglement ten volle van De verdediger van den heer Sneevliet, Kamerleden oneven, dan wordt de zend mr. dr. Benno J. Stokvis, heeft naar aan-tijdberekening naar boven tot een even leiding van diens gevangenhouding gis-1 tal afgerond. teren een telegram aan den minister van a Q den inhoud der verkiezingsrede- iustitie gestuurd van den volgenden in- K - houd: Cliënt Sneevliet, lijstaanvoerder Ka- merverkiezingen revolutionair Socialis- toepassing tische Partij, is sedert 21 Februari gede tineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, verdacht van opruiing. Con form het requisitoir van den officier van justitie werd zijn gevangenhouding voor dertig dagen bevolen, het verzoek tot schorsing van deze gevangenhouding tegen cautie werd ofgewezen. Hierdoor is practische deelneming aan de voorbe reiding van de verkiezingen onmogelijk. Gezien de uitlating van den minister van tier zendtijd te verleenen. Is het getal |zejfS de ernstigste misdadigers uit de burgermaatschappij kunnen genieten van De Eerste Kamer heeft Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van Defensie voor 1933. Mevrouw Pothui s—S m i t (s.d.) wil wat zeggen overde mobilisatieslachtoffers. Zij erkent dat de Minister den toestand koloniën in de Kamer dat de regeeringiets verbeterd heeft, maar een princi- de loyale uitvoering der kieswet bevor-pjeele fout blijft, dat de uitkeeringen dert, en de regeering niet kan beoogen I geen recht zijn. i-: Voorts bepleit spr. de belangen der oud-gepensionneerden en bespreekt de dienstweigeringswet, waarmede somwijlen militairen niet bekend blijken te zijn. Spr. wijdt verder beschouwingen aan de bejegening van dienstweigeraars te Veenhuizen. Wijders maakt spr. opmerkingen over de maatregelen in verband met lucht bombardementen, en vraagt voorts of het waar is dat de firma Van Heyst, die met Vickers verbonden is, van de Regeering een speciale dankbetuiging heeft ont vangen, omdat de voor de »Zeven Pro vinciën* gebruikte bom zoo goed is ge bleken (beweging). Spr. vestigt de aandacht op den wapen- uitvoer door particulieren, en keurt af de straf aan marineschepelingen opge legd in verband met het feit dat hun vrouwen aan een demonstratie in Den Haag hebben deelgenomen. Spr.'s fractie zal tegen de begrooting stemmen. De heer De Savornin Lohmann (c.-h.) vindt o.a. het verloop der ont wapeningsconferentie beschamend. Spr. behandelt de internationale toestanden, den fortenbouw langs onze grens, en bestrijdt voorts de door mevr. Pothuis- Smit voorgestane gedachte van een veiligheidswacht. Wat moet die doen, als een vreemde troepenmacht verschijnt? Mevrouw Pothui sS m i t (s.-d.): Vreedzaam interneeren. De heer De Savornin Lohmann (c.-h.): En als zij zich niet laat inter neeren? Dat wij in 1914 buiten den oorlog zijn gebleven, hebben wij aan de mobili satie te danken. De heer Moltmaker (s.-d.)Meent u, dat dat aan ons leger te danken is? De Voorzitter hamert. De heer De Savornin Lohmann (c.-h.) antwoordt niet op interrupties, waarin met minachting over ons leger wordt gesproken. De heer de Zeeuw (s.-d.); De gene raal Snijders weet wel beter. De heer de Savornin Lohman (c.-h.) acht de reorganisatie, welke de minister tot stand wil brengen, geen verbetering. Spr. uit zijn voldoening, dat militaire ambtenaren niet langer sociaal-democraat mogen zijn. Tegen de militaire bonden worden zoodanigopgetreden.dat het spel, na een tijd van schijnbare braafheid niet opnieuw beginnen kan. Desnoods moet men er niet voor terugdeinzen, de bonden te ontbinden. De officieren van »De Zeven Provinciën mogen hun gerechte straf niet ontloopen. Jeugd mag niet als verontschuldiging gelden. Als deze minister de verkiezingen over leeft, zal spr. dit niet betreuren, want hij heeft waardeering voor zijn beleid inzake »De Zeven Provinciën*. Spr. ver trouwt, dat, zoo lang deze minister aan liet bewind is, niet verder in de verkeerde richting gegaan zal worden. De heer de Bruin (r.k.) bepleit o.a. de belangen van de laagst bezoldigde militairen der politietroepen. De begrooting van onderwijs aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisterennamid dag de begrooting voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. de verkiezingscampagne eener bepaalde partij ernstig te schaden, hetgeen het ge volg is cliënts gevangenhouding, gezien de omstandigheden dat de detentie de voorbereiding der verdediging ernstig belemmert, dringt ondergeteekende na mens zijn cliënt er op aan, dat uw excel lentie den officier van justitie te Amster dam gelast opheffing van het bevel tot voorloopige hechtenis te vorderen. NAAR ANTWERPEN ZONDER PASPOORT. Een speciale kaart voor het overschrijden van de Belgische grens. De A.N. W.B. Toeristenbond voor Neder land bericht ons er in te zijn geslaagd, zijn leden een nieuw en belangrijk gemak te kunnen verschaffen, doordat de Bond in de gelegenheid is gesteld, degenen, die geen paspoort of bewijs van Nederlander schap bezitten en die op Zondag 9 April a.s. den Voetbalwedstrijd België—Neder land te Antwerpen willen bijwonen, een kaart mede te geven, waarmede zij op 8 en 9 April ongehinderd de Belgische grens kunnen overschrijden. Gezien de groote belangstelling welke hier te lande voor dezen internationalen voetbalwedstrijd bestaat, is het te ver wachten, dat er van deze bijzondere ge legenheid, welke de A.N.W.B. kan aan bieden, een ruim gebruik zal worden gemaakt. Zooals gebruikelijk is, heeft de Bond tevens aan de Belgische autoriteiten ver docht, evenals vorige jaren, de grenskan- toren, waarlangs het auto- en motorver- keer naar Antwerpen zich in hoofdzaak beweegt, op de beide genoemde dagen langer geopend te houden en sterker te bezetten, tér vermijding van oponthoud. een behoorlijke verdediging tegenover het volledig toegeruste ambts- en machts apparaat van het gezag, eischen met nog te grooter kracht, dat de muiters in In- dië, die zich aan het militaire gezag heb ben vergrepen, en in zekeren zin een po litiek misdrijf hebben gepleegd, worden verdedigd door raadslieden, die hun volle vertrouwen hebben en die niet zelf, óf door hun collegialiteit direct of indirect partij in het geding zijn." Hij eindigt met de volgende conclusies: Gerechtigheid vraagt er ook niet naar, genheidswetgeving of niet. Gerechtigheidv raagt er ook niet naar, of de ministers soms gediend zouden zijn met een politiek succes van een Kamerlid of een partij. Het ware „Gezag" kan door voldoening aan een eisch van rechtvaar digheid nooit geschaad worden. De regeering en de Kamer hebben ver zuimd zich groot te toon en in een zaak, waarin een klein volk groot kan zijn. Het moge dan „nakaarten" zijn, maar de meening moet mii van het hart, dat re geering en Kamer dit spel slecht hebben gespeeld. BU Mferlo. Dinsdagnacht zijn onder Mierlo drie boerderijen in den asch gelegd. Omstreeks half drie brak brand uit in de boerderij van den landbouwer van Oyen te Luchen, gemeente Mierlo. De geheele inboedel, landbouwmateriaal. 2 koeien en één paard, werden een prooi van de vlammen. Het vuur sloeg over naar de boerderij van den landbouwer Verhoeven. Daar kon het vee worden gered en een gedeel te van het huis worden behouden. Vele landbouwwerktuigen werden evenwel door het vuur vernield. De brandweer wist de belendende perceelen te sparen. Beide landbouwers zijn slechts laag ver zekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. In het gehucht Brandevoort, eveneens onder de gemeente Mierlo, is voorts de boerderij van den landbouwer van Breu- gel in vlammen opgegaan. De brand breidde zich zoo snel uit, dat de bewoners moeite hadden zich in veiligheid te bren gen. Een groote partij hooi en stroo en een aantal landbouwwerktuigen zijn ver brand. Een paard bezweek ten gevolge van brandwonden. Een koe kon nog wor den gered. De brandweer uit Mierlo was in ver band met den brand te Luchen pas laat ter plaatse en kon slechts voor de na- blussching zorgdragen. V.^i de boerderij staan slechts nog enkele rfuren overeind. Een en ander was laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. De schade bedraagt 100.000. half jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De man had op den P°.j JesYe*|j '}L vrouw, van wie hy gescheiden leefde en op wie hij vertoornd was omdat-zy hem niet wilde toestaan de kinderen te zien, met een mes verschillende steken in rug en schouders toegebracht. 3500 VERDUISTERD. ):et boekhouding en Geknoei qultantles. De Amsterdainscl* Rechtbank veroor deelde een kantoorL>ediende wegens op lichting yalschheid in geschrifte en ge bruikmaking daarvan tot een jaar gevan genisstraf. De Officier van Justitie mr. 16 M a a r t. Wü hebben allemaal wel eens dapper gefoeterd op ce bureaucratie maar aan Minister Balbo, den Italiaan - schen minister van het Vliegwezen, komt ie eer toe, aan ce buraeucratie den nek slag te hebben gegeven door zijn simpele besluit een verbud voor laden uit te vaar digen. Jawel, laden; niet het werkwoord „laden" want taar hoef .je tegenwoordig geen verbod voor uit te vaardigen; Cr wordt nergens meer geladen, tenzjj gewe ren en revolvers maar het zelfstandig naamwoord. De ambtenaren van z'n depar tement mogen geen laden meer in hun bureaux hebben, want, zegt deze nien- schenkenner, dit brengt hen in de verllei- Reiling had zeven maanden geëischt. De veroordeelde was in dienst bij een ding om de papieren op te bergen en ver- kolenhandeaar te Hilversum, waar hy volgens te vergeren. ie onzer die dit zou belast was met de boekhouding en het betwisten, zou een onderzoek naar den in- innen van quitanties. In twaalf jaar heeft houd zijner eigen laden wi.len toestaan? hij, hij bekende dit, zich een bedrag van TW heb eens een niken vriend crew 3500 weten toe te eigenen, door het vervalschen van quitanties en manipu laties in de boeken. Buitenland. Wegens sabotage. Volgens een officieele Russische mede- deeling zijn te Moskou vier Engelsche employé's van de Metropolitan Vickers gearresteerd, die er ernstig van verdacht worden, actief te hebben deelgenomen aan sabotage in de zware industrie. De gearresteerden zijn voorloopig weer op vrije voeten gesteld; zij mogen Mos kou echter niet verlaten. Uit Moskou wordt geseind, dat nog twee Engelschen, die bij de Metropolitan Vickers werkzaam zijn, zijn gearresteerd. Alle zes worden er van beschuldigd, sa botage te hebben gepleegd, met het doel electrische centrales te vernielen en de electrische industrie te ondermijnen. Reuter seint nog uit Londen, dat de Metropolitan Vickers Eleotrica Company sinds tien jaar geregeld zaken met de Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur is Sowjetregeering gedaan heeft en dat de Binnenland. Nederlandsch matroos het slacht offer. Twee leden van de bemanning van het Antwerpsche Rijnschip Fraternité, schip per v. d. K. en de matroos W. d. V., beiden Nederlanders, die zich te Zee- brugge, waar het schip lag gemeerd, had den bedronken, zijn het slachtoffer ge worden van vergiftiging door het over matig gebruik van alcohol. De V. is over leden; v. d. K. kon, dank zij geneeskun dige hulp, in het leven worden gehouden. betrekkingen tusschen de maatschappij en de Russische regeering in alle opzich ten bevredigend zijn geweest. In de brand uitgebroken in de Lederwarenfa- briek van de Fa. Roorda Zoon, gelegen aan den Kanaalweg 250 in de gemeente Franekeradeel nabij Harlingen. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de Sowjet-unie is het de strikte stelregel den grooten voorraad licht brandbaar ma-1 van de maatschappij geweest, dat iedere teriaal, breidde zich snel over het geheele I employe zich uitsluitend met handels- en fabriekscomplex, dat vornamelijk uit i teehnisclie aangelegenheden mocht inia- hout is opgetrokken, uit. Toen de beide ten en niets te doen mocht hebben met motorspuiten van Harlingen en 'n motor- politieke en aanverwante,zaken. In af- spuit van Franeker arriveerden, stond wachting van het verdere onderzoek, is het grootste gedeelte van de fabriek de maatschaupy overtuigd, dat er een reeds in lichtelaaie. Het vuur dreigde vergissing in het spel is en dat er niet de over te slaan naar vier in de nabijheidminste grond is, om het optreden van de gelegen woningen. De bewoners hiervan I autoriteiten te Moskou te rechtvaardigen, brachten hun inboedels reeds in veilig- Ik heb eens een rijken vriend gehad, :'ie in zijn jongelingsjaren ten onrechte' was aangeslagen in de forensenbelasting en direct had ge reclameerd. Toen hy den middelbaren leeftijd was gepasseerd, gaf de notaris, die zijn testament in orde maakte, hem <ien raad eens te informeeren hoe het met die reclame stonde waarop hy als een goed en rechtschapen burger nog steeds geduldig het antwoord wachtte, want de eventueel vrijkomende contanten vertegenwoordigden voor de erfgenamen een niet te versmaden bedragje. En wat bleek? Het bezwaarschrift lag in de la te droomen tusschen een vergeelde ,Vie Pa- risóenne" en een vel boterhammenpapier. Minister Balbo heeft aan dergelijke toe standen een eind willen maken en geef hem ongelijk! De jonge frissche dictaturen bieden soms toch wel voordeelen. Zoo volg ik ook met ingehouden adem den onstuinügen en heldhaftigen opmarsch van het Duitsche nationaal-socialisme, dat alvast met één slag een eind heeft gemaakt aan de werkloosheid in de vlaggenin- dustrie. De vlag met de swastika volgens een hebraïcus is dit teeken niets anders dan de aleph, de eerste letter van het He- breeuwsche alphabet, maar dat zou ik in Duitsehland niet graag in een openbare vergadering zeggen wappert nu van tientallen parlementen en stadhuizen van het Duitsche rijk, van liberale, socialisti- heid. De brandweer slaagde er echter in het vuur tot de fabriek te beperken. Deze is grootendeels uitgebrand en een groote voorraad lederwaren en materiaal benevens een aantal machines zyn vèr- loren gegaan. Om half twaalf was de brandweer het vuur meester. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op bijna 100,000 geraamd. ZIJN VROUW MISHANDELD. Het Gerechtshof te Amsterdam beves- lange periode van haar zakenrelaties met|®^j® en oourantenbureaux, en s F - - daarmee is de nood van het Duitsche volk al voor een groot deel gelenigd. Maar de taak is nog niet volbracht, want nog zyn er vlaggen fabrikanten, die niet op volle kracht werken, Nog enkele dagen dus en Hitiers legioenen hyschen het Hakenkreuz op het Weensche raadhuis en op de Oos- tenryksche confectiepaleizen. Vandaar uit zal het de omringende landen veroveren de Duitsche fabrikant heeft ook vóór den oorlog alle markten veroverd de vlag zal wapoeren van de Aya Sophia, het Bul- gaarsche Sobranje, de Skoepsjtina en op het Praagsche Hrad. De Nazi's zullen haar over den Oceaan dragen, haar planten op het Ivapitool en op de New-Yorksche beurs, Zy zullen Wallstreet bezetten,, het beurs- bestuur tot aftreden dwingen en alle koer sen op 100 zetten. Dat zal het einde zijn van de wereldcrisis en daar is nu het wachten op. ERNSTIG ONGELUK IN EEN BIOSCOOP. Een-en-dertig dooden en zeventig gewonden. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat te Ahuscatlan in een bioscoop-theater een ernstig ongeluk heeft plaats gehad, waar door 31 bezoekers werden gedood en ze ventig gewond. Een leidingdraad van het hoogspanningnet brak namelijk door, kwam in aanraking met het metalen hek- De minister van waterstaat heeft aan de A.V.R.O. opgedragen om in plaats van de V.A.R.A. liet algemeene programma op 1 Mei te verzorgen. Deze regeling is ge maakt met het oog op de viering van den verjaardag van Prinses Juliana op 1 Mei, met het oog op den Zondag, waarop 30 April valt. De verjaardag van Prins Hendrik valt dit jaar op Woensdag. Met het oog hier op heeft de minister van waterstaat be paald, dat V.A.R.A. en A.V.R.0 den Dins dag en Woensdag zullen omruilen. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. De minister van Economische Zaken en Arbeid deelt mede, dat hy eerlang de be noeming van een directeur-generaal van den Landbouw hoopt te bevorderen, in het bijzonder ten dienste van crisismaat regelen. BOTER IN MARGARINE. De minister van Economische Zaken en Arbeid deelt mede, dat nu binnenkort de vraag onder de oogen zal moeten worden gezien of wel volstaan kan worden met handhaving van het tegenwoordige men-g- percentage van 25 voor natuurboter in margarine. DRINGENDE TELEGRAMMEN. Aanmerkelijke prijsverlaging. Naar wij vernemen worden niet ingang T&n 1 April a.s. de tarieven van alle drin gende telegrammen met 33'/. pet. verlaagd (De Tijd). NOODKREET UIT WEST-FRIESLAND. tigde een vonnis van de Rechtbank, j werk op de balustrade van het balkon en waarbij een 35-jarige diamantbewerker maakte kortsluiting. Twintig bezoekers, wegens zware mishandeling tot ander-die op de ijzeren balustrade leunden, wer den op slag gedood. Er ontsond een pa niek, waarin ieder trachtte naar den uit gang te dringen en vrouwen en kinderen onder den voet werden geloopen. De pa niek maakte nog twaalf slachtoffers, ter wijl in totaal een zeventigtal personen werd gewond. Verder zouden nog 18 men- schen vermist worden. 50 dooden. Bij den bioscoopbrand in Ahuscatlan zijn 50 personen om het leven gekomen, terwijl zeventig bezoekers ten deele ern stig zijn gewond. Een groot aantal der slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. VRIJDAG 17 MAART. Hilversum, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00AVRO, 4.00 VARA, 8.00 DE RECHTSBIJSTAND I>ER INDISCHE MUITERS. Afkeurt ad oordeel over de verwerping der motie-Albarda. In het Handelsblad van 12 dezer geeft VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Concert door Mac'a radiokwartet grammofoonpl. 11.10 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.40 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gram- Oogep (declamatie). mofoonpl. 12.00 „De Notenkrakers' 2.30 Joh. H. v. Doorn: Boeiende dingen uit 1 Grammofoonpl. het Onbekende Oosten. 1 2.00 Zenderverzorging. 2.330 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein- 2Grammofoonpl. ZATERDAG 18 MAART. Hilversum, 1875 m. VAR A-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de ^Continubedrijven: VARA-Kleinorkest Duchant. WERKLOOZENONLUSTEN IN TESCHENER SILEZIË. 5 dooden, tal van gewonden. In het Teschensche deel van Silezië is het Dinsdag tot ernstige werkloozen- relletjes gekomen. In twee plaatsen in de buurt van Saybusch werden eenige Jood- sche zaken geplunderd. De politie stond tegenover de excessen machteloos en o.l.v. D. Wins zang Bob Scholte 4.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 4.50 Voor de Kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot. 6.10 Grammofoonpl. 6.15 Orgelspel Joh. Jong. 6.40 Causerie over Sowjet-Rusland. 7.00 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.00 Causerie door Ds. G. v. Duyl. 8.30 Piano-recital door M. Dijk. 9.00 Causerie door Ds. J. J. Baass. 9.30 Vervolg Piano-recital. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Jaap Nieweg: Het stilleven. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en grammofoomnuziek. verzorgd door de Fri^rk9eTentebuStkken Van 50^est- een jurist van naam, mr. B P Gommirts" norvlk^ dorpen hebben gezamenlijk een uiting aan zyn verontwaardig noodkreet gericht tot den minister van j verwerping van die motie-Albarda. Econ. Zaken en Arbeid. Inkomsten zijn 1 De eisch voor goede rechtsbêdeeling er niet meer, de werkverschaffingsobjec- ™or welken verdachte ook vooropstel ten zijn uitgeput en verscheidene gemeen- "d: betoogt schrijver, dat het erg is ten kunnen hun wettelijken plicht tot 'ü1 Ce verdediging van de muiters' armenzorg niet langer voldoende na- j.,0011 ^voorzien, dat het erger komen. -s. (fat r.e regeering weigerde reeds voor 'het aanstaand massa-proces deze leemte Huizen, 396 m. Algemeen programma, NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatis. 8.159.30 Grammofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz m.m.v. J. v. Ginkel (klarinet). 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Huish. raadgevingen. -i w Duchant, VARA- en moeS(- een beroep doen op de grens- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, en Janny van r-v 1 r politie. De beambten maakten ten slotte en van de vuurwapenen gebruik. Vijf per sonen werden gedood, terwijl een groot aantal personen ernstig of licht werd ge wond. CANADEES! HE LUCIFERSFABRIEK IN VLAMMEN. 2.50 Causerie door J. v. Zadelhoff. 3.10 Grammofoonpl. 3.40 Radio-technische causerie door Ir. Kunst. 4.00 VARA-Balalaika-orkest o.l.v. Powarjef. 4.30 Inst. v. Arb. Gntw. 4.50 „De Flierefluiters", o.l.v. H. de Groot, m.m.v. A. de Booy. 5.40 Literaire causerie door A. M. de Jong. 6.00 Concert door „De Wielewaal", o.l.v. P. Tiggers. 6.30 Vioolrecital door A. Knorre. 7.00 S. de Wolf spreekt over Marx. 7.30 Herh. SOS-berichten. j 7.32 Grammofoonpl. 7.45 Orgelspel door J. Jong, m.m.v. Leo Fuld (zang) 8.15 Revue „De Bilt seint", van Meyer Hamel en Rido. 9.30 Toespraak door A. de Vries. 9.40 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 10.00 „De Dorpsbarbier". 10.15 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 11 00 Vaz Dias. IMS VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. Huizen, 296 m. j KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. T ,y- 1 11.30—12.00 Godsd. halfuurtje. 3.30 Concert I. Mulder-Belser (alt-mezzo), J. 12.15—1-45 Trio-concert. E. ittpen (fluit), H. Scholl (viool), B. 2.00 Voor de ieucd. Oberstein (cello) en G. Hengeveld (piano). 5.00 Botanisch halfuurjte. 5.30 Voor amateurfotografen. 6.00 Landbouwcauserie. 6.30 Tuinbouwpraatje door A. J. Herwig. 7-00 Literair halfuur. 7-45 Ncd. Chr. Persbureau. 8.00 De Amsterdamsche Orkestvereenigi. g o.l.v. Fr. v. Diepenbeek. 9.oo r. Cnossen: Amerika van vandaag, 9.30 Vervolg concert. ca. 10.00 Vaz Dias. j 10.30—11.30 GrammofooupL 2.30 Kinderuur. 4.00 Grammofoonpl. 4.30 Orkestconcert. 5.15 Causerie. 5.30 Vervolg concert. 5.50 Zangvoordracht. 6.00 Vervolg orkestconcert. 6.20 Lezing. 6.40 Vervolg concert. 7.10 en 7.45 Causerie. 8.0011.00 Schlagermuziek m.m.v. solisten. 8.35 en 11.00 Vaz Dias. 11.0512.00 Grammofoonmuziek. Vier jonge meisjes omgekomen, twintig worden vermist. Een fabriek van de Canada Mattch Com pany te Huil (Quebec), is door een brand totaal vernield. Vier jonge meisjes kwa men om het leven, vijftien werden ge wond., twintig worden vermist. EEN WINDHOOS IN DE GRENSGEBIEDEN VAN KENTUCKIE EN TENNESSEE. Twintig dooden. Over de grensgebeiden van de staten Kentuekie en Tennessee is een windhoos gegaan, welke in totaal aan 20 menschen het leven heeft gekost, terwijl honderden zijn gekwetst. Een later bericht spreekt van 23 dooden, voorts wordt de schade geraamd op ette lijke millioenen dollars. DE BRAND IN DÈN RIJKSDAG. niet de eenige V. d. Lubbo brandstichter? Naar V. D. uit Berlijn meldt, heeft het onderzoek in de zaak v. d. Lubbe aan het licht gebracht, dat v. d. Lubbe de daad niet op eigen initiatief heeft gepleegd In het belang van het onderzoek kunnen geen nadere mededeelinueu worden daan. ee- Vragen van hot Volksraadslid Thamrin. Aneta meldt uit Batavia: Het Volksraadslid Tharmin heeft by de regeering een schriftelijke vraag in gediend, waarin hy verzoekt mede te deelen, hoe aanstonds is uitgemaakt welke schepelingen van de Zeven Provinciën al of niet aan de muiterij hebben deel genomen; of door de gearresteerde schepelingen om toekenning „van eenig contantis verzocht en daarbij de be- bepalingen terzake, nl. art. 13, zijn toe gepast en of de regeering bereid is, in het belang van de onschuldige gezinsleden van de gearresteerde schepelingen-kost winners bij toepassing van de bepalingen clementie te betrachten, ook ten aanzien van de gezinsleden der gedoode militaire kostwinners. Voorts vraagt de heer Thamrin of het juist is, dat de geschorste commandant, eerste officier en divisie-chef in het genot blijven van hun volle inkomen, evenals de officieren en schepelingen, die, naar wordt aangenomen, niet aan de muiterij deelnamen. Verder, of het juist is, dat de van muiterij verdachte Éuropeesche en inlandsche schepelingen, die in af wachting van de resultaten var, het onder zoek en de berechting van hun strafzaak in arrest worden gehouden, geenerlei inkomen genieten, evenals de gearre steerde dienstweigeraars van de Java, de Evertsen enz. Buikziekte onder de militairen op Onrust. Aneta meldt uit Batavia Onder de zich op Onrust bevindende militairen zyn enkele gevallen van buik ziekte geconstateerd, welke thans nader door den dokter worden onderzcv.lit. Boshart, die geïsoleerd werd gehouden, is thans door de commissie verhoord. BURGERLIJKE AUTORITEITEN EN MARINE-COMMANDANTEN. Vastgesteld is een nieuwe regeling van de verhouding en de samenwerking tus schen burgerlijke autoriteiten en de com- ÏÏk3]116" van Hl Ms. oorlogsschepG'i. De bedoeling van het herzien van de be staande regeling is, om haar weder e£p de hoogte van den tyd te brengen. F*0 nieuwe regeling is niet meer uitsluitend beperkt tot de oorlogsschepen behooren- ae tot het eskader in Nederlandsch-In- aangezien ook schepen, niet behoo- rendtot eskader, voor reizen in den Archipel worden aangewezen en de com mandanten dezer schepen bij de hun op gedragen taak, byvoorbeeld onderzoek naar de gedragingen van buitenlandsche visschers, veelvuldig in aanraking zullen ih2üiiïrLme^ h°°fde11 van gewestelijk

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2