HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 MAART 1933. Gemengd Nieuws. Wiei ingen. Sport. Marineberichten. Stoomvaartberichten. Visschei ijbei ichten. Kijkjes uit mijn venster. Bijna 4000 docden bij de laatste aardbeving. Bij KONIJN, Tel. versch gebradenKalfs-Fricandeau De New. Yorksche beurs weer open. Havan van Nieuwedieu. Radiografisch Weerbericht.) Burgerlijke Stand van Pen Helder Zwemkunst ln den winter. Een gure, grijze winterdag aan zee. Aan den voet van den dijk is iemand bezig om zich te ontkleeden. Uit het Noord-Westen waait een stevige bries en een kolossaal front van wit-ge- kruinde golven rukt tegen het bolwerk van onze stad aan en breekt kapot op de gteenen. Alle menschen, die naar hem keken, gingen druk over hem praten en meenden dat hij een eind aan zichzelf wilde maken. Hü trok echter een zwembroek aan, wandelde langs het paalwerk en sprong nioedig te water. Het koude water beukte zijn lichaam, dat af en toe dieper scheen weg te zinken in de golven. Ginds, van den horizon, rolden de bre kers in schier duivelsch spel van donde rend machtig geweld en het was alsof de loeiende storm achter de steigerende gol ven aanzat en hier in de buurt den gena deslag wilde toebrengen aan den zwemmer, die een moedigen strijd streed. Zware wolken van grijzen damp zwiep ten over de grondzeeën als rook van afge brande huizen. De zwemmer voerde een vervaarlijken heksendans uit. Meeuwen scheerden door de lucht en schreeuwden als bemoeiden zij zich met het zonderlinge geval. Het publiek tuurde wanhopig en men huiverde. Tot hun verbazing zagen ze dat hii wegdook en ieder meende hem ver loren. Toen hii weer toonbaar boven kwam, blozende en glimlachend, keken de men schen grijnzend en opgefleurd. Iedereen zag met genoegen, dat hij er nog was. Maar toen hii aanstonds weer verdween in de gapende diepte, werd het een onver- dragelijke kwelling en alom ging een ge mompel, dat het nu toch afgeloopen was. Een bejaarde dame schold op dit buiten gewoon gebeuren en zy geloofde, dat hü gek was en dat zoo iemand opgesloten moest worden. Maar de zwemmer deed alsof hü in de stille zomerzee lag, het water beschenen werd door het zonnetje en hii het warme, transpireerende lichaam door een heerlijk bad wilde verkwikken en het hem moeite kostte om er weer uit te komen. Hij keek minachtend tegen de koude wilde golfdei- iring op en soms zag je alleen maar zijn hoofd' boven de grauwe, grootsche bewo genheid. Weer gaat hii naar beneden en het duurt een tijdje eer hii aan de oppervlakte terug komt. Hii is eeu liefhebber van duiken. oorts is een groote hoeveelheid ge- i eedschappen en voer een prooi van de yammen geworden. In het gebouw ston den vier electrische en 1 petroleumbroed- machine, welke verloren zy'n gegaan. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Men vermoedt, dat de petroleum- broecmachine in vlam is geraakt. Verze kering dekt de schade, die aanzienlijk is. EEN GOEDE VANGST. De recherche te 's Hertogenbosch heeft gisterenochtend vier kwartjesvinders aangehouden, die Woensdag j.l.'te 's Her togenbosch een buitenman honderd gul den hebben afgezet met kaartspelen. De mannen arriveerden juist per auto, toen zij gearresteerd werden. Het ziin de 43- jarige J. J. L„ de 50-jarige A. W. en de o5-.iarige G. L., allen uit Den Haag en de 41-jarige J. H. v. M. uit Rotterdam. B u 11 e n 1 a nd. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat bü de laatste aardbeving in Japan 3915 perso nen om het leven zy'n gekomen of ver mist worden. Voor het herstel der geteisterde ge bieden wordt een bedrag van 10 millioen yen ter beschikking gesteld. ARRESTATIE VAN BRITTEN TE MOSKOU. De Engeische gezant te Moskou heeft opdracht ontvangen, bij Litwinow met be slistheid aan te dringen op een duidelijke verklaring van de arrestatie der vier Britten te Moskou. DE BESCHERMING VAN ROOSEVELT Ook een telefoon-detective. De beschermingsmaatregelen voor pre sident Roosevelt zijn sedert den aanslag te Miami, waarby de burgemeester van Chicago, Cermak, het leven verloor, aan zienlijk verscherpt. Behalve het gebruikelijke legertje van detectives, dat Roosevelt, overal verge zelt, heeft de president thans ook een „telefoon-detective" gekregen. De detective Louise Hachmeister con troleert alle gesprekken van Roosevelt en de verbinding kan slechts met haar hulp Een specialiteit. Mooi moet het daar zün tot stand worden gebracht, op den bodem der zee. Later, toen hij ge-1 Met behulp van de telefoon-centrale kleed was en in zyn brievenbestellerspak is zij in staat terstond vast te stellen over een djik kuierde, vertelde hij er wat j waar de persoon, die de verbinding van. Hü liep met groote passen, want bui-vraagt, zich bevindt, ten kwam een dikke mist opzetten. Achter hem kwam het nieuwsgierige menschdom. BROOD VOOR 3 MAANDEN. Sommigen zagen met vereering, met ont-j j)e Tsjeehoslowaaksche regeering laat zetting tot hem op. Kennissen knikten thans 12 millioen brooden bakken, elk hem toe, informeerden in het voorbijgaan naar die temperatuur van het water. „Lekker net goed!" „Meent u dat echt?" „Och, het is zoo fijn. Ik zou me niet ge wegende 5 pond, welke gratis aan de werkloozen zullen worden uitgedeeld. Men hoopt dai de 900,000 werkloozen hiervan 3 maanden kunen eten, aange zien dit Tsjeehoslowaaksche boerenbrood lukkig voelen als ik er geen gebruik vanlangen tijd bewaard kan worden, zonder maalde. Dat hoort zoo by myn middag- oubakken te worden maal. Eerst eten en dan in zee". „U duikt graag?" „Ik houd van de diepte. Het is daar zoo interessant- En het loont ook de moeite. DUIZEND MAN OP EEN IJSSCHOTS. Tydens een hevigen storm zijn in de Kaspische Zee duizend Russische vis- Precies een groot aquarium met planten gej^g 0p een reusachtige ysschots afge- fn zee-anemonen en wier-guirlandes en 1 schaal- en schelpdieren en krabben en zee- et cn-pr". Hij praatte alsof we midden in het zo dreven. Het reddingswerk ging met groote moeilykheden gepaard en eerst nadat vliegtuigen uit Ashfëkan de mannen mcrseizoen leefden, wanneer de zwom- hadden opgespoord, konden schepen uit- kuns aan den öyk altyd belangstel iug varen, die de visschers aan boord namen, gen'et. Maar wü hebben toch maar kranige burgers, die 's morgens gaan schaatsen rijden en 's middags een zwembad nemen. Menschen, die de onschatbare waarde van EEN FANTASTISCH PLAN. Een toren van 700 m hoogte. De Excelsior publiceert een onderhoud het zwemmen ten volle beseffen. Ze met een ingenieur, die een plan heeft ont- zwemmen geregeld zomers èn in den worpen tot het bouwen van een 700 m baren winter wat een buitengewoonhoogen toren, die dus 400 m hooger zou hei'lzamen invloed uitoefent op de men-zy'n dan de Éiffeltoren. Hü zou dezen schelyke gezondheid. Intusschen deze toren willen bouwen ter gelegenheid van hygiënische sport trekt in de wispeltu-de tentoonstelling van 1937. Deze toren rige Februari-maand zeer de aandacht, j zou gebouwd moeten worden op een Het buitenwater behoeft voor hen geen'berg, misschien de Mont Valérien. De kunstmatige verwarming. Zy' laten zich kosten zouden 40 a 50 millioen frank be niet weerhouden al dryft het üs 00^ dragen. Op 500 m hoogte zou een plat- rond om in het woeligste element te kruipen. Al giert ook de winterstorm met zün koude ruwe vlagen over den ZeeJiik. Zód, dat de toeschouwers er van huiveren. Blnnealand. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. De 15-jarige A. Emans was Dinsdag avond omstreeks half tien voordeouder- lyke woning aan den Leenderweg 88 te Eindhoven op de treeplank van een vracht auto, bestuurd door v. E. uit Aalst, ge stapt om een eindje mee te rijden. Ter hoogte van het Heideveld sloeg plotseling )>et portier open met het gevolg, dat zy viel en voor het achterwiel terecht kwam. küj werd overreden en op slag gedood. Het lyk is voor onderzoek in beslah ge nomen. TWEE BOERDERIJEN Te Herveld bü Andelst zy'n Dinsdag nacht twee boerderijen afgebrand. De eerste behoorde aan de familie R. en de tweede aan de familie W. In het laatste pand zyn kinderen met moeite gered, verzekering dekt de schade. HOENDERPARK AFGEBRAND. Meer dan Ififiö kuikens in de vlammen omgekomen. Gistermiddag is brand ontstaan in de nokken van het hoenderpark „Betty", eigendom van den heer H. Boonstra aan den V ierhuisterweg onder Leeuwarden. De vrijwillige brandweer verleende assis tentie. De hulp van de Leeuwarder mo- rspuit werd ingeroepen. Onderweg ver loor deze een band, waardoor een voorbij ganger licht aan liet hoofd gewond werd. Door een en ander kwam de spint le hy den brand. Meer dan 1000 kuikens kwamen in de vlammen om. form komen, dat langs een spiraaïweg voro auto's bereikbaar zou zy'n. Een tweede platform op 600 m hoogte zou slechts bereikt kunen worden met behulp van liftinstallaties die op het eerste platform zouden beginnen. HOE HET EEN AMERIKAAN TE BERLIJN VERGING. De heer Dahlberg, die geen klacht indiende. De correspondent van de „Times" te Bevlün maakt melding van het volgende geval van molestatie van een Amerikaan te Berlijn. Het betrof den heer Dahlberg, een Amerikaansch schrijver van joodsche afkomst, die onlangs te Berlijn was aan gekomen om artikelen te schrijven voor „Scribner's Magazine". De heer Dahlberg liep Zaterdagavond half twaalf op de Kurfürstendamm, toen hij plotseling een klap in het gezicht kreeg, waarbij zyn bril op den grond rolde. Terwyl hy ver volgens een aantal slagen met een stok kreeg, zag hü dat zün aanvaller een man in nazi-uniform was. Hü schreeuwde luid, dat hü Amerikaan was, waarop een politie agent, die dit hoorde, tusschenbeidekwam, en hem om zün pas vroeg. Daarop ver klaarde de agent, dat de heer Dahlberg en zijn belager mee moesten gaan naai den politiepost. Op weg daarheen ging de man in het bruine hemd voort met het afranselen van zün slachtoffer; de agent deed er niets tegen. Op den politie post gekomen, gaf de nazi hem nog een paar klappen, waarop de politie-officier hem den stok afnam. Daarop kreeg de heer Dahlberg verlof naar huis te gaan. Den volgenden morgen kreeg hij bezoek van een politie-officier, die hem verzocht de zaak geheim te willen houden. En een dag later kwamen de vrouw en de doch ter van den nat. socialist bü hem en smeekten hem geen klacht in te dienen, daar zün aanvaller, die 'sZaterdags zeer beschonken was geweest, anders zyn baantje als... slagersknecht zou verlie zen. Na overleg gepleegd te hebben met de Amerikaansche autoriteiten zag de heer Dahlberg van het indienen van een 1 klacht af. NOG TWEE SLACHTOFFERS VAN NEUXKIRCHEN. Twee menschen, die bij de ontploffing te Neunkirchen op 10 Februari gewond waren, zün gister in het ziekenhuis over leden. Het aantal dooden bedraagt hier door 68. OUD ROMEINSCH BAD BIJ MAINZ ONTDEKT. Bü uitgravingswerk aan een tunnel by Mainz is een belangrijke vondst gedaan. Op ongeveer 2 m onder den grond ont dekte men een goed bewaard gebleven Romeinsch bad. Deze vondst is een der zeldzaamste en belangrijkste archeologi sche vondsten van de laatste jaren. HET ONGELUK IN DE BIOSCOOP TE AHUSCATLAN. Elders in dit blad hebben wij melding gemaakt van een brand in een bioscoop te Ahuscatlan in Mexico. Het blijkt thans achteraf, dat er in het geheel geen brand is geweest. Een z.g. grappenmaker had geroepen dat er brand was en toen was een paniek ontstaan met het bekende noodlottige gevolg. Vertrouwen in de Amerikaan sche valuta. Dinsdag werd definitief te New-York bekend gemaakt, dat de handel op de New-Yorksche effectenbeurs gisteren, Woensdag, zou worden hervat. Het aantal banken, dat heropend is, neemt geleidelijk toe. In den loop van den namiddag was het gestegen tot bijna tweeduizend. Voor ongezonde banken worden thans curatoren benoemd en het staatscrediet zal ook niet langer gelden om zwakke leden onverschillig of het nationale of staatsbanken zijn te helpen. Op 3 Maart werden de banken gesloten en bedroeg de biljettencirculatie in totaal 7.500 mill. dollar. Het vaste koersverloop van den dollar van gisteren weerspiegelde het groote ver-y' trouwen in de Amerikaansche valuta.. Men zag in, dat een groot deel van het bedrag van 7.500 mill. dollar, dat op 3 Maart aan bankbiljetten uitstond, ge hamsterd was en niet voor de circulatie; werd gebruikt. Een groot gedeelte van deze gehamsterde biljetten is naar de banken teruggevloeid en deze beweging zal ongetwijfeld aanhouden, waardoor de noodzakelijkheid voor de uitgifte van nieuwe bankbiljetten wordt verminderd. De bankier Joseph W. Harri- man gearresteerd. Joseph W. Harriman, oprichter en pre sident van den raad van commissarissen van de Harriman National Bank and Trust Cy., te New-York, is Dinsdag ge arresteerd wegens het vervalschen van. bankstaten, ter misleiding van den con troleur van het ministerie van financiën. Harriman is sedert eenige weken ziek en bedlegerig. De politiebeambten verklaar den hem in zijn woning gearresteerd. Blijkens een nader bericht, heeft Har riman verlof gekregen, in zijn eigen huis te blijven, onder cautie van 25.000, aangezien hij aan een hartkwaal ijdt. Hij kan thans door zijn huisarts worden be handeld. Zware gevangenisstraffen voor twee New Yorksche bankiers. Het hof van appèl heeft het vonnis tegen de beide directeuren van de Bank of United States, Bernhard K. Marcus en Saul Singer, bevestigd. Zij waren resp. veroordeeld tot 3 en 6 jaar gevangenis straf, wegens verduisteringen van onge veer 2 millioen, bij het filiaal Municipal Safe Deposit Cy. DE VER. STATEN EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De instructies van Norman Davis. Het Amerikaansche vloct- bouwprogram. Zaterdag vertrekt Norman Davis naar Genève. Voor zün vertrek zullen nog belangrüke besprekingen met Roosevelt en secretaris van Staat, Huil, plaats vin den. Naar verluidt zouden de instructies, die Norman Davis naar Genève mee krijgt, de volgende punten bevatten: 1. De regeering der Vereenigde Staten is voornemens, de vloot uit te breiden tot de sterkte, die in het vlootverdrag van Londen is vastgelegd. 2. De regeering hoopt, dat de ontwape ningsconferentie te Genève een tastbaar resultaat zal bereiken. Zij is bereid tot dit doel mede te werken, zonder echter eigen veiligheid op te offeren. 3. De Amerikaansche regeering zal met het oog op den gespannen toestand in Centraal-Europa alle redelijk geduld too- nen, maar intusschen het vlootbouwpro- gram ten uitvoer brengen. Het vlootbomvprog: am is een program voor acht jaren. Voor de financiering wordt jaarlijks 60 millioen dollar uitge trokken. Het program kan te allen tijde worden herzien, ingeval ter ontwape ningsconferentie van Genève een over- eensteming mocht worden bereikt. MIKLAS CONTRA STRAFFXER. Bljeenroeping van den Natlo- nalen Raad bij noedvererdening. In een schrijven van den Oostenrijk- schen bondspresident dr. Miklas aan den afgetreden voorzitter van den nationalen raad, dr. Straffner, wordt betwist dat deze laatste nog het recht heeft het parlement bijeen te roepen. De bondspresident er kent een leemte in de wettelijke bepalin gen en stelt voor den nationalen raad bij noodverordening bijeen te roepen. MACDONALD EN SIMON NAAR ROME Op uitnoodiging van Mussolini vertrek ken Ramsay MacDonald en Sir John Simon Vrydagavond a.s. naar Rome voor een bespreking. PERU EN COLUMBIA. Voor het geval de pogingen tot ver zoening tusschen Peru en Columbia mislukken heeft de Volkenbondsraads commissie van Drie reeds een ontwerp- rapport opgesteld, waarby, naar ver luidt, Peru in het ongelijk wordt gesteld en geëischt wordt dat Peru zyn troepen uit Leticia terugtrekt. CHINA EN JAPAN. Nieuwe Japansche dreigementen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de bladen aldaar een bericht publiceeren, afkomstig uit Hsifengkau. Volgens dit bericht trek ken de Chineezen profijt van de aan de Japanners gegeven instructies om niet voort te rukken tot bezuiden den grooten muur. Zü blyven herhaalde aanvallen richten tegen de Japanners. Dezen, die het geduld beginnen te verliezen zouden zich verplicht kunnen zien tothetnemeD van ernstige stappen, Een ander bericht uit Tokio ontvangen behelsde dat het gevecht by den Hsifeng- kau-pas toeneemt in hevigheid. De Japan ners sturen versterkingen uit Pingjoean. Er heeft een aanval in den vroegen ochtend plaats gehad, uitgevoerd door duizenden Chineesche geregelde troepen, die nog steeds aanzienlyke versterkingen ontvangen. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENI- GING N.V. Aan het Jaarverslag over 1932 der Rotler- damsche Bankvereeniging N.V. ontleenen wij het volgende: „Tot het midden van het afgeloopen jaar nam de economische depressie in hev'gheid toe. In het najaar kwam een opleving, die echter van korten duur was. Toch is sedert dien hier en daar een kleine verbetering te be speuren, welke evenwel niet in een verleven diging onzer zaken tot uitdrukking komt. Gezien de groote geldruimte en de geringe bedrijvigheid in handel en industrie zijn de cjjfers van onze winst- en verliesrekeii'ng be vredigend te noemen. Ten laste van deze rekening zijn de gebrui kelijke voorzieningen getroffen voor de pen sioenregeling en voor afschrijving op gebou wen. Teneinde de positie van onze instelling sterk te houden, stellen wij u voor, een bedrag van 2.200.000.toe te voegen aan de onder crediteuren opgenomen Bijzondere reserve tegen mogelijke risico's. Er kan dan een dividend van 3 worden uitgekeerd. De hooge stand van het gulden-devies in Engeland aan het einde van het boekjaar opende de mogelijkheid, aldaar tot een koers vap 62 cum dividend 1932 een nominaal bedrag van 5.000.000.onzer aandeelen te verwerven. Gebruik makende van de ons bij 'artikel 11 der statuten verleende bevoegdheid, hebben wij daartoe in dit bijzondere geval be sloten; de transactie kwam in het begin van dit jaar tot uitvoering. Wij stellen u voor, het geplaatste kapitaal onzer instelling bij statutenwijziging met dat bedrag te verminderen en dus te brengen op 45.000.000.—. Verder stellen wij u voor, om het koersver schil uit deze transactie, groot 2.050.000. Vermeerderd met 702.000.te ontleenen aan onze Bijzondere Reserve, dus totaal 2.752.000.te.bestemmen voor aflossing van amortisatiebewijzen. Het bedrag dat aan zulke bewijzen zal uit staan, oorspronkelijk groot 25.000.000, zal dan nog 10.000.000.— zijn. De belans vertoont de volgende cijfers: Debetzijde: Kas, kassiers en callgelden 28.094.314.09; Wissels 92.032.884.69, Ban ken en bankiers 20.276.725.88, Prolongatie gegeven en voorschotten tegen effecten 4.247.252.05, Syndicaten 272.011.Deel nemingen in financineele Instellingen 996.680.85, Debiteuren in rekening-courant 103.094.262.79, Vorderingen wegens gestelde borgtochten 13.928.886.35, Gebouwen 5.900.000.Te leveren fondsen 700.823.20. Creditzijde: Kapitaal 50.000.000.—, Reser ve 20.000.000.Geadviseerde wissels 2.250.658.79, Geaccepteerde wissels 10.791.239.59, Door derden geaccepteerd 2.782.544.31, Voor derden op prolongatie uit gezet 23.500.Deposito's 52.980.801.02, Crediteuren in rekening-cour. 150.792.761.35, Te ontvangen fondsen 1.1.49.788.78, Gestel de borgtochten 13.928.886.35, Saldo in ver band met termijnzaken 162.613.08, Dividend 1932 1.500.000.Saldo op nieuwe rekening 256.350.01. Het winstcijfer van rente en wissels be draagt 8.042.115.24, provisie 4.169.900.06 en dat der Effecten en Syndicaten 407.595.10. De debetzijde der winst- en verliesrekening vertoont de navolgende cijfers: bedrijfsonkos- ten 7.359.194.09, Garantie tegenover de Ne- derlandsche Bank 232.976.43. Pensioenfonds 1 539.163.60, Afschrijving gebouwen I 801.599.86, Bijzondere reserve tegen moge- i iijke risico's 2.200.000.Dividen 3 1.500.000.Saldo op nieuwe rekening j 256.350.01. 15 Maart 1933. Aangekomen van Harüncen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Starling". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Ned. motorschoener „Jantje". BRAND. Woensdagochtend 15 dezer brak door tot dusver niet opgehelderde oorzaak brand uit in het perceel in de Voorstraat te Den Oever, alwaar de heer S. Zomer- dyk zijn zaak in sigaren, huishoudelyke artikelen, enz. heeft gevestigd. De brand is ontstaan in dat gedeelte van het huis alwaar de voorraad tabak, sigaren enz. is opgeslagen. Hierdoor ontstond een geweldige rookontwikkeling. De plaatse- lyke brandweer was spoedig ter plaatse om het vuur aan te tasten. Tegen 12 uur was men den brand meester. De wind woei in de richting van de haven zoodat er voor de omwonenden weinig* kans be stond voor overslaan van den brand. Van het achtergedeelte van het huis is het bovenstuk geheel uitgebrand, ter wyl het overige gedeelte veel geleden heeft door het bluschwater. Naar wü vernemen wordt de geleden schade door verzekering gedekt. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. van Woensdag 15 Maart 1933. Een onvoldane justitieabele over de rechtspraak van den Schager Kantonrechter. Een automobilist uit Velzen,de 26-jarige chauffeur Willem van V., was veroordeeld tot f 10.boete of 10 dagen, omdat hy' op 12 September te Callantsoog op den kruising van den Rüks- en Nieuweweg een melkauto, die hy aan de rechterhand had, geen voorrang had verleend, waar door een aanrijding plaats greep met dien melkwagen en de luxe auto, door appellant bestuurd. Laatstgemelde noem de het een ongelukkige samenloop van omstandigheden, doch die opvatting vond geen voldoende grond en werd dus door den officier niet gedeeld, zoodat bevesti ging van het vonnis werd gerequireerd. Niemand kon trouwens doorgronden de oorzaak waarom appellant feitelyk in hooger beroep was gekomen. Een goed gespekte portemonnaie geannexeerd. Terwyl het Justitiepaleis daverde van het lawaai, dat Cornelis K. maakte tegen zün voormaligen huishoudster, werd een zaak behandeld tegen den gedetineerden heer Jan N., no.39, ingezetene uit Scha- gerbrug, gem. Züpe, die terecht stond ter zake diefstal van een portemonnaie, inhoudende f 13.57£, welk feit was ge pleegd op 6 Febr. in de rywielzaak van den heer H. Peereboom te Alkmaar. De verdachte bevond zich in den winkel met zekeren heer O. Kuiper en toen de doch ter van Peereboom zich een oogenblik uit den winkel had verwyderd en bü haar terugkomst de portemonnaie met inhoud spoorloos was verdwenen, viel de verdenking op deze heeren, werd een rechercheur van politie gerequireerd en onder meer gefouilleerd de verdachte, die een bedrag gelük aan het vermiste in zün bezit bleek te hebben. Van de portemonnaie werd geen spoor ontdekt. De heer Jan N. werd echter voorzich tigheidshalve ingerekend en in verze kerde bewaring gesteld. De verdachte ontkende heden den dief stal. Het bü hem gevonden geld was zy'n eigendom. De heeren waren dien dag op weg naar Enschede per rijwiel en ver voegden zich by den heer Peereboom nadat het rijwiel van Kuiper in 't onge- reede was geraakt, ter reparatie. De ge tuige Corn. Kuiper, mede uit Schager- brug afkomstig, beweerde heden van den diefstal niets te hebben bemerkt. Hü zelf was in ieder geval de dader niet. Eisch, na uitvoerige toelichting, vyf maanden gevangenisstraf. Verdediger, mr. Thomas uit Hoorn, was in de contra mine en concludeerde vrijspraak en in vrijheidstelling. Verdachte kon in de Züpe aan 't werk worden gesteld. Invrij heidstelling werd eehter niet verleend. COMPETITIEWEDSTRIJDEN OM DEN „ZEEMACHT"-BEKER. Door het bestuur van de Marine sportver- eeniging Zeemacht is een voetbalcompetitie georganiseerd, voor elftallen van schepen en inrichtingen der Kon. Marine te Den Helder. Acht elftallen schreven in, deze werden onder gebracht in twee groepen van vier. Elke groep van vier speelt een halve competitie. De win naars van elke groep komen na afloop der groepswedstrijden tegen elkaar in het strijd perk om den len, en 2en prijs; de twee num mers twee zullen den strijd aanbinden om den 3en prijs. Inmiddels zijn de wedstrijden aangevangen; het ondervolgende staatje geef den stand aan, zooals deze momenteel is. Ten slotte worden vermeld de wedstrijden, die Zaterdag a.s. op het programma staan. Stand na Zondag 12 Maart 1933- GROEP I. Onderzeedienst Schorpioen I v. Speyk M.L.D. II Mar.kaz. M.L.D. I Schorpioen II Adelborsten 103 3—2 3—4 2—9 I.uit. ter zee ie kl. A. M. Hekking, die eer vol is ontheven uit zijn functie van adjunct chef van de marinekustwacht te Amsterdam is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 29 dezer met de Chr. Huygens uit Am sterdam zijn bestemming volgen. Overplaatsingen. Serg. der mams. C. J. de Vos van Afd. Mars. R'dam naar Wachtschip Vlissingen, 13 Maart '33. ld. J. P. Goeman van Wachtschip Vlissin gen naar Afd. Mars. R'dam, 13 Maart '33. Opperschipper J. l.ub van Kernb. Gelder land n. Wachtschip Willemsoord, 13 Maart '33. Schipper G. M. Kasteel van v. Speijk naar Gelderland, 13 Maart '33. Id. W. A. G. Jacobs van Wachtschip Wil lemsoord naar van Speijk, 18 Maart '33. Serg.-kok P. J. Kampman van Wachtschip Willemsoord naar Wachtschip Vlissingen, 27 Maart '33. Aangewezen voor uitzending naar Oost- Indië per Johan van Oldenbarnevelt op 19 April a.s.: Serg.-torpedomaker J. L. Verhoek. Als voren per Christiaan Huijgens, den 29 Maart '33 van Amsterdam: Adjudant-onderofficier der mariniers C. J. F. van Leeuwen. Als voren per Indrapoera, den 5en April '33 van Rotterdam: Majoor-konstabel A. J. C. van den Braak. De aanwijzing voor uitzending naar Oost- Indië met het mailschip Johan van Oldebar- nevelt op 19 April '33 an den sergeant-torpe domaker J. Huig is ingetrokken Geslaagd voor hoogeren rang: Korps.-monteur H. van der Meulen en G. J. Gleuvink. Met ontslag uit den zeedienst: Matroos 2e kl. P. den Ouden, 16 Maart '33. Id. ie kl. G. A. Vos, 17 Maart '33. Idem J. Groters, 16 Maart '33. Idem J. Verheusen, 20 Maart '33. Stok.-olieman M. L. Stek, 19 April '33. Opper-torpmr. B. D. Tortike, 10 April '33. Korp. der mams. L. Schippers, 8 Mei '33. Opper-konst. T. P. Stam, 13 Mei '33. Matroos ie kl. S. Wijtkamp, 16 Maart '33. Bevorderingen in Oost-Indië. 1 October 1932: Marinier 2e kl. C. de Wit en idem B. Bleij- inga tot marinier ie kl.; marinier 3e kl. D. Vergunst en idem C. M. C. Cools tot marinier 2e kl. 1 December 1932: Bootsman W. H. de Vries tot schipper; korporaal-kok P. J. Kampman tot sergeant- kók; marinier te kl. C. A. Hollanders, idem P. van Sabben, idem J. W. van Enk, idem M. Jansen, idem J. F. Barth, idem S. Harinck tot korporaal der mariniers; matroos 2e kl. P. Veeman, idem K. Sman, idem W. J. Valentijn, idem J. W. G. Aarts, idem A. A. Kievit, idem P. T. Bugter, idem A. Braam, idem F. W. J. C. Thomassen, idem A. Leewis, idem M. Lips, idem G. C. J. Keur, idem J. B. Kersten, idem L. J. Snijders tot matroos ie kl.; matroos 3e kl. R. G. Willemsen tot matroos 2e kl.; stoker ie kl. P. Warhout, idem T. de Vries tot sto ker-olieman. 16 December 1932: Korporaal-telegrafist W. Vreeswijk, idem C. H. A. Dreves, idem G. Meng tot sergeant-tele- grafist. 20 December 1932: Sergeant-monteur M. Staats tot majoor- monteur; korporaal-monteur C. van Dijk tót sergeant-monteur. Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix v. St. Aldegonde, u., pass. 12 Maart Gibraltar. Johan de Witt, u., 14 Maart te Sabang. Poelau Bras, u., 14 Maart te Padang. Christiaan Huygens, 14 Maart te A'dam. Talisse, t., 14 Maart te Londen. Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Holland, 11 Maart te Singapore. N. Zeeland, 13 Maart te Melbourne. Siberoet, 12 Maart te Ilo-Ilo. Tasman, 11 Maart v. Kaapstad. Rotterdamscbe Lloyd Garoet, t., 14 Maart v. Sabang. Indrapoera, t:, 14 Maart te Marseille verwacht. Kota Nopan, t., pass. 13 Maart Kaap del Armi. Papanoeli, u., pass. 14 Maart Perim. Baloeran, 15 Maart v. R'dam. Tosari, t., pass. 15 Maart Perim. Dempo. 15 Maart v. Batavia. Kota Kapon, t., 15 Maart te Genua. Kota Tjandi, u., 15 Maart v. Suez. Sitoebondo, u., pass, 15 Maart Ouessant. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 767.5 te Marseille. Laagste stand 737.0 te Stornoway. Verwachting: Krachtige tot matige Z. tot Z.W. of W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later mogelük opklarend, waarschijnlijk regen, aanvankelijk iets zachter, later iets kouder. 4 Maart Aangebracht door haringvisschers 624 tal haring p: tal 3-702-25 Door korders: 149 kisten schol p. k. 5.80.1.10 8 kisten schar 1.40°-7o 559 kg gekookte garnalen p. kg „0.100.09 15 Maart. Aangebracht door haringvisschers: 302 tal haring p. tal 3.402.50 Door kordeis: 74 kisten schol p. k. 4.750.75 6 kisten schar 1.350.80 91 kg gekookte garnalen p. kg. „0.10 GROER II. 1 o 0 1 O O O O. O 2 O O 9—0 OO OO 0—9 Wedstrijden Zaterdag 18 Maart. Ankerpark: Schorpioen TIMar.-knz. Terrein O.Z.dienst: MLD IAdelborsten. Zondag 19 Maart geen wedstrijden met het oog op den wandeltocht van St. Christopho- rus. DAMES WANDELSPORTVEREENIGING. Op 22 Januari 1932 is hilhier opgericht de Dames Vandelsportvcreeniging H.D.F.C. (Held. Dames Contincnt-Trotters). Scrreta- riaat: Bassingracht 109. Deze vereenigina is aangesloten hü den Bond van Wandelsportvereenigingcn, alhier. van 14 en 15 Maart 1933. ONDERTROUWD: G. Davelaar en J. Bakker; A. A. Grimmelykhuizen en A. H. Hamacher; L. Verbokkem en H. van der Wal; S. Doedens en A.H H.Schwarzer; I W. C. Dieleman en H.L. Carlebur; P. N. Kelder en C. SchilthuizenD. Stolk en A. Dienaar; J. J. Noordink en T.Veenstra; B. H. Wiedeler en P. Boëseken; Th. Hoogenraad en J. B. II. Wiering; P. J. Vrüvogel en J. M. M. Möller. BEVALLEN: M. G. WiHems—Peters, d.; G- Smit Bcthlehem, z.R. Duif— Koster, d. OVERLEDENWed. P. Sinnige,77 jaar; Wed. A. .1. H. de Smit, 88 jaar; J. Visser, 182 jaar; P. v. d. Hoeven, 91 jaar.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7