Een VELO wascht schoon en wringt droog |SFH>Sf\lSrl Laatste Marine-concert. tweede blad heldersche col'rant van zaterdag 18 maart 1933. De Westerplatte. De ontwapeningsvoorstellen van MacDonald. a Van den Bond van Marine- schfipBlingsn. Db spanning in Oostenrijk. VBrmistB brigade. van O rheumatischen oorsprong ASPIRIN help) steeds Zwaar Westmoessonweer op Java. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Een einde aan het lijden. 11 11 De politiek in den aether. ff, frankeerwaarden 5. 6 en 12£ cent. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 DB. LIJTHER AFGETREDEN. Dr. Schacht tot zijn opvolger als president van de Rijksbank benoemd. De generale raad der Rijksbank heeft Donderdag vergaderd, onder voorzitter- tchap van dr. Luther, den president der bank. Dr. Luther heeft het verzoek ingediend hem van zijn fucntie als president der Rijksbank te ontheffen en dit verzoek breedvoerig toegelicht. De raad is daarop onmiddellijk tot de benoeming van een opvolger overgegaan, opdat de functie niet onvervuld zou blij ven en benoemde met algemeene stem men den oud-president der bank dr. Hjalmar Schacht tot president van het bestuur der bank met ingang van 17 Maart. Een harmonische samenwer king tusschen Rijksbank en re geering verwacht. Algemeen schijnt de Berlijnsche pers toe te juichen, dat nu een harmonische samenwerking tusschen regeering en Rijksbank verzekerd is, terwijl in alle persorganen nog er op gewezen wordt, dat dr. Schacht dezer dagen in een inter view met een Zweedsch blad verklaard heeft, dat het belachelijk ware te vreezen dat hij, die aan de inflatie een eind ge maakt heeft, op een nieuwe inflatie zou willen aansturen. DE ENGELSCHE BEGROOTING VAN MARINE. 3 millioen hooger. Sir Bolton Eyres Monsell heeft gister avond de begrooting van marine inge diend. Hy verklaarde dat het totaalcyfer, dat 3 millioen hooger is, noch de ver wachtingen rechtvaardigt van hen die de marine voor alles sterk wenschen, noch echter de vrees dat de Engelsche marine te zwak zou zyn om de aangegane ver dragsverplichtingen te kunnen vervullen. De begrooting werd afgekeurd door den arb.afgev. George Hall, die zeide dat een hoogere marine-begrooting in deze tijden onvereenigbaar was met de wyd en zyd geproclameerde vredelievendheid van de regeering. Spr. vreesde dat deze begrooting de handen van MacDonald en Simon te Genève zou binden. Dezelfde vrees werd geuit door Sir Herbert Samuel, die van den vreemden indruk sprak, dien het in Europa moest maken dat deze begrooting met een niet onbelangrijk verhoogd eindcyfer inge diend is op den dag, op welke MacDonald te Genève een laatste hartstochteiyk be roep had gedaan voor vrede en ontwape ning. DE IERSCHE LAND-ANNUITEITEN. De Dail keurt de overbrenging naar den gewonen dienst goed. De Iersche Dail heeft gister in alle drie lezingen de wet goedgekeurd, waar- by de regeering van de Valera gemach tigd wordt het zoolang op een speciaal conto geboekte en gereserveerde bedrag van de land-annuïteiten naar den gewo nen dienst over te boeken en ter beschik king te stellen van de schatkist van den Vry staat. DE BEZUINIGNIGSCAMPAGNE IN DE VER STATEN. De uitkeerlngen aan oud-strij ders geschrapt. Na een debat van eenige dagen heeft de Senaat Woensdagavond met 62 tegen 13 stemmen het wetsontwerp goedge keurd, waarby Roosevelt gemachtigd wordt de uitkeeringen aan de oudstry- ders te verminderen, en voor de niet-ver- minkten geheel te schrappen. Verder wordt hy by deze wet gemach tigd de salarissen van officieren van leger en vloot en van burgerlyke beamb ten met ten hoogste 35 pet. te vermin deren. Hierdoor kan een half milliard dollar worden bespaard. De Poolsche versterkingen ver trokken. Reuter meldt uit Dantzig, dat de Pool sche versterkingen op de Westerplatte j bq Dantzig Donderdagavond om 22.45 uur met het Poolsche transportschip „Wilja" vertrokken zün. De opvatting in de Ver. Staten ©ver het plan van MacDonald. Volgens een bericht in de New-York Times heeft het dept. van Staat te Was hington met beslistheid verzekerd, dat de Ver. Staten waarschijnlijk het plan van MacDonald inzake de ontwapening zul len aanvaarden als grondslag voor be raadslagingen. De Herald Tribune gaat zeis zoo ver, te verzekeren, dat men in regeeringskrin- gen geneigd is tot de opvatting, dat het plan een mogelijke basis zal zijn voor overeenstemming. Duitschland en het plan Mac Donald. Naar Wolff meldt, heeft in parlemen taire kringen te Berlijn het ontwerp- conventie van MacDonald over het alge meen een gunstig onthaal gevonden, met één groote uitzondering, n.1., dat het on mogelijk geacht wordt in de formuleering der luchtstrijdkrachten toe te stemmen. Het gaat niet aan om aan den eenen kant j slechts op vermindering van het aantal luchtstrijdkrachten aan te dringen en aan den anderen kant om op dit gebied vol komen weerlooze staten als Duitschland te blijven verbieden een bescheiden lucht macht te bouwen. Frankrijk en het plan Mac Donald, Het ontwapeningsplan van MacDonald vindt een deel van de Fransche openbare meening tegenover zich. Dit zijn degenen, die Duitschland geen rechtsgelijkheid willen toekennen. Over 5 jaar zou deze haar beslag krijgen, maar nu al zou het daar een gooi naar doen. Frankrijk zou met één slag 170.000 soldaten en een groote hoeveelheid krijgstuig verliezen. Het schijnt niet aan te nemen, dat Duitschland met een termijn van 5 jaar genoegen neemt. Alles bij elkaar wordt het plan niette min als een basis van overleg beschouwd. Men vindt er beginselen in terug, die Boncour dikwijls verdedigd heeft. Zeker is MacDonald Frankrijk een goed eind tegemoet gekomen. Het is misschien de eerste maal, dat een Engelsch staatsman zooveel begrip toont voor de dingen van het vasteland en een zoo nauw verband legt tusschen veiligheid en ontwapening. MacDonald's voorstel in België. MacDonald's ontwapeningsvoorstel vindt, volgens den Brusselschen corres pondent van het Hbl., in regeeringskrin- gen voorloopig een gunstig onthaal. In militaire en Vlaamsch-nationalistische kringen oppert men echter bedenkingen, in laatstgenoemde kringen wegens de ge ringe legersterkte, aan Nederland toege kend. a r> r»- De straf voor hoofdbestuursleden en rijksdagleden in Baden. Alle sociahs- Tijding V3.I1 dB lil B0V6il-DiQ0 6 j n tische en communistische periodieken worden verboden, alle organisaties ont bonden, alle lokalen gesloten. LONDEN EN MOSKOU. Afbreken van de handelsbe trekkingen. De Engelsche regeering heeft Moskou medegedeeld, dat zij de handelsbetrekkin gen zal afbreken, tenzij de Engelsche onderdanen te Moskou worden vrijge laten. Moskou heeft de Engelsche regeering medegedeeld, dat alle gearresteerde em ployés van de Vickers Company voor den rechter zullen worden gebracht. CHINA EN JAPAN. Staat van beleg te Peking. In verband met den ernstigen toestand aan het Chineesch.Japansche front, is Donderderdag te Peking de staat van be leg afgekondigd. Mobilisatie van 6 lichtingen. V. D. meldt uit Weenen: Officieel wordt medegedeeld, dat tot inlijving en africhting van jonge mannen de rijen van het bondsleger een aanvulling behoeven, weshalve de bondspresident op voorstel der bondsregeering, overeenkomstig art. 20 van de wet op de weerbaarheid, heeft bevolen, dat een deel der met verlof zijnde dienstplichtigen onder de wapenen wordt geroepen. Naar het schijnt betreft het de mobilisatie van 6 lichtingen. SCHUTZBOND IN TIROL VERBODEN. Schuldig aan hoogverraad en voorberiding tot revolutie. De gouverneur van Tirol heeft de sociaal-democratische Schutzbund in Tirol verboden, omdat gebleken is dat deze organisatie buiten de statuaire werkings sfeer ging. De Schutzbund heeft zich schuldig gemaakt aan hoogverraad en voorbereiding van opstand tegen het gezag. Allen in leven. Digoel, 17 Maart. Gistermorgen heeft een Papoea te Tanahmera een brief ge bracht van den commandant van de bri gade welke werd vermist. I In dezen brief wordt gemeld, dat allen in leven zyn en aan de Kaoh, een zyrivier van de Digoel, op hulp uit Tanahmera wachten, aangezien zy door voetwonden en buikziekten niet in staat zyn verder te trekken. De toevallig aanwezige gouvernements- stoomer »Fomalhout« is terstond naar de Kaoh-rivier opgestoomd voor het opspo ren en terugbrengen der brigade naar Tanahmera. De brigade, bestaande uit een sergeant, 34 minderen en 16 veroordeelden, was 34 Februari uit Tanahmera vertrokken en zou op 25 Februari van een tevoren vastgesteld punt per motorboot worden afgehaald. De oorzaak van het verdwalen is onbekend. Het terrein is nagenoeg ge heel reeds eerder door patrouilles bezocht en in kaart gebracht. GEEN GRATIE VOOR DEN MOORDENAAR VAN MEVR. RYKHOF De Gouverneur-Generaal heeft het gratieverzoek van Abdoel Gani, den moordenaar van mevrouw Rijkhof, afge wezen. De executie zal vermoedelijk Dinsdag a.s. plaatsvinden. ARRESTATIE VAN SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN IN BADEN. Krachtig optreden. Naar aanleiding van het doodschieten van een politieagent te Freiburg is last gegeven tot arrestatie van alle socialis tische en communistische landdagleden Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. Verkeersstcmmingen en onge vallen. Batavia. West- en Midden-Java zyn gisterennacht door noodweer geteisterd. Het Observatorium te Batavia registreerde een record. Een Inlandsche vrouw werd gedood en een kind gewond door een omvallenden boom. De treinenloop tusschen Batavia en Cheribon is gestremd. Bandoeng is slechts te bereiken via Buitenzorg. Tusschen Tjikarang en Lemahabang is een goede rentrein ontspoord. Tweepersonen werden gewond en twee anderen vermist. Sema- rang is vrijwel geisoleerd. Batavia. Het noodweer heeft schade toegebracht aan de aanplantingen. Het werk op Tandjong Priok kon geen voort gang hebben. Vele daken van huizen begaven zich. Zeer zware cementblokken van de pieren in Tandjong Priok zyn gisterennacht en gisterenochtend ten gevolge van den zeer zwaren zeegang weggeslagen. De verbinding met Onrust en de »De Zeven Provinciën* is door de zware zee verbroken. Tusschen Tjikarang en Lemahabang, waar een goederentrein ontspoorde, werd een verzakking van de spoorbaan gecon stateerd over een afstand van 700 meter. De stremming zal waarschijnlyk drie weken duren. By dit spoorwegongeluk zyn twee personen gedood, terwyl twee anderen worden vermist. Ter hoogte van het landhoofd van de haven Pasar Ikan sloegen twee prauwen om met resp. 12 en 14 opvarenden, 3 per sonen worden vermist. RIJKSMIDDELEN IN FEBRUARI. De opbrengst van de ryksmiddelen was in Februari 6.7 millioen gld. lager dan in de tweede maand van 1932. De op-1 brengst bleef over de eerste twee maanden van dit jaar 1.7 millioen gld. beneden de raming. R-K. Volkspartij. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt. Op het allerlaatste oogenblik is nog gepoogd, prof. J. A. Veraart als nummer één geplaatst te krijgen op do lysten der R-K. Volksparty in alle kieskringen. In een te Maastricht gehouden vergadering van het partybestuur der R.-K. Volks party en van bestuurderen derafd. Lim- i burg van deze party, verzette zich Lim- burg met nadruk tegen het voorstel om prof. Veraart als lystentrekker te doen optreden. En ook Noord-Brabant stond afwyzend. Waarna bepaald werd, dat mr. Arts nummer één zou worden geplaatst, waardoor de heer Augustus, uit Heerier- heide, die bestemd was om op de Lim- burgsche lyst nummer één te worden, op de tweede plaats werd gezet. Prof. Veraart staat nu no. 1 op de lyst van den Kath. Dem. Bond. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Afd. Noord-Holland. Tot voorziaer van de afd. Noord- Holland van den Ned. bond van gemeente ambtenaren is benoemd (vacature-mr. C. J. Bisschop) mr. D. Breebaart, burge meester-secretaris van Callantsoog. Tot bestuurslid van deze afdeeling zyn her benoemd de heeren S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem en P. C. J. Peters, burgemeester van Medemblik. UITGIFTE HERDENKINGSPOSTZEGELS. Verkrijgbaar van 1 April— 31 December In vier waarden. De directeur-generaal van den P.T.T.- dienst maakt bekend, dat ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem van Oranje gedurende het tijdvak van 1 April tot en met 31 In verband met de demonstratie te Den Haag. Door het Hoog Mili tair Gerechtshof gehandhaafd. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren by beschikking uitspraay ge daan in de zaak van de 7 hoofdbestuurs leden van den Bond van Marineschepe lingen, die in verband met een door het hoofdbestuur van t e en Bond uitgegeven circulaire, waarin ce vrouwen van bonds leden werden aangespoord, deel te nemen aan de op 8 November 1932 door N.V.V. en S.D.A.P. gehouden betooging te 's-Gra- venhage en daarby de marineschepelingen te vertegenwoordigen en wel zoodanig dat zy in de demonstratie zelf een af zonderlijke groep zouden vormen, om te doen uitkomen, welk deel van het rijks personeel door haar werd vertegenwoor digd, terwyl door den commandant van de marine te Willemsoord de deelneming voor militairen der zeemacht aan deze demonstratie was verboden, in eerste instantie door dezen commandant waren gestraft, en wel 4 van hen met 5 en de overigen met 3 dagen streng arrest met inhouding van de geheele soldy gedurende den geheelen straftyd. Van deze straffen hadden de hoofd bestuursleden beklag gedaan by den vice-admiraal jhr. G. L. schorer, hoofd van de IVe afdeeling A, van het departe ment van defensie, zijnde de tot straffen bevoegde meerdere, die echter by beschik king van 14 Januari 1933 het beklag ongegrond heeft verklaard, met hand having van de opgelegde straffen. Door de gestraften werd daarop de eindbeslissing ingeroepen van het Hoog Militair Gerechtshof. Dit college heeft thans, uit overweging, dat de behandeling van deze zaak door het Hoog Militair Gerechtshof, ook na het ter terechtzitting gehouden verhoor, het Hof tot geen andere beschouwingen heeft geleid, en dat het Hof zich geheel vereenigt met de gronden en beslissingen, in de beschikking van vice-admiraal Schorer vervat, de beklagen ongegrond verklaarde en de beslissing van vice- admiraal Schorer bedestigd. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De stoomtreiler Knikker IJM 4, welke Woensdagavond ter visscherij was ver trokken, is vanochtend in de Visschers- haven teruggekeerd met machineschade. Er waren veel menschen aan den kop van de visschershaven, toen het schip binnenkwam, doch er gebeurde niets byzonders. Toen het schip gemeerd was, werd genoemd gedeelte van de Visschers haven door de politie afgezet. De Knikker heeft een gebroken pompjuk in de machine kamer. Hoe lang de reparatie zal duren, is niet bekend. Het bestuur van de IJmuider Visch- handel Vereeniging heeft gistermiddag een bespreking gehad met den minister van oeconomische zaken en arbeid op diens departement inzake den uitvoer van visch naar Frankrijk. Over de resul taten daarvan kon men nog geen mede- deelingen doen. Het voortdurend succes van Foster's Rug pijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal", „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge kend, dan had ik niet zoo lang behoeven tt lijden", zoodanig drukken duizenden dankbare personen zich uit. Pas op, rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, urinestoornissen, waterzuch tige zwellingen en andere verschijnselen van verzwakking der organen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urine zuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, en dat gij dringend be hoefte hebt aan de opwekkende versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaf fen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. kfi.1.75 en f 3.per doos. Feuilletonj Radio-programma„2 Niet minder dan 53 partijen en groepen hebben candidatenlijsten ingediend voor de verkiezingen van de Tweede Kamer,2 Het conflict in het visscherijbe- drijf te IJmuiden. De gemoederen nog meer verbitterd door het uit varen van een treiler2 De ontmoeting tusschen Mac Donald en Mussolini achten de Engelsche bladen van groote be- teekenis 99 De ontploffing te Huil (Quebec) eischte 10 dooden en 21 aewon- deng Anti-militairistische geest onder Engelsche studenten6 Het ontwapeningsvoorstel van MacDonald te Genève (Buiten landsch Overzicht)J Bomaanslag op een bank te Loetzen Oost-PruisenGroots verwoesting6 Groote scheepsbrand te Antwer pen. Duitsch schip in vlammen 6 De spanning in Oostenrijk. Ds republikeinsche Schutzbund door de Tiroolsche regeering ontbon den gyg Uitgifte van herdenkingspost zegels van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Willem van Oranjef Er is bericht van de in Boven- Digoel vermiste brigade. Allen zijn in levenJ Zwaar Westmoessonweer op Java. Groote schadef „Tabbie" Bakker is Donderdag avond in den ouderdom van 80 jaar, plotseling overleden 9 De straffen van' de hoofdbe stuursleden van den Bond van Marineschepelingenin verband met de demonstratie te Den Haag, zijn in hoogste instantie gehand haafd g Ontploffing op een Noorsch stoomschip. Vijftien dooden 6 Omtrek nieuws 6 Marineberichten M arktberichten IVooï cjüanux fieen? Zaterdag 18 Maart. Concert Stedelijk Muziekcorps, Casino 8 uur. Maandag 20 Maart. Openbare vergadering S.D.A.P., Casino 8 uur. Dinsdag 21 Maart. Vijfde abonnementsvoorstelling Cir cus Knie", Casino, 8.30 uur. Woensdag 22 Maart. Marine-concert, Casino, 8.30 uur. De regeering heeft den Radio- raad naar aanleiding van haar advies een nadere vraag gesteld. Op schriftelyke vragen van het Tweede Kamerlid Boon betreffende mededeeling aan de Tweede Kamer van het advies van den Radio-raad omtrent het vraagstuk van de politiek in den aether, heeft de minister van waterstaat geantwoord: De ondergeteekende heeft het advies van den Radio-raad omtrent het vraag- Woensdag 22 Maart a.s. Op het laatste Symphonie-Concert van fi.B. Woensdagavond in de concertzaal het Stafmuziekkorps der Kon. Marine «Casino" is soliste de Holiandsche sopraan Mara Dyxhoorn. Na 2'A jaar in Griekenland als Pr0fes sen r te zyn vertoonden geweest aan het groote Conservatoire Hellénique te Athe ne, vestigde zii zich enkele jaren geleden in Den Haag. Behalve in haar Grieksohen tild concerteerde zii vóór dien gedurende 2 jaar veelvuldig in Indië, terwiil zii na haar terugkeer in Holland geregeld als soliste optrad met het Resddenrfe-Orkest in het Kurhaus te Scheveningen, voorts lnet de stedelijke orkesten in Utrecht, Arnhem, Groningens etc., im oratoria, kerk- en radio-concerten en recitals. Ook gaf zii dezen winter samen met den Fran- sohen componist Darius Mil'haud concer ten in Den Haag en Utrecht. Ma ra Dyxhoorn was oorspronkelyk met onderscheiding voor Muzikale Voordracht eindgediplonieerd aan het Kon. Conserva torium van Dr. Wagenaar in Den Haag, ?ette hare zangstudie eerst voort by Mevr. Noordewier en werkte later toii Thom Denijs, (Jen Griek schen dirigent-componist Dim. Mitropoulos en de Russische zange res Anna Eltour. Zü zal Woensdagavond liederen met orkestbegeleiding voordragen van Beet hoven, Wolf, Grieg en Bratoms. Hier volgt de beschrijving van een drie tal orkestnummers, die zuilen worden uit gevoerd. VOORSPEL VAN «DIE MEISTERSINGER VON NURNBERG". R. Waguer. De orkestbezetting van het voorspel van „Die Meistersinger von Nürnberg" is, in vergelijking met andere werken van Wag- ner, eenvoudig te noemen en m. i wel ge schikt voor de Kon. Marinekapel, vooral wat betreft de bezetting van dé houten en koqeren blaas-instrumenten, die de leden bespelen, Wat het thematisch materiaal van het voorspel betreft, dit is geheel aan de daaraan volgende opera ontleend. In het begin hooren wii den feestmarsch der Meistersinger, die afgewisseld wordt door eene lyrische gedachte (fluit, hobo, clarinetten en hoorn), waarop, na een unisono passage der strijkers, het pom- peuse „König Davids Motiv" (blaasinstru menten) inzet; de marsch gaat dan verder in een breedstroomende cantilene. Een hartstochtelijk motief (violen en hobo), brengt verandering en leidt naar een sei- tensatz, waarin de eerste violen, „als eene geheime liefdesverklaring" Walthers Preislied spelen. Een nieuw, voorwaarts stuwend motief sluit zich aan, totdat de houtblazers, rhythmisch verkort, 't hoofd thema (den Meistersingermarsch) geven, een ondeugende satire op het klein bur gerlijke gedoe der Meistersinger. Ook de spotwys van het Vol'k (op Beckmesser) „schijnt mij niet de rechte" (violoncellen) voegt zich hierbii en leidt met een gewel dige stijging naar het wederintreden van het hoofdthema. Van zeer groote werking is dan nog de oontrapuntische combinatie van den marsch (in de bassen) met bet Preislied (bovenstemmen), terwiil in de middenstemmen nog het rhythmisch ver korte „König Davids Motiv" optreedt. Op het programma geplaatst ter herin nering aan de Rieh. Wagner-herdei.king. VIJFDE SYMPHONIE P. TSCHAIKOWSKY. Dat Tsehaikowsky zich van het gewicht van zy'n taak volkomen bewust was, toont de ernst, waarmede deze 5e Symphonie is geconcipieerd en zijn ernstig streven belangrijke dingen te zeggen in be- langwek kenden vorm en het streven naar eenheid en overeenstemming tusschen de gedeelten onderling. Het hoofdthema en de manier waarop het door de verschil lende deelen der Symphonie verwerkt is, doen dit duidelijk blijken. Plechtig d-uister klinkt het voor de eer ste maal van de clarinetten en 't zoo eigen aardige lage register van die instrumenten geeft er een zeer bizonder timbre aan. 't Is eene vrij lange inleiding, waarin de clarinetten steeds den boventoon voeren en de klankkleur altyd dof en somher blijft. In 't .Allegro con anima", wat nu volgt (de eigenlijke hoofdsatz van 't eerste gedeelte) is weder aan de clarinet, maar thans samen met de fagot, het hoofdthema toevertrouwd. Als straks violen en alten 't overnemen, omspelen fagotten en clarinetten het ziet rollende zestiende figuren zooals Tsehai kowsky ze zoo gaarne aanwendt. Steeds woeliger gaat het toe en altyd voller wordt de instrumentatie, totdat eindelijk het the ma nog eens optreedt in een driedubbel forte met eene massale instrumentatie. Slechts eenige maten en dan volgt een zeer groot contrast, dan zingen eerst de violen, later de houten blaasinstrumenten. Deze episode eindigt in één fluisterend pianissimo; plotseling verandert de stem ming en een nieuw motief treedt op, dit wordt viermaal herhaald, waarop een „Motto piü tranquillo" met den eigenaar- digen, verschoven rhytmus en den regel matig tot het hoogtepunt stygenden cli max, welke deze passage stempelen tot een volbloed Tsehaikowsky. Als het hoogtepunt bereikt is, komt nog even (iri D gr. terts) het krachtige motief (wederom viier maal) en hiermede wordt die doorwerking ingeleid. Hoewel deze niet lang is, maar handig gemaakt; boeiend door de thematische bewerkingen en de rhythmisohe verbindingen. De nu volgende herhaling is de gebrui kelijke; een korte code besluit den satz. Mooi is hierin het geleidelijke wegsterven van 't motief en het dalen tot in de laagste diepten van het toongebied. Tweede deel. Plechtige koraalklanken van de lagere strijkinstrumenten leiden het adagio in; dan zingt de hoorn, later voegt zich de hobo er by en zoo ontstaat een tweezang die weer als inleiding dient tot eene even zangrijke melodie in D. gr. terts van de violoncellen. Deze melodie wordt in den breede uitgesponnen en voert over naar een middensatz, waarin de clarinet, later de fagot, het thema spelen. Dit thema wordt canonisch bewerkt en vormt het materiaal voor eene stygende passage die voert naar eene herhaling van den inzet, het thema dat door de ge heele symphonie telkens weerkeert. Dan, na eene algemeene rust, keert het eerste (hoorn) thema weer, maar thans door de violen op de G-snaar voorgedragen en ge- contrapunteerd door versierende passages van de blaasinstrumenten. De hartstocht wordt ten top gedreven en vindt zyne uiting in eene herhaling van den inzet (der clarinetten) nu door bazuinen en fa gotten. Nog eens keert het hoornmotief terug om, steeds zachter wordend het deel af te sluiten. Een vriendelijk en elegant thema leidt het derde gedeelte in, het wordt beurte lings aan verschillende instrumenten toe vertrouwd. I11 het korte coda laten clari netten en fagotten nog even, als met zacht waarschuwende stem, het aanvangsthema der symphonie hooren. Met ditzelfde thema vangt ook het vierde gedeelte aan, maar thans staat het in E. gr. terts en heeft een wel statig, maar toch opgewekt marschkarakter gekregen. By de herhaling door de houten blaas instrumenten spelen fagotten en hoorns een soort van tegen-motief. Dit geheele gedeelte is echter slechts inleiding tot het eigenlyke finale, dat weer in E. kl. terts staat. (All. Vivace). Als overgangsmotief brengt de hobo een bekoorlijk trekje waarop eene canonische passage volgt voor de violen. Als tweede hoofdthema volgt dan eene melodie der hobo en hier mede is het materiaal waaruit de satz samengesteld is, aangegeven. Het bekende thema (inzet) speelt ook hier weer een belangrijke rol en be kroont tenslotte het finale in een schitte rend geïnstrumenteerd „Marziale" waar na nog een wild „Preste" en een krachtig „Molto meno mosso" (beiden maar kort) op energieke wyze het werk doen eindi gen. OUVERTURE VOOR GOETHE'S TREURSPEL „EGMONT". L. van Beethoven. Het mag als a.otmeen bekend aange nomen worden dat Beethoven voor zynen grooten tydgenoot Goethe groote achting en eerbied koesterde en zyne werken hoog schatte. Vele van zyne liederen zyn op teksten van Goethe gecomponeerd, en toen hem in 1809 werd opgedragen, muziek by den „Egmont" te schryven, heeft hy met groote lust en yver die taak aanvaard en eene reeks muziekstukken geschreven die meesterstukken mogen heeten. Ons houdt hier alleen de Ouverture, een

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9